Opnamecapaciteit van duingebied is nu reeds overschreden Vestiging recreatie afhankelijk van kwetsbaarheid landschap Geld nodig? Binnen'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van de NMB Meeste ruimte nog beschikbaar op het strand Voor kerkdiensten enz. zie derde blad Commissie Sepers tegen kamperen bij boerderijen idl De opnamecapaciteit van het Texelse strand, het bos en de duinen loopt sterk uiteen. Het minst kwetsbaar is het strand, het meest kwetsbaar het duin. Bij meer dan 30.000 recreanten op Texel wordt het duin overbelast. Dat is dus nu al het geval want tijdens de seizoen- top zijn al belangrijk meer vakantie gangers op het eiland. Het strand echter staat toe dat zich ongeveer 76.000 re- kreanten op Texel bevinden en wat het (bestaande) bos betreft mogen het er 40.000 zijn. Aldus valt op te maken uit de be schouwing die de werkgroep recreatie Texel wijdt aan de bezetting en opna mecapaciteit van strand, bos en duin op Texel. Hoe groot de belasting van een der gebieden is hangt niet alleen af van het aantal recreanten op Texel, maar bijvoorbeeld ook van 'het weer. Bij winderig weer zal het voor het strand geen topdag zijn, maar wel voor het aangrenzende bos- en duingebied. Op grond van meerdere onderzoeken kan worden gesteld dat bij goed strand weer 40% van de op Texel aanwezige recreanten op het drukste deel van de dag op het strand aanwezig is. Dit klopt met PPD-tellingen elders langs de Noordhcfllandse kust. Hetbetekent dat het aantal strandbezoekers tussen de 11.725 en 13.400 kan liggen. Het totale dagbezoek aan het strand zal dan op plm. 19.500 komen. Verdeling De 13.000 strandbezoekers zijn over verschillende strandslagen verdeeld: 1000 bij de vuurtoren: 1000 bij De Krim; 1500 bij Mienterglopslag; 3000 bij De Koog; 500 bij het Pelikaan-voetpad; 1500 bij paal 17; 1500 bij Westerslag; 1000 bij Jan Ayeslag; 1500 bij Hoorn- derslag. De capaciteit is echter overal veel groter. Bij de vuurtoren kunnen er wel 500 bij; bij de Krim 3000; bij het Mienterglopslag 2000; bij De Koog 2000; bij paal 17 1500; bij het Westerslag 2000; bij het Jan Ayeslag 2000 en bij Hoornderslag 500. De strandbezetting sonen per hectare ophouden. Het inten sief gebruikte bos ligt bij museum en langs de autowegen en heeft een capa citeit van 12 tot 14 personen per hec tare. Voor de 500 hectare bos op Texel geldt dat hier plaats is voor 9600 tot 12.400 recreanten tegelijkertijd. Dat be tekent dat de bezetting van het bos voor ongeveer viervijfde deel de opna mecapaciteit heeft bereikt. Bij een toenemend aantal recreanten kan het bosgebied de extra druk op het duingebied gedeeltelijk afleiden. Dat betekent een verschuiving dit tot ge volg kan hebben dat in het bestaande bosgebied van midden-Texel de nodige voorzieningen voor wat betreft ontslui ting en inrichting moeten worden aan gelegd. Maar in de .omgeving van Cocksdorp is geen bos. Als het strandweer is schieten de recreaj mogelijklieden daar tekort, hetgeen de aanleiding is voor het advies vooral in de omgeving van De Coci dorp 'n behoorlijke oppervlakte bos te leggen. id ie >k :el rp: oo kan dus stijgen van de huidige 13.000 naar ongeveer 29.000 bezoekers. De opnamecapaciteit van het strand is be- berekend door uit te gaan van een ge middelde bezetting die ligt tussen 500 en 1000 personen per hectare, gerekend over een oppervlakte van 4 hectare Daarbij is rekening gehouden met het feit dat het aantal bezoekers vrij snel afneemt naarmate de afstand tot de toegangen van het strand groter wordt. Deze bezetting is te typeren als matig tot vrij druk. De werkgroep acht capaci teitsnormen in de grootte van 1500 tot 2000 personen per hectare zoals die voor drukke en zeer drukke stranden worden gehanteerd voor Texei niet van toe passing, hetgeen strookt met het uit gangspunt dat Texel als een betrek kelijk rustig recreatiegebied oontwik- keld moet worden. Duin Voor de duinen liggen de zaken heel wat minder gemakkelijk. De opname capaciteit wordt gesteld op 1500 perso nen en naar schatting is dit aantal reeds De Werkgroep Recreatie Texel vindt dat de vestigingsmogelijk heden voor verblijfsrecreatie in de eerste plaats moeten afhangen van de kwetsbaarheid van het betreffende landschap. Dus geen huisjes of tenten op een terrein omdat dit toevallig voor dit doel beschikbaar komt maar pas nadat is bepaald dat het gewenste pro- jekt het landschap ter plaatse niet in belangrijke mate schaadt. In principe de meest mtensieve recre atieve voorzieningen zijn mogelijk in •wat de werkgroep „beperkt kwetsbare gebieden' noemt. Hieronder worden de overwegend agrarische delen van Texel beschouwd. Als kwetsbaar worden be- sdhouwd de cultuur-historische land schappelijk waardevolle landbouwge bieden, het strand, de Waddenkust en het bosgebied. „Zeel- k'wetsbaar" zijn de landschapsreservaten, het duinge bied en de natuurreservaten Wie nu denkt dat „dus" in de agrarische ge bieden naar hartelust bungalows kun nen worden gebouwd, heeft het mis want de werkgroep huldigt ook het standpunt dat de verblijfsrecreatieve voorzieningen zoveel mogelijk moeten worden geconcentreerd. De werkgroep formuleert aldus: Bij de verdere ontwikkeling van het Texelse landschap moet worden ge streefd naar een funktionele opbouw van het landschap waarbij de integratie van onderdelen voorop staat. Dat bete kent dat er sprake moet zijn van een verantwoorde ekologische opzet, wat wil zeggen dat de samenhangen in de huishouding van het milieu zo goed mogelijk moeten zijn. Het landschap moet evenwichtig opgebouwd blijven, waarbij zo min mogelijk wordt ingeboet aan natuurlijke en landschappelijke waarden. Het versnipperd en willekeu rig situeren van allerlei rekreatieter- reinen over het eiland (dat wil zeggen dat de rekreatieve ontwikkeling meer geschiedt op grond van min of meer toevallig daarvoor beschikbaar gekomen ruimte dan op grond van een struktu- reel opgezette planvorming) wordt als een ongunstige ontwikkeling beschouwd De werkgroep onderschrijft dus de reeds lang door B. en W. voorgestane concentratiegedachte. Daarmee is niet gezegd dat kleinere verblijfsrekreatieve terreinen, verspreid over Texel, in het geheel niet meer aanvaardbaar zouden kunnen zijn, maar het toelaten ervan moet wel in de eerste plaats afhankelijk worden gesteld van de toe te kennen landschappelijke waarde van het be treffende gebied. Gebieden die in beperkte mate kwets baar zijn kunnen intensieve vormen van rekreatieve ontwikkeling verdragen. In de kwetsbare gebieden kunnen plaatse lijk mtensieve vormen van rekreatie ontwikkeld worden, terwijl in de rest van het gebied hoofdzakelijk vrij ex tensieve vormen kunnen plaatsvinden, De zeer kwetsbare gebieden verdragen nauwelijks of geen vormen van rekre- atief gebruik. De kwetsbaarheid houdt niet bij de grenzen van het gebied op. Er moeten invloedsferen zijn. Vrij kamperen Verder maakt de werkgroep melding van de voorstellen om Texel tot natio naal landschapspark te maken. Het is van belang 'na te gaan in hoeverre naast bescherming van het bestaande ook sprake kan zijn van een ontwikke ling met name ten aanzien van de land bouw, de rekreatie en het wonen. De werkgroep is tegenstander van het vrij kamperen bij boerderijen. Gedepu teerde staten van Noordholland hebben in deze bij wijze van proef een soepel beleid toegestaan in de noordelijke helft van Noordholland, met uitzondering van de kuststrook. Dit beleid voorziet in het toekennen van ontheffingen ge koppeld aan de voorwaarde dat maxi maal drie tourcaravans of tenten op het erf van de boerderij mogen staan. De ontheffingen moeten op Texel niet worden verleend. Een ongecontroleerde spreiding van kampeermiddelen over het kwetsbare landschap dient te wor den vermeden. Het bestaande Texelse bos kan nog wat meer recreanten opvangen. Op de foto de Rozendijk die volgens de werkgroep recreatie Texel van een fietspad moet worden voorzien. bereikt. De vrij grote toegankelijkheid van het duin maakt volgens de werk groep in belangrijke mate de aantrek kelijkheid uit van het eiland, maar ook moet rekening worden gehouden met gedeeltelijke en/of tijdelijke afsluiting van bepaald duinterreinen. Naar de hui dige situatie is de aanvaardbare opna mecapaciteit van het duingebied be paald door voor de 900 ha vrij toegan kelijk gebied 1 persoon per hectare en voor 1600 ha beperkt toegankelijk gebied 1 persoon per 3 hectare aan te houden. Dat resulteert in het eerder ge noemde capaciteitsgetal van 1500. Hoewel het rapport van de werk groep het niet zo zegt, kan de konklu- sie worden getrokken dat door meer prikkeldraad of andere toegangsbe- perkende maatregelen verdere afbraak van het duin moet worden voorkomen. Op verscheidene punten zouden n.i. nu al beperkende maatregelen nodig zijn. „De sleutel om het bezoekersaantal te regelen en het duingebied te sparen wordt gevormd door het al dan niet tij delijk afsluiten van de duingebieden. Het aantal bezoekers van het duinge bied moet afhankelijk worden gesteld van hetgeen het duingebied gezien de betreedbaarheid kan verdragen, men dient daarbij evenwel te bedenken dat naarmate er meer bezoek zal komen er meer gedeelten al dan niet tijdelijk moeten worden gesloten voor het pu bliek". Gelukkig merkt het rapport ook op dat het noodzakelijk is bij verdere toename van het aantal rekreanten aanvullende studies te verrichten over de opnamecapaciteit en de bezetting van •het duingebied zodat ongetwijfeld ook sympathieke maatregelen ter ontlas ting van het duin zullen worden beke ken. Bos Op grond van in 1970 verrichte tel lingen bleek dat verspreid over een dag «(28 juli) 12.700 personen het bos had den bezocht. Daarbij waren ook de be zoekers van het Texels Museum gere kend alsmede degenen die de ook door de dennen lopende Texelroute reden. Het museumbezoek bedroeg op die dag 2000 personen. Aangenomen wordt dat daarvan 800 personen ook in het omrin gende bos vertoefden. Het was die dag een uitgesproken „bosdag" zodat dit aantal als maatgevend wordt be schouwd. Wat de capaciteit betreft wordt onderscheid gemaakt in extensief gebruikt bos dat weinig ontsloten is en alleen aantrekkelijk is voor wande laars die niet tegen enige afstand op zien. Hier kunnen 3 tot 4 personen per hectare zich vermaken. De beter ont sloten delen, in de buurt van de speel weiden, is „vrij intensief gebruikt" bos. Hier kunnen zich 6 tot 8 per- Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 129,50, Een bedrag van 3500,- in 24 keer 171,50. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsche Middenstandsbank TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,80, elke regel meer ƒ0,60. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4% BTW. Witte pomp Oudeschild. Ook voor banden 25% korting. K. Verweij, Ha ven 5, tel. 3520 Tegelzetter. Fokko Mulder, Kotterstr. 9, Oos terend, tel. 666 De Wieringer fotogra fen maken bruidsrepor tages in kleur goedkoper dan in zwart-wit. Telef. (02279) 1482. Postbus 12 Voor Uw tegel- en mo zaïekwerk naar C-. v.d. Maden, Kogerstr. 65, tel (02220) 3320 Koop nu zonwering Voordelige prijzen, vlotte levering, 5 jaar garantie. B. C van Veen, Thijsse- laan 29, tel. (02220) 3304 Nu volop peren en handappels. M. Huisman, De Veen, tel. (02220) 2203 Rijschool T. Jansen, ge diplomeerd V.A.M.O.R. methodische rij-instructie op pedagogische basis, geeft aan ieder die zijn rijbewijs wil halen de eer ste les gratis. Lesgeld ƒ12,per vol uur. Telef. 15749 (02230) Den Helder Met de verzorging van uw voetbezwaren bent u bij mevr. Blok v. d. Vel den in goede handen. Ge- lipl. pedicure Dorpsstr. 48 De Koog, tel. 02228-226 Laat bij ons uw auto of caravan een anti-roest winterbehandeling geven. Het is er nu de tijd voor. Prijzen vanaf ƒ45,A M. van Boven, Houtman- straat hoek Barendszstr., Oudeschild, tel. 2721 of 2580 I I „Hillmannctte" hTlTMan leesportefeuille urWÊ Al deze volgende Bi QB 12 bladen kunt ook U van ons iedere week ontvangen voor een prijs vanaf ƒ1,65 (bezor ging inbegr.). Margriet - Libelle - Panorama - Do nald Duck - Damesroman - Detectiveroman - Sjors - Pep - Nieuwe Revue - Accent - 10 (sportblad) - Dummy. Brieven zonder postzegel (die betalen wij voor U) aan Hillmannette, Antwoordnummer 45, Schoonhoven, tel. (01823) 3829. Ook na 6 uur (Ant- woordapparaat) Goed idee. voor Uw bont in ieder geval kij ken bij de grootste en goedkoopste bontzaak van Nederland. Duizen den korte en lange Bont mantels, bonthoeden en colliers tegen aantrekke lijke lage betaalbare prij zen!! Bont kopen is een £aak van vertrouwen. Een 3-jarig garantie certificaat is dat vertrou wen waard. Meer waar borg voor bont. Desge wenst zeer soepele cre- dietservice. De Bont koning, Voorstreek 71, Leeuwarden, tel. 05100- 20 7 13. Komt U van bui ten de stad per bus, trein of eigen auto, bij koop krijgt U het reis geld terugbetaald. Dus gratis reizen Te huur aangelb. slaapkamer. Event, kost. Br. onder nr. aan bur. Tex. Crt, Van Wijngaarden visie Servise, adres Molenstraat 21, Burg, tel. 2594 (na 2666) Wegens overcom, aangeboden nieuwe set met hulpstukke* jaar garantie. Tel. (02 2823 les Te koop zware bn mer. Tel. (02226) 351 7 uur Wie heeft Kees groene loopscooter vonden? K. J. Pol, selaan 51, Den Burg Aangeboden wintei ling voor caravans. (02223) 268 Dis inl Te koop i.g.st.z, jk 1300. Te bevr. Scijk1 oordsingel 17B, na uur Woonhuis te huur te De Cocksdorp. Tel. (3493) 1418 Strandpaviljoen paal 9 is nog steeds geopend Op vrijdag 27 okl 1972 om half drie ga Dries Veltkamp en Mary Kalf trouwen. De receptie is van vijf tot half zeven tharinahoevei. Garage te huur. Thijs- selaan Den Burg. Tel. (02225) 232 Te koop betontegels 30x30 en 50x50, gew. grindtegels 50x50. Fa. Barhorst, tel. 2684 - 3055, Den Burg Voor het opschonen en uitdiepen van sloten en sloten maaien met maai- korf. Fa Barhorst, Den Burg, tel. 02220 - 2684 - 3055 Wie ruilt mijn gezellige 4-kamerwoning met c.v. in Oegstgeest bij Leiden, voor woning op Texel. K. Bakker, Ridderspoorlaan 89, Oegstgeest, tel. na 6 uur (01710) 50300 - fam. Langeforoek Bejaarden Een klein klusje te doen? Bel tus sen 14.00 en 16.00 uur TEXTANT 3468, 't kost je niks Orgels - orgels - -orgels Orgels - orgels - orgels Wij zijn niet zomaar or gelverkoper. Als Texelse groothandelaar kunen wij aan inwoners van ons eiland een aantal onge kend gunstige faciliteiten bieden. Dat betekent fa brieksprijzen voor de particulier. Let maar eens op: 1) Luisiana, éénkla- viers elektronisch orgel met 13-tonig pedaal, sier lijke kast eigen import, beschadigde exemplaren (vrijwel onzichtbaar) uit de grote zendingen van ƒ1350,voor ƒ1195, en ƒ995,2) Cantates, enkele overjarige model len, goed geschikt voor klassieke muziek, van 4795,voor 3295,en voor 2895,—. 3) Prelude, prachtig instrument met 13-tonig pedaal, twee kla vieren, van ƒ2900,voor 2395,—. 4) Prelude, idem met 25-tonig pedaal, van 3345,— voor ƒ2795,—, door transport licht be schadigd. 5) Eminent 400 van ƒ2500,- voor ƒ1275-. 6) Eminent 450 van ƒ3000,voor ƒ1600, 7) Prachtige kathedraal box, met roterend spea kersysteem, voor elke ge luidsweergave niet voor tweeduizend of voor vijf tienhonderd gulden maar slechts voor 895,8) De aanbieding van dit seizoen die alle records slaat: Parie-orgels, niet een stuk of wat, maar een hele partij, met een nieuwwaarde van 7250,- nu bij ons, met wat wij zigingen geheel kompleet slechs ƒ3500,Iets wat heel Texel weten moet. Voor u bij ons langs komt moet u beslist even een afspraak maken. Wij zijn, zoals u begrijpt veel weg. Bel dan even 02223-661 (kantoor) of 651 (privé). Burgwal 7, Den Bur Dijkmanshuizen S Oudeschild. Toekomstig adres: Burgwal 13. 1,< nsi: Met leedwezen wij kennis van overlijden van gewaardeerde werker, de heer Jan Vlas Gebroeders Sch Heden is van heengegaan, onze we kollega Jan Vlas Wij zullen hem vergeten Personeel Gebr. Schoorl eur Te koop prima sloop hout: planken en ribhout, spijkerschoon en mooi gaaf. Fa. Barhorst, tel. (02220) 2684 en 3055 I Verko.°PmlJ de Tak, Oos Piet Hein verf voor grote daden, in mooie kleuren. Roeper, War- moesstraat. tel. 2264 terend. - Merkbenrine voor witte prijs Dros' Smederij F-ierland f - Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- iand. telefoon f022251 297 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen Rijschool Groot, eig K. H Boon Vamor ce- diül. te* f022301 13252 Elke vrijdag theorieles in „De Oranjeboom" om 20.00 uur Voor gebruikte en on geregelde meubelen J. Jongedijk. Schilderend 60, tel f02220) 2777 Voor behang naar Roeper. Tel. (02220) 2264 Te koop gevraagd da mesbrommer. Tel. 2669, Oudeschild de nvsh helpt meu- vve inzichten op het gebied van de sexu- aliteit verbreiden, zonder deze op te dringen. 1 dames- en 1 heren fiets te koop gevraagd. Tel. (02223) 218 Te koop Renault 16 TS 1970, Renault 8 1967, Sirnca 1301 GL 1969. Ga rage Dros, Eierland, tel. (02225) 233 James Grieve, de laat ste Benoni en zoete hand appelen. Fruitbedrijf H J. Keijser, Molenbuurt Te koop gevraagd een grasvork. Tel. (02223) 459 Te k. gevr. wild en ge vogelte. Burgwal 16, na 6 uur. Joop Rij'k au Heden nam God seling tot Zich Hope des Eeuwige vens, mijn zorg: vrouw en onze ziï Grietje Daalde) Eelman, in de leeftijd va: jaar. Joh. Daa) T. Eelmai Texel, 11 oktober 't Noorden O 168. De teraardebeste zal plaats hebbes terdagmiddag 2 vooraf gegaan een rouwdienst Gereformeerde te Oosterend om 1.$ Gelegenheid tot doleren, na de b fenis in het G« voor Chr. Belang Van ons werd p ling weggenome ze lieive zuste schoonzuster G. Daalder-Eeb Zij leefde niet voor zichzelf, ook voor ons. Psalm 87, vers rijmd. Fam. Ed Fam. Oosterend, Texel 11 oktober 1972. Langs deze wej we allen die on# lijksdag tot een telijke dag hebi ;ten maakt heel harteljtsuir ken. Renz en Kamps' W. lurt lefo ma jaai jr. T, lozei tel Em k>kto

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2