1- IET GEHEIM fm Drink louter Kabouter Mee- en tegenvallers bij de graanoogst van 1972 FILMNIEUWS ANDBOUW en VEETEELT Ook dit jaar weer diep grondbewerking Training zwemvereniging feuilleton van Tom Lodewijk IIP Boek van de Maand N.V. v/h Langeveld de Rooij Kijken naar kinderen. X Gebaseerd op het bekende X tv-programma. Met 140 foto's, J X waarvan 24 in kJeur X X Zolang de voorraad strekt 10,- J Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 8 september 1972 ibriek voor Onder mhifilic >«n Grnnin^ni en paar weken geleden vertelden we jeze rubriek iets over de eerste op- ngsten van de graanoogst. Daarbij »jc, dat de opbrengsten van de zo- gérst niet tegenvielen, u het zover is, dat de graanoogst praktisch 100% geoogst is kunnen meer definitieve gegevens produce- eerste indrukken over de op- jgst van de zomergerst zijn in het iere verloop van de graanoogst be- rd. We kunnen wel stellen, dat 'onze Texelsle omstandigheden de ergerst een opbrengst heeft gege- die minstens normaal is. Daarbij op, dat de verschillen in opbrengst de betere gronden en de lichte igtegevoelige zandgrond dit jaar ner zijn dan heel vaak het geval is. is te danken aan het feit, dat het m dit jaar geen schade van droogte t ondervonden. ernaast is er het feit, dat dit jaar een enkel geval sprake is van top- rengsten bij de zomergerst. In eer- aanleg gaf het gewas wel aanleiding opbrengsten te gaan denken, ir door het minder goede weer tij- s de bloei en afrijping is dit er niet gekomen. We hebben de indruk, dat [emiddelde opbrengst van de zomer- it tussen 4.000 kg en 4.500 kg per ha liggen met uitschieters naar boven >eneden van 6.000 kg en 3.500 kg. Ook bij de wintertarwe geen „toppers" oewel we uiteraard van lang niet opbrengsten op de hoogte worden eld lijkt het ons verantwoord te en, dat top-opbrengsten als vorig bij de wintertarwe voorkwamen dit met zijn gehaald. In 1971 kwamen ïle telers tot een opbrengst van kg per bunder. Die top ligt dit wel plm. 1.500 kg per ha lager. In heel enkel geval werd nl. een op- igst van 6.500 kg per bunder geno- kk bij de wintertarwe is de invloed [de kwaliteit van de grond dit jaar list kleiner geweest dan bijv. in Goede opbrengsten werden dit I behaald op grondsoorten, die maar V'elijks voor de teelt van winter- le geschikt zijn, terwijl op grond- lten, die we als echte tarwegronden tien bestempelen de opbrengst soms pviel kt is duidelijk, dat dit jaar een aan- bekten, die we aanduiden met „af- mgsziekten" een zeer belangrijke (hebben gespeeld bij de opbrengst. It de invloed van de grondsoort op Jvoorkomen van deze ziekten zijn er Ire factoren, die een rol spelen bij ■aantasting door afrijpingsziekten [leek dit jaar in enkele gevallen, dat [overmatige stikstofvoorraad funest lerkt heeft. Verder is er de invloed [het ras. Zo heeft het ras Lely, dat j jaar zeer produktief bleek te zijn perse gevallen lelijk laten zitten, menen te kunnen vasstellen, dat de Iddelde opbrengst van de winter- le in ieder geval boven 4.500 kg per ha zal liggen met uitschieters van 6.500 kg tot 3.500 kg. Rogge, haver en zomertarwe De oppervlakte van winterrogge is op Texel maar zeer beperkt. De opbreng sten, die ons door werden gegeven ge ven ons de indruk, dat voor dit gewas van een goede opbrengst kan worden gesproken. De ernstige legering van diverse ha- verpercelen gaf enige vrees voor matige opbrengsten. We hebben de indruk, dat ondanks deze legering in diverse geval len goede opbrengsten zijn verkregen. Gevallen, waarin de opbrengst op 5.500 kg per ha ligt komen ook dit jaar voor. Bij het oogsten van dit gewas komt het grote voordeel van het oogsten met de combine wel heel duidelijk naar vo ren. Wat gaf in het verleden de oogst van een sterk gewas haver de akker bouwer een „kopzorgen". We denken hierbij niet eens aan de tijd, waarin het oogsten met de zicht gebeurde. Ook de zelfbinder-graanmaaier gaf in deze gevallen een resultaat, waar „reuk nog smaak" aan was. Bij de zomertarwe zal evenals bij de wintertarwe een vrij groot verschil in opbrengsten aanwezig zijn. We hebben de indruk, dat dit vooral een kwestie van het ras zal zijn. Onze algemene in druk is, dat het verschil in opbrengst tussen wintertarwe en zomertarwe dit jaar wel eens kleiner kan zijn dan de laatste jaren het geval is geweest. Voor al enkele nieuwere rassen zijn niet of heel weinig door afrijpingsziekten aan getast. Konklusie Hoewel de graanopbrengst zeker niet heeft beantwoord aan de verwachtingen die omstreeks eind juni door de zeer goede stand werden gewekt mogen we konkluderen, dat het uiteindelijke re sultaat zeker niet is tegengevallen. Dat er voor de goede verwachtingen inder daad wel enige grond was blijkt heel duidelijk uit de enorm hoge stro-op brengsten van dit jaar. Opbrengsten van 5 ton stro per bunder van zomer gerst en 7 a 8 ton stro per bunder van wintertarwe en haver zijn voorzover we weten na het in gebruik komen van de combines nog niet voorgekomen. Hoewel iets later dan de laatste jaren het geval was is de mengrotor van de Nederlandse Heidemaatschappij ook dit jaar in ons gebied weer aan het werk gegaan. Op 5 september is dit reuzen- werktuig het werk begonnen op een perceel van de heren Gebr. Schraag in polder Het Noorden In de loop van de volgende week zal er waarschijnlijk worden gewerkt op het bedrijf van de heer G. C. Bakker, „Avanti", Het Noor den. De droogteperiode van dit moment zal mogelijk de animo voor de diep- grondbewerking nog weer iets doen toenemen. Heel wat Texelaars kijken je vreemd aan als je op het moment over droogteschade spreekt. Ze hebben de in druk, dat we de regenperiode nog maar nauwelijks uit zijn. Toch is er op het moment in diverse gevallen duidelijk sprake van droogte- schade. In de nieuwere poldlers zijn enkele percelen bieten, die al een paar weken zowel overdag als 's nachts „sla pen". In enkele gevallen lijkt dit slapen meer op afsterven. Heel duidelijk blijkt ook nu weer, dat de diepgrondbewerking het gevaar voor droogteschade volkomen opheft of sterk beperkt. Op eenzelfde perceel vertoont het gewas bieten op het diep bewerkte deel geen enkel teken van watertekort, terwijl daarnaast op onbewerkte grond de schade zeer groot is. Op percelen in polder Eierland en het Hoornder-Nieuwland, waar voorheen met het oog op droogteschade geen bie ten konden worden verbouwd staat nu een zwaar gewas bieten, waarin geen bewijs van droogteschade is te vinden. Zaterdag-, zondag- en maandagavond 8 uur in het City theater „Straw Dogs", een film van regisseur Sam Peckinpah met als bekendste akteurs Dustin Hof man, Susan George en Peter Vaughan.. Sam Peckinpah werd bekend door films als „The Wild Bunch", waarin veel ge weld werd gepresenteerd. Ook in het opzienbarende „Straw Dogs" („Genade loze afrekening") zijn agressie en de ui tingen ervan het belangrijkst. David Summer, een jonge Ameri kaan die zich altijd afzijdig heeft ge houden van moeilijkheden besluit met zijn vrouw Amy naar haar geboortedorp te gaan om daar in alle rust zijn studie te kunnen voltooien. Ook daar ont vlucht hij alle moeilijkheden. Een paar leeglopers flirten op een in het oog lo pende manier met Amy, maar David maakt er geen probleem van. Om te be wijzen dat ze ongehinderd hun slaap kamer in kunnen hangen een paar man nen een gewurgde kat in een slaapka- merkast. Ook nu kan David de man nen niet behoorlijk van repliek dienen. •Hij laat zich zelfs overhalen met hen op eendenjacht te gaan. De mannen la ten hem rustig in een bosje op eenden wachten, terwijl twee van hen Amy verkrachten. David begrijpt dat er iets gebeurt moet zijn, maar vraagt niets. Hij ontslaat de mannen omdat ze hem voor gek hebben laten staan bij de een denjacht. De volgende avond in zware mist rijdt David Henry Niles (een im beciel) aan, die door enkele mannen uit het dorp wordt gezocht omdat hij is ge zien in gezelschap van een vermist meisje. David weigert Niles uit te le veren. De mannen belegeren dan het huis en hij verzet zich tot het uiterste. De strijd kost vijf levens. Bij de verde diging van Niles en zijn huis groeit David in de agressie; tegen het einde van de film is hij een meedogeloze moordenaar, terwijl Amy, die hem pas siviteit verweet, aarzelt bij het neer schieten van de laatste belegeraar. Toe gang 18 jaar. „Tanya en haar politiehond" (zondag middag 3 uur) is een veel vriendelijkere film. Een klein meisje dat dol op die ren is vindt een jonge hond en leert hem vele kunstjes terwijl hij opgroeit. Ze zakt bij het schaatsen door het ijs en wordt door de hond gered. Een schooier valt de moeder van Tanya, het meisje, lastig maar wordt door de hond wegge- jaad. Het meisje wordt echter een keer vermist en dan kan de hond zijn grote waarde pas goed bewijzen. Toegang alle leeftijden. BOUWVERGUNNINGEN In de afgelopen maand verleenden B. en W. aan de navolgende personen, ondernemingen en instellingen de daar bij omschreven bouwvergunningen: Firma van Splunter, Dorpsstraat 39 te De Koog voor het bouwen van een per soneels verblijf bij het hotel aan de Dorpsstraat 39 te De Koog; M. J. de Weijer, Waalderstraat 56 te Den Burg voor het uitbreiden van zijn woning; F. Haverkamp, p.a. G. J. Witte, Beatrix- laan 5 te Den Burg voor het uitbreiden van een zomerwoning nabij de Califor- niëweg te De Koog; J. Huisman. Diek 14 te Den Hoorn voor het bouwen van een rijwielberging aan de Diek te Den Hoorn; Th. v. d. Laan, C 116 te Texel voor het uitbreiden van een boerderij („Zeeburg"); A. Bakker, W 29 te Texel voor het bouwen van een machine-ber ging aan de Hereweg te Spang; Gebr. Smit, Kaapsweg 59 te Zevenhuizen (Oosterend) voor het bouwen van een veestalling aan de Kaapsweg te Zeven huizen; B Hoogenbosch, B 142 te Texel voor het bouwen van een garage-ber ging aan de Duinweg B 142; Recreatie stichting Texel, Slingerweg te Den Burg voor het uitbreiden v$n een woning aan de Loodsmansduin te Den Hoorn; Am- ro-bank nv, Prinsengracht 747 te Am sterdam voor het verbouwen van een bijkantoor aan de Dorpsstraat te De Koog; NV. Gooi- en Vechtstreek, Amersfoortsestraatweg 202 te Bussum voor het bouwen van een woonhuis aan de Ruyslaan te De Koog; P. C. Carelse, Trompstraat 15 te Oudeschild voor het bouwen van een garage aan de Tromp straat; J. W. de Porto, Schilderend 139 te Den Burg voor het bouwen van een zomerwoning aan Schilderlend 141; W. de Haas, Blazerstraat 1 te Oosterend voor het verbouwen van een schuur aan de Spangerweg te Oosterend; S. J. Swinkels en H. J. Michel, resp. Tjakker- straat 14 en 17 te Den Burg voor het bouwen van een schutting aan weers zijden van de Tj akkerstraat te Den Burg; J. Veeger, H 81 te Den Hoorn voor het bouwen van een bedrijfsge bouw aan de Westerweg te Den Hoorn; W. Hutjes, W. van Beierenstraat 11 te Den Burg voor het uitbreiden van een woonhuis aan de De Ruyterstraat 87 te Oudeschild; fa. Drijver, Schilderend 102 te Den Burg voor het verbouwen en uit breiden van een woning aan het Schil derend 145; J. Boon, Kogerstraat 61a te Den Burg voor het uitbreiden van een woning aan de Kogerstraat; Aanne mersbedrijf v h. J. Koorn Mzn., Wilhel- minalaan 54 te Den Burg voor het bou wen van een dubbel woonhuis aan het Schilderend; M. Buijtenhuis, Biothof 15" te Amsterdam voor het bouwen van een bungalow nabij de Stolpweg te Den •Hoorn; J. Schraag, De Ruyterstraat 131 te Oudeschild voor het uitbreiden van een woning aan de Postweg C 23; het bestuur van de CVO-school te Den Burg p.a. Burdetstraat 16 voor het verbouwen van een schoolgebouw aan de Wilhelmi- nalaan, fa. H. Daalder en Zn., Kikkert- straat 17 te De Cocksdorp voor het ver anderen van een garage-berging tot woonhuis aan de Langeveldstraat te De Cocksdorp; A. P. Gieles, Schilderend 31 te Den Burg voor het bouwen van een dakkapel; Robo nv, Kanaalstraat te Ro den voor het bouwen van 5 zomerhuis jes op het terrein Slufterhoek (5 t.e.m. 9) in Eierland; A. H. Notenbomer, Mo lenberg 15 te Roden voor het bouwen van 5 zomerhuisjes op het terrein Sluf terhoek (20, 21, 22, 23 en 26) te Eierland; Jarino b.v., Kanaalstraat te Roden voor het bouwen van 5 zomerhuisjes op het terrein Slufterhoek (10 t.e.m. 14) te Ei erland; bouwbedrijf Drebo nv, Kanaal straat te Roden voor het bouwen van ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 10 september op om 6.06 uur en gaat onder om 19 06 uur; 13 september op om 6.12 uur en onder om 18.59 uur. Maan: 15 sept. E.K..; 23 sept. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 8 sept. 9.18 en 21.53; 9 sept. 9.51 en 22.21; 10 sept. 10.17 en 22.44; 11 sept. 10.41 en 23.04; 12 sept. 11.05 en 23.25; 13 sept. 11.29 en 23.46; 14 sept. 11.51 en 15 sept, 0.09 en 12.16; 16 sept. 0.35 en 12.47, Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. De normale training van zwemvereni ging ZPV „TX 71" is met ingang van woensdag hervat. De trainingstijden zijn onveranderd. 5 zomerhuisjes op het terrein Slufter hoek (15 t.e.m. 19) te Eierland; bouw bedrijf Drebo nv, Kanaalstraat te Ro den voor het bouwen van een zomer huisje op het terrein Slufterhoek (33) te Eierland; Fr. Schulte, Klinkestrasse 18, Essen (Did.) voor het uitbreiden van een zomerhuisje te Everstekoog; D. Bakker, Pontweg K 85 te De Koog voor 'het uitbreiden van een stal; Waterschap, Texel, Vismarkt 7 te Den Burg voor het veranderen van een gemaal aan de weg onder de dijk te De Cocksdorp; H. Flens Postweg E 61 te Eierland voor het bou wen van een woning aan de Postweg; mej. G. A. Roeper, Kerkplein 5 te Oos terend voor het bouwen van een garage- cv-ruimte aan de Zeedijksweg te Oost; C. H. ,F. Duin, Maricoweg 8 te Den Burg voor het bouwen van een loods aan de Maricoweg; W. Albers, Sommeltjesweg 1 te De Waal voor het verbouwen van een boerderij aan de Pijpersdijk K 38 te De Koog; D. Kooiman, Dageraad 24 te 't Horntje voor het bouwen van een ga rage aan de Dageraad 24, Fa. J. de Wit, Wezenland 7 te Den Burg voor het ver bouwen en uitbreiden van een woning winkel aan de Weverstraat 18 te Den Burg en Jac. H. Bakker, Jan Ayeweg H 87a te Texel voor het uitbreiden van een boerderij aan de Jan Ayeweg. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 99 iiiiiiuiiiiiiiiiuiuuiiiiiuiiiiiiiiiiiniiniiiiniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Met een beetje kloppend hart hij zijn weg in een buurt waar [ig weelde heerste en men, dank zij 1001e weer, de tijd meest op straat É»raoht. ?ek moest een paar keer de weg [en, en met veel gewijs en gebaar r nien hem terecht. Een oud peeke een eind mee, opdat hij niet walen zou, tot de hoök van de [twaar hij zijn moest, en accepteer de! een grijns die slechts anderhalve 1 toonde, een goede Hollandse si- moet het zijn, dacht Freek, zijn [lag nog iets heviger. Een dikjke, verwaarloosde vrouw met blote wrmen over een niet al te helder het vettige zwarte haar in de pelden, stond luidkeels in 'n Waals Jvan Freek geen woord verstond, [een magere, bleke buurvrouw te stelde aarzelend een vraag, dat was ze en wat hij moest? Als geld was, ze had geen frank in meneer soms een Hollander? !terwaalste zo raar! Freek kon dit ent met interest teruggeven, besloot zulks niet te doen in 't van de goodwill en het onder breek wou alleen een paar in- ngen. Hij haalde een foto voor de groepsfoto en wees één bepaal bar aan. Of madame misschien die er kénde. Madame op deze simpele vraag )0rdde, ontging Freek voor een want Madame's donkere ogen •n vuur, haar vuisten balden zich haar mond kwam een stroom "waals, waarvan Freek hoogstens kon vaststellen dat zegenspreuken nóch goede wensen de lippen van Madame ontvloden. Geduldig, licht huiverend, liet hij de bui overdrijven. Toen richtte Madame haar aandaoht op hem. Kwam hij soms vertellen dat die mooie meneer de pijp uit was? Als dat zo was, zou ze geen traan om hem laten, was het niet zo, dan kon ze sledhts wensen dat het droeve feit zidh spoedig mocht voltrekken. De wereld zou ervan opknappen, getuigde Madame met vuur. Hoe ze ooit zo stom geweest was en haar moeder zaliger had haar gewaarschuwd maar ze was een drieste meid vroeger dat kon je nóg wel zien daoht Freek en haar zou niks gebeuren. Toen enige buurvrouwen nieuwsgie rig nader kwamen drentelen, noodde ze Freek in een kamer waar geen blind paard sdha kon doen en gezeten op een wat wankele en smoezelige stoel, zijn blik gefascineerd geridht op de gewel dige armen van Madame die vóór hem op tafel lagen, had Freek niets te doen dan af en toe geluidjes te laten horen van sympathie, begrip en instemming. Hij bedankte voor koffie, dat waagde hij er niet op, maar begreep dat hij Ma dame zou beledigen als hij het flesje warmadhtig bier niet leeg dronk, dat maar in zijn maag bleef heen en weer klotsen. Dit toch was het bewijs dat hij het vertrouwen van Madame gewonnen had en geen detail bleef hem gespaard. Een krant vól, dacht Freek. Maar tenslotte was Madame schor en Freek uitgeput. Hij nam hartelijk af scheid en dankte Madame zéér, ver zocht haar voor de franken die hij haar in de hand drukte wat voor de kinderen te kopen, wat ze zo gróf beloofde dat Freek zeker wist dat dft^kinderen er niets van zouden vernemen, en Freek stond weer buiten. Hij had geen zin nóg eens in Luik te blijven logeren en richtte de steven naar Maastricht, waar hij die avond op een terrasje, met een prachtig uitzicht op de kathedraal en de aardige Maas- treeahter schonen, in diep gepeins zat uit te rusten HOOFDSTUK XVII Supporters onder elkaar Mijnheer Emiel keek ontstemd naar het lacherige gezicht van Maarten Os- seweyer, die achter een groot glas bier tegenover hem zat. „Dat je je eigen ruiten ingooit kan me niet schelen" zei hij, „maar je hoeft er de mijne niet bij te nemen". „Niks geen ruiten ingegooid" vond Maarten, „en die meid zal d'r snufferd wel dicht houen. Mijn ja is zo goed als haar nee. Wedden dat ze het niet eens aan haar moeder heeft durven vertel len?" „Nou dat hoop ik dan maar" zei Elmiel, „want anders kan ik m'n matjes wel oprollen". „En je had ze zo netjes gespreid" (grinnikte Maarten. „Je had Martha van Vloten al een heel eind en ik verheug de me er al op jou als de bruidegom te zien. Mens, wat zal ik lachen!" „Je moet nooit hei roepen voor je over de brug bent" vond Emiel. „Pas als de kogel door de kerk is, voel ik me veilig. En die vent van Kossen begint ook weer achter d'r an te lopen of er niks gebeurd is". „Ach kom" vond Maarten „die loopt op z'n laatste benen. Je hebt hem uit Concordia gewerkt. „Hij zat op de voorstelling of er niks gebeurd was". jDe moed der wanhoop, hij moest z'n eigen groothouen natuurlijk". „Hij zat naast Martha". „Ja dan had je maar geen regisseur moeten spelen, dan had jij er gezeten. Je bent niet alom tegenwoordig Emiel! Maar als je zo doorgaat werk je hem eruit, ook bij Martha van Vloten. En dan verkoopt Martha de zaak en dan heeft ze een aardig centje en dan trekt ze weg met Mijnheer Emiel en die hoeft dan ook niet meer van de hand in de tand te leven zoals nou, en kan net doen waar ie zin in heeft. Tenzij" be dacht hij zich, „ze zo link is om op hu welijksvoorwaarden te trouwen", Mijnheer Emiel moest lachen. „Zo link zou ze zijn als ze dacht, dat ik op haar geld aasde. Maar ze weet niet beter of ik ben een man in bonus, ik praat haar aan dat ze een veel be ter leven krijgt, dat ik haar een leven bezorg als een prinses en dat ze haar eigen centjes maar op de bank moet houden en de rente gebruiken als spel- degeld". „En daar stinkt ze in?" „Ze slikt het aas en de haak. Maar als ze aan de weet komt van jou en José krijg ik het op m'n brood. Lk heb jou er in gehaald, ik heb altijd gezegd dat je eigenlijk een beste jongen was, gul en hartelijk maar een klein beetje wild, en dat ze José aan jou gerust kon toe vertrouwen. Enfin, komt de nood aan de man, dan zal ik zeggen dat je een borrel op had, wat ook wel zo was na tuurlijk en dat zul je toch heus met me mee moeten naar de weduwe en je hart grondige spijt betuigen enzo". „Ja ilk ben daar gek". In de ogen van Mijnheer Emiel kwam een licht, dat Maarten daar nog niet eerder in gezien had. „Ik zie je, je moet niet proberen mijn ruiten in te gooien. Er zijn nog wel an dere dingen van Maarten Osseweyer aan de grote klok te hangen, dan avon turen met een paar grietjes". „We moeten geen ruzie maken" Maarten haastig. „Nee" zei mijnheer Emiel „da maar beter ook. En nu gaan we es j ten over hoe we het spel spelen mq Merendorpse Boys, om daar mej Kossen van z'n stoel te wippen. •zolang die vent nog denkt dat Mej dorp van hem is, héb ik m'n niet vrij". (wordt vervolgd) Parkstraat 10, telefoon 2741

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5