Cjrocn Twartsjexeh in het harL, ■Recreatieve ontwikkeling vooral in noordelijk deel van Texel Olympic getikt?.. Nederlandse herfstvakantie bracht ook veel toeristen Bij De Cocksdorp 95 ha bos noodzakelijk Hotels en pensions vrijwel vol Oen Hoorn blijft rust bieden Thans volledig ingericht Stroper betrapt Dronken jongelui richtten vernielingen aan Kinderen schoten Fanfare-DEK hield „donateursrondje" KINDERBOEKENWEEK t glKKevs^' bokmo/,, Op Texel gebakken dus dagelijks vers! ;DAG 17 OKTOBER 1972 ave N.V. v.h. Langevcld Dc Rooü Ibus U - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 86e JAARGANG No. 8717 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. pr(js ƒ5,00 p. lew. 50 ct incasso; los 25 ct Advert 21 ct. per mm. exd. 4"/o BTW op: 60 ha extensief bos, 30 ha vrij in tensief gebruikt bos en 10 hectare in tensief gebruikt bos. Deze oppervlakten bieden resp. verblijfsmogelijkheden aan 840, 840 en 520 personen dus totaal 2200 personen per dag. De werkgroep heeft berekend dat het aantal slaaplaatsen op Texel met 10.000 kan worden uitgebreid als het bos niet wordt uitgebreid. Als er 10 hectare bos bijkomt kunnen er 10.735 slaap plaatsen bij, bij 20 hectare bos 12.200 slaapplaatsen; bij 40 hectare bos 12.935 slaapplaatsen en bij 50 hectare bos 13.445 slaapplaatsen. 95 hectare Het is noodzakelijk in de komende ja ren minimaal 95 hectare bos aan te planten nabij De Cocksdorp. Zou dat niet lukken, dan wordt de mogelijk heid tot uitbreiding van de logiescapa- citeit beperkt en kunnen de opgestelde plannen voor Everstekoog en De Krim maar ten dele worden uitgevoerd. Om dat de problematiek ten aanzien van bosaanleg maar ook van verkeersver bindingen en rioolzuivering zich meer toespitst bij De Cocksdorp dan in mid- den-Texel ligt het voor de hand om in dat geval de uitbreiding van de aantal len slaapplaatsen vooral in noordelijk Texel te beperken. Haast Met de bosaanleg moet zo spoedig mogelijk worden begonnen want het duurt tenslotte een aantal jaren voordat de recreant er wat aan heeft. Het bos moet komen in gebieden achter de dui nenrij, waar tevens de recreatieve voorzieningen zullen worden geplaatst. Het bos moet dan tevens dienst doen als beschutting tegen de wind. Om aan te geven waar de bebossing en waar de recreatieve voorzieningen het beste kunnen worden gerealiseerd is een na dere uitwerking van het recreatiebasis plan nodig: er moet een goed gestruc tureerd landschapsplan tot stand wor den gebracht. De aanleg van het bos moet zoveel mogelijk tien jaar vooruit lopen op de behoefte die zal ontstaan van de kant van de recreatie. Uit de „Globale bosbouwgeschiktheidskaart van Nederland" is op te maken dat de gronden in Eierland voornamelijk ge schikt zijn voor loofhoutbossen en dat op het oude land ook naaldhoutbos ge dijen kan. Een gedetaileerd bodemonderzoek zal moeten uitwijzen welke bostypen het beste kunnen worden aangelegd. Het gaat in de eerste plaats om de recrea tieve betekenis; de houtproductie is van minder belang. Financiering De bosaanleg wordt in belangrijke mate gesubsidieerd. Op gronden die ei gendom zijn van de gemeeente wordt de aanleg voor 20% door de provincie en voor 75% door het rijk (CRM) gesub sidieerd, zodat de gemeente slechts 5% betaalt. Wanneer grondverwerving no dig is geldt dezelfde subsidieregeling evenals voor de aanleg van de recrea tieve accomodaties. De kosten van be heer en onderhoud komen dan wel ge heel voor rekening van de gemeente. Van de zijde van de gemeente Texel is de voorkeur uitgesproken dat alle bos sen op Texel op kosten van en door Staatsbosbeheer worden beheerd. Ook voor vergaderingen en recepties. Jachtopziener L. I. Daalder betrapte het afgelopen weekend J.B.S. uit Den Burg op heterdaad bij het stropen. De man was in het bezit van een vuurbuks en hij had twee geschoten konijnen bij zich. Drie Texelaars, door overmatig drankgebruik in uitbundige stemming, lieten in de nacht van dinsdag op woensdag in Den Burg een spoor van vernielingen achter. Een papierbak werd in brand gestoken, een raam van 'het raadhuis averd ingetrapt, een water kraan aan de gevel van de Raiffeisen- bank werd vernield en een auto werd 'beschadigd. De politie slaagde erin de daders te achterhalen. De schade is deels vergoed en deels door de jongelui zelf hersteld. In de buurt van de archeologische op gravingen aan de Beatrixlaan waren zondagmiddag drie jongetjes bezig met het schieten van vogeltjes. Ze maakten gebruik van een luchtbuks. De gescho ten vogeltjes werden aan de kat ge voerd. Omdat het verboden is met lucht buksen te schieten op openbaar terrein, heeft de politie de „wapens" in beslag genomen en proces verbaal opgemaakt. Het Koninklijk Texels Fanfarekorps- D.E.K. heeft zaterdag in Den Burg een muzikale rondgang gemaakt en daarbij huis-aan-huis de donateurskaarten aan geboden. De aktie verliep gesmeerd. Uit het feit dat zeer velen weer bereid waren Fanfare-Dek met minimaal ƒ2,50 per jaar te steunen mag worden afge leid dat het korps zich nog in een be hoorlijke populariteit kan verheugen. Het lukte niet alles af te werken. Zater dag a.s. gaan de muzikanten daarom weer de straat op. Er zijn ook plannen voor een donateursrondje in Den Hoorn maar het staat mog niet vast wanneer dat zal worden gehouden. Men wordt erop attent gemaakt dat de donatie van ƒ2,50 een minimum is. Wie meer wil geven ontmoet geen bezwaar. De gunstige ontwikkeling ten aan zien van het toerisme in de herfstva kantie zet zich voort. Dit bleek tijdens het afgelopen weekend toen weer aan merkelijk meer toeristen naar het ei land gebracht werden dan vorig jaar. De hotel/pension akkommodatie is na genoeg geheel bezet, terwijl voor de bungalows grote belangstelling is en er zelfs opvallend veel kampeerders (vnl. in caravans) zijn gesignaleerd. Het aan tal „vreemde" auto's is op het ogenblik 830. De vervoerscijfers geven ten opzichte van 1971 een flinke toename te zien. Om alle auto's te kunnen vervoeren heeft men, evenals het vorig weekend, toen de Duiitse herfstvakantie begon, re gelmatig gebruik moeten maken van de tweede boot. Met name vrijdagavond en zaterdag waren beide boten vrijwel iedere tocht minstens driekwart ge vuld. Toename Totaal vervoerde men dit weekend naar Texel 2663 wagens, tegen vorig jaar 2221. De cijfers van vorig jaar heb ben betrekking op het weekend waarop de herfstvaktie toen begon. Van vrijdag tot en met zondag verlieten 2207 auto's het eiland (in 1971 1673). Totaal werden 976 auto's meer vervoerd dan in 1971, zodat sprake is van een toenajne van 25%. De VW kantoren in Den Burg en De Koog waren zaterdag de gehele dag geopend. Door het fraaie weer waren veel mensen op de bonnefooi naar het eiland gekomen. Ze hadden soms moei lijk te verwezenlijken wensen, die ech ter alle ingewilligd konden worden. Bij de VW sprak men van een opvallend aantal kampeerders in caravans. Tot volgende week donderdag is het speciale, feestelijke aandacht voor kind en boek. T Leuke kado's bij i kinderboeken, o.a speelspel". ankoop van het .super- Een extra aanleiding de met veel fantasie uitgekiende kol- lektle kinder- en jeugdboeken te bekijken. Met uw kinderen welkom bij fa j nauta DE TEXELSE BOEKHANDEL trefpunt voor leesplezier Fitbreiding van de verblijfsrecreatie- voorzieningen op Texel is vooral mo- jk in de omgeving van De Cocks- p, mits er voor de huidige en bijko- nde recreanten bos wordt aangc- nt. In aanmerking komt in de eer plaats het gebied tussen De Cocks- rp en het Krimslag ter weerszijden de Duinweg. Verdere uitbreiding de mogelijkheden in de buurt van Slufter (waar nu terreinen zoals [terduin, Tamarisk e. d. zijn geves- wordt door de Werkgroep Recre- Texel niet wenselijk geacht, zo rt uit het onlangs verschenen rap- van de „commissie Sepers". gronden in Eierland nabij de 'ter zijn landbouwkundig gezien van erkte waarde en zouden daarom wel de recreatie in aanmerking kun- komen maar uit natuurwetenschap- ke overweging en gezien het dat geen strandslag aanwezig is en tok geen kan worden aangelegd (men dan de Slufter of de Muy moeten kruisen) is dat toch niet gewenst, het feit dat dit gebied ongunstig ten opzichte van de voorzieningen, ilt 'hierbij een rol. Het denkbeeld op die plaats alleen bos aan te plan- er geen verblijfsrecreatie te ügen wordt door de werkgroep af- ezen, De mening wordt gehuldigd uitbreiding van het bos het meeste ct heeft als bosaanplant komt te lig- tussen enerzijds het door één of strandslagen ontsloten strand en duingebied en anderzijds de ver- irecreatieve terreinen. Zuiden rustig atief zal het zuidelijke gedeelte het gebied van Texel blijven. Voor ecreatie zou het gebied „De Naai" luiden van Den Hoorn zeer gunstig (op het kaartje met nummer 7 eduid) maar het gaat hier om de bloembollengronden van Texel, omdat deze gronden niet droogte- elig zijn Het is niet te verwachten deze gronden aan de bloembollen- zullen worden onttrokken. Voor mgeving van Den Hoorn blijven met of nauwelijks mogelijkheden voor recreatieve ontwikkelingen de beide andere terreinen (6 en 8 et kaartje) uit natuurwetenschap- ce en/of landschappelijke overwe- m door de werkgroep zijn afge- n. Op korte maar ook op middel termijn zullen in de omgeving van Hoorn dus geen ontwikkelingen en voorgestaan, althans wat de groep betreft. Midden Texel dden Texel, het gebied dat het atief drukste deel van het eiland t, zal echter in de toekomst een deel van de toename van de recre- tunnen blijven opvangen. Wat be- strand en bos is er nog ruimte in Jvangcapaciteit, al zal in het bos antal voorzieningen waarschijnlijk in worden uitgebreid. Het duin- heeft daarentegen in dit ge- ^esüe van onverbei ^manschap. e,er/,y. Moot onverbeterd ^sgebakkeng o(N®rbeter/0* bied het meeste te lijden van de re creatie. Bij verdere toename van de recreatie in dit middengedeelte van de duinen zal zeker moeten worden gere kend op wat de werkgroep noemt „verdere regulatie van het bezoek aan het duingebied". Er zijn drie gebieden waar recreatieve ontwikkelingen mo gelijk zijn. Voor Everstekoog (4 op het kaartje) wordt er gezien de bestaande plannen van uitgegaan dat de recrea tieve groei in de eerste plaats in dit ge bied zal worden opgevangen. Gerritsland De werkgroep is tegenstander van verdere ontwikkeling van Gerritsland (5), zij het in beperkte mate. Dat houdt verband met de aansluiting van de be staande accomodaties ter plaatse op de rioolwaterzuivering aan de oostzijde van de Pontweg. Om de daarmee ge paard gaande kosten op een aanvaard baar niveau te brengen is een geringe verdichting in het gebied met over nachtingsterreinen gewenst. De ontwikkeling van Gerritsland is mede afhankelijk van de mate waarin Everstekoog wordt ontwikkeld en van de uitslag van een gedetailleerd onder zoek naar de toelaatbare recreatiedruk op de westelijk hiervan gelegen duinge bieden. Het Kogerveld (gebied 3 op het kaartje) moet als reserve worden ge zien. Zou als gevolg van duinafslag de camping Kogerstrand moeten worden ontruimd, dan kan hier een vervan gend kampeerterrein worden gesticht. Zekerheid omtrent de kustlijnontwik keling bestaat niet zodat niet is te zeg gen wanneer tot deze maatregel moet worden overgegaan, maar bij eventuele verplaatsing van de camping moet wel worden gezorgd voor nieuwe bebossing. De meeste mogelijkheden voor recre atieve groei biedt noordelijk Texel, zij het onder voorwaarde dat bos wordt aangeplant. De ontwikkelingen zouden moeten aansluiten op de bestaande re creatieterreinen, wat wil zeggen dat dat gebied tussen De Cocksdorp en het Op dit kaartje staan de gebieden aange geven die als mogelijk te ontwikkelen re creatieterreinen door de werkgroep zijn beschouwd. Recreatieve ontwikkeling (en bebossing) wordt mogelijk geacht in de gebieden 13, 5, 7, 9 en 10. De gebieden 1a en 4 zijn reeds als recreatief opvang- gebied bestemd en in 8, 6 en 2 wordt re creatieve ontwikkeling niet gewenst ge acht. Grondspeculanten zullen aan dit kaartte weinig hebben. Het is niet meer dan een gedachtenbepaling waarbij niet is aangegeven welke gedeelten van de eventueel te ontwikkelen gebieden inder daad voor recreatieve bebouwing in aan merking zullen komen en welke gedeelten voor bos en agrarische enclaves zullen worden bestemd. Krimslag ter weerzijden van de Duin weg in de eerste plaats in aanmerking komt. Op grond van de in bovenstaand ar tikel genoemde overwegingen komt de werkgroep tot de reeds eerder gepubli ceerde konklusie dat op Texel nog vrij grote recreatieve ontwikkelingen moge lijk zijn, zij het onder de genoemde voorwaarden. In de komende 10 jaar kunnen er ca 14.000 slaapplaatsen bij, zonder dat het karakter van het eiland wordt aangetast. De werkgroep heeft verschillende ont wikkelingsmodellen ontworpen. Hier uit valt ondermeer op te maken dat op lange en zeer lange termijn een groei tot ongeveer 3,2 miljoen over nachtingen per jaar (thans 1,6 miljoen) mogelijk zou kunnen zijn. Maar dat is dan ook de absolute bovengrens waarbij is afgegaan op de (zeer grote) opname capaciteit van het strand. Volgens de werkgroep moet bij het aangeven van ontwikkelingen op korte en midden lange termijn sprake zijn van een bo vengrens die beduidend lager ligt. Voor middellange termijn geldt een boven grens van 51.500 geregistreerde slaap plaatsen. Vergeleken met de 33.000 slaapplaatsen in 1970 kan volgens deze bovengrens op middellange termijn slechts sprake zijn van een toename van 18.500 slaapplaatsen. Bosoppervlakte Het nieuw aan te planten bos zal volgens de werkgroep min of meer ver gelijkbaar moeten zijn met het be staande bos, dus bestaande uit rustig wandelbos en intensiever te gebruiken delen. Bij eenzelfde verdeling als 'het bestaande bos levert dit per 100 hectare orp

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1