lessenaktie van Spar nu ook op Texel de schaduw d glas welkom nj winkeliers [LMNIËÏÏWS „Hollandse Maatschappij" viert jubileum plaatselijk Moeders van schoolgaande kinderen ook naar trimmen Ook subsidie voor niet - bijbels vormingsonderwijs Gezinsdienst in Den Hoorn Storig in TEM-centrale SM Gemeenteraad vergadert >5 js een maand voert het levens- lenconcern De Spar een aktie die is gericht te bereiken dat afge- e flessen, potten en ander glas- opnieuw naar de glasfabriek gaan. idiaffing van het statiegeld heeft ïaakt dat de laatste tijd enorme jlheden glas de vuilnisbak ingaan, et in het belang is van het milieu, uw gebruiken („recycling") is de juiste wijze van vuilverwerking, et glas betreft is dat nu dus mo- glaswerk zonder statiegeldwaar- eft, wordt derhalve opgeroepen rdag-, zondag- en maandagavond in het City theater „Detective Betrokken bij de verdwijning bm Grunemann zijn de detective Grunemanns vrouw Holly, Gru- ns vriend John Klute en een chef runemann, genaamd Cable. Het lanknopingspunt is een brief van ew Yorkse callgirl Bree Daniëls Fonda) maar Bree heeft aan de verklaard de foto van Grune- niet te herkennen; wel wordt zij tste tijd veel anoniem opgebeld, luurt dan een kamer in hetzelfde waar Bree haar kamer heeft, ute (Donald Sutherland) haar te- aftapt hoort hij haar een af maken. Hij volgt haar en ziet imen met de 65-jarige heer Gold- Us ze terugkomt maakt Klute haar bekend. Bree begrijpt dat ;luisterd is en gaat er vandoor, [lute volgt haar. Nogmaals ver- ze nergens van af te weten. Het pingspunt de brief is vol- ree door een sadist gescheven, ar eens mishandeld heeft. Als lute helpt om deze sadist te vin- dandt Klute via Ligourin vroegere souteneur bij Jane ma, maar deze heeft intussen >rd gepleegd. Een ander hoertje Page vertelt dat de sadist niet nann was, maar een oudere man. ïoort Klute dat ook Arlijn Page Bree is nu doodsbang en Klute met haar de nacht door in bed. dan voor het eerst een foto van n herkent de sadist in hem. Na ties weet Klute de zaak dan op n. lm werd vooral beroemd door esterlijke akteertalent van Jane Dit komt vooral tot uiting in een an maar liefst 5 minuten, waarin &-up van Bree's gezicht getoond (Toegang 18 jaar). agmiddag om 3 uur: „Zorro, de itaanbare". Als Spanje steeds ildaten uit de Amerikaanse ko- terugterkt, profiteren schurken om hun macht ten koste van de )g te vergroten. Eén van hen is isuelo, die zijn macht met wrede ukkingsmethoden weet te hand- alleen „Zorro" verzet zich tegen Del Consuelo vermoedt dat en Spaanse edelman is en om vangen laat hij alle edelen in ied arresteren. Zorro grijpt ech- ■assender in dan ooit te voren ijdt de edellieden, die dan Zorro :en einde te maken aan de heer van de wrede Del Consuelo. g 14 jaar). dit voortaan bij de Spar-winkelier te bezorgen. De Spar-organisatie zorgt er voor dat het glas regelmatig wordt af gevoerd om naar de fabriek te worden gebracht. Bij wijze van proef hield De Spar vo rig jaar al een dergelijke aktie in Gro ningen en Friesland. Het werd een groot succes. Naar aanleiding daarvan werd getracht ook in het westen van het land een glasfabriek bereid te vinden oud glas te verwerken. Dat is nu gelukt. Texel hoort tot district west, wat be tekent dat het van hier afkomstige glas via Purmerend naar een fabriek in Zuidholland gaat. De opbrengst van het glas komt ten goede aan de landelijke vereniging tot behoud van de Wadden zee. De aktie loopt bijzonder gesmeerd. Tot dusver kon reeds ƒ60.000,aan de Waddenvereniging worden overge maakt. Pover Waarschijnlijk omdat is verzuimd op Texel bekendheid aan de aktie te geven is de van ons eiland afkomstige oogst nog bijzonder pover. Spar-kruidenier Van der Slikke in Den Burg vertelde ons dat de afgelopen maand slechts drie kratjes lege flessen zijn ontvangen. Meedoen aan de aktie is in ieders be lang. De huisvrouw zit niet langer met flessen die de vuilniszakken voor een groot deel vullen, het glas komt niet meer op de vuilnisbelt terecht waar dit praktisch onvergankelijke materiaal een groeiend probleem veroorzaakt, ook als het huisvuil straks bij de Mokbaai on der de grond wordt gestopt. Last but not least vormt de glasopbrengst voor de Wadden vereniging een prettig finan cieel ruggesteuntje. Het parool voor milieubewuste huis vrouwen zal dus voortaan zijn: afge dankt glaswerk apart 'houden en van tijd tot tijd afleveren bij Spar-winkeliers Van der Slikke te Den Burg of Koorn te Oudeschild. Let er wel op dat dop pen en deksels van de flessen en potten ziin verwijderd. De etiketten mogen blijven zitten en de flessen hoeven ook niet te worden gewassen. Zoals bekend is er nog een goede me thode om de vuilniszak wat leger en het milieu wat schoner te houden: het inle veren van kranten en ander oud papier bij een der verenigingen die zich met het verzamelen daarvan bezig houden. Ook hier snijdt het mes van meerdere kanten, vooral nu er sprake van is dat het oude papier in waarde zal stijgen. Om volledig te zijn wijzen we er ook nog even op dat groente-afval eigenlijk ook niet in de vuilniszak terecht be hoort te komen, maar voor de schille- man kan worden klaargezet. Wie zich enkele kleine moeiten ge troost zal merken dat de hoeveelheid vuilnis die tenslotte aan de gemeentelij ke reinigingsdienst wordt toevertrouwd tot een fraktie kan worden terugge bracht. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw bestaat binnenkort 125 jaar. Het jubileum van deze landelijke agra rische standorganisatie zal in Den Haag worden gevierd met o.m. een receptie. De Texelse leden zullen moeilijk van de partij kunnen zijn en daarom is besloten het jubileum plaatselijk te vieren op vrijdag 24 november in hotel '„Juliana" te De Koog. De leden van de twee Texelse afdelingen („Texel" en „Eier- land") zijn hiervoor inmiddels uitgeno digd. Het programma ziet er alsvolgt uit; 18.30 - 19.30 uur gezellig samenzijn. Vervolgens diner tot plm. 22.30 uur en vervolgens het minder officiële gedeelte met een dansje e.d. De muziek wordt verzorgd door het kwartet Koos Huis man. De algemeen voorzitter van de Hollandsche Maatschappij zal worden gevraagd deze avond mee te maken. Besloten is het trimuur van dinsdag middag voortaan te houden van 14.00 tot 15.00 uur. Dit in het belang van moe ders van schoolgaande kinderen. De moeders zijn dan weer thuis als hun kinderen thuiskomen. Tot dusver was het percentage dames onder de trim mers aan de kleine kant maar trimlei- der J. M. de Vries hoopt dat daar nu verandering in komt. Zoals bekend was het dinsdagse trimuur in de eerste plaats bedoeld voor winkeliers die niet in staat zijn deel te nemen aan het trim uur van zaterdagmiddag. Zowel voor dinsdag als zaterdag geldt dat er nog veel meer deelnemers bij kunnen. Er zijn geen kosten aan verbonden, het is bij zonder gezellig en wie flink meedoet merkt al snel dat zijn lichamelijke (en geestelijke) konditie verbetert terwijl het gevreesde autobuikje wordt voorko men of weggewerkt. De oefeningen zijn zodanig dat ieder met een normale ge zondheid eraan mee kan doen. Deelne mers dienen zich voor de aanvangstijd te verzamelen bij „Dennenoord" aan de Grensweg. Op de foto ziet men de zater dagse groep aktief bezig op het zg. mar telveldje bij de Fonteinsnol. Voorstel aan raad B. en W. zijn met een gewijzigd voor stel gekomen inzake de subsidiëring van bijbelonderricht aan de leerlingen van openbare scholen op Texel. Zoals be kend werd vanuit de Pakt-fraktie de mening naar voren gebracht dat ook niet op de bijbel gefundeerd vormings- onderricht voor financiële tegemoetko ming in aanmerking zou moeten komen. De raad besloot toen het voorstel aan te houden en B. en W. te verzoeken om naast het bijbelonderricht in de veror dening ook de mogelijkheid open te stel len tot het geven van vormingsonder- richt door genootschappen op geestelijke grondslag zoals onder meer het huma nistisch verbond. Dit is thans gebeurd. Zowel het bijbelse als het niet bijbelse vormingsonderricht vallen nu onder de zelfde voorwaarden. De vergoeding die wordt tooegekend bedraagt 225,per wekelijks lesuur per jaar, welk bedrag jaarlijks wordt verhoogd met een percentage gelijk aan dat waarmee de salarissen van het over heidspersoneel p. jaar worden verhoogd. Bovendien worden de kosten van de no dige leer- en hulpmiddelen vergoed tot een maximum van ƒ3,50 per leerling per jaar. In de verordening is onder meer de voorwaarde opgenomen dat de voor het geven -van bijbel- en vormingsonder richt aangewezen leerkrachten geen propaganda maken voor enige vorm van onderwijs, kerk of geestelijke stroom. Het gaat dus om louter infor matie. Als de gemeenteraad er dinsdagavond a.s. mee akkoord gaat, wordt de veror dening per 1 januari a.s. van kracht. DEN HOORN Zondagochtend om kwart voor tien wordt in de N.H. kerk te Den Hoorn een gezinsdienst gehouden waarin ds. De Gier voorgaat. Ook de zondagsschoolleerlingen worden in deze dienst verwacht. Opnieuw deed zich in de nieuwe cen trale van de TEM bij Oudeschild een storing voor. Om tien voor twaalf woensdagochtend viel de turbo-genera tor uit en moest de energievoorziening door de centrale in Den Burg worden overgenomen. Om twaalf uur precies had Texel weer stroom. Ook de vorige elektriciteitsonderbreking duurde tien minuten: dit is de tijd die gemoeid is met het opgang brengen van de machines in Den Burg. Dinsdagavond 31 oktober vergadert de gemeenteraad, aanvang half acht. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Vaststelling van het presentiegeld voor de leden van de stembureaus. 4. Behandeling van het beroepschrift van de heer J. Koorn, wonende W 75 te gen afwijzende beschikking van burge meester en wethouders op zijn verzoek om een kampeerexploitatievergunning. 5. Bespreking nota „Structuurschets bestuurlijke indeling Noordholland". 6. Vaststelling van een verordening op de heffing van reinigingsrechten. 7. Vaststelling van de subsidieveror dening bijbel- en vormingsonderricht. 8. Vaststelling van een verordening met betrekking tot de organisatie van de financiële administratie, het finan cieel beheer in het algemeen en het be heer van de geldmiddelen der gemeen te Texel, alsmede het vaststellen van instrukties voor de comptabele en de ambtenaar als bedoeld in artikel 1, sub b, van de verordening. 9. Vaststelling van een verordening op het beheer van het grondbedrijf. 10. Beslissing op een verzoek van de Vereniging tot oprichting en instand houding van scholen met de Bijbel te Oosterend, waarin met toepassing van artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 medewerking wordt gevraagd voor het aanschaffen van 10 leerlingen-sets ten behoeve van haar lagere school. 11. Toekenning van een uitkering in eens aan het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel, t.w. de zg. trend-uitkering. 12. Voorlopige vaststelling van het be drag der uitgaven voor het openbaar gewoon onderwijs over 1971, als bedoeld in artikel 55 ter van de Lager-onder wijswet 1920. 13. Voorlopige vaststelling van het bedrag der uitgaven voor het openbaar buitengewoon lager onderwijs over 1971, als bedoeld in artikel 187 van het Be sluit buitengewoon onderwijs 1967. 14. Vaststelling over 1971 van de be dragen der gemeentelijke vergoeding voor het bijzonder gewoon lager onder wijs, als bedoeld in artikel 103 der La ger-onderwijswet 1920. 15. Bepaling van het maximaal toe laatbare krediet voor 1973 op grond van de met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten aangegane rekening courant-overeenkomst. 16. Aangaan van een rekening-cou rant-overeenkomst met het kantoor Den Burg van de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. voor het jaar 1973. 17. Aangaan van een rekening-cou rant-overeenkomst met de Coöperatieve Raiffeisenbank Texel voor het jaar 1973. 18. Machtiging tot het aangaan van kasgeldleningen ten behoeve van de dienst 1973. 19. Verlening van de verhoging van het maximaal toelaatbare krediet voor 1973 op grond van de met de N.V. Texelsche Electriciteitsmaatschappij (T.E.M.) aangegane rekening-courant overeenkomst. 20. Opdracht aan de afgevaardigde van de raad naar de algemene vergade ring van aandeelhouders van de N.V. Texelsche Electriciteitsmaatschappij (T.E.M.) tot het vaststellen van de jaar rekeningen over 1969 en 1970 van ge noemde maatschappij. 21. Verkoop van een perceel bouw terrein aan de Binsbergenstraat te Den Burg aan de heer J. L. Hoogerheide te Den Burg. 22. Wijziging gemeentebegroting 1971. 23. Wijziging van de begroting socia le werkvoorziening „De Bolder" voor 1972. 24. Wijziging begroting gemeentewer ken voor 1972. 25. Wijziging gemeentebegroting voor 1972. P in gedachten liep ze voort en nblik trok haar mond scheef, ze hier plannen te maken, hij met geen woordmaar ze eilbaar zeker, dat dat woord ou. ren van Meereveld, vierkant wen, een beetje scheef, naderde, lm zijn hart in zijn handen. >m je niet meer terug, kunnen mnnen we elkaar nog niet eens Deze middag was zo. t was goed. Ik zal deze middag jeten, Jan". ben ik blij om". Zijn stem tril- d nooit gedacht" ze zocht naar orden „dat wijzo met el- ten konden". i het altijd wel gedacht" er was e zekerheid in zijn stem, het lij in die enkele uren was ge- ïannelijker geworden. „Ik heb geweten", nst je dat?" tomdat ik van je hield, 't ran me dat ik 't zeg, want het h nooit iets »m niet?" Haar ogen hielden vast. Hij stond stil, stak zijn hi zijn jaszakken omdat hij •t ze trilden. door L. van Schooten iniimuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „Dat weet je wel. Jij en ikdat verschil is te groot". „Heb ik vanmiddag anders weinig van gemerkt". „Ik ook niet. Daarom durfde ik te zeggenwat ik zoëven zei. Ik schaam me er niet voor. Je mag het weten. Je moet het weten. Wélke kerel jij later ook krijgtje moet weten dat ik van je gehouden heb.altijd van je hou den zal". „Waarom" lachte ze en in haar ogen dansten uitdagende lichtjes „waarom wil je me persé aan een andere kerel plakken? Ben jij dan geen kerel? Nee, dat ben je niet. Je bént geen kerel. An ders zou je een meisje niet vertellen dat je van haar houdten haar aan een andere vent overlaten". Ze wist dat ze nu niet meer terug kon. Ze zag zijn donkere ogen diep zwart worden. „Trix" hijgde hij „Trixspot niet met me. Ik meende wat ik zei. „Ik ook" ze zei het rustig, maar haar lippen trilden. Een ogenblik stond hij bewegenloos als een stenen beeld, en zijn ogen boor den zich in de hare, als wilden ze lezen tot op de bodem van haar hart. Toen omklemde zijn hand haar arm als een schroef. „Kom" zei hij schor en voerde haar mee, de weg terug. HOOFDSTUK III Vastgelopen in het spoor „Luister es Jan", zei Trix bedacht zaam. Jan was nog helemaal in de zevende hemel. Plotseling, als in een ogenblik, was de wereld voor hem veranderd. Hij had altijd gedroomd van een toekomst samen met Trix en aan die dromen nooit verder durven spinnen, omdat ze tóch niet te verwerkelijken waren. Trix de dochter van Ir. Beemsterboer, die woonde op Huize De Perelaer, en Jan Borger uit het garen- en bandwinkeltje, dat paar paste niet bij elkaar. En nu tóch. Maar Trix zag meteen de praktische konsekwenties. „Luister es Jan", herhaalde ze, hem als het ware wakker schuddend. „Ja?" vroeg hij, nog maar half be langstellend, haar arm stevig vasthou dend, als was hij bang dat ze weer zou weglopen en het allemaal maar een droom zou blijken. „Het is natuurlijk allemaal heel mooi, jij houdt van mij en ik houd van jou, en als we nu naar een onbewoond ei land zouden vertrekken waar alle dagen de zon scheen, dan was er geen vuiltje aan de lucht. Maar ik moet je één ding vertellen: wat er ook gebeurt, maar ik blijf niet in Meereveld". Hij keek sip. ,Kijk niet of je je laatste oortje ver snoept hebt", lachte ze. „Is het soms jouw ideaal, hier je dagen te slijten? Mocht dat het geval zijn, dan heb ik me grandioos in je vergist en dan zeg ik: Jan, vergeet wat ik zoëven gezegd heb, laten we goede vrienden blijven en voor de rest.ajuus!" „Nu al weer?" vroeg hij onsteld en ze schoot in de lach. „Jongetje, als jij met mij wilt trouwen dan zul je me toch een behoorlijk be staan moeten bieden". Jan viel uit de wolken op aarde terug en hard Waarom moest Trix opeens zo zakelijk worden? Waarom nog niet een wijle op rozen gewandeld? Waarom de ontzaglijke heerlijkheid van deze ogenblikken nog niet wat benut, door alle zorgen en moeilijkheden mijlenver van je af te zetten? Maar hij leerde in deze eerste minu ten Trix kennen. „Wij kunnen nooit hier leven. Je weet hoe de mensen zijn. Dacht je dat ze jou ooit vergeven, dat je als arme slokker met de dochter van meneer Beemster boer gaat? Dacht je dat ze je verleden vergeten? Je moet hier weg, en zo gauw mogelijk. Je moet ergens anders naar toe en een nieuw leven beginnen met een schone lei. Je kunt makkelijk ergens komen, je gaat maar solliciteren. Eerst hier weg, en dan werken en studeren". „Hoe bedoel je, studeren?" vroeg hij wat onnozel. „Ben je van plan je hele leven com mies te blijven?" „Nee, dat niet". Hij had er, eerlijk gezegd, nooit zo over gedacht, maar ja.... nu, met Trix, werd natuurlijk alles anders. Verbazingwekkend snel vond het ontpoppingsproces plaats, van verliefde jongeling tot man-met-verant- woordelijkheden. Het begon hem te da gen; wanneer je werkelijk het aandurft met Trix Beemsterboer, jongetje, en zij het aandurft met jou, zul je ook alle zeilen in de mast moeten spannen. „Nou", zei Trix zakelijk, „mik hóóg, Jan. Doe je best om mettertijd ergens burgemeester te worden". Daar begon ze warempel al wéér over dat burgemeestersambt! „Kijk maar niet zo verdwaasd", ging ze verder, „dat jij tot nog toe steil om hoog hebt gekeken naar zo'n deftig iemand als de burgemeester, is best te begrijpen. Hij is de hoogste piet van 't dorp en daarenboven je allerhoogste chef, de toewan-besar". Jan glimlachte. Haar direkte manier van zeggen vermaakte hem en hij be wonderde haar, zoals ze daar naast hem ging, zo flink en raadzaam, zo recht op haar doel afgaand. „Maar Vinkie", dat was de burge meester van Meereveld, „is ook maar een doodgewoon manneke, als ie in z'n borstrok staat. Moet je altijd aan den ken, Jan. Als je bang bent dat je onder de indruk van iemand z'n poeha komt, dan moet je je hem voorstellen in z'n interlock je. Ben je meteen van de verle genheid af". Jan probeerde zich het dikbuikige, paars-aanlopende, vinnige burgemees tertje voor te stellen, gehuld in het pro- dukt van de firma Jansen en Tilanus, en grinnikte. „Een vent als jij met een goed stel hersens, redt dat makkelijk", stelde Trix vast. „En je kunt je goed aanpassen, de lui mogen je graag". „Dat is het niet alleen" wierp Jan een beetje benepen tegen „er komt veel meer voor kijken. Zonder een rooie cent heb je als burgemeester het niet gemak kelijk". „Je vergeet" zei Trix „dat ik hoewel niet bepaald rijk, toch nog wel zóveel heb meegekregen, dat we het best zou den redden". „En ik zeker van jouw centen leven!"

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 7