Groen ThwartsJexels in het harL, oeristenbelasting gebruiken voor „zichtbare" voorzieningen TAXI 2323 taxi i Bedrijfsleven discussieerde met B. en W. VOORAL INVESTEREN IN W1NTERRECREATIE I (02220) 3132 I ALLE OOSTERENDERS lllLHELMINALAAN 4-6 Meisje (17) bij aanrijding gedood Overleden bij het pierensteken Jeugdmuziekvereniging „Sursiim Corda" komt naar Texel Meer dan 100 studenten ingeschakeld bij aanleg van hlindenpad Morgen Hoornder feest Bejaarden naar Flevohof Burgerlijke stand Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed hAG 8 SEPTEMEBER 1972 85e JAARGANG No. 8706 N.V. v.h. Lange veld De Rooty lus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry dc Graaf, Kecsomlaan 43, Deo tl (02220) 2741. 's avonds (02220) 2403 Verachtynt dinsdags en vijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Ra'ri feLscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Aboim nrtys ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 tf. Advert. 21 cl. per mm. excl. 4°/e BTW Het toeristische bedrijfsleven van kei kan zich over het algemeen wel ïrleggen bij de door B. en W. voorge- verhoging van toeristenbelasting It 60°/o maar dan moet in dc praktijk i zijn wat met het geld gebeurt, minste een deel van de kstingopbrengst moet worden ge- Kikt voor zichtbare toeristische voor- lingen, in het bijzonder die investe- fcen waarmee het toerisme buiten de lerperiode kan worden gestimuleerd. konklusie kan worden getrokken Ide bespreking die woensdagmiddag het raadhuis werd gehouden en Irbij naast gemeentelijke vertegen- Irdigers, afvaardigingen aanwezig |en van Recron, Horeca, Horecaf, cn pers. B. en W. wilden zich van Imening van het bedrijfsleven op de lgste stellen alvorens met een defini- I voorstel aan dc gemeenteraad te ko- Ijdens de toelichting die burgemees- ISprenger gaf bleek overigens dat |s het voornemen bestaat om een ,1 concrete doelen te noemen waar- I het belastinggeld zou kunnen wor- 1 besteed. Definitieve toezeggingen Jnen uiteraard met worden gedaan It daarover zal de gemeenteraad Iten beslissen. De gedachten gaan Ier uit naar het bekostigen van het lerwerk voor de toeristen, het orga- Iren van uitvoeringen zoals concer- 1 maatregelen tot behoud of herstel [het karakteristieke landschap, bos- ■g, nieuwe parkeerterreinen, verbe- fog van de apparatuur voor de [idbewaking, watersportakkommo- e in Oudeschild, meer subsidie voor maar ook het subsidiëren van likuliere initiatieven die van alge- toeristisch belang zijn zoals een |isbaan. voorlichtingsbijeenkomst had ook boel de klacht te voorkomen dat het rijfsleven te laat wordt ingelicht en kom bij de bedrijfsvoering (prijzen lDlders e.d.) geen rekening kan hou- |met de toeristische heffingen. Nieuwe investeringen |r. Sprenger legde uit dat het des- J zo omstreden kwartje per persoon Inacht in de afgelopen drie jaar in :de is verminderd. Om de heffing irdevast" te houden is al een ver ing met 5 cent nodig. Maar B. en VV. kn daarnaast nieuwe toeristische in- leringen doen en om daarbij enige plag te hebben is er nog een dub- bovenop gedaan. Een en ander lieert in een verhoging met 60°/n al jkt dat erger dan het in de praktijk dc toerist aankomt. Van het totale dat de toerist dagelijks besteedt leertig cent maar een bescheiden lals bekend zal naast de toeristen- |ting ook de woonforensenbelasting len opgetrokken en wel met een Ie percentage. Het bedrag van ƒ90.- Ijaar voor een caravan wordt op per jaar gebracht. Het tarief woningen wordt verhoogd van I— tot ƒ200,Er is nu ook een Jtie gebracht waardoor voor grotere jngen zelfs een bedrag van ƒ350, ïOO,— per jaar zal gelden. De heer Blankenvoort, hoofd afdeling fi- Jtèn, vertelde dat door deze maat- len de bruto jaarinkomen uit toe- fche heffingen ƒ299.500,hoger i worden. Totaal ontvangt de ge- ƒ764.000,bruto. Onbillijk len W. vinden het niet billijk dat de -creanten, die dus niet op Texel pchten, niet worden belast. Men eenvoudig de technische mogelij k- |niet om daartoe over te gaan maar s niet uitgesloten dat er in de toe- It iets op wordt gevonden, lheer W. A. Visser (VVV) vond het Iplezierig dat de toeristenbelasting peer op een doelheffing gaat lijken. Hij hoopte dat het nog duidelijker die kant zal uitgaan want dan zal de good will voor de heffing veel groter zijn. De heer Visser vond wel dat de kam peerders die per dag voor hun akkom- modatie maar een klein bedrag uitgeven relatief zwaar worden getroffen. Op een staangeld van ƒ1,75 is 40 cent een forse verhoging terwijl het op een pension- prijs van 20,per dag nauwelijks van betekenis is. Mr Sprenger vond die vergelijking niet helemaal juist. Een kampeerder betaalt weinig staangeld maar hij heeft zijn tent en andere beno digdheden moeten kopen waardoor het verschil in kosten niet zo groot is. De heer J. Kikkert (Horecaf) was het niet met de heer Visser eens. Hij vond het terecht dat de kampeerders relatief veel betalen want volgens hem maakte de gemeente voor deze categorie gasten ook de meeste kosten. De kampeerders veroorzaken nl. de drukte in de korte topperiode en de voorzieningen moeten op deze top zijn afgestemd De heer Kikkert hoopte wel dat met het belas tinggeld iets „zichtbaars" zou gebeuren zodat men de gasten waarvan men het geld moet incasseren, daarop kan wij zen. Waarop Mr. Sprenger wees op de voorgenomen bestedingsmogelij kheden waaronder zich inderdaad diverse „zichtbare" objekten bleken te bevin den. Lager groepstarief De heer Th v. d. Heerik (Recron), di- rekteur van de Recreatiestichting Texel, geloofde er niets van dat de gemeente voor de kampeerders de meeste kosten maakt. Hij meende zelfs dat de kam peerder economisch gezien interessan ter is voor Texel dan de hotelgast. Hij vond de hogere toeristenbelasting toch wel een aanmerkelijke last, vooral voor de jongere kampeerders die in groeps verband (scholen) e.d naar Texel ko men. Hij vond dat voor die categorie een lager tarief zou moeten gelden. Mr. Sprenger was bereid deze mogelijkheid te onderzoeken. De heer Kikkert had nog een curieuze illustratie van zijn stelling dat de kam peerders voor de gemeente duur zijn. „Wegens de grote drukte in de toppe riode moet het prikkeldraad gezet wor den waar de mensen die buiten die top periode komen met hun neus tegen aanlopen". De heer B. Paagman (Recron) vond een verhoging met 60°/o „heel erg". Hij stelde dat geen enkel partikulier be drijf met een dergelijk percentage zou hoeven aankomen. Bovendien zijn er nog andere kostenverhogingen die alle maal moeten worden verhaald op de „slapende toerist". De heer Paagman betoogde dat over een verhoging van rond 20 procent wel te praten zou zijn maar dit was te gek. Met name de scho len en andere in groepen kamperende toeristen zullen door deze maatregel af geschrikt worden om naar Texel te ko men. De burgemeester zei dat tegenover de hogere heffing ook iets extra's staat. (zie vervolg pagina 2) DE KOOG De 17-jarige Marjon Leber uit Eierland kwam dinsdagavond omstreeks acht uur om het leven toen zij op de Ruigcdijksweg ter hoogte van de eendenkooi werd aangereden door een Volkswagen, bestuurd door B.D.R. uit Eierland. Het meisje zat bij haar 20-jarige zusje achterop de fiets en was opweg naar huis. De Volkswagen reed in de richting van De Koog. Bij dc aan rijding werd alleen Marjon Leber ge raakt. Zij was vrijwel op slag dood; haar zusje bleef ongedeerd. De aanrij ding gebeurde in een flauwe bocht. Oor zaak en toedracht worden door de poli tie neg onderzocht. Reeds is vastgc- steld dat R. niet voldoende rechts heeft gereden. Nagegaan wordt nog of de fiets verlichting heeft gevoerd. Tijdens het pierenspitten in de Mok- baai is woensdagochtend tegen half twaalf de 42-jarige kottervisser J. Bruggeman uit Oudeschild aan een hartaanval overleden. In gezelschap van de heer Zoodsma waarbij hij in de kost is, was de heer Bruggeman (die een week vakantie had) naar de Mokbaai gegaan. Terwijl hij aan het spitten was. maakte de heer Zoodsma een wandeling in de omgeving. Na ongeveer drie kwar tier zag laatstgenoemde van enige af stand dat Bruggeman was verdwenen, maar dat de pierenvork en de emmer er nog wel stonden. Toen Zoodsma nader bij kwam zag hij zijn kostganger le venloos in de sleuf liggen, die bij het pierenspitten was ontstaan. De dokter werd gewaarschuwd maar deze kon slechts de dood konstateren. In verband met de jeugdzondag wordt de dienst van zondagochtend 10.00 uur in de Gereformeerde kerk te Den Burg opgeluisterd met een optreden van 'Sursum Corda', een Christelijke jeugd muziekvereniging uit Den Helder. De groep bestaat uit ca 50 jonge mensen en is in 1959 opgericht met het doel langdurig zieken cn bejaarden wat vreugde te brengen. Reeds velen in het hele land werden bezocht. Om de be langeloze optredens te bekostigen wor den dan ook in de kerken en op bestel ling grammofoonplaten verkocht. Het religieuze repertoire van de groep wordt met uiteenlopende instrumenten vertolkt. Men bespeelt mondharmoni ca's, gitaren, accordeons, banjo, mando lines en blokfluiten, terwijl het combo gebruik maakt van een elektronisch or gel, drumstel en elektrische gitaren. Voor de dienst spelen ze enkele solo's en zal er samenzang zijn. Het geheel staat staat onder leiding van dirigent H. J. Pronk. Aan de jeugddienst, geleid door do minee H. J. Douwes, werkt ook een aantal jongeren van de plaatselijke kerk mee. 's Middags treedt „Sursum Corda" voor de bejaarden in „Irene op. In het afgelopen weekend werd de laatste hand gelegd aan het blindenpad in de dennen en duinen nabij Wester slag. Bijna vier dagen zijn 110 studen ten van de Wageningse studentenver eniging „Sint Franciscus Xaverius" op Texel geweest om het karwei te klaren. Het drie kilometer lange pad moest als een geul worden aangelegd. Vooral in het loof- en dennenbos kostte dit veel arbeid. Geen tak of boomwortel mocht de toekomstige wandelaars (voorname lijk blinden en slechtzienden) in de weg zitten. De aanleg van het pad had plaats in nauwe samenwerking met Staatsbosbeheer en de stichting Barti- meus. Het vervoer van de studenten, die op verschillende plaatsen waren onder gebracht, werd verzorgd door de Texel se Rotaryclub. Elke ochtend werden ze om zeven uur naar hun „werk" ge bracht. Tachtig jongens en dertig meis jes begonnen dan met spitten, hakken en zagen. De delen van het pad die door mul zand gingen moesten aan een kant wor den voorzien van een ononderbroken rij stammetjes, als oriëntatiemogelijk heid. Elke oversteek moest worden voorzien van een fuik en een verhard begin zodat ook hier de situatie op ge voel herkenbaar werd. Op hellende de len werd het pad van en leuning voor zien. Al met al was het een heel kar wei waar veel studentenenergie in ging zitten. Het resultaat kan echter fraai worden genoemd. Het pad loopt door een afwisselend gebied van naald bos, loofbos en door de duinen en hei van het Moesvlak. Op twee punten zijn picknicktafels geplaatst. Ook niet ge handicapte wandelaars zullen van het pad gebruik kunnen maken. Programma; 's morgens 8.00 uur: muziek van de toren. 8 20 uur: opstellen van de versierde op tocht. 9.00 uur; start van de optocht, vooraf gegaan door de drumband. 10.00 - 12.00 uur: spelen voor de kinde ren van de Jan Drijverschool en jongelui van school af tot 16 jaar (nat werk). De kleuters hebben na 10.00 uur een eigen programma, 's Middags: 1.30 - 2.30 uur nat werk voor dames en heren van 16 tot 30 jaar. „Drie em mertjes water halen". 2.30 - 3.30 uur: Ski-bal voor dames en heren van 30 tot 55 jaar. 3.30 - 4.30 uur: spel voor heren van 55 jaar en ouder. Spel voor dames van 55 jaar en ouder. 's Avonds: 7.30 uur: feestmarkt in de Herenstraat. De Hoornders worden verzocht de vlag uit te steken De studenten waren merendeels on ervaren in bosarbeid. Menige ambtenaar van Staatsbosbeheer schudde vrijdag middag toen de jongelui enthousiast van start gingen bedenkelijk het hoofd. De bijlen en schoppen zwaaiden wel eens gevaarlijk in het rond maar er ge beurden gelukkig geen ongelukken. Wel werd achteraf geklaagd over wat blaren en stijve spieren; Maandagavond trok de groep vol daan huiswaarts, de laatste werkzaam heden overlatend aan Staatsbosbeheer en Bartiméus. Er worden nog opschrif ten en zebrapaden gemaakt en ook verkeersborden die het verkeer waar schuwen voor overstekende blinden zul len worden geplaatst. Alles opgeteld wordt het blindenpad een kostbare maar waardevolle voorziening die zal bijdragen aan de reeds gevestigde naam van Texel als sociaal opvangoord. Reeds vonden Maartenhuis, Kruiskoog en Bar timéus hier een prettig vestigingsge- 'bied. Op de foto ziet men enkele jonglui bezig in het bos aan het begin van de blindenroute. Maandag 11 september vertrekken twee bussen van de Elemert (busstation) te Den Burg om 7.30 uur. Een bus gaat rechtstreeks naar de boot van 8 uur en één langs de halte- pllaatsen in Den Burg, waar men op vertoon van de deelnemerskaart kan instappen. Buitendorpers kunnen rechtstreeks naar de boot. Niemand kan worden op gehaald.. Alle deelnemers hebben be taald. Een derde bus was niet beschik baar zodat velen die zich te laat opga ven teleurgesteld moesten worden. van 30 aug. tot en met 5 sept. 1972 Geboren: Sigrid, dv. Hendrik J. Col- lou en Nelly H. den Braven; Claudia Mireille, dv. Pieter J. Koorn en Catha- rina C. M. Boersen; Edgar, zv. Peter G. B Klippel en Wilhelmina R. Kikkert; Martina, dv. Willem van Duijn en Lam- berta A. E. Rodenburg. Ondertrouwd: Jan H. Hoppentocht en Toziena Beumkes; Jacobus H. M. Tim mer en Catharina M. de Veij. niiiiiuuiiuflaiiiituiJiuuujujumiaiuiBiiJiiiiuiiuuiiiBiiimfliisuuaniuujBanmk Martien van de Wetering H Ook voor ziekenfonds en verz. 1 UHllllUlllfllHUNI(lltlRnillllilllllllllllllllllllllll!ll!l!ll!ll||lllllllllllllllll!Ul!lü!IIIU]lS iiiimiiiitipiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimiijumiifl.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1