(i Ton v. Resteren met mysterieus werk in t Swarte Schaep Laatu niet bij de nemen VERVOLG VAN PAG. 1 Schietinrichting Voor Tot en met maandag aanmelden voor „Tommy" Bevolkingsonderzoek op hart- en vaatziekten volgende maand van start Cursus muziek-didaktiek rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT De laatste stikstof niet vergeten Afstammelingen van drie Texelse stieren van zeer goede kwaliteit Giften voor ziekenhuis Pater Witte Jeugddammen en -schaken Oosterender bejaardensoos van start Maatschappelijk werl De nieuwe (en voorlopig laatste) ten toonstelling in „'t Swarte Schaep" komt in aanmerking voor predikaten dit men normaal niet aan een expositie toekent: het werk van Ton van Kesteren, be staande uit etsen, aquarellen en colla ge's, is op zijn minst merkwaardig. Mys terieuze voorstellingen, waarbij grieze ligheid niet uit de weg is gegaan en schokkend duidelijke monsters zullen niet bij elk publiek even prettig over komen. Ton van Kesteren (29) is naar eigen zeggen een dromerige schilder, die het werk van zijn laatste periode heeft ge- inspireerd op het beroemde boek van Tolkien „In de ban van de ring". Deze informatie is voor lezers van het werk zinvol, maar voor buitenstaanders blijft het werk van Van Kesteren er even bizar om. In het boek komen vele mon sters voor die afschuwelijke dingen doen en de kunstenaar heeft kennelijk vooral de „schoonheid" van angst en afschuw naar voren willen brengen. Inbreng Dergelijk afwijkend werk kan minder gebruikelijke reakties uitlokken. Het nadrukkelijk naar voren brengen van gruwelijke taferelen (zonder overigens details te schilderen) en monsterlijke voorstellingen komt soms hard aan. Het is echter vooral de bijzonder grote per soonlijke inbreng van de schilder ge weest die de expositie zo merkwaardig maakt. In de meeste gevallen, het abstrakte het aanleggen van stuif dij ken twee meertjes liet ontstaan is hier een foura- geergebied voor vogels gekomen. Zowel het aantal vogels als het aantal soorten is daardoor toegenomen. Vliegtuigoefe ningen zullen vooral in het voorjaar de ze gunstige ontwikkeling in negatieve zin ombuigen. Deze zomer is gebleken welk een onrust ontstaat als gevolg van een overkomend vliegtuig. In een geval gingen 70 fouragerende lepelaars op de wieken en kwamen NIET meer terug. Pas een week nadien werden weer vijf tien exemplaren waargenomen. In de broedperiode zijn vogels door helicop ters herhaaldelijk van het nest gejaagd. Wat de gevolgen voor de broedresulta- ten zijn, laat zich raden. Op Mr. Reinking van de marine maakte dit alles weinig indruk. Hij handhaafde zijn betoog. Hij meende dat vogels snel aan lawaai wennen, zoals ge bleken is bij proefnemingen van het RIVON in het natuurreservaat Het Zwanenwater. Bovendien heeft Staats bosbeheer ten aanzien van de oefenin gen op de Hors laten weten dat er geen bezwaar zou zijn als de vliegtuigen volgens de nu voorgestelde baan zouden vliegen. Dr. G. H. Veringa die in deze proce dure rapporteur is informeerde van welke aard de meteorologische bezwa ren zijn die de marine heeft tegen oefe nen in de periode oktober-april. Een der marinevliegers die als deskundige naar de zitting waren gekomen vertelde dat de in het winterhalfjaar veelal aanwe zige laaghangende bewolking een han dicap is. Bovendien staat als gevolg van storm dan De Hors dan vaak onder wa ter waardoor men de werkzaamheden bij de schietschijven niet kan doen. Voorts werd verteld dat de marine om al zijn vliegers behoorlijk te oefenen in de onderzeebootbestrijding minimaal 250 van dergelijke oefeningen per jaar moet houden Dat moet dus in een tijds bestek van 60 dagen; wat zeer krap is. Op Vlieland Op de vraag van Mr. Van den Bergh hoe de marine er in is geslaagd in de afgelopen zes jaar zijn vliegers te oefe nen in het werpen van bommen, werd geantwoord, dat oefeningen zijn gehou den op Vlieland en wel gedurende twee vrijdagen per maand. Voor het oefen programma is dat echter bij lange na niet toereikend. Of er wellicht alternatieven zijn, b.v. in de vorm van oefenterreinen in het buitenland, kon niet worden gezegd. Feit is dat de problematiek van de oefenterreinen in studie is. Binnenkort komen de defensieautoriteiten met een rapport, waarin alle mogelijkheden zul len worden genoemd. Gehoorapparatenservice op Texel ELECTROHUIS werk van Jenny Bouma was hiervan het duidelijkste voorbeeld, wordt de be oordeling van een tentoonstelling aan het publiek overgelaten als een gemid delde van de indrukken die men heeft. De manier waarop en mate waarin het werk aanspreekt zijn bepalend. De arge loze toeschouwer die dit gewend is, zal de expositie van Van Kesteren ook zo benaderen maar dan getroffen worden doordat Ton van Kesteren uit zijn dwingende visie erg weinig ruimte voor eigen interpretaties overlaat. Het werk is gewoon, plompverloren als iets af schuwelijks of erg persoonlijks in de expositieruimte gedeponeerd. Overdreven Bezoekers die de gelegenheid hebben zich op het werk te concentreren kun nen er nauwelijks aan ontkomen een oordeel te vellen. Velen zullen het af wijzen omdat volgens tamelijk algemene opvattingen lelijke voorstellingen wei nig schoonheid kunnen bevatten. Enke len zal het aanspreken; ze zullen echter vaak overdreven reageren, alsof ze er door geobsedeerd worden. Wat betreft de invloed op het publiek, de techniek en de artisticiteit van de kunstenaar kan de expositie van Van Kesteren als een topper worden beschouwd in de se rie die men in ,,'t Swarte Schaep" de afgelopen zomer heeft laten zien. Opmerkelijk door de. tere schoonheid vonden wij enkele collages waarin ge dichtjes (eigenlijk poëtische zinnen) zijn verwerkt. Met een aparte techniek zijn afdrukken in het papier geperst die veelal met lichte bruine of groene tin ten werden gevuld. Een klein, onopval lend werkje had de volgende tekst: „Het is - zoiets - als - verminken - om - hem niet - te - hoeven - herkennen". Een bij zonder eenvoudige zin, die echter in het groen en door de manier waarop hij in het geheel staat indruk maakt. Een an dere tekst, die eveneens opviel door de compositie luidt; „Een hand - openvou wen - licht zien geuren - bloemen zien - ontstaan zand zien - stuiven - duinen liggen - in lichamen eenzaamheid - kou op bloot lijf - wordt niet gevoeld - va gend beeld bloeit - in duizenden bloe men - versteend in deze - laatste kramp". Waardevol 'Het is heel goed mogelijk dat Ton van Kesteren een loopje met zijn publiek neemt. Die kans is zelfs redelijk groot bij de meeste kunstenaars. Maar geme ten naar de reakties die zijn werk kun nen opwekken, is het een waardevolle bedotterij. Rest nog te vermelden dat er 26 doe ken hangen, dat de prijzen laag zijn (géén boven ƒ250,en dat het werk er tot 1 oktober hangt. Voor het optreden van de Duitse beat- groep „Jay .Five", die een uitvoering geeft van de roek-opera „Tommy" (29 oktober in de schouwburg te Den Hel der) hebben zich tot nu toe 95 deelne mers aangemeld. Omdat met een extra boot moet worden gevaren, is het mini mum van 125, dat door de Stichting Cultureel Werk werd vastgesteld, be slist nodig. Daarom heeft men besloten de aanmeldingstermijn te verlengen tot en met maandag. Indien zich niet voldoende gegadigden aanmelden voor het optreden dat totaal ƒ10,per per soon kost, zal men iedereen die zich tot nu toe opgaf moeten teleurstellen. Men kan zich opgeven bij de afdeling culturele zaken van het raadhuis. De voorbereidingen voor het hart- en vaatonderzoek zijn nu in volle gang. De meeste oproepkaarten liggen klaar voor verzending Het onderzoek begint op 30 oktober a.s. en duurt tot eind november. Helaas hebben enkelen, die zich spon taan aangemeld hebben, de onderzoek- kosten nog niet voldaan, ook niet na ontvangst van een kennisgeving. Er wordt met klem op gewezen, dat dege nen die de kosten niet betaald hebben, geen oproep voor het onderzoek zullen ontvangen. Wie dus toch aan het onder zoek wil deelnemen, dient zo spoedig mogelijk de kosten hiervan te voldoen bij de administratie van het Groene Kruis Texel, Witte Kruislaan 19. Daar er nog enige ruimte is in het onderzoekschema, is er nog gelegenheid tot aanmelding, zo spoedig mogelijk bij Het Groene Kruis, telefoon 3241. Dit geldt voornamelijk voor de na 1 mei in- gekomenen in de gemeente Texel (bo ven de 35 jaar) die niet tijdig op de hoogte konden zijn. Ook voor nadere informatie kunt u te recht bij de administratie van Het Groene Kruis, bij voorkeur 's morgens tussen 9.30 en 11.30 uur. Bij voldoende deelname wordt vanaf dinsdag 19 september in de Pedagogi sche Akademie (Molenplein 1) te Den Helder een cursus muziek-didaktiek ge geven. De lessen worden verzorgd door het Dr. Gehrels-instituut, dat aangeslo ten is bij de Mij. tot Bevordering der Toonkunst, en hebben in grote trekken de volgende inhoud: eigen muzikale vorming, verdieping van methodisch inzicht en verkrijging van didaktische vaardigheid. De cursus is bedoeld voor onderwijzend personeel van het basis onderwijs. De cursus omvat 40 lessen van twee uur, wekelijks te houden. Men kan met de laatste boot naar Texel terug. De kosten bedragen 85,plus ƒ50,voor boeken. De regeling „bevordering stu diezin onderwijzers" is van toepassing. De lessen staan onder leiding van erva ren cursusleiders die vertrouwd zijn met de praktijk van het basisonderwijs. Op het eind van de cursus kan aan het examen voor het 'getuigschrift-Gehrels' worden deelgenomen. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot cursusleider de heer W. Bruyn, Symon Blaauboerstraat 3, Den Helder, telefoon (02230) 15431. K N US VbSgiferteer Nederland 2© HANDS AUTO KOPEN? EERST LATEN KEUREN! rnlnktii' C, >un (-i-unin»»'!! We hebben de indruk, dat de hoeveel heid stikstof, die de laatste maanden op het grasland is gestrooid aan de lage kant is geweest. Eind juli en de eerste helft van augustus kon je regelmatig geluiden opvangen, die er op wezen, dat de veeboeren er genoeg van kregen. Dat genoeg krijgen slaat op het moeten maaien van gras voor de hooiwinning of de winning van kuilgras. Op de meeste bedrijven was ruim voldoende ruwvoer voor de winter maanden gewonnen en men had de in druk, dat er tot het eind van de weide- periode voldoende gras beschikbaar zou blijven voor koeien en schapen. Daarom meende men het met de stik stofbemesting wel rustig aan te kunnen doen. Toch zijn er veeboeren geweest, die de laatste weken spijt hadden van het verminderen of geheel weglaten van de stikstofbemesting. Vooral toen de gras- groei door de droogteperiode van eind augustus en de eerste twee van septem ber flink werd afgeremd kwamen de gevolgen van de verminderde stikstof bemesting duidelijk naar voren. Daarbij speelde ook het feit, dat in juli en augustus op diverse bedrijven nog een aantal percelen gemaaid wer den voor hooi of kuilgras een belang rijke rol. Men zat met heel veel pas ge maaid land toen de droogteperiode in viel. Woensdagmiddag hield de Texelse Kl-vereniging een afstammelingenkeu ring op hoeve „Bloemwijk". Totaal 180 koeien werden aangevoerd, dochters van de stieren Adema 4 van Bloemwijk, Tonia's Adema 17 en Keimpe 33 van de Beukenhof. Bij Keimpe was het de tweede af stammelingenkeuring. Voor de commis sie (bestaande uit o.m. de inspecteur van het stamboek de heer C. Koorn en leden van de Noordhollandse veeverbe- tenngscommissie) verschenen van deze stier 92 in produktie zijnde dochters (2, 3 en 4 jaar oud). De groep maakte een zeer goede indruk, vooral wat de melk- tekens betreft. Er was sprake van een haast voorbeeldige uniformiteit en goe de ontwikkeling. Kortom: prima ge- bruikskoeien. De nakomelingen van de veel jongere Adema 4 van Bloemwijk vormden een wat minder geheel. De 45 twee-jarige dieren (alle in produktie zijnde doch ters) viel als het ware in twee groepen uiteen, wat uit de afkomst wel te ver klaren viel. In enkele gevallen werden ook op de voorhand bemerkingen ge maakt. De ontwikkeling was echter goed evenals de bespiering. De 45 dochters van Tonia's Adema 17 vormden weer een best ontwikkelde groep. Goed gelijnde dieren met mooie melktekens en goed beenwerk. De fok kerij zal ongetwijfeld met veel belang stelling deze nu 2-jarige koeien blijven gadeslaan. Ondanks het vrij ongunstige weer be stond voor deze afstammelingenkeuring een behoorlijke belangstelling. Met na me van het vasteland waren er nogal wat fokkers. De interesse gold vooral Keimpe 33 waarvan op het vasteland evenveel nakomelingen rondlopen als op Texel. Resumerend kan worden gemeld dat de Kl-vereniging Texel alle reden heeft om tevreden te zijn over haar drie ge noemde stieren. Voor het ziekenhuis van pater Kees Witte in Kenia is nu ƒ6.204,15 bijeen. Deze stand werd gisteren bereikt door de volgende bijdragen. L. te Den Burg ƒ30,P.B. ƒ100,B. te Oosterend ƒ25,D. te Apeldoorn ƒ50,N.N. 50,—. Dinsdag 19 september beginnen de jeugdcompetities dammen en schaken. Deelnemers kunnen kiezen tussen 16.00 - 17 00 uur in de LTS-kantine en dins dagavond van 18.45 - 19.45 uur in „Olympic". OOSTEREND Dinsdagmiddag 19 september gaat in Oosterend de bejaar- densocieteit van start. Begonnen wordt om drie uur in „De Bijenkorf". Nieuwe leden zijn van harte welkom. DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 18.00 uur tot maandagmorgen 8 uur L. F. DEN HOUTER, Den Burg, telefoon (02220) 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode 16 september tot en met 22 september, tel. 2182, b.g.g. telefoon 2406 De maatschappelijk werkster vand meentelijke sociale dienst, zr. A. noot, houdt elke dinsdag- en donde ochtend van 9-12 uur in het raai spreekuur. Afspraken kunnen bij 4 deling sociale dienst in het raa worden gemaakt. De maatschappelijk werkster vj stichting maatschappelijk werk kop van Noordholland, mej. H. Brilman, heeft vrijdagochtends vat 11 uur in de R.K kleuterschool Burg spreekuur. Zij is telefonist reikbaar oncfer nummer (02230) en tijdens het spreekuur onder nu? (02220) 2610. WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagmorgen 8 uur tol maandagmorgen 8 uur Uitsluitend voor spoedgcvalla Dokter R. R. SIEBINGA, De Cocks tel. (02222) 234. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur maandagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, te#1 (02220) 3241. #1 CONSULTATIEBUREAU VOof ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt| worden op het bureau «rerwacht tijden, dat hun eigen huisarts heeft. Deze tijden zijn ïls volgt Dokter Seegers, dinsdag 19 septaj om 14.00 uur; Dokter Van Loon vakantie Dokter Coutinho woensdag spreekuur, maar donderdag, 21 sqf ber om 15.30 uur. PROTESTANTSE KERKDIENSlI Zondag 17 september 1972 T HERVORMDE GEMEENTEN! Den Burg 10.00 uur ds. A. A. v.d.f gezamenlijke dienst met de Gel meerden in de Hervormde keiv| 19.00 uur ds. A A. v.d. Leer gezamenlijke dienst met de Ge# meerden in de Geref. Kerk. De Cocksdorp 10 uur Eerw. heel Loerakker, collecte Noodl. kerkj personen. Den Hoorn 10 uur ds. Mulder De Waal 10 uur ds. Waardenburg bediening H. Doop De Koog 19.30 uur ds. Waardenh| Oosterend 10.30 uur ds. De Gier, g menlijke gezinsdienst met OK schild. Medewerking van Kindt* „De Veenmerels". Collecte voo:| ziekenhuis van Pater Witte. Oudeschild zie Oosterend. GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. A. A. v.d. gemeensch. dienst met Hervonj in de Hervormde kerk. 19.00 uur ds. A. A. v.d. Leer, ges schapp. dienst met Hervormden Geref. Kerk. Oosterend 10.00 uur ds. H. Vrugd van Apelij 19.30 uur ds. H. Vruggink GEREFORMEERDE GEMEEN#' Oosterend 10.00 en 16.00 uur diens| Dinsdag 19 september 1972 Oosterend 19.00 ds. D. Hakkenberl van Dor™ DOOPSGEZINDE GEMEENTïl Den Burg 10.00 uur ds. Van Bildei van Leiden; kerkbusje Den Hotfj R.K. KERKDIENSTEN weekend 16 en 17 september 19i| Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 10.30 uur ■I Oudeschild: zaterdag 19.00 uur zondag 19.00 uur De Koog: zondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag 9.15 uur Oosterend: zondag 10.45 uur Ti Het gevolg is geweest, dat op heel wat bedrijven al hooi moet worden bij gevoerd. Op enkele bedrijven was de grasvoorraad zo klein, dat de melk koeien 's nachts op stal werden gezet. Nog een laatste kans Het is op het moment (12 september) beslist nog niet zo, dat dit grastekort zonder meer moet worden genomen. Vooral nu de droogteperiode aan z'n eind is gekomen is er alle reden om de mogelijkheid, die er op dit moment nog is, goed te gebruiken. Dank zij het feit, dat we in ons ge bied goed ontwaterde gronden hebben kan stikstof, die op dit moment wordt gestrooid nog een zeer goed resultaat geven. De hele maand september geeft nog de kans om de grasgroei met een stikstofbemesting aan te zetten. Het zou beslist onverstandig zijn om die kansen niet te benutten. Nog veel meer dan voor andere gebieden geldt voor ons eiland, dat de grasgroei in de herfst van grote waarde is. Zoals reeds gezegd ge ven de overwegend goed ontwaterde gronden op Texel een goede mogelijk heid voor een late groei en tevens de mogelijkheid om dit gras goed te ge bruiken. Verder is er het feit van het grote aantal schapen. Een goede grasgroei in september en oktober is één van de be langrijkste voorwaarden voor een vol doende aantal lammeren per schaap in het komende voorjaar. De zg. „rammen- weidjes" krijgt u beslist niet klaar zon der gift van 250 - 350 kg kalkammon- salpeter per bunder. Laat die kans niet voorbijgaan TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,80, elke regel meer ƒ0,60. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4% BTW. Voor behang naar Roeper. Tel. (02220) 2264 Witte pomp Oudeschild. Ook voor accu's, 25% korting en 18 maanden garantie. K. Verweij, Ha ven 5, tel. 3520 Tegelzetter. Fokko Mulder, Kotterstr. 9, Oos terend, tel. 666 De Wieringer fotogra fen maken bruidsrepor tages in kleur goedkoper dan in zwart-wit. Telef. (02279) 1482. Postbus 12 Voor Uw tegel- en mo zaïekwerk naar C. v.d. Maden, Kogerstr. 65, tel. (02220) 3320 Koop nu zonwering. Voordelige prijzen, vlotte levering, 5 jaar garantie. B. C van Veen, Thijsse- laan 29, tel. (02220) 3304 Voor taxi en caravan- vervoer door heel Neder land. Aris van Boven, Oudeschild, telef. (02220) 2721 of 2580 Met de verzorging van uw voetbezwaren bent u bij mevr. Blok v. d. Vel den in goede handen. Ge- lipl. pedicure Dorpsstr. 48 De Koog, tel. 02228-226 Laat bij ons uw auto of caravan een anti-roest winterbehandeling geven. Het is er nu de tijd voor Prijzen vanaf 45,A. M. van Boven, Houtman straat hoek Barendszstr., Oudeschild, tel. 2721 of 2580 Schoonsteenvegen en kaohels worden door ons schoongemaakt en gere pareerd. Schoonmaakbe drijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Wie ruilt mijn gezellige 4-kamerwoning met c.v. in Oegstgeest bij Leiden voor woning op Texel. K. Bakker, Ridderspoorlaan 89, Oegstgeest. Tel. na 6 uur (01710) 50300 fam. Langebroek M J „Hillmannette" 'h.luvian leesportefeuille Al deze volgende 12 bladen kunt ook U van ons iedere week ontvangen voor een prijs vanaf ƒ1,65 (bezor ging inbegr.). Margriet - Libelle - Panorama - Do nald Duck - Damesroman - Detectiveroman - Sjors - Pep - Nieuwe Revue - Accent - 10 (sportblad) - Dummy. Brieven zonder postzegel (die betalen wij voor U) aan Hillmannette, Antwoordnummer 45, Schoonhoven, tel. (01823) 3829. Ook na 6 uur (Ant woordapparaat) De beste aardappelen (Eigenheimer) nog steeds voorradig bij P. Eelman, „Nieuw Leven" Piet Hein verf grote daden, in kleuren. Roeper, moesstraat, tel. 2264-1 Opleiding voor all rijbewijzen en ook] verlenging van rijlxf zen. Rijschool Grootl K. H. Boon. Vamo:| dipl., tel. (02230) Elke vrijdag theïl in „De Oranjeboom# 20.00 uur Voor gebruikte e:| geregelde meubeia| Jongedijk, Schilderes tel. (02220) 2777 Lompen- en me'# handel Cobus Spigt, I land. telefoon (022251 Te koop beton^ 30x30 en 50x50, grindtegels 50x50. Barhorst, tel. 2684 - Den Burg Dames, grijp de De grootste en goi ste bontzaak van Ni land geeft alléén maand september zomerprijzenkorting zenden korte en bontmantels en boni den. Nu 'kopen en winter betalen; grab waren. 3 jaar waart garantie. Desgew soepele kredietservitf Bontkoning, Vootf 71, Leeuwarden, tel.' - 20713. Komt U pu trem of eigen auto koop krijgt U reisge) rugbetaald Nu volop pruimen handappels. M. Hui> De Veen, tel. (02220)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2