Miljoenenprojekt levert - in 'TEXELS DRAAIT Sï'Tfl De centrale „texelstroom" bij ou- Niet groot Tevreden Dinky Toys Meeuwen Waterfi •eïKlIES] ^/ey^ O i-^at DESCHILD DRAAIT! Al meer dan een week ligt de oude centrale aan het Schil derend te Den Burg stil en betrekt Texel zijn elektriciteit van één 7500 KW turbogenerator. De overschakeling is ongemerKt verlopen, al thans voor het overgrote deel van de eilandbe woners. Op het Schilderend is het na 45 jaar onafgebroken motorgestamp ineens „griezelig" stil geworden en dat moet wel even wennen Overigens blijft de oude centrale voorlopig nog bemand en gebruiksklaar, want af en toe moe ten de diesels toch weer even draaien als in de nieuwe centrale wordt geëxperimenteerd. Van de tien machines in de oude centrale zullen de twee Werkspoor-generatoren naar de nieuwe centrale worden overgebracht, waar zij zullen worden ingeschakeld als die éne turbogenerator de vraag incidenteel niet aankan. het afknappen van een bout van een generator. De generator moest toen weer helemaal uit elkaar worden ge haald, waarbij een groot aantal bouten werd vernieuwd. Mensen van English Electric (leveranciers van de generato ren) moesten ervoor uit Engeland ko men. De generator in kwestie zit in middels weer in elkaar en gaat waar schijnlijk vandaag al in proefbedrijf. Het zeewaterbassm waaruit de cen trale zijn koelwater en waaruit de ont- zilter zijn „grondstof" betrekt is thans geregeld. Aan het inlaatpompstation wordt de laatste hand gelegd en de (vertraagde) bouw van de inlaatsluis is nu zover gevorderd dat deze volgen de week ook kan functioneren. Op dit moment wordt het water in het bassin nog provisorisch op peil gehouden door een tijdelijke pomp. De centrale recircu- leert, wat wil zeggen dat het afgewerk te koelwater niet in zee maar opnieuw in het zeewaterbassin wordt geloosd. Het gevolg daarvan is dat het water dn het bassin een temperatuur heeft gekre- Gezicht op de .smaakmaker"het tot de ontziltingsinstallatie behorende apparaat dat kalkzouten aan het destillaat toevoegt waardoor het geschikt wordt voor huis houdelijk gebruik. pompstation. Om te voorkomen dat de zeeorganismen in het buizencircuit van de centrale komen worden ze door een .roterende zeef tegengehouden, wegge spoeld en via een pijpje afgevoerd naar de dijkglooiing. Deze gedekte tafel werd door de zeevogels binnen een dag ont dekt. De kosten van het projekt Texel stroom werden oorspronkelijk begroot op 18,8 miljoen gulden. Uiteindelijk is het 35 miljoen geworden. De oorzaken daarvan zijn bekend. Eén der extra kostenposten was de centrale bewaking van de installaties. Het was economisch aantrekkelijk om het hele projekt (dus niet alleen de centrale maar ook de wa- terfabriek, de pompen, de sluis e.d.) te laten regelen en controleren in één Het staat nu vast dat d! installatie het hele jaar s! Vrees dat het Texelse leid Het is nl. oneconomisch om in dat geval ook de tweede turbogenerator van 7,5 MW in werking te brengen. In de komende 8 tot 10 jaar zal het dus niet voorkomen dat beide turbogeneratoren tegelijk draaien; zij zijn eikaars reserve. Pas als rond 1980 de derde unit met een vermo gen van 15 MW wordt geplaatst, komt in deze situatie verandering. Zolang zal dê oude centrale in Den Burg nog wor den gehandhaafd. Hoewel de plannen oorspronkelijk anders waren, is geble ken dat ontmanteling van de centrale weinig voordeel oplevert. Voor de acht machines krijgt men niet meer dan de schrootwaarde en met het overblijven de gebouw is zonder ingrijpende ver anderingen ook weinig aan te vangen. Ook de kantoren, magazijnen e.d. de TEM blijven in Den Burg. In vergelijking met de andere onder delen van de Texelstroom-centrale is zo'n turbogenerator van 7,5 MW niet zo'n indrukwekkende machine. Maar de prestaties liegen er niet om: de tien oude dieselgeneratoren van de TEM hebben samen precies hetzelfde vermo gen! De turbine, gevoed door stoom van meer dan 60 atmosfeer, maakt 6.000 toeren per minuut; de rotor van de eraangekoppelde generator maakt 1500 toeren. Onder leidingvan direkteur B. Klein- huis namen we gisterochtend een kijkje op het Texelstroom-terrein. Op de niet- technicus maakt het geheel diepe in druk. Wie tussen de kolossale stoom ketels, condensors, turbines, tanks en de wirwar van pijpen doorwandelt en een vergelijking maakt met het „zieli ge" rijtje motoren in de oude centrale, beseft dat hier iets groots is verricht. En mocht de centrale alleen geen in druk maken, dan doen de eraan gekop pelde waterfabriek en niet te vergeten de uitgestrekte waterbouwkundige wer ken het wel. gulden. Want er was nog steeds geen antwoord gegeven op de vraag iwat er met de tarieven zou gebeuren. Nu dat antwoord er wel is, in de vorm van het verblijdende bericht dat de elektrici teitstarieven in de komende vijf jaar trapsgewijs zullen worden verlaagd tot het niveau van het PEN, wordt met steeds meer trots over de centrale ge sproken. De financiële inbreng van de provincie heeft wel veroorzaakt dat het meerderheidsbelang van de n.v. TEM bij de provincie gaat berusten, maar zo lang er betaalbare stroom uit het stop- kontakt komt, zullen zelfs de meest „zelfstandig" denkende Texelaars daar geen nacht minder om slapen. Al eens eerder schreven wij over de hoge mate van bedrijfszekerheid, die het Texelstroom-projekt zal hebben. De kans <4p een storing die gevolgen heeft voor de elektriciteitsvoorziening is o.a. door het toepassen van „cross over" techniek zeer klein geworden. Niet alleen de twee turbinegeneratoren zijn eikaars reserve; het is bijv. ook mo gelijk dat de turbine van unit a wordt aangedreven met stoom uit ketel b. Een soortgelijke omschakeling is mogelijk met de motoren in het pompstation. Pomp a schakelt automatisch in als pomp b defekt raakt. Over de voortgang van het projekt is men bij de TEM bijzonder tevreden. Vertragingen of ongelukken van bete kenis hebben zich de laatste tijd niet voorgedaan. De toelevering van onder delen is geen ogenblik gestagneerd ge weest. Dan mag men gezien het feit dat tientallen firma's bij de leveringen zijn betrokken van geluk spreken, te- Maar alles is betrekkelijk. De men sen die de centrale hebben gebouwd zijn groter gewend en spreken zelfs lachend van „dinky toys". Tot voor kort was Texel nog niet zo erg blij met het projekt van 35 miljoen Gezicht op het front van een der stoomketels. Een minder goede verhouding of menging van lucht en brandstof verraad zich direkt door de zwarte rookwolken die dan door de schoorstenen worden uitgebraakt. Gezicht op de Texelstroom-centrale van af de Deltadijk. Links naast het centrale gebouw de zeewaterontziltingsinstallatie. Na 45 jaar.ru op Schilderei gen van ruim 20 graden Celsius, 6 gra den meer dan het Waddenzeewater. Op een bepaalde plaats op de stenen glooiing van de dijk bij het pompsta tion zitten meeuwen die zich tegoed doen aan schaaldieren en visjes, afkom stig van de zelfreinigende zeven in het ruimte door één man Decij die deze mogelijkheid bid schijnlijk het meest indj onderdeel van de centrak niet alleen geregeld en g maar ook (automatisch) ige Tot grote tevredenheid s al geruime tijd proefdraai fabriek. De naast het een staande installatie levert 60 m3 water per uur, een die tot het dubbele kan w voerd. Vastgesteld is datct nog gunstiger rendement he vankelijk was verwacht. He fabriekswater wordt geme derde deel duinwater al vort de consument gaat. Het e een voor Texel ongekend: teit. De hardheid is 5 DK DH). De Texelse huisvrouw bijzonder tevreden over, nen ook boze tongen te zij ren dat door het fabricksv staan van puistjes in de 1 werkt. De mensen die me' van het afgeleverde wata verwijzen dit verhaal ec: rijk der fabelen en houdt: samenloop van omstandigh* meer daar de leveranciers zelf ook weer afhankelijk zijn van hun toeleve ringsbedrijven. Een geval van pech was Chemicus G Spanhaak op het labora torium van de centrale bezig met het kon- troleren van de kwaliteit van het door de ontziltingsinstallatie geproduceerde water.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 6