Cjrocn (2jmrL-Jexels in het harL Ontwerp recreatiebasisplan Texel: ^log 14.000 slaapplaatsen erbij in komende vijftien jaar Grafheuvel ontdekt uit bronstijd Maar dan wel onder bindende voorwaarden Olympic I itische opstelling BOEKHANDEL X TEXELSE Rapport kost ƒ105.000,- -■ -J2a? - V- fiHL. Marineman verdronken Thans volledig ingericht kinderboekenweek 14t!m250kt72 RDAG 10 OKTOBER 1972 86e JAARGANG No. 8715 lave N.V. ?Ji. Langeveld De Root) [bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschoot rilnjdagj «u njtbgi Bank: N.dcrl. Middenatandshank; Coop. Ratf felitnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn prUs ƒ5,00 p. kw. 50 ct Incasso; los 25 ct Advert. 21 cL per mm. «ld. 4» 0 BTW bp Texel zijn nog vrij grote recrea te ontwikkelingen mogelijk, mits aan i aantal bindende voorwaarden voor- krat betreft de situering van de ver- jfsrecreatieve voorzieningen en de breiding van het bosgebied wordt daan. In de komende 15 jaar zal het ital slaapplaatsen met 14.000 kunnen rden uitgebreid wat betekent dat te- uitvoering van de recreatieplannen r Everstekoog (9.000 slaapplaatsen) De Krim (4575 slaapplaatsen) geen waar is. Dit is een van de belang- ste konklusies in het Ontwerp Rc- atiebasisplan Texel, opgesteld door Werkgroep Recreatie Texel (in de ideling „Commissie Sepers"). De kgroep is 2Vs jaar lang met dit plan geweest. Dat was langer dan aan- kelijk was voorzien, maar de vertra- heeft als voordeel dat het rapport eed is gekomen in een periode dat rlei andere onderzoeken die voor de ktuur van Texel van belang zijn, op g zijn gekomen terwijl nu ook het ffeip bestemmingsplan voor het bui- ;ebied van Texel gereed is. Alles nu in onderlinge samenhang wor- beoordeeld. 117 pagina's tellende rapport (de igen niet meegerekend) is heden in openbaarheid gebracht. Het is ge- rd aan allerlei landelijke, regionale ilaatselijke organen en 'het ligt ook e leeszaal. Maandagavond 6 novem- zullen alle betrokken organen wel zijn op een discussiebijeenkomst rbij het rapport zal worden toege- Op hetgeen bij die gelegenheid te e wordt gebracht zullen B en W en twee weken nadien reageren, volgt een openbare 'hoorzitting, naals behandeling door B. en W ndeling door de commissie ruimte- ordening en pré-advies aan de ge- ïteraad. Als zioh gedurende deze edure niet al te veel oponthoud doet zal de raad begin 1973 zijn eel kunnen uitspreken. Als tenslot- edkeurmg is verkregen van de mi- r van CRM kan het plan dienen als lijn voor het recreatiebeleid. Bur ster W. H. Sprenger die het rap- vrijdagochtend j.l. aan de pers ïandigde legde er bij die gelegen- de nadruk op dat het basisplan star karakter krijgt. Als de ont- elingen daartoe aanleiding geven sturen mogelijk. i vinden het rapport van de werk- 1 basisplan Texel van zodanig be- dat wij niet willen volstaan met amenvattend artikel in deze krant, komende nummers zal men er dus over vernemen. Taak werkgroep is van mening dat de ziekelijkheid van Texel voor de atie vooral is gelegen in de na tive rijkdom zoals die wordt ge- d door de duinen, 'het strand, de "e natuurterreinen en de aangren- Noord- en Waddenzee. De ont- eling van de recreatie op Texel zich sinds 1962 in een hoog tem- •ltrokken, zodat het steeds belang- wordt om na te gaan welke ont ogen op het eiland verwacht en worden als de huidige ontwik- zou doorzetten en om vast te 3 welke giroei, gezien de van na- anwezige mogelijkheden op Texel, tardbaar is. Het basisrecreatieplan is dan ook vooral gericht op bestudering van deze aspekten en op het vaststellen van de konsekwenties van bepaalde ont- wikelingen. Het nu uitgekomen rapport had een voorloper in de vorm van het in 1964 uitgebrachte recreatiefacetplan met toe lichtend recreatierapport. Dit plan was echter al spoedig achterhaald door de ontwikkelingen, zodat vijf jaar later de wenselijkheid naar voren kwam om het rapport te herzien en aan te vullen. Op de volgende punten zou dat noodza kelijk zijn: prognose van de toename het het aantal recreanten; ontwikkeling van recreatiemogelijkheden van het ei land, inklusief die aan de oostkust; de economische haalbaarheid van de opge stelde plannen en het opstellen van een meerjarig behoeftenschema. Dit leidde tot het samenstellen van de werkgroep door B. en W. (voor de samenstelling daarvan zie het ingekaderde bericht bij dit artikel). Op 19 februari 1970 ging men aan het werk. Al direkt stelde de werkgroep zich ten doel aandacht te besteden aan de volgende hoofdpunten: de ontwikkelingsmogelijkheden van de recreatie op Texel moeten worden aan gegeven; er moet sprake zijn van een evenwichtige ontwikkeling van de re creatie; de recreatieve ontwikkelingen moeten worden afgestemd op de speci fieke kwaliteiten van het eiland en het op te stellen plan zou aanpasbaar moe ten zijn, zowel in ruimte als- in tijd. Aansluitend op deze vierledige taak stelling werden voor het opstellen van het recreatiebasisplan van Texel de vol gende primaire uitganspunten gesteld: a. het toekomstige aantal recreanten op Texel behoort afhankelijk te wor den gesteld van de opnamecapaciteit van het eiland; b. deze opnamecapaciteit moet in relatie worden gebracht met de aantallen ge lijktijdig toelaatbaar te achten be zoekers op het strand, in het bos, in het duingebied en in de overige na tuurgebieden; c. het is van zeer grote betekenis dat het Texelse landschap (waarvan het strand, de duinen en de natuurge bieden deel uitmaken) in karakter en hoedanigheid kwalitatief blijft voort bestaan. d. in de gebieden waar de vestigingen van de diverse voorzieningen worden toegelaten, moet worden voldaan aan de voorwaarde, dat het gewijzigd ge bruik van de grond aan het karakter van het landschap ter plaatse geen afbreuk doet. Meer mogelijkheden Het is wellicht voor sommigen teleur stellend dat de werkgroep niet met één vaststaand plan is gekomen. Het werd meer verantwoord geacht om eerst een aantal verschillende ontwikkelingsmo dellen samen te stellen. Deze zijn toe gankelijk voor kritische benadering van buitenaf en om de ontwikkeling bij te houden is het nodig dat de modellen mettertijd worden aangepast, naarmate de kennis groter wordt en er steeds meer informatie beschikbaar komt. De in het rapport opgestelde modellen ge ven echter een zodanig inzicht dat ze de basis kunnen vormen voor het te voeren beleid. Om tot een fleksibele be leidsvoering te komen zijn enkele mo dellen echter voor praktische uitvoer baarheid uitgewerkt. Het rapport is dus een studierapport. Het geeft een aantal mogelijkheden variërend van consolidatie tot een maximale ontwik keling naar 4 miljoen overnachtingen in 2000. Opnamecapaciteit De opnamecapaciteit van het Texelse landschap is de beperkende faktor voor de verdere ontwikkeling van de recrea tie, aldus de werkgroep. Er wordt ge streefd naar een beleving van vormen van natuur- en landschap van hoog kwaliteitsniveau. De aantrekkelijkheid van het landschap is de voornaamste reden voor het merendeel der recrean ten om naar dit eiland toe te gaan en het waardevolle Texelse landschap en de natuurgebieden moeten voor de toe komst veilig worden gesteld De werk groep is verder van mening dat de ver voerscapaciteit van de veerboten geen belemmering kan zijn om de stroom recreanten naar het eiland te bepalen. Dat stemt overeen met het standpunt van TESO, die krachtens haar statuten streeft naar het bijhouden van het ver voersaanbod. In het rapport wordt aandacht be steed aan de opnamekapaciteit van de verschillende voor rekreatie aantrekke lijke gebieden zoals strand, bossen en duinen, het Texelse landschap als tota liteit, het zg. vrij kamperen op boerde rijen en de opnamekapaciteit van de verschillende voor de rekreatie aantrek kelijke gebieden. De opnamekapaciteit van Texel moet worden afgestemd op de aanvaardbare opnamekapaciteit van strand, duingebied en bosgebied omdat vooral daarop het bezoek van de rekre- anten is gericht. De werkgroep vindt (zie vervolg pagina 2) ta.v. milieu, maatschappij of politiek vereist brede informatie Dat is niet alleen nodig maar ook Interessant en boeiend. Vinden wij tenminste, vandaar die uitgebreide kollektie lektuur op dit gebied. lnt voor informatie en ontspanning. fa j nauta f'r informatie ei Bij de archeologische opgravingen aan de Beatrixlaan te Den Burg is een grafheuvel ontdekt uit de midden-bropstijd (1700-750 voor Chr.) Drs. P. J. Woltering, leider van het onderzoek, vertelde ons dat sprake is van een unieke en verrassende vondst. Nog nooit is zo noordelijk in ons land een dergelijke grafheuvel aan getroffen. De enige andere grafheuvel in Noordholland werd aangetroffen te Zwaagdijk. Van de Veluwe zijn wel meerdere van dergelijke ontdekkingen bekend. De mensen uit de midden-bronstijd legden een grafheuvel als volgt aan. In een betrekkelijk ondiepe kuil in de grond werd het lijk begraven. Daarna werd op het graf een bult van ander halve meter hoogte opgeworpen, geheel bestaande uit heideplaggen. Zo ont stond een keurig ronde heuvel met een doorsnee van ongeveer 12 meter. Deze heuvel werd omgeven door een dubbele rij palen, een soort palissade. Het wa ren de zwarte afdrukken die deze palen in het zand hebben achtergelaten, die maandag de aandacht trokken. Spoedig stond vast, dat men met een graf heuvel te doen had. Snel was ook de plaats gevonden van het eigenlijke graf. Bronzen bijl Dit werd uitgegraven waarbij geen menselijke resten meer werden gevon den (wat ook niet kon worden verwacht na zo'n lange tijd) maar wel de resten van een bronzen hielbijl en een benen Overzicht van de put waarin de grafheu vel werd gevonden. Iets meer dan de helft van dit archeologische fenomeen werd blootgelegd. Men ziet de zwarte af drukken van de dubbele paalgrens, als mede het eigenlijke graf waarin o.m. een bronzen bijl werd gevonden. naald. Het zijn gebruiksvoorwerpen, die kennelijk met de dode zijn meege geven. Van de levenswijze van de Texe laars uit de bronstijd is weinig bekend. Het staat wel vast, dat het boeren zijn geweest. Waarom de doden (of sommige doden) een heuvel als graf kregen is niet bekend. Mogelijk gebeurde het om magische redenen. Het moet wel veel moeite hebben gekost zo'n graf te ma ken. In de nu gevonden heuvel waren omstreeks 200 palen verwerkt. Dat doet ook vermoeden, dat naast de uitge strekte heidevelden waar deze mensen leefden, ook bos in de buurt moet zijn geweest. Vorig jaar werden op het ter rein aan de Beatrixlaan ook paalaf- drukken gevonden die in een ring ston den opgesteld. Achteraf gezien moet ook dat een grafheuvel zijn geweest. 2 Het recreatiebasisplan kost de gemeente Texel 105.000,—. Dit bedrag brengt het stedebouwkun- dige bureau ir. R. Hajema in re- f kening voor redaktie- en bureau- kosten. De werkgroep „Recreatie 2 Texel" die van februari 1970 tot 4 september 1972 met de samenste- 2 ling bezig is geweest bestond uit 4 de volgende leden en medewer- kers: 2 'het Staatsbosbeheer, Provincia- 4 le Direktie Noordholland, ir. I. D. J Sepers, voorzitter van de werk- 4 groep; ir. J. W. G. Pfeiffer; ir. P. 4 E. de Wit, opvolger van ir. J. E M. 4 van Nispen tot Pannerden. 4 het Staatsbosbeheer, afdeling 2 recreatie te Austerlitz. De om- 4 standigheid dat de werkgroep 4 dankbaar gebruik kon maken van 4 het door de afdeling Recreatie-on- 1 derzoek van het Staatsbosbeheer te Austerlitz ingestelde „Recrea- 5 tie-onderzoek Texel 1970" maakte 4 dat de werkgroep veelvuldig over- 4 leg voerde met drs. J. C. Heytze 4 en de heer N. H. M. van Hoof. de Provinciale Planologische 1 J Dienst van Noordholland, J. G. 4 Lebbing, vice-voorzitter van de - 2 werkgroep; G. van Agteren; W. J. Resoort, en incidenteel bijge- 2 staan door de heren H. L. van Vee- x len en drs. L. A. Meulenberg. de Economische-Technologischc Dienst van Noordholland, drs. S. Sohreur. J bi'k'feHK ■n^L - grafkuil «0 dubbele Ikrane de Rijkswaterstaat, arrondisse- ment Hoorn, ir. K. P. Blumenthal, I sinds medio 1972 opgevolgd door ir. J. J. Elzerman; ir. T. J. Hou- J weling; C. P. Harting. het Ministerie voor Cultuur, Re- creatie en Maatschappelijk Werk, 4 ir K. Kuijken; ir. G. J. W. Hilde- brand; P. P. A. M. Huybregts; in- 4 cidenteel bijgestaan door drs. J. 4 G. de Zeejuw. T de gemeente Texel, G. A. Os- 1 J kam, secretaris van de werkgroep; 4 M. Bosma; C, Bremer. 2 het bureau voor stedebouw ir. 4 J R. Hajema N.V. (redaktie); ir. K. L. Blokzijl; ir. K. R. de Poel en 4 incidenteel drs. A. J. J. Herfkens. Donderdagoohtend werd in de jachtha ven van het Alkmaardermeer het lijk opgedoken van de 28-jarige F. van der Meulen. Hij werd sinds zondagochtend vermist. Van der Meulen had toen deel genomen aan zeilwedstrijden. Het slachtoffer, oorspronkelijk afkomstig uit Maastricht, was als kok der eerste klas se in dienst bij de Kon. Marine en sinds ruim een jaar werkzaam op het amfi bisch oefenkamp Texel. Hij was onge huwd. Ook voor vergaderingen en recepties. ♦♦♦♦♦♦♦444 -44444444.4.44444

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1