Geen camping bij hoeve Zeeburg Jovanda zwaren natuurbeschermers Journalist Glissenaar vertelde over misstaudeu in Brazilië ct Natuurbescherming pt op tot matiging ebruik bij bestrijding van gladheid Voorleeswedstrijd nu in landelijk verband Lezing voor afdeling Amnesty Internatinal Adoptiegroep opgericht corsetterie klaverjasclub Oudeschild VERHUISD EEN SCHOONMAAKSTER VOLSLAGEN LOODGIETER »er Th. v. d. Laan, hoeve „Zee- de Eendrachtpolder zal voorlo- ujn bedrijf geen camping mogen Tegen het voornemen om de n der Laan vergunning te geven epassing van artikel 19 van de de ruimtelijke ordening) zijn na- ,ez\vaarschriften binnengekomen Werkgroep Landschapszorg |e landelijke vereniging tot be- ju de Waddenzee en de Vereni- behoud van Natuurmonumen- Nederland. De vergunning was oor de bouw van een toilctge- iet een capaciteit die afgestemd circa 100 kampeerders. „De in- n de bezwaarschriften hebben de overtuiging gegeven dat het om afgifte van een verklaring bezwaar bij Gedeputeerde Sta- enkele kans van slagen heeft", en W. in een mededeling aan meenteraad heeft in het recen- iden tot tweemaal toe een zg. iidingsbesluit genomen om de van de heer Van der Laan mo maken. Door het voorberei- ;luit konden B. en W. vooruit een door hen gewenste recre- ntwikkeling nabij hoeve „Zee- Dat gaat dus voorlopig niet en W. hebben „tot hun spijt" besluiten de procedure voor de rgunning te staken. Er zal nu moeten worden op 't bestem an voor het buitengebied. Ver- nag worden dat dan weer be- zullen worden ingediend al de belanghebbenden op hun nweer de mogelijkheid om te- afwijzing in beroep te gaan bij Niet vooruitlopen erkgroep Landschapszorg ver- rich tegen het toiletgebouw bij omdat dit het begin van een zou zijn. Daarmee zou worden gelopen over een kwestie die •el nog volop in discussie is. Contact Natuurbescherming lland heeft het gemcentebe- Texel gevraagd matiging te etrachten bij het strooien van middel om gladheid in de win strijden. Door het zout wordt todige schade toegebracht aan bermbegroeiing terwijl ook vlaktewater verzilt. gemeenten in Utrecht hebben ir al tot een dergelijke mati- oten, op advies van Gedepu- tten van Utrecht. Het Contact scherm ing Noordholland van Noordholland gevraagd ilijk advies uit te brengen aan enten in Noordholland maar ot dusver niets van gekomen iter staat straks voor de deur. leeft het Contact zich zelf tot nten gewend. „Uiteraard ach- wij de verkeersveiligheid van Jaag. Echter zouden wij de bestrijding door middel van t uitsluitend toegepast willen e doorgaande hoofdroutes, als- de belangrijkste ontsluitings- ssen de woonwijken. In het al- Jent ernaar gestreefd te wor- outstrooien zoveel mogelijk te tot 10 15 gram per m2 weg- akelijk van de aard der optre- adheid. Voor gladheidsbestrij- secundaire wegen, straten en lent mdien mogelijk geen zout i gebruikt. Heeft de gladheid karakter (ijzel) dan kan een van zout en zand worden toe- Qtact onderkent de mogelij k- Je maatregelen voor de burge- ak zullen opleveren en het zal nodig zijn door voorlichting en ander begrip te wekken in de Utrechtse gemeenten 'aagd vertelde men ons bij ge- rken dat de hoeveelheid zout toters op de Texelse wegen strooid ieder jaar stijgend is. 1 een zo groot mogelijk aantal van de wegen berijdbaar te [et zout wordt echter zo zui- 'j* omgesprongen, ook al om- JJ kostbaar is. Een feit is wel net een wagen zout een veel ntal kilometers weg berijd- maken dan met een wagen w het algemeen wordt een 'j® zout en zand toegepast, heeft echter het nadeel dat hermen, goten en riolen te- lt en daar voor een belangrijk ®t moet worden verwijderd, fujk gebeurt meestal wat het 'Utuurbescherming verzoekt: id is de situatie zodanig dat uiden vol heeft met het veilig de belangrijkste routes zo- aan de minder belangrijke •Q niet toekomt. Toepassing van artikel 19 werd onjuist genoemd omdat dan konsekwenties van een dergelijk vooruitlopen niet in sa menhang met de andere voorgenomen bestemmingen van het buitengebied te overzien zijn. De werkgroep is tegen een camping in de Eendracht omdat de polder als overtijplaats fungeert voor de vogels uit het aangrenzende wad den- en schorrengebied. Verstoring van de rust door een honderdtal kampeer ders is hier ontoelaatbaar. De Landelijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee keurde toepassing van artikel 19 eveneens en om dezelfde redenen af. Het stichten van een cam ping op deze plaats werd strijdig ge noemd met het concentratieprincipe van B. en W. Het publiek dat bij „Zee burg" komt kamperen zal zich verma ken op dijk en wadden hetgeen op zo korte afstand van een van de meest waardevole natuurgebieden van Texel ontoelaatbaar is. Een soortgelijk protest kwam van N atuurmonumenten. De jaarlijkse voorleeswedstrijd die de plaatselijke openbare bibliotheek or ganiseert in het kader van de kinder boekenweek zal dit jaar voor het eerst in landelijk verband worden gehouden. Donderdagmiddag, aanvang vier uur, wordt in de openbare bibliotheek te Den Burg de kwartfinale van de wed strijd gehouden. Hier treden de kinde ren in het strijdperk die bij de eerder op de diverse scholen gehouden wed strijden als winnaars uit de bus kwa men Vrijwel alle Texelse lagere scho len doen mee. In tegenstelling tot vori ge jaren zal elke school door twee kin deren zijn vertegenwoordigd. Als ge volg daarvan mag elk deelnemertje niet langer dan drie minuten lezen. Uit de kwartfinale zullen twee winnaars tevoorschijn komen die mogen meedoen aan de halve finale op 27 september in Alkmaar. De winnaars daarvan gaan naar de landelijke finale die via de te levisie zal worden uitgezonden. De jury bij de Texelse kwartfinale bestaat zoals vanouds uit de heren A. Welboren, R. Plattel en mej. H. Huisman (jeugdbi- bliothecaresse van de Provinciale Bi bliotheek Centrale te Alkmaar)! De wedstrijden kunnen in beperkte mate door het publiek worden bijgewoond waarbij men in de eerste plaats denkt aan de ouders. Voor een overwegend jeugdig pu bliek, bestaande uit meer dan 30 perso nen, hield de journalist Jan Glissenaar vrijdagavond een lezing over Brazilië in het kader van een door de afdeling Texel van Amnesty International geor ganiseerde avond. De bijeenkomst be gon met het spel „Fusillade", vervol gens hield de heer Glissenaar zijn le zing en tot slot discussieerde men onder zijn leiding over Braziliaanse proble men. „Fusillade" was een kort schimmen spel, opgebouwd uit diverse verklarin gen die een beeld gaven van de situatie rond de politieke gevangenen in het Zuidamerikaanse land. Amnesty Inter national organiseert een groot aantal akties om te wijzen op de schaduwkant van de door de militaire regering van Brazilië gehouden feestelijkheden ter gelegenheid van de 150-jarige onafhan kelijkheid. Men heeft er 14.000 poli tieke gevangenen die naar Willekeur worden gemarteld en gedood. De heer Glissenaar liet hiervan niets zien. Wel vertelde hij een avontuur dat hij zelf meemaakte: hij wilde een foto van een elektriciteitscentrale en 'n stad maken toen hij door de politie werd op gepakt omdat men hem er van verdacht kwetsbare plekken voor sabotage te willen fotograferen. Men behandelde de Hollanders (Jan Glissenaar reist al vele jaren met zijn fotograaf) als gevange nen. Hun taxichauffeur moest getuige zijn van afschuwelijke martelingen voor men hem vroeg wat het doel van de buitenlanders was. De arme man kon slechts bevestigen wat de Hollanders vertelden, zodat ze weer vrijgelaten werden. Urbanisatie Aan de hand van een serie dia's liet Jan Glissenaar, die al 10 jaar Brazilië bezoekt, zien hoe slecht de werkom standigheden zijn op vele inheemse be drijven. Enkele grote bedrijven (Verol- me, Philips) doen het beter, hetgeen met name aan de woonhuizen van de werknemers te zi enis. Goede huizen zijn echter een uitzondering: veruit het grootste deel van de bevolking woont in erbarmelijke krotten. De trek naar de grote steden is hiervan de oorzaak. Op het land is het leven slecht; de men sen moeten onmogelijk hard werken en dan het grootste deel van de oogst als pacht afstaan. Op de plantages gaat het nog wel, maar de verhalen die over de steden de ronde doen lokken zeer ve len weg. In de steden is lang niet voldoende werk. Er zijn dan ook zeer veel werk lozen. Hiermee in verband staat de we lig tierende jeugdkriminaliteit. De heer Glissenaar vertelde verhalen die erop wijzen dat de bevolking bewust dom gehouden wordt. Een onderwijssysteem waarbij de mensen in 40 uur konden le zen en schrijven werd verboden. De mensen werden bij dit systeem meteen sooiaal-bewust gemaakt, hetgeen waar schijnlijk de reden van het verbod was. De regering sprak bij de feesten zijn vol doening uit over de vooruitgang van 's lands economie. Maar die vooruitgang kwam alleen ten goede aan het rijkste deel van de bevolking, aldus de heer Glisenaar. Hij beschreef dat de medische zorg alleen in de steden plaats vindt en dat alles wat ook maar in de verste verte naar verzet riekt onmiddellijk de kop in wordt gedrukt. De regering denkt vrij wel alleen aan eigen behoud en niet aan vooruitgang voor het volk. Geestelijkheid Glissenaar heeft echter, dankzij zijn vele bezoeken, goede kontakten met sommige bekende verzetslieden. Een bisschop in het Noordoosten, priesters in de steden en anderen kunnen hem regelmatig vertellen hoe het verzet er voor staat. Meestal is dat niet best. De bisschop vertelde hem onlangs dat ook de hogere geestelijkheden nu gevaar lo pen gearresteerd te worden. De kerk is vrijwel de enige instantie die probeert de bevolking te helpen. Discussie De discussie verzandde snel omdat de heer Glissenaar elk begin aangreep om zijn talloze belevenissen en persoonlijke opvattingen te vertellen. Spoedig be perkte hij zich niet meer tot Brazilië maar tot de menselijke samenleving in het algemeen. Toch kwamen er nog zin nige gegevens naar voren: van de op brengst van de buitenlandse fabrieken blijft 30% in Brazilië. Een der grootste problemen van de opkomende industrie is het ontbreken van een binnenlandse afzetmarkt. Hij vertelde ook dat hij waarschijnlijk alleen omdat hij zich zo onopvallend gedraagt, nog toegelaten wordt in Brazilië. Adoptiegroep De bijeenkomst werd besloten met de aankondiging dat ook op Texel een adoptiegroep zal worden opgericht. Zo'n groep kor respondeert met drie ge vangenen: één in een kommunistisch land, één in het Westen en één in de Derde Wereld. Ook schrijft men familie en bekenden van de gevangenen en als men voldoende inlichtingen denkt te hebben wordt bij de desbetreffende au toriteiten op vrijlating aangedrongen. In veel gevallen is het ook noodzakelijk financiële hulp te bieden. Het adoptie- werk laat zelden snelle resultaten zien, maar de 1000 groepen die nu bestaan, hebben duidelijke effecten teweeg ge bracht. Het groepenwerk is de basis van het werk van Amnesty International: de zorg voor de individuele mens in de ver drukking. Inlichtingen kan men krijgen bij mej. T. v. d. Knaap, Warmoesstraat 38, telefoon 3065. natuurlijk naar 13 DIN BVRO TEXELAABTJES 3 regels ƒ1,80, elke regel meer ƒ0,60. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4% BTW. Witte pomp Oudeschild steeds voordeliger. K. Verweij, Haven 5, telef. 3520 Voor eieren Gravenstr. 20. Altijd vers altijd goedkoop Piet Hein verf voor grote daden, in mooie kleuren. Roeper, War moesstraat, tel. 2264 Van Wijngaarden tele visie-service. Tijdelijk 2666 Merkbenzine voor witte prijs. Dros' Smederij Eierland C 42 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig K. H. Boon. Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Elke vrijdag theorieles in „De Oranjeboom" om 20.00 uur Voor gebruikte en on geregelde meubelen J. Jongedijk, Schilderend 60, tel. (02220) 2777 Heden ging plotseling van ons heen, mijn lie ve man, vader, broer, schoonzoon, zwager en oom Pieter Kok, echtgenoot van Tr. Altenburg, in de ouderdom van 72 jaar. Tr. Kok-Altenburg Arie Texel, 17 september 1972, Den Burg, Weverstraat 77. De begrafenis zal plaats hebben donderdag 21 september n.m. om 2.00 uur op de algemene begraafplaats te Den Burg. Heden is van ons heengegaan, onze lieve broer en oom Pieter Kok Mevr. T. Plaatsman-Kok C. W. Boon-Kalis P. Boon A. Kalis T. Kalis-van Liere A. Rozendaal-Plaatsman P. Rozendaal G. P. Plaatsman J. Plaatsman-Boon Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- ;and, telefoon (02225) 297 Voor behang naar Roeper. Tel. (02220) 2264 Te koop betontegels 30x30 en 50x50, gew. grindtegels 50x50. Fa. Barhorst, tel. 2684 - 3055, Den Burg Dames, grijp de winst. De grootste en goedkoop ste bontzaak van Neder land geeft alléén in de maand september 20% zomerprijzenkorting. Dui zenden korte en lange bontmantels en bonthoe- den. Nu kopen en in de winter betalen; gratis be waren. 3 jaar waarborg- garantie. Desgew. zeer soepele kredietservice. De Bontkoning, Voorstreek 71, Leeuwarden, tel. 05100 - 20713. Komt U per bus, trein of eigen auto, bij koop krijgt U reisgeld te rugbetaald— Nu volop pruimen en handappels. M. Huisman, De Veen, tel. (02220) 2203 Vervuld van diepe droefheid om haar heen gaan, maar in grote dankbaarheid voor alles wat zij voor ons betekend heeft, geven wij u kennis, dat na een langdurige ziekte, gesterkt door het H. Sacrament der Zieken, is over leden mijn lieve vrouw en onze zorgzame moeder en oma Jannette Pieternella Vlas, echtgenote van J. Th. Witte, in de ouderdom van 71 jaar. Den Burg: J. Th. Witte D. A. Witte-Witte J. C. Witte Santpoort: P. J. Witte C. H. M. Witte-Janssen Joan en Frank Texel, 17 september 1972, Den Burg, „Starkenburgh", Thijsselaan 80. De H. Eucharistieviering zal plaats hebben woensdag 20 september om 11.00 uur in de parochiekerk van de H. Martinus te Oude schild, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof te Oudeschild. Gelegenheid tot condoleren: dinsdagavond 19 september van 7,30 tot 9.00 uur in de kantine van „Starkenburgh", Thijsselaan 40, alwaar de overledene ook is opgebaard. Rijschool T. Jansen, ge diplomeerd V.A.M.O.R. methodische rij-dnstructie op pedagogische basis, geeft aan ieder die zijn rijbewijs wil halen de eer ste les gratis. Lesgeld ƒ12,per vol uur. Telef. 15749 (02230) Den Helder Te koop aangeboden Coleman oliehaard, grote capaciteit. De Vries, De Houtmanstraat 17, Oude schild Te koop i.g.st.z. diep vriezer merk Marijnen, 365 ltr., evt. ruilen tegen kleinere. Tel. (02222) 274 Met grote blijdschap ge ven wij u kennis van de geboorte van onze doch ter Jessika Jenny v. d. Kooij- Zuidema Herman v. d. Kooij Eierland, Wageningse- weg C 43. Tijdelijk adres: Wageningseweg C 45 H 14 september 1972. In dankbare herinnering aan wat zij voor ons is geweest, geven wij kennis, dat na een lang durig ziekbed van ons is heengegaan, onze lieve tante en oud-tante, mej. Antonia Pieper in de ouderdom van bijna 84 jaar. Haar liefhebbende neven en nichten Texel, 18 september 1972, Den Burg, huize „St. Jan", Molenstraat 4. De H. Eucharistieviering zal plaats vinden woensdag 20 september, des namiddags om 2 uur in de parochiekerk van de H. Joannes de Doper, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof te Den Burg. Voor uw blijken van belangstelling, ondervon den tijdens de ziekte en na het onverwacht heen gaan van onze lieve, zorgzame moeder, behuwd-, groot- en overgroptmoeder CLASINA VAN BAKEL-ZIJM, betuigen wij U onze welgemeende dank. Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Haarlem, september 1972, Bastiaanstraat 13. Start competitie vrijdag 22 september a.s. Nieuwe leden welkom. F. BOON van Diek 27 naar Duinweg B 153, „Hoog Koog" post De Koog Zendt op tijd uw advertentie* in Voor de krant van dinsdag vrijdags vóór 12 uur Voor de krant van vrl] dag r woensdags vóór 12 uur A. Veldman M. H. Bakker geven kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op vrij dag 22 september 1972 om 11.00 uur in het ge meentehuis te Den Burg - Texel. Receptie op de trouwdag van 16.30 tot 18.00 uur in cafetaria „De Fuik" te De Waal. Toekomstig adres: M. H. Trompstraat 13, Den Helder. Rijksscholengemeenschap Texel vraagt voor onmiddellijk voor enige uren per dag. Aanmelden aan de school, tel. (02220) 2958. TECHNISCH BEDRIJF V/H „SCHELLINGER" Den Helder vraagt met gedegen ervaring; ook op het ge bied van onderhoudswerk. Verzoeke contact op te nemen met: S. Schellinger, Niasstraat 1, tel. 12901 of met F. Jongbloed, Gravenstraat 96, tel. 14623, Den Helder. KNIEKOUSEN van 1,95 en 2,50 3 halen 2 betalen

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 3