Cjroen 'ZwarLrJexeh in het harL, Olympic Texel drinkt water uit de „fabriek" „Maris Stella" heeft straks wachtlijst van 40 kleuters Bejaarden opgetogen na gratis rondvlucht boven Texel Gemengde reakties op „Paganini-syndroom" Bevolkingsonderzoek Geen TBC-gevallen ontdekt J INSTEL-TOESTANDEN 'gl Invalide op Pontweg aangereden ians volledig ingericht Cursus sporthygiëne EHBO - poed geboden bij uitbreiding „Rodeo" op Bosrandweg Bejaardentocht Den Hoorn was heel gezellig Politie bluste brand Bejaardensoos Den Hoorn morgen van start Reizende bibliotheek >AG 3 OKTOBER 1972 86e JAARGANG No. 8713 lie N.V. ▼•h. Langeveld De Root) os 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 larry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (I. (02220) 2741, avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags «o vijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rafit feiscnbank; Aniro-bank. Postgiro 652. Abonxv prijs ƒ5,00 p. kw. -f 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct per mm. exd. 4«/« BTW De Haarlemse theatergroep „Pers- pekt" heeft vrijdagmiddag en -avond in de Burgemeester De Koninghal uitvoe ringen gegeven van „Het Paganini-syn droom". Het optreden was aangekon digd als een zg. totaal-projekt: slap stick films, popmuziek van de formatie Modesty Blues, het mime-spel en de „Perspekt Delight"-show. De verwach tingen waren daardoor beslist te hoog gespannen want wat voor het voetlicht kwam was voornamelijk een mime- voorstelling. De films waren geen on derdeel van het geheel maar inleiding. Eerst werd een tekenfilm (Woody Woodpecker) vertoond, daarna een slap stick en tenslotte een stuk van een Russische circusfilm. Pas toen begon het eigenlijke mimewerk. Wat het een met het ander te maken had werd voor een deel van de toeschouwers niet dui delijk. Teleurstellend was het dat aan het „Totaal projekt" helemaal geen pop groep tepas kwam terwijl de dia-ver toning gedurende slechts enkele onder delen werkelijk in het geheel was ge- integreerd. Een en ander resulteert in de bedenking dat de term „totaal pro jekt" in dit geval was misplaatst. Er was sprake van mime en weinig meer. De voorstelling was overigens van be hoorlijk gehalte. 's Middags werd gespeeld voor de on derbouw van het voortgezet onderwijs en 's avonds voor de bovenbouw als mede andere belangstellenden. De bo venbouw was vrijwillig goed ver tegenwoordigd. De zaal was behoorlijk gevuld. Er waren slechts 22 andere be zoekers. Op de foto ziet men de mime-spelers Ide van Heinigen, Michael Helmerhorst en Wouter Steenbergen op het podium van de Burgemeester De Koninghal. Bij het onlangs gehouden röntgeno- logisdh borstonderzoek zijn op Texel geen gevallen van open of gesloten ac tieve tuberculose ontdekt. Wel waren er zes gevallen van „tuberculose in ob servatie". Er werden 45 gevallen van hart- en vaatafwijkingen geconstateerd (17 mannen en 28 vrouwen). Bij 46 per sonen werden andere afwijkingen van onschuldige of niet ernstige aard ge vonden. Aan het onderzoek werd deel genomen door 4115 personen. 4 Het einde van Al vanaf f50,een probleemloze kamera, kompleet met flitser J Voor kleur en zwart/wit. Niets In te stellen, alleen maar knippen. Voor ruim ƒ200,al een vol- automatische klelnbeeldkamera van prima kwaliteit. Zonder moeilijkheden op goed- koop materiaal de mooiste kleu- rendia's, zwart/wit- of kleurenfoto's X Welkom voor gratis advies. fa j nauta fotografie In al z'n facetten. erdagmiddag om 16.40 uur werd 1 kruising Pontweg-Hollewalsweg- k "mlaan de bejaarde H.S. uit Den aangereden door de automobilist 1 eveneens uit Den Burg. wam in zijn gemotoriseerde inva ngen uit de Hollewalsweg en wilde ntweg kruisen om de Keesomlaan rijden. Hij kreeg geen voorrang 7 die uit de Keesomlaan kwam en 1 wilde slaan om richting veerha- e rijden. Invalidewagen en auto n beschadigd. De betrokken be- 1 iers kwam met de schrik vrij. voor vergaderingen en recepties. De zcewaterontziltingsinstallatie, on derdeel van de centrale „Texelstroom" bij Oudeschild, is in werking. Sinds vo rige week zaterdag produceert de instal latie drinkwater dat via het PYVN- pompstation te Den Burg in het Texelse leidingnet wordt gebracht. Het water dat uit de kranen komt is voor 2/3 af komstig uit de fabriek, 1/3 komt als vanouds uit het wingebied bij Den Hoorn. Het mengsel heeft een aanzien lijk betere kwaliteit dan wat men ge wend was. Huisvrouwen hebben ge merkt dat het water heerlijk zacht is. Om het te laten schuimen is veel min der zeep nodig dan normaal en spaarza me dames zijn er al achter gekomen dat met de helft van de gebruikelijke hoe veelheid wasmiddel kan worden volstaan om een stralend witte was te krijgen in de automaat. Voor de huisvrouwen die met groene zeep wassen is het helemaal een feest want de „grauwsluier" die sommigen meenden te zien bij het toepassen van deze methode is er nu echt niet meer terwijl er ook geen kalkafzetting meer is in de machine. Zelfs bij het wassen van haar en handen is merkbaar dat de samenstelling van het water sterk is verbeterd. Men krijgt de handen met minder zeep schoon; bij het afspoelen blijven de handen langer glibberig. Ook goedkope shampoo geeft nu „zijdezacht" haar omdat zich geen kalk op de haren afzet, wat bij het kammen nadien goed is te merken. Proefdraaien Het is alleen jammer dat de voortdu rende leverantie van dit mooie kleurlo ze water (nog) niet blijvend is gegaran deerd. Het is te verwachten dat de in stallatie binnenkort weer voor een tijdje wordt stilgelegd voor het verhelpen van kinderziektes die zich bij het huidige proefdraaien aan het licht komen. Hoe de samenstelling van het water in de toekomst zal zijn staat nog niet vast. Sedert vrijdagochtend j.l. 10.00 uur levert één van de turbinegeneratoren van de elektrische centrale elektriciteit die in het Texelse net wordt gebracht. De andere generator is nog in opbouw. De Stichting Texelse Sportraad orga niseert een cursus sporthygiëne EHBO bestemd voor alle leiders, begeleiders, scheidsrechters en andere geïnteresseer den die bij de sport betrokken zijn. De kist met Rode Kruis of EHBO materia len ontbreekt vrijwel nooit bij sportont- moetingen, maar het is bijzonder be langrijk dat bij kleine ongevallen ook juist met het materiaal en de gewonde wordt omgesprongen. Om hierin te voorzien heeft men de op Texel welbe kende docent A. v. d. Schilder (Alk maar) bereid gevonden de cursus te ge ven. Opgave is mogelijk bij de heer J. M. de Vries, jeugd- en recreatieconsu lent. Men kan dan tevens aangeven welke avond het beste uitkomt (dinsdag, woensdag of donderdag). Deelname kost ƒ5,per persoon. Deze prijs is zo laag omdat de verenigingen en de sportraad een groot deel van de kosten betalen. e kleuterschool „Maris Stella" in Burg moet worden uitgebreid. Er oveel belangstelling dat het school- al lang voor het begin van het wijaar was volgeboekt zodat een I htlijst moest worden aangelegd, r verwachting zal deze wachtlijst ien enkele maanden de namen van rtig kinderen vermelden, meer dan hele klas! Bouw van een extra lo- wordt door de Stichting Katholiek lerwijs dan ook als zeer urgent be- (uwd, een mening die door gemeente de inspectie van het kleuterondcr- wordt onderschreven. Zelfs wilde bestuur de school aanvankelijk met keile lokalen uitbreiden omdat werd vacht dat de stroom kleuters in de ;omst nog meer zou toenemen, on- andere door de realisering van het emmingsplan noord-west waar al- al 48 woningwetwoningen zulllen ijzen. orig jaar juni had het bestuur al een ie leidster kunnen benoemen als over lokaalruimte had beschikt, ogd is nog gebruik te mogen ma- van de toen leegstaande landbouw- ol. Dat kon echter niet doorgaan at de landbouwschool ging samen- een met de LTS en in het gebouw de Gasthuisstraat werd toen de klas ondergebracht. Het bestuur van haar voornemen om twee lo- n aan te vragen af, op grond van noses van de inspectie waaruit k dat de toeloop van kleuters in de omst niet zo sterk zal zijn als aan- ;elijk werd gedacht. Voor één lokaal dan ook de urgentieverklaring af- ven. De heer C. H. F. Duin, voorzit- van de Stichting Katholiek Onder zei ons te hopen dat het nieuwe al in ieder geval voor het volgende oljaar in gebruik genomen zal zijn. Geen noodvoorziening u dat niet lukken, dan moet men toevlucht nemen tot noodvoorzie- :n en daarvoor voelt men weinig, streven is gericht op een volwaar- itenen lokaal, een logische uitbrei- van het bestaande fraaie schoolge- rtje. wordt wel eens gezegd dat het al leerlingen van kleuterscholen een s meer dalende tendens zal verto- als gevolg van 't kleiner worden van ezinnen. Daar staat echter tegen- dat er een grote trek is naar Den In de afgelopen twee jaar is Den met zo'n 150 woningen uitgebreid, ndeels bewoond door jonge gezin- Daarbij komt nog dat de kleuter- al Maris Stella nogal aantrekkelijk gezien het feit dat leerlingen lang illemaal uit Den Burg komen. Ver- ujn er ook met-katholieke kinderen. Speel-leerklas kleuteronderwijs wordt steeds be- ijker, vooral door de zeer nauwe nwerking met de lagere school. Het leerklassysteem tussen „Maris a" en de Sint Jozefschool functio- al geruime tijd. De onderwijzeres ie eerste klas van de lagere school t al lang tevoren met haar toe- tige leerlingen kennis en kleuters n"j 'aar de lagere school zijn overge- worden nog een tijd lang ïndivi- -.gevolgd". De overgang van kleu- naar lagere school verloopt daar door soepel wat in het belang is van het kind. Eigenlijk is het al zover dat het onverantwoord is zijn kind niet naar de kleuterschool te sturen. Vooral daarom wordt een wachtlijst van 40 kinderen een bijzonder nare situatie gevonden. Op „Maris Stella" worden de ouders sinds twee jaar intensief bij het onder wijs betrokken. Elke woensdag komen vaders en moeders naar de school; ze houden zich onder meer bezig met het maken van materialen en binnenkort zelfs met het bouwen van eenvoudig meubilair en klein' speelgoed. Volle klassen De twee klassen bevatten elk 37 leer lingen, wat tamelijk veel is voor de in dividuele aanpak die tegenwoordig wordt voorgestaan. Daarbij komt dat de kinderen steeds afhankelijker worden, een gevolg van de opvoeding in de klei ne gezinnen. Ouders zijn geneigd hun kinderen veel werk uit handen te ne men zodat ze op de kleuterschool niet in staat zijn om bijv. hun jasje aan te trek ken. Het is tegenwoordig de gewoonste zaak van de wereld dat de meeste kleu ters dagelijks gehaald en gebracht wor den. Wie weet hoeveel kleuters er jaar lijks in het verkeer omkomen kan zich dat voorstellen, maar de zelfstandigheid wordt er niet bepaald door bevorderd. DE KOOG Zondagavond half ne gen deed zich op de Bosrandweg bij De Koog een tafereeltje voor dat enigszins aan een wild west rodeo deed denken. Een pony van een der hier gevestigde verhuurbedrijven had de vrijheid ver kozen (of was door. iemand losgelaten) en leverde op de weg gevaar op voor het verkeer. De wachtmeesters Diephuis en Molenberg van de Rijkspolitie maak ten van de zich in hun surveillancewa gen bevindende dreg een lasso, wierpen deze om de hals van het dier en zorgden ervoor dat de pony achter slot en gren del werd gezet. Goed dat er politie is. DEN HOORN Zaterdagmiddag werd als sluitstuk van de volksfeesten de bejaardentocht gehouden. Men maakte een rondrit over het eiland. Bij Oudeschild werden onder deskundige leiding van dhr. L. J. Weijdt de werk zaamheden rond de nieuwe waterfa- briek en haven bekeken. In het P.H. ho tel werd thee gedronken en vervolgens in „Kaaps-nol" koffie. In het dorpshuis De Waldhoorn stonden een broodmaal tijd met een hartig hapje in de versier de zaal te wachten. Hier bleef men nog geruime tijd gezellig bij elkaar. De politie is overal goed voor. Bij een patrouille werd zaterdagavond ontdekt dat in de berm van de De Houtman straat een hoop huisvuil in brand was gestoken. Het vuur leverde gevaar op voor een tuinhekje. Met behulp van de poederblusser uit de surveillancewagen werden de vlammen gedoofd. „Het was prachtig. Ik ben maar een keer bang geweest; dat was in het be gin. Het leek alsof het vliegtuig heel erg langzaam ging. Ik dacht: nou dondert-ie naar benedenaldus de heer F. C. Geense (63), bewoner van het C. E. Gol- lards Rustoord na afloop van een rond vlucht die hij zondagmiddag boven Texel maakte. Voor de heer Geense was het zijn luchtdoop. Dat gold ook voor. de 87-jarige heer A. Commandeur (Sint Jan) maar de 76-jarige heer K. Kikkert uit „Irene" had al vaker gevlogen. De drie Texelse bejaarden maakten de rondvlucht op uitnodiging van Gerard Roeper, direkteur van Tesscl-Air. Het kontakt ontstond toen Gerard Roeper een week of vijf geleden voor de bejaardenomroep over zijn werk ver telde en bij die gelegenheid een vluchtje „weggaf". De Texelse bejaarden stonden echter niet te dringen. In „Sint Jan" meldde zich maar één liefhebber, in het C. E. Gollards Rustoord eveneens. De helden onder de Texelse bejaarden zijn voor namelijk samengetrokken in „Irene" waar zich vier koelbloedigen opgaven. Loting wees daar de heer Geense aan. Zondagmiddag om half drie was het zo ver. De Cessna van Tessel-Air koerste met zijn bejaarde passagiers naar Den Burg en Oudeschild. Het weer was re delijk helder zodat er veel te zien en te wijzen viel. De bejaardenhuizen trokken uiteraard de aandacht (afgesproken was dat door het thuisfront gezwaaid zou worden!) maar ook de nieuwe haven en de centrale Texelstroom waren interes sant. Het kwartiertje vliegen was dan ook veel te gauw voorbij. Na een ge slaagde landing vertelde het drietal hoe mooi het was geweest aan Elly Cramer, medewerkster van de bejaardenomroep. Op de foto van rechts naar links: A. Commandeur, K. Kikkert, F. C. Geense en Elly Cramer. DEN HOORN Woensdagmiddag (morgen) beginnen in „De Waldhoorn" weer de wekelijkse bijeenkomsten van de Hoornder bejaardensocieteit. Op de oude leden wordt gerekend maar ook nieuwelingen zijn welkom. DEN HOORN Vanaf vrijdagmiddag 6 oktober kan men weer elke week in het Hoornder dorpshuis terecht voor het lenen van boeken en wel van half vijf tot half zes. Een week later wordt ook begonnen met het uitlenen aan scholie ren: elke vrijdag tijdens de middagpau ze.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1