peeltuin ,Jong bij Jonkerstraat de schaduw" Drink louter Kabouter Buurtvereniging opgericht ejaarden houden toezicht van het raadhuis e-diploma voor geslaagde Weer .kinderpostzegelstand' in postkantoor Den Durg Burgerlijke stand uitslag van edenavond aquariumkeuring iïintPE Drank- en horecawet Eindstand biljarten kampioenschap '72 5e klasse NEDERLANDSCHE MiDDENSTANDSBANK Embo/ih imq/o uMAcda/uA omv kem qaM Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 3 november 1972 i het Rode Kruisgebouw werd maan- avond besloten een buurtvereniging te richten met als doel het bouwen onderhouden van een speeltuin. De irtvereniging omVat ongeveer 150 innen. De aangesloten straten zijn de rerstraat tussen de Jonkerstraat en Jeatrixlaan, de Beatrixlaan vanaf de thuisstraat, de Jonkerstraat, de igerd, de Willem van Beiercnstraat het Jan Dirkszoord. De heer G. amstra, die namens de dorpscom- «ie aanwezig was, leidde de vergade- De 18 aanwezigen kozen als be de dames N. van Boven-van der lp, Th. Groothuis en de heren K. i, P. Roeper en J. Witte, at behoefte bestaat aan een buurt- emging met bovengenoemd doel, kt wel uit het feit dat de vereniging al 71 leden telt. Ook is al een zestig donateurs vergaard, wat betekent de vereniging de zaken nu snel kan pakken. [en is het er over eens geworden dat iet park achter het Rode Kruisge- w de speeltuin zal moeten komen, waren nog wel wat bezwaren van imige aanwezigen, die van mening •en dat de speeltuin misschien beter ter de Beatrixlaan aangelegd kon rden. omdat sommige kinderen nog flink stuk van het Rode Kruisge- afwonen. Het nadeel van een dtuin achter de Beatrixlaan is ech- dat hier op vrij korte termijn zal UDESCHILD Timmerman C. J. J. te uit Oudeschild deed met zo gun- gevolg examen van het leerlingstel- '72 dat hij is voorgedragen voor het diploma van het regionaal orgaan bevordering van het leerlingwezen Noorclholland-noord. Daarbij bleeft niet, want de cijferlijst muntte zo dat het Regionaal Orgaan hem op r beurt voordroeg voor een groot di- na van het Harm Smeenge-fonds te worden gebouwd. Een meerderheid achtte dit zeer gevaarlijk, met het oog op aan- en afrijdende vrachtauto's. Tekening Er was al een tekening van de speel tuin gemaakt. Deze gaf te zien dat er geen bewegende toestellen zoals schom mels, draaimolens enz. in zullen komen, omdat hierdoor het risico van ongeluk ken belangrijk verminderd wordt en omdat de fantasie van de kinderen dan wordt gestimuleerd. Bovendien scheelt het in het onderhoud, aangezien bewe gende dingen veel sneller slijten, kaal worden, of kapot raken. De kinderen zullen zich in hun toekomstige paradijs kunnen vermaken met een wigwam, een blokhut, een „treintje" en een zandbak. Toezicht Wat betreft het toezicht zullen er wei nig problemen zijn, want de speeltuin ligt precies achter het C. E. Gollards Rustoord zodat er altijd wel een bejaar de is, die een oogje in het zeil houdt als er kinderen bezig zijn. Verschillende be jaarden hebben al te kennen gegeven dat zij het geweldig leuk zouden vinden als het anders zo stille park gevuld wordt met spelende kinderen. Mevrouw N. Uitgeest-Vos kwam tot slot dan ook met een voor de speeltuin toepasselijke naam: „Jong en Oud". Aanleg Voor de aanleg zal worden gezorgd door de mensen van de Centrale werk plaats „De Bolder". Wie zich met het onderhoud van het tuintje zal belasten staat nog niet vast. Mogelijk gebeurt het ook door personeel van „De Bolder" maar het is niet uitgesloten dat leden van de buurtvereniging (voorlopig nog naamloos) het zullen doen al toonde men zich daarover niet zo optimistisch. Dat vele volwassenen zich inspannen voor de jaarlijkse verkoop van kinder postzegels en kaarten wordt vooral van af 7 november duidelijk, wanneer in meer dan 400 plaatsen in ons land „de stands" worden bezet. Dan verschijnen in de fleurige kraampjes in postkanto ren, warenhuizen, op markten en plei nen de duizenden vrijwilligsters van de plaatselijke damescomité's, na grondige interne voorbereiding, om hun aandeel te leveren. Hun „winkeltjes" staan er tot eind december en vormen de grote tweede fase van de aktie voor de Ne derlandse kinderbescherming. Kopen bij postzegelstands is rustig, ontspannen .„winkelen", dat is postzegels inslaan, zeker voor de feestdagen in de decem bermaand. En dat is ook tijdig men denke aan z'n buitenlandse relaties' de series prachtige wenskaarten kopen. De hulpvaardige verkoopsters zijn mede in staat verzamelaars op hun wenken te bedienen. Men diene te bedenken, dat de kollektie die de schoolkinderen in september aanboden, beperkt was. In de stands heeft men keuze te over, zoals kerst- en nieuwjaarskaarten. Bij de vele harde commercie die onze samenleving kenmerkt, is het verademend op deze wijze blijmoedig en uiterst zinvol te ko pen. U mag best weten, dat u door uw koop bijvoorbeeld meehelpt méér kinderdagverblijven te stichten, er toe bijdraagt méér levensvreugde te bren gen in het leven van gehandicapte kin deren en steun verleent aan het streven méér deskundigheid aan te wenden in kindertehuizen en internaten. Er is in ons land een verheugende subsidierege ling, maar die blijft ontoereikend als het gaat om de noodzakelijke extra's, die vele kinderen behoeven om ook eniger mate te delen in de welzijnszorg. De kinderpostzegelstand vindt u in het postkantoor te Den Burg en is tij dens de kantooruren geopen van 7-10 november; 13 - 17 november; 20 - 24 no vember; 11-15 december en 18-22 de cember. van 25 tot en met 31 oktober 1972 Geboren; Marcel Franciscus Martinus, zv. Martien Witte en Nellie C. Glasber gen, Cornelia Catharina, dv. Joannes J. F. Duin en Geertje M. Boekei; Suzanne Theresia, dv. Joannes F. van Tongelen en L. L. Eijhusen; Stefanus Cornelis Dirk, zv. Cornelis D. Maas en A. J. A. de Porto. Ondertrouwd: Jacob Krijnen en Anna C. Keijser; Rudolf C Beers en Annq G. Barhorst; Dirk Krijnen en Cornelia J. M. Hin; Hendrik Rikkenberg en Carla Kuip; Adriaan W. van der Vliet en Margaretha A. M. Zijm. Overleden: Cornelia de Ridder, wv. Vlaming, oud 87 jaar, wonende te De Cocksdorp; Willem H. Zijm, oud 66 jaar, wonende te Den Burg; Adriaan Bruijn- zeel, oud 80 jaar, wonende te Den Burg; Hillegonda de Jonge, oud 70 jaar, wo nende te Den Burg. MEDEDELINGEN VAN B EN W den van de aquariumvereniging „In Vita" die hebben deelgenomen de onlangs gehouden huiskeuring nen vrijdagavond, heden, in de LTS- tine de uitslag vernemen. Keur ster Kranenburg zal alle gekeurde aria uitvoerig bespreken. Dit be- bijzonder leerzaam en boeiend te den, ook voor degenen die niet aan keuring hebben deelgenomen. De ichting zal worden geïllustreerd met die van de gekeurde „bakken" zijn aakt Ook de echtgenoten van de n zijn welkom. De inwerkingtreding van de Drank en Horecawet bracht met zich mee, dat veel bedrijven moesten worden aange past aan de nieuwe voorschriften. Ook moesten de exploitanten en adspirant- exploitanten met deze nieuwe bepalin gen vertrouwd raken. Het zou dan ook onbillijk zijn geweest, in de eerste jaren de wet stipt toe te piassen en daarom is er dan ook een zo soepel mogelijk be leid gevoerd. Er is nu echter aan iedereen voldoen de tijd gegeven om met de voorschriften rekening te houden en zich daaraan aan te passen. Het beleid met betrekking tot de Drank- en Horecawet zal daarom aan zienlijk worden verscherpt. De wette lijke bepalingen zullen stipt in acht moeten worden genomen en bij het niet voldoen hieraan zal zowel door de ge meente als door de rijkspolitie moeten worden opgetreden. Aan de exploitanten wordt de goede raad gegeven om, bij twijfel of aan de voorschriften wordt voldaan, op korte termijn overleg te plegen op de gemeen tesecretarie, afdeling algemene zaken, kamer 209. Exploitanten die de inrich ting hebben veranderd, een andere be drijfsleider of beheerder hebben aange trokken of de opzet van de inrichting hebben gewijzigd (bijv. een café hebben uitgebreid tot restaurantbedrijf) dienen dit in hun eigen belang zo spoedig mo gelijk te melden. In het algemeen dus wordt aan de horeca-exploitanten dit advies gegeven: Laat het niet tot moeilijkheden komen, pleeg tijdig overleg en bespreek met de desbetreffende ambtenaar in een zo vroeg mogelijk stadium, op welke wijze eventuele problemen kunnen worden opgelost. De uitslag: resp. gespeeld, gewonnen, gelijk, verloren, matchpunten, beurten, hoogste serie, gemiddelde: 1. J. Jellema 8 7 - 1 14 399 369 11 1,081 2. H. van Zeijlen 8 7 - 1 14 393 365 11 1,077 3. C. van Etten 8 5 - 3 10 367 401 8 0,92 4. S. Keijser 8 4 1 3 9 372 379 8 0,98 5. J. Groen 8 4 - 4 8 356 414 9 0,86 6. H. Geus 8 3 - 4 6 329 374 7 0,88 7. J. v. d. Kerkhof 8 2 1 5 5 359 404 8 0,89 8. D. Raateland 8 2 - 6 4 293 428 7 0,68 9. A. Siersma 8 1 - 7 2 264 424 6 0,62 De titel van de 5e klasse ging dit jaar naar de heer J. Jellema. Het was voor de heer Jellema de eerste keer dat hij in een dergelijk toernooi meedeed en hij bleek over een sterke wedstrijdmentali teit te beschikken, wat nodig was want het verschil tussen nr. 1 en 2 is zeer ge ring. Alleen het feit dat het gemiddelde van Jellema vierduizendste punt beter was deed hem op de eerste plaats be landden. Dit bewerkstelligde hij in een spannende laatste partij tegen D. Raate land die hij in 43 beurten moest uit maken om eerste te worden. In de 42e beurt maakte Jellema op keurige wijze zijn 50 caramboles en was kampioen. De nr. 2 Van Zeijlen, kampioen van vorig jaar, moest niet alleen in gemiddelde voor nr. 1 buigen, maar verloor ook het rechtstreekse duel met Jellema. De re gelmatig spelende Van Etten was de enige die Jellema versloeg. Een grote verrassing is nr. 4, S. Keijser; niet al leen eindigde hij zeer hoog, maar hij speelde ook de beste partij: 50 carambo les in 30 beurten. H. Geus werd hier van het slachtoffer. J. Groen speelde een regelmatig toernooi met als uit schieter zijn overwinning op Van Etten. Ook H. Geus deed weer mee en met zijn timmermansoog maakte hij ver scheidene mooie punten, al is hij voor zijn doen laag geëindigd. J. v. d. Kerk hof was de enige die een remise be werkstelligde en wel tegen S. Keijser, wat toch een knappe prestatie genoemd mag worden. D. Raateland speelde zeer wisselvallig, wat blijkt uit het feit dat hij verloor van A. Siersma en won van S. Keijser. A. Siersma trof het lot rode lantaarndrager te zijn, toch speelde ook hij lang niet slecht. Maar iets meer be heersing in zijn stoten zal zijn spel ze ker ten goede komen. Het toernooi werd gespeeld in het schitterende clublokaal van Biljartver eniging „De Graaf" waar ook nu een toernooi gespeeld wordt en wel in de 4e klasse. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 5 november op om 7.42 uur en gaat onder om 17.05 uur; 8 november op om 7.47 uur en onder om 17.00 uur. Maan: 6 nov. N.M 14 nov. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 3 nov. 6.27 en 19.12; 4 nov. 7.16 cn 19.52; 5 nov. 7.57 en 20.26; 6 nov. 8.35 en 20.56; 7 nov 9 09 en 21.24; 8 nov. 9.37 cn 2151; 9 nov. 10.04 en 22.20; 10 nov 10.29 en 22.50; 11 nov. 10.57 en 23.23. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Jan ging, om er van af te zijn, pra- met de burgemeester, la kijk es Borger" zei de burger va- met veel zorg het cellofaan omhul- van zijn sigaar lospeuterend „het 'ge vraagt zich af of het wel wen- k zou zijn, iemand van de secretarie te benoemen. Ook al om de ver dingen onderling. Daarbenevens zijn problemen, waarmee je als burge ster tegenwoordig te maken krijgt, die aard, dat je wel een halve jurist tzijn. in wist het toen al en hoorde het laai geduldig uit. Iet is zeker geen gebrek aan waar- ng voor je werk" beeindigde burge ster Van Schalye zijn betoog „trou- s, wanneer dit najaar meneer Van phorst met pensioen gaat, staat vrij- vast dat jij zijn opvolger wordt als d van Bevolking en dan kun je mij een wel eens aflossen als ambtenaar de burgerlijke stand. n uitte woorden van dank en ver- het verhaal aan Trix. «als ik je al had voorspeld" besloot re neemt het nogal makkelijk op", ich Trix" verdedigde hij zich „ik zit best. Ik kan goed opschieten met de lemeester en met de collega's met ueuwe secretaris zal ik het ook wel ik heb jou en de jongens, ik hier naar m'n zin, ik heb de ke- lub en ik kan hier zeilen en vis- en èinden fietsen Het andere woorden, waarom zou je druk maken" stelde ze gevaarlijk vast. 'ja, waarvoor leeft een mens? Als je k naar je zin is en je omgeving ook hebt alles wat je hartje begeert en lieve vrouw en lieve kinderen. 'laar heb je dan helemaal geen eer- >eir» 'e bedoelt eerzucht?" corrigeerde hij plotseling scherp. „Mijn eerzucht wat ik doe, goed te doen, op de door L. van Schooten llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll secretarie, thuis, voor jou, de kinderen, zelfs zeilen en vissen en kegelen". „We hebben wel eens anders gepraat" zei ze kribbig. „Hoezo?" „Weet je dat niet meer?" „Trix, ben je nu pas gelukkig als je burgemeestersvrouw bent? Voldoet je taak in je gezin je niet?" „Niet meer helemaal. Ik heb jaren volhandig gehad, tè volhandig om er gens aan te denken, zelfs om er op te letten, dat jij het de laatste jaren wel geloofde". „Kom, kom. „Nu ja, dat er bij jou geen streven meer was om hogerop te komen, om het verder te schoppen dat de gemeente secretarie van Vierhoven. „Wat wou je dan dat ik deed?" „Ach. ze maakte de zin niet af. „Op eens zag ze dit gesprek als volko men vruchteloos. Ja, Jan had een leven naar zijn zin. Dat bleek uit alles. Misschien had hij wel gelijk, dat je méér met moest vragen. Maar Trix, haar eerste jeugd voorbij, zag de jaren die aankwamen, uitzichtloos, steeds stil ler wordend. Ze wist hoe het gaan zou, Tom met een meisje, Erica verloofd, of misschien werken in de stad, wellicht gingen ze emigreren of ver weg wonen. Dan had ze Wietske nog een tijdje en straks zou den ze, nog niet eens oud, al eenzame mensen zijn. Jan met zijn werk, zijn club, zijn hengel en zijn vrienden, en zij Maar het was nog niet te laat. Hoe oud was ze nu? Zes en dertig. Erica vijftien. Tom veertien, Wietske negen.Ja, de kinderen hedden haar nu nog nodig, maar straks, als ze op eigen benen stonden, waren haar beste jaren voorbij. In een genadeloos-koud licht zag ze haar leven tot nog toe plotseling als on betekenend, leeg, opgaand in kleine plichten.. Vroeger thuis hadden ze wel niet veel omgang met andere mensen gehad, maar ze waren er toch geweest, de notabelen. En later in de stad had ze vrij gemakkelijk toegang gekregen tot wat men noemde de „betere kringen" zij, de dochter van Ir. Beemsterboer. Ze had, bedacht ze, Jan niet opgehaald tot haar peil, nee, zij was afgezakt tot het zijne! In hoeverre was dat haar eigen schuld? Darover wilde ze nu niet den ken Met die gedachten liep Trix Borger rond en het werd er niet beter op, toen ze, naar de stad getogen om wat bood schappen te doen, een dame uit een auto zag stappen die haar met wijd-ver- baasde ogen aanstaarde. „Trix.Trix Beëmsterboer!" Even was ze de kluts kwijt, toen straalde herkenning in haar ogen. Haar vriendin van de HBS: Agnes van 't Veer. Vijf minuten later zaten de beide da mes in een tearoom achter koffie met gebak en wisselden levensgeschiedenis sen uit. Agnes was altijd bijzonder spraak zaam geweest en Trix liet haar dan ook maar rustig praten. „Getrouwd? Ja. natuurlijk.... nee, niet met die malle Hendrickx weet je wel, die altijd achter me aanliep?, nee, die zit nou ergens op Nieuw Guinea heb ik gehoord, bof ik even, anders zat ik er nu ook, levend begraven!.nee, in het een of ander comité voor vluchte lingenhulp leerde ik hem kennen.... Dr. Mackenzie nooit van gehoord?, pas voor de radio geweest. Hij heeft een baan bij de Kolen- en Staalgemeenschap het zal met lan? meer duren of we gaan naar Luxemburg. bruin? ja van de wintersport, m'n dochter Lucie, ja ik heb al een gro- te dochter, die gaat trouwen met een Zwitserse ingenieur en nu zijn we er heen geweest om kennis te maken en meteen een beetje te skieën, héérlijk!" Trix kreeg het benauwd. Eéns zou Agnes uitgepraat zijn en dan zou ze na tuurlijk Trix bestormen met vragen. Wat kon zij stellen tegenover een hoge Piet van de Kolen- en Staalgemeen schap, won enin Luxemburg, een inge nieur als schoonzoon en skieën? Jan Borger, hoofdcommies ter gemeentesec- rétarie van Vierhoven, en verder? En dan later Agnes tegen de vriendinnen: „Heb vorige week Trix Beemsterboer nop ontmoet.zit ergens op een dorp aan de rand van de Veluwe, ambte- narenvrouwtje, helemaal verdorpst heeft zeker ook niets beter kunnen krij gen". Ze keek met gemaakte schrik op haar horloge. „Agnes! We verpraten onze tijd! Ik moet weg, m'n trein!" „Ik weet nog niks van jou, Trix. Ik zit alsmaar over mezelf te praten" ver ontschuldigde zich Agnes berouwvol. „Toe kun je niet opbellen, dan gaan we samen ergens eten". Ze kon niet zeggen dat ze niet eens telefoon had. „Nee Agnes, dat gaat juist vandaag onmogelijk". „Waar zit je dan?" „Vierhovenheel mooiVelu we, schat van een huis". „Ik breng je even naar het station met de auto. Dan kunnen we onderweg nog wat praten". Trix kon zichzelf in de trein naar huis, zuurzoet lachend bewonderen om de diplomatieke handigheid waarmee zo vele feiten, die haar in Agnes' ogen on twijfelbaar in waarde zouden doen da len, in het vage te laten. Had ze geen auto? Nee, haar man had 'em niet nodig en was dol op zeilen. Wat deed haar man? Hoofdambtenaar. Klonk nogal. En toen waren ze aan 't station en Trix was na een haastig afscheid naar bin nen gehold.en was toen een half uur in een hoekje van de wachtkamer ach ter een flesje limonade gaan zitten, wachtend op haar trein. De ontmoeting met Agnes deed de deur dicht. Zo ging het niet langer. *(wordt vervolgd) i

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5