(jroen Twartsjexels in bèt harL, Raad unaniem akkoord met verhoogde toeristenbelasting TAXI 2323 Drie raadsleden stemden tegen verhoging V VV-subsidi e (aar toerisme kost Texelaars och nog half miljoen per jaar verrassend mooi Mr Sprenger: vereniging is visitekaartje van Texel WILHELMINALAAN 4-6 Jeugdige bromfietser gewond Drumband Excelsior zoekt nieuwe tamboers Mej. Luijsterburg: tering naar nering zetten AG 29 SEPTEMBER 1972 86e JAARGANG No. 8712 re N.V. v.h. Langereld ft De Root) w 11 - Den Burg, Texel - TeL 2741 jrry de Graaf, Keesoïnlaan 43, Den L (02220) 2741, avonds (02220) 2403 Verschijnt «Umulngfl u ti Jd&gs Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. RaM. feisenbank; Amjo-bank. Postgiro 652. Aboim prjjs ƒ5,00 p. kw. -f 50 ct incasso; los 25 et Advert. 21 ct. per min. exd. 4°/» BTW er een flink tijdje over te hebben scussieerd is de gemeenteraad dins- jvond akkoord gegaan met de ver ing van de toeristenbelasting van kwartje tot veertig cent per per per nacht. Ook de verhoging van fooaforensenbelasting kreeg de door n W. gevraagde medewerking. De tregelen gaan 1 januari 1973 in. Zo- reeds eerder gemeld zal een deel de hieruit voortvloeiende inkom- worden gebruikt voor specifiek istische uitgaven. B. en*W. maakten rscheid in zuiver toeristische uit- n en uitgaven ten behoeve van r algemene voorzieningen die ech- ook voor het toerisme van belang at die „zuivere" uitgaven betreft >en B. en W. op het lijstje staan: on- toek naar de positie van de Texelse denstand, aanleg waterleiding naar ile strandslagen, aanleg parkeerter- aan de Slufterweg, hogere kosten eg parkeerterrein ten oosten van De hogere kosten uitbreiding riole- en aanleg rioolzuiveringinstallatie )e Koog, kosten recreatieplannen, eg recreatiebos nabij De Cocks- reiniging (papierbakken, contai- ed.), hogere VVV-subsidie, de nog chuldigde kosten van het water sport, bijdragen voor het behoud de karakteristiek van Texel (scha- weten, tuinwallen, dorpsgezichten leine monumenten), zomerwerk (as- intie voor spel en sport e.d.), ruim- ke ordening (onderzoek struktuur- plan buitengebied en detailplan- bebossing, aanleg parkeerterrein Jes te Den Burg, aanschaffing appa- ur voor strandbewaking bij de rtoren en aanleg sporthaven te Ou- 'hild. Lang niet alles komt geheel rekening van de gemeente, maar al zal hiermee in 1973 een bedrag ƒ170.545,zijn gemoeid. Om het pronkelijke kwartje waardevast te den zal er ongeveer 5 cent bij moe een bedrag van totaal ƒ102.870, verhoging van de toeristenbelas- met ƒ273.415,werd daarom ac- abel geacht. Ten koste van inwoners oewel het uit de stukken kon wor- opgemaakt bleek het voor sommige lsleden nieuws te zijn dat ondanks verhoogde toeristenbelasting toch een groot deel van de toeristische en door de eigen inwoners van Texel tafel moet worden gebracht. Het om een totaal bedrag van minstens half miljoen per jaar, derhalve r dan ƒ40,per inwoner, als bekend hebben B. en W. het istische bedrijfsleven tijdig op de Jte gesteld van de voorgestelde ver ing van de toeristenbelasting en te- gelegenheid gegeven tot het maken aan- en opmerkingen. Brieven oor Recron, Horeca Nederland, Ho- f en Jonge Ondernemersorganisatie en ook nog brieven aan de gemeen- ad gestuurd. Door de Recron werd cht dat men akkoord kon gaan met 'oorgenomen verhoging, zij het met maar wel onder voorwaarde dat kapitaal dat beschikbaar zou komen iet bijzonder zou worden geïnves- is Texel uit de lucht. Samen met Tessel Air verzorgen wij exclusief voor Texel de meest uiteenlopende opdrachten. Unieke foto's van uw bedrijf of boerderij. Als kado (aan uzelf?!), voor reclame of planning. Hou het eens In gedachten L. J. WEIJDT belasting nog hoger fa j nauta X tajrafie op hoog niveau. teerd in voorzieningen die verlenging van het zomerseizoen zouden kunnen bevorderen. Horeca Nederland verlang de dat de opbrengst van de toeristenbe lasting als bestemmingsgelden voor zui ver toeristische aangelegenheden zou worden aangemerkt. Horecaf liet weten de toeristenbelas ting als een realiteit te beschouwen maar verlangde dat de gelden „zicht baar" besteed zouden worden aan pro- jekten die gast en eiland dienen. Een deel van de opbrengst zou in gezamen lijk overleg besteed moeten kunnen worden door middel van een vaste com- Verkeerde manier Enige irritatie bij B. en W. had de brief van de Jonge Ondernemersorgani satie Texel gewekt. De j.o. stelde dat men begrip had voor de belasting maar dat men het niet eens was met de ma nier waarop deze belasting is ingesteld, wordt verhoogd en wórdt verdeeld. „Het bedrijfsleven dat zeer nauw be trokken is bij deze belasting wordt nau welijks en zeer gebrekkig in de gang van zaken gehoord". De j.o. konkludeerde dat de aan toe ristenbelasting betaalde gelden in min dering komen van de consumptieve be steding van de recreant op Texel, maar was desondanks van mening dat toe ristenbelasting noodzakelijk is en in de toekomst regelmatig zal stijgen. Er moet dan wel voor worden gezorgd dat de ondernemer die de belasting int kan wijzen op de voorzieningen die ervan worden betaald. Over de besteding van de gelden moet mede door de recreatie ondernemer beslist worden. Voorge steld werd daarom een commissie te be noemen (bestaande uit vertegenwoordi gers uit het bedrijfsleven, de zes raads- frakties en de wethouder voor recrea tie). Mr. Sprenger vertelde dat B. en W. de suggesties hebben bestudeerd die bij het overleg met het bedrijfsleven zijn ge daan. Geen reduktie voor jeugdgroepen De daarbij gevraagde belasting reduk tie voor jeugdgroepen wees hij als een technisch onoverkomelijk moeilijke zaak van de hand, zeker zolang de toeristen belasting een zo bescheiden bedrag vormt. Het invoeren van een wisselta rief (meer belasting in het topseizoen en minder buiten deze periode) vinden B. en W. onbillijk. Het zou een extra voor deel betekenen voor de mensen die in de gelukkige situatie verkeren dat zij hun vakantie niet in de topperiode hoe ven op te nemen. Positief staat het col lege tegenover de wens om het bedrijfs leven te betrekken bij het overleg om- trent de besteding van de gelden. Er zal een commissie voor recreatie en toe risme worden benoemd die zich hier mee zal bezighouden hoewel de verant woordelijkheid blijft berusten bij de ge meenteraad die uiteindelijk beslist op advies van B. en W. De heer Sprenger deelde verder nog mee dat het tarief van veertig cent ook elders wordt gehe ven maar in vergelijking met de andere Waddeneilanden is het wel hoger. Ook na gevraagd advies elders waren B .en W. er niet in geslaagd een rege ling te bedenken waarbij ook de dagtoe risten zouden kunnen worden belast. Bezwaar had Mr. Sprenger tegen de stelling dat de ondernemers de belas ting innen en „dus" inspraak zouden moeten hebben bij de besteding. Inning en besteding staan los van elkaar. Als de belasting door de ondernemers wordt geïnd worden inningskosten vermeden. Mej. A. G. Luijsterburg was het er niet mee eens dat het doorberekenen van de toeristenbelasting in de bedrij ven geen moeilijkheden heeft gegeven. Juist in de kleine bedrijven met betrek kelijk lage tarieven heeft de gast de be lasting als een belangrijke kostenverho ging ervaren. Ontduiking Mej. Luijsterburg zei het niet te kun nen verkroppen dat niet alle Texelaars die logies verstrekken, toeristenbelas ting innen en afdragen. „Als iedereen alles had afgedragen zou de toeristen belasting bijna niet verhoogd hoeven te worden. Het is beschamend en Texel onwaardig dat de gemeente een contro leur heeft moeten aanstellen". Mej. Luijstarburg wilde er zich ook niet bij neerleggen dat de dagtoeristen buiten schot blijven. Zij meende dat met wat vindingrijkheid best een regeling zou kunn-en worden getroffen. Ze stelde daarom voor het voorstel tot verhoging aan t:e houden en te laten uitzoeken hoevoel belastinggeld nog op tafel zou kunnen komen als de ontduikers en dagtoeristen worden aangepakt. De heer J. J. Westdorp vond dat men bij het beslissen over de toeristenbelas ting en: de daarmee verband houdende investeringen in feite vooruit liep op de behandeling van de begroting voor 1973. Hij zei dat zijn fraktie niet tegen toeristenbelasting is maar schaarde zich achter cle brieven van het bedrijfsleven \vaarin wordt gevraagd om een com missie die bepaalt wat met het geld moet gebeuren. Belasting niet hoog genoeg Het meest positief tegenover de toe ristenbelasting stelde zich de heer L. J. Weijdt op. Hij vond zelfs dat de belas ting nog miet hoog genoeg is zolang nog een deel v.an de algemene middelen die aan de eigen bevolking ten goede ko men aan toeristische voorzieningen worden uhtgegeven. Hij had andere kustgemeenten met Texel vergeleken en was tolt de konklusie gekomen dat Texel een ,.duur" gebied is. Het gaat nl. niet alleen om voorzieningen aan de kust maar ook om de ruimte daarach ter. Zo heeft Texel te zorgen voor 400 km wegen en Terschelling over slechts 50 kilometer. Het is de ruimte die geld kost. De heer J'. Zuidewind vond het moei lijk te verteren dat Texel wordt ge dwongen om steeds hogere belastingen te vragen van zijn gasten om daarmee (zie vervolg pagina 2) De 12-jarige D.P.L. moest dinsdag middag met een zware hersenschudding en verwondingen in het gezicht opge nomen worden in het ziekenhuis in Den Helder na een aanrijding op de Hoorn- derweg ter hoogte van 'De Witte Engel'. L. en zijn vriend T.W. (15) reden om streeks 15.45 uur op hun brommers richting Den Hoorn. Bij „De Witte En gel" sloegen ze plotseling linksaf om het erf op te rijden. Mevrouw T. (Geertrui- denberg) die in haar personenauto ach ter hen reed kon L. niet meer ontwij ken. De auto werd beschadigd. OOSTEREND De Oosterender drumband „Excelsior" zoekt nieuwe krachten. Wim Timmer, acht jaar lang trouw lid en leider, heeft de band nl. wegens drukke andere werkzaamheden moeten verlaten. Men is hem zeer er kentelijk voor het vele dat hij voor de band heeft gedaan. Hij was de grote man achter de schermen. Men zoekt nu naar een meisje of jongen die de grote trom zou willen bespelen. Ook de te- nortrom is nog vrij. Verder zijn ook nieuwe leerlingen welkom. Iedere maandagavond wordt gerepeteerd in „De Bijenkorf". Wie interesse heeft kan vrijblijvend komen kijken en luisteren. Het nieuwe kontaktadres voor de Ex- celsior-band is: H. J. Vink, Gravenstraat 19 te Den Burg. Binnenkort zullen de donateursgelden geïnd worden en zullen tevens nieuwe donateurs worden ge worven. Met de stemmen van de heren C. Koorn (CHU), P. Smit (KVP) en M. Bakker (Texels Belang) tegen, heeft de gemeenteraad dinsdag de gemeentelijke sub sidie voor de VVV Texel aanzienlijk opgetrokken. De oude subsidie bestond uit 50°/o van de kapitaalslasten van het kantoorgebouw te Den Burg en 20%» van de ontvangen lidmaatschapsgelden. Volgens de nieuwe subsidieregeling komt daar nu bij: 40°/o van het salaris van de directeur en 25%) van de netto kapi taalslasten van de kantoren te De Cocksdorp en De Koog. Voor 1972 betekent dit een extraatje van ƒ21.517,voor de VVV, maar de gemeentelijke subsidie zal nooit het begrotingstekort van de VW mogen overschrijden. Toen 'hetzelfde voorstel in het begin van dit jaar aan de orde kwam, leken de raadsleden unaniem voorstander van hogere VVV-subsidie. Dat het voorstel toen terugging naar B. en W. had een meer formele reden. Als dekking had den B. en W. toekomstige verhoging van toeristenbelasting genoemd en daar moesten de raadsleden eerst over be slissen, wilden zij zich althans niet bij voorbaat aan die verhoging binden. Derhalve kjwam het voorstel dinsdag avond ter tafel nadat men met de ver hoogde toeristenbelasting akkoord was gegaan. Toch was er toen nog vrij veel verzet. Een ogenblik zag het er zelfs naar uit dat de iraad zich plotseling te gen de VW had gekeerd, want de eer ste sprekers maakten ernstig bezwaar. Toeristen genoeg De heer M. Bakker vond het verkeerd om de VW nog meer subsidie te geven. „Texel heeft geen behoefte aan meer toerisme. Nog meer subsidie voor de VW betekent nog meer toeristen en daardoor voor de gemeente nog meer kosten om die toeristen op te vangen". De heer C. Koorn constateeerd dat de tekorten bij de WV steeds groter wor den. „Laat de WV de hand in eigen boezem steken en door bezuinigingen tot een sluitende exploitatie komen". Het grootste deel van het VW-bud- get wordt gebruikt voor propaganda. De heer P. Smit had er bezwaar tegen dat de gemeente een deel van de re clamekosten van het bedrijfsleven voor zijn rekening neemt. De ondernemers moeten dat zelf maar betalen, vond hij. Hij zag de hogere VW subsidie voor namelijk ten goede komen aan midden stand en horeca. De visserij en agra riërs willen dat ook iwel. Het werken met percentages in de voorgestelde re geling stond hem ook niet aan. Veertig procent van het salaris van de directeur betekent dat de gemeente met meer geld over de brug moet komen als het salaris van de direkteur wordt ver hoogd. „Dat is watersjouwen in een lekke emmer". Mej. A. G. Luijsterburg leek aanvan kelijk ook zeer afwijzend. „Het moet voor de VW mogelijk zijn de boeken sluitend te krijgen door de uitgaven af te stemmen oip de inkomsten". Zo heel veel propaganda vond ze niet meer no dig. „Bij onze Oosterburen is Texel een begrip". Kortzichtig De heer J. J. Westdorp (PAKT) vond dat maar kortzichtig gepraat. De WV die Texel in het verleden groot heeft gemaakt, heel't meer geld nodig. Er is een groot tekort en de contributies zijn reeds fors opgetrokken. Hij vond dat mej. Luijsterburg maar eens moest aan geven hóe de VW zou kunnen bezuini gen. De vergelijking die de heer Smit had gemaakt met de landbouw en vis serij vond hij niet op zijn plaats. Daar ondervindt men ook op een of andere manier steun. De landbouw geniet al subsidies en de visserij krijgt straks een nieuwe haven waarvoor de vissers zelf niets hebben betaald. De voorzitter, burgemeester Mr. W. H. Sprenger, was het niet eens met de bewering dat de VVV zich voorname lijk zou bezig houden met het maken van reklame voor de bedrijven. „De VVV is in de eerste plaats een organi satie die reklame maakt voor Texel als geheel en ook als dienstverlenend be drijf belangrijk is door het geven van informatie. De WV is een visitekaartje voor Texel". De voorzitter veronder stelde dat sommige raadsleden blijkbaar nooit in het VW-kantoor zijn geweest, den stelleia zou de dienstverlenende taak Als ze zich daar eens op de hoogte zou- van de vereniging duidelijk worden. Mr. Sprenger maakte een vergelijking met verenigingen zoals Het Groene Kruis die ook s.teun krijgen op een vergelijk bare basis. De kantoren van de VW zijn nodig voor de dienstverlening. Het is logisch dat in de kosten van die kantoren wordt bijgedragen. En zo goed als het salaris van wijkverpleegsters voor een groot M. BAKKER toeristen genoeg J. J. WESTDORP kortzichtig gepraat deel door de overheid wordt gedragen, kan dat ook met het salaris van de WV-direkteur tot op zekere hoogte gebeuren. Niet gering moest volgens de voorzitter worden gedacht over de contributies die het bedrijfsleven al aan (zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1