U kunt zoveel méér doen met onze bank Holenduif beschermd sinds 15 juli 1972 VOGELS wel en wee agend; PüwAT m zmmm wou:/I Automobilist onder invloed ramde vrachtauto Recreatieschade Utopia Dief liep tegen de lamp Tas gestolen De Rotary-croisiere door Andri J. Binsbergen Visclub Texel naar L Wieringen fc Aquariumvereniging hou» weer buiskeuring Eü Vechtpartij om u te dienen Kiezen uit wel 8 spaarvormen bijvoorbeeld. Maar ook een op maat gesneden verzekering afsluiten, of een hypotheek, een Persoonlijke Lening of financiering. Of een vakantiereis boeken, buitenlands geld kopen, een safeloket huren. Om maar wat te noemen. Want bij de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank kunt u terecht voor alles waar u een bank voor nodig hebt. In uw zakelijke en gewone leven. Dus ook voor deskundige effektenbehartiging. En een moderne Privé- rekening voor de ontvangst van uw salaris, pensioen en andere inkomsten. Met kosteloze verzorging van al uw betalingen en gebruik van gemakkelijke betaalcheques. Of voor automa tisch sparen (om zeker te zijn dat het gebeurt.) Alle bank diensten. Onder één dak, bij maar liefst 3000 vestigingen. Dus altijd en overal dicht bij u in de buurt. Om u te dienen... de bank voor iedereen 3000 vestigingen OUDESQHILD In de nacht van za terdag op zondag, even na het midder nachtelijk uur, ramde op de Heems- kerckstraat te Oudeschild de 24-jarige automobilist D.B.G uit Maarssen een geparkeerde vrachtwagen van de firma Bakker. Bij de botsing werd de perso nenauto, een Skoda, vernield. De toe stand van de bestuurder liet zich aan vankelijk ernstig aanzien; hij werd per extra boot naar het ziekenhuis te Den Helder gebracht.Hij kon daar echter spoedig worden ontslagen. Gebleken is dat G. onder invloed van alcohol was. Zijn rijbewijs is ingenomen. BW. Uur» - fcvlt.o »«r»nl» m 4* r« Hecreatieschade op „Utopia"? Grote onzin, stelt ondergetekende. Geachte fa milie Vlaming, mag ik u er op wijzen dat u die mensen er zelf naar toe hebt ge haald. Jaren geleden startte u een zee- pierenverkoop ten behoeve van deze re creanten. Daar moet u inmiddels dui zenden guldens aan verdiend hebben. Dus geen schade doch winst! Maar nu terzake. U schreeuwt om een schade vergoeding. Mag ik er op wijzen dat on dergetekende tot op heden nog steeds geen rekening van u heeft ontvangen, aangaande de grootte van die schade? Ik beloof u dat zo gauw die er is, ik per kerende post betaal. Dus voor het lam plus de rekening van de veearts. En stopt u, mevrouw Vlaming met het onze vroede vaderen lastig te maken met zulke onzin. Die hebben waarlijk wel wat anders te doen. Het aantal men sen van mijn camping is nog geen tien procent van het totale aantal recreanten dat zich in deze omgeving ophoudt. Wat de honden betreft: er zijn er om pre cies te zijn drie geweest die op mijn uit drukkelijk verzoek aan de riem zijn ge legd. Ook mijn hond is er sinds het in cident niet meer geweest. Nog een goede raad; voorzie uw schapen op tijd van schoon drinkwater. Het water uit de dijksloot is niet zo geschikt. Waarschijn lijk hebt u dan ook minder sterfgeval len onder uw dieren. Overigens nog welbedankt voor de gratis reklame die u door uw aktie voor ons pannekoeken- huis hebt gemaakt. Ik heb nog nooit zo veel Texelaars binnen mijn deuren ge had. Ik overweeg sterk u daarvoor pro visie te betalen. H. de Vries, P.H.-hotel Biljetten waren gemerkt De Texelaar H. heeft tegenover de po litie bekend een bedrag van ruim ƒ500,- te hebben gestolen uit de kassa van bar- dancing „De Toekomst" in De Koog. Hij liep tegen de lamp door een trucje van de eigenaar die al eens eerder geld had gemist en daarom de bankbiljetten in de kassa van een merkteken had voorzien. Toen H. een dergelijk biljet aanbood bij een ander etablissement (waar men van de merkaktie op de hoogte was) was het duidelijk op wie de verdenking moest vallen. In het andere etablissement waar schuwde men de eigenaar van „De Toe komst", maar H. wachtte het vervolg niet af en ging er vandoor. Een achter volging mislukte want H. hield zich ge ruime tijd schuil. De politie slaagde er in de man aan te houden en in te slui ten. Na aanvankelijk hardnekkig te heb ben ontkend gaf hij de volgende och tend zijn daad toe en wees de plaats waar hij het overige geld had verstopt. H. zal zich te zijner tijd voor de rechter moeten verantwoorden. DE KOOG In de Plevierstraat te De Koog werd een zwarte damestas ge vonden waarin zich nog een rijbewijs, paspoort en enkele andere artikelen be vonden. Naderhand bleek de tas gesto len te zijn uit „De Toekomst" toen de eigenaresse (E. J. van der M. uit Haaf- ten) even naar de dansvloer was gegaan en de tas onbeheerd had achtergelaten. De dief heeft zich blijkbaar van de tas willen ontdoen maar hij had er wel eerst een bedrag van ƒ575,tot ƒ600, uit gehaald. De politie beschikt over een signalement van de vermoedelijke dader. Want men heeft gezien dat ie mand de tas, verpakt in plastic, in de struiken bij de Plevierstraat gooide. In de krant van 11 augustus publi ceerden wij een vrij uitvoerig verslag van het bezoek van een internationale groep jongeren aan Texel. Door het ver slag zou mogelijk misverstand kunnen zijn gewekt omtrent aard en doel van dit bezoek. Op verzoek van de Rotary- club Texel daarom het volgende ter aanvulling De jongelui namen deel aan een z.g. croisière. Deze croisières worden jaar lijks door Rotary International georga niseerd en hebben als doel jongeren uit alle mogelijke landen bij elkaar te bren gen om elkaar te leren kennen. De Ro tary Clubs treden hierbij als gastheer op, zij verzorgen een programma, waar bij de jongelui met elkaar optrekken, begeleid door jongelui uit de plaatse lijke gemeenschap, en waarbij zij het land leren kennen dat zij bezoeken. Op Texel verbleef een groep jongelui uit de volgende landen: Turkije, Israël, Griekenland, België, Engeland, Oosten rijk en Noorwegen. Tot aan 'hun aan komst op Texel kenden zij elkaar niet. Zo trekken jaarlijks vele groepen jon gelui door alle mogelijke landen in de wereld, waar Rotaryclubs zijn gevestigd. Na een bezoek aan Aalsmeer en Ber gen op Zoom zijn de jongelui weer huis waarts gegaan. In de Texelse Courant van 25 augus tus verscheen het bericht, dat het Con tact Natuurbescherming Noordholland, waarin zich een groot aantal verenigin gen op het gebied van natuurstudie en natuurbescherming hebben verenigd, aan het Staatsbosbeheer te Haarlem (kantoor Noordholland) heeft gevraagd een eind te maken aan de jacht door particulieren in de bezittingen van Staatsbosbeheer op Texel. De jacht zou uitsluitend nog moeten worden uitge voerd door eigen personeel van Staats bosbeheer en dan alleen uit beheers- overwegingen. In de aan het SBB ge richte brief worden verder enige wen sen geuit met betrekking tot het niet meer bejagen van een aantal vogelsoor ten, zoals bonte kraai, roek, holenduif en snippen. Zonder hier verder in te gaan op de vraag of de door het Contact Natuurbe scherming Noordholland gewenste maatregel juist zou zijn (ik meen van wel), wil ik de positie van de in het stukje genoemde vogels eens nader be lichten. Wat er staat is niet geheel juist, want op 15 juli 1972 is een wijziging van de Jachtwet van kracht geworden, waarbij o.a. de holenduif als jachtwild is geschrapt en onder de werking van de Vogelwet is gebracht. De holenduif is dus nu volledig geschermd in ons land. Voorheen mocht erop gejaagd worden van 15 juni tot en met 31 ja nuari. Ik heb echter de indruk, dat er op Texel nooit zoveel holenduiven ge schoten zijn. De achteruitgang van deze soort zal dan ook aan andere oorzaken geweten moeten worden. Misschien is de concurrentie van de eveneens in konij nenholen broedende kauwtjes te groot geweest, of spelen nog andere omstan digheden een rol. Holenduif vooruit - achteruit Met de holenduif in ons land is het een vreemde zaak. Deze soort, die zijn verspreidingsgebied heeft in Europa en westelijk Azië, heeft zich namelijk pas in de loop van de vorige eeuw in West- Europa gevestigd; de literatuur vermeld de holenduif als broedvogel van ons land pas na 1880. Er is echter over de verspreiding in vroeger tijden weinig bekend; het ontbreken vóór 1880 wordt nergens door verklaard, maar er is zo veel onverklaarbaar in de vogelwereld. In ieder geval heeft de holenduif zich in de eerste helft van deze eeuw in Ne derland sterk vermeerderd. De laatste tijd treedt er echter een tamelijk snelle achteruitgang op, wat uiteindelijk ge leid heeft tot het besluit deze soort als jachtwild te schrappen. Overigens is dit besluit genomen op basis van Benelux- overeenkomst op het gebied van de Jacht en de Vogelbescherming, die nog tot meer verandering aanleiding zal ge ven en o.a. mede de stoot tot het recente Belgische verbod op de vogelvangst heeft gegeven. Bos en duin De holenduif, die op Texel ook wel blauwe duuf wordt genoemd (volgens de boeken althans), broedt gewoonlijk in bossen, waar hij de nestholen van spechten (vooral zwarte specht) ge bruikt. Op Texel broedt hij echter in konijneholen. Ook schijnt het wel voor te komen dat hij in holten in kliffen of muren broedt. De holenduif is een trek vogel; in de winter kunnen hier vluch ten van honderden exemplaren, waar schijnlijk uit Scandinavië afkomstig, voorkomen. Verder is het geen vogel waarover veel te vertellen valt. Hij is onopvallend, grijs met een enkele witte vlek (de houtduif heeft er twee in de nek, de rotsduif en de grijze tamme dui ven meestal ook hebben een witte stuit). „Wild" De Jachtwetwijziging die op 15 juli inging, hield ook een andere indeling in categorieën van het „wild" in. Er zijn er nu vier, nl. grof wild, klein wild, wa terwild en overig wild. De categorie „schadelijk wild" is dus verdwenen, hoewel.via een achterdeurtje is hij uit praktische overwegingen weer bin nengehaald, nl. in verband met de spe ciale regelingen voor de bestrijding er van. De categorieën zien er, gespecificeerd als volgt uit: a. grof wild: edelherten, reeën, damher ten, moeflons en wilde zwijnen; b. klein wild: hazen, fazanten, korhoen ders, patrijzen en houtsnippen; c. waterwild: alle soorten ganzen en eenden, goudplevieren, watersnippen, poelsnippen, bokjes en meerkoeten; d. overig wild: houtduiven, zwarte en bonte kraaien, roeken, kauwen, ek sters, vlaamse gaaien, konijnen, vos sen, wilde katten, verwilderde kat ten, bunzings, hermelijnen, wezels, eekhoorns, boom- en steenmarters, dassen, otters en zeehonden. Door het vermelden van de weten schappelijke (latijnse) namen, die ik hier voor het gemak maar weggelaten heb, worden misverstanden voorkomen. Er zijn nl. meer dan één soort goudplevie ren, patrijzen en meerkoeten. Niet op alle wild jacht Dat een diersoort onder het wild van de Jachtwet is gerangschikt wil nog niet zeggen, dat er ook daadwerkelijk op ge jaagd wordt. Zo is er geen jacht op kor hoenders, boom- en steenmarters, das sen, otters en zeehonden. Dat doet de vraag opkomen waarom deze diersoor ten wel onder de Jachtwet-bepalingen vallen; er wordt in dit verband wel ge pleit voor bescherming onder de Na tuurbeschermingswet en die komt ook misschien nog wel. Als nu deze soorten uit de Jachtwet geschrapt zouden wor den zouden ze statusloos worden en daarmee in feite onbeschermd. De Na tuurbeschermingswet geeft de mogelijk heid beschermde plant- en diersoorten aan te wijzen, maar zo'n aanwijzing is er nog niet. Op andere soorten is slechts jacht ge durende een bepaalde tijd van het jaar, ruwweg tussen augustus en februari. Alleen op de kraaiachtigen, houtduiven en konijnen, vossen, katten, bunzings, hermelijnen en wezels is het hele jaar de jacht geopend. Verder is de jacht (van 1 september tot en met 31 januari) geopend op grau we gans, kolgans en rietgans, zij het on der beperkende bepalingen (d.w.z. al leen tussen een half uur voor zonsop gang tot 10 uur 's morgens). Van de eenden zijn de volgende soorten niet bejaagbaar: bergeend, brilduiker, wit- oogeend, krooneend, grote zaagbek, middelste zaagbek, nonnetje, eidereend, grote zeeëend, zwarte zeeëend, brilzee- eend, witkopeend en ijseend. Deze soor ten en de niet genoemde ganzen ebrand- gans, kleine rietgans, roodhalsgans, Ca nadese gans, sneeuwgans en dwerggans) zijn beschermd. Dat wil in dit geval zeggen dat er niet op gejaagd mag wor den; er worden veel ganzen en eenden gehouden. Wild dat niet in het wild leeft wordt nl. niet als wild beschouwd en valt zodoende buiten de bepalingen van de Jachtwet. Snippen Alle snippen die in ons land voorko men mogen bejaagd worden. De hout snip van 15 oktober tot en met 31 ja nuari en de watersnip, poelsnip en het bokje van 18 augustus tot en met 31 ja nuari. Er is reeds vaker gepleit voor een verbod op de jacht op deze soorten. Kun je de jacht op duiven en kraaien nog rechtvaardigen uit een oogpunt van schadebestnjding of beheer, op de snip pen wordt uitsluitend om het plezier ge jaagd. In feite kun je het vergelijken met de hier zo veroordeelde Belgische jacht op lijsters voor de consumptie. Er is wel eens voorgesteld om te beginnen geen jacht meer te openen op poelsnip en bokje, maar daartegen werd aange voerd dat je deze in het veld zo moeilijk kunt onderscheiden van de watersnip. En dat brengt me dan meteen op een ander probleem. Jachtexamen Het schijnt nogal eens te gebeuren cijfers ontbreken dat jagers onbe doeld beschermde vogels schieten, om dat ze te vlug schieten of de dieren niet herkennen. Zo heb ik eens een ver haal gehoord over een (gast)jager, die aan de rand van het bos werd gepos teerd om houtduiven te schieten en la ter een aantal kieviten geschoten bleek te hebben, denkend dat dat duiven wa ren. Ook wordt het wild vaak niet, zo als men dat noemt, aangesproken. Er wordt geschoten voordat men zeker weet welke soort het is waarop men schiet. Onlangs schoot iemand in Lim burg bijv. een bosuil dood; hij had een duif de boom in zien vliegen, zag iets ritselen en schoot. Het is een eerste ver eiste dat de jagers het wild kennen, zich bij de determinatie niet vergissen en de nodige zelfbeheersing kunnen op brengen. In dat verband wordt er steeds meer gepleit voor het instellen van een jachtexamen. Het argument dat bokje en poelsnip zo moeilijk van de water snip te onderscheiden zijn is toch eigen lijk wel zwak. Iedere goede vogelken ner heeft er geen moeite mee, althans als ze vliegen en ze worden toch alleen vliegend geschoten. Maar overigens ben ik het met Contact Noordholland eens, dat de jacht op de snippen maar eens beëindigd moet worden. In het Natio naal Park Kennemerduinen wordt sinds enkele jaren jagen ook niet meer op de houtsnip gejaagd. De visclub Texel heeft zondag 17 <fl, tember een ontmoeting met visclub Snoek" op Wieringen. Opgave voor*, tocht, waarvan de kosten per pe« ƒ10,bedragen, is mogelijk bij H.M,; tens, Schilderend 24 (tel. 3478) e* Moens, Gasthuisstraat 19. Ook nie'H den zijn welkom. Iedere deelne*^ moet voor zijn eigen aas zorgen. 1, Tevens deelde de visclub ons e*' dat de ledenvergadering dondert IA 1 september om 19.30 uur in „Casino* houden wordt. Men hoopt dat alle hBd aanwezig zullen zijn. Leden van „In Aqual Vita" he*t nog tot en met de vergadering vA, september de tijd zich op te geven w de huiskeuring die in begin oktobe* worden gehouden. Ook stelt het Ba stuur het op prijs dat zo veel leden van hun belangstelling blijkK ven voor de NlOZ-excursie op 6 w ber, zodat het vervoer naar het H Eg georgamseeerd kan worden. De ft* avond zal dooi de heren FonèB Pauptit (leden van de vereniging) K i zorgd worden. 11 DE KOOG Naar zijn zeggen o: hij meende dat zij het op zijn ik hadden voorzien heeft de 19-jarige! uit Enschede in de nacht van zo: op maandag omstreeks tien over twee jongens een pak slaag geg: Het gebeurde in de buurt van de fooncel op de Brink. De eerste die kele stevige klappen opliep was de jarige Texelaar W.G.F.H. Hem o.m. een tand uit de mond geslage: dat hij zich onder doktersbehand-. moest stellen. Het andere slacht. was de 18-jarige L.J.L. uit Putten jongens dienden een aanklacht w; mishandeling in De politie maakte: ces verbaal op. Donderdag 7 september Oudeschild, ,,'t Skiltje", 15.00 uur, jaardengymnastiek; voortaan ii donderdag. Den Burg, „Casino", 19.30 uur, ve dering visclub Texel. Iedere woensdagmorgen Den Burg, „Casino", 11.00 uur, bej dengymnastiek. Iedere woensdagmiddag Den Burg, Landbouwschool, 15.00 bejaardenzang. Galerie ,,'t Swarte Schaep" Den Burg, Kogerstraat 100, tot en 8 september 2 Texelse meisjes, I en Monica Maas, met pottenbak^ en tekeningen. Tijdens de expd worden demonstraties pottenbal gegeven. Openingstijden: iedere dag 10 21.00 uur en zondags 14.00 - 18.00: Nu ik dit stukje geschreven hei ik wil het ook niet te lang maken sef ik, dat het nog vele vragen on woord laat. Hopelijk is deze a grondinformatie echter toch nuttig de zaken beter te kunnen beoordel een natuurgebied hoort m.i. ook recreatieve jacht thuis. Op de k kom jk een volgende keer terug.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2