Recreanten schade op hoeve Utopia AGENDA wilt u 'n huis kopen of verkopen of een taxatie? Beatopera JTommy' 29 oktober in Helderse schouwburg FILMNIEIJ W S Familie Vlaming riep gemeenteraad te hulp irgemeester tracht te bemiddelen Voor DE COCKSDORP, KIKKERTSTRAAT No. 47 WOONHUIS met groot pakhuis DE COCKSDORP, VUURTORENWEG No. 71C WOONHUIS 3 st. zomerbungalows voor 6 pers. 1 st. zomerbungalow voor 4 pers. Schuur WOONHUIS OOSTEREND, PEPERSTRAAT No. 28 WOONHUIS BOERDERIJ WOONHUIS PENSION „DE KLIMOP" BUNGALOW, DIVERSE BUNGALOWS NOG ENIGE GARAGES WINKELPAND iweede blad Texelse Courant, vrijdag 1 september 1972 heer C. Vlaming, hoeve „Utopia", Ier Het Noorden, ondervindt dage- veel last van mensen en huisdieren op zijn land komen en achter scha- en lammeren jagen. Met name j overlast en schade ondervonden jet stuk dijk dat door de heer Vla- wordt gepacht. In juli wendde de Vlaming zich in een brief tot de jeenteraad waarin hij meldde dat hij veer duizend gulden schade had op- jen. Hij schreef dat de honden die er de schapen aanjagen veelal af- ;tig zijn van de camping van de De Vries (Prins Hendrikhotel). Ook eigen hond van de heer De Vries |t af en toe tussen de schapen op de gesignaleerd. Veel mensen gebrui- de dijk als recreatiegebied en ver leren er hun boot. Door het Water- ip Texel wordt de heer Vlaming dan rvoor verantwoordelijk gesteld. „De ide die ik nu reeds heb: 1 lam ge- door de hond van de heer De (dit is nog steeds niet vergoed); iraeren gestolen en 2 lammeren ge- (waarschijnlijk door een hond). ,r de voortdurende onrust die door reanten wordt veroorzaakt groeien dieren minder en wordt het grasge- vertrapt waardoor bossen blijven an en kostbaar maaiwerk noodzake- is. Er is niemand om de schade op verhalen". burgemeester en wethouders ant- ördden dat de verpachte dijkpercelen jankelijk zijn voor personen en dat bord is geplaatst waarop staat dat dijk voor honden is verboden. „Voor waterschap is het ondoenlijk de hele j een bewaker te plaatsen. Het ver den van de toegang tot de dijk is ook loenlijk. Op enkele plaatsen is het ien de ligging, inderdaad drukker i op andere plaatsen en bij het ge- ilte bij uw bedrijf in gebruik komt erdaad vrij veel publiek. Niet echter aangetoond dat gasten van een aan- nzende camping verantwoordelijk voor de door u gesignaleerde scha- Bcmiddeling kloofd werd dat de heer De Vries worden gevraagd er zijn gasten op wijzen dat de dijk niet door honden reden mag worden. Van de politie Iden B. en W. vernomen dat de heer Vries een kennel heeft laten bouwen arin zijn hond thans verblijft. De t De Vries zou schadevergoeding )r het doodgebeten lam hebben aan- joden, maar Vlaming zou deze niet >ben geaccepteerd. ifet dit antwoord was de familie Via ng echter verre van tevreden. Vol- is mevrouw Vlaming, die op 16 au- itus weer een brief schreef, hadden en W. de zaken onjuist voorgesteld, en W. echter brachten in een begelei- nd commentaar naar voren dat zij arabeste weten hadden gehandeld, 1 eel meer hadden gedaan dan ver- cht was omdat het uiteindelijk toch it over een overeenkomst tussen Wa- ■schap en Vlaming waarmee het ge- •entebestuur geen bemoeienis heeft, raad werd geadviseerd de brief van •vrouw Vlaming voor kennisgeving te nemen. Politieverordening n de raadsvergadering van dinsdag- ond bracht de heer Westdorp naar ren dat de gemeente er wèl wat aan en kan als het verbod om honden los laten lopen wordt overtreden. Het lopen van honden zou in de politie- rordening verboden kunnen worden, heer P. Smit dacht dat de dijkbe- ïrder zeker wel bevoegd is tot het vaardigen van een dergelijk verbod, de terreinen van Staatsbosbeheer is (n toch ook verplicht zijn hond aan de n te houden? De heer J. Witte vond t in de door het toerisme veroorzaak- schade tegemoet moest worden geko- 'n. De heer Daalder wees erop dat de ad van de heer De Vries los liep in i periode waarin dat niet verboden Er kon daarom geen proces verbaal wden opgemaakt. Het verbodsbordje m het Waterschap heeft geen rechts- acht. Er is dus sprake van een civiele ak. Vlaming moet via de deurwaarder n schade vergoed zien te krijgen. Burgemeester Overigens heeft burgemeester Spren- zich persoonlijk ingezet om aan de •e toestand een eind te maken. Mr. ■renger had de heer De Vries bena- Gehoorapparatenservice op Texel ELECTROHUIS derd die zich bereid verklaarde de scha de te betalen. Bij Vlaming was eahter niemand thuis. Ook een poging om te lefonisch kontakt te leggen mislukte. De heer Vlaming werd toen uitgenodigd om op het spreekuur van de burgemees ter te komen (j.l. maandag) maar toen was de burgemeester ziek. Mr. Sprenger blijft echter bereid zijn bemiddelings- aktie af te ronden. Voor de gemeente o De Amerikaanse misdaadfilm „Be stemming Brooklyn" '(„The French Con nection") draait donderdag-, zaterdag-*, zondag- en maandagavond 8 uur in het City theater. Over deze film, die onge twijfeld tot de beste van 1972 kan wor den gerekend (men kende bijv. 5 Oscars toe), schreven wij in de krant van dins dag. Toegang boven 14 jaar. Vrijdag- en dinsdagavond 8 uur en zondagmiddag 3 uur in het City theater „Samen uit, samen thuis" met Bourvil, Louis de Funès en Terry Thomas. Sir Reginald, Peter Cunningham en Alan Mac Intosh zijn Engelse piloten die tij dens de oorlog boven Parijs moeten springen. Ze ontmoeten Augustin Bou- vet, huisschilder en Stanislas Lefort, di rigent. Hiermee steken ze zich tot boven het hoofd in de moeilijkheden. De Duit se politie zendt patrouilles uit om de geallieerde piloten te zoeken. De schil der en de dirigent gaan in plaats van de piloten naar een Turks bad voor een rendez-vous. Augustin en Reginald le nen Duitse uniformen om minder op te vallen maar het helpt ze niet veel. De grensplaats Meursault zou de poort naar de vrijheid moeten zijn, maar allen worden gevangen genomen en naar de Kommandantur in Meursault gebracht. Met hulp van zuster Odile van het na bijgelegen klooster weten ze via hals brekende toeren toch de vrijheid te be reiken. Toegang alle leeftijden. GESLAAGDEN ZWEMMEND REDDEN Nog enkele Texelaars slaagden voor het diploma zwemmend redden. Het zijn Nicole van Amstel, Elisabeth Vrijdag, Henk van Sambeek en Annette Harting. ligt hier verder geen taak. Wel zal wor den bekeken of een verbod om honden los te laten lopen in de Algemene Poli tieverordening kan worden opgenomen. De heer C. Timmer zei dat de animo van de boeren om hun schapen op de dijk te laten grazen niet zo groot is. Het Waterschap moet wel soepel zijn, wil zij tenminste schapen op de dijk hou den. Volgens de heer Ellen staat het geval Vlaming niet op zichzelf. Er zijn ook klachten van pachters van andere dijk- gedeelten. Zelfs zijn er meerdere geval len van diefstal van lammeren geweest. Hij vond dat meer attentie van de zijde van de politie geboden is. De heer Daal der: Dergelijke vermissingen dienen di- rekt aan de politie te worden doorge geven. De heer Weijdt was bang dat van een mug een olifant werd gemaakt. Als straks helemaal geen recreatief ge bruik van de dijk meer mogelijk is, is dat ook een vorm van schade. Als de desbetreffende bepaling in het rijkszee- weringsreglement van toepassing zou worden verklaard, wordt de dijk zelfs helemaal verboden gebied. Vrijdag 1 september De Koog, bar-dancing Riche, 's avonds optreden „The Cats". Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Samen uit, samen thuis" Zaterdag 2 september Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Bestemming Brooklyn" Zondag 3 september Den Burg, City theater, 15.00 uur, „Samen uit, samen thuis" Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Bestemming Brooklyn" Maandag 4 september Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Bestemming Brooklyn" Dinsdag 5 september Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Samen uit, samen thuis" Iedere vrijdagavond Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Iedere maandagavond Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. Galerie ,,'t Swarte Schaep" Den Burg, Kogerstraat 100, tot en met 8 september 2 Texelse meisjes, Irene en Monica Maas, met pottenbakkunst en tekeningen. Tijdens de expositie worden demonstraties pottenbakken gegeven. Openingstijden: iedere dag 10.00 - 21.00 uur en zondags 14.00 - 18.00 uur. gen in zijn belevingsmilieu van de flip- per-automaten is Tommy echter alleen in staat datgene over te brengen wat hij zelf beheerst: in een toestand van uiterst „wakker zijn" zonder alcohol en drugs met gesloten ogen en prop pen in de oren flipper te spelen. De „patiënten", heilzoekers, zien hier ech ter de zin niet van in en keren zich van 'hem af. Tommy blijft even eenzaam achter als hij voordien is geweest. Zondag 29 oktober wordt in de schouwburg van Den Helder de beat- opera „Tommy" van de Engelse pop groep „the Who" uigevoerd door de uit Keulen afkomstige groep „Jay-Five". De Stichting Cultureel Werk Texel wil on derzoeken hoeveel belangstelling er voor een bezoek aan dit optreden is. Indien minimaal 125 personen zich op geven kan voor een extra boot worden gezorgd. De kosten bedragen dan ƒ10, per persoon. De avond duurt van 20.15 uur tot ca 23.00 uur. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de afdeling Cultureel Werk van het raadhuis. Pete Townshend heeft zijn opera „Tommy", de eerste beat-opera uit de muziekgeschiedenis, beschreven als een voortdurend spel tussen droom en wer kelijkheid. Aan vele scenes kunnen meerdere betekenissen worden toege kend. Bovendien is het een sleutelwerk voor het begrip van de „pop-generatie"; een generatie die meent zich aan de ge spletenheid van een samenleving tussen Christendom en materialisme, tussen technische vooruitgang en de regressie van gevoelsmatige bestaansgroepen te kunnen onttrekken door haar de rug toe te keren. Tommy is de benaming voor doorsnee Engelsman waarmee zowel de willekeurigheid van de hoofdpersoon iedereen is Tommy of zou hem kunnen zijn als in het detail van het drama tische verwijt over zijn uitzonderings positie in de samenleving, wordt aange geven. Inhoud Tommy is er als kind getuige van dat zijn in de oorlog vermiste vader plotseling terugkomt en de minnaar van zijn moeder vermoordt. De sugges tieve kracht van de ouders, die hem be zweren dat hij niets heeft gehoord en gezien en dat hij er ook niets over kan zeggen, veroorzaakt het totale verlies van deze drie zintuigen bij Tommy. De blinde doofstomme wordt zo tot een speelbal van zijn medemensen die door zijn gebreken tot wrede experimenten worden geprovoceerd. Hij wordt echter zeer bedreven in het flipper-spel, dat in de volgorde van bekwaamheden het hoogst gewaardeerd wordt. Pogingen tot genezing met behulp van psychote- rapie en drugs mislukken. Tommy krijgt de heerschappij over zijn verloren zintuigen terug doordat zijn moeder in een aanval van wanhoop de spiegel ver nield waarin Tommy zichzelf aan schouwde zonder te kunnen zien. Na deze miraculeuze genezing door de vernietiging van zijn spiegelbeeld wordt Tommy tot een „Messias" waar van anderen heil verwachten. Gevan- Bescheiden In het middelpunt van dit gebeuren staat aan de ene kant de reeds tot klassieke kern van de beatgeneratie ge worden confrontatie van de buiten staanders met zijn aggressieve omge ving, aan de andere kant de Messiaanse gedachte van de pop-cultuur, die 'hier door de commerciële uitbuiting van de heilsverkondiging, door Tommy's be vangenheid in zijn beperkte flipper-we- reld, door de geringe communicatie en door de werking van de traditionele mechanismen van waardering, succes en rangorden in twijfel wordt getrokken. De muziek, waaraan Pete Townshend 18 maanden werkte, stoelt op oude tra dities als rock, -blues, jazz, mars, wals en honky tonk, terwijl het zich tegelijker tijd distancieert van traditionele ritue len (wat de aanduidingen „opera" en „ouverture" doen vermoeden). De een voudige strukturen van de solonum mers kunnen buiten hun verband ge zien in vergelijking met de presta ties van vele beatgroepen, bescheiden worden genoemd. Pas in de totaliteit van de opera en in verbinding met de tekst krijgt deze reduktie van de muzi kale taal haar zin. Zo wordt bijvoor beeld het langzaam laten wegzakken van de muziék (voorheen een noodop lossing) hier tot een kunstgreep, die de vrijblijvendheid van het slot evenzo aankondigt als het in het „Leitmotiv" aanwezige „See me, feel me.van Tommy aan het eind van de opera het pessimisme van de onveranderde een zaamheid. Interpretatie De Keulse groep Jay Five speelt se dert 1965 in vrijwel dezelfde bezetting. De bandleden bestrijken een groter ar senaal instrumenten dan „the Who" en hebben grote ervaring als studiomusici, een klassieke opleiding en vele tv- en plaatopnamen ter aanbeveling. Hun uit stekende interpretatie van Tommy is bekend en staat op hoog peil, doordat ze alle karakteristieken van de beat opera onaangetast laat en tegelijk de in de muzikale struktuur gelegde vrijhe den benut. Wendt u dan tot een vertrouwd adres. Geen kosten vooruit. Wij hebben nog van alles aan te bieden ondergrond, erf en tuin, groot ong. 11a. Voor diverse doeleinden te veranderen. Na overleg te aanvaarden. met 3 st. slaapkamers De bungalows met complete inventaris. groot 12 x 20 meter. Ondergrond en erf ongeveer 100 a en 80 ca. EIERLAND, POSTWEG No. E 53 met ondergrond en erf, groot 13 a en 95 ca. met ondergrond en erf, 2 a en 11 ca. Na overleg te aanvaarden. OOSTEREND, ZEVENHUIZEN No. O 129 met diverse opstallen. Ondergrond en erf 29 a en 70 ca. DE KOOG, BRINK No. 13 met garage en CV. Na overleg te aanvaarden. DE KOOG, DORPSSTRAAT No. 42 na overleg te aanvaarden. DE KOOG, SCHUMAKERSWEG No. 2 ondergrond, erf en tuin. Groot ongeveer 8 a en 90 ca. DE KOOG, CALIFORNIEWEG DEN BURG, J. P. THIJSSELAAN DEN BURG, WEVERSTRAAT No. 36 Zeer goed onderhouden Winkel ong. 90 m2 en een goed onderhouden woonhuis, na overleg te aanvaarden. BEEDIGD TAXATEUR EPELAAN 29 TEL. (02228) 318 DE KOOG

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5