Wieringen heeft de Zeeuwen (ook) veel te bieden Drink louter Kabouter De heer Tieman boeide met lezing over politiewerk Keddingsloep van „Stormarn" geborgen Voor christelijke Damclub Texel Schaakclub „En Passant" plattelandsvrouwen| Radio Veronica Programma bejaardenomroep Waarom Prinses Beatrix Fonds? Interkerkelijke jongerendienst Flessenaktie voor pater Witte Scheidsrechtercursus Bejaardentocht naar andere datum Doopsgezinde gemeente Aktie pater Witte Aanvragen verzoekplat! bejaardenomroep 4» r.d.kll. G. J. DE HAAN, TESSEL FOREVER EN HET AUTOPROBLEEM (vervolg van pagina 1) kan herstellen). Bovendien zijn wij van mening dat een kleine schade aan de natuur in geen verhouding staat tot het gezonde genoegen dat mensen opdoen in het persoonlijk beleven van de na tuur. Verder moeten we niet vergeten, dat door de toenemende belangstelling voor het milieu, de mensen steeds meer in gaan zien dat wij zuinig met de na tuur om moeten gaan. En tenslotte, ziet De Haan niet in dat bij er bij (toene mend) autogebruik in de natuur óók schade wordt aangericht? Wij denken hier bijv. aan verstoring van de rust, luchtverontreiniging, nieuwe voorzie ningen voor de auto's etc. Na deze meer algemene uiteenzet ting willen wij nog even ingaan op de kritiek die de heer De Haan heeft op specifieke programmapunten van „Tes- sel Forever", hoewel wij er nogmaals op wijzen dat deze met de handtekenin- genaktie en haar doeleinden vrijwel mets uitstaande hebben. De Haan verwijt ons het intrappen van „open deuren"; zo vindt hij pro test tegen mogelijke uitbreiding van het wegennet een achterhaalde zaak. Ziel hij dan echter niet in dat bij een toene mende stroom auto's en een intensief gebruik hiervan op Texel, het welhaast onvermijdelijk is dat i.v.m. de ver keersveiligheid op Texel, bestaande we gen (bijv. de Pontweg) drastisch uitge breid, of nieuwe wegen aangelegd zul len moeten worden? Wat betreft afsluiting van de dorps kernen, stelt De Haan dat de gemeente hier al jaren lang naar streeft. Wij vin den echter dat de gemeente hierin lang niet ver genoeg gaat. (Trouwens, i.p.v. streven zouden wij liever daden zien). Met name in Den Hoom en Den Burg bleek ons dat de mensen 's zomers nog veel last hebben van gemotoriseerd verkeer. Het laatste punt, afsluiting van d wegen in de bossen, hebben wij inder tijd in ons programma opgenoemd om dat wij geen zekrheid hadden over het beleid van Staatsbosbeheer in deze. Bij nadere beschou/wing konden wij alleen maar blij zijn dat de S.B.B. momenteel een ons inziens zo verstandig beleid voert. Punt blijft echter, evenals bij de 2 andere „open deuren", dat wij onze ideeën graag expliciet, duidelijk en zon der omhaal, in het beleid van de ge meente, S.B.B. en andere bevoegde in stanties vermeld zouden willen zien. Even nog iets over de stimulering van het openbaar vervoer: Hoe De Haan er toe komt dat stimulering van het openbaar vervoer voor „Tessel For ever" zou betekenen dat honderden kleine busjes de weg opgestuurd zou den worden, is ons een compleet raad sel. Wij hebben dit nooit in ons aktie- programma vermeld. Wèl bestuderen en kele leden van onze groep de mogelijk heid om enkele kleine busjes in te zet ten, bijv. voor vervoer van bagage van de boot naar de campings, zoals o.a. op Terschelling gebeurt. Een definitief oordeel hierover hebben wij ons echter nog niet kunnen vormen. Wij vinden het echter wel vreemd dat de heer De Haan zich niet beter geïnformeerd heeft, zodat hij zich de moeite had kun nen besparen ons aan te vallen op een punt dat niet, en zeker niet in De Haan zijn versie, in ons programma vermeld staat. Wij hopen niet dat de lezer uit het bovenstaande konkludeert dat de heer De Haan en de aktiegroep „Tessel For ever" water en vuur zijn. Wij menen tenminste dat ook de heer De Haan „tegen ongebreidelde groei van het aantal auto's" en voor „verstandiger au togebruik" is. Wij vinden het alleen erg jammer dat hij niet eerder kontakt met ons heeft opgenomen, ten einde sa men met ons 't probleem van het over matige autogebruik in de zomer op Texel te bestuderen, aangezien het voor ons als jonge aktiegroep erg moeilijk is oordelen te vormen over een zó inge wikkelde materie, die van belang is voor alle Texelaars. Namens de aktiegroep „Tessel Forever" Peter Neijens Bart Heijnen Den Burg Wieringen heeft de Zeeuwen veel te bieden, zo schrijft de Wieringer Cou rant in een artikel over de wenselijk heid dat de Zeeuwse mosselindustrie zich naar Den Oever verplaatst. Wij ne men het desbetreffende gedeelte van het artikel over: De Zeeulwen blijven liever waar ze nu zijn. Voordat men met de Oosterschelde was begonnen wees een enquête uit dat 70 procent van de mosselkwekers en 90 procent van de handelaren er zo over dacht. Maar 75 procent van de aange voerde mosselen komt van de Wadden zee. Om consumeerbaar te zijn moet het slik er uit. Dit doet de mossel zelf in snelstromend water op een vaste bo dem. De gedachte de verwatering nabij de Waddenzee te doen plaatsvinden ligt voor de hand. Nabij de gasboei op het noordelijk deel van het Balgzand staat sinds een jaar een zoutmeter. Het water schijnt daar uitstekend geschikt voor mosselverwatering. Bouw m het noordelijk deel van het Balgzand een mosselverwaterplaats met een komvormige werkihaven, aldus het gemeentelijke plan opgesteld door ie mand die uit ervaring eCht wel weet waar hij over praat. Hierdoor wordt de nu reeds droogliggende noordpunt van Breehorn een eiland. Om dit eiland heen hoopt men de zeestroom zo te kun nen regelen, dat het water bevaarbaar en de werkhaven sdhoon blijft. Het vloedwater kan dan worden benut voor het verwateren van de mosselen. Hoe hoog de overslagdijken moeten zijn kan Rijkswaterstaat beslissen; een zeetje mag er best eens overheen slaan. Wel wezen de Zeeuiwen erop dat bij de ver waterplaats geen overstromingen die nen voor te komen, vanwege de vele noodzakelijke elektromotoren die nooit mogen uitvallen. De mossel is zeer ge voelig voor onzuiver water, daarom geen bewoning op Balgzand of Bree horn. Waarom Wieringen De handel en verwerking zal zich uieraard zo dicht mogelijk bij de ver waterplaatsen willen vestigen. Nu hoeft dat niet persé Wieringen te zijn. On omwonden gaf de mosselhandel te ken nen weinig voor Texel te voelen van wege de problemen met de veerpont. Als ze moeten verkassen, dan naar de vaste wal. Den Oever heeft een ruime haven, gelegen aan de E-10 die rechtstreeks naar de verbruikers in België en Frank rijk voert en is bekend bij de Zeeuwen, want vanuit Den Oever veren de laat ste tientallen jaren de Zeeuwen uit voor de zaadvangst. Een ander pluspunt voor de kop,van Noordholland is, dat de prijs van ver voer per as praktisch overeen komt het de vrachtprijs per schip. Sterke argumenten voor Wieringen. Maar Den Haag gaat niet over een nacht ijs. De minister van landbouw en visserij heeft een breed opgezette stuur groep ingesteld, waarin vertegenwoor digers van visserij, mosselkwekers en handel uit Zeeland, Noordholland en Friesland ziting hebben. Deze commis sie moet uiterlijk begin '74 rapport uit brengen. Wieringen wil klaar zijn voor de Zeeuwen. Het gaat om een belangrijk stuk werkgelegenheid, passend in de struktuur van een gebied waarin de vis serij vanouds een belangrijk bestaans middel was. In Zeeland vinden circa 800 mensen werk in het mosselbedrijf. De strijd van de Zeeuwen om toch deze tak van visserij voor de eigen provincie te behouden is nog niet definitief beslist. Wieringen heeft begrip voor deze strijd en zal geduldig moeten wachten wat en hoe er beslist wordt, zo verklaarde bur gemeester Dorsman. OUDESCHILD Zondagmiddag hoeft havenmeester J. Sikkelee, gehol pen door een visser, een 12-persoons reddingsloep geborgen. Het vaartuig dreef voor de haven en was afkomstig van he m.s. „Stormarn" (Cyprus) dat zaterdagochtend vroeg ter hoogte van de Eierlandse gronden is gezonken. De bemanning werd door een Nederlandse vrachtvaarder overgenomen. Wat met de geborgen sloep zal gebeuren is nog niet bekend. Uitslagen 19 september: C. Dijker-P. Kooiman 11 J. Hooijberg-J. v. Heerwaarden 11 J. P. Hooijberg-C. Vinke 20 C. Groenhof-B. Duin 02 H. Bruining-W. Bakker 20 H. Jonker-A. Kikkert 02 Ondanks onnodig stukverlies bereikte P. Kooiman toch nog remise. J. Hooij- berg had niet genoeg voordeel voor de winst. Joost Hooijberg ging sterk van start en behaalde een goede ovenwin ning op C. Vinke. W. Bakker overzag stukverlies en H. Bruining buitte dat goed uit. A. Kikkert en B. Duin begon nen goed. Aanvang van de clubavonden in het vervolg om kwart voor acht in „Olym pic". De bondscompetitie start half ok tober. In de le klasse zijn ingedeeld HDI, HDC 2, Texel, Schagen, Andij'k 2, EDC, Vlos en Het Probleem. De onderlinge competitie is weer be gonnen, de eerste wedstrijden zijn ge speeld Samen met de leden van de damclub speelt men voortaan vanaf 19.45 uur. De eerste uitslagen zijn: A. Terpstra-J. Hoogerhedde 01 T. Engel-K. W. de Winter 10 H. v. Daalen-F. Eijgenraam 10 D. Veltkamp-M. Brons 10 J. Dros-J. Gerritsen 10 J. Piersma-H. Elzinga 10 A. Bakker-W. Balk 1—0 De lezing van de heer W. A. Tieman, „Lachen en huilen op het hoofdbureau" (woensdagavond voor de Chr. Platte landsvrouwen) was een zeer boeiend geheel. Het omvangrijke gehoor (bijna 50 dames) waardeerde het rijkelijk met humor en ernst geschakeerde betoog dan ook bijzonder. De heer Tieman is bijna 40 jaar bij de politie werkzaam geweest en eindigde zijn carrière als hoofdinspekteur en chef van de afdeling recherche en zedenpolitie te Utrecht. Tegenwoordig is hij docent aan een po litieschool en adviseur van de hoofd commissaris in Utrecht. Hij heeft met vrijiwel alle rangen en werkterreinen kennis gemaakt: begon nen als „naïef agent, die alleen grote moorden op wilde lossen", later in- spökteur van dienst en rechercheur. Met zijn prachtige helm en uniform voelde hij zich heel wat mans toen hij bij de politie kwam, maar zijn vrouw vergeleek hem met de portier van de Rembrandtbioscoop, zodat zijn geloof in de macht van zijn beroep een ge duchte knauw kreeg. De heer Tieman heeft bij de politie rijke ervaring opgedaan die het hem mogelijk maakt zijn gehoor vele hoei- ende voorvallen te vertellen. Dat hij wel eens overdrijft bleek uit zijn opmerking dat de rechercheur een virtuose toneel speler moet zijn en een vervaarlijk in tuïtief psychologisch inzicht moet heb ben. Deze overdrijvingen waren nor maal in het gekultiveerde taalgebruik van de gepensioneerde politie-ambte- naar, zodat zijn gehoor hem af en toe met een korreltje zout moest nemen. Hodwel hij terloops vertelde dat je als agent al gewend raakt aan drank- misère en ellende die de mensen elkaar aan kunnen doen, bleek dat hij er niet keihard van geworden was. Integen deel, op een vraag over de tegenwoor dig milde strafmaatregelen, verdedigde hij dit beleid zelfs met de opmerking- „Gevangenisstraf is het stomste wat er bestaat, maar er is geen alternatief". Oude Nol De heer Tieman beschreef zeer uit voerig, onder andere aan de hand van zijn ervaringen met de beruchte Oude Nol, dat de omstandigheden tijdens iemands jeugd van doorslaggevende be tekenis zijn. Hij onderschreef de stel ling van prof. Pompe, een beroemde criminoloog, dat eigenlijk alle mensen potentiële misdadigers zijn. Het samen spel van iemands aanleg en levensom standigheden zijn vaak bepalend, aldus de heer Tieman. iBij de zedenpolitie had hij veel te ma ken met protituees. Binnenkort ver schijnt hierover een boekje van zijn hand: „Mijn vriendinnen de lichte meisjes". Ook hierover kon hij boeiend Ingaande 30 september a.s. om 13.00 uur zal „Radio Veronica" niet meer op de bekende 192 m. band zijn te beluiste ren, maar (met een veel sterkere zen der) op de 538 m. band. „Radio Veroni ca" wordt tot deze zenderwisseling ge dwongen doordat men steeds meer sto- ringshinder ondervindt van het Zwit serse radiostation „Beromunster" dat eveneens op de 192 m. uitzendt. Naar aanleiding van deze golflengteverhui zing wordt momenteel een landelijke stickeraktie gehouden tot het behoud van „Radio Veronica" („Veronica 538 nu op volle kracht"). Deze stickers zijn ook op ons eiland gratis verkrijgbaar, en wel bij ondergetekende. Verdeel de stickers op de juiste wijze onder uw vrienden en kennissen en laat een ieder ook hier op Texel zien dat hij Radio Veronica steunt in zijn strijd om het voortbestaan. In deze I2V2 jaar oude zender zit nu nóg meer muziek Dirk Kuiter, De Ruyterstraat 10 Oudeschild ZENUW PILL EN OOOODO DU G fl DO vertellen, al hield hij zich meestal op de vlakte. Na over recidivisten gesproken te hebben, waarbij weer een doorslagge vende jeugd naar voren kwam besloot hij zijn lezing met: „Laten we dank baar zijn voor de ellende die ons werd bespaard". Bij het beantwoorden van twee vra gen liet hij zijn wat vermoeiende ma nier van praten geheel varen en sprak hij direkter over de problemen die aan gesneden werden. Na de opmerking over te tolerante strafmaatregelen noemde hij de gevolgen van deze straf katastro- faal. De impotentie verbittering en agressie die door te lange straf veroor zaakt worden waren volgens hem te gengesteld aan de bedoeling van de op sluiting. In de Texelse bejaardentehuizen zijn op maandag- en donderdagavond de programma's van de Bejaardenomroep te beluisteren, aanvang half zeven. Het programma voor maandagavond luidt: verzoekplaten, voorlezen, felicitaties ter gelegenheid van verjaardagen en Texel se nieuwsberichten van de afgelopen week. Donderdagavond: verjaardagen, voorlezen, verzoekplatenprogramma en „Voorzichtig breekbaar" (programma van oude platen en nieuwsfeiten van enkele tientallen jaren geleden). Vindt u een kollektebus ook zo ver velend? Helaas kunnen wij er niet bui ten, want de inhoud is nodig om aan onze gehandicapten een beetje meer le vensvreugde te kunnen geven. Een de zer dagen komt het Prinses Beatrix Fonds met de bus aan de beurt. Wie en wat is het Prinses Beatrix Fonds? Dit Fonds, geboren uit een polio-epi demie in 1956, heette destijds Nationaal Fonds voor de bestrijding van de Kin derverlamming. In 1957 werd dat de Stichting Prinses Beatrix Poliofonds en in 1962 Stichting Prinses Beatrix Fonds, want toen kon de doelstelling worden uitgebreid met aangeboren spasticiteit. Later vielen er steeds meer groepen ge handicapten onder de doelstelling, zodat het Fonds zich thans bezig houdt met polio, aangeboren spasticiteit, multiple sclerose, spina bifida, spierdystrofie en aanverwante spierziekten, populair sa mengevat met: steunverlening aan po lio, spasticiteit en diverste ander groe pen van lichamelijk gehandicapten. In 1971 werd door het Prinses Beatrix Fonds hulp verleend tot een totaal be drag van ruim IV2 miljoen gulden, een bedrag dat kon worden uitgekeerd dank zij de opbrengst van de landelijke kol- lekte. Ondanks alle sociale voorzienin gen is er nog steeds een ruim werkter rein voor het particulier initiatief, waardoor de onder de doelstelling van het Fonds vallende gehandicapten een beetje op weg worden geholpen naar een meer normale plaats in het maat schappelijk leven. Schrikt u dus niet als u een dezer da gen een kollektebus voorgehouden wordt voor onze gehandicapten, maar geef, en geef royaal, voor die gehandi capten die zo dringend een tweede paar kostbare orthopaedisdhe schoenen nodig hebben, die zo dolgraag ook eens op vakantie zouden willen gaan, een ver voermiddel nodig hebben om uit hun isolement te komen, die hun longen al len maar kunnen vullen met behulp van beademingsapparatuur enz. Komt u onze kollektebus niet tegen, stort dan uw bijdrage op gironummer 969^ van het Prinses Beatrix Fonds, Den Haag. DE WAAL Zondag 19.00 uur wordt in de NH. kerk van De Waal een inter kerkelijk jongerendienst gehouden met als thema: „Wat betekend God voor jou?". Een combo verleent zijn mede werking aan deze dienst, die bedoeld is voor alle jongeren van Texel die ge zamenlijk over hun christen zijn in deze wereld willen nadenken en praten. Voorganger is ds. M. Mulder jr. Zaterdagovhtend houden de welp en verkenners van de St. Jeroengro een flessenaktie voor het ziekenhi van pater Witte in Kenia. Ze kom huis-aan-huis en hopen dan dat ied; een zo veel mogelijk flessen met statj geld heeft klaargezet. Ze komen alle in Den Burg, maar als iedereen rui werkt kan dat nog heel wat opbreng De scheidsrechtercursus waarvan 1 in het vorige nummer melding maai omvat niet zeventien maar slechts ven avonden. DEN HOORN De bejaardentc* die als sluiting van het Hoornder fi zaterdag a.s. zou worden gehoudea verschoven naar zaterdag 30 septemi Men kan zich opgeven bij de here! Zijm, Diek 36 (tel. 223) en A. v. d. G; Klif 25 (tel. 383). Wegens ziekte van ds. Kuitse ven len de diensten van de Doopsgezinde meente in Oosterend. De dienst in Burg, 10 uur 's morgens, wordt gé door ds. J. J. J. van Sluijs. Zondag a.s. en vervolgens ore veertien dagen zal vanuit Oosterend busje rijden naar Den Burg. Vert 9 45 uur bij de kerk. Deze week is iweer een flink b« aan giften binnengekomen voor het kenhuis van pater Kees Witte in K? De stand is nu ƒ7.489,15. Het grw bedrag kwam deze week van de Dü nie van de N.H. kerk te Oostet ƒ510,Dat was het resultaat vaa kollékte die in de zondagochtend gehouden gezinsdienst is gehouden De overige bijdragen waren van Den Burg 50,N.N. Den /T00,N.N. Den Hoorn 50,—; Oudeschild 100,—; N.N. ƒ25,—. Men wordt erop gewezen dat een ieder de mogelijkheid bestaat voor bewoners van bejaardenhuizen gelegenheid van verjaardag, jubilea „zomaar" verzoekplaten aan te vu bij de Stichting Bejaardenon Texel. De aanvraag, te richten postbus 89 dient bij voorkeur te schieden per briefkaart en wel als n naam en adres aanvrager (eveul telefoonnummer) vraagt een ven plaat aan voor (naam bewoner) wo de (naam bejaardenhuis). De bewi van de bejaardenhuizen zelf kunn-: het aanvragen van platen gebruik ken van de formulieren die ter p!i kunnen worden verkregen. WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Uitsluitend voor spoedgevallei Dokter COUTINHO, Den Burg, (02220) 2023. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tó maandagmiddag 13.00 uur Zr. FORTGENS, Oosterend, tel. (8 250. DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 18.00 ue maandagmorgen 8 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoon 2527. NÓÓDSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de 23 september tot en met 29 septa tel. 2182, b.g.g. telefoon 2069. CONSULTATIEBUREAU VOO ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beur1, worden op het bureau i/erwacht tijden, dat hun eigen huisarts 1 heeft. Deze tijden zijn als volgt. Dokter Siebenga, dinsdag 26 sepï om 14.00 uur. Dokter Barnard, woensdag 27 s«l ber om 13.30 uur. PROTESTANTSE RERKDIENS Zondag 24 september 197! HERVORMDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur, ds. Mulder De Cocksdorp 10 uur Eerw. he Loerakker. Bediemng van de r Maand'kollekte. Den Hoom, 9.45 uur, ds. De Gier De Koog, 10.00 uur, ds. Waard® De Waal, 19.30 uur, ds. Waarden! Oosterend, 9.30 uur, eerw. hee.' huis. Maandkollekte kerkvoo? Oudesdhild, 11.00 uur, ds De G Maandkollekte kerkvoogdij. GEREFORMEERDE KEK Den Burg, 10.00 uur, ds. W. van van Bergen. 19.00 uur, ds. W. van Galen. Oosterend, 10.00 uur, ds. Kruiüid 19.30 uur, ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEB Oosterend 10.00 en 16.00 uur die Donderdag 28 september 1972: 19.00 uur, ds. P. Honkoop id P0 DOOPSGEZINDE GEMEEh* Den Burg, 10.00 uur, ds. J. J- J v R.K. KERKDIENSTEN weekend 23 en 24 september i Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 10.30 uur Oudeschild: zaterdag 19.00 uur zondag 19.00 uur De Koog: zondag 9.30 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 zondag 9.15 uur Oosterend: zondag 10.45 uur INTERKERKELIJKE JONGERENDIENST De Waal, 19.00 uur, ds. M. MuW

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2