Cjrom ZwartsJexels in het harL> n gewestvorming lijkt voor Texel niet veel voordeel te zitten B en W positief maar niet enthousiast 2100 Texelaars laten hart en vaten onderzoeken IJZONDERE POSITIE VAN TEXEL MOET WORDEN ERKEND tngst voor vierde bestuurslaag aven in vogelvlucht Verzamelen van oud glas Vrouwenverenigingen genoten van hoogstaand marionettenspel Gemeente veegt straatgoten machinaal - DAO 31 OKTOBER 1972 86e JAARGANG No. 8721 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct. per mm. exd. 4% BTW jve N.V. v.h. Langcvcld De Rooij bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 lurry de Graaf, Keesomlaan 43, Den e|. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 nodig en mogelijk zijn echter gemeen schappelijke regelingen getroffen. Om bij kleinere gemeenten knelpun ten in de bestuurlijke organisatie op te lossen, is nu een ontwerp van Wet op de gewesten ingediend. Welke plaats het gewest moet innemen, is nog niet vastgesteld. Eén van de vragen is of het gewest uitsluitend een coördinerende functie moet hebben (ontwikkeling, planning, programmering) of dat ook uitvoerende activiteiten zullen worden opgedragen. Uit de memorie van toe lichting op genoemd wetsontwerp blijkt dat men het gewest ziet als een aanvulling op het huidige lokale be stuur. De Vereniging van Nederlandse gemeenten verwacht dat het gewest ook eigen taken zal krijgen, die mede afhankelijk zullen zijn van de maat schappelijke ontwikkelingen. De Ver eniging vindt ook dat gezien de huidige onzekerheid, waarborgen geschapen moeten worden tegen te vergaande be moeiing. Verder leeft de vrees, dat het gewest naast gemeente, provincie en rijk een vierde bestuurslaag zal vor men. sprake van een zekere isolatie, hetgeen zijn weerslag vindt/ in de besluurssa- menhang tussen Texel en de andere ge meenten in Noordholland", aldus B. en W. in hun schrijven aan de gemeente raad. De eilandpositie van Texel is overigens door de regering erkend. Er is dus geen sprake van dat zou moeten worden gestreefd naar samenvoeging van Texel met andere gemeenten en het gaat uitsluitend om de mogelijkheid van gewestvorming. I. en W. van Texel willen mecwer- aan gewestvorming. De gemeente deel moeten uitmaken van een be- ikelijk klein gewest bestaande uit el en het zg. StOK-gebied. Over het tig effekt van het gewest koestert 90 college echter geen hoge verwach- ;en vooral als gevolg van het betrek - 60 ijke isolement waarin Texel verkeert irdoor meerdere samenwerkingsvor- i zonder meer onmogelijk zijn. Bo- idien ontbreekt het nog aan vol- >1 nde gegevens om de gevolgen van de restvorming volledig te kunnen be delen. Zo is nog niet bekend welke 0 en het gdwest tot zich zal trekken, ieder geval willen B .en W. als uit- kkelijke voorwaarde stellen, dat de ondere positie van Texel moet wor- erkend. Uiteindelijke beslissingen den overigens niet door de gemeen- lad, maar door de rijkswetgever ge ien. Wel is het gemeentebestuur om standpunt gevraagd inzake de in- ng van de gewestelijke gebieden zo- aan de orde gesteld in de „Nota ctuurschets voor de bestuurlijke in- ng in Noordholland". Deze nota d door Gedeputeerde Staten op 17 j.l. aan het gemeentebestuur toc- Miden met het verzoek om een re- Apart gebied Reeds is bij onderzoek gebleken, dat Texel wat betreft de samenwerking met andere gemeenten een apart gebied vormt. In veel opzichten is Texel self Het door het Groene Kruis Texel georganiseerde hart- en vaatonderzock is gisteren van start gegaan. Voor het onderzoek hebben zich 2100 personen opgegeven, een aantal, waarover men bij het Groene Kruis zeer tevreden is. Met nadruk wordt erop gewezen dat ieder, die zich heeft aangemeld, nog een persoonlijke oproep krijgt ongeveer een week voordat men aan de beurt is. Per kwartier kunnen vier personen worden onder zocht. Het is zaak dat ieder precies op de aangegeven tijd verschijnt om het onderzockschema niet in de war te laten lopen. Van de 2100 personen hebben er ongeveer 100 het verschuldigde bedrag van 27,50 nog niet vol daan. Ze zullen echter toch worden opgeroepen en er wordt op gerekend, dat de kosten alsnog zullen worden voldaan. Mocht dat om een of andere reden moeilijk zijn, dan valt er wel te praten. Ieder, die aan het onderzoek deelneemt, ontvangt van het Groene Kruis een brief met aanwijzingen, waaraan men zich nauwkeurig dient te houden. Ook moet een vragenlijst worden ingevuld en men wordt verzocht tevoren een plastic flesje af te halen, dat, gevuld met urine en voorzien van etiket, bij het onderzoek (gelijk met de ingevulde vragenlijst en de oproep) moet worden afgegeven. De verwerking van de gegevens van het onderzoek vergt tweje tot drie weken. Als een afwijking wordt gevonden, ontvangt men bericht binnen deze periode. Wie niets verneemt mag aannemen dat niets bijzonders is gevonden. Geen interesse B. en W. van Texel vinden dat bun deling van krachten gewenst is, maar vinden dat zeer veel bestaande pro blemen kunnen worden opgelost door samenwerking van de gemeenten door middel van gemeenschappelijke rege lingen. „Wij vragen ons echter in alle oprechtheid af in hoeverre gewestvor ming bij het publiek leeft. Nu reeds kan geconstateerd worden dat de af stand bestuurder-bestuurden vrij groot is; bij gewestvorming wordt deze af stand waarschijnlijk nog groter", aldus B. en W., die vinden dat de onge ïnteresseerdheid van de burger in deze een grote rol speelt. Een inwoner van Texel zal'misschien wel enige interesse hebben voor de problemen van andere gemeenten, maar hij zal zich hieTbij totaal niet betrokken voelen. Recht streekse verkiezingen voor de gewest raad (het bestuur van het gewest) zal dan ook geen hoog opkomstpercentage te zien geven, zo vrezen B. en W. De vraag blijft aan welke specifiek regionale (gewestelijke) vraagstukken de gemeente Texel aktic)f kan deelne men. Vaak worden genoemd wonen, werken, verzorging, verkeer en ver voer, milieuhygiëne en recreatie. In het kader van verzorging kan gedacht wor den aan het jeugdwerk, maatschappe- (zie vervolg pagina 2) StOK is een afkorting van Stichting tot Ontwikkeling van de kop van Noordholland. Bij de or ganisatie is een aantal gemeenten in de kop van Noordholland aan gesloten. De grens ligt ongeveer bij Schagcn dat z<$lf ook aange sloten is. De StOK werd opgericht omdat verschillende gemeenten behoefte hadden aan een geza menlijke aanpak van bepaalde problemen, daar de kosten voor één gemeente te hoog waren. Zo wordt samengewerkt op het ge bied van riolering, brandweer en ziekenvervoer. Het is duidelijk dat Texel hier weinig belang bij heeft aangdzien men door de eiland positie gedwongen is alles „op eigen houtje" te doen. De gemeen te heeft destijds dan ook geen gc-^ bruik gemaakt van de gelegenheid om zich aan te sluiten. )e materie, die in deze nota aan de wordt gesteld is niet eenvoudig en een bestudering ervan is weer eens neer gebleken, dat Texel een uit- ieringsgebied vormt. Ondanks een tekende bootverbinding blijft er Op de gisteravond gemaakte foto ziet men wethouder C. Joustra, terwijl van ,hem een electrocardiogram wordt opgenomen. Naar aanleiding van ons artikel van vrijdag j.l. zijn verschillende Texelse huisvrouwen begonnen met het apart houden van afgedankte flessen, potten e.d., die geen statiegeldwaarde hebben. Zoals bekend kan men dit glas inleve ren bij de Spar-kruideniers, die ervoor zorgen dat het naar de glasfabriek wordt afgevoerd, waar er nieuw glas van wordt gemaakt. Voordeel voor de huisvrouw is, dat heel wat ruimte in de vuilniszak wordt gespaard en dat men de voldoening heeft mee te werken aan de oplossing van het milieuvraagstuk. Voor degenen, die niet in de buurt van een Spar-kruidenier wonen is het ech ter bezwaarlijk mee te doen. Hopelijk vindt daarom het volgende idee van mevrouw T. Roeper, De Fenne, navol ging. Mevrouw Roeper heeft aan de weg een kist geplaatst, waarin ieder uit de buurt zijn flessen en potten kan deponeren. Als de kist vol is, zorgt de familie Roeper ervoor, dat deze naar Den Burg wordt afgevoerd. Als derge lijke initiatieven ook worden genomen in andere dorpen en buurtschappen zal de „glasoogst" ongetwijfeld bijzonder rijk worden. Dc leden van de afdeling Texel van de Bond van Plattelandsvrouwen en het katholiek Vrouwengilde hebben vrijdag avond in het City theater genoten van een voorstelling van het marionetten theater „De Toverspiegel" van J. van Erkelens en zijn assistente mej. De Boer. De belangstelling was goed; de voor een dergelijke voorstelling zeer geschikte zaal van het City theater was voor ruim tweederde gevuld. supporting (winkelvoorzieningen, on derwijs, werkgelegenheid) maar voor meerdere voorzieningen moet toch een beroep op het vasteland worden ge daan. Er zijn reeds gemeenschappelijke regelingen, zoals met betrekking tot de schoolartsendienst, vleeskeuringsdienst e.d., maar over het algemeen geldt toch dat de samenhang met andere Noord hollandse gemeenten gering is. Waar Heen vanuit de lucht krijgt men een d van de waterbouwkundige veran- ngen die zich de laatste tijd bij Ou- Ihild hebben voorgedaan. Op deze Btfoto. woensdag gemaakt door J. |ta, dc haven van Oudcschild met jongste uitbreiding: de werkhaven. Ide achtergrond de centrale „Texel- bm" met het bijbehorende zeewater- De avond werd geopend door mevr. A. M. Hoogenbosch-Hin, voorzitster van het R.K. Vrouwengilde. De hepr Van Erkelens begon met een inleiding, waarin hij duidelijk maakte dat marionetten méér zijn dan zomaar een stel houten poppen; voor hem bete kenen ze een mogelijkheid tot uiten. Zijn geloof in de poppen geven hem „het gevoel dat je de schepper bent van die kleine wereld daar beneden". Zelfs kan het maken van een marionet ie mand bevrijden van een kwelgeest. De heer Van Erkelens werkt met een pop die 35 jaar oud is. Deze marionet is de gestalte van een kwelgeest uit zijn jeugd. Door het maken van de pop wist hij zijn nachtmerries te overwinnen, omdat hij de demon letterlijk en fi guurlijk aan het lijntje heeft. Daar hij ook veel kindervoorstellin gen doet, begon hij met „Barendjes groot avontuur", een sprookje dat zich afspeelt op de bodem van de zee en dat als moraal heeft: luister naar wat je ouders zeggen en neem nooit snoepjes aan van vreemde mannen! De rest van het programma bestond uit heel andere stukjes. Sketches die meestal geen ver haaltje waren, maar waarin poppen getoond werden die iets symboliseer den. Het geheel was erg poëtisch en op sommige plaatsen zelfs surrealistisch. De hoogtepunten van de voorstelling werden bereikt met de stukjes „De Moerasgeest" en „Herfst", waarin een marionet de herfst van het leven sym boliseert. In deze sketch werden het af sterven, het waarom, en het aanvaar den uitgebeeld Ook „De Vlam" dwong algemene bewondering af. De voorstel ling werd besloten met een vrolijke noot, geheten de „Notenballade". Een slotwoord, waarin dank werd ge- De gemeente is begonnen met het reinigeif van de straatgoten in alle dorpen. Gebruik wordt gemaakt van een machine, die daartoe voor één week wordt gehuurd. De machine borstelt de goten met een stalen borstel schoon en het losgemaakte vuil, begroeiing, blade ren e.d. wordt door een soort stofzuiger naar binnen gezogen. Het is de bedoe ling de machine ook in het voorjaar een toernee van een -week langs de dorpen te laten maken. Om de machine effek- tief te kunnen laten werken, is het zaak dat men niet teveel obstakels te genkomt. Automobilisten worden daar om opgeroepen hun voertuigen niet langs de straat maar op eigen terrein of op de parkeerplaatsen neer te zetten. Woensdag (morgen) zal de machine zijn veegwerk in Den Burg beginnen. bracht voor het gebodene, werd uitge sproken door mej. T Brand, voorzitster van de afd. Texel van de Plattelands vrouwen. Beide verenigingen kunnen terugzien op een avond van hoog ni veau.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1