HET GEHEIM Drink louter Kabouter ok in september nog graslandinzaai van het raadhuis ANDBOUW en VEETEELT '~^fssmsaassssa3iSBs!i<mtm3(^s irganische meststoffen Nu de tijd voor een kalkbemesting Vergadering biljarters Aktie voor gedupeerde kruidenier bracht ƒ3400,op feuilleton van Tom Lodewijk N.V. v'h Langeveld j de Rcoij t ,briek voor On<l«»ik rrdiitilir L >un i weeüe blad lexeise Courant, dinsdag 5 september 19/2 tot nu toe vernieuwde percelen iland hebben de wind mee. De aan- erliep zo vlot, dat in enkele ge- één week na het inzaaien het gras en de klaver al op regel wa- te zien. De verdere ontwikkeling liep in diverse gevallen voorspoedig, jat één maand na het zaaien vol- ta jde gras aanwezig was om op het ka ,we grasland lammeren te weiden. !Jj at laatste is vooral ook mogelijk zij de methode, die in ons gebied rwegend bij de vernieuwing van iland wordt toegepast. We denken bij speciaal aan het werk van de re: er, ihet egalisatiewerktuig, dat er ns voor zorgt, dat de grond goed idt aangedrukt. Dank zij deze vaste ing kan er na opkomst 'heel gauw den geweid. lit g« 112 en oewel tot nu toe al diverse perce- grasland zijn vernieuwd menen we, 8* met de vernieuwing nog niet gestopt oewel de kans op een vlotte aanslag terste groei als hiervoor is besdhre- wat minder wordt kunnen we rus tellen, dat ook de maand september nog heel goed leent voor vernieu- van grasland. het moment, dat we dit artikel 'ijven (24 augustus) stagneert het lieuwen van grasland enigszins door drukke oogstwerkzaamheden. Ook loonwerker kan niet alles tegelijk Deze omstandigheid is voor ons reden om al in juli aan te dringen sl Ht lirin fc.lt» o .ar«BG>cwnM>**ld 4» t worden. In september nog goede gelegenheid jaar geleden nam ik een proef om gaan of het waar was wat de heer rering beweerde, namelijk dat door 'ele gebruik van kunstmest mensen lieren zullen verzwakken. De heer rering heeft gelijk gekregen. Bij de is de achteruitgang al begonnen maar om u heen) en bij de dieren ook al verschijnselen gekonstateerd n die richting wijzen. proef was als volgt; een perceel, 1^ ha werd geheel bemest met nische meststoffen. De mest ging ;t uit de groep het land op. Toen land er geheel mee bedekt was ht ik er nog een dunne laag kippen- over aan. Het resultaat was ver- iend. De hoeveelheid hooi die van and kwam was ongelooflijk. Nu le- we 30 jaar verder. Er wordt steeds gevraagd naar produkten die zon- kunstmest zijn gegroeid. En die zal steeds groter worden. Men it in te zien dat het zo niet langer De mensen eten liever een kleine appel die zonder kunstmest groeide, een grote die met kunstmest ge- werd. ben niet tegen kunstmest, maar tegen het misbruik van kunstmest, raan men zich maar al te vaak be- op graslandvernieuwing. Ails de omstandigheden voor het oog sten van de granen wat gunstiger wor den dan tot nu toe het geval is geweest mogen we aannemen, dat begin septem ber weer tijd beschikbaar komt voor de werkzaamheden, die nodig zijn voor de vernieuwing van grasland. We mogen wel zeggen, dat er zo lang zamerhand geen veehouder op ons ei land meer is, die niet overtuigd is van de voordelen van nieuw grasland. Ver der zijn de meesten het er ook wel over eens, dat inzaai in de nazomer grote voordelen heeft boven voorjaarsinzaai. Ook van in september ingezaaid gras land mogen we verwachten, dat het in het volgende voorjaar direkt voor 100% aan de produktie van gras kan deelne men. Het 'lijkt ons daarom van belang om nog eens goed na te gaan of er op uw bedrijf percelen grasland zijn, die wat de samenstelling van de grasmat be treft hard aan vernieuwing toe zijn. Als dit het geval is, dan met langer wach ten, maar direkt een opdracht aan de loonwerker. Zelfs zij, die fel gekant zijn tegen het gebruik van kunstmest zullen een uit zondering maken voor het gebruik van kalkmeststoffen. De rol, die de kalk in de grond speelt is nl. niet in de eerste plaats die van voedingsstof voor de planten, maar het scheppen van een be paald milieu in de grond. Oud-land- bouwconsulent Ir. Clev©ringa heb ik eens horen zeggen, dat de organische stof in de grond de rol speelt van het geven van een goede huisvesting aan de gewassen. De kalk zou er dan vol gens Ir. Cleveringa voor zorgen, dat in die huisvesting een goed milieu heerste. Dat het ontbreken van dat goede mi lieu funest is voor de plantengroei heb ben we ook het afgelopen seizoen weer heel duidelijk ervaren. Het aantal ge vallen van een slechte groei van gewas sen als bieten, zomergerst, knollenzaad en tarwe als gevolg van een onvoldoen de kal'ktoestand was dit jaar weer zeer groot. Nu er wat aan doen Het geven van een kalkbemesting op het moment, dat de ziekte optreedt haalt weinig uit. Het enige voordeel is, dat het gebeurt en dat men kan vast stellen waar de kalk moet liggen. Her stel van de zure ziekte is op datzelfde moment niet te verwachten. De tijd om kalkmeststoffen te strooien is de nazomer. Zodra de gewassen het veld geruimd hebben moet het gebeu ren. Voor een goed effekt is het beslist nodig, dat de kalk wordt gestrooid bij droog weer, op een droge grond en dat de 'kalk direkt door een bewerking door de grond wordt gewerkt. De beste manier om aan de weet te komen welke percelen kalkbehoeftig zijn is grondonderzoek. Verder kan ooik de minder goede groei van gewassen als bieten, zomergerst en stoppelknollen een aanwijzing zijn, dat de kal'ktoestand van de grond niet m orde is. Bijzondere aandacht verdienen ge scheurde percelen. In verreweg de meeste gevallen is zo'n perceel, dat van grasland bouwland wordt „zuur". Als u dat moet ontdekken op het moment, dat bieten en zomergerst het pleksge- wijze laten zitten 'bent u te laat. U hebt dan de schade al te pakken. Als u niet zeker weet, dat de kalk toestand van percelen, waar u gewas sen als bieten en zomergerst gaat ver bouwen in orde is, dan moet u daarover zekerheid verkrijgen door het laten ne men van een grondmonster. Er wordt nog al te veel vergeten, dat de verhouding tussen kosten en op brengsten op dit moment zodanig is, dat We het risico van tegenvallers niet kun nen nemen. Ook bij vernieuwing van grasland vraagt de kalkbemesting bijzondere aandacht. In zeer veel gevallen wordt 'bij het ploegen tot een diepte van 20 om de kalktoestand van de zodelaag veel ongunstiger. En we kunnen rustig stel len, dat ook gras een gewas is, dat een goede kalktoestand verlangt. MEDEDELINGEN VAN B EN W Vrijdagavond begint biljartvereniging „De Graaf" traditiegetrouw het nieuwe seizoen met een vergadering. Aanvang 20.00 uur in café-bar „Olympic". Het bestuur hoopt dat alle leden van vorig jaar en een flink aantal nieuwe leden acte de présence zullen geven. lip igt. S. Keijser Rzn., Den Burg In de Texelse Courant van 29 augus tus jongstleden waren twee artikelen geplaatst, waarop het gemeentebestuur graag even reageren wil om misver standen te voorkomen. In de eerste plaats naar aanleiding van het artikel over de casco-bouw. Bij casco-bouw kan de eigenaar de woning naar eigen ideëen inrichten maar de woning moet blijven voldoen aan de eisen van de bouwverordening. Wil men voor premie in aanmerking komen dan moet worden voldaan aan de voorschriften en wenken van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Wil de eigenaar een indeling maken die afwijkt van de reeds verleende vergunning dan dient daarna een bouwvergunning te worden aangevraagd. In het artikel is vervolgens gesteld, dat door afkeuring van het eerste bouw plan, een nieuw plan moest worden in gediend, waarvan de bouwkosten hoger lagen. Dit is niet juist. Het eerste plan werd door de welstandscommissie af gewezen in verband met de dakvorm. Kostenverhogend heeft dit echter niet gewerkt. Niet alleen was op deze plaats de nieuwe dakvorm esthetisch beter verantwoord doch ook constructief en qua ruimte werd het plan daardoor ver beterd. De aannemer ging met deze wij ziging dan ook volledig akkoord. De indruk is voorts gewekt, dat het gemeentebestuur nooit erg welwillend heeft gestaan tegenover nieuwe bouw systemen. Er zijn op Texel in de loop van de jaren tientallen woningen ge bouwd waarbij systeembouw is toege past. (Bouwfonds, Cebeco en Meiert Boon). Wanneer een woning voldoet aan de te stellen eisen is en wordt er aan elk systeem meegewerkt. Reeds eerder werd aan „casco-bouw" mede werking verleend. Aan de bouw van goede woningen zal onafhankelijk van de grootte altijd zoveel mogelijk worden meegewerkt. Wil men echter een systeem toepassen, waarbij later nog uitgebreid moet kun nen worden, dan moet men ook over voldoende grond beschikken. Vuil begraven op het strand Het tweede commentaar sluit aan bij de rubriek „Wat ik zeggen wou". Een inwoner uit Bremen levert terecht kri tiek op het feit dat een strandexploi- tant, in casu de heer Koopman, vuil op het strand begraaft. Deze methode is te allen tijde verwerpelijk en ook onnodig. Bij de strandslagen zijn containers ge plaatst waarin uitsluitend behoort te worden gedeponeerd het vuil dat ver zameld is bij het schoonmaken van het strand door de exploitant. Het vuil van zijn bedrijf behoort hierin niet terecht te komen maar moet op de gebruikelij ke wijze afgevoerd worden. Wanneer een exploitant tijdig meldt dat de container vol is wordt zo spoe dig mogelijk geleegd. Omdat de contai- nerdienst in het weekend niet funktio- neert kan het zijn dat er te veel vuil komt. Hieraan wordt al tegemoetgeko men door, desgevraagd, vrijdagmiddag- laat en maandagmorgen-vroeg te ledi gen. Plaatst de exploitant bij een con tainer zakken of dozen met vuil, dan worden deze altijd meegenomen. Ver geet hij te bellen, hetgeen ook meerde re malen voorkomt, dan kunnen er moeilijkheden ontstaan, maar deze mo gen dan niet afgewenteld worden op de gemeente. Bovendien is het van belang dat de containers goed beladen wordt. Losse dozen moet worden platgetrapt en dergelijke. In de maanden juli en au gustus zijn de containers bij dit strand- slag 16 maal geledigd, waarvan 3 maal op een vrijdag en 4 maal op een maan dag. Dit kan twee oorzaken hebben: of de container was niet vol, of de exploi tant heeft niet tijdig opgebeld. Konklusie: de gemeente besteedt alle aandacht aan het tijdig legen van con tainers mits de exploitant meewerkt. Het begraven van vuil op het strand is daarom nooit verdedigbaar en ontoe laatbaar. Kleine containers In aansluiting op een in de krant van vrijdag j.l. geplaatste advertentie kan nog het volgende worden medegedeeld ter toelichting. Bij wijze van proef zijn er enige tijd geleden 20 containers ad 1000 liter ge plaatst. Deze containers worden iedere week geledigd op de normale route van de huisvuilauto en blijken in de prak tijk zeer goed te voldoen. Het ligt in het voornemen meer van deze containers aan te schaffen. Zij die hiervoor inte resse hebben kunnen zich in verbinding stellen met de dienst gemeentewerken, uiteraard voorshands geheel vrijblij vend. De kosten zullen, afhankelijk van het aantal, variëren van ƒ300,tot ƒ500,per jaar. De voordelen van deze containers zijn: a. kleiner (1000 liter i.p.v. 1800 liter) en gemakkelijker te plaatsen; b. het ledigen gebeurt iedere week bij het ophalen van het huisvuil, dus er behoeft niet speciaal te worden op gebeld; c. handzamer type. Ieder die veel vuil heeft geven wij in overweging eens na te gaan of deze vorm van vuilafvoer voor hem aantrek kelijk is. Hoe meer conjtainers van dit type in gebruik zijn, des te lager wor den de kosten voor de gebruikers. Paspoorten en tocristenkaarten Het komt de laatste tijd verschillende malen voor dat men een nieuw paspoort of een pieuwe toeristenkaart aanvraagt omdat het oude reisdocument verloren is. Dit brengt verschillende moeilijkhe den mee. Zo moet men naar de politie voor het opmaken van proces-verbaal; er moet boete worden betaald. Voor paspoorten is dit een bedrag van ƒ35, zodat het al met al een dure liefhebberij gaat worden. Daarom het dringende ad vies1 Wees altijd zuinig op uw reisdo- kument ook wanneer de geldigheids duur er van reeds verstreken is. Verhuizingen binnen de gemeente Herhaaldelijk blijkt dat men bij ver huizingen binnen de gemeente verzuimt hiervan kennis te geven. Wilt u dit in voorkomende gevallen altijd doen? U behoeft er niet voor naar het gemeente huis te komen. Een telefoontje of een andere vorm van adreswijziging is meer dan voldoende. De aktie „Vijf mille voor Aad en Net ty" heeft ƒ3400,opgebracht. De orga nisatoren zijn met dit resultaat zeer te vreden. Geen hunner heeft nl. de hoop gekoesterd dat het ook werkelijk zou lukken vijfduizend gulden bijeen te krij gen. Met de helft zou men al tevreden zijn geweest. Met genoemde opbrengst is de heer Van Heenvaarden die onlangs door diefstal ƒ5.000,kwijtraakte in ie der geval prachtig geholpen. niinimiiinniiiniiiiiininiiiioiiiiiiiiiiiii iiuiiiiiiiiiiiüiiüiiniiiiniiiiuiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 99 IIIIIUJUU lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Preek, je zet me te hoog. Pas op, er afval, zit je met de scherven", valt niet, want ik vang je wel aals vandaag?" jals vandaag. Heb ik je opgevan- zei ze, „iik geloof wel een beetje. >el me tenminste duizend pond lich- u ik het iemand heb verteld. Maar moet ik nu doen? Het aan moeder Hen?" an geen levende ziel", adviseerde en als je moeder vraagt of je meer met die vent mee rijdt, of er of daar iemand gaat vissen, dan maar dat hij niet nuchter was en bent uitgestapt en een taxi hebt men. En dat is nog allemaal waar zei -hij. 'sohrikt keek ze op haar horioge. 'eek, ik moet naar huis, moeder zal J'eten waar ik blijf". zeg je maar eens dat je de bus hebt, dat heb je ook want hij is voorbij, en dat ik je toen heb op en thuisgebracht", bent me veel te glad" zei ze „en ^enk ik me dat ik een vreselijke aan je heb. Je bent dubbelhartig, betrouwbaar, en verradelijk". aar je hebt geen tijd de akte van Hdiging te lezen", ontdekte Freek reht, „want reeds wenkt ops het ^bord van zeker sigarenmagazijn. w'l je me een plezier doen? Ga morgenavond met me eten in de en vertel me dan es onder vier wie lelijke dingen die je over me Ze tuitte de lippen, keek hem pein zend aan. „Zou ik?" „De vraag stellen is haar beantwoor den", vond Freek. „Om kwart over vijf in de Kroon, goed?" „Niet in De Kroon", zei ze haastig die herinnerde haar te veel aan die avond. „De Oude Stadriietfberg, die is ook veel gezelliger. „Afgemaakt" zei Freek. „Je bent er. Dag José". Hij stak haar zijn hand toe en voelde haar stenke greep. En in de deur zwaaide ze nog een groet. „Nou, nou" zei moeder Martha, „te gen wie ben jij zo vriendelijk?" „Meneer Doks van de krant" zei Jo sé, „ilk miste de bus en toen pikte hij me op". „Zeker om het goed te maken van dat verslag", zei Martha wraakzuchtig. HOOFDSTUK XVI In den Belgique Freek Doks had een week vakantie genomen en richtte zijn Lelijk Eendje naar het zuiden. Hij lunchte in het Hol landse wegrestaurant bij Brassdhaet en ging verkwikt en gesterkt op Brussel oan, waar hij veel gemakkelijker het centrum vond dan een plek om te par keren. Hij had een wonderlijke plaats uitge zocht om vakantie te houden, want hij richtte zijn schreden prompt naar het bureau van politie en vroeg daar naar commissaris Coeckoert. Ja, maar dat ging zo maar niet. Freek merkte tot zijn genoegen dat hóe franskiljons Brussel ook mocht zijn, de mannekes van de po litie vlaams klapten. Maar Freek had goede papieren, hij was gestuurd door meneer Van Zwichem. Of hij Van Zwichem gezeid had, vroeg de brigadier achter het bureau. Jan van Zwiohem, meende-ie toch niet? Zo'n groten vent? Aoh guttegut, had ie met Jan van Zwichem in de prut gele gen daar aan de grens, op jacht naar smokkelaars. En wat deed Jan? Opper wachtmeester. jaja zoiets als hij zelf, maar de Hollanders maakten het altijd gewichtiger. Ja, de commissaris, die had het verder geschopt dan Jan en hij. dat was ook een gis manneke, maar zo doodgewoon zulle! Nou, hij zou me neer seffens bij den commissaris bren gen, en niet vergeten om Jan de groe ten te doen, van Nillis van den Beugel, moest meneer maar zeggen, dan wist Jan genoeg, en als Jan nog es in Brus sel kwam, waarom was ie niet meege komen?, dan zouen ze aan de Stella Ar- tois, reken daarop! Freek voelde zijn moed stijgen. De ontvangst was boven verwachting. Die Jan van Zwichem had wel een beste in druk achtergelaten, toen hij daar aan de grens zijn land hielp bewaken. De commissaris had het druk, dat was duidelijk, en gebaarde van maar even te gaan zitten. .Freek liet uitkomen dat hij geen haast had en eindelijk ging de telefoon op de haak. Zo, meneer was een vrind van Jan van Zwichem? En Jan had zo'n beetje verteld waarom het ging, dat was makkelijk, want nou had de commissaris vast een en ander na laten zien en konden ze wellicht met een tot zaken komen. Ze kwamen tot zaken, maar één ding was duidelijk. Niet in Brussel lag de sleutel tot Freeks probleem, maar in de goede stad Luik. Freek keek op z'n neus. Het liep hier in de hoofdstad allemaal van een leien dakje. En in Luik kon hij van voren af aan beginnen, want het viel niet te ver wachten dat Jan van Zwichem zijn re laties zó ver uitstrekte. En dat was ook niet zo, maar de com missaris stond er anders voor, en die wist precies welke man Freek in Luik -moest hebben. En hij zou die man op bellen en van Freeks komst en doel op de hoogte stellen. Dan hoefde Freek daar het hele verhaal niet op te lepelen, en hij zou goed doen Frans te parlevin ken met commissaris Crevecoeur, want 't was 'nen besten mens maar 'n onver- snejen franskiljon. Dat ging wel over, lichtte de commissaris in, als ze er een paar achter de knopen hadden, dan kon de een toch de ander niet meer ver staan, zoals Freek wel zou begrijpen. Freek begreep het, kreeg een couvert met papieren meen en nam in de hal nog uitvoerig afschetd van de brigadier die nog maar steeds niet begreep waar om Jan een 'knedhie stuurde en niet zélf kwam. Freek legde het hem uit. Dit was geen zaak waarin Van Zwichem ambtshalve kon opereren. Hij was er persoonlijk bij geïnteresseerd, maar je wist nooit hoe een stuivertje kon rollen. Daarom had hij voor Freek zo'n beetje het pad ge- effend, meer kon hij niet doen. De bri gadier knikte dat hij het begreep, maar bezwoer Freek bij alle heiligen van de kalender, Jan uit te nodigen voor een snoepreisje naar de stad van Manneken Pis, eventueel met de vrouw maar al léén mocht ook, zei de brigadier met een knipoog. Freek reed Brussel uit met een uit stekende impressie van de politie van deze stad en reed de lange weg over Leuven en Sint Truiden naar de indu striestad aan de Maas, waar hij een ho tel vond en de avond doorbracht met wandelingen „ter oriëntatie". De volgende morgen zat hij ook daar op het bureau. De ontvangst was wat officiëler, een tikje wantrouwender, wat moest een Hollander en niet eens een politieman? Maar commissaris Cre vecoeur informeerde heel vriendelijk naar het welwezen van zijn vriend en collega Coeckaert, vond het jammer dat het zo'n flamingant was, waar meneer eh.Doks wel anders over zou den ken. En toen verbelde meneer Doks wat commissaris Coeckaert had gezegd en dit veroorzaakte bij meneer Crevecoeur grote vrolijkheid. Eventueel aanwezig ijs was derhalve gebroken. Freek kreeg nieuwe gegevens en de commissaris gaf hem over in de hoede van een hoofdagent, die in een bepaalde buurt als kind aan huis was en Freek alles kon vertellen wat hij wilde weten. En toen stond hij weer op straat. (wordt vervolgd) Bock van de Maand X Kijken naar kinderen. Gebaseerd op het bekende i tv-programma. Met 140 foto's, X waarvan 24 in kleur. Zolang de voorraad strekt 10,- X Parkstraat 10, telefoon 2741 I r

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5