Cjroen Twavtsjexels in het harL, ,)raagt gemeente waterzuivering >ver aan „Uitwaterende Sluizen"? De Spyker TAXI 2323 ouw- annen! roepschrift J. Koorn ongegrond verklaard Zors (,at ie sezien wortlt ïeheimzinnig conflict rond wethouder J. C. Dros Teleurgesteld over goedkeuring burgemeester voor topless show .''"l TAXI dien v. d. Wetering (02220) 3132 Ongeoorloofd crossen in de duinen Raadslid C. Timmer (AR) ROCK AND ROLL- AV0ND De eerste Sinterklaasadvertentie WILHELMINALAAN 4-6 uiiiiJiinDimnijnmiiiiHiiiiiHnmnimiiiiiiiiiinniiiiiiiiiuuiiniiimiiuiiiiiiiu ■4 WUVJLMBEll lyjj ööe JAAKliAJNU NO. WCL'L I N.V. v.h. Langeveld De Rooij 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 ry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nedcrl. Mlddenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. -j- 50 ct incasso; los 25 ct Advert 21 ct. per mm. exd. 4*/o BTW kans is groot dat het Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen Noord- nd zich gaat belasten met de afvalwaterzuivering op Texel. Dit grote dhollandse waterschap is door gedeputeerde staten nl. aangewezen als liteitsbeherend orgaan" bij de toepassing van de nieuwe Wet Verontrei- g Oppervlaktewater. Volgens deze wet moet een waterschap en niet een 81 ente worden belast met de zorg voor de waterzuivering in een bepaald 10 d. Het lag voor de hand dat het Waterschap Texel hiermee zou worden en aanvankelijk was dat ook de bedoeling. In de dinsdagavond gehouden vergadering liet voorzitter Mr. W. H. Sprenger echter weten dat het GS- punt is gewijzigd en dat men de voorkeur geeft aan Uitwaterende Sluizen, ordt door het gemeentebestuur betreurd. To dusver werd de afvalwater- ring behartigd door de gemeente. Men is nog druk doende met de uitbouw Ie waterzuivering op het eiland; aan een plan wordt gewerkt om de zuive- i>p Texel geheel af te ronden. De gemeente kan tegen het provinciale plan roep gaan en zal dat waarschijnlijk ook doen. houding van het waterschap Texel nog niet vast, zo vertelde ons des- agd dijkgraaf M. Roeper. Aanvan- wilde men graag de zuivering op ■lemen, maar nu de provincie voor geeft aan een andere instantie de konsekwenties van verzet ;gen zorgvuldig worden bekeken, er geval moet voorkomen worden gemeenschap op een of andere slachtoffer wordt van het „zelf doen". Het polderbestuur staat nteel niet te trappelen van onge- >m de gecompliceerde zuiverings- 'matiek (met de eraan verbonden eringen, kennis van zaken e.d.) Ie nemen. Dat is dan weer verve- 'oor de gemeente, die moeilijk van ivincie kan eisen dat het Water- Texel met het kwaliteitsbeheer it Texelse oppervlaktewater wordt terwijl het Waterschap dat zelf ril. Het laatste woord over deze is in ieder geval nog niet ge in. Enig perspectief lijkt te zitten compromis, waarbij het „aktieve" ingsbeleid bij de gemeente blijft waterschap Texel het „passieve" overneemt. Mogelijk maakt de positie en de specifieke problemen e rioolwaterzuivering op Texel, irgelijke regeling voor de provin- ivaardbaar. Conflict met B. en W. Ificl college van B. en W. bestaat nstig verschil van mening. Mr. [er zei dat bij dit verschil de heer )ros als wethouder èn als privé- n is betrokken. De kwestie heeft geleid dat de zorg voor het Ge- :lijk Grondbedrijf niet meer hoort portefeuille van wethouder Dros lijdelijk berust mij Mr. Sprenger. gegevens kan ik op het ogenblik erstrekken", aldus de voorzitter, armee wel een stroom van de wilde veronderstellingen ontke- De heer M. Bakker probeerde eer te weten te komen; „Heeft de e wat met De Krim te maken?", renger: „Nee, niets". aanleiding van de Kroon-toe- ng voor de vuilnisstortplaats bij kbaai informeerde de heer J. Zui- id of op het betrokken terrein de atertoestand wel eens is geme- had gehoord dat de grondwater- aanmerkelijk is gestegen, tot 60 leden het maaiveld. Dat zou wel •oeilijkheden bij het vuilbegraven ingeven. Mr. Sprenger dacht dat een en ander behoorijk onderzocht is alvorens de goedkeuring werd verstrekt. Tessel Forever De reaktie die het college had gege ven op het met handtekeningen onder steunde verzoek van Tessel Forever om het toeristisch autoverkeer op Texel te beperken, was voor de heer C. Koorn niet erg bevredigend. Hij noemde het antwoord van B. en W. vrijblijvend en veronderstelde dat „deze jonge mensen misschien oog hebben voor dingen waar wij zelf blind voor zijn". Hij vond dat de jeugd te zijner tijd in ieder geval niet moet kunnen zeggen; wat hebben jullie er een grandioze puinhoop van gemaakt. De heer Koorn was echter de enige die er zo over dacht. De heer Westdorp: „Ik begrijp de heer Koorn niet". Mr. Spren ger: „Ik ook niet". Waarop het CHU- raadslid de gemeenteraad aanraadde eens een kijkje op Vlieland te nemen (waar vrijwel geen toerisch autoverkeer Wethouder J. C. DROS conflict Reserveer tijdig onze ieuwe witte trouwauto is) want, zo had hij uit een tv-reportage opgemaakt, door het ontbreken van uit laatgassen staan met name de bomen er daar veel beter bij. De heer P. Smit: „Dat zegt toch niets! Op Terschelling groeien planten die op Texel niet voor komen. Je kunt toch niet beweren dat dat door de auto's komt". Ook de heer C. Timmer vond de opmerking van de heer Koorn maar niets en schaarde zich achter het standpunt van B. en W. Mr. Sprenger zei zelfs opmerkingen in die zin dat B. en W. en de gemeenteraad blind zouden zijn voor het autoprobleem niet te willen accepteren. Blauw De heer L. J. Weijdt, die jaren op Vlieland heeft gewoond, wist te vertel len dat het naar verhouding op de wei nige wegen van Vlieland zelfs bijzonder druk is als gevolg van het toeristische bromfietsverkeer. „Tussen de bomen is het daar soms blauw van de uitlaatgas sen; dat heb ik op Texel nog nooit mee gemaakt". Wethouder Dros had al een idee voor het compenseren van de on gunstige auto-invloed: Een boom pro duceert zuurstof die de auto weer ver bruikt. We moeten dus bomen planten. De voorzitter zei het verheugend te vin den dat jongeren zich met het probleem bezig houden maar het is beslist niet waar dat B. en W. het in deze laten af weten. „We staan niet alleen theoretisch maar ook praktisch open voor het pro bleem, Maatregelen zijn in voorberei ding, voor zover die door ons genomen kunnen worden. Het streven zal gericht zijn op gedragsbeïnvloeding van de au tomobilist". Voorts deelde de voorzitter mee dat Gedeputeerde Staten het bestemmings plan De Krim alsmede de overeenkomst tussen de drie betrokken partijen heb ben goedgekeurd. De beroepstermijn is nog niet verstreken zodat de goedkeu ring nog niet definitief vaststaat. In hoogste instantie is men nu ook akkoord gegaan met de vuilnisstortplaats bij de Mokbaai, „de minst kwade oplossing van het Texelse huisvuilprobleem". Het wachten is nu nog op goedkeuring van Rijkswaterstaat. Als de financiële kon- se kwenties van het plan intussen ver anderd zijn, zullen deze nog aan de raad moeten worden voorgelegd. Beroepschrift Koorn Het beroepschrift van de heer J. Koorn tegen weigering door B. en W. van een door hem gevraagde kampeer- exploitatievergunning werd zonder stemming ongegrond verklaard. Voor het zover was werd nog geruime tijd ge discussieerd. Diverse raadsleden lieten daarbij blijken de heer Koorn (en ook anderen die een camping van beschei den omvang in het buitengebied willen exploiteren) tegemoet te willen komen, ware het niet dat men daarbij vooruit zou lopen op de bepalingen van het in de maak zijnde bestemmingsplan bui tengebied. Volgens de huidige regels mag het niet. Als het nieuwe bestem mingsplan van kracht is, moet het wel kunnen, zo meenden zij. Uitvoerig ging de heer J. A. Witte op deze zaak in. Hij wees erop dat het de Texelse plattelandsbevolking is geweest die het fraaie landschap voor een be langrijk deel heeft opgebouwd ten koste van veel moeite en risico, maar tot dus ver met weinig financieel profijt. Nu zij de kans krijgen iets terug te winnen, moet dat niet onmogelijk worden ge maakt, zo vond hij. Voorts wees hij op de behoefte van de stedeling om kennis te maken met een volk dat erin slaagt het hoofd boven water te houden, on danks de „vooroorlogse" prijzen vobr hun produkten. Graantje meepikken „De boeren vormen de enige groep die nog geen graantje van het toerisme heeft kunnen meepikken. Hen daartoe gelegenheid geven moet niet wachten op bosaanplant, want daar gaan nog ja ren overheen". De heer Witte meende dat bij een voorzichtig beleid juist in deze sector, een evenwichtige groei van het toerisme mogelijk is. De heer J. Zuidewind vestigde er de aandacht op dat er inzake het .kampe ren bij de boer" tegenstrijdige opvattin gen zijn. De Nederlandse kampeerraad en de minister zijn er voor. De provincie eveneens, maar in het rapport van de werkgroep recreatie Texel wordt het idee afgewezen in verband met de con centratiegedachte. Het „ongecontroleerd verspreiden" van akkommodatie wordt daarin verworpen. De heer Zuidewind vond echter dat het hier om iets heel riërs (en het aantal boeren neemt af) spreiden". Zelfs als alle Texele agra riërs {en het aantal boeren neemt af) een beperkt aantal kampeerders zouden mogen houden, zou het totale aantal gasten op Texel slechts met een beschei den percentage toenemen. Verder moet gedacht worden aan de mstzoekers on der de recreanten. Die laten zich niet concentreren. De bijverdienste maakt het voor de boer mogelijk zijn boerderij er goed te laten uitzien. Belang bij de recreatie zal ook de interesse van de agrariërs hiervoor doen toenemen, waardoor polarisatie wordt vermeden. Voorstander De heer J. J. Westdorp zei de raad binnenkort volop gelegenheid krijgt het plan buitengebied te wijzigen als dat met het oog op kamperen in het buiten gebied nodig is. Zelf zei hij warm voor stander van recreatie op boerenerven te zijn maar het is nu eenmaal onmogelijk om daarvoor nu vergunning te geven. Dat zou precedenten scheppen. Want met welk recht zou men een volgende aanvraag moeten weigeren? Wethouder Joustra voelde het ook zo. „Er zijn nog wel dertig mensen die zul ke aanvragen hebben. De raadsleden die vinden dat Koorn nu vergunning moet krijgen moeten maar eens zeggen aan (zie vervolg pagina 2) De Rijkspolitie verzocht ons het pu bliek nog eens te wijzen op het grote belang van goede verlichting van auto's, motoren, brommers en fietsen. Onder goede verlichting wordt niet alleen ver staan dat alle lampen goed branden, maar dat ook de kentekens duidelijk zichtbaar zijn. De politie doet een be roep op de ouders ervoor te zorgen dat hun kinderen met met slecht verlichte fietsen de straat opgaan. De veiligheid is 's avonds ook in belangrijke mate ge diend met het dragen van lichtgekleur de kleding. Hoe meer men opvalt, des te kleiner de kans om bij duisternis te worden aangereden. Tenslotte wordt gewezen op het in dit jaargetij sterk toegenomen slipgevaar, onder andere door rottende bladeren die op het natte wegdek terechtkomen als mede klei en loof, afkomstig van bieten transporten. Steeds vaker wordt gekonstateerd dat jongelui zich met motoren, bromfietsen en auto's vermaken in het duingebied en op het strand. Tot dusver is er door de politie nauwelijks tegen opgetreden omdat de surveillance-aktiviteit zich voornamelijk richtte op de openbare wegen, maar dat wordt nu anders. Het is nl. verboden om buiten de openbare wegen in het duin en op het strand te rijden. Veelal gaat het om jongelui die hun brommer, auto of motor zodanig hebben omgebouwd dat deze geschikt is voor „crossen" in geaccidenteerd ter rein. Deze sport is echter niet in het be lang van het natuurbehoud. Vooral in de gevoelige duinvegatatie ontstaat veel schade. Zelfs is bij herhaling gezien dat deze cross-liefhebberij werd beoefend in de Slufter. Het raadslid C. Timmer (AR) heeft zich in de rondvraag van de dinsdag avond gehouden raadsvergadering zeer teleurgesteld getoond over het feit dat de burgemeester toestemming heeft ge geven voor het optreden van de Deense meisjesgrocp „The Sweethaerts" op za terdag 11 november in de bar-dancing J'Elleboog te Den Burg. Zoals bekend treedt de groep op met ontblote borsten. De „wijze waarop ze optreden" was voor de heer Timmer niet aanvaard baar. De heer F. Blanken informeerde of de heer Timmer de meisjes had gezien. Dat bleek het geval want er had een foto gestaan in de krant en die was duidelijk genoeg.. Blanken, kennelijk onvoldoen de doordrongen van de ernst van de zaak; wees erop dat de meisejs op de foto stil stonden maar ook hij gaf toe dat de kleding „erg sumier" was. Men was echter niet verplicht de meisjes te gaan zien. Burgemeester Sprenger zei dat naar aanleiding van de aanvraag is geïnformeerd in diverse andere gemeen ten waar de groep is opgetreden De ge gevens waren zodanig dat hij geen aan leiding had gezien het optreden te ver bieden. Geen marathon De heer J. Zuidewind vroeg zich af waar de gemeenteberoting 1973 bleef. Hij bracht alvast naar voren dat hij weinig voelde voor een begrotingsver gadering dit tot diep in de nacht zou duren, zoals vorig jaar. Hij stelde daar om voor de begroting en de beleidsnota op verschillende avonden te behandelen. Mr. Sprenger was het ermee eens dat een marathonzitting moet worden voor komen. Hij deed daarom een beroep op ale leden om waar mogelijk vragen zo veel mogelijk vroegtijdig schriftelijk te stellen en bij de algemene beschouwin gen efficiënt te werk te gaan. De verga dering verdelen over twee avonden vond Mr. Sprenger niet juist. Wel kan bijv. 's morgens en 's middags vergaderd worden. Klachten De heer C. Ellen had klachten ge hoord van mensen die wonen in De Waal en aan het Gerntslanderdijkje. De klachten golden de door graafwerk zaamheden veroorzaakte overlast. De heer Ellen meende dat een en ander meer in overleg met de bewoners zou moeten worden geregeld. Het is nu bijv. onmogelijk dat een ambulance bij een woning kan komen. Gasten op een bun galowterrein aan de Gerritslanderdijk raakten ,geïssoleerd" toen de weg werd opgebroken. Door overleg en noodmaat regelen had dit voorkomen kunnen wor den. Mr. Sprenger zei geen klachten te hebben vernomen. Wethouder Daalder vond het overtrokken. Het aanleggen van riolering is een karwei dat nu een maal moet gebeuren en waarbij ongerief voor de bewoners niet is te voorkomen. Er is zo lang op het riool gewacht, de mensen moeten die tijdelijke moeilijk heden maar voor lief nemen. Vervol gens pleitte de heer Ellen voor vergaan de snelheidsbeperking op de nieuwe weg tussen Slufterweg en 's-Hertogen- boschweg. 99 woningen Desgevraagd kreeg de heer Westdorp te horen dat de kwestie rond de 99 wo ningen nog steeds in onderzoek is. Mr. Sprenger: we zitten nog te wachten op bepaalde informaties; binnen een paar weken kunnen we antwoord hebben. De heer P. Smit klaagde over lawaai en stofoverlast veroorzaakt door een be drijf aan het Hogereind te De Waal. Hij doelde daarbij kennelijk op het bedrijf van C. R. Keijser Co. ,,'t Is daar een hopeloze toestand", aldus de heer Smit. De voorzitter zei dat de kwestie reeds de aandacht heeft van het college. De heer M. Bakker verwachtte een extra grote verkeersstroom op de Post weg als het Krimplan is uitgevoerd. Als de Postweg tegen die tijd niet is ver breed zal dat tot veel ongelukken aan leiding geven, zo meende hij. Hij vond het daarom niet zo'n gek idee om tegen de goedkeuring van het Krimplan in beroep te gaan bij de Kroon want dat zou mensenlevens sparen.Mr. Spren ger; we proberen de verbetering van de Postweg zoveel mogelijk te bespoedigen. Zou dat niet lukken, dan worden ver keersmaatregelen genomen. De heer C. Koorn vond dat het meeste verkeer via de Hoofdweg in noordelijke richting moet worden geleid, op basis van vrij willigheid. Mr. Sprenger: Als we dat doen, gaat het in ieder geval niet op basis van vrijwilligheid. U hoort er bin nenkort van. luiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiujii Vrijdag in f i Nu zo'n prachtige kleurenfoto laten maken Origineel en altijd raak I Voor oma van de kleinkinderen Van jezelf voor Je vriend(in). Nou ja, U weet het zelf wel Waar u die laat maken en dat het bijtijds moet gebeuren weet u ook. Waarom dan deze advertentie eigenlijk fa. j. nauta fotospeciallsten te land, ter zee en in de lucht.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1