9- rocn zwa in het harL, eer geslaagd concert in De Bijenkorf annenkoor en „Excelsior" Bloemschiktentoonstelling in raadhuis donderdag open '0 van het raadhuis Vernielingen Inbraak in Lieuvvslraat „Johanna Maria" kreeg nieuwe motor Inbraak in benzinestation Oprichting wielerclub uitgesteld tot 24 november Producten van groep enthousiaste dames Verkiezingen [DAG 24 OKTOBER 1972 86e JAARGANG No. 8719 N.V. v.h. Langeveld De Rooü 111 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 iry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. -f- 50 ct incasso; los 25 ct Advert 21 ct per mm. excl. 4% BTW ^.-isSgbwi :v- -i )STEREND Een bijna volle zaal zaterdagavond in „De Bijenkorf" «terend genoten van een gezamen- concert van het Texelse Christelijk nenkoor en de Muziekvereniging tlsior". Onder leiding van de heer uik gaven beide verenigingen een «ring van overwegend zeer goed Ite. Niet alleen de kwaliteit van het achte maar ook de opbouw van het ramma deden bij het publiek een goede indruk ontstaan. Lest heugt it, zal de heer Kuik gedacht hebben hij besloot het Ambrosiaanse Lof- ng van E. Gebhardt als slot van de «ring te kiezen. Het was dan ook machtige apotheose die werd be- met een staande ovatie. k het publiek werd aktief bij de «ring betrokken. Verzocht werd le liederen mee te zingen en om dat ilijk te maken was ieder van de voorzien. Het ging aardig maar s hier wel oppassen geblazen. Een >rt hoort niet in samenzang te „de- iren", zeker niet als dat tevoren is aangekondigd. Bovendien is het ïelemaal eerlijk tegenover de luis- rs die de melodie van deze christe- liederen nooit eerder hebben ge- 1. Wij voelden ons tenslotte be- imd toen we met de mond vol tan- itonden terwijl onze buurvrouw uit borst meezong. Jubileummars (arrangement van lolenschot) werd door „Excelsior" reffelijk gespeeld. Qua dynamiek nspel en klank mankeerde er vrij- liets aan. Torenmuziek volgens een suite uit de „Toren- ik" van Pezel, naar een arrange- van Van Lijnschoten. „Excelsior" dit enigszins barokke werk met etrekkelijk eenvoudige akkoorden iudeerd omdat het als verplicht op het zaterdag a.s. te Zaandam mden concours moet worden ge- i. Dirigent Kuik vertelde dat het hier en daar vrij langzaam lag dat was echt het voorschrift van mponist en niet het gevolg van ge- aan routine bij de muzikanten, deed gebrek aan routine zich bij tvoering van dit nummer gelden, 'ertrek van meerdere zeer bedre- Sxcelsior-leden zal daaraan wel vreemd zijn. Het samenspel was 'nrustig en er zal nog wel wat ge- le nacht van zondag op maandag Den Burg weer wat vernielingen ?d. Onder meer verkeersborden en het ontgelden. De politie heeft töer direkt kunnen pakken; hij bekend. ige week maakten wij melding en ander geval van vernielingen, rd toen een afvalbak in brand ge- een waterkraan vernield, een 'getrapt en een geparkeerde auto ®digd. Zoals bekend konden de worden aangehouden. Een hun nes ons er echter op dat hij en zijn llen niets te maken hebben met Schadiging van de geparkeerde "avraag bij de politie bevestigde Mededeling. De daders van de schadiging heeft men (nog) niet aanhouden. schaafd moeten worden voordat de Oos- terender muzikanten naar Zaandam vertrekken. Het andere concours-num mer, de ouverture De Argonauten van Gerard Boedijn, werd stukken beter ge bracht en gaf ons de overtuiging dat Excelsior zaterdag toch wel goede in druk zal maken al rekent dirigent Kuik op niet meer dan een tweede prijs. Ook de Excelsior-mars kwam er voortreffe lijk uit. Vervolgens kwam het Mannenkoor weer aanbod. Goed gezongen werden Psalm 146, „Hij leidt mij" en „Russisch vesperkoor". Een aardige variatie door zijn hypermoderne tekst werd gevormd door het goed gezongen „Dit de wereld", bewerkt door de heer Kuik. Het daarop volgende „Ik wil zingen van mijn Hei land" kon weer worden meegezongen maar dat lukte niet zo best. Hoogtepunten Na de pauze hoorden we van het Mannenkoor een voortreffelijke uitvoe ring van „De Heilige Stad". Dit beken de lied kwam zelfs beter uit de verf dan bij het gezamenlijk concert van Noord hollandse zangkoren. Muisstil luisterde het publiek vervolgens naar „Avond klokken" dat op waarlijk professionele wijze werd vertolkt. Hetzelfde geldt voor „Twee voerlui", een door zijn wis seling van toonaard uitgesproken moei lijk lied. In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in een woning aan de Lieuwstraat te Den Burg. De dader verschafte zich toegang door een keu kenraam te forceren. Vermist worden wat goederen, waaronder een bandre corder. De politie heeft de zaak in on derzoek. OUDESCHILD De kotter TX 99 „Johannes Maria" (schipper-eig. W. J. M. Boom) is gisterochtend ter visvangst gegaan na negen weken uit de vaart te zijn geweest. Het schip is in die tijd op de werf „Welgelegen" te Harlingen voorzien van een nieuwe Stork-Werk- spoor motor van 1015 pk. De TX 99 was oorspronkelijk met een Stork motor van 600 pk uitgerust maar om te kun nen blijven „meedoen" in de visserij was dat onvoldoende. De kotter is te vens voorzien van een nieuwe winch, een scherf ijsmachine en zg. stille koe ling. Een belangrijke verbetering is ook dat voor de opslag van vis is overge schakeld op het kistensysteem. De vis komt niet meer in een compakte grote hoop terecht maar wordt gestapeld in plastic kisten. Daarmee is de kwaliteit van het aan te voeren produkt zo zeer gediend, onder meer omdat beter kan worden gekoeld. Door de Coöperatieve Inkoopvereniging voor Visserijbeno digdheden zijn 3.000 kisten centraal aangekocht. De TX 99 heeft er 250 aan boord. Het is te verwachten dat steeds meer kotters op 'het kistensysteem zul len overstappen, niet in de laatste plaats omdat het voor de bemanning heel wat minder inspanning betekent. Het Christelijk Texels Mannenkoor en de muziekvereniging .Excelsior" zaterdag avond tijdens het gezamenlijk optreden van het zaterdagavond in „De Bijenkorf" gegeven concert. Het gezamenlijk optreden van mu ziekvereniging en mannenkoor aan het slot van de avond was indrukwekkend, maar zou in een ander gebouw stellig beter tot zijn recht zijn gekomen. Om dat op het toneel onvoldoende plaats was, moest „Excesior" in de zaal spelen. Het mannenkoor moest trachten over deze „geluidsbarrière" heen te zingen en dat lukte niet helemaal, ondanks het feit dat de muzikanten zich zoveel mo gelijk beheersten. Het „Jager Chor" uit de „Freischütz" van Weber leed onder deze situatie. Maar gelukkig ging het bij het reeds genoemde Ambrosiaanse Lofgezang beter en werd aan het be oogde sloteffekt weinig afbreuk ge daan. In de nacht van vorige week maandag op dinsdag werd ingebroken in de kiosk van de Shell benzinepomp van A. Kie vit aan de Pontweg. De daders sloegen het glas van de deur stuk, forceerden de kassa( waar geen geld in bleek te zitten) en verdwenen met medeneming van enige gereedschappen. De inbre kers waren afkomstig uit resp. Utrecht en IJsselstein en zijn inmiddels door de Utrechtse politie aangehouden. Ze wer den gegrepen na een nieuwe inbraak in Utrecht. Het tweetal heeft meer dan twintig diefstallen bekend. De vergadering tot oprichting van een Texelse wielervereniging, vrijdagavond in „Olympic"; heeft nog niet tot oprich ting van de vereniging geleid, maar is niettemin vruchtbaar geweest. Vele za ken die tot dusver alleen oppervlakkig door de initiatiefnemers waren bekeken, werden door de 16 aanwezigen ter spra ke gebracht: samenwerking met de po litie, verzekering van de renners, fiets tochten voor bejaarden, het werven van leden en de struktuur van de vereni ging. Het is de bedoeling de vereniging als volgt op te bou wen: een hoofdbestuur dat het be leid bepaalt en drie commissies die zich met de praktische werkzaamheden be lasten. Het hoofdbestuur zal bestaan uit een voorzitter en een secretaris-pen ningmeester. De commissies zullen ieder uit drie personen bestaan. Eén vertegen woordiger van elke commissie bekleedt tevens een bestuursfunktie. Daar de belangstelling gering was besloten de aanwezigen de oprichting tot vrijdag 24 november uit te stellen In de komende weken zullen commissie leden worden geworven, waarbij zal worden gewerkt aan de hand van een lijst van mensen die in het verleden al eens hebben blijk gegeven van wieler- belangstelling. „In ieder geval is er nu een kern die erin wil stappen en dat is in eerste instantie genoeg", aldus de jeugd- en recreatieconsulent J. M. de Vries, die nauw bij de oprichtingsplan nen is betrokken. Een week lang zal in de expositie ruimte van het raadhuis een tentoon stelling van bloemschikkunst te zien zijn. Het geëxposeerde werk is vervaardigd door zeven dames uit Den Burg die het bloemschikken als hobby beoefenen. Re gelmatig komen ze ten huize van me vrouw Duin aan de Maricoweg bijeen en de hele avond wordt dan in de keuken gewerkt aan de meest uiteenlopende composities van bloemen, bessen, takjes en andere door moeder natuur gelever de decoraties. Toegepast worden uitslui tend zelf gekweekte bloemen uit de tuin of wilde planten uit de natuur. Bloemschikcursussen werden jaren geleden op Texel georganiseerd door de huishoudelijke voorlichting, later door het Overkoepelend Orgaan van Vrou wenorganisaties. Verschillende dames zijn het bloemschikken sindsdien blij ven beoefenen. Laten zien „We hebben heel wat dingen gemaakt. Het idee om een tentoonstelling in te richten ontstond toen we ons realiseer den dat het toch eigenlijk jammer was, dat we al die stukjes maakten en er alleen zelf van genoten. We vonden dat anderen er ook best naar mochten kij ken. Misschien zou dat stimuleren om zich ook met dit werk bezig te houden", vertelde ons mevrouw Blom uit Den Burg. Ter vermijding van misverstan den voegde ze eraan toe dat haar clubje niet voor uitbreiding vatbaar is. Wie het bloemschikken wil gaan beoefenen moet alleen aan de slag of moet zelf een clubje vormen. Het samen werken is bijzonder gezellig en wederzijds stimu lerend. Leiding van „deskundigen" is beslist niet nodig. Met goede smaak en gevoel voor verhouding komt men heel ver. Dit laatste blijkt overigens duide lijk uit de expositie, want die is bijzon der boeiend en bovendien door de dames zelf smaakvol en overzichte lijk ingericht. Wat geëxposeerd wordt hoort uitsluitend tot de categorie „dro ge bloemen". Verwerkt zijn strobloe- men, zaaddozen, rietsigaren, bereklauw- bloemen, bessen maar ook schelpen en kalebassen. De werkstukjes blijven er maandenlang fleurig uitzien. De tentoonstelling gaat donderdag ochtend a.s. open. Men kan (tot 2 no vember) een kijkje komen nemen tus sen 10 en 12 uur 's morgens en van 2 tot 5 uur 's middags. Steeds zal min stens een der dames aanwezig zijn om desgewenst toelichting te geven en om het bloemschikken te demonstreren. Op de foto die gisteravond werd ge maakt ziet men hoe enkele dames na een volle dag hard werken de laatste hand leggen aan de expositie. MEDEDELINGEN VAN B EN W v Zoals bekend wordt op 29 november 1972 de verkiezing voor de tweede ka mer gehouden, Alle kiezers zullen tij dig een oproepkaart ontvangen, waar op is vermeld waar hun stembureau is gevestigd. Dit jaar mogen voor het eerst ook in woners van 18, 19 en 20 jaar aan de stemming deelnemen, n.l. iedereen, die op de dag van de stemming 29 no vember dus 18 jaar is. Hoe moet men nu handelen als men op die dag buiten de gemeente verblijft of wanneer men door ziekte, invalidi teit e.d, niet naar het stembureau kan gaan? Hierover kan het volgende ge zegd worden 1. Stemmen in een willekeurige ge meente. Aan een kiezer kan worden toege staan elders in Nederland te stemmen. Men kan ter secretarie tot uiterlijk op 15 november op een daartoe bestemd formulier het verzoek doen, in een wil lekeurige gemeente aan de stemming deel te nemen. Als het verzoek is inge willigd ontvangt men een z.g. kiezers- legitimatiekaart, waarmee men zich op een stembureau in welke gemeente in Nederland dan ook kan aanmelden. Deze mogelijkheid bestaat niet voor hen, die bij volmacht mogen stemmen. 2. Stemmen bij volmacht. Kan men niet op Texel aan de stem ming deelnemen, maar ook niet in een andere gemeente, dan is het mogelijk een ander te machtigen. Het verzoek schrift is weer verkrijgbaar ter secre tarie en moet op uiterlijk 15 november worden ingediend. Hierop bestaat nog één uitzondering. Het verzoekschrift kan nl. ook nog uiterlijk op 24 novem ber worden ingediend, maar dan moe ten zowel de kiezer als de gemachtigde in persoon ter secretarie komen. Aan een gemachtigde worden de vol gende eisen gesteld a. hij of zij moet zelf kiesgerechtigd zijn; b. hij of zij mag hoogstens twee aan wijzingen als gemachtigde aannemen; c. als gemachtigde kan alleen optreden de echtgenoot of echtgenote, bloed of aanverwanten tot en met de vierde graad (tot en met neven en nichten van zichzelf of van zijn of haar man of vrouw) en huisgenoten. Op deze regel komen twee uitzonde ringen voor. De beperking in de keuze van de gemachtigde geldt nl. niet voor de hierboven genoemde kiezers, die uiterlijk op 24 november met de ge machtigde in persoon verschijnen ter secretarie, en evenmin voor schippers e.d., die door hun beroep herhaaldelijk huiten hun woonplaats verblijven. Ge dacht wordt hierbij aan schippers, die met hun gezin aan boord verblijven en, naar te verwachten valt, op 29 novem ber niet tussen 8 uur 's morgens en 7 uur 's avonds ergens in Nederland aan wal komt. 3. Algemene opmerkingen Alle verzoeken moeten worden ge daan ter secretarie, afdeling algemene zaken, kamer 209, waar men graag be reid is nadere inlichtingen te verstrek ken. Het zal op prijs worden gesteld in dien men met het indienen van verzoe ken niet tot de laatste dag wacht, maar dit zo vroeg mogelijk doet. Dit zal het omvangrijke verkiezingswerk zeker bespoedigen en vergemakkelijken. Voor al uw schilder-, glas- en behangwerk aa noa Schilderend 28, Den Burg, telefoon 3179

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1