T.E.M. boekte in 1970 nadelig exploitatiesaldo van f 90.267,-- Ondanks sterk toegenomen energieverkoop „Excelsior" behaalde tweede prijs op concours in Zaandam Hoge kosten verbonden aan opvangen van groeiende piekbelasting &wat in m&mu wow :/f Kleuters aan bruiloftsmaal VERVOLG VAN PAG. 1 Fraaie prijzen uitgeloofd bij wedstrijd „Kind en dier" Geparkeerde auto aangereden Beatopera „Tommy" matig uitgevoerd Explosief voorwerp onschadelijk gemaakt Snelheidscontrole 23 bekeuringen Sluiting wandelseizoei Geen schapendoder Fietsende dames aangereden Paard verkoos de vrijh Autopapieren verdwene Autoradio gestolen hiervan bedroeg ƒ19.952,89. De uitbrei ding van het distributienet van de open bare verlichting bedroeg in 1970 ƒ5.484,50. Het boekjaar 1970 heeft voor de n.v. T.E.M. een verlies van ƒ90.267,05 opge leverd. Dit tekort is ontstaan ondanks een belangrijke omzetgroei. De vraag naar elektriciteit is in 1970 zelfs zo be langrijk meer gestegen dan in voor gaande jaren, dat het groeicijfer hoger was dat 't landelijk gemiddelde. Totaal werd 18.150.823 kWh aan elektriscche energie verkocht. Het bovenstaande blijkt uit het jaarverslag over 1970 van de N.V. Texelsche Electriciteits Maat schappij dat samen met het verslag 1969 aan de gemeenteraad ter vaststelling is aangeboden. Het genoemde tekort over 1970 zal worden onttrdkken aan de re serves. In 1969 bedroeg het exploitatie tekort ƒ5.902,75. Het resultaat van de exploitatiereke ning werd in belangrijke mate beïn vloed door het bedrag dat is uitgegeven aan gasoliebalasting: ƒ259.363,07 wat neerkomt op 1,43 cent per verkochte kWh. In 1969 werd ƒ226.495,02 gasolie- belasting betaald. De centrale in Den Burg produceerde in 1970 20.417.466 kWh tegen 17.514.079 kWh in 1969, een toename van 16,58%. Het aantal bedrijfsuren van de motoren steeg tot 24.519 tegen 21.173 in 1969. De maximale belasting steeg tot 5.000 kW Die waarde werd gemeten op 25 juli 1970 om half negen 's avonds. In 1969 was de hoogste belasting 1.020 kW; de ze werd gemeten op 29 december om kwart voor acht 's avonds. De toename van de maximumbelasting bedroeg dus 24,38%! Deze enorme verhoging van de piek is kenmerkend voor de struktuur van het leveringsgebied Texel. Het zag er dus naar uit dat de beschikbare ma chines binnen afzienbare tijd niet meer in staat zouden zijn de groeiende pieken te verwerken. Daarom werden voorbe reidingen getroffen voor het kunnen plaatsen van noodagregaten. Brandstof De kosten van de brandstof bepalen mede de prijs van de stroom. De gemid delde brandstofprijs, inklusief gasolie- belasting, bedroeg in 1970 ƒ11,96 per 100 liter, in 1969 ƒ11,02 per 100 liter. In 1970 werd totaal 5,9 miljoen liter gas- olie gebruikt; in 1969 5,1 miljoen liter. Aan smeerolie werd in de TEM-centrale 103.765 kg verwerkt tegen 77.992 kg in 1969. Om aan de stijgende vraag naar elek triciteit te kunnen blijven voldoen moest tijdig worden voorzien in net- uitbreidingen of verzwaringen. Aan winkels (met of zonder woon huis) werd in 1970 2.062.452 kWh gele verd (in 1969 1.826.016 kWh), aan hore cabedrijven en rusthuizen 1.600.291 kWh (1.355.145 kWh); aan schuren en werk plaatsen en praktijkruimten 3.056.256 kWh (2.168.236 kWh); aan boerderijen en bollenbedrijven 1.615.027 kWh (1.566.496 kWh); bijzondere aansluitin gen, grootverbruik en bouwstroom 1.991.715 kWh (1.523.750 kWh); bemalin gen 369.074 kWh (309.618 kWh); straat verlichting van gemeente en rijk 613.668 kWh (584.225 kWh); Rijkswater staat - PTT - PWN - rioolzuiveringen 448.793 kWh (413.743 kWh); zomerbun- galows en bungalowbedrijven 809.578 kWh (713.189 kWh). Kabelnet Het kabelnet onderging weer de no dige verbeteringen. In het hoogspan- nigsnet werd 1388 meter kabel ver werkt, voornamelijk in de richting Fon- teinsweg, Okusweg en De Slufter. Di verse transformatorstations werden nieuw geïnstalleerd of gewijzigd. Ook 't laagspanningsnet werd uitgebreid en verzwaard. Hierin werd ruim 6 kilo- B. EN W. WILLEN MEEDOEN AAN GEWESTVORMING MAAR VEEL VOORDEEL ZIT ER VOOR TEXEL - NIET IN lijk werk, samenlevingsopbouw, school psychologische dienst en zij het in mindere mate aan bejaardenwerk. Op dit terrein is samenwerking gebo den, vinden B. en W., maar ze wijzen er op dat het niet voor de hand ligt dat ten aanzien van recreatie en milieuhygiëne in regionaal verband vetel kan worden gedaan. Hier manifesteert de eiland positie zich duidelijk. Als het gewest taken overneemt van de gemeentebe sturen is het niet onmogelijk, dat de invloed van de plaatselijke bestuurder en bewoner aanzienlijk geringer wordt. In de praktijk van het dagelijks leven zal de bootverbinding, hoe frequent ook, voor veel zaken een belemmering blijven vormen. B. en W. zien de rol van Texel in het gewest dan ook als beperkt, maar sluiten de ogen niet voor de problemen en ontwikkelingen in de regio. Moet Texel bij een gebied wor den ingedeeld, dan komt een klein ge west Texel plus het StOK-gebied SB. en W. als het meest gewenst voor. Voor een groter gewest ziet het col lege onvoldoende samenhangen. meter kabel verwerkt. In het hele net zijn 101 transformatoren verwerkt, ver deeld over 99 stations. De binnenkomende werkaanvragen konden weer vlot worden uitgevoerd. Voor tijdelijke leveringen, bouwstroom, nieuwe aansluitingen en hernieuwe le veringen werden 395 aanvragen inge diend. Door verbouwingen of verzwa ringen in de aansluitingen werden 119 wijzigingen aangevraagd. Bij 228 ver huizingen werd de installatie gekeurd en de stroomtoevoer tijdelijk afgesloten. Wel kwam het vaak voor dat werk zaamheden te laat door belanghebben den werden aangevraagd waardoor het niet steeds mogelijk was direkt ter plaatse aanwezig te zijn. Ondeugdelijk In 1970 moesten 153 elektrische huis installaties ondeugdelijk worden ver klaard op grond van de veiligheidsvoor schriften. De betreffende bewoners en/of huiseigenaars ontvingen een schriftelijke mededeling van afkeuring waarbij gelegenheid werd geboden de zaken in orde te laten brengen. De kwa liteit van de elektrische installaties nam hierdoor toe en ook werd gekonstateerd dat van deze kontrole een gunstig pre ventief effekt uitging. Meerdere gebrui kers gaven uit zichzelf al opdracht tot verbetering van de installatie. Het aantal lichtmasten op Texel werd weer verder uitgebreid. Het destijds opgestelde saneringsplan van de open bare verlichting zal in 1973 zijn afge rond. Totaal werden 33 lichtmasten nieuw geplaatst, van diverse lengten en in aluminium uitvoering. Het accent van de uitbreiding lag in het plaatsen van masten in de Strijbosstraat, Epe- laan en Thijsselaan. De aanlegwaarde De kinderen, die zaterdagmiddag a.s. met hun huisdier deelnemen aan de door „Kotex" georganiseerde wedstrijd „Kind en dier" dingen mee naar fraaie prijzen. Dit is te danken aan de Aan koopcentrale Texel, die niet alleen prachtige bekers beschikbaar heeft ge steld, maar ook voor alle deelnemertjes een surprise. Het staat nu ook vast uit welke per sonen de jury zal bestaan. Het zijn de dames Beekman uit De Waal, Mantje uit De Koog en Jeugd- en recreatie- consulent De Vries uit Den Burg. Er zal worden beoordeeld in „Casino" vanaf 14 00 uur. Deelnemende kinderen kunnen zich tot 16.00 uur melden. Zo als bekend is het de bedoeling, dat de kinderen voor de jury verschijnen met het huisdier, dat zij doorgaans verzor gen. Gelet wordt op de wijze van om gang met het dier en op wat het kind erover kan vertellen. Verder zullen de nodige conclusies worden getrokken uit de conditie van het dier. Met nadruk zij vermeld, dat het ras van het dier niet terzake doet. Wat de „toegelaten" soorten betreft is er wel een beperking Om begrijpelijke redenen kan niet wor den toegestaan dat men met een grote geit, kalf of pony komt aanzetten. Wel kom zijn honden, katten, vogels, cavia's, muizen, schildpadden enz. Ook een dwerggeit kan nog, maar groter be slist niet. De jeugdige eigenaar-verzor ger mag niet ouder dan 13 jaar zijn. Er zijn geen kosten aan deelname verbon den. Personeel Eind 1970 telde de TEM 34 perso neelsleden in vaste dienst. Door het be dienend centralepersoneel werd begon- nennen met een bedrijfscursus voor het toekomstige stoombedrijf, waarbij in sa menwerking met het provinciaal elek triciteitsbedrijf van Noordholland een aansluitende praktische vorming volgt in centrales te Velsen en Diemen. Door onderbezetting, continufunktie en de bijkomende bedrijfscursus werd veel ex tra arbeid gevraagd van het centrale- personeel. Met de met het oog op de nieuwe centrale met waterfabriek dient tot uitbreiding van 't vaktechnisch per- Ook het personeel van distributie en soneelsbestand te worden overgegaan, administratie zal moeten worden uit gebreid De bruto personeelskosten be droegen in 1970 ƒ735.099,68 een stijging met 9,65% in vergelijking met het voor gaande jaar. Mej 1. W. Bunschoten, sinds I augus tus 1971 leidster aan de Chr. kleuter school te Den Burg, trouwt morgen met de heer D. P Kooiker Het huwelijk wordt gesloten In Huizen en daarom kunnen de kleuters niet van de partij zijn. Om hen toch in de feestvreugde te betrekken, be sloot het a.s. echtpaar hen een diner aan te bieden. Zo kon het gebeuren, dat de 33 kleuters tellende klas gisteravond in de Raadskelder aan de biulloftsdis zat. Ook een collega-leidster was erbij, alsmede de ouders van het bruidspaar en de oudercommissie van de school Mej Bunschoten blijft voorlopig aan de kleu terschool werkzaam. OUDESCHILD De Renault 4 van een toerist uit Kampen werd zaterdag middag door een onbekende aangere den. De wagen stond op het Bolwerk te Oudeschild en liep onder meer schade op aan een der achterspatborden. De dader is nog niet gevonden. 123 Texelaars naar de schouwburg DEN HELDER Zondagavond speel de in de schouwburg te Den Helder de Duitse groep Jay-five hun uitvoering van de roek-opera „Tommy" van de En gelse componist Pete Townsend. Dat de verwachtingen hoog gespan nen waren bleek wel uit het feit dat maar liefst 123 Texelaars de moeite hadden genomen het gebeuren te gaan bekijken en beluisteren. Daar de voor stelling .pas om 22.45 uur afgelopen zou zijn, was een extra boot afgehuurd, zo dat iedereen weer naar Texel terug kon. Het viel allemaal echter wat tegen. Iemand die de l.p.-uitvoering van „Tommy" kent, begreep al vrij snel dat de kundigheid van de Jay-five nog lang niet toe was aan een moeilijk stuk als dit. Het geheel klopte allemaal wel, maar op vele plaatsen waren vereen voudigingen in het baswerk aange bracht, terwijl ook de 2 gitaristen ge zamenlijk nog niet uit hun instrumenten haalden, wat er door Townsend uitge haald wordt. Vaak ging de groep zich te buiten aan te lange improvisaties op te eenvoudige thema's. Het hoogtepunt van dit matige concert was een door de groep zelf ingelaste drumsolo. De slag gitarist bleek heel wat beter drums dan gitaar te spelen en samen met de ei genlijke drummer werd een uitstekend stuk slagwerk uitgevoerd. Ook het van de single bekende „See me, feel me" werd zeer stevig gespeeld, maar het nummer kreeg een flinke knauw toen in de climax de gitarist zijn vocale impro visatie te pas en te onpas de microfoon inschreeuwde. Al met al een concert dat is tegenge vallen, niet in de laatste plaats door het ontbreken van een goede act, wat voor een stuk als „Tommy" echt nodig is. Een strandwandelaar uit Den H vond op de Hors, dicht bij de laagw lijn een vrij zwaar explosief voon dat aan een bom deed denken. Vi politie werd de explosie ven-oj mingsdienst verwittigd, die ei zorgde dat het ding met springstof i opgeblazen. Op Texel wordt op grote schaal hard gereden. Zondag hield de pi in de bebouwde kommen van De 1 en Den Burg snelheidscontrole. Da werden niet minder dan 21 auton listen en 2 bromfietsers aangehoi en geverbaliseerd. Een van de a moest wegens technische gebreket het verkeer worden genomen. Woensdag a.s. voorinschrijving Zaterdagmiddags wordt door del delsportvereniging Het Gouden B een wandeltocht gehouden, v het wandelseizoen 1972 wordt ten. Deze NHWB-tocht start i Hoorn, bij de kantine „De Spil" op ZDH-sportterrein, tussen 13.00 en uur.-De wandelaars kunnen kiezen sen 10 en 15 kilometer. Het insohrijfgeld bedraagt bij inschrijving'ƒ2,voor volwassene ƒ1,50 voor jeugd tot 16 jaar. Leden de Wandelsportvereniging genieten reduktie van resp. ƒ0,50 en ƒ0,25. Voorinschrijving is mogelijk w< dag (morgen) van 18.00 - 20.00 uu H. Ploeger, Beatrixlaan 66 te Burg of telefonisch hij C. A. de G (02220) 3552. Wie van deze moge heid geen gebruik maakt, moet insc ven bij de start en betaalt dan J meer. Bij de start kunnen tevens dailies van vorige wandeltochten i den afgehaald. k Uttrt - fcnlUa nreehroerddtyrfefJ de redtktl» 'vpW Uit het bericht „Hond joeg schapen op" zou je de indruk krijgen dat mijn hond een bloeddorstige schapendoder is waarvoor de boeren voortaan terdege moeten uitkijken. Dat is niet waar. Ik was er getuige van dat twee politie mannen de hond in de wei achterna renden (nadat ik hem in een moment van onoplettendheid uit het oog ver loren had). De hond raakte hierdoor natuurlijk in paniek, waardoor hij zich niet liet vangen, maar wel door mij liet terugroepen. Dat mijn hond van na ture geen schapenbij ter is, moge blij ken uit het feit, dat vlak voor ons huis altijd een paar schapen lopen, die hij nog nooit wat gedaan heeft. Boven dien heb ik hem op die bewuste middag niet tegen de schapen horen blaffen, terwijl ik me toch wel op gehoorsaf- stand bevond. Nu vind ik de bekeuring die ik kreeg bijzonder rechtvaardig, want wat waar is is waar: de hond liep los buiten de bebouwde kom en dat is zeker in deze tijd van het jaar riskant. Maar ik wil niet dat de politie het dan voorstelt alsof op het laatste moment een verschrikkelijk bloedbad is voor komen. Mevr. J. Kaper-Zeijlemaker De Waal. De Christelijke Muziekvereniging „Excelsior" uit Oostcrend heeft op het zaterdag in de schouwburg-concertzaal „De Speeldoos" gehouden concours van de Bond van Chr. Muziekverenigingen in Nederland een tweede prijs gehaald. Het Oosterender korps speelde in de afdeling Uitmuntendheid en kreeg van de jury 281% punten, wat ruim vol doende was. Het verplichte werk „Suite uit De Torenmuziek" van Pezel-van Lijnschoten werd beloond met 138% punten, terwijl voor het keuzewerk (Boedijns „Argonauten") 143 punten werden toegekend. Voor een tweede prijs zijn minimaal 252 punten nodig. Opvatting en tempo, voor een be langrijk deel afhankelijk van de diri gent, kregen hoge cijfers. Dirigent Kuik, die al eerder de verwachting had uit gesproken, dat op niet meer dan een tweede prijs kon worden gerekend, was tevreden, waarbij hij in aanmerking nam dat vooral de „Suite uit de Toren muziek" bijzonder moeilijk is. Op alle Nederlandse muziekconcoursen wordt dit stuk door de korpsen in de afdeling uitmuntendheid gespeeld, maar tot dus ver is slechts een korps erin geslaagd met de Torenmuziek een eerste prijs te veroveren. Op het concours waren twee Op de Schilderweg nabij „Burgzicht" werden zondagmiddag twee wielrijd- sters aangereden door de 20-jarige auto mobilist J. T. W. uit'De Waal. Slacht offers waren de 48-jarige mevrouw Keijser en haar 23-jarige dochter. Ze werden door de in de richting Oude schild rijdende W. geramd, waarbij ze tegen de grond smakten. Ze werden lichtgewond en konden na door de arts behandeld te zijn per taxi naar huis worden gebracht. Volgens eigen opgave reed W. met een snelheid van 110 km. per uur; in de bocht had hij de wagen niet op de juiste weghelft kunnen hou den. dirigenten aanwezig van korpsen die volgende week, wanneer nog een con coursdag in De Speeldoos wordt ge houden, ditzelfde nummer spelen. De uitvoering van „Excelsior" werd door hen op de band vastgelegd om er bij hun repetities nog profijt van te kun- cnen trekken, samen met de kritische verslagen van de jury. „Excelsior" verspeelde punten op stemming en samenspel. De jury be stond uit de heren P. Westerhoudt, P. van Bruggen en W. P. Steijn. Deze toon den zich bijzonder streng, wat vooral naar voren kwam 'bij het beoordelen van de prestaties van „Soli Deo Gloria" uit Alkmaar, 57 leden sterk en spelend in de ere-afdeling. De harmonie bracht de nummers „Vanderville Suite" en „American Folk Song Suite" zodanig, dat de zaal een staande ovatie bracht en de Excelsior-leden unaniem van me ning waren dat hier „verbijsterend" goed was gespeeld. Toch konden er bij de jury niet meer dan 288 punten af, nèt voldoende voor een eerste prijs. Steeds vaker krijgt de politie te ken met vee dat uit de wei is onti en op de openbare weg gevaar opli door het verkeer. Vrijdagmiddag het paard van de heer J.v.d.K. Den Burg aan de wandel gegaan buurt van de Georgiëweg. De afslu van het terrein, waarop het dier hoort, was ondeugdelijk. DE KOOG In de nacht van 2 dag op zondag verdwenen uit de van de heer C. Z. uit De Waal rijbe kentekenbewijs en verzekeringsp ren. De wagen stond geparkeerd Dorpsstraat te De Koog. De ven papieren werden later teruggevo bij de MAVO-school op het Schi end te Den Burg. De dader is onbe gebleven. Zaterdagavond werd uit de auto de heer J. Roeper, „Akenbuurt' radio gestolen. De dochter van de Roeper had de wagen niet afgesloti de Weststraat te Den Burg gepark De daders hebben dé slee, waarme radio was gemonteerd moeten forc De politie heeft de zaak in onder» TEXELAARTJES Witte pomp Oudeschild steeds voordeliger. K. Verweij, Haven 5, telef. 3520 Zendt op tijd uw advertenties in Voor de krant van dinsdag vrijdags vóór 12 uur Voor de krant van v r 1 j d a g woensdags vóór 12 uur Goed ideevoor Uw bont in ieder geval kij ken bij de grootste en goedkoopste bontzaak van Nederland. Duizen den korte en lange Bont mantels, bonthocden en colliers tegen aantrekke lijke lage betaalbare prij zen!! Bont kopen is een zaak van vertrouwen. Een 3-jarig garantie- certificaat is dat vertrou wen waard. Meer waar borg voor bont. Desge wenst zeer soepele cre- dietservice. De Bont koning, Voorstreek 71, Leeuwarden, tel. 05100- 20 7 13. Komt U van bui ten de stad per bus, trein of eigen auto, bij koop krijgt U het reis geld terugbetaald. Dus gratis reizen Voor eieren Gravi 20. Altijd vers goedkoop Merkbenzine voor prijs. Dros' Sm« Eierland C 42 Opleiding voor al rijbewijzen en ook verlenging van rijb zen. Rijschool Groot K. H. Boon. Vamoi dipl., tel. (02230) Elke vrijdag theo in „De Oranjeboom' 20.00 uur Meisje biedt zich voor verzorging va kinderen, waar nv door werkzaamhede wezig is. Liefst Burg of omgeving, onder nr. 605 bur. Crt.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2