VVV Texel verkoopt buitenlandse reizen AGENDA Extra bron van inkomsten Struktuuronderzoek agrarisch Texel start volgende maand Burgemeester verlaat bestuur Stichting Cultureel Werk Sub-agent van v. Koningsbruggen VERVOLG VAN PAG. 1 Bezoek aan beatopera door gaat Materiële schade Bus raakte personenauto bij keer-manoeuvre Texelse sportvissers verloren van Wieringen Contact Natuurbescherming vraagt om gemeentelijke bijdrage Bij VW twee vakatures voor informatrice Weer cursus scheidsrechter Rechercheur Tieman houdt lezing Combinatie functies werkt remmend Bejaardentocht Den Hoorn Waarom zo somber? 60% verhoging toeristenbelasting Kaatswedstrijden succes voor Texel De VVV Texel is met ingang van vandaag tevens reisbureau. Wie een reis wil maken, onverschilig of dat nu een zakenreis is, een NS-reis of een volledig verzorgde vlieg-, boot- of treinvakan- tie, kan bij de VVV terecht voor boe kingen en nadere informatie. Een uni cum is het niet. Er zijn meer VW's in Nederland die zich met het verkopen van reizen bezig houden en daar aan een interessante extra bron van in komsten hebben. VVV-direkteur J. W. Dekker vertelde ons gistermiddag dat men al jaren met het idee heeft rondge lopen. Een statutenwijziging, waardoor de VVV zich meer commercieel kon op stellen maakte de weg vrq. Er moest nog wel een kunstgreep worden toegepast want de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisver- emgingen staat niet toe dat de VW's zich als agent bezig houden met reizen- verkoop. De VW is daarom sub-agent geworden van Reisbureau van Ko ningsbruggen uit Den Helder, agent van Magneetreizen. Formeel is het zo dat Magneet via de Texelse VW rei zen aan de man brengt en daartoe via de VW kantoorruimte huurt. Informa- trice mevrouw L. H. A. Cramer-Wie- ringa zal zich met de verzorging van dit. nieuwe onderdeel van VW aktivi- teiten belasten en daartoe gedurende enkele dagen worden ingewerkt bij het bureau Van Koningsbruggen. Service Afgezien van de commerciële wense lijkheid ziet direkteur Dekker de rei- zenverkoop ook als een uitbreiding van de service aan de leden. Veel WV-le- den zijn geneigd na afloop van het sei zoen op vakantie te gaan en vormen daardoor potentiële klanten. Een extra prikkel om bij de VW te kopen is dat de financiële positie van de vereniging erdoor wordt verbeterd. Dat maakt het ontplooien van meer propoganda-akti- viteit mogelijk, hetgeen weer in het be- RAAD MOET BESLISSEN OVER NIEUWE STRAATNAMEN IN DE COCKSDORP In Den Burg noord-west (omsloten door Gasthuisstraat, Pontweg, Aken- buurtsweg, Kogerstraat en Beatrixlaan) zal waarschijnlijk binnen afzienbare tijd de bouw kunnen beginnen van 40 wo ningen, vooruitlopend op goedkeuring van het bestemmingsplan. De geprojek- teerde hoofdstraat met zijarmen in dit gebied zal ook een naam moeten heb ben. Vanuit de straatnamencommissie is voorgesteld hierover een prijsvraag uit te schrijven waarbij een beloning zal worden uitgeloofd voor degene wiens voorstel door de raad wordt aan genomen. B. en W. hebben dit voorstel inmiddels overgenomen. Men zal er te zijner tijd dus meer over horen. Akkoord gaan B. en W. ook met een voorstel uit de commissie inzake de fassering van de straatnaamgeving in het buitengebied. Wanneer er dit jaar nog een krediet beschikbaar is 'kan de naamgeving in Gerritsland (tussen Duinweg en Californiëweg) worden ge realiseerd. Voor 1973 wordt het gewenst geacht met de polder Eierland en Het Noorden te beginnen. De eerste fase van de straatnaamgeving in het buitenge bied wordt dit jaar voltooid. In het in vesteringsplan 1973 is ook weer een be drag van ƒ25.000,genoemd voor deze stra a tnaamgeving. Schadevergoeding Verschillende malen is ter secretarie geïnformeerd naar de mogelijkheden van schadevergoeding als door veran dering van straatnamen drukwerk e.d een deel van zijn waarde verliest. Hier over is geen jurisprudentie. In één ge val, waarbij de gemeente onzorgvuldig heid verweten zou kunnen worden, is 'n bescheiden bedrag aan schadevergoe ding uitbetaald. B. en W.: „Zij die nieuw drukwerk enz. moeten bestellen en wonen in een gebied waar binnen afzienbare tijd een herziening van de straatnaamgeving en huisnummermg aan de orde kan worden gesteld, wor den dringend geadviseerd niet te grote hoeveelheden te bestellen en eventueel overleg te plegen met de gemeentesecre tarie". lang is van de VW-ledenHoe groot de baten van de reizenverkoop voor de VW zullen zijn is nog op geen stukken na te schatten. Er is konkur- rentie want de banken op Texel en sinds kort ook Boetiek 22 opereren op draelfde markt. De reizen zullen worden verkocht via de kantoren te Den Burg en De Koog. Daar kunen ook de folders worden af gehaald waarin het zeer uitgebreide rei- zenpakket wordt beschreven. Evenals de andere touroperators heeft ook de Magneet diverse verbluffend voordelige aanbiedingen, met name voor de win terperiode. Mochten bepaalde reizen zijn uitverkocht, dan wordt een ander bureau ingeschakeld. Maandagmiddag 17.15 uur werd de motorrijder J.v.'tN. (Texel), die in de Kogerstraat reed aangereden door me vrouw L.S. in haar personenauto die, komend uit de Bemhardlaan, geen voor rang gaf. Er was slechts materiële scha de. DEN HOORN Vanochtend om- streéks 9 uur raakte de A.O.T.-bus, be stuurd door K. de personenauto van B. toen hij op de hoek Herenstraat-Diek in Den Hoorn wilde keren. De chauffeur had de Daf niet opgemerkt. Alleen de personenauto werd licht beschadigd. De zondag gehouden wedstrijd van de sportvisclub Texel met „De Snoek" uit Wieringen is met groot verschil door de thuisclub gewonnen. De Wieringers vingen totaal 511 cm vis, de Texelaars 162 cm. Beide ploegen waren met 10 personen. In het individuele klassement werd M. van der Zwaag 2e en H. Mar tens 9e. De omstandigheden waren niet ideaal: door de oostenwind moest men lang wachten op hoog water dat uit eindelijk bovendien vol rommel bleek te liggen. In novemlber komt „De Snoek" naar Texel. De Texelse hengelaars zullen in november weer naar Wieringen gaan ter gelegenheid van de Sinterklaaswed strijd. Het Contact Natuurbescherming Noordholland te Sint Maartensvlotbrug heeft de gemeenteraad van Texel ge vraagd haar werk te steunen met een jaarlijkse bijdrage van minimaal 25,-. Het Contact is een samenwerkingsor gaan van 37 verenigingen die zich be zig houden met natuur- en landschaps- zorg, totaal 13.000 leden omvattend. Het C.N.N. tracht een bijdrage te leve ren aan de pogingen die alom worden ondernomen om Noordholland leefbaar te houden. Dit werk kost veel geld. Tot dusver werden de kosten bestreden met bijdragen van de aangesloten vereni gingen maar deze regeling bleek onvol doende om een onbelemmerde voort gang van het werk te garanderen. Daarom werd de mogelijkheid openge steld om donatuer te worden van het C.N.N. Particulieren betalen een mini- mumbijdrage van ƒ2,50 per jaar; niet- particulieren 25,B. en W. van Texel beraden zich nog over het ver zoek. Ook na het uitstellen van de uiterste datum is het aantal belangstellenden voor 't bezoek aan de Helderse schouw burg, waar op 29 oktober een uitvoe ring van de roek-opera 'Tommy' wordt gegeven, beneden de 125 gebleven. Des ondanks verzorgt de Stichting Cultureel Werk een extra boot, die de bezoekers na afloop (ca 23.00 uur) naar Texel brengt. Men hoopt echter dat de ont brekende 20 zich alsnog opgeven, daar anders wellicht de toegangsprijs van ƒ10,iets verhoogd moet worden. Op gave is mogelijk bij de afdeling cultu reel werk in het raadhuis. In oktober zal een onderzoek begin nen naar de toekomstmogelijkheden van de agrariërs op Texel. Het is een initiatief van de Stichting Agrarisch Texel, die zich tot doel heeft gesteld om samen met de agrarische beroeps bevolking struktuurverbeterende maat regelen te voeren. Stimulerende maat regelen zijn ook op Texel noodzakelijk, zo staat reeds vast. Het gaat er nu om materiaal in handen te krijgen om een beleidsplan te kunnen formuleren voor de toekomst. Het bestuur van de stichting verzocht ons het volgende onder de aandacht van de lezers te brengen. Huidige struktuur Er zal allereerst worden nagegaan hoe de agrarische struktuur van het werkgebied van de Stichting er op dit moment uit ziet. Het werkgebied van de Stichting omvat het gehele eiland Texel. Om een beeld te kunnen krijgen van de siuatie op Texel, zal een enquête worden gehouden bij alle agrariërs. In formatie zal worden ingewonnen over de kavelindeling, de eigendomsverhou dingen, de arbeidsbezetting, de kwali teit van de grond, de aard van het be drijf, de produktie, de toestand van de bedrijfsgebouwen en de toepassing van mechanisatie. Toekomstverwachtingen Het onderzoek richt zich echter niet alleen op het heden, maar vooral ook op de toekomst. In de enquête zijn dan ook vragen opgenomen over de moge lijkheden, om in de toekomst het be drijf voort te zetten, en de toekomst verwachtingen van de betrokken agra riërs. De Stichting Agrarisch Texel wil in haar beleidsplan namelijk aandacht schenken aan de maatregelen, die nood zakelijk zijn om de toekomstige veran deringen te begeleiden. Het is te verwachten, dat in de toe komst het werkgebied van de Stichting niet uitsluitend een agrarische funktie krijgt. Door het toenemend aantal in woners van de gemeente Texel, zullen ook in de toekomst verschillende agra rische gebieden een bestemming krij gen als woningbouw en recreatie. In hét beleidsplan voor de herstrukturering, wil de Stichting rekening houden met vroegtijdig kontakt met het gemeente bestuur hierover. Bovendien breidt het toerisme zich de laatste jaren sterk uit. Dit heeft geleid tot een toenemende be langstelling voor verhuur van kampeer- huisjes en gemeubileerde woningen. In het onderzoek zal nagegaan wor- Informatrice mej. Tine Zwieringa gaat zich belasten met de verzorging van de administratie van de VW Texel. Er zal daarom geen nieuwe administra teur worden benoemd zoals aanvanke lijk de bedoeling was. De VW-admini- stratie is aanzienlijk minder omvang rijk geworden nadat de verzorging van de boekhouding was overgedragen aan de Nederlandse Boekhoudcentrale. In formatrice mevrouw Cramer gaat zich bezig houden met de reizenverkoop van de VW (zie artikel elders in dit num mer) zodat nu twee nieuwe informatri- ces kunnen worden aangeworven. In formatrice mej. Sonja Witte heeft na 15 jaar trouwe dienst arbeidstijdverkor ting gevraagd en gekregen. den, of de agrariërs positief staan te genover deze ontwikkelingen, en of zij willen en kunnen meewerken aan sti mulering hiervan, door bijvoorbeeld verbeteringen in en rond de huizen aan te brengen. Zes weken De agrariërs zullen door middel van een brief op de hoogte worden gebracht van het doel van het te houden onder zoek. Voor de uitvoering van het onderzoek door middel van gesprekken met de agrarische bedrijfshoofden en hun ge zinnen heeft de Stichting de beschik king over een sociaal-wetenschappelijk onderzoeker. Verwacht wordt, dat met het onderzoek van het gehele eiland ongeveer zes weken gemoeid zullen zijn. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot secretaris J. A. Witte, E 120F, telefoon (02225) 492. SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend DE KOOG-WESTZAAN 0—5 De Koog heeft het weer niet kunnen redden. Het verhaal begint eentonig te worden. Technisch was Westzaan beslist beter, De Koog kan het antwoord 'hierop niet vinden. De eer ste twee doelpunten waren naar veler mening buitenspel, maar de scheids rechter wuifde dit weg. Toen achtte de Koger-grensrechter zich van zijn taak ontheven en bedankte voor de eer. VESDO 4-DE KOOG 2 2—5 De Koog 2 ging op bezoek bij Vesdo 4 dat reeds 2 overwinningen geboekt had. De Koog maakte er echter resoluut een eind aan. Doordat het elftal gewijzigd was, kwam de middenveldbezetting veel beter uit. Voor de rust heeft De Koog sterk gedomineerd en de Vesdo- verdediging kreeg het zeer moeilijk. Door doelpunten van Jaap Hopman, Nico Witte en Martin Zandstra kwam De Koog voor de rust op 03. Vele kansen werden onbenut gelaten. Keeper Duyzer had het in het Koger-doel niet druk, en wat er kwam, handelde hij prima af. Na de rust kwam Vesdo sterk terug en het begon bij De Koog stroef te lopen. Vesdo scoorde al spoe dig tegen (13). De Koger-achterhoede hield het echter verder goed, en toen Jaap Hopman met een prachtig doel punt 1—4 scoorde, was het pleit be slecht. Vesdo scoorde nog wel 24, maar Jan Witte zorgde met een verras send vleugelschot voor 25. Hiermede kwam het einde en had De Koog ver rassend Vesdo op eigen terrein versla gen. Bij voldoende belangstelling wordt binnenkort weer een scheidsrechtercur sus georganiseerd. Opleidingen worden gegeven voor zowel A als B en ook vrouwelijke scheidsrechters zullen weer kunnen meedoen. De cursus omvat 17 avonden alsmede een examenavond. De voetbalclubs zijn door het afdelings bestuur gewezen op de plicht om voor B-scheidsrechters te zorgen. Voor elf tallen die uitkomen in de 4e en 5e klas se zijn B-scheidsrechters noodzakelijk. Voor zover dit nog niet is gebeurd die nen de verenigingen voor kandidaten te zorgen. Teleurstellingen en moeilijkhe den met het afdelingsbestuur worden dan voorkomen. Voor aanmelding en nadere inlichtingen kan men terecht bij de heer P. v. d. Gracht, Kikkertstraat 59 te De Cocksdorp, telefoon 02222-293. Woensdagavond 8 uur houdt de heer W. A. Tieman, voor zijn pensionering hoofdinspecteur en chef van de Utrecht se recherche en zedenpolitie, een lezing over zijn ervaringen. De lezing heeft als naam: „Lachen en huilen op het hoofdbureau". Het is de eerste avond van de Christelijke Plattelandsvrouwen. Normaal vinden de bijeenkomsten elke derde maandag in de maand plaats, maar de heer Tieman whs verhinderd. I«i«n talUs var«ah>oord*B?n<4 4, r, mogelijk met ingang van 1 oktober a.s. B. en W. hebben de raad laten weten dat (op grond van de statuten red.) het officieel verlenen van ontslag niet nodig is. De burgemeester kan zich zonder meer terugtrekken als hij dat wil. Wel moet in zijn plaats iemand an ders worden benoemd als lid van het dagelijks en centraal bestuur. Daarover volgt nog nader bericht. Burgemeester W. H. Sprenger heeft de gemeenteraad laten weten zo spoe dig mogelijk te willen bedanken als voorzitter van de Stichting Cultureel Werk Texel. Als reden geeft hij op dat het combineren van bestuursfunkties in organen die van elkaar afhankelijk zijn onduidelijkheid schept en de akti- viteit remt. „Herhaaldelijk heb ik mij in een tweeslachtige positie bevonden, doordat ik in het stichtingsbestuur niet vooruit wilde lopen op beslissingen van het gemeentebestuur. Dit belemmert een bestuurslid in zijn vrijheid van handelen en een voorzitter in zijn funk tie van motor". Al geruime tijd was Mr. Sprenger van plan zich als voorzitter terug te trekken maar hij stelde een beslissing uit tot het rapport van de commissie „Buurtwerk" een reorganisatie in uit zicht bracht. „Sedertdien is die reorga nisatie geen stap dichterbij gekomen. Het lijkt mij het beste, nu de vicieuse cirkel te doorbreken; wellicht krijgt het stichtingsbestuur daardoor de vrije baan, die het onder mijn voorzitter schap lijkt te ontberen. Daar komt bij dat het bestuurslidmaatschap veel tijd vergt; tijd die ik als burgemeester niet langer missen kan. Handhaving van een zetel in het centraal bestuur biedt zij het in mindere mate dezelfde na delen". Mr. Sprenger verzoekt de raad hem als afgevaardigde van de gemeente Texel in het centraal bestuur van de stichting ontslag te willen verlenen, zo DEN HOORN Zaterdag wordt ter afsluiting van het Hoornder volksfeest de gebruikelijke bejaardentocht voor 65-plussers gehouden. Vrijdag publice ren wij het complete programma. Men kan zich echter al opgeven bij de heren P. Zijm, Diek 36 (tel. 223) en A. v. d. Gaag, Klif 25 (tel. 383). <1 De heer A. J. de Graaf maakt in ingezonden stuk, gepubliceerd 15 tember, een veel voorkomende weinig onderkende, fatale fout. In de Kogerstraat gebeuren gee^ bijv. de Pontweg echter veel erns meermalen dodelijke ongevallen. K uit kan men slechts concluderen vooral de Kogerstraat niet op de P: weg moet gaan lijken, maar integer de Pontweg het uiterlijk van de Ka straat moet krijgen. Safety fiR L. Barnat Oosterenj Als ik zo het verslag lees vaa „hoorzitting" van B. en W. en het ristisch bedrijfsleven, verwondert mij dat ik wel Horeca, Horecaf en cron bij de aanwezigen tref maar de middenstand. Bij de middenstand komt een 5 deel van het toeristenbudget tert vooral van de kampeerders en de b jesverhuurders; bovendien worden die middenstand toch ook zeer veel» ten gemaakt (bijv. door het aanle van parkeerterreinen om hun zaken ter te kunnen bezoeken). Maar groep, die eigenlijk het meest vai toerist profiteert, behoeft hier niet mee te werken; deze groep, die zelfci het dagtoerisme profiteert, hoeft onbezoldigd belasting-ontvanger te Waarom dragen zij niet bijv. 1°/» hun omzet af? De Recron protesteerde terecht de forse stijging. Het zijn de ms met de kleine portemonnee die kamperen of een huisje huren en 7 neer mensen boven hun huur of kampeergeld nog eens ƒ0,40 moetes talen (dit is voor een gezin van sonen in drie weken 50,wordt erg duur om hier eens per jaar te gen recreëren. Deze groep en groepen worden zeer gedupeerd. S« denken schijnt toch wat anders teb kenen dan sociaal doen. De opbrengst van de verhoging dienen voor watertoerisme, concerts uitvoeringen In de grote steden gaan mensen een dikke buidel naar concerten theater en dan zitten de zalen lang vol. Watersport is ook weer alleen 1 gelegd voor mensen die over veel beschikken, want op zee hoef je nis varen met een klein bootje. En zulke uitgaven moet de kleine raai draaien. Ik ben het met de heer Vs eens dat op een bedrag van ƒ20, ƒ55,of meer 'ƒ0,40 niet telt, het gerust tot ƒ1,opgetrokken kua worden. Wie in een pension of hotd geert kan dat beter betalen dan deti jeshuurder of de kampeerder. Het snijdt geen hout wat de heer! kert beweert dat er voor de toerist de kleine portemonnee zoveel meer taald moet worden en dat er meer gebeuren voor de wintertoerist. Ook zijn de mensen met de hogere mkor laten die dan voor hun genoegen! betalen, zij genieten toch al mogelijke redukties en de kleine kan geen twee keer per jaar op v» tie. Dan stel ik mij nog de vraag moet doen wanneer een toerist het tikt de toeristenbelasting te beh Moet ik deze toerist het huis uita tot mijn eigen schade (en is dit gelijk als ze al betaald hebben)? Ik toch slecht zeggen dat ik het zei' zal betalen, omdat ik niet de maJ middelen heb die de gemeente heet J. A. Schelling Amsterdam Sc Dinsdag 19 september Oosterend, „De Bijenkorf", 15.00 uur, start bejaardensoos. Den Burg, LTS, (16.00 - 17.00 uur) en „Olympic" (18.45 - 19.45 uur) start jeugd competitie schaken en dammen. Woensdag 20 september Den Burg, zwembad Molenkoog, 16.00 uur diplomazwemmen leerlingen la ger onderwijs. Den Burg, „De Zwaan", 20.00 uur, bij eenkomst Christelijke Plattelands vrouwen waarbij een rechercheur over zijn ervaringen vertelt. Donderdag 21 september Den Burg, bibliotheek, 16.00 uur, kwart-finale voorleeswedstrijd. Iedere dinsdagavond Den Burg, café-bar 'Olympic', 19.45 uur, schaken en dammen. Galerie ,,'t Swarte Schaep" Den Burg, Kogerstraat 100, tot en met 1 oktober aquarellen, schilderijen en collages van Ton van Kesteren. Openingstijden: iedere dag 10.00 - 21.00 uur en zondags 14.00 - 18.00 uur. Bejaardengymnastiek en -zang Den Burg, „Casino", woensdags, 11 00 uur gymnastiek. Den Burg, Landbouwschool, woensdags 15.00 uur, zang. Oudeschild, 't Skiltje, donderdags 15.00 uur, gymnastiek. Zaterdag werden op de speel' kaatswedstrijden gehouden wa ook spelers uit Den Helder en Alb deelnamen. De wedstrijden zijn succes geworden voor de 8 Te deelnemers. De wisselprijs, beschik gesteld door fa. Bakker, is op hete teruggekeerd omdat hij gewonnen' door R. Berkenbosch sr. (63!). De weersomstandigheden 's och- toen het veld in gereedheid wed bracht, voorspelden niet veel f maar 's middags viel het allemaal' Al eerder bleek dat de speelwe- uitstek geschikt is voor kaatsweö den. Ook nu was het goede veld 1 oorzaak van het hoge spelpeil. Het spelpeil van de Texelaars s delij'k gegroeid. Over de hele linie! men goed uit de bus. Uit Den H deden 10 personen mee, uit Alkrm De prijzen waren voor het mere voor Texelaars. De overwinnig van het parte Berkenbosch, B. Smits en H. S? was tamelijk onverwacht. Met a* opslag R. Berkenbosch en Smit Strijker in het perk was het echte goed sluitend partuur dat zeidei ten maakte. De verkiezing van jarige speler die de eerste opslag! verzorgde en het tussenspel niet waarloosde was zeker verdiend, ge ook de bijval na de bekendmaking Uitslag: 1. R. Berkenbosch, Texel;; B 5 Texel; H. Strijker, Alkmaar. 2. A. Ploeg, Alkmaar; K. Ro# Den Helder; L. v. d. Zee, Texel. 3. A. de Haan, Texel, A. Stf Texel; A. van Dijk, Den Helder. Verliraersronde 1. H. Borm, Alkmaar; H. L# Den Helder; P. Bas, Den Helder. 2 M. de Haan, Den Helder; Den Helder; J. v. d. Ploeg, Texel tie 'tx ak rk 'id

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2