let geluk in de schaduw" VERVANGING VAN SCHAPEN DOORj (KOEIEN ANDBOUW en VEETEELT Kuilgras in ons gebied valt mee SPORTPROGRAMMA svo Tweede blad Texelse Courant vrijdag 13 oktober 1972 ubriek voor o.„i.P Iet onderwerp van het juiste be- jfsplan blijft een aktuele zaak. Daar- js niet alleen de hoogte van het in- ien de reden, dat men naar verande- zoekt, maar ook de vermindering de arbeidsbehoefte en de mechani- jng van bepaalde werkzaamheden. een Texels bedrijf met een opper ste, die voor het „oude" Texel vrij •maal is worden op het moment zo'n ,5 koeien gemolken en inklusief de •lingen 130 schapen gehouden. De .te laat geen groter aantal ■■UKooeien toe, terwijl in de tegen- 'ürdige toestand ook geen mechani- ing van de mestverwij dering uit de mogelijk is. De veehouder op dit ijf denkt aan uitbreiding van het ital melkkoeien en een inkrimping het aantal schapen. Dit laatste met Jat hij niet voor de schapenhouderij lt, maar omdat hij streeft naar ver- iring van inkomen en werksi- tle De man in kwestie is voldoende xelaar" om de schapenhouderij niet ;maal aan kant te doen. Hij is van ung, dat de beweiding met koeien daarnaast een beperkt aantal scha- eenvoudiger is dan met uitsluitend dvee We kunnen 'hem in die me- wel volgen. Investering im tot een uitbreiding van het aantal {koeien tot 25 stuks te komen moet !e stalruimte een ingrijpende wijzi- komen. De bestaande melkveestal gedeeltelijk voor huishoudelijk ge- ik, het onderbrengen van de kalve- en mogelijk als melklokaal bestemd nen worden. In de nieuwe stalruim- ou dan plaats moeten komen voor luks melkkoeien en 4 a 5 stuks kalf- rzen. Er kan gedeeltelijk van een be nde ruimte gebruik worden ge- ikt. Voor uitbreiding en inrichting de stal voor 30 stuks grootvee met •grip van een „mechanische" mest en opslag van mest en gier is naar tting een bedrag van ƒ40.000,no- olgens onze berekening zal de uit ing van het aantal melkkoeien 10 stuks en een kleine vergroting het aantal stuks jongvee beteke- dat het schapenbestand moet wor- ingekrompen met 75 stuks, n.l. 58 «hapen en 17 enterlingen. De ver- ;ing van 75 schapen door 10 melk en, 1 pink en 2 kalveren zal een in- •ring van plm. ƒ6.000,beteke- De waarde van 75 schapen meende veehouder te moeten stellen op 00,—terwijl die van 10 melkkoei- pink en 2 kalveren op 21.000, I gesteld. In totaal zou deze wijzi- dus een investering van ƒ40.000, ƒ6.000,vragen, ofwel ƒ46.000, iet voorgaande moeten we er reke- mee houden dat een gedeelte van ammeren tot vrij ver in de zomer t aangehouden. Daarom zijn we mening, dat in dit geval de voeder van 75 schapen plus „aanhang" moest worden gesteld met die van lelkkoeien plus 1 pink en 2 kalve- lijk hoger. De afzet van vee wordt in verband met de lichte bezetting van van jongvee gesteld op ƒ350,per koe. We komen dan voor 10 koeien op de volgende opbrengst. 53.000 kg melk ad 42 ct p. kg 22.260, Afzet vee 10 x 350,— 3.500, «fte Totale opbrengst 1 25.760,— Kosten Voerkosten 10 x ƒ,500, f 5.000,— KI, Fokver., dierenarts 10 x 110, f 1.100,— Rente meerwaarde rund veestapel, 7% van 6.000, 420,— 1.500 kg kalkammon extra ad ƒ21,— 315,— 3 ha meer hooien of kuilen ad 200,— 600,— Meerkosten mestrijden 300,— Extra stroom- en waterkost. 200,— Uitbr. stal 10% v. ƒ40.000,- 4.000,— Totaal meerkosten 11.935, Tolerantie wordt een schaars artikel (t.) Het saldo van meeropbrengsten en meerkosten is in dit geval 25.760, min 11.935,— 13.825,— Hooewel de voederbehoefte voor 10 melkkoeien plus 1 pink en 2 kalveren ongeveer gelijk is aan die van 75 scha pen pus lammeren hebben we als extra kosten toch nog 1.500 kg kalkammon opgenomen. Voor de koeien moet een groter deel van het gras worden gehooid of gekuild en daarom zijn extra kosten voor de voederwinning ingerekend. Schapen Door het verdwijnen van 58 lam- schapen plus 17 enterlingen zal de vee houder in de nieuwe situatie de op brengsten en kosten van deze dieren gaan missen. Voor het bepalen van de opbrengst gaan we er vanuit dat de 58 schapen, die bij de ram worden gedaan, tot een lammerenproduktie van 1,6 stuks per schaap komen. Hierbij is het aantal grootgebrachte lammeren dus ge deeld door 58. Rekening houdende met gelde schapen, verwerpers en lamme- rensterfte is 1,6 lam per schaap vrij op timistisch. Verder stellen we de opbrengst per afgeleverd lam en afgeleverde oude schapen op een bedrag van 160,pei dier. Dit in verband met het feit, dat op dit bedrijf aan stamboekfokkerij wordt gedaan en een deel van de lammeren tot in de nazomer wordt gehouden. Opbrengsten 58 lamschapen met 93 lammeren, waar van er 76 worden verkocht 76 x 160,- 12.160,— 14 oude schapen ad 160,- 2.240, 75 vachten ad 10,- 750, Totaalopbrengst 75 schapen 15.150, Dit betekend een bruto-opbrengst van, ruim 200,- per dier (inkl. enterlingen) Er zijn niet zoveel schapenhouders die hier aan toe komen.. Konklusie Voerkosten 75 x 25,- 1.875, Dierenarts, pillen,enz. 75 x 5 375, Schapenscheren 75 x 2,50 190, Rasters, voerbakken, hekken 300, Stamboek 75 x 4,- 300, Direkte kosten 75 schapen 3.040, Saldo -van opbrengsten min kosten is 15.150,— min 3.040,— 12.110,—. Het saldo van meeropbrengsten en meerkosten bij uitbreiding van de melk veestapel was 13.825,De omschake ling zou aan deze veehouder volgens de ze begroting dus een vooordeel van „slechts" 13.825,min ƒ12.110,of wel 1.715,opleveren. We zijn van mening dat hier nog wel een praatje bij komt. Daarover echter het volgende artikel. Melkkoeien i tot een juister advies te komen in dit geval worden berekend wel- ibrengsten en kosten in de nieuwe tie ontstaan en welke opbrengsten «ten er wegvallen. grond van tegenwoordige melk- iktie stellen we dat voor 10 melk- n die er meer komen mag worden end op een produktie van 5.300 kg per koe. De produktie van de nu ezige melkveestapel is aanmerke- In diverse soorten landbouwbladen kan men de laatste tijd sombere berich ten lezen over de kwaliteit van het ruwvoer. Zowel de kwaliteit van het hooi als het kuilgras is volgens deze be richten veel minder dan vorig jaar. We zouden niet graag beweren, dat dit voor Texel helemaal niet geldt. Ook in ons gebied zal de komende wintr heel wat hooi te voorschijn komen, waar reuk nog smaak aan is. Als deze mindere kwaliteit niet gecompenseerd worden door andere soorten goed ruwvoer en voor een deel ook door krachtvoer zal het resultaat „in de emmer" duidelijk te bemerken zijn. Op een aantal bedrijven is die com pensatie met andergoed ruwvoer dui delijk aanwezig. Het is eén groot geluk, dat een aantal veehouders in hun be drijfsvoering zo flexibel bleken te zijn, dat ze op een goed moment over gestapt zijn van hooiwinning op het winnen van kuilgras. Ze zullen daar de vruchten in de komende winter zeker van pluk ken. Hoewel we er rekening mee hou den dat de kwaliteit van het kuilgras, waarvan de veehouders een monster hebben laaten nemen wel iets boven het gemiddelde zal liggen is het toch wel verantwoord om vast te stellen, dat het kuilgras op de Texelse bedrijven in veel gevallen beter zal zijn dan het lande lijke gemiddelde. Wat is hiervan de oorzaak? Voordrogen Vrij zeker zullen de omstandighe den voor het maken van voordroog- kuilgras in ons gebied iets beter ge weest zijn dan in veel andere streken van ons land. Over het algemeen is de droging op Texel wat beter dan aan de vaste wal. Dat is voor een deel te dan ken aan de betere droogligging van de grond. Voor een goed deel is het ook te danken aan de betere methoden, die in ons gebied worden toegepast. Het voordrogen heeft in ons gebied goed ingang gevonden en wordt mede als gevolg van een goede begeleiding door de landbouwvoorlichting in 't alge meen, ook tot een voldoende droog stadium voorgedroogd. Cijfers Als maatstaf voor het slagen van het inkuilen wordt tegenwoordig ge bruik gemaakt van het ammomakcij- fer. Men spreekt van een volledig goed geslaagde kuil als het ammoniakcijfer 8 of lager is. Ook het kuilen met een am moniakcijfer 9 of 10 mogen we nog ge slaagd noemen. Als we volgens deze maatstaf te werk gaan, dan blijkt dat twee derde deel van de 64 kuilen, waar van de uitslag van het onderzoek nu binnen is volledig geslaagd zijn. Noe men we ook de kuilen met een cijfer van 9 en 10 nog goed geslaagd dan kan zelfs vijfzesde gedeelte dit predikaat krijgen. We kunnen de Texelse veehou ders met dit resultaat feliciteren ZATERDAG 14 OKTOBER Afdeling Noordholland: Oosterend (Z)-ZFC, 15.30 uur Junioren: Kaagvogels Al-Texel Al, 15.30 uur (vertrek boot 14.00 uur) O'end Al- Breez. Boys Al, 13.45 u. SRC BI-Texel BI, 15 30 uur (vertrek boot 14.00 uur) Tex. Boys Bl-W.Waard BI, 13.45 u. Geel Zwart B2-0'end BI, 15.30 uur (vertrek boot 14.00 uur) De Koog Bl-DWOW B2, 13.45 uur ZDH Bl-HCSC B4, 13.45 uur C'dorp Cl-O'end B2, 15.00 uur Texel C2-Tex. Boys 13.45 uur Tex. Boys B2-Texel C3, 15.00 uur HCSC C2-Texel Cl, 14.15 uur Sdhagen C4-Oosterend Cl, 15.30 u. (vertrek boot 14.00 uur) Pupillen: Afdeling A: Oosterend a-Oosterend b, 13.00 uur Texel b-Tex. Boys a, 15.00 uur Afdeling B: ZDH b-Tex. Boys d, 15.00 uur Texel d-Texel e, 14.00 uur ZONDAG 15 OKTOBER 4de klasse B KNVB: Hollandia T.-Texel, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Afdeling Noordholland: Coeksdorp-DESS, 14.30 uur De Koog-Con Zelo, 14.30 uur Oosterend-GSV, 14.30 uur 1 ZDH-Vesdo, 14.30 uur Tex. Boys-Schellinkhout, 14.30 uur Texel 2-SRC 3, 14.30 uur Texel 3-Petten 2, 14.30 uur Helder 5-ZDH 2, 14.30 uur Geel Zwart 5-Tex. Boys 2, 14.30 u. (vertrek boot 13.00 uur) DWOW 3-Oosterend 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) WGW 6-Texel 4, 14.30 uur W.Waard 5-De Koog 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) SRC 6-Cocksdorp 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Oosterend 3-St. Boys 4, 12.15 uur ZDH 3-Schagen 7, 12.15 uur Junioren: BKC A2-Tex. Boys Al, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) W.Vogels A3-ZDH Al, 14.30 uur SAMEN REIZEN: ZATERDAG 14 OKTOBER O'end BI, O'end Cl en Texel BI. Texel Al aparte bus. ZONDAG 15 OKTOBER Tex. Boys Al, De Koog 2 en Oos terend 2. Tex, Boys 2 en Cocksdorp 2. Texel 1 aparte bus. MEDEDELINGEN SV Texel Zondag staat voor het eerste de altijd moeilijke uitwedstrijd tegen Hollandia op het programma. Hollandia kreeg op eigen veld nog geen punt tegen. Pro beer er een paar in te drukken en de punten mee naar huis te nemen. Texel 2 ontvangt een van de koplopers SRC3; na het fraaie resultaat tegen HRC 4 zit er toch een mogelijkheid in. Texel 3 moet de punten thuis kunnen houden tegen het zwakke Petten 2. Texel 4 moet uit tegen WGW 6 op zware te genstand rekenen want deze ploeg ver sloeg zondag het sterke Oosterend 2. Junioren Al moet uit tegen koploper Kaagvogels Al, dat tot nog toe ook al les heeft gewonnen met meestal grote cijfers, dit is dus voorlopig de wed strijd van de waarheid. Junioren BI heeft uit naar SRC BI niet veel mo gelijkheden. Junioren Cl heeft het te gen HCSC C2 ook erg moeilijk. Junioren C2 heeft tegen Texelse Boys Cl een zware opgave. Junioren C3 uit naar Texelse Boys B2 zal het wel zwaar krijgen. Allen veel sukses! T.C. ZDH Het eerste speelt zondag om 14.30 uur thuis tegen Vesdo uit Schagerbrug. Een tegenstander die niet onderschat mag worden. Texelse Boys heeft we van de ze tegenstander gewonnen; maar als we de doelcijfers van deze tegenstander bezien, 9 voor en 12 tegen, (ZDH 10 voor en 5 tegen) dan zien we dat hun voorhoede behoorlijk produktief is. ZDH zal H. Hin waarschijnlijk niet kun nen opstellen, wat wel enkele proble men zal opleveren. De stand aan de kop in 3C is 1 Texelse Boys 10 punten uit 6 wedstrijden, 2 RKEDO 10 punten uit wedstrijden. ZDH 2 speelt om 14.30 uur wedstrijden en 4 Wiron 6 punten uit 5 wedstrijden. ZDH speelt oom 14.30 uur te Den Helder tegen Helder 5. Hopelijk heeft de overwinnig van zondag j.l. enig zelfvertroouwen gegeven. Het 3e dat nog steeds ongeslagen is bindt de wedstrijd aan tegen Schagen 7. De wedstrijd begint om 12.15 uur in Den Hoorn. We rekenen op twee punten. Junioren Al spelen om 14.30 uur uit te gen Watervogels A3. Een goede tegen stander die niet onderschat mag wor den. Junioren BI spelen 13.45 uur thuis tegenHCSC B4. De HCSC-elftallen zijn altijd moeilijk te peilen, dus is het op passen. De pupillen die het dit sei- soen buiten verwachting goed doen, moeten even in het kastje kijken waar en hoe laat ze moeten spelen! Dit laatste geldt trouwens voor alle spe lers. Zaterdag spelen de senioren thuis tegen middenmoter Z.F.C., dat één punt minder heeft dan Oosterend, dus het wordt opnieuw oppassen. Aanvang 15.30 uur. Scheidsrechter zal de heer K. M. J. Mud zijn. De junioren Al spelen ook thuis en al om 13.45 uur wordt er te gen Breezand Boys R1 junioren aan getreden. Ook nu wordt er op winst ge rekend jongens! Scheidsrechter de heer J. van Dompselaar. De BI junioren spelen om 15.30 uur in 't Zandt tegen de B2 junioren van Geel Zwart, waar we het op een puntenverdeling houden. Scheidsrechter de heer J. J. Jongejan. De B2 junioren spelen om 15.00 uur o.l.v. de heer P. J. Fv v.d. Gracht te De Cocksdorp tegen S.V.C. Cl junioren De Cl junioren gaan ook naar de over kant en treden om 15.30 uur in Scha gen aan tegen de C4 junioren van Scha gen. Na de goede resultaaten van de afgelopen weken kunnen dit opnieuw twee punten worden. Voor pupillenwed- strijden zie programma elders in dit blad, voor opstelling zie kastje. Zondag speelt het eerste thuis tegen G.S.V. uit Groot-Schermer, een totaal onbekende tegenstander, die tot nu toe zeer wis selvallig speelt, dus ook dit keer zal het opnieuw een hele kluif worden om de punten thuis te houden. Aanvang 14.30 uur, scheidsrechter de 'heer A. Pronk. Het tweede speelt om 14.30 uur in Wieringerwerf tegen D.W.O.W. 3 en zal daar, ondanks enkele invallers moe ten proberen aansluiting te houden bij de kopgroep, dus speel voor wat je waard bent. Scheidsrechter de heer S. Hazenhoek. Het 3e speelt om 12.15 uur thuis tegen Sint Boys en dit kunnen twee punten betekenen, mits de tegen stander niet onderschat wordt. Scheids rechter de heer G. J. Terwindt. Ook nu weer veel succes en doe je best! SV De Koog Pupillen A zijn vrij. Junioren BI ont vangen DWOW B2 thuis, aanvang 13.45 uur. Probeer het ongeslagen re cord te handhaven. De Koog 1 ont vangt zondagmiddag om half drie Con- zelo 1 uit Waarland. Een oude tegen stander ook van het vorig seizoen, waartegen weinig eer te behalen viel. Gaan we er nog eens knap tegenaan? De Koog 2 gaat op bezoek bij Wierin- gerwaard 5, aanvang 14.30 uur boot één uur. Hier moet gewonnen kunnen worden, zonder enige twijfel, we reke nen daarom op 2 puntjes! We willen voor de laatste maal de leden nog herinneren aan de a.s. leden vergadering vrijdag 13 oktober in „Ca- pri". Op de toegezonden uitnodigingen staan enige belangrijke punten, waar we gaarne nog even de aanbacht op willen vestigen! Texelse Boys Zondag komt het eerste van Schel linkhout op bezoek. Deze hebben nog maar 1 punt binnengehaald en we kunnen ons voprstellen dat ze daar wel graag een of twee punten aan toe willen voegen. Voor de Boys dus zaak om op hun hoede te zijn, aanvang half drie. Het tweede en de junioren A gaan met de boot van 1 uur naar resp. Geelzwart 5 en BKC A2, Hier geldt hetzelfde als bij het eerste want ook deze tegen standers hebben pas een punt op hun lijstje staan. Zaterdag op het Boys-veld voor BI 'n zeer sterke tegenstander, kwart voor twee wordt gespeeld tegen Wieringerwaard BI, daarna speelt Boys B2 tegen Texel C3 om 3 uur. Op het Texel-veld speeld Cl tegen Texel C2, aanvang kwart voor twee. Voor pupil- lenwedstrijden in het kastje. iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu door L. van Schooten feristiiufflii oorts was juffrouw Dina van Poel- altijd lid van het comité krach- tat feit, dat haar familie eens in wen praktisch alle lakens uitdeel aar vader was toen wethouder en Jien de toenmalige burgemeester kst vond, als hij maar kon gaan - was de oude heer Van Poelstijn ijk dictator van het dorp. Maar net de nieuwe kieswet de evenre- ertegenwoordiging kwam, had hij 1 kwaaie bui zijn wethouderschap 'legd, aangezien hij niet verkoos jan-met-de-pet aan de groene ta stten". touw Dina leefde samen met haar Mijntje, die heel erg dik en een ünbeciel was, vertoonde zich zel- 1 't dorp en dat altijd gehuld in 'totermantel en met een vreemd 'jsmuts op maar zat in alle be en commissies waar een vrouw ^alve in kon zitten. Zonder 'juf- Dina van de Horst' (zo heette 'erwetse villa met de hoge muur, *e leefde) was het spul niet com- en daarbij tekende ze op iede- voor nooit minder dan vijf en gulden. touw Minnema, de notarisvrouw, Brechtje Bot van haar zelf en grotendeels in geslaagd, geheim den dat vader Bot in Wereldoor- toet bepaalde transakties zoveel geld had verdiend, dat de kandidaat-no taris Minnema, droogstoppel en geld wolf, zijn oog op haar sloeg en haar hart en hand bood. Brechtje bezat wei nig uiterlijk schoon en neigde toen al naar corpulentie, was gezegend met een scherpe tong en van het echtpaar Min nema zei de omgeving „zo potje, zo pannetje". Hij trok zich terug op zijn kantoor, en wist door slimme beleggin gen zijn bezit steeds uit te breiden, zo dat hij een rijk man werd en mevrouw Minnema-Bot zorgde voor de reputatie naar buiten en reed in een grote Buick, haar korte dikke lijfje gehuld in duur bont, naar het dorp voor de boodschap pen. Want zij liet zich niets in de han den stappen en personeel kon je niet vertrouwen! Een andere vaste verschijning in de comité's was mevrouw Waller, de dok tersvrouw. Haar man was algemeen be mind, maar de liefde strekte zich zel den uit tot zijn echtgenote. Mevrouw Waller heette Draaier van zichzelve, maar had hiervan Drayèr gemaakt (met het accent op de laatste lettergreep). Ze was een gans niet onknappe ver pleegster geweest; de jonge dokter Wal ler was ten offer gevallen aan „het blauwe gevaar" en voor hij het goed en wel besefte de bruidegom van de onder nemende, doorzettende „zuster Jo". Ze schonk hem een dochter, Marijke, qua karakter het evenbeeld van haar vader, uiterlijk lijkend op haar moeder, be stuurde zijn huis en zijn apotheek uiter mate deskundig, zorgde dat hij niet vergat zijn rekeningen uit te schrijven en liet zich verder in Vierhoven terdege gelden. Waarbij ze weliswaar telkens in botsing kwam met de ambitieuze me vrouw Minnema, die in een Buick reed terwijl <le dokter het nooit verder had gebracht dan een Ford, maar ook met diezelfde mevrouw Minnema een aan ééngesloten front vormde tegen allen, die van minder stand en aanzien, trachtten zich over de rand van 't plat form te werken waarop „de Dames" stonden. Tenslotte was daar nog Georgette Dumarche, de echtgenote van de beton- fabrikant Doornink. Ze was een slanke donkere en zeer zwijgzame Frangaise, die gebroken Hollands praatte als ze praatte, door half gesloten oogleden het gedrag rondom het gestoelte der ere bezag, altijd zeer beleefd was en zich op de achtergrond hield en de indruk gaf dat haar allemaal geen biet kon schelen. Een groot deel van de tijd was ze weg, naar Frankrijk. Volgens sommi gen was ze vq,n oude Franse adel, vol gens weer anderen was ze helemaal niet van adel, maar had ze een rossig leven achter de rug en was door van Doornink ergens „opgepikt". Deze laatste lezing werd sterk aan gehangen door de dames Minnema en Waller, die ondanks vele pogingen nog nimmer méér dan goeien- dag en goeienavond met de interessante, knappe en puissant rijke Georgette had den kunnen wisselen. Zelfs niet over auto's, want Georgette reed niet zelf maar liet zich rijden, of wandelde in gezelschap van een grote barzoi. Op de fabriek liet ze zich nimmer zien, daar was ze legende. En in al die comité's en commissies zat ook Trix Borger, „mevrouw B. Bor- ger-Beemsterboer, aan wier adres, Poel- stijnstraat 34, de busjes kunnen worden afgehaald". Het zal ieder die weet, dat Jan Bor ger, „slechts" ambtenaar ter secretarie was, verbazen, dat nochtans zijn echt genote tussen de deftige dames van het comité zat, hoewel die haar privileges toch altijd en tegenover iedereen zo angstvallig bewaarden! Dat had twee redenen. Ten eerste was Trix' vader, landbouw kundig ingenieur, in zijn woonplaats een der notabelen geweest en Trix had er wel voor gezorgd dat die op haar af stralende glorie door niets werd afge- dimd. En in de tweede plaats, omdat zij eigenlijk de enige was, die iets deed. Het ging in Vierhoven meestal zo; De meneer of de dame van het goede doel ging naar de burgemeester om toestemming voor kollekte, propaganda- bijeenkomst of ander levensteken. De burgemeester gaf vol gaarne zijn toe stemming en verwees voor de organisa tie van een ander naar zijn echtge note, mevrouw Julia van Schalye-van Reede van Terlaer. Mevrouw Julia ver leende volgaarne haar medewerking en belde de andere dames, die, blij of on verschillig, al naar heur aard, ja zegden. De namen onder de oproep waren er dus. Maar nu moest er nog iemand gevon den worden die het werk deed. Dan belde mevrouw Julia Jan Borger, die ze wel mocht omdat hij altijd zo opgeruimd en hulpvaardig was, en vroeg hem of het zijn vrouw misschien zou schikken, vanmiddag even bij haar langs te komen. „Ze hebben weer een klus voor je" zei Jan dan. En Trix, om 't even wat ze aan het doen was en hoe druk ze het ook had, ziek of gezond, nukkig of vrolijk, look op als een bloemenveld na een regenbui, trok haar mooiste jurk aan, stapte op haar oude fiets en peddelde naar het burgemeestershuis. Mevrouw Van Schalye waardeerde Trix en zag nuchter genoeg, dat zij de enige was, die iets presteerde. Ze schonk gezellig thee, informeerde naar man en kinderen, weidde niet al te breed uit over haar vakantie op de Ba learen tegenover dat mevrouwtje Bor ger en kwam tot de zaak. Na een kwartier wist Trix dan genoeg •en wist de burgemeestersvrouw dat ze het verder kon overlaten. Trix zorgde voor het stukje in de Bazuin, Trix haal de de busjes uit het Nutsgebouw waar ze opgeslagen lagen voor alle eventuali teiten, Trix kende alle schoolmeisjes die graag koliekteerden, Trix huurde een zaal, Trix was dagen lang in touw en werd thuis als een schaduw gezien. En als het comité dan bijeenkwam om de rekening op te maken zou mevrouw Van Schalye nooit vergeten, bijzondere woorden van dank te brengen aan me vrouw Borger „die het allemaal met haar bekende voortvarendheid weer zo schitterend had opgeknapt" en dan glimlachten de dames Minnema en Wal ler zuurzoet en juffrouw Dina liet iets goedkeurend glimmeren in haar ietwat bolle ogen en als Georgette Doornink er was, trok er even een glimlach over dat mat-bleke sfinxengezicht, maar de ogen bleven met iets van verbazing staren naar die flinke bijdehande vrouw met het blozende gezicht en de blonde haren, die altijd weer bloosde bij die lof.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5