Cjroen c2jwartsjexels in het harL> AGENDA ROB-onderzoek te Den Burg levert veel interressants op TAXI 2323 TAXI G. Jde HaanTessel Forever en het autoprobleem (02220) 3132 I Mijndetectors ingeschakeld bij zoeken naar ijzer Pech bij transport zieke meidoorns SOFT PILLOW Archeologen zijn nog minstens twee jaar bezig EERST ZIEN!! AN GELOVEN!! DE BEEREKUIL" Burgerlijke stand WILHELMINALAAN 4-6 [DAG 22 SEPTEMEBER 1972 86e JAARGANG No. 8710 pre N.V. v.h. Langeveld De Roo(J Ibus 11 Den Bur8» Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 'e avonds (02220) 2403 Verschflnt dinsdags en vijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raff, feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prüs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct. per mm. excl. 4»/# BTW Brieven van lezers - buiten verantwoordelijkheid van Zaterdag 23 september Den Burg, 's ochtends, flessenaktie wel pen en verkenners St. Jeroengroep voor ziekenhuis pater Witte. Den Burg, awembad „Molenkoog", 14.00 uur, diplomazwemmen volwassenen. Eierland, boerderij „Sir Robert Peel", 14.00 uur, ploegwedstrijd. Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Meisjescamping". Zondag 24 september Den Burg, zwembad Molenkoog, 10.00 uur, clubkampioenschappen. Den Burg, City theater, 15.00 uur, „Tarzan, koning van het oerwoud". Den Burg, City theater, 20 00 uur, Meis j escamping". Maandag 25 september Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Meisjescamping". Dinsdag 26 september Den Burg, raadihuis, 19.30 uur, raads vergadering De Cocksdorp, hotel „De Hoop", 20.00 uur, lezing van de heer J. Ran over Zuid-Afrika voor Plattelandsvrou wen afd. Eierland. Iedere vrijdagavond Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Iedere maandagavond Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. Iedere dinsdagavond Den Burg, café-bar 'Olympic', 19.45 uur, schaken en dammen. Galerie ,,'t Swarte Schaep" Den Burg, Kogerstraat 100, tot en met 1 oktober aquarellen, schilderijen en collages van Ton van Resteren. Openingstijden: iedere dag 10.00 - 21.00 uur en zondags 14.00 - 18.00 uur. Bij brand bellen: (02220) 2066. Martien van de Wetering Ook voor ziekenfonds en verz. 1 Zaterdag de groep Vrijdag en zondag DISCOTHEEK Jij het archeologisch onderzoek dat Rijksinstituut voor Oudheidkundig demondcrzoek (ROB) laat uitvoeren de Beatrixlaan te Den Burg, werd -ige week een merkwaardige vondst laan. Dicht bijeen, op een oppervlakte enkele vierkante decimeters wer- diverse gebruiksvoorwerpen ge iden die voor de eigenaars kostbaar- len moeten zijn geweest. Het waren bronzen mantelspeld (een zg. fibu- drie bronzen ringen, een tiental nzen doosjes die waarschijnlijk als iaad hebben gediend, drie glazen den, drie slijpstenen en drie spin- sjes. De vondst werd vrij hoog in de engrond gedaan in een laag ver- nde klei. Vlakbij werden ook bot- gevonden die aan een crematie denken. Interessant was ook een stuk ijzer, zo goed als zeker een ■punt. Genoemde artikelen moeten i 1800 jaar oud zijn. Mogelijk heb- I de eigenaars ze in moeilijke tijden ■topt. |jna dagelijks worden bij de om- jrijke opgravingen aan de Beatnx- i nieuwe ontdekkingen gedaan, al jfcen die niet altijd tot de verbeel- I van buitenstaanders. Feit is dat in hooggelegen omgeving gedurende [honderden jaren (van ver voor het ivan de jaartelling tot en met de Jeleeuiwen) mensen hébben gewoond lewerkt. Van elke periode zijn op foilende diepten de sporen gevon- Izodat een zeer gecompliceerd beeld Jtstaan. Vrij regelmatig worden de |en van boerderijen en andere ge ien gevonden. Bij het verdiepen leen vlak werd vrijdagmiddag nl. foerderij uit de ijzertijd aangetrof- I regelmatige rijen zwarte afdruk- lin het witte zand zijn de sporen |de palen die hier eens in de grond gestaan. Vlak aan de straat jen zelfs op verschillende diepten wren van viier van dergelijke ge- 00 ^en ontdekt en een steenworp ver- ad twee boerderijen. Nog jaren t eind is nog lang niet in zicht I bij het naderen van het hoogste Iran het terrein zijn nog meer van jlijke vondsten te verwachten. Vo- Iweek werden bij de opgravingen ■wat munten van Romeinse her- |tgevonden: vijf bronzen en een zil- J exemplaar. Twee munten ver ten de beeltenis van keizer Anto- hus zodat vast staat dat ze afkom en uit de tweede eeu/w. De laatste Jordt bijzonder veel aardewerk ge- n uit de keizertijd. Veel is destijds Jack Coleti magic-entertainer iedere avond in ter plaatse gemaakt maar er is ook im port uit Frankrijk en zelfs Engeland bij. Het middeleeuwse aardewerk is me rendeels afkomstig uit het Rijngebied maar uit die periode zijn ook meerdere ter plaatse gemaakte kogelpotten aan getroffen. Mijndetectors Bij het zoeken naar voorwerpen in deze oeroude bodem hebben de archeo logen assistentie gekregen van de Ko ninklijke Marine. Op een desbetreffend verzoek waren mariniers bereid om met behulp van mijndetectors de bodem van de verschillende putten op aanwezig heid van ijzeren voorwerpen te onder zoeken. Met zo'n detector kan de aan wezigheid van ijzer tot een diepte van ongeveer 50 centimeter worden aange toond. Onder meer het aantreffen van een speerpunt was het resultaat van de ze nog niet eerder in de archeologie toegepaste methode. Het zal nog minstens twee jaar duren voordat het gehele terrein is doorzocht; het is dan ook verreweg het meest om vangrijke archeologische onderzoek dat ooit op Texel is gehouden. De leiding van het projékt berust bij drs. P. J Woltering die voornemens is op een proefschrift over dit onderzoek te pro moveren. De Waal Door de rioleringswerkzaamheden in De Waal hadden de archeologen de kans ook hier enig onderzoek te doen. Met name ging de interesse uit naar de direkte omgeving van de op een heuvel gebeuwde kerk. Met zekerheid kan nu worden gezegd dat deze heuvel niet van natuurlijke oorsprong is, maar door mensenhanden is opgeworpen. Het is dus een terp, aangelegd na de Romein se tijd. De Waal is een oud dorp. Uit een bij de telefooncel gemaakt grondprofiel bleek een uit de 12e eeuw dateren de laag met fragmenten van kogel- potten vlak onder de oppervlakte te zitten. Op ongeveer een meter diepte werden Frankische scherven uit de ze vende eeuw aangetroffen en nog dieper zaten sporen uit de eerste en tweede eeuw. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 24 september op om 6.29 uur en gaat onder om 18.33 uur; 27 september op om 6.35 uur en onder om 18.27 uur. Maan: 23 sept. V.M.; 29 sept. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 22 sept. 8.03 en 20 10; 23 sept. 8.56 en 20.58; 24 sept. 9.37 en 21.40; 25 sept. 10.14 en 22.18; 26 sept. 10 47 en 22.56; 27 sept. 11.19 en 23.32 28 sept. 11.53 en 29 sept. 0.07 en 12.31; 30 sept. 0.46 en 13.21. Mariniers zoeken met behulp van mijnde tectors naar ijzeren voorwerpen in een der putten van het opgravingsterrein aan de Beatrixlaan. van 13 tot en met 19 september 1972 Geboren: Jessika, dv. Hermanus H. van der Kooij en Jenny Zuidema. Ondertrouwd: Gerardus Huisman en Adriana H. van Leersum; Jan Hemel rijk en Klaaske B. van der Wal; Simon van der Slikke en Annie J Zandee; Eduard E. W. Janssen en Reinoutje T. Timmer. Overleden: Grietje Dogger, ev. van der Slikke, oud 77 jaar, wonende te Oosterend; Jannette P. Vlas, ev. Witte, oud 71 jaar, wonende te Den Burg. Een Daf-vrachtwagen van de firma Van T aten hove waarmee een lading door pe- revuur aangetaste meidoorns naar de brandstapel bij Den Hoorn moest worden vervoerd raakte op de Westerweg vlak voor hoeve Emma in de berm en kantelde. De oorzaak is nog een mysterie. Chauf feur Floor Visser reed, ook volgens oog getuigen, met een zeer rustig ganget/e toen de wagen plotseling niet meer naar het stuur luisterde. Nog moet worden uitgezocht welke technische storing daar van de oorzaak was. Het vermoeden be staat dat er een wiellager is uitgelopen. Bij de kanteling werd de cabine gedeelte lijk in elkaar gedrukt. De chauffeur bleef ongedeerd. Met behulp van een shovel (kleine bulldozer) kon de vrachtwagen weer rechtop worden gezet en afgevoerd. Men verzekerde ons dat de plaats waar de gekantelde wagen met de door pere- vuur aangetaste takken had gelegen la ter met formaline is ontsmet In een artikel over de handtekenin- genaktie van „Tessel Forever" in de Texelse Courant van 12 september j.l. plaatste de heer G. J. de Haan enige „kritische kanttekeningen". Wij zijn blij dat de heer De Haan over de ideeën van de aktiegroep heeft nagedacht. Ge zien zijn reaktie blijkt echter dat de doelstelling van onze handtekeningen- aktie niet duidelijk is overgekomen. We zullen in het ondergaande ingaan op de kritiek van de heer De Haan. Wij hadden De Haan gevraagd om zijn adhesie te betuigen aan onze hand- tekeningenaktic. Hij weigerde dit. Hij ging bij zijn argumentatie echter niet eens in op het motto van deze handte- keningenaktie, hij richtte zijn kritiek hoe interessant dan oök vnl. op mogelijke oplossingen die wij gesugge reerd hebben in het programma van „Tessel Forever". Wij zijn er echter van overtuigd, dat dit lang niet de enige, en misschien zelfs niet de juiste oplossin gen zijn. Met de handtekeningenaktie willen wij het gemeentebestuur slechts duidelijk maiken, dat een groot gedeelte van de Texelse bevolking maatregelen wenst om het toeristisch autogebruik te beperken. Wélke maatregelen dit zullen zijn is een zaak van de demo cratisch gekozen gemeenteraad. Met de handtekeningenaktie willen wij niets meer bereiken, dan dat de gemeente raad eindelijk eens een principe-uit spraak doet over het autoprobleem op ons eiland, en mede op basis daarvan haar verdere beleid bepaalt. Ons pro gramma, dat de heer De Haan op som mige punten kritiseert, heeft daar niets mee te maken. In bovengenoemd artikel zegt de heer De Haan: „De enige aanvaardbare rem op de groei van de stroom auto's, is het afremmen van het toerisme in het algemeen, dus niet uitbreiden van het aantal bedden". Dit vinden wij op z'n zachtst gezegd een toch wel wat merkwaardige uitspraak! In deze tijd, waarin steeds meer het besef terrein wint dat het autogebruik ook nédelen met zich meebrengt, moet het toch wel mogelijk zijn mens en auto van elkaar te scheiden. Wij dachten dat deze schei ding juist op zou gaan binnen de recre atieve sfeer! En waarom is beperking van het aantal bedden, waardoor min der toeristen naar Texel zouden komen, de enige oplossing van het autopro bleem? Is het niet mogelijk dat bepaal de maatregelen tot beperking van het autogebruik 'n meer aantrekkelijke om geving voor de toerist scheppen, waar door zelfs meer toeristen naar Texel zouden kunnen komen? Of dit op zich wenselijk is, is iets waarover Tessel Forever geen uitspraak wil en kan doen. Zij wil dit, evenals De Haan, overlaten aan de gemeenteraad. Een werkelijk principieel bezwaar hebben wij tegen de mening van de heer De Haan dat het wenselijk is dat de toerist in zijn blik blijft zitten, ten einde de natuur tegen het gedrag van de mens te beschermen. Wij zijn nl. on omstotelijk van mening, dat bij het be schouwen van 't milieu de mens cen traal moet staan. De Haan zal 't met ons eens zijn, dat men de natuur beter kan beleven door haar fietsend of te voet te ontdekken, dan per rijdend blik. En de mens, levend in een jachtige, verre gaand geïndustrialiseerde wereld, heeft er obk recht op, van de rust en schoon heid van de natuur te genieten. Wat de door De Haan gesuggereerde vernielin gen door recranten zonder auto betreft, willen we nog opmerken dat dit een kwestie van een aktief natuur-recrea- tiebeleid is. Als er inderdaad schade wordt aangericht door de recranten dan is het niet meer dan logisoh dan dat dit door de gezaghebbende instan ties gecompenseerd wordt. (bijv. door middel van nieuwe aanplant en afslui ting van bepaalde gebieden voor be paalde perioden zodat de natuur zich (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1