(from e/jmrL-Jexels in het harL> Eendaags Hoornder gedeeltelijk in het feest viel water Vormingscentrum „Textant" met sterk uitgebreid programma Veel deelname aan allegorische optocht Interessante cursussen in drie gebouwen Inzicht verschaffen in veranderende^samenleving Verschuiving naar Koninginnedag staat nog niet vast lissenaar spreekt over Brazilië Engelse matroos op Pontweg omgekomen Met auto de sloot in Oefentorpedo op dijk afgevuurd Symposium van zeebiologen geopend |AG 12 SEPTEMBER 1972 85e JAARGANG Np. 8707 ie N.V. v-h- Langereld De Root) 5 il Den Burg, Texel - Tel. 2741 [gfry de Graaf, Keesomlaan 43, Den L (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags «o Ti Jdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rai felsen bank; Amro-bank. Postgiro 652. Abons. prys ƒ5,00 p. kw. -|- 50 ct incasso; los 25 ci Advert. 21 cL per mm. exd. 4«/# BTW EN HOORN Het verschuiven van loornder volksfeesten naar Koning dag, een beslissing die de feestcom- ie onlangs om financiële redenen &t nemen, is bepaald geen vaststaan- aak. Tijdens het feest van afgelopen rdag is wel gebleken dat de belang ing voor de spelen in oude vorm verheugend groot is en dat veel in- ers van Den Hoorn de traditie graag len behouden, al ziet men ook wel lat het veel geld kost. Het laatste rd over de voorgenomen verande- zal voorlopig niet gesproken zijn. et feest van zaterdag ondervond ta- jk veel hinder van het slechte weer noest 's middags zelfs onderbroken jen. 's Ochtends konden de allegori- optocht en de kinderspelen nor- doorgang vinden. Veel werk i belangstelling voor de optocht was inder groot. Vooral in de categorie pen schreven zich velen in; totaal i er 24 deelnemers. Bij het versie van de fietsen, wagens en andere oermiddelen waren veel bloemen irerkt, die het geheel een bijzonder nge indruk gaven. De band met de aliteit was goed zichtbaar: twee ens hadden betrekking op de ver- lelingen rond de Razende Bol, er een nauwkeurig nagemaakte cara- met paardentraktie en meerdere nemers wilden dat het Hoornder zou blijven zoals het was. Vooraf- an door het Fanfare-DEK en de jesdrumband DEK trok de stoet i grote belangstelling door het it onaangename weer was niet nlerend voor de feeststemming. De ichtingen van de kinderen bij de erspelen waren er echter niet min- om. Begeleid door af en toe ver- d overkomende muziek van enkele kanten stortten ze zich enthou- in de zes onderdelen tellende l. Zaklopen, blokjes stapelen, wa- ragen en een variant op het beken- Jeu de boule" hielden de spanning Een en ander speelde zich af op nin of meer luwe terrein achter de Drijverschool. Ook hier was veel iek aanwezig. Roken en breien Middags werd het programma ïzet met „nat werk" voor dames leren tussen 16 en 30 jaar. Deze Vrijdag in LTS-kantine journalist Jan Glissenaar komt ag naar Texel om in de LTS-kanti- Den Burg te spreken over Brazi- ten land dat hij kent van regelmati- ezoeken. Het is de bedoeling een je open te doen over het vele on- dat in Brazilië geschiedt. De 1 wordt georganiseerd door de se werkgroep Amnesty Internatio- contaktadres Warmoesstraat 38, te il 3065). Iedereen is welkom. Be nen wordt om acht uur. azilië viert thans haar 150-jarige lankelijkheid. Aan het feit zal in Brazilië zelf veel aandacht 'en geschonken door de militaire 'ing. Daarbij zal het de buitenwe- worden duidelijk gemaakt dat het 'razilië goed gaat. De economie een snelle groei door, maar wat velen onbekend is, is dat de hier- ontstane welvaart slechts aan een st klein deel van de bevolking !°ede komt. Het aantal werklozen t steeds groter, de arbeidsomstan- ^en zijn vaak erbarmelijk slecht e lonen zijn zo laag dat velen er !r het nodige eten voor kunnen ko- Wie op deze wantoestanden wijst wat aan wil doen wordt vervolgd, ngen genomen, gemarteld en soms gedood Het aantal politieke ge- ïien in Brazilië is gelijk aan het I inwoners van Texel. Er zijn veel klisten onder, vakbondsbestuur- professoren, studenten en pries- Amnesty International is van me- dat Brazilië geen reden heeft om te vieren en doet pogingen om de anden algemeen bekend te maken er misschien een eind aan komt. erkgroep hoopt dat velen naar de i in Den Burg zullen komen. De «omst zal geopend worden met c°rt spel Fusillade". wedstrijden, waarbij deelnemende paren emmertjes water moesten dragen kon den nog voltooid worden, maar het vol gende onderdeel, „ski-bal" werd afge broken. Het strijdtoneel verplaatste zich naar het gymlokaal waar rook- en brei- wedstrijden voor respectievelijk heren en dames ouder dan 55 werden gehou den. Bij de heren werd de peuklengte na een bepaalde tijd gemeten en bij de da mes de lengte van de gebreide stof. De laatsten werd het extra moeilijk ge maakt met de bezemsteel-dikke houten naalden. Het onderdeel „feestmarkt in de He renstraat" moest vervallen want het weer was barbaars slecht geworden. Al leen het raden van het gewicht van de taart die bij bakker Duinker in de eta- De voorstelling „De kreukeltjes", die be trekking had op de op handen zijnde ver huizing van de bejaarden naar de nieuwe bejaardenwoningen in Den Hoorn kreeg in de optocht een tweede prijs. lage stond ging door. Het juiste gewicht, 2231 gram werd geraden door Marga Bakker. De hele markt was als een spel opgezet. Groepjes van zes deelnemers moesten langs de kramen (sexshop, grie zelkelder, waarzegster, etc.) en konden daar punten behalen. De markt wordt wellicht op 'n andere datum alsnog ge houden. Hiervoor in de plaats was er een gezellig samenzijn met dansen in het dorpshuis en in „De Spyker". (zie vervolg pagina 2) Zondagavond omstreeks half negen is op de Pontweg in de Prins Hendrikpol der een 16-jarige Engelse matroos om het leven gekomen. De jongeman die met een aantal landgenoten op weg was naar de boot werd van achteren aange reden door een Volkswagenbusje, be- sturd door A. uit Hilversum. De matroos, afkomstig van een in de haven van Den Helder liggend Engels schip, had met zijn vrienden op Texel gekampeerd. Met de bepakking op de rug gingen zij, wandelend in de rech- terberm tussen fietspad en weg naar de veerhaven Op een gegeven moment stapte een hunner onverwacht de weg op met de bedoeling de jongens die een eind verderop liepen in te halen. Hij werd door het achteropkomende busje geschept, weggeslingerd en op slag ge dood. Het busje werd licht beschadigd. De echtgenote van de bestuurder werd door glassplinters in het gezicht ge wond. Zondagavond omstreeks acht uur raakte L.S. (Texel) door onduidelijke oorzaak met zijn auto, een Renault, in de sloot van de Postweg ter hoogte van „Hunsingo". De wagen werd zeer zwaar beschadigd. RUST OP TEXEL WEERGEKEERD Het aantal „vreemde" auto's op Texel is volgens de berekeningen van de TESO dermate teruggelopen dat men het niet langer de moeite acht de tel lingen nog langer vol te houden. Het laatste weekend van augustus waren er 1966, tegen vorig jaar 1987. Gedurende de afgelopen week liep het aantal nog verder terug (een telling midden in de week wees op ca 1700 wagens) en zon dag verlieten 500 auto's het eiland, zo dat men het aantal overgebleven wagens nu op ten hoogste 1000 schat. De ver schillen met vorig jaar zijn minimaal. In oktober begint Textant, het Vor mingscentrum voor Jonge Volwassenen op Texel met een nieuw programma dat, nu vormingsleider A. Kaper een volledi ge dagtaak toegewezen heeft gekregen, veel omvangrijker is dan in het vorige seizoen. In een folder, die onlangs aan een groot aantal leden en werkende jon geren werd toegestuurd werden 13 on derdelen aangekondigd, terwijl het vo rige seizoen gedurende drie avonden in de week niet meer dan zes onderdelen zich in een wisselende belangstelling mochten verheugen. Pantomime, sensitivity training en discussie waren enkele van de wekelijks terugkerende bezigheden in 'tAsiel die ook nu deel uitmaken van het pakket dat Lex Kaper de belangstellenden aan biedt. Dit alles gebeurt onder het mot to; „Ieder mens, elke vorm van samen leving de wereld om ons heen is voortdurend in verandering. Jonge men sen willen deze verandering leren be grijpen, eigen maken en bewerken. Het V.J.V. (Textant) biedt de voorwaarden, waaronder jongeren en jonge volwasse nen samen mogelijkheden kunnen scheppen, om bezig te zijn met hun persoonlijke eigenschappen en met de samenleving waarin ze leven. Dit met de bedoeling dat deze jonge mensen be ter kunnen voldoen aan de verwachtin gen, die zij zelf van hun leven hebben en dat de omstandigheden waarin zij leven voor een groter deel zelf kunnen bepalen, veranderen en verbeteren, zo dat zij ook als zij het nodig achten een bijdrage kunnen leveren aan verande ringen in de samenleving". Werkende jongeren Textant is afgestemd op de groep wer kende jongeren in de leeftijd tussen 17 en 25 jaar, hoewel ook scholieren en studerenden van harte welkom zijn. Volgens Textant is de ontmoeting, het samen aan een programma werken juist vanuit de verschillende dagtaken be langrijk. Het V.J.V.-werk wordt bekos tigd door het rijk, de provincie en de gemeente. Slechts een zeer klein ge deelte moet door de leden worden opge bracht: zij betalen per keer ƒ1,50. In verband met het aantrekken van gast docenten zijn ze wel verplicht zich op te geven voor 10 bezoeken (ƒ15,per kwartaal. De leden die ƒ25,per kwar taal betalen hebben bij alle onderdelen vrij toegang. Meer nog dan het vorige seizoen zal gebruik worden gemaakt van gast-do- centen. Dit is niet alleen noodzakelijk omdat verschillende onderdelen samen vallen, maar ook omdat het programma bepaald veelzijdiger is geworden. Ruimte Van 'tAsiel kon door de recente ver bouwing minder gebruik worden ge maakt. Het afgelopen seizoen was ech ter al gebleken dat de nevenfunktie van het gebouw, die van jongerensocieteit, het Textant-werk niet altijd ten goede kwam. Andere gebouwen waar nu ook aktiviteiten plaatsvinden zijn het gym lokaal van de Thijssesohool en het Rode Kruisgebouw. Het programma ziet er als volgt uit: dinsdags 20.00 uur, Burgwal 20 ('tAsiel) bijeenkomsten van de discussiegroep waarin onder deskundige leiding, aldus Textant „eigenlijk alles aan de orde komt wat de moeite is om over te pra ten" (bijvoorbeeld psychologie, para psychologie, politiek, seks, gezinsplan ning, literatuur). Maandags 20.00 uur, Burgwal 20, vrije expressie (maskers maken, weven, emailleren, boetseren, tekenen, etc.). Donderdags 20.30 uur, gymlokaal Thijsseschool, pantomime voor beginners (dus voor mensen die nog vrijwel nooit met bewegingsexpres sie te maken hebben gehad). De cursus bestaat uit: soepel maken, ontspan ningsoefeningen, technieken en impro visaties. Maandags 20.00 uur, Burgwal 20, pantomime en cabaret voor gevor derden of „natuurtalenten", zoals de folder zegt. De bedoeling is dat dit on derdeel wordt afgerond met een voor stelling. Het afgelopen seizoen was aanleiding door te gaan met de toen tamelijk suc cesvol verlopen (non)verbale sensitivity training. Donderdags 20.00 uur in het Rode Kruisgebouw zullen deze gevoe ligheidstrainingen weer worden gege ven. Ook ligt het in de bedoeling aan yoga te HET HORNTJE Woensdag liep een oefentorpedo van een onderzeeboot van de Zwaardvis-klasse op de dijk van de P.H.-polder nabij de boerderij „Zuid- eind". De foutieve koers was waar schijnlijk te wijten aan een defekt van de lanceerinrichting. Het 6 meter lange projektiel werd door de botsing tegen de stenen van de dijk vrij zwaar be schadigd. De marine slaagde er bij hoog water in de torpedo met behulp van een schip los te trekken en te bergen. In tussen had de jeugd het apparaat ont dekt als prachtig speclwerktuig. (foto). DE KOOG In de kantine De Kaaps nol te De Koog is gisterochtend de „Se venth European Symposium on Marine Biology" geopend. Aan dit symposium wordt deelgenomen door 280 zeebiolo gen uit 22 landen. Die waren bij de ope ning nog niet allemaal aanwezig maar vanmorgen was het gezelschap nage noeg compleet. De opening werd verricht door voor zitter drs. J. J. Zijlstra die in zijn toe spraak onder meer dank bracht aan de autoriteiten van Texel en het ministe rie van Onderwijs voor de hulp die bij de organisatie was ondervonden. Hij vertelde voorts waarom het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee op Texel is gevestigd, ging in op de ge schiedenis van het instituut die in 1890 begon en vertelde waarom voor dit ze vende symposium de twee hoofdonder werpen migratiemechanismen en adem- halingsgassen zijn gekozen. Daarop nam het symposium een aanvang. Ontvangst Gisteravond werd in de lounge van hotel „Juliana" een ontvangst gehouden, aangeboden door het NIOZ (dat zich met de organisatie van het symposium heeft belast) en het gemeentebestuur. Bij die gelegenheid werd het woord ge voerd door burgemeester Sprenger. Hij heette het internationale gezelschap welkom op Texel en sprak er zijn vol doening over uit dat men in september was gekomen, juist na de gastendrukte. Hij wees op de noodzaak dat weten schap en bestuurders niet tegenover el kaar moeten staan maar samen moeten werken aan het leefbaar houden van de wereld, een zaak van leven of dood. Het symposium duurt tot zaterdag. De biologen krijgen het druk want de ko mende dagen zullen ze niet minder dan 45 voordrachten moeten beluisteren, al len handelend over ademhalingsgassen bij zeeorganismen en migratiemechanis men. BIJNA ƒ6.000,— VOOR PATER WITTE Bij het ter perse gaan van deze editie was het totaal aan giften, binnengeko men op rekening 35.035 van de Raiffei- senbank opgelopen tot ƒ5.949,15. Bijdra gen werden ontvangen van: H. te Den Burg ƒ25,B. te Den Burg ƒ25,K. te Den Burg ƒ25,B. te Den Burg ƒ50,—; N.N. ƒ20,—; N.N. ƒ25,—. U kunt uw bijdragen storten op reke ning 35.035 t.n.v. „Ziekenhuis Pater Witte". gaan doen. Hiervan is alleen nog be kend dat het maandagavonds zal plaats vinden; tijd en plaats zijn nog onbekend. Een andere groep zal gebruik maken van twee filmcamera's om speel-, teken- of lachfilms te maken. Het afgelopen seizoen werd een film opgenomen die in beperkte kring succes oogstte. Nieuw zijn de weekend-workshops één keer in de maand organiseert men een week end lang aktiviteiten volgens een be paald thema. Eveneens een nieuwtje zijn excursie-weekends naar films, to neel, tentoonstellingen etc. Bij de laatst genoemde onderdelen is de stem van de leden meestal doorslaggevend wat be treft het bepalen van het onderwerp. Klusjes Twee aparte onderwerpen zijn het openen van een derde-wereld-winkel (men zoekt nog naar een geschikte ruimte) en de bejaarden klusjesdienst. Het laatste is naar voorbeeld van het best florerende gedeelte van de „ka- bouter"-beweging in Amsterdam, waar bij bejaarden geholpen werden bij het opknappen van kleine klusjes.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1