Can de natuur op sympathieker wijze worden beschermd? AGENDA HET GEHEIM aartsysteem heeft selecterend en opvoedend effekt FILM NIEUWS Éfes Commentaar van de redactie feuilleton van Tom Lodewijk Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 15 september 1972 4» ot dusver worden de natuurgebieden Texel (waarbij we denken aan na- rgebieden in engere zin zoals de vo- iroedplaatsen) beschermd door ze publiek af te sluiten: prikkeldraad jordjes er omheen en 'n strenge vo- achter in dc buurt om zonodig op •eden. Afgezien van de excursiemo- jkheden en de hier en daar aange- wandelroutes, betekent dit dat een ot gedeelte van het Texelse duin ge ïnde het hele of het mooiste deel het jaar taboe is. Het zijn maatre- in waarmee de flora en fauna in de okken gebieden effektief zijn ge- id doch het publiek niet. rie voorstander is van natuureduka- en dus een breder .publiek voor na- en natuurbehoud wil interesseren, dit systeem nauwelijks bevredigend len. Beschermende maatregelen zijn Als niets zou gebeuren, zou er lig overblijven. Maar het huidige öiermingssysteem wekt bij het pu- t er irritatie dan belangstelling, hele leven in dit overbevolkte land rekt zich al volgens voorschriften, bepalingen en verordeningen, ook de „vrije natuur" zich in eerste Iantie manifesteert in de vorm van keidraad en bordjes kan men niet men op begrip. Nog meer t zit er „dik" in dat de niet voor iek toegankelijke terreinen binnen- worden uitgebreid. Bij Staatsbos eer acht men het gewenst dat De ter waarvan het grootste deel nu in het broedseizoen gesloten is, buiten die periode dicht gaat. Het een gebied dat groeiende beteke- leeft als pleisterplaats voor door- cende vogels. Verder is ook te ver- iten dat het bijzonder interessante ed ten zuiden van De Geul bij Den n dicht gaat. In de afgelopen tien heeft zidh in en rond de Hors- tjes (ontstaan dank zij Rijkswater- die hier een stelsel van duindijken een rijk vogel- en plantenle- ontwikkeld. De natuurhistorische ide daarvan zal spoedig even groot als van de aangrenzende Geul Hoe- Rijkswaterstaat in dit geval meer ^nschap heeft dan Staatsbosbeheer, in een zodanige vorm van samen- sprake dat op den duur ook maatregelen niet kunnen uitblij- Bij Rijkswaterstaat is meermalen istateerd dat van de hier geboden eid misbruik is gemaakt. voelige gebieden met wat sympathieker kunnen worden aangepakt? Wie zijn fantasie laat werken en niet alleen maar uit is op het stomweg nemen van de meest voor de hand liggende maat regelen, moet erkennen dat het anders kan. Bij de natuurbescherming gaat het om het handhaven van de rust door het weren van teveel mensen en om het controleren van het gedrag van de mensen die er wel komen door het houden van excursies onder leiding. Beide doelen kunnen op een andere ma nier worden bereikt in de gebieden die nu op de nominatie staan om te worden afgesloten, en misschien ook in bepaal de reeds afgesloten terreinen, zoals De Bollenkamer. Laat deze stukken open maar maak bekend dat de bezoekers in het bezit moeten zijn van een kaart. Voor het verkrijgen van zo'n kaart, die een be perkte geldigheidsduur heeft, moet men enige moeite doen. Het ding moet wor den afgehaald in De Koog op een be paald uur en tegen betaling van een be drag waarmee de kosten van dit alter natieve beschermingssysteem kunnen worden gedekt. Deze maatregel zal een sterk selecterend effekt blijken te heb ben. Lang niet ieder heeft er de moeite voor over om zo'n kaart te halen. Staatsbosbeheer voelt ervoor De Slufter ook buiten het broedseizoen te bescher men. Zal dat op de bekende wijze gebeu ren of wil men het eens op een andere manier proberen Edukatie Die kaart is overigens niet zómaar een bewijs van toegang, maar een folder waarin uitgebreid wordt verteld waar om het betrokken gebied van zo'n grote waarde is. Vermeld wordt hoe men zich in het terrein moet gedragen om deze waarde in stand te houden. Er staat bij voorbeeld dat bepaalde gedeelten in een zeker gedeelte van het jaar gemeden moeten worden, dat men honden aan de lijn moet houden enz. Maar ook is met behulp van een kaartje aangegeven waar men wèl naar hartelust kan wan delen, picknicken e.d. Natuurlijk wordt verteld welke planten en dieren te zien zijn en er wordt verwezen naar littera tuur voor degenen die meer diepgaande interesse hebben of krijgen. De vogel wachter laat zich nauwelijks zien. Hij houdt slechts een onopvallend oogje in het zeil voor het geval de kaarthouders zich niet aan de voorwaarden houden. De kaart kan dan worden ingenomen en het gebied is voor de betrokkene voor lopig taboe. Het zou de moeite waard zijn het op deze wijze eens te proberen. Toegegeven: van 100% vrijheid is geen sprake meer, maar een feit is dat ieder een die het werkelijk wil en zich ver antwoordelijk gedraagt de gebieden kan blijven bezoeken. Feit is ook dat de bedoelde ter reinen momenteel een onnodige gro te recreatiedruk ondergaan omdat veel passanten, zonder bijzondere interesse en louter uit nieuwsgie righeid, hun auto parkeren en een kijkje nemen. Aangezien het gros •van de mensen meer geïnteresseerd is in een gezellig druk strand dan in een rustgebied zijn ze doorgaans BURGERLIJKE STAND van 6 tot en met 12 september 1972 Geboren: Muriel, dv. Marinus Mast en Elisabeth C. A. Sperling. Ondertrouwd: Johannes M. F. Ooster- veer en Geertje M. Keijser; Hubertus S. Jeurissen en Johanna M Barhorst; Wil lem H. Hoffmeister en Marrigje Huis man; Maarten Dijker en Anna M. van der Schans; Gerardus J. Keesom en Saskia M. Dogger; Gerardus J. M. Tim mer en Cornelia G. Huisman. Overleden: Maria A. J. Leber, oud 17 jaar, wonende te Eierland; Jacob Brug- geman, oud 42 jaar, wonende te Oude- schild; Jacob Kortenhoéven, oud 78 jaar, wonende te Den Burg; Michael Coster, oud 16 jaar, wonende te Groot-Brittan- nië; Jan Eelman, oud 67 jaar, wonende te Oosterend; Fijtje Kuiper, wv. De Waard, oud 78 jaar, wonende te Ooster end; Hendrik Bekker, oud 63 jaar, wo nende te Oudeschild. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 17 september op om 6.18 uur en gaat onder om 18.51 uur; 20 september op om 6.23 uur en onder om 18.43 uur. Maan: 15 sept. E.K.; 23 sept. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 15 sept. 0.09 en 12.16; 16 sept. 0.35 en 12.47; 17 sept. 1.19 en 13.42; 18 sept. 2.40 en 15.08; 19 sept. 4.11 en 16.40; 20 sept. 5.41 en 18.03; 21 sept. 7.02 en 19.13; 22 sept. 8.03 en 20.10; 23 sept. 8.56 en 20.58. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. snel weer verdwenen maar het kwaad is dan al geschied. Dan is er door de duinen gerend, dan zijn er honden losgelaten die achter jon- ige vogels aanj akkeren en dan zijn er bossen bloemen geplukt die even later weer worden weggegooid. Het zou jammer zijn als door dit ver schijnsel tot totale afsluiting zpu moeten worden overgegaan ten koste van de toch niet zo heel klei ne categorie geïnteresseerde rust- zoekers. Levend prikkeldraad In bovenstaand pleidooi is enkele ma len het beladen woord „prikkeldraad" gevallen. Wij zouden de deskundigen van Staatsbosbeheer willen vragen te willen nagaan of niet een groot deel van het op Texel geplaatste prikkel draad kan worden vervangen door doornachtige struiken. Een haag van bramen, duindoorns of rozen werkt als effektieve versperring maar harmoni eert prachtig met het landschap cn vormt zelfs een attractie op zichzelf want de rozen bloeien en de bramen kunnen worden geplukt. Dat het sy steem in de praktijk uitstekend werkt staat al vast. Iedereen kan dat zien op de plaatsen waar van nature al strui ken groeien in het duingebied: niemand komt erin! De Horsmeertjes vormen een natuurge bied in opkomst, dat straks op een of an dere manier moet worden beschermd. Donderdag 14 september Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, dr. Duinker (NIOZ) spreekt voor 'afd. Texel van Bond van Plattelandsvrou wen over zeeverontreiniging. Vrijdag 15 september Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, openbare lezing van journalist Jan Glissenaar over Brazilië. Zaterdag 16 september Den Burg, speelweide Emmalaan, 12.00 uur, kaatswedstrijden met kaatsver- enigingen uit Alkmaar en Den Hel der. Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Wespennest". Zondag 17 september Wieringen, ontmoeting sportvisclub Texel en „De Snoek" uit Wieringen. Den Burg, City theater, 15.00 uur, „Sjors en Sjimmie en het piratenei- Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Wespennest". Maandag 18 september Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Wespennest". Iedere vrijdagavond Oosterend, „De Bijenkorf', 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Iedere maandagavond Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. Iedere dinsdagavond Den Burg, café-bar 'Olympic', 19.45 uur, schaken en dammen. Galerie ,,'t Swarte Schaep" Den Burg, Kogerstraat 100, tot en met 1 oktober aquarellen, schilderijen en collages van Ton van Kesteren. Openingstijden: iedere dag 10.00 - 21.00 uur en zondags 14.00 - 18.00 uur. Bij brand bellen: (02220) 2066. Sympathieker aks dus nog meer prikkeldraad en Zou de bescherming van de ge- Een groep kleine jongens, de enige overlevenden van een moordpartij van de Duitse SS in een klein Italiaans dorpje tijdens de tweede wereldoorlog, doet van zich spreken door samen met een Amerikaanse kapitein te vechten alsof het om een volwaardige gevechts eenheid ging. In „Wespennest" (zater dag, zondag en maandag 20.00 uur in het City theater) willen de jongens, aangevoerd door de 15-jarige Aldo, wraak nemen voor de dood van hun dorpsgenoten. Als ze een bewusteloze parachutist vinden zien ze hierin hun kans met hun wapens om te leren gaan. De para moet een nabijgelegen dam op blazen, maar zijn dynamiet is in han den van de Duitsers gevallen. De kinde ren weten het terug te halen, in ruil waarvoor de Amerikaan schietles geeft. Aldo wil met zijn groep helpen bij het opblazen van de dam, als hij eerst de gelegenheid krijgt wraak te nemen voor de dood van de dorpelingen. Vanuit een vrachtwagen schieten ze de SS-bezet- ting neer en steken het dorp in brand. Daarna wordt de dam vernietigd, maar bij de beschieting van de bewakers doodt Aldo een van zijn jongere bende leden. Hij raakt hiervan nogal onder de indruk. Toegang 18 jaar. Zondagmiddag 3 uur in het City thea ter „Sjors en Sjimmie op het piraten- eiland". Een schatkaart, die toevallig door Sjors wordt gevonden, is de inzet van een strijd tussen zware jongens en het bekende tweetal Met behulp van een tijdmachine besluiten Sjors en Sjimmie naar het Pirateneiland, waar de schat begraven licht, te reizen. Daar door komen ze er wel in het verkeerde tijdperk terecht. Ze winnen de schat na een gevecht met de vroegere zeerovers en redden bovendien een prinses en haar kamenierster. Toegang alle leef tijden. iiiiiiiiiiiniinimiiuniiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu 99 UHIIIIUJIUUIIIllllllIjlllllllllllllllllllllllll Freek Doks keek naar de 'brief, die 'oofdredakteur hem liet lezen. was een brief van de heer E. van tyck te Merendorp, geschreven na- de leden van de toneelvereniging ordia aldaar. deze brief werden ernstige beden- n^geuit tegen het „tendentieuze aS van de laatstgehouden voor- no en aan de hoofdredaktie ver- voortaan een ter zake kundige us met de recensies te belasten. moet ik die vent schrijven?" de hoofdredakteur. Het kwam ens vaker voor dat een diép ge- e lezer of lezersgroep meende, on- nde publiciteit te zijn gekomen, 't lijkt mij het best" zei Freek na 'adenken „dat ik er zelf op af ga". Chef keek verbaasd. Hij had ver en in Freek zowel als in zijn dès- gneid en kende hem genoeg om te hebben, zich hem voor te stel- een boeteling die zijn excuus naken bij een boze regisseur, nd je het zo belangrijk?" vroeg hij ^vig. is de zaak niet" zei Freek „in njkheid kan me de mening van Emiel niets schelen en de des- fteid waarover hij zo dik doet, llJ zelf niet. Ik denk trouwens dat "t eerst en voor 't laatst is, dat uehoek zo'n brief krijgt", toon deed de hoofdredakteur op- UllllllllililllllJIIUIIIIIIIIIIIIUIM „Zeg" zei hij waakzaam „heb je soms een appeltje met die vrijer te schillen?" „Hoe minder u er van weet hoe be ter" zei Freek „dan hebt u niets te ver antwoorden. Maar ik stel het op prijs, de brief van mijnheer Van Maeseyck persoonlijk te gaan eh.beantwoor den". „ZegVan Maeseyck, de man van die toneelvereniging heet toch anders? Dat is toch die Kossen, die zowat over al in zit?" „Die is er door deze meneer uitge werkt" lichtte Freek toe „door deze me neer, die zo hoog van de toren blaast. Hij zit ook hoog op de toren, maar zo veel te groter zal de smak zijn die hij maakt". „Zeg Freek" vermaande de hoofdre dakteur „je maakt tooh geen brokken, niet? Ik kan niet hebben dat straks half Merendorp zijn abonnement op zegt". „Misschien zult u één abonnee verlie zen, te weten mijnheer Van Maeseyck. En dan nog niet om deze reden". „Waarom dan?" „Ik denk" zei Freek glimlachend „we gens verhuizing. Of iets van die aard". „Nou ga je gang, en denk er om, met twee woorden spreken". „En je mooie handje geven" lachte Freek. „Misschien vertel ik u nog wel es hoe het afgelopen is". „Ik ben benieuwd" zei de hoofdre dakteur „en hou vooral de ongevallen wet erbuiten". Die avond zat Mijnheer Emiel in een achterzaaltje van, nee.niet van De Bonte Koe, dat achtte hij daarvoor niet de meest geschikte gelegenheid, maar van De Roskam, een klein café in de Achterstraat waar meest jongelui kwa men, met Maarten Osseweyer en een half dozijn van de luidruchtige suppor ters van Merendorpse Boys en hield er de oprichtingsvergadering van de sup portersvereniging. Het kon niet missen, de heer Van Maeseyck werd tot voor zitter gebombardeerd. Tenslotte was hij de initiatiefnemer. „Voorlopig" stelde Emiel vast. „Als we genoeg leden hebben moet er een be stuur worden gekozen. En als ze een ander willen kiezen vind ik het best". Het ging hem niet om het baantje, lichtte hij toe, maar om het algemeen belang, en de aanwezigen vonden dit een schoon en onbaatzuchtig standpunt. Rinus Vethake, die niet op zijn mond je gevallen was, meende dat de suppor tersvereniging ook tot taak had eens een frisse wind te laten waaien. Met name in het bestuur zaten diverse ouwe knap pers, volgens Rinus, die beter konden ophoepelen. Mijnheer Emiel kwam met bedenkin gen. Daar waren mensen bij die veel verdiensten voor de Merendorpse Boys 'hadden, zoals bijvoorbeeld mijnheer Kossen, die van de oprichting af Maar Rinus, die door Geert Kossen eens wegens baldadigheid van het veld gestuurd was, verhief zijn stem. Juist zulk soort kerels moest er uit. Jong bloed moest er in! De heer Van Maeseyck herinnerde zijn vrienden aan het historisch vast gelegde feit, dat de steden Keulen en Aken niet op één en dezelfde dag uit de grond waren verrezen. „Nee, nee" zei de slimme Adriaan Borst „we moeten ons niet in de kaart laten kijken. Eerst een heleboel leden, zoveel te meer invloed hebben we straks". „Een dozijn mensen die weten wat ze willen" zei Mijnheer Emiel „kunnen een hele vergadering meekrijgen". Maarten Osseweyer liet de kelner nog eens komen en de stemming steeg, naar mate er meer spiritualiën omlaag in de magen daalden. Toen Mijnheer Emiel in de donkere avond naar zijn eenzame woning liep, wreef hij zich vergenoegd de handen. Als je maar op je doel afging, niet lijnrecht, maar liefst langs omwegen en kronkelpaadjes, bereikte je het wel! HOOFDSTUK XVIII Mijnheer Emiels afgang Mijnheer Emiel keek verwonderd, toen hij een Lelijk Eendje voor zijn deur zag stoppen en verwonderde zich nog meer, toen de lange gestalte van de ver slaggever Doks zich daaruit te voor schijn kronkelde. Hij wist niet of dit be zoek goed of kwaad voorspelde, maar kwam met een welwillende doch gere serveerde glimlach aan de deur. „Mijnheer Van Maeseyck" zei Freek „ik kom naar aanleiding van de brief die u aan onze hoofdredakteur geschre ven hebt". Mijnheer Emiel vertrouwde zijn oren niet. Hij had een nietszeggende brief verwacht, die krantenlui dekten immers mekaar altijd! Maar dat meneer Doks door zijn hoofdredakteur was gestuurd om zijn eigen woorden te gaan inslik ken, dat was boven bidden en denken! Hij kon zich thans veroorloven breed te glimlachen, en noodde Freek plaats te „Tja" zei hij „ik heb die brief wel geschreven, maar zoals u gelezen zult hebben, ik heb dat gedaan namens de vereniging. Degeen die er het sterkst op aandrong, was juffrouw Van Vloten, die u, geloof ik, wel kent". Hij glimlachte geheimzinnig.... er was weinig wat Mijnheer Emiel ontging. „Juffrouw Van Vloten?" vroeg Freek met alle tekenen van ontsteltenis. „Ja ja" knikte Emiel vermaakt. Dat valt je niet mee, broeder, dacht hij. „Ja" lichtte mijnheer Emiel toe „we hebben zaterdagavond een gezellig avondje ge had, maar de gezelligheid had wel te lij den onder de al-ge-me-ne ontstemming over die recensie". „O juist" zei Freek kleintjes. „En was juffrouw Van Vloten daar oök". Hij stelde meer vast dan dat hij het vroeg. „Zeker een Tatert je geworden" vroeg hij onverhoeds. „Adh nee, de laatste bus hè". Hij aar zelde een ogenblik, maar kon het niet laten te zeggen „behalve José van Vlo ten, die werd door een vriend thuisge bracht". „De jongeheer Osseweyer" stelde Freek koeltjes vast. Mijnheer Emiel knikte, met iets van medelijden met een verslagen minnaar. „Als u de jongeheer Osseweyer dezer dagen spreekt" Freek schonk mijnheer Emiel een blik als van een koningstij ger, „zeg dan uit mijn naam, als u zo goed wilt zijn, dat dat thuisbrengen, als we 't zo mogen noemen" hij pauzeerde even veelbetekenend „hem zal spij ten als de haren op z'n hoofd. Als de jongeheer Osseweyer vandaag of mor- 'gen tot zijn oren in de puree zit, moet hij tot zijn troost bedenken, dat hij dat mee te danken heeft aan het feit, dat hij juffrouw Van Vloten die zaterdagavond heeft ehthuisgebracht". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5