F „De macht en de machten" VREDESWEEK 1972 Voorraad dakriet verbrand SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 26 september 1972 TSLAGEIN tfERDAG 23 SEPTEMBER deling Noordholland: SDOB-Oosterend (Z) 23 ui oren: Texel Al-Zeemacht .Al 41 Oosterend Al-Vios A2 82 Texel Bi-Watervogels BI 42 St. Boys Bl-Tex. Boys BI 22 Flevo B2-Oosterend BI 06 N.Niedorp B2-De Koog BI 15 Cocksdorp Cl-Texel C3 40 Texel B2-Oosterend B2 20 Tex. Boys Cl-Tex. Boys B2 12 ZAP C2-Texel Cl 1—5 ZDH B1JHRC B5 7—0 Vesdo Cl-Oosterend Cl 08 pillen: deling A: Tex. Boys a-ZDH a Tex. Boys b-De Koog a Texel b-Cocksdorp a Cocksdorp niet Texel c-Oosterend a deling B: Oosterend c-Texel d 1—1 ZDH b-Texel e 4—0 Cocksdorp b-Tex. Boys c 0—4 NDAG 24 SEPTEMBER klasse B KNVB: Texel-BKC 2—0 deling Noordholland: Westzaan-Cocksdorp 1—1 Koedijk-De Koog 3—0 Kreileroord-Oosterend 4—1. SSV-ZDH 1—2 WBSV-Tex. Boys 1—1 Schagen 2-Texel 2 1—0 Texel 3-HRC 5 1—2 ZDH 2-Oudesluis 2 1—1 Tex. Boys 2-Watervogels 5 2—3 Oosterend 2-Texel 4 4—0 De Koog 2-Zeemacht 3 0—1 Cocksdorp 2-Succes 6 2—1 ZDH 3-Wiron 3 4—0 lioren: WGW A3-Cocksdorp Al 3—2 Wiron Al-ZDH Al 0—1 WGW A4-Tex. Boys Al 2—13 TEXEL-BKC 2—0 ia een harde en spannende partij tbal is het een gehavend Texel-elf- gelukt de punten op Texel te hou- Doordat W. Koorn en H. Groen een o-ongeluk kregen op weg naar het ein, kwamen als invallers R. Dap- en A. Zijm binnen de lijnen. Direkt de aftrap bleek dat BKC niet van was om zich zonder meer over te en. Een bikkelhard voetbalgevecht wikkelde zich met aanvankelijk el het meest in de aanval. Er kwa- i kansen voor Hans Geus en Jan van inekom, maar het lukte niet en zeer goede BKC keeper Burm was ral ter plaatse om doelpunten te rkomen. Even voor de rust kopten ard Diephuis en de BKC-midvoor ilrjk en werden geblesseerd aan het fd De strijd ging door, aan beide ten kwamen mogelijkheden, maar bleef tot de rust 0—0. Na de rust m Diephuis niet terug. Hij werd rangen door Peter Bremer. Uit een de eerste aanvallen lukte het Bre- met een goed schot Burm te passe en Texel stond aan de leiding. BKC m meer in de aanval omdat Texel «erde de voorsprong te behouden, resultaat hiervan was, dat onze rhoede meer ruimte kreeg en uit een de uitvallen, wist K. D. Koorn met prachtig schot er 20 van te ma- 0 BKC speelde een verloren wed- d. Het wel erg door elkaar gezette el-elftal heeft hard gewerkt om de winning te behalen. BKC is een 'werkende en fors spelende ploeg een zeer povere spelopbouw. Het p verzoek van de gezamenlijke ker- van Texel publiceren wij onder- ad artikel van prof. H. Berkhof. Het n overname uit de Vredeskrant 1972 Ier gelegenheid van de Vredesweek Jtgegeven door het Interkerkelijk 'esberaad waarin zijn vertegen- 'e rdigd: oopsgezinde broederschap vangelisch-lutherse kerk ftogelische broedergemeente genootschap der vrienden (quakers) «reformeerde kerken in Nederland 'ederlands hervormde kerk 1U ud-katholieke kerk «monstrantse broederschap foms katholieke kerk lacht" is onder ons bijna een vies d geworden: machtsstreven, itsstrijd, machtsvertoon, macfhts- ust. i onrechte. Macht is een geschenk '°d aan de mens bij de schepping N af. (Gen. 1:26-28). Macht dus als adht. Beheersen als beheren. Geen is zonder een beetje (vol-) macht, jöee hij zichzelf mag handhaven ik- naven. Wie mens zegt, zegt dus ook •jn medemens als zichzelf moet er it. Hoe kan macht dan toch zo'n t klank hebben? Dat moet dan we mens liggen, die haar hanteert, «ftens" dan soms een vies woord 30 en zijn? us had ook madht. Hij had een "gewone en zelfs 'n buitengewoon macht. Hij gebruikte die om er «de van god mee door te geven wasTnaar goed, dat scheidsrechter Nij- holt de teugels strak hield om ongeluk ken te voorkomen. De invallers hebben het zeer verdienstelijk gedaan, vooral Rob Dapper speelde een goede partij. Wim Koorn en Henk Groen beter schap toegewenst. KREHJEROORD-OOSTEREND 4—1 In een wedstrijd, die voor de rust vrij wel gelijk opging, heeft Oosterend op nieuw een geflatteerde nederlaag (41) geleden. Via Schaatsenberg wist Oos terend na een kwartier op 10 te ko men, terwijl dezelfde speler even later pech had, toen een lob onbereikbaar voor de keeper tegen de lat belandde. Aanvallend was Kreileroord soms wel gevaarlijk, maar er werd heel slecht ge schoten. Oosterend daarentegen was slagvaardiger en wist zich een paar ideale scoringskansen te scheppen, zo wel De Vries als Kuiper faalden echter in de afwerking. Na de rust werd de druk op het Oosterend-doel steeds gro ter en de verwachte treffer liet dan ook niet lang op zich wachten, toen de rechtsbuiten ongehinderd aan kon leg gen en wist te scoren. Even later sloeg de scheidsrechter het laatste beetje hoop op een goed resultaat de bodem in door eerst een geheid buitenspeldoel- punt, ondanks SVO-protesten, goed te keuren en even later een zuivere hands bal over het hoofd te zien en ook nu wist de midvoor te scoren. Duidelijk aangeslagen wist Oosterend hier weinig tegenover te stellen al brak Schaatsen berg nog een paar keer gevaarlijk door, maar hij scoorde niet. Vlak voor tijd wist de rechtsbuiten de eindstand op 41 te bepalen. Z.D.H. Het afgelopen weekend was succesvol voor onze vereniging. De 7 elftallen be haalden 5 overwinningen en 2 gelijke spelen. Het le trok naar Stompetoren om de lastige uitwedstrijd tegen het bekende SSV te spelen. Het werd een 21 over winning, na 20 minuten gaf H. Hin zijn ploeg de leiding. De stand bleef tot de rust onveranderd. Na 15 minuten in de tweede helft, toen iedereen vergat aan te vallen, kwam SSV op gelijke voet, maar 5 minuten later was het H. de Rui ter die SSV weer op een achterstand zette. Deze 21 voorsprong werd tot het einde gehandhaafd. ZDH 2 speelde thuis tegen de onge slagen koploper Oudesluis 2. In een pit tige wedstrijd werden de punten ge deeld, er werd veel beter gespeeld dan vorige week tegen JVC. In de eerste helft schoot Abe een penalty tegen de lat. De penalty werd toegekend toen W. Arnout doorgebroken was en werd on deruitgehaald. Ook wij mochten niet mopperen toen de lat Lowie te hulp kwam (rust 00). Na 18 minuten speel de Abe de bal verkeerd terug en Oude sluis had de leiding (01). Een compli ment voor het tweede is op z'n plaats: ze vochten terug voor de gelijkmaker Vooral Abe weerde zich geweldig en was dolblij toen Willibrord fraai de ge lijkmaker scoorde. Het derde speelde thuis tegen Wiron 3 dat vorige week de competitie begon met een 40 overwinning maar nu moest toezien, hoe ZDH een vrij gemak kelijke overwinning behaalde. De rust kwam met 20 door doelpunten van W. Bakker en A. Terpstra. Na de rust voeg de Reijer Dijker er nog twee aan toe '(40). Enorm veel kansen bleven onbe nut. Het derde heeft nu 7 punten uit 4 wedstrijden. Junioren Al, begeleid door C. Kok, trok naar Den Oever om de strijd aan te binden tegen Wiron Al. Het werd een schamelijke 10 overwinning. Deze stand was met de rust al bereikt; Ko Vleugel was de maker. De uitslag doet vermoeden dat ze het zwaar gehad heb- aan schuldige en noodlijdende mensen. Hij sprak de blijde boodschap met „vol macht", hij vergaf zonden, hij genas zieken en bezetenen. En de mensen wa ren buiten zichzelf van vreugde omdat god „zulk een maoht aan de mensen gegeven had" (Matfch. 9:8). Maar met deze macht bedreigde hij de gevestigde machten. Die hebben hem dan ook om gebracht. Toen hij aan het kruis hing, ■konstateerden zijn vijanden verwonderd en verheugd: „Anderen heeft hij gered. Zichzelf kan hij niet redden" (Matth. 27:42). Daarmee gaven ze precies aan met wat voor macht ze hier te doen hadden; hij had anderen kunnen redden omdat hij er nooit op uit was geweest om zichzelf te redden. In hem was een macht belichaamd die zich zelf vergeet en verloochent, omdat ze zich geheel in dienst stelt van de ander en de ande ren- Maar is dat nog macht, als ze tenslotte zo machteloos ondergaat? De opstanding van Jezus is het teken dat God aan de wereld gaf: „Dat bedoelde ik nu met macht die ik aan de mensen gaf!" God staat achter deze machteloze madht. Daaraan behoort de toekomst. „Hij heeft zich vernederd en is gehoor zaam geworden tot de dood, ja tot de kruisdood. Daarom heeft God hem ook ben, maar ze waren veel sterker. De tal rijke kansen werden echter niet benut. Junioren Al heeft de leiding met 7 punten uit 4 wedstrijden. De opkomst op de training is niet slecht, maar kan nog veel beter, we hebben een prima trainer dus profiteer hiervan, om je spelpeil op te voeren. Dinsdagavonds van 7-8 uur junioren B. Van 8 - 8.45 uur senioren en junio ren A. Vrijdag van 7 tot 8.45 uur senio ren en junioren A. WBSV-TEX. BOYS 1—1 De Boys namen in de beginfase 'n te afwachtende houding aan waardoor WBSV gemakkelijk het initiatief kon nemen. Al spoedig wist WBSV dan ook de leiding te nemen. Dit was het sein om de zaken wat enorgieker aan te pak ken en al gauw wist Henk Witte de ge lijkmaker te scoren. De Boys bleven hierna een overwicht houden. H. Witte werd nog verschillende keren in goede scoringsposities gemanoeuvreerd maar hij werd zo met handen en voeten ge hinderd dat deze kansen niet benut kon den worden. De tweede helft gaf een ge- lijkopgaande strijd te zien met kansen over en weer, doch geen doelpunten. SCHAGEN 2-TEXEL 2 1—0 Op het tussen de bomen gelegen veld van Schagen begon Texel met de zon in het gezicht. Al gauw bleek dat het niet alleen vrij warm was, maar ook dat Schagen technisch iets meer in de mars had. Texel nivelleerde dit door een to meloze inzet en zo golfden de aanvallen van doel tot doel. Na plm. 20 minuten brak een Schagen-speler door en scoor de 10. Tot de rust waren de partijen nog steeds aan elkaar gewaagd. Na de rust gooide Texel er een schepje boven op en drong Schagen met de rug tegen de muur. Diverse kansen en kansjes deden zich voor maar Texel kon niet tot scoren komen. Een kwartier voor tijd begon Texel va banque te spelen en stuurde meer mannen naar voren. Door de gaten die toen in de achterhoede vie len kreeg Schagen nog kansen de score op te voeren, maar ze faalden in de af werking zodat de eindstand 10 werd. TEXEL 3-HRC 5 1—2 Texel 3 heeft het tegen HRC 5 niet kunnen bolwerken ondanks de grote in zet. In de eerste helft wist een sterker HRC op 10 te komen. Na de rust kwam HRC direkt op 20, daarna be gon Texel aan een sterke tweede helft. Men bleef aanvallen maar ondanks een DE KOOG Tegen acht uur zondag avond ontstond door onbekende oorzaak brand in een aan de Ruijslaan te De Koog opgeslagen stapel riet, bestemd voor dakbedekking van een In aanbouw zijnd woonhuis. Toen het vuur door mensen in ten hoogste verbeven en de naam gege ven die is boven alle naam" (Philippen- zen 2:8 en 9). Wordt deze verrassend nieuwe opvat ting van macht sindsdien algemeen aanvaard? Daar lijkt het nog niet op. Todh heeft die vreemde macht van de liefde zioh doorgezet en gehandhaafd tot vandaag toe. En ze heeft alom men sen op den duur minstens onzeker ge maakt, of hun gebruik van macht voor zelfhandhaving wel juist is en wel er gens toe leidt. Maar wij durven, kunnen en willen het niet echt geloven, dat de macht be doeld is voor de dienst van de liefde. We oriënteren ons liever op maohtswijs- heid van eigen maaksel, zoals: „Het hemd is nader dan de rok", en „Al te goed is buurmans gek". En dat is nog waar ook. Het is halve waarheid. Een mens mag immers zichzelf liefhebben. Maar er is nog een helft: en de naaste als zichzelf. Zonder die tweede helft wordt onze halve waarheid een hele leugen. De apostel Paulus heeft veel nage dacht over wat hij noemt „de machten". Hij ontdekte dat wij mensen die onszelf het naast zijn, daarmee niet vrijer wor den, maar verslaafd raken aan gedrags patronen die de doorstroming van de liefde in de wereld blokkeren, zoals: de groot overwicht, dat goed geleid werd door J. v. d. Bout, wist Texel slechts op 21 te komen. SDOB-OOSTEREND (Z) 2—3 Na twee maal een gelijkspel tegen SDOB (Broek in Waterland) zijn de se nioren van Oosterend er zaterdag in ge slaagd beide punten te veroveren. Maar ook ditmaal kostte het (te) veel moeite, iets wat men geheel aan zichzelf te wij ten had. Met een wat doortastender speelwijze had de strijd mogelijk al in de eerste helft beslist kunnen zijn. Nu zag een in de tweede helft feller spe lende thuisclub kans Oosterend toch nog te bedreigen. Het eerste doelpunt kwam na vijf mi nuten op naam van S. van der Zee, die vanaf de rand van het strafschopgebied de bal naar de linkerbovenhoek zond. Daarna liet men veel goede kansen lig gen, maar men vond ook een SDOB- keeper op zijn weg, die over een uitste kend reaktievermogen beschikte. De Oosterender verdediging ruimde ook goed op en zo duurde het tot vlak voor de rust eer men de voorsprong vergroot te, toen J. Drijver de bal bij de mid dellijn van een tegenstander cadeau kreeg en goed doorzette (02). Na de rust wist Oosterend zich een 03 voor sprong te verschaffen. J. Oosterhof be reikte met een prachtige pass J. Drijver die de keeper het nakijken gaf. Nog in dezelfde minuut werd het 13 door foutief ingrijpen van de verdediging. Dit doelpunt gaf SDOB weer moed en niet lang daarna kwam men zelfs op 23. Oosterend kwam onder druk te staan, maar wist zich hiervan te bevrij den en schiep zich nieuwe kansen, die niet meer benut werden. TEX. BOYS 2-WATERVOGELS 5 2—3 Tex. Boys 2 moest het deze middag doen zonder enkele vertrouwde krach ten wat het samenspel niet ten goede kwam. Tegen een zeker niet impone rend Watervogels hadden ze het dan ook niet gemakkelijk en moesten de punten prijsgeven. In de eerste helft wist Watervogels het eerst te scoren, doch Jb. Hin zorgde er met twee doel punten voor dat de leiding werd overge nomen Nog voor het rustsignaal wist Watervogels weer gelijk te komen. De Boys hebben in de tweede helft wel veel voor het Watervogels-doel gebivakkeerd en ook best kansen gehad, maar tot scoren kwam 't niet. Omdat twee Boys- achterspelers elkaar in de weg liepen kreeg, een kwartier voor tijd, de Water vogels rechtsbuiten plotseling ruim baan en gaf de Boys-keeper geen kans; 23. de omgeving werd ontdekt, was het pleit al beslecht Er viel niets te redden. De brandweer was snel na de melding ter plaatse om het vuur te doven. Het riet was eigendom van rietdekker N. Luiken uit De Waal. De schade zal door de ver zekering worden vergoed. traditie, de mode, het groepsbelang, de gangbare moraal. En hij zei dat Christus is gekomen om die machten te ontmas keren en ons er van te bevrijden. In Europa hebben we in onze eeuw van heel nabij met deze machten ken nis 'kunnen maken. Het nationaal-socia- lisme was zulk een verslavende maoht zo verschrikkelijk dat ze eigenlijk niet eens ontmaskerd behoefde te wor den. Maar sindsdien zijn we weer aan twee ander machten horig geworden, mach ten met een vriendelijk masker. Veilig heid en welvaart heten ze. Voor beider heerschappij hebben we onze instrumen ten geschapen: voor de veiligheid de NAVO, als middel tot afschrikking van de tweede wereld '(het Russische kom- munisme); en voor de welvaart de EEG, ter bescherming van eigen rijkdom, o.a. tegen de armoede van de derde wereld. Beide hebben hoge en sterke muren om ons 'heen gebouwd. Tegelijk hebben we daarmee als „eerste wereld" de wegen naar de tweede en derde wereld op gebroken en verder helpen opbreken. Maar die „eerste wereld" is nu ook net de wereld die zich „christelijk" noemt! Dit Europa is opgegroeid bij de ontmas kering van de machten door Paulus en bij het nieuwe machts-model van Jezus. Doen wij daar nog wat mee? Kan West- OOSTEREND 2-TEXEL 4 4—0 De Texelse derby tussen Oosterend 2 en Texel 4 is in een verdiende overwin ning voor Oosterend geëindigd. De ach terhoede met de zeer goed spelende Jan nes de Vries en Dik Westdorp konden niet verhinderen dat Oosterend vier maal tot scoren kwam. Na de thee moest Rinus Koger zich door een blessure la ten vervangen door Sietse Visser. Al met al was het een sportieve wedstrijd die zeer goed geleid werd door de heer Van de Brink. DE KOOG 2-ZEEMACHT 3 0—4 Het is De Koog 2 niet gelukt het zeer sterke Zeemacht 3 te bedwingen. Er werd zeer fel verdedigend gespeeld, met en en toe een uitval. De Koog had de uitstekende Zandstra in het doel staan, die heel wat ballen wegplukte. De stand bleef heel lang gelijk, tot een kwartier voor de rust. Toen trof een hard schot doel (01). Direkt hierna werd het 02, toen de Zeemacht-midvoor een geluks- bal voor de voeten kreeg en scoorde.. Na de rust hetzelfde beeld. Jammer dat de Koger doelman geblesseerd was ge raakt. Hij had het moeilijk, maar bleef in doel. De Koog kwam iets meer in de aanval en kreeg ook kansen. Ze konden niet benut worden. Zeemacht kwam steeds zeer gevaarlijk door, en na bijna een half uur scoorde de linksbinnen uit een moeilijke hoek (03). Ook nu weer volgde direkt hierna een doelpunt, toen een Zeemacht-speler razendsnel door brak en scoorde (04). Ondanks een pu- weel van een kans voor De Koog bleef de stand 04. Een verdienstelijk resul taat tegen zo'n sterke ploeg, die beslist niet in res. 5e klas thuishoort. Jun. TEXEL Al-ZEEMACHT Al 4—1 Een met 3 invallers spelend Texel wist in een te harde wedstrijd met 41 van Zeemacht te winnen. Voor de rust was Texel sterker en na een kwartier kwam Texel op 10 door een penalty van Klaas van der Berg, nadat Arie Zijm in het strafschopgebied onderuit was gehaald. Hierna voerden Kees Oos terhof .en Adrie van der Slikke de stand snel op naar 30. Men vatte het nu wat te laconiek op en vooral Wim Jas mistte een paar opgelegde kansen. Vlak voor de rust wist Zeemacht een foutje in de Texel-achterhoede af te straffen zodat de ruststand 31 was. Na de rust ging de strijd gelijk op en werd ruwer. Tien miputen voor het einde bepaalde Kees Oosterhof de stand op 41 Jan. Oosterend Al-Vios A2 82 Dit keer namen de junioren tegen Vios geen halve maatregel en met een 82 nederlaag moesten de gasten de terugreis aanvaarden. Voor de rust had Oosterend via Jonker, Ko Timmer en Johan de Waard al een comfortabele 40 voorsprong, waar na de rust nog eens een viertal treffers aan toegevoegd werd, terwijl ook Vios er twee keer in slaagde de uitstekend ingrijpende kee per Witte te passeren. WGW A4-TEX. BOYS Al 2—13 Het ziet er naar uit dat verschillende elftallen in deze poule bepaald zwak zijn. De Boys junioren hadden dit keer geen moeite met WGW en hadden met de rust al een voorsprong van 91. De topscorers in deze wedstrijd waren P. v. Heerwaarden (6) en R. Witte (5). Inval ler M. Legierse smaakte het genoegen na 20 minuten spelen het openingsdoel punt te scoren. TOTO TEX. BOYS In verband met de wedstrijd van Ajax op donderdagavond, wordt de toto woensdagavond afgehaald en ingele verd. Wilt u hier rekening mee houden? TOTO S.V. TEXEL In verband met de wedstrijd Ajax- Independiente, donderdag op de televi sie, wordt deze week de toto woensdag opgehaald. Tevens bestaat de gelegen heid de toto tot donderdagavond 9 uur in te leven bij J. Kramer, Beatrixlaan 58, Den Burg. Europa haar groeiende macht alsnog in dienst van de liefde stellen? Hoe moet dat? Dan zullen het doel en de aard van die madht onder het mes moeten. We zullen haar dan mede aan anderen dienstbaar moeten maken en leren om haar te delen met de machtelozen. Dat houdt risiko's en offers in. In de poli tiek denkt men daar tot nu toe niet aan. Jezus dacht aan niets anders. Welke heer wallen wij dienen? Tot nu toe ver kiezen we de heer van de veiligheid en de voorspoed: steeds meer wapens, steeds meer welvaart. Terwijl we weten dat we dwaas zijn, want we hebben al wapens genoeg om de wereld meer dan eens te vernietigen, en de bezitste- genstellingen in de wereld gapen ons steeds dreigender aan. Het zijn de christelijke kerken die hier moeten waarschuwen en insprin gen. Maar kunnen die machteloze ge meenschappen wat doen? Paulus schreef al aan de piepkleine gemeenten van Klein-Arie als hun opdracht dat „thans door middel van de kerk aan de mach- ten4n-de-lucht de veelkleurige vrijheid van God bekend zou worden" (Efeziérs 3:10). De vredesweek van 1972 bedoelt een steentje daartoe bij te dragen. Maar laten wij daarbij één ding niet vergeten. Onze grote woorden tegen machten die we zelf méé hebben opge bouwd, zullen krachteloos blijven, als we niet in ons eigen bestaan de eisen van onze veiligheid en onze welvaart naar achter willen schuiven om meer ruimte te maken voor onze naaste. De vragen van de vredesweek aan Europa vallen alle terug op onszelf, als kleine Europeanen die ziCh christenen noemen. Prof. Dr. H. Berkhof, Leiden 3—8 0—3 opgekomen 0—14

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5