9 rocn /wa in het hart. Autocross van MAB-club is een culturele gebeurtenis! Aantal robben verder geslonken tot 600 Olympic Ir. W. H. Sprenger benoemd tot ere-voorzitter Ruim standpunt centraal bestuur Cultureel Werk 'emikr ^°WkKer aks ook Folklore ertegenwoordigd Op Texel gebakken dus dagelijks vers! hans volledig ingericht vlieg-, trein- of touringcar-reizen Weer aanrijding op beruchte kruising Overstekend kind (5) gereden aan Wereldnatuurfonds wil er wat aan doen Dr. Van Haatten sprak in Den Burg Twee auto's vernield bij botsing Explosief voorwerp op wad gevonden Kind met voetje in spaken UDI heeft nieuwe voorzitter Statiegeld voor pater Witte LG 26 SEPTEMBER 1972 86e JAARGANG No. 8711 N.V. v.h. Langere ld De Rooty 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 irry de Graal, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschtynt dinsdags en n^dags Bank: NederL Middenstandsbank; Coop. RaM feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. A bon» prijs ƒ5,00 p. kw. -f 50 ct incasso; los 25 c< 4dvert. 21 cL per mm. excl. 4»/« BTW de Motor-, Auto- en Bromfiets- Texel om een risicogarantie zou in voor het organiseren van de ross, zou het bestuur van de Stich- Cultureel Werk daarmee akkoord gaan. Tegen vrijstelling van akelijkheidsbelasting zou de ge- teraad geen bezwaar moeten heb- Dit is de mening van het Centraal mr van de Stichting Cultureel die vrijdagavond in het raadhuis iderde en waarbij geruime tijd gediscussieerd over de vraag of lutocross een cultureel gebeuren is et. Bij monde van voorzitter Mr. L Sprenger had het dagelijks be- om een principeuitspraak ge ld. Aanvankelijk leken de menin- ran de verschillende afgevaardigde eld, maar uiteindelijk vond men ten autocross eenzelfde mate van werking diende te ondervinden als :tiviteiten van voetbalclubs, paar- lortvereniging e.d. Ook daar wordt legrip cultuur ruim geïnterpre- als het gaat om steun in de vorm subsidies e.d. argument, dat tot de verbeelding te spreken was, dat zowel voor lutocross als een concours hippi- jeldt dat de organisatie berust bij 'se verenigingen, die igeen winst- cultuur ...tijgerbrood, ^anzaadbrood, stokbrood r,7 boeren** s natuurwit, krenten9' boerer>bruin. n rozijnenbrood, m\o' ,eV^kere e^.'^^aakt! brood.""^ zo °^e onverbeterlijk bokman/chop uk voor vergaderingen en recepties. Voor al uw bemiddeling bij passages Reisbureau Van Koningsbruggen froeneplaats 9 - Den Burg tel. (02220) 2844 oogmerk hebben In het geval van de autocross zijn de organisatoren zelfs be reid de winst voor een (ander) cultureel doel af te staan als geen ■vermakelijk heidsbelasting meer hoeft te worden betaald. Mr. Sprenger, denkende aan de statuten van de stichting cultureel werk, concludeerde dat de afgevaar digden „dus" een autocross als cultu reel beschouwden en leeik daar vrede mee te hebben. Niet duidelijk werd hoe het dagelijks besuur erover dacht. Voor de laatste maal fungeerde Mr. Sprenger vrijdag als voorzitter. Zoals bekend heeft hij gevraagd per 1 okto ber zijn funktie als lid van het dagelijks en centraal bestuur te mogen neerleg gen. De gemeenteraad zal een nieuw lid van het dagelijks bestuur moeten be noemen. Het centraal bestuur ging ak koord met de volgende aanbeveling: 1. mevrouw Van Beek-Koster; 2. de heer C. de Grave. Voorlopig zal nog geen nieuwe voorziter worden be noemd. Het dagelijks bestuur had de heren W. Albers en C. Witte voorge steld, maar een beslissing werd door het centraal bestuur aangehouden. Het voorzitterschap zal na 1 oktober wor den waargenomen door de heer C. Witte, thans vice-voorzitter. Laatstge noemde zwaaide aan het slot van de vergadering de heer Sprenger veel lof toe voor de intense wijze waarop hij zich met het werk van de stichting heeft bezig gehouden in de afgelopen 4V2 jaar. Het dagelijks bestuur had besloten Mr. Sprenger ingaand 1 Oktober te be noemen tot ere-voorzitter. Mr. Spren ger vond dat teveel eer voor iemand, die nog geen vijf jaar voorzitter is ge weest, maar hij aanvaardde niettemin de benoeming en verzekerde dat het werk van de stichting zijn volle be langstelling zou houden. Cursus décorbouw Aan het begin van de bijeenkomst deelde administrateur G. A. Oskam mee, dat in oktober een cursus décor- bouw, geluidstechniek, verlichting e.d. van start zal gaan, te organiseren in sa menwerking met het Nederlands Cen trum voor Amateurtoneel. Na afloop ■van de cursus zal worden beslist over de aanvragen die toneelverenigingen hebben gedaan inzake medewerking bij aanschaf van toneelverliohting. Meegedeeld werd dat de belangstel ling voor de muzikale evenementen van de Tour-in serie teleurstellend is geweest. De uitvoering van een kamer orkest te Den Hoorn trok 72 toehoor ders, het Noordhollands Fh Orkest 219; de marinierskapel 1000; de Westfriese zangers 101, de Down Town Jazzband 96 en het Cineinnaty jeugdkoor 126. Het optreden van de marinierskapel telt eigenlijk niet mee, omdat dit con cert gratis iwerd aangeboden. Het te kort van de hele serie beloopt ƒ2900, Tour-in vergoedt daarvan ƒ2000,en de rest komt voor rekening van de ge meente. In samenwerking met de Texelse be- jaarden'bond zal waarschijnlijk donder dagmiddag 12 oktober de Tros-radio een optreden voor de Texelse bejaarden verzorgen in de Burg. De Koninghal Alle Texelse bejaarden hebben toegang. Folklore Gunstig werd beslist op het verzoek van de Stichting Texels Folklore om een zetel in het centraal bestuur. Met het folklorebestuur was men van me ning dat de stichting een belangrijke plaats inneemt in het culturele leven van Texel door het levend houden en herstellen van Texelse tradities. Op de vraag of het formeel mogelijk is een dergelijke stichting een zetel te geven gaven de statuten in zoverre 'klaarheid, dat daarin „overlegorganen" en „sa menwerkingsorganen" zetelwaardig worden genoemd. Met een beetje goede wil kon de folklorestichting, die veel andere culturele verenigingen in de ge legenheid stelt op te treden, \wel als samenwerkingsorgaan worden gezien. De stichting Open Jeugdwerk, de Kunstkring en de Bejaardenbond wa ren toch ook vertegenwoordigd? De heer Joh. C. Roeper had er wel moeite loreaktiviteit de neringdoenden in Den Burg geen windeieren legt, maar Den Burg geen windeieren leggen, maar door dit commerciële aspect paste de folklore volgens hem niet in het rijtje. De heer J. Agter, vurig pleitbezorger voor het goede oude, nam hem die op merking kwalijk. „De (winkeliers heb ben er niets mee te maken. De folklore biedt culturele ontspanning aan tienduizenden mensen. Ik snap niet wat men daar tegen kan hebben!" De heer Roeper verklaarde nadrukkelijk waar dering te hebben voor het folklore- werk, maar bleef tegen zeteltoeken- (zie vervolg pagina 2) Zaterdagmiddag om kwart voor drie deed zich op het kruispunt Beatrixlaan- Gasthuisstraat te Den Burg weer eens een aanrijding voor. De uit de Gasthuisstraat komende motorrijder M.D. (Zevenhuizen) ver leende geen voorrang aan de op de Bea- trixlaan rijdende automobilist G.W. uit Den Hoorn. W. reed in de richting van de Jonkerstraat. Bij de botsing werden D. en zijn op de duo zittende verloofde A.M.v.S. uit Oudeschild een eind weg geslingerd. De motor, die niet zwaar werd beschadigd, reed op eigen kracht nog ca vijftien meter door! Zowel D. als zijn verloofde braken een been. Mej. v.d.S. had bovendien rugklachten. Bei den werden per ambulance naar het ziekenhuis te Den Helder overgebracht, nadat dokter Coutinho eerste hulp had verleend. De auto van W. werd bescha digd. De chauffeur bleef ongedeerd. De 5-jarige Cornelia Schenk uit Den Burg werd vrijdag rond het middaguur vrij ernstig aan het hoofd gewond toen zij in de Waalderstraat nabij de krui sing met de Wittekruislaan werd aange reden door de automobilist D.E. (47) uit Oosterend. Het kind liep onverwacht vanaf een bij perceel Waalderstraat 38 horende uitrit de weg op. Dokter Sie- binga die eerste hulp verleende liet het meisje met spoed naar het ziekenhuis te Den Helder overbrengen. Dc zeehondenpopulatie in de Wadden zee gaat hard achteruit. Vorig jaar wer den nog 700 dieren geteld maar vrijdag j.l. moest worden vastgesteld dat het aantal verder is geslonken tot niet meer dan 600. Men heeft de indruk dat dc achteruitgang in het Nederlandse deel van dc Waddenzee het snelst gaat. Tel lingen in de Duitse Waddenzee geven een minder onrustbarend beeld. Het bo venstaande werd meegedeeld door dr. J. L. van Haaften van het Rijksinsti tuut voor Natuurbeheer (RIN) tijdens een zaterdagavond in „De Oranjeboom" te Den Burg gehouden lezing. De heer Van Haaften sprak tot een gehoor van ruim 220 personen, allen donateurs van de Nederlandse afdeling van het Wereld Natuurfonds. (World Wildlife Fund). De avond was onderdeel van een tweedaags bezoek die het Natuurfonds had georganiseerd. Om elf uur zater dagochtend arriveerde het gezelschap. Na een koffiemaaltijd in „De Linde- boom-Texel" kon men deelnemen aan verschillende excursies: een tocht over de Waddenzee met de TX 88 en bezoe ken aan De Geul en De Slufter. Zondag werden excursies gemaakt naar De Schorren, Slufter, Geul en Texels Mu seum. In „Bos en Duin" werd een vis- maaltijd gebruikt. Urgent projekt Het Wereld Natuurfonds houdt zich voornamelijk bezig met het inzamelen van gelden die voor natuurbehoud, overal ter wereld worden aangewend. Het voornemen bestaat zich ook te gaan bezig houden met de Waddenzee. De Nederlandse afdeling zal dit natuurge bied zelfs als urgent projekt voordra gen bij de in Zwitserland zetelende centrale organisatie. Het Natuurfonds wil inzake de Waddenzee een weten schappelijk en juridisch onderzoek uit voeren en een plan opstellen dat voor ziet in het geven van een bepaalde sta tus aan de Waddenzee naar het voor beeld van de Duitse „Naturparke". Men wil daarbij de reeds jaren aktieve ver eniging tot Behoud van de Waddenzee niet in de wielen rijden maar tot een vorm van samenwerking komen. De Waddenvereniging werd zaterdagavond vertegenwoordigd door dr. P. A. W. J. de Wilde, bestuurslid. Recreatie Mr. M. C. Bloemers, lid van het da gelijks bestuur van de Nederlandse af deling van het Natuurfonds vertelde ons dat het geenszins de bedoeling is te streven naar een status waarbij de re creatiemogelijkheden in het Waddenge bied in het gedrang zullen komen. Men zal zoeken naar een evenwicht waarbij de belangen van de recreërende mens als zeer belangrijk zullen worden aan gemerkt. In zijn voordracht over Phoca Vituli- na (de gewone zeehond) ging drs. Van Haaften in op de diverse oorzaken van de achteruitgang. Hij konstateerde dat de voedselsituatie in de Waddenzee, hoewel minder gunstig dan vroeger, niet de oorzaak kan zijn. Wel doen zich on der de robben veel meer gevallen van ziekte voor, vooral veroorzaakt door pa rasieten. De gevoeligheid voor parasie ten blijkt nauw samen te hangen met de konditie van de dieren en het is deze konditie die als gevolg van de veront reiniging van de Waddenzee terugloopt. Vrijwel alle in het Waddengebied ge vonden dode zeehonden gaan voor on derzoek naar dr. Van Haaften. Vorig jaar kreeg hij er 55 toegestuurd. Dit jaar tot dusver 53; te verwachten is dat de „stand" van vorig jaar ruimschoots zal worden overtroffen. Kwik De jonge dieren zijn meestal slacht offer geworden van parasieten, zoals longworm. De oudere dieren hebben in lever en hersenen vaak hoeveelheden kwik die de fatale grens van 200 ppm (delen per miljoen) ver overtreffen. Re centelijk werd zelfs een kadaver ge bracht dat maar liefst 1000 ppm in de hersenen had. Kwikvergiftiging is on getwijfeld een van de belangrijkste doodsoorzaken. Maar ook de gevolgen (Zie vervolg pagina 2) Twee auto's veranderden in wrakken bij een aanrijding die zich zondagmid dag voordeed op de Schilderweg nabij Den Burg. Wonder boven wonder werd geen der inzittenden ernstig gewond. Uit de richting Oudeschild kwam W.K. (27) uit Den Burg met zijn Peu geot 504. Uit tegengestelde richting kwam de Volkswagenbestuurder S.K. (23). Laatstgenoemde stuurde naar links om zijn wagen in de berm te parkeren maar merkte de met een snelheid van ruim 110 km per uur naderende Peu geot niet op. Een botsing volgde waar bij alleen de in de wagen van K. zitten de H.G. (19) uit Oudeschild door glas splinters in het gezicht werd gewond. Hij moest zich in het ziekenhuis te Den Helder onder behandeling stellen. Op het Wad achter hoeve „Zeeburg" vond de heer C. Boot een voorwerp met een lengte van 80 centimeter en een dikte van 15 centimeter. Het opschrift vermeldde: „Marker marine no 4 mk 5 CCL 10-69 Waarschuw politie. Niet aanraken". De politie heeft de explo sieven opruimingsdienst te Culemborg op de hoogte gesteld. Vrijdagochtend werden de 33-jarige mevrouw R.K. (Frankfort) en haar 4- jarige dochtertje gewond toen zij op het rijwielpad van het Schilderend ter hoogte van „Flevo" een ongelukkige val maakten met de fiets. Het ongeluk ge beurde toen het voorop zittende meisje met een voetje in de spaken kwam. De moeder liep schaafwonden op aan de kin alsmede een kneuzing aan de elle boog. Het dochtertje werd aan het voorhoofd gewond. Dokter Siebinga verleende eerste hulp en liet het twee tal naar het logeeradres, camping Loodsmansduin" overbrengen. De heer A. Poel heeft afscheid geno men als voorzitter van de toneelvereni ging UDI. Zijn plaats wordt ingenomen door de heer G. Pansier. De heer Poel is 15 jaar voorzitter geweest. Hij is lid van UDI sinds 1945. Tijdens de gisteravond gehouden ledenvergadering werd hij met algemene stemmen tot ere-voorzit ter benoemd. Voor de eerste uitvoering van het ko mende seizoen heeft de vereniging het stuk „Rebecca" in studie genomen, naar de bekende gelijknamige roman van Daphne du Mauner. Het zal op vrijdag 17 november in „De Oranjeboom" voor het voetlicht worden gebracht. Ongeveer 35 jongens, welpen en verken ners van de Jeroengroep, zijn zaterdag Den Burg ingetrokken om flessen op te halen ten bate van het ziekenhuis van pater Kees Witte in Kenia. Het is de be doeling de flessen te sorteren en tegen ontvangst van statiegeld bij de winkels in te leveren. De jongens haalden ruim 1000 flessen op. De gemiddelde waarde aan statiegeld zal rond 20 cent per fles bedragen, zodat de opbrengst best de moeite waard is. Er waren verschillende mensen, die geen flessen hadden af te geven, maar de aktie wel financieel wil den steunen. Aldus werd een extra be drag van f55,verzameld, hoewel dat eigenlijk niet de opzet van de aktie was. Wie nog een betekenend aantal flessen heeft af te geven, wordt verzocht een seintje te geven aan de heer N. Slijderlnk, Schilderend 66, tel. (02220) 2374. Wie flessen wil bezorgen, kan woensdag avond a.s. van 19.00 - 21.00 uur terecht in de Paardenstal aan de Hollewal. Op de foto ziet men de jongelui in aktie in de Warmoesstraat.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1