water en stroom ffi&E Volgend jaar open dagen Zwavelarm Zware olie Aardgas Personeel het gemaal Waterbassin Momenteel is de centrale „Texelstroom" met bijbeho rend terrein nog verboden gebied voor onbevoegden. In het huidige stadium van de werkzaamheden is het te lastig om groepen mensen te ontvangen. Het is echter de bedoeling begin volgend jaar open dagen te organise ren, waarbij belangstellen den in groepsverband zullen worden ontvangen en rond geleid. Omdat verwacht wordt dat voor het in menig opzicht unieke projekt veel belangstelling zal bestaan, ook van buiten Texel, is in het centralegebouw zelfs een speciale ontvangstruim te beschikbaar waar aan de hand van tekeningen e.d. toelichting kan worden ge geven. Een kijkje in het geheimzinnige binnenste van de in werking zijnde waterfabriek. Het verdampte zeewater kondenseert te gen de pijpen die worden gekoeld door zeewater dat even later zelf aan de kook zal worden gebracht. Men ziet hoe zich op de pijpen de druppels vormen. De mil jarden neervallende druppels in alle ver- dampervaten vormen samen tenslotte een stroom van 3 miljoen liter per dag oftewel drie Molenkoogzwembaden vol foto onder De elektriciteitscentrale, waterfabriek en de bijbehorende waterbouwkundige in stallaties worden centraal bediend en ge- kontroleerd vanuit deze imposante regel- kamer. Het is mogelijk dat één man alle processen voortdurend onder kontrole heeft. Zelfs het waterpeil van de Wadden zee (van belang met het oog op het ope nen of sluiten van de inlaatsluis) kan hier worden afgelezen. Eelman zijn resp. meet-regeltechnicus en electrotechnicus en tenslotte kan tot het centralepersoneel ook coördinator J. Endenburg worden gerekend. Sinds vorige week draait de centrale op zware stookolie nadat aanvankelijk met .gewone" gasolie is geëxperimen teerd. Zware stookolie is bij normale temperatuur zo dik als stroop. Om van de opslagtank naar de ketels te kun nen worden gebracht is verhitting met stoom nodig. De pijpen worden daarmee verhit maar ook de olie in de opslag tank in de omgeving van het tappunt. Eenzelfde voorziening is nodig voor de transportleiding van de tank naar de (nieuwe) haven. Deze leiding komt uit op de kop van een steiger, waar gemid deld eens per maand een tanker zal af meren. Men verwacht per jaar ongeveer 12.000 ton zware olie nodig te hebben. De andere grote tank is bestemd voor de opslag van gasolie voor de twee dieselgeneratoren en derde (kleinere) tank wordt gebruikt voor opslag van het chemisch zeer zuivere ketelvoeding- water. met een toch wel bescheiden vermogen Passerende marineschepen die ook wor den aangedreven door op zware olie gestookte turbines zijn van een veel groter vermogen en zijn dan ook meer verontreinigend. Dat wil niet zeggen dat men bij de TEM niet de voorkeur zou geven aan een absoluut schone brandstof als aard gas. De TEM-direkteur heeft zich nogal wat moeite getroost om Texel op het aardgasnet aangesloten te krijgen maar het ziet er niet naar uit dat dit op korte termijn lukt. Als het wel zover is, is het betrekkelijk eenvoudig om de ketel- branders om te bouwen. De centrale heeft de afgelopen weken wel wat geluidshinder gegeven. Vooral het opstoken van de ketels is een luid ruchtig karwei omdat de stoom die hierbij ontstaat moeten iworden „afge blazen". Dit door merg en been gaande geluid is in de omgeving te horen. Het gebeurt alleen bij het wisselen van de ketels en kan dus nooit een dagelijks voorkomende ergernis worden. Boven dien zorgt de TEM voor geluiddem pers. Een andere bron van storend lawaai vormen de inlaatventilatoren. Maar ook deze zullen worden afgeschermd zodat het ideaal een geruisloze centrale ongetwijfeld dicht zal worden bena derd. Wat er uiteindelijk nog te horen zal zijn moet men maar voor lief nemen en afwegen tegen het voordeel dat de altijd rokende en stampende centrale in Den Burg is stilgelegd. Dit is de turbogenerator die Texel mo menteel van elektriciteit voorziet. In ver gelijking met de stoomketels en andere grote onderdelen is dit hart van de cen trale van een opmerkelijk bescheiden for maat. De landschapsverstoring van de cen trale valt erg mee, vooral door de toe gepaste kleuren Het wordt nog gun stiger want uiterlijk het komende voorjaar wordt begonnen met de aan plant van een brede boomsingel die bin nen een jaar of zeven een belangrijk deel van de achterzijde van de centrale waar zich de ketels bevinden aan het oog kan hebben onttrokken. e winter iweer zijn oude kwa- lebben hoeft men dus niet te Er zullen waarschijnlijk wel verschillen optreden afhanke- meng verhouding. De zware olie waarmee de ketels worden gestookt is zwavelarm. Voor luchtverontreiniging van betekenis be hoeft niet te worden -gevreesd. De schoorstenen (25 meter) zijn niet indruk wekkend, maar hoog genoeg om het rookgas voldoende te verdunnen. Als de ketel op de juiste wijze wordt ge stookt, dus bij goede verhouding van zuurstof en brandstof, is de verbran ding volledig. Vorige week, tijdens het experimen teren met de branders kon men af en toe zwarte rookwolken uit de pijp zien komen maar nu is er niets meer te zien. iduktieohef (P. C. Carelsen) ,'ijf wachtchefs die elkaar [iet bemannen van de cor.- foto boven De rotor van een der turbogeneratoren, voordat deze werd gemonteerd. Het ding lijkt sprekend op de rotor van een fiets dynamo maar moet wel ,,iets" meer ver mogen leveren en is daarom ook wat groter zoals een vergelijking met de er naast staande olievaten leert De rotor maakt 1500 toeren per minuut en evenals bij de eraan gekoppelde turbine (6000 toeren) is uiterste precisie bij de montage vereist. n machinisten, waarvan er tegelijk dienst hebben: één tallaties in het centralege- voor de „externe" instal- de waterfabriek, de sluizen, tion e.d. He van direkteur B. Klein- imemend direkteur J. den t de begeleiding van de ge- douw is belast. Dan .is er nog G. Span'haak die als voor heeft het controleren mische samenstelling van ,maar ook alle andere stf den op chemisch gebied heren R. Manse en W. D. Bij een beschouwing van de vraag in hoeverre de Texelstroom-centrale mi lieuverontreinigend kan zijn moet men niet vergeten dat het gaat om machines mpliceerdheid van de nieuwe iet toebehoren in aanmerking R-ordt het personeelsbestand uitgebreid. Totaal wordt aan corps van 12 man slechts vijf iegd. Wel moet al het per- vertrouwd maken met de bij een stoomturbinecen- inders is als bij een diesel- •ekteur Kleinhuis heeft er oor dat zelfs de oudere zich bijzonder soepel in ïtuatie schikken en bereid i de vereiste „stoomdiplo- [en. Het personeelsbestand ale is als volgt opgebouwd: dat het water naar de centra twee pompen en er is derde. De pompen zijn sen automatisch werkende dat ongerechtigheden in het pijpencircuit te-

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 7