(jroen <2warL-Jexels in het harL, BenW: toeristenbelasting met 60 pet. omhoog ;hapenfokdag in alle opzichten geslaagd Jury enthousiast over kwaliteit van geëxposeerd fokmateriaal Jeugdige bromfietsers veroorzaakten lawaaioverlast Dierenmishandeling Struiken vernield Handtekeningenaktie zaterdag van start INCLUSIEF EN NOG MEER!! i Dus tot vanavond in VAT 69 m jarige ram van ,J. Commandeur verd kampioen Van kwartje naar veertig cent rdt geëxporteerd «enrijk, Ierland L g 5 SEPTEMBER 1972 85e JAARGANG No. 8705 t N.V. Langeveld De Root) 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 I ~jirrv de Graaf, Keesooilaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Vervchljnt dinsdag* en vi Jdags Bank: Nederl. Middenstandshank; Coop. Raü feisenbank; Ainro-bank. Postgiro 652. Abonn, nr\)s ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct. per mm. excl. 4°/e BTW over de rubriek Schapen met twee ram- lammeren (5a) Hier zaten geen duide lijke topnummers in Zelfs de inzending van K. Zuidewind die een lA-prijs kreeg werd als „niet-best" beschouwd. „Maar er moet tenslotte toch één num mer één wezen". De 5b-rubriek, schapen met 2 ram lammeren, was daarentegen zeer goed. Alle inzendingen kregen een prijs. Er was sprake van een beste top en een goede middengroep. Ook de 5c-rubriek was goed. „Beste middengroep en wei nig ondereind". Een goede rubriek werd ook 6a ge noemd, schapen met een ooi en een ram- lam. Hier werd een op Texel zeldzame bemerking gemaakt, een der dieren vertoonde een stipje vos. Ietsje minder was de 6b-rubriek maar de 6c-rubriek werd weer als „knap" omschreven. Het zelfde werd gezegd van rubriek 6d en „zeer goed" was ook de rubriek 7, scha pen met twee ooilammeren. Zeer matig daarentegen was rubriek 8, schapen met een ramlam. De jury vroeg zich af of deze rubriek nog wel gehandhaafd moest worden. Vol lof was de jury over rubriek 9 (4-tal oude fokschapen). Alle inzendingen kregen eerste prijzen. Vooral de kopnummers waren heel best. Maar met enige moeite kon hier toch het kampioensviertal worden uitge haald. Hoge waarderingen vielen ook in ru briek 10, 4-tal 1-jarige ooien van één vader. Beste schapen voor de toe komst. Iets minder was rubriek 11 4-tal ooilammeren van één vader. De inzen ding van de Sabena die la kreeg, sprong er hier zeer duidelijk uit. (zie voor uitslagen pagina 3) Op hun bromfietsen rondracende jeugdige bromfietsers veroorzaakten vrijdagavond in de Wildsterstraat te Den Burg zoveel lawaai dat kinderen in de buurt niet in slaap konden komen. Ouders waarschuwden de politie die aan het luidruchtig vermaak een einde maakte. Vrijdagavond zag een vakantieganger dat een automobilist op de parkeer plaats bij het strand Westerslag bezig was een hond in de kofferruimte van zijn DAF op te sluiten. Het middelgrote zwarte dier protesteerde door hevig te janken maar het baatte niet. De vakantieganger wees de man erop dat hij het dier mishandelde maar ook dat kon niet voorkomen dat de hond bleef opgesloten in de kleine ruimte. Waarop de politie werd verwittigd die dit kennelijke geval van dierenmishan deling zal onderzoeken. Baldadige onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag in het plantsoen bij de hoek Tjakkerstraat- Bernhardlaan een drietal struiken uit gerukt en daarmee een geparkeerde au to (Fiat 850) bewerkt. De Fiat werd door de modder besmeurd maar liep geen schade op. Hoogtepunt van de keuringen was de uitverkiezing van de kampioensram. De keus viel op een één-jarig dier van fokker-eigenaar C. J. Commandeur, hoeve „Don Bosco" te Oudeschild. Re serve-kampioen werd een 2-jarige ram van G. Eelman uit Oosterend, gefokt door G. C. Kikkert te Den Burg. Inzender van het kampioensviertal ooien was de heer P. Verberne uit Oos terend en het reserve kampioensviertal ooien kwam van G. Eelman uit Ooster end. Tijdijs de maaltijd van bestuursleden, juryleden, wethouders (de burgemeester was verhinderd) en enkele andere geno digden werd uitvoerig commentaar ge geven op de verschillende rubrieken. In de rubriek oude rammen waren alle dieren in de prijzen gevallen. Als „heel best" werd hier een dier van J. Bakker Czn (fokker J. Huisman, De Koog) ge kwalificeerd maar een bemerking op de aansluiting van kop op hals sloot het kampioenschap voor hem uit. Ook num mer 11, fokker-eigenaar K. Mantje Zoon te Oudeschild, was een topper. De enige bemerking was een iets gespan nen rug. De rubriek 2-jarige rammen was buitengewoon goed, met minimale ver schillen en daardoor veel eerste en De twee/arige ram van de heer G Eelman te Oosterend (fokker G. C Kikkert te Den Burg) werd reserve-kampioen. teel een zending gereed wordt gemaakt en waar men zelfs een eigen Texels schapenstamboek wil oprichten. Zelfs is belangstelling uit Nieuw Zeeland ge bleken. Men kan dus wel enig vertrouwen stel len in de toekomst van het Texelse schapenras. Toch had de heer Donker ook een grief. Hij vond het onjuist, dat uitge rekend op dezelfde dag in Noordholland een afstammelingenkeuring van K.I.- stieren werd gehouden. Veel lof had de voorzitter voor de ge meente Texel, die ook nu weer graag de nodige faciliteiten en hulp heeft gebo den om deze dag te houden. Aan de weg timmeren Burgemeester mr. W. H Sprenger noemde het verstandig dat de Texelse schapenfokkerij af en toe eens aan de weg timmert. Evenementen als lamme- renmarkten en schapenfokdagen zijn graadmeters voor de belangstelling en van wat de fokkers te bieden hebben. „Dat bepaalt mede de kansen voor de toekomst van Uw bedrijven". In het raadsverslag in de krant had de burgemeester gelezen over een ver meend tekort aan door de gemeente be schikbaar te stellen hokken, waardoor het aantal inzendingen noodgedwongen moest worden beperkt. Mr. Sprenger liet blijken, dat deze beweringen op een misverstand moeten berusten. Hem was niets over een hokkentekort bekend. Plan buitengebied Mr. Sprenger maakte van de gelegen heid gebruik zijn overwegend agrarisch georiënteerde gehoor te laten weten dat het voorontwerp van het bestemmings plan buitengebied Texel gereed is voor discussie. Diverse belanghebbenden, waaronder de standsorganisaties, zullen het toegezonden krijgen voor overleg. De burgemeester zei te hopen op vruchtbare besprekingen. Hij legde er de nadruk op dat ervan is uitgegaan dat binnen het plan de agrariërs zoveel mo gelijk hun eigen beleid moeten kunnen bepalen. Mr. Sprenger feliciteerde tenslotte de heer C. Roeper, secretaris-penningmees ter van het Texels Schapenstamboek. Deze werd onlangs onderscheiden met de gouden ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in verband met zijn 40-jarig jubileum. B.T.W. - straatbelasting - rioolbelasting - bedrijfschapbelasting - grond- J belasting - hoorbelasting - waterschapbelasting - sociale lasten - a.o.w. - 4 a.w.w. - a.k.w. - k.w.l. - a.w.b.z. - pensioenfonds - leges K.v.K. - Buma - 4 dans vergunning - muziekvergunning - ontheffing sluitingsuur - w.a.- 4 verzekering - brandverzekering - bedrijfsschade en andere verzekeringen J - storm- en glasverzékering - accijns - discoplaten - gas - licht - water - 4 brandstof - huur - glasbreuk - ventilatie - telefoon - lonen - rente - J inkoopsprijs - reinigingsdienst - lidmaatschap VVV - advertentie- en 4 reclamekosten - onderhoud - precariorechten - afschrijvingen - gemeente- J lijke belasting op sterke drank - contributie ondernemers organisatie - 4 ondernemersinkomen. Prgsverhoging?? Welnee, dit is voer voor statistici. „Ik ben het er mee eens dat het ge meentebestuur maatregelen moet nemen om het toeristisch autogebruik op Texel te beperken". Deze zin zal vanaf zater dag aan vrijwel elke Texelse inwoner boven 15 jaar ter ondertekening worden voorgelegd door de akticgroep „Tessel Forever". Na het zoveel mogelijk ver spreiden van het aktieprogram hoopt de aktiegroep dat zij met de handtekenin genaktie zoveel steun zal ondervinden dat de gemeenteraad na overhandiging van het aktie-resultaat, over zal gaan tot daden. Welke daden, laat de aktiegroep in het midden. De maatregelen die volgens „Tessel Forever" nodig zijn, moeten zorgvuldig worden onderzocht. In de zin die men verzocht wordt te onder tekenen ligt dan ook de nadruk op het beperken. Beperken ligt, aldus de ak tiegroep, tussen afsluiten van bepaalde gebieden voor auto's en (radikaal) het weren van „vreemde" auto's. De handtekeningen aktie is goed ge organiseerd. In de dorpen zullen leden huis-aan-huis komen. De aktiegroep verzoekt overigens belangstellenden die met de lijsten willen lopen zich in ver binding te stellen met M. Heynen (tel. 02220-2592). Vooral in de dorpen buiten Den Burg kan men nog mensen gebrui ken; zij krijgen de lijsten via kontakt- adressen in de dorpen. De aktie wordt ook via de meeste lagere en middelbare scholen gevoerd. De leerlingen krijgen dan een briefje mee waarop familiele den hun handtekening kunnen zetten. Kampioen werd de éénjarige ram, eigendom van de heer C J. Commandeur te \deschild en ook door hem gefokt. tweede prijzen. Bij de 1-jarige rammen ging de voorkeur aanvankelijk uit naar nummer 49 (fokker-eigenaar C. J. Com mandeur) Beste kop, beste bouw een geweldig typische ram met veel adel. Maar toen werd op een achterpoot een zwart plekje ontdekt en daarmee kon het dier de kampioensring niet binnen. Jammer, want deze ram heeft bewezen goed te fokken. Overigens hoorden we een der jury leden opmerken dat het verschil tus sen de nu gekozen kampioen en reserve kampioen wel tamelijk groot was. De rubriek 2- en 3-tallen ramlammeren van één vader werd een „vrij gewone rubriek" genoemd. Verschillende ram lammeren vielen wat tegen. Waarschijn lijk omdat de beste ramlammeren door de eigenaars waren ondergebracht in de rubriek schapen met lammeren was de uniformiteit soms zoek. In enkele ge vallen werd een aanmerking op de beenstand gemaakt. Het best was hier de inzending van K. Zuidewind uit Ou deschild: een uniform stel dat echter iets meer klasse zou kunnen hebben. Niet zo enthousiast toonde de jury zich Trots poseert de heer P. Verberne uit Oosterend bij zijn kampioensviertal ooien Dit was iets unieks. Een koliektic ipcn van een zo hoge kwaliteit is niet eerder getoond. Het is geweldig hier gepresteerd is". Aldus een zeer lousiaste P. Donker uit Twisk, voor- t van het Texels Schapenstamboek foordholland, na afloop van de gis- n gehouden keuringen ter geïegen- l van de Schapenfokdag 1972. Voor- er Donker was vooral begeesterd, lat het totale beeld zo gunstig was. niet een beperkt aantal toppers st een groot aantal dieren van min- e kwaliteit maar beste kwaliteit over iele linie. Mede daardoor hebben de leden het nooit zo moeilijk gehad gisteren. De kwaliteitsverschillen in diverse rubrieken was soms uiterst liem, maar toch kon er telkens maar de beste zijn. et jaarlijkse hoogtepunt van de else schapenfokkerij veroorzaakte de Groeneplaats weer een gezellige kte. De weergoden waren de Texe- s (waarmee we in dit geval zowel is als dier bedoelen) welgezind. On- de belangstellenden bevonden zich handelaars. Naar verluidt zouden de zaken zijn gedaan. Een opvallen- hélangstelling bleek te bestaan van :>]de van Brabanders en Limburgers vat het buitenland betreft, werd een benend aantal dieren verkocht naar gië. Goede positie geluiden noteerden wij Idens de opening van de schapen- 's morgens in de zaal van „De toom-Texel". Voorzitter Donker aar onder meer het voltallige col- 'an B. en W. verwelkomen en dat de positie van de „Texe- ntomenteel zeer goed is. Belang- g en vraag nemen toe en veroor- een levendige handel met goede Dat geldt ook in internationaal Het aantal landen waarheen is uitgebreid met en zeer recentelijk iet Schotland, waarvoor momen- B. en W. zullen de gemeenteraad voorstellen de basistarieven van de toe ristische heffingen ingaande 1973 met globaal 60°/o te verhogen. Dat betekent dat de toeristenbelasting verhoogd zal worden van een kwartje tot veertig cent per persoon per overnachting. Ook de woonforensenbclösting zal worden ver hoogd en tevens zal in de heffingsrege ling een variatie worden opgenomen. Voor verplaatsbare caravans en sta-ca- ravans zal het tarief van ƒ90,tot ƒ150,per jaar worden gebracht. Voor andere gemeubileerde woningen van ƒ120,— naar ƒ200,—, ƒ350,— en ƒ500,— per jaar. Een en ander is afhankelijk van de belastbare opbrengst van de ge bouwde eigendommen volgens de kada strale leggers. De variatie wordt voorge steld omdat het billijk is van grote pan den meer te heffen dan van kleine. Eigenaars van grote woningen kunnen meer van hun bezit profiteren dan eige naars van kleine. B. en W. hebben aan hun voornemen nu al bekendheid gege ven om het bedrijfsleven op Texel in de gelegenheid te stellen tijdig maatregelen te treffen. Het voorstel tot verhoging van toeris tische heffingen zal „officieel" worden gedaan voor de raadsvergadering van dinsdag 26 september. Het gemeentebestuur heeft inmiddels het dagelijks bestuur van Horeca Ne derland (afd. Texel), het dagelijks be stuur van Recron, de NW en de pers uitgenodigd voor een voorlichtingsbij eenkomst op woensdagmiddag 2 septem ber (morgen) in het raadhuis zal wor den gehouden. In die bespreking zullen B. en W. informatie verstrekken om trent de beweegredenen die hebben ge leid tot het voorstel tot verhoging van de heffingen.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1