ïi Het geluk in de schaduw" Geeft de verbouw van snijmais perspectief? .ANDBOUW en VEETEELT Geiten op stap Is dat nu inspraak? Bedrijfsgebouwen en bedrijfsresultaten Scholieren nemen deel aan fotowedstrijd Grondverkopen Praten over „Samen-Over-Leven" Gespreksgroepen verdiepen zich in actuele problemen Start op 15 november I ubriek voor OikIci' ivdyltlir >1111 >1111 Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 31 oktober 1972 Sl| ;edi Enige tijd geleden vertelden we onder hoofd „Een nieuw gewas" iets over teelt van snijmais. Dit voor ons ei- id nieuwe gewfis heeft landelijk ge ril al veel opgang gemaakt. Uit uitla gen, die we de laatste tijd horen jkt, dat ook op Texel grote belang- >lling voor dit gewas bestaat. Een grote rol speelt daarbij het feit, t men op veel bedrijven de verbouw n voerbieten als een groot bezwaar at voelen. Een paar dagen geleden iren we op ee'n bedrijf, waar de jonge er in z'n eentje bezig was met het gsten van 2 ha voerbieten. „Het is het itste jaar" vertelde hij me. „Het >rdt me te erg om naast de verzorging n zo'n dikke 60 melkkoeien ook nog t werk van 2 ha bieten te hebben", kunnen daar heel goed in komen. Ook deze jonge boer dacht er over i snijmais te gaan verbouwen. Ook 0 andere kant werd ons informatie yraagd over de verbouw van snijmais de daaraan verbonden kosten. Wat levert een hectare snijmais op Hoe staat het nu met de voederwaar- die één hectare snijmais kan leve- ïn vergelijking met andere voeder- wassen en een zelfde oppervlakte asland. Bij een goed gebruik kan 1 ha gras- ad plm. 5.000 kg zetmeelwaarde (z.w.) •eren. Uitgedrukt in hooi betekent dit 1 hoeveelheid van 15 ton hooi. Om deze hoeveelheid te komen moet 'n perceel driemaal worden gemaaid moeten verder alle werkzaamheden, nodig zijn om van gras hooi te ma il worden verricht. Eén hectare voerbieten levert bij een brengst van 85 - 90 ton een hoeveel- d zetmeelwaarde van 8.000 kg. Bij n opbrengst van 40 - 45 ton voeraard- pelen komen we aan een zetmeel- irdeopbrengst van plm. 7.000 kg per Bij de teelt van snijmais kunnen we eneens rekenen op een zetmeelwaar- ■opbrengst van 7.000 kg. We hebben indruk, dat er op het moment diver- percelen snijmais op Texel staan, die -aal aan deze opbrengst zullen ko- Deze verricht het zaaien, hij voert de chemische onkruidbestrijding uit en ook het oogsten komt geheel voor rekening van de loonwerker. Het feit, dat de teelt en oogst geheel door de loonwerker wordt verzorgd is uiteraard vooral aantrekkelijk voor vee houders, die met de verzorging van het vee en de overige bijkomende werk zaamheden de 'handen al vol hebben. Wat gaat dat kosten Het zal duidelijk zijn, dat naast de overige kosten voor de teelt de rekening van de loonwerker bij de verbouw van snijmais vrij hoog is. Op grond van ge gevens uit diverse publicaties, die we getoetst hebben door informaties bij col lega's in het oosten van ons land komen we tot de volgende kostenopstelling. We gaan er hierbij van uit, dat het ploegen en zaaiklaar maken door de veehouder zelf gebeurt. Is dit niet het geval, dan zal ook hiervoor nog een be drag aan de loonwerker moeten worden betaald. Aankoop zaaizaad 120, Zaaien met precisiezaaimachine 80, Chemische onkruidbestrijding 125, Bemesting: 160 kg zuivere stikstof 160, 150 kg. zuivere fosfaat 105, 100 kg. zuivere kali 35, Diverse meststoffen 50, Oogsten en aan de kuil brengen 275, Plastic en gronddek 75, !et voorgaande betekent dus, dat wat opbrengst aan voederwaarde betreft ijmais alleen ovèrtroffen wordt door erbieten. Hoe staat het met de arbeid Afgezien van het weerrisico bij het nnen van hooi zal het duidelijk zijn, t het driemaal hooien van één hectare ij veel werk meebrengt. De teelt van ten is min of meer „berucht" om de eveelheid arbeid, die daarvoor nodig Weliswaar is na het in gebruik ko- !D van de chemische onkruidbestrij- ïgsnuddelen de teelt eenvoudiger ge- irden, maar de teelt en oogst van bie- i blijft veel arbeid vragen. Dit is de ien, dat de verbouw van dit uitste- nde voedermiddel steeds meer terug- >pt. De teelt en oogst van aardappelen is nder arbeidsintensief maar het is hier oral het punt van de bewaring, die de jhouders afschrikt. Het is niet zo een- udig om een hoeveelheid van 40 - 45 1 de hele winter vorstvrij en spruit- ij te houden. arbeid, die de veehouder zelf voor teelt en oogst van snijmais moet ver- :hten is miniem. Als de grond ge legd en zaaiklaar gemaakt is en de mesting is gegeven is het voor de rest op het moment, dat het produkt aan kuil ligt een zaak van de loonwer- op huil Dinsdagavond meldde de heer J.R. uit Den Burg bij de Rijkspolitie, dat zijn geit zoek was. Het dier stond op de vis markt en was volgens R. losgesneden. De politie, die het dier spoedig na de melding te pakken kreeg, in de buurt van het bureau, verklaarde dat het touw niet doorgesneden was maar gewoon gebroken. Toevallig nam de geit van de heer JJC. uit Oudeschild dinsdag ook de benen, maar ook deze zwerftocht was van korte duur. Totaal per ha ƒ1125, We willen er met nadruk op wijzen, dat het bedrag van ƒ1125,niet mag worden beschouwd als de prijs voor de opbrengst van 1 ha snijmais. Als snij mais zou worden verbouwd voor de ver koop, dan komen boven de kosten van ƒ1125,nog een vergoeding voor de pacht van de grond, de grondbewerking en diverse kosten, die aan de uitoefe ning van een bedrijf verbonden zijn. In streken, waar snijmais door akkerbou wers wordt verbouwd voor verkoop aan naburige veehouders wordt bij levering van de opbrengst van 1 ha snijmais aan de kuil bedragen van ƒ2100,tot 2300,berekend. In dat geval kan de verbouw van snijmais nl. eenzelfde ren tabiliteit opleveren als de teelt van zo- mergerst. Wat kost 1 kg zetmeelwaarde Uitgaande van een prijs van ƒ2300, per ha snijmais aan de kuil geleverd komen we met inbegrip van de kosten voor plastic en een gronddek op een be drag van 2375,Er van uitgaande, dat we hiervoor een hoeveelheid van 7.000 kg zetmeelwaarde hebben, bete kent dit een prijs van 34 ct per kg z.w. Een vergelijking met soortgelijke voe dermiddelen als droge pulp, voerbieten en aardappelen geeft het volgende beeld. Bij een prijs van 26,per 100 kg droge pulp is de prijs van 1 kg z.w. 40 cent. Het ziet er naar uit, dat de prijs van droge pulp in het komende seizoen hoger zal liggen dan 26,per 100 kg. Een prijs van 7 cent per kg voeraard- appelen levert eveneens een prijs van 40 cent per kg. z.w. op. Wat de voerbieten betreft is het zo, dat bij een prijs van 36,per ton franco thuis de prijs van 1 kg. z.w. op 38 a 39 cent komt. Bij een prijs van ƒ34, per ton is dit 36 a 37 cent per kg. z.w. Wat de arbeid betreft zal het voeren van droge pulp eenvoudiger zijn dan van snijmais. Ten opzichte van aardap pelen en bieten is de bewaring en voe dertoediening bij snijmais in het voor deel. De commissie Seepers heeft het ont werp recreatie basisplan Texel bij het gemeentebestuur ingediend. Omdat in deze tijd de roep om inspraak alom sympathie vindt, meende ook ons ge meentebestuur dat de Texelse bevol king invloed zou moeten kunnen uit oefenen op de inhoud van dit rapport. Immers, dit rapport vormt de basis voor de toekomstige recreatieve ontwikkelin gen op ons eiland. Een zaak waar veel Texelaars mee te maken hebben. Onze vroede vaderen ontwierpen daarvoor de volgende procedure: Nadat een commissie van deskundigen ruim 2 jaar aan het rapport gewerkt heeft, zou den bevolking en belanghebbende in stanties binnen 5 a 6 weken na het openbaar maken van het rapport een mening hierover op 2 zgn. hoorzittingen kenbaar kunnen maken. Wij vinden dit een hoogst droevige zaak. Om te verwachten dat op een rap port van 117 pagina's met bijlagen dat zó belangrijk is voor de toekomst van Texel, waaraan ruim twee jaar is ge werkt door deskundigen, binnen krap anderhalve maand een doordachte, goed gefundeerde en houtsnijdende kritiek te leveren valt, is wel een erg naïve ge- dachtengang voor een gemeentebestuur dat pretendeert de inspraak serieus te nemen. We hopen dan ook dat het gemeente bestuur om deze redenen tot de konklu- sie zal komen dat de hoorzittingen beter een aantal maanden uitgesteld kunnen worden. Dit ook al, omdat het rapport, nu de eerste druk zo snel uitverkocht is, door vele belangstellenden niet meer te verkrijgen valt. Het gemeentebestuur zou zich ons insziens door dit te doen een stuk ge loofwaardiger maken met haar opvat tingen over inspraak. Aktiegroep „Tessel Forever" LANDBOUW EN VEETEELT We willen nogmaals de aandacht ves tigen op de zeer belangrijke voorlich tingsavond, die op vrijdag 17 november a.s. wordt gehouden. In hotel „De Lin- beboom-Texel" zal op die datum om acht uur 's avonds de heer C. van Bruggen, bedrijfsleider van de C. R. Waiboerhoeve te Milling en een inlei ding houden over het onderwerp „Be drijfsgebouwen en bedrijfsresultaten". We mogen wel stellen, dat er zowel voor de bedrijfsgebouwen als voor de bedrijfsresultaten onder de veehouders grote belangstelling bestaat. De heer Van Bruggen gaat een verband tussen die beide zaken leggen. Het gaat dus om de vraag in hoeverre de bedrijfsge bouwen van belang zijn bij het verkrij gen van bedrijfsresultaten. De heer Van Bruggen kan over dit onderwerp „zinnige" dingen vertellen, omdat op de Waiboerhoeve alle in ons land bekende stalsoorten gebruikt wor den. Dit kan een zeer goede avond worden en we zijn dan ook van mening, dat het van belang is, dat u de datum goed ont houdt: vrijdag 17 november a.s. Alle leerlingen van de hoogste klassen van de Texelse openbare scholen nemen deel aan een fotowedstrijd die is uitge schreven door de Vereniging voor Open baar Onderwijs in samenwerking met fotohandcl Langcveld De Rooij te Den Burg. De wedstrijd wijkt in meerdere opzichten van de gebruikelijke gang van zaken bij een fotowedstrijd af. Donderdag j.l. zijn aan de leerlingen camera's uitgeleend: één toestel per drie leerlingen. De camera's zijn van het (eenvoudige) type Kodak Instamatic en voor dit doel door Kodak beschikbaar gesteld. Bij het uitreiken van de came ra's door de betrokken onderwijzers is uitvoerige fotoinstruktie gegeven, niet alleen wat de techniek van het fotogra feren betreft maar vooral over het ,zien" dat aan het maken van een foto vooraf moet gaan. Het afgelopen week end zijn de jongelui aan het fotografe ren geweest, ieder heeft vier opnamen mogen maken waarbij het onderwerp geheel vrij was. Gisteren zijn de belichte films ingeleverd en ze zullen nu door Langeveld De Rooij worden ontwik keld en afgedrukt. De prints gaan terug naar de leerlingen die dan zelf al discussierende met elkaar de twee beste plaatjes van iedere deelnemer moeten uitzoeken. Deze opnamen wor den opgeplakt en gaan naar de jury, be staande uit mevrouw A. Tiessen-Spaans, de heren J. Haag uit Oosterend en M. Warnaar uit Den Burg. De jury zoekt de tien beste foto's uit en laat deze ver groten. In raadhuis De tien vergrotingen zullen in het weekend van 4 november in de tentoon stellingsruimte van het raadhuis worden geëxposeerd en daar tot 11 november blijven hangen. Gedurende die tijd heeft het publiek dat de foto's komt bekijken de gelegenheid om de beste foto's aan te wijzen door het toekennen van pun ten. De prijzen gaan naar de opnamen met de meeste punten. Het spreekt van zelf dat bij de opnamen niet de naam van de maker is aangegeven. In de ten toonstellingsruimte zullen ook de ande- In de raadsvergadering van heden avond wordt beslist over een aantal ver kopen van bouwgrond. De heer H. Hopman te Hagen Duits land) koopt een terrein aan de Ruys- laan te De Koog om daar een bungalow te laten bouwen. Voor het 875 m2 grote terrein moet hij ƒ41.750,betalen. Het bouwplan van de heer Hopman is niet in overeenstemming met de bepalingen van het uitbreidingsplan maar daaraan kan door toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening aan worden tegemoet gekomen. Mr. J. W. Boonk uit Emmen koopt een 670 m2 groot bouwterrein gelegen nabij de Naalrand te Den Hoorn. Ook hij wil een bungalow bouwen, hetgeen in over eenstemming is met het nieuwe bestem mingsplan Den Hoorn. De verkoopsom bedraagt ƒ25.000, Mevrouw J. M. H. Söntjens uit Breda is gegadigde voor een perceel bouw grond van 450 m2 aan de Kuilderweg te Den Hoorn. Mevrouw Söntjens wil er een bungalow laten bouwen en is bereid voor de grond ƒ15.750,te betalen. Ook met de heer H. P. J. M. Hermans uit Baexem (Limburg) bereikten B. en W. overeenstemming omtrent verkoop van grond bestemd voor.bungalowbouw. De heer Hermans koopt een stuk van 400 m2 gelegen aan de Kuilderweg te Den Hoorn voor ƒ14.000, Ook de heer E. G. Arkema uit Coe- vorden wil een bungalow bouwen in Den Hoorn. Hij koopt van de gemeente een perceel van 540 m2 gelegen nabij de Naalrand. De raad wordt voorgesteld akkoord te gaan met een verkoopprijs van ƒ19.500, re door de kinderen geselecteerde opna men te zien zijn. Er zijn tien prijzen uitgeloofd. De eerste prijs bestaat uit een Kodak Instamatic camera. De 2e tot en met de 5e prijs zijn waardebonnen van ƒ10,en de 6e tot en met de 10e prijs waardebonnen van 7,50. Het overlegorgaan van de drie pro gressieve partijen heeft nadat aan haar het z.g. rapport-Mansholt was uitge bracht een opzet ontwikkeld om een dis cussie over analyse en opvattingen van dit rapport in zo breed mogelijke kring te doen plaatsvinden. Dit heeft geleid tot het discussieprojekt „Samen-Over- Leven". Het is de bedoeling om de pro blematiek van bovengenoemd rapport bij een zo groot mogelijk aantal ge spreksgroepen in discussie te brengen. Op basis van de resultaten van de ge spreksgroepen zal uiteindelijk door een begeleidingscommissie een afsluitend rapport worden opgesteld. De organisa tie van dit projekt is opgedragen aan het NIVON. Het gaat bij dit projekt om problemen van deze tijd t.w. vervuiling van het milieu, schrijnende armoede in een deel van de wereld, explosieve bevolkings groei, voedselgebrek, uitputting van grondstoffen, dreiging van massale ver nietiging door atoomwapens. De deelnemers komen in groepen van beperkte omvang bijeen, in het alge meen in huiskamers. Ook niet-leden van politieke partijen en andersdenkenden zijn van harte welkom. Reeds staat vast dat op Texel 2 a 3 discussiegroepen ge vormd zullen worden. Het aantal bijeen komsten wordt door de groep vastge steld, met als uitgangspunt een mini mum van 5 discussie-avonden tussen 15 november en 1 maart a.s. Elke avond zal één thema behandeld worden, t.w. opleiding, arbeid, inkomen, wonen en bouwen, welzijn, macht en onmacht. Wie geïnteresseerd is in deelname aan dit discussieprojekt kan zich als deel nemer opgeven bij één van de navol gende adressen: G. A. Oskam, Schilder end 44 (tel 2185); J. G. H. Hennink, De Koog, Bosrandweg 519 (tel. 02228-323); J. Koning-Bruin, Oudeschild, Tromp straat 8 en B. J. C. Starink, De Dage raad 6, 't Horntje. Discussiemateriaal is voor de deelne mers beschikbaar. Opgave is mogelijk tot en met 10 november a.s. Het is mogelijk dat het discussiepro jekt plaatselijk zal worden afgerond met één bijeenkomst van de gezamen lijke Texelse discussiegroepen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu e - lop B.T me! op door L. van Schooien uininuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii Ze stond stil en keek naar hem, of hij een merkwaardig vergroeide om was. .Jij antiek voorhistorisch primitief nnetje" brandde ze los „als je als man en vrouw gaat leven, betekent dat je alles samen doet. Tegenwoor- zijn zelfs onze achterlijke wetten beetje modern geworden en staat rnt k de getrouwde vrouw op haar eigen ien. Je moet dat een beetje zakelijk Jantje. Ik zou het niet met jou ndurven, wanneer ik niet vertrouwde jij een behoorlijke positie kon be ten. Zeg es eerlijk, Jan, was het heus plan, mij in Meereveld te laten leven de basis van een ambtenaars-inko- ■ne n en helemaal in die trant?" pkajfan had er eerlijk gezegd nog geen ment over nagedacht, maar dat durf- hij haar niet te bekennen. Trix" hij keek haar ernstig aan, „een Jartier geleden durfde ik nog niet eens i de mogelijkheid denken. Mijn hele en is opeens grandioos veranderd. 1 kan ik op dit ogenblik zeggen? Ik er m'n hele leven naar streven, jou ukkig te maken en dat houdt alles Je moet niet zo ernstig kijken" ver- ande ze, opeens weer jolig ,kijk es J*u het valt je misschien een beetje ™d op je dak, dat ik over zoiets be- Maar ik heb wél over deze dingen nagedacht. Ik heb geen standsvooroor delen. Ik wil trouwen met de man waar ik van hou, maar die man moet ook ge noeg hersens en genoeg doorzettings vermogen hebben om iets van z'n leven te maken. Ik geloof dat jij ze allebei hebt en ik zal je helpen zoveel ik kan. We zullen het samen gaan doen, Jan!" Samen! Samen met Trix! Opeens trad Jan Borger weer op ro zen. Hij begon meteen te solliciteren en werd na enkele maanden benoemd op de gemeentesecretarie van Hoogdam. Het was een flink dorp met wat indu strie en er werd gefluisterd dat je er carrière kon maken. De burgemeester daar had een stokpaardje.het moest voor iedere solliciterende jonge ambte naar een aanbeveling zijn, wanneer hij in Hoogdam gewerkt had. Dat had weer het nadeel dat wanneer de jongelui in Hoogdam genoeg geleerd hadden, ze „als eieren uit de mand" zoals de burge meester zei, wegvlogen naar andere ge meenten, waar men inderdaad wel ge steld was op de Hoogdammer discipelen. De gemeenteraadsleden noemden onder elkaar de secretarie wel „het doorgangs huis" wanneer weer in de krant stond dat de heer X., adjunct-commies ter secretarie, benoemd was als commies aan de gemeentesecretarie van Y. Jan maakte geen uitzondering. Anderhalf jaar had hij in Hoogdam gewerkt, terwijl Trix een goede baan had gevonden in Damstad, dat er een half uurtje met het boemeltje vandaan was. Ze zagen elkaar ieder weekend en soms ook nog wel een avond in de week. Jan kwam nog maar zelden in Meere veld, al ondersteunde hij zijn moeder regelmatig. En toen kwam daar opeens de kans op een benoeming in Vierhoven, als hoofdcommies B. en burgemeester Van Schalye had al vier sollicitanten gehad die hem niet bevielen en begon juist te wanhopen toen Jan zich aanmeldde. Hij vond hem een aardige bescheiden vent, daarenboven kwam hij de gemeen- „kinderboerderij" zoals hij de gemeen tesecretarie van Hoogdam betitelde. En aangezien er ook een alleraardigste wo ning beschikbaar was, maakten Jan en Trix trouwplannen. Het huis was een beetje duur voor een ambtenaar-sala ris, maar Trix, met één oog naar de toe komst, vond dat juist heel best. Ze richten het smaakvol in, ze trouwden in alle stilte (Trix voelde niets voor haar eigen familie en vreesde het kon- takt met die van Jan) en een jaar later gaven de heer en mevrouw Borger- Beemsterboer met grote blijdschap ken nis van de geboorte van een dochter: Erica Beatrix. En toen kwam Tom. En moeder Trix had het zo druk met de zorg voor haar spruiten, dat ze een hele tijd lang volledig opging in haar huishoudelijke plichten. Vijf jaar na Tom kwam Wietske, ze had de handen vol! Ook Jan had het druk. Geldzorgen hadden ze gelukkig niet. Met zijn salaris en de rente van Trix' kapitaal je konden ze alles kopen wat ze nodig hadden. Jan ontdook zijn vaderplichten niet. Integendeel. Wanneer hij thuis kwam, vlogen ze hem al tegemoet. Toen ze klein waren speelde hij met hen, ging met ze wan delen in de bossen rondom, repareerde hun speelgoed, vertelde hen verhaaltjes. En ook toen ze groter werden, wisten ze telkens en telkens hun vader te vinden. Jan kon een klein jolletje kopen en ging met Tom zeilen, maar ook Erica bleek een echte waterrot. Trix was gelukkig met haar man en kinderen. De verandering kwam toen de ge meentesecretaris bij het overtreken van de straatweg door een autobus werd ge grepen en in het ziekenhuis overleed. Alle eerzuchtige dromen van eertijds staken fel het hoofd weer op. Hier lag een kans voor Jan. Hij zelf geloofde er niet in. „Kijk es hier" zei 'hij nuchter „het komt maar zelden voor dat iemand van de secretarie benoemd wordt tot secre taris. Ten eerste is het moeilijk om de chef te worden van je collega's". „Ze mogen je allemaal graag" ant woordde Trix. „Dan misschien niet meer". „Dan komt het er ook niet meer op aan. Als je eenmaal hier secretaris bent, heb je een goeie kans om later ergens tot burgemeester te worden benoemd". „Nog altijd het ideaal van de burge meestersvrouw?" plaagde hij. „Vind je het zo mal? Waarom niet? „En dan" somde hij op „je weet dat ik me nooit met politiek opgehouden heb. Misschien is dat verkeerd. Maar ik kan er niet warm voor lopen. Politieke vrienden heb ik niet in de raad". „En je staat met alle raadsleden op goede voet!" riep ze kwaad. „O ja, en als ik de enige gegadigde was, zouden ze me wel stemmen. Maar de meerderheid is een beetje wakker ge worden sinds Bendien wethouder ge worden is en die zullen er zeker op uit zijn om een van hun éigen mannetjes er door te drukken. Ik heb al de naam horen noemen van een jonge meester in de rechten ergens in Utrecht. En Van Schalye mag dat wel, een jurist als sec retaris. Dat staat gekleed. Hij zit de laatste tijd al telkens over de vele pro blemen die tegenwoordig voor de deur van een magistraat worden gelegd en dat je wel een halve jurist mag zijn om eruit te komen! Ik ken die verschijnse len. Van Schalye vindt het heel erg naar om iemand teleur te stellen en daarom plaveit hij het pad maar vast Er is trouwens sprake van, dat ik chef zou worden van de afdeling bevolking, omdat ik zo goed met de mensen kan opschieten. Nee Trix, ik geloof niet dat ik veel kans heb". „En dus doe je ook maar geen moei te". „Ik ben een beetje bangals ik solliciteerde en ze namen me niet, dan werd mijn positie misschien een beetje moeilijk. Trouwens, ik geloof dat de burgemeester me anders wel een tip ge geven zou hebben „Misschien vermoedt de goede man niet eens, dat je graag zoudt willen!" „Als ze van plan waren een eigen mannetje te nemen, zou ik zeker een kans maken". „Maar je doet ook maar niks. Je wacht ook maar of. Ga dan eens praten met de burgemeester, gooi een visje uit, dan wéét je tenminste waar je aan toe bent". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5