Cjrocn Zjwartsjexeh in het harL, TAXI 2323 Watersportvereniging „opende" nieuwe werkhaven Oudeschild AXI Spoedig ook ruimte voor tien grote kotters I Spechteninvasie op Texel i Texel zat tien minuten zonder stroom Uitzending „Café Chantant" ƒ9000,voor Pater Witte Lang verbeide weg eindelijk in aanleg Kollekte voor geestelijk gehandicapten WILHELMINALAAN 4-6 Elke woensdag voorlezen in openbare bibliotheek „St. Jan" brengt „Zwendel-affaire" (02220) 3132 Lg 20 OKTOBER 1972 86e JAARGANG No. 8718 N.V. v.h. Laugcvcld De Rooij 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 jry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bunk. Postgiro 652. Abonn. pr(js ƒ5,00 p. kw. -|- 50 ct incasso; los 25 ct Advert 21 ct. per mm. excl. 4°/o BTW Als gevolg van een storing in de nieu we Texelstroom-centrale te Oudeschild heeft Texel woensdagmiddag tien minu ten zonder stroom gezeten. Het defekt deed zich voor om 17.40 uur. De storing was snel gevonden en bleek van niet ernstige aard te zijn. Inmiddels werden de generatoren in de oude centrale zo snel mogelijk in bedrijf gesteld zodat de stroomvoorziening na tien minuten door „Den Burg" kon worden overgenomen. De oude centrale bleef enkele uren draaien omdat in Oudeschild van de ge legenheid gebruik werd gemaakt om nog een andere eerder gekonstateerde afwijking aan de turbo-generator te verhelpen. In de loop van de avond kon „Texelstroom" weer draaien. Het was de eerste keer dat zich een storing voor deed waarbij de energievoorziening werd onderbroken. Het TROS-radioprogramma „Café Chantant" dat vorige week in aanwe zigheid van Texelse bejaarden werd op genomen in de Burgemeester De Ko ninghal zal zaterdag 21 oktober (mor gen) van 17.45 tot 18.15 uur worden uit gezonden via Hilversum II Een herha ling volgt op 16 december op dezelfde tijd via dezelfde zender. In het verslag iri de krant van dinsdag was een ver keerde tijd vermeld. Het saldo op rekening 35.035 bij de Raiffeisenbank Texel heeft de ƒ9000, overschreden. Er is nu 9.198,26 bijeen voor het ziekenhuis van pater Kees Witte in Kenia. De jongste bijdragen: N.N. Den Burg ƒ35.—; N.N. Den Burg 200,—; N.N. Den Burg ƒ200,—; N.N. Den Burg ƒ200,C. H. Den Burg ƒ25,—. EIERLAND Sinds maandag is het aannemersbedrijf N.V. P. Daalder uit Alkmaar bezig met de aanleg van een ruim 1600 meter lange weg langs de duinen tussen Slufterweg en 's-Herto- genboschweg in Eierland. Dat betekent dat een eind komt aan een al meer dan tien jaar durende ellende. Ter plaatse lag nl. alleen een fietspad. Het puin- en zandpad, waarvan de auto's gebruik moesten maken, was vooral voor de gasten van de hier liggende bungalow parken een bron van ergernis. In feite waren deze terreinen niet behoorlijk ontsloten. De -weg wordt nu aangelegd in op dracht van Staatsbosbeheer en onder toezicht van rijkswaterstaat. De kosten bedragen rond twee ton. Ook het fiets pad wordt vernieuwd en gedeeltelijk verlegd. De weg wordt vier meter en het fietspad twee meter breed. Aan het eind van de Slufterweg wordt tevens een parkeerterrein aangelegd, bestemd voor tachtig auto's. Tot dusver konden bezoekers van de Slufter hun auto niet behoorlijk kwijt. Woensdag was het zandbed voor de nieuwe weg gereed en gisterochtend is de asfaltmachine met zijn werk begon nen. Als de weersomstandigheden gun stig blijven, is het wegdek in de loop van de volgende week klaar. De top laag wordt later aangebracht. Op de foto ziet men het tracee van de weg ter hoogte van „Slufterduin", gereed om van een laag asfalt te worden voorzien. Van 23 tot en met 28 oktober zal ook op Texel weer de jaarlijkse kollekte Geestelijk Gehandicapten worden ge houden. Nog steeds blijft de financiële steun uit partikuliere bron een dringen de noodzaak om een maximum aan hulp aan de 2 a 3% geestelijk gehandicapten van ons volk te garanderen. Zelfs nu is die hulp meer dan ooit nodig door de overheidsbeperkingen op financieel ter rein. In de Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten werken de protestant christelijke, de rooms katholieke en al gemene organisaties totaal 6 vereni gingen eendrachtig samen. Met recht mag gesproken worden over „Door en voor alle gezindten". De kollekte-opbrengst blijft voor de helft in het rayon {er zijn in Nederland bijna honderd kollekte-rayons) waar de kollekte wordt gehouden t.b.v. plaatse lijke en regionale voorzieningen. De rest komt ter beschikking van de grote lan delijke organisaties. De Nationale Kol lekte Geestelijk Gehandicapten wordt gehouden d.m.v. kollektebussen, kollek- te-enveloppen, intekenlijsten-boekjes en in sommige gevallen met kollekte-bon- nen. De Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten heeft niets van doen met organisaties en privé-personen, die huis aan huis of telefonisch artikelen te koop aanbieden onder het voorwendsel, dat de winst of een deel van de winst op de verkochte artikelen ten goede komt aan geestelijk en/of lichamelijk gehandicap ten, Wat Texel betreft kan nog opge merkt worden dat 10% van de plaatse lijke opbrengst ten goede komt aan het imbecielenklasje van de Beatrixschool. 1 Aartien van de Wetering '°k voor ziekenfonds en verz. j§ 0* B)Ul(|j||[(|iiJii||||)iiJliii||!i||i||||||||||||i;i!iiii||i||||iii|uillllllllllUlüJ[lW )ESCI1ILD Woensdag om twaalf voer de heer C. Drijver uit Den met zijn motorcruiscr „Beate" de werkhaven van Oudeschild bin- meerde daar af alsof het de ge- ïste zaak van de wereld was. Het echter een historische daad, want ileziervaartuig van de heer Drijver het eerste schip dat in de nieuwe ligplaats koos. Dat kon nadat des [ens om acht uur de verbinding met udc haven tot stand was gebracht, dragline verwijderde toen de smal- m die zich nog tussen beide haven- nen bevond. Slechts een handjevol en was getuige van deze gebeur- waarnaar niet alleen de plezier- Jers maar vooral de kottervissers ilang hebben uitgezien. nieuwe haven, die zeven keer zo is als de oude, is in de eerste bedoeld als werkhaven. Het drij- materieel dat nodig is bij de ver ing van de aan de Texelstroom lig- dijkvakken moet er ligplaats kun- rinden. Na afloop van de dijkwer- comt de haven dan voor de visserij likbaar en kan de oude haven tot haven worden gemaakt. Uit de zorgen 'er is het nog lang niet, maar toch zowel pleziervaarders als kotter- s al zeer binnenkort uit de ergste n zijn. dra de vijf meter diepe werk- gereed is mogen er al tien grote rs tijdens de weekenden liggen, tijdens de uitvoering van de dijk- is daarvoor ruimte genoeg, d omdat de kotters er op werkda- met zullen liggen, waardoor de erkers niet worden gehinderd. De aling is mede door toedoen van de icommissie tot stand gekomen en zo verzekerde men ons, zwart op herhalen dat de werkhaven voorlo- iboe zou zijn voor kotters en zelfs ■en ketting zou worden afgesloten weekend, zijn dus uit de lucht ge- Drijvende steigers Texelse pleziervaarders kunnen in -hting van het gereed komen van teindelijke jachthaven in de werk- terecht. Ze nemen namelijk geen kaderuimte in beslag omdat ze over ei gen drijvende steigers beschikken die in de noordoostelijke hoek van de haven zullen worden gelegd. Hiertoe zijn eni ge voorzieningen aan de dijkglooiing ge troffen. Zoals bekend hebben de Texelse ple ziervaartuigen de afgelopen twee jaar gastvrijheid genoten in de NlOZ-haven bij 't Horntje. Gistermiddag kwam daar een eind aan, want in een feestelijk kon vooi verlieten de diverse boten en boot jes de NlOZ-haven voorgoed en zetten, mèt de drijvende steigers, koers naar de werkhaven in Oudeschild. Officieel moet de werkhaven per 1 mei a.s. gereed zijn. Dat lukt makkelijk want vooral de weergoden zijn de ha venwerken bijzonder gunstig gezind ge weest waardoor men enorm kon op schieten. Er hoeft niet zoveel meer te gebeuren. De verbinding tussen oude en nieuwe haven zal nog verder op diepte worden gebracht. Mogelijk zal hierbij een baggermolen moeten worden inge schakeld. Verder moet op het haventer rein nog voor bestrating, lichtmasten e.d. worden gezorgd. Nog meer kotters Het was wel de hoogste tijd dat in de haven van Oudeschild wat meer ruimte kwam. Momenteel ligt de haven in de weekenden al eivol en de stroom van nieuwe kotters houdt aan. Op dit ogen blik zijn vijf vaartuigen in bestelling of in aanbouw, allen omstreeks veertig me ter lang. Een dragline verwijderde woensdag ochtend de laatste resten van de bar rière, die zich nog tussen de nieuwe en de oude haven bevond. Op dat moment was het verschil in waterhoogte tussen beide havenkommen nauwelijks tien cen timeter, zodat spectaculaire stroomver snellingen achterwege bleven. Al geruime tijd tevoren was de nieuwe haven volge pompt om al te grote druk van het bui tenwater op de dijk rond de vijf meter diepe haven te voorkomen Op de plaats van de doorbraak bevond zich eens de reparatiehelling, werkplaats en woning van De Wijn en waar nu het water van de nieuwe haven golft, graasden nog maar heel kort geleden de koeien van A. P. Dalmeijer Vanaf woensdagmiddag a.s. wordt weer elke week voorgelezen in de open bare bibliotheek. Welkom zijn kinderen van de hoogste klas van de kleuter scholen en van de eerste klas van de lagere scholen. Tijd: kwart voor twee tot kwart over twee. Er wordt voorge lezen door de heer J. Kroes of een der andere medewerkers van de biblio theek. Er zijn geen kosten aan verbon den. De toneelvereniging Sint Jan heeft ihet stuk „Zwendel-affaire" van Jan Everwijn in studie genomen. Het ver haal is gebaseerd op een oud Frans gegeven. De eerste opvoering van het stuk vindt plaats op zaterdag 4 novem ber in „De Oranjeboom". itai iiiiiiiiiiiiuuujmuiiiüuuuuuiiinBUBiuiiuaiuaitnofutnuinii 1 De laatste dagen worden op Texel 2 opvallend veel spechten waargeno- men. De vogels worden hier door- X gaans weinig gezien; ze houden zich bij voorkeur op in (loof)bosrljke gebieden. De soort waarom het hier gaat, is de grote bonte specht, X herkenbaar aan zijn zwart-witte vlektekening Wetenschappelijke J benaming: Dendrocopos major. Lengte 25 centimeter. De hier ge- J signaleerde vogels zijn waarschijn- lijk afkomstig uit Scandinavische J landen. Ze trekken nl. in grote troepen door. De familie G. van Boven (Jonker straat) werd zondagochtend uit de slaap gewekt door een ratelend geluid. Het bleek een bonte specht te zijn, die zich met zijn klimvoeten tegen een nestkastje aan het Rust- J huislaantje klampte en er in weinig J tijd in slaagde het kleine voor me- T X zen bestemde vlieggat zodanig uit X te breken, dat hij er tenslotte zelf X doorkon. Spechten doen dat vaker. Het kan voorkomen worden door de T X randen van het vlieggat met metaal- plaat af te dekken. X De grote bonte specht broedt zei- den op Texel. Er zijn slechts enkele X broedgevallen bekend.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1