(jrocn 7wartsjexelsin het harL, Parkplannen wekken argwaan in kringen van agrariërs Prestaties liepen uiteen in Zwen WEVERSTRAAT HET HELE JAAR WANDELSTRAAT W Sint Jan °Peude toneelseizoen Dorpscommissie Den Burg wenst: Stropers op heterdaad betrapt Verlichtingsaktie ANWB start vandaag Winnaars wedstrijd kinderboekenweek „Workshop kreatief spel" in „Eyercoogh" tinderen met dieren I C: „Met creativiteit de boer op" in Oudeschild Er hangt een heerlijk t avondje in de lucht j JAG 7 NOVEMBER 1972 86e JAARGANG No. 8723 fEXELSE N.V. v.h. Lungeveld De Rooij 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 larry de Graaf, Keesoinlaan 43, Deu J. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschjjnt rilmdttfs en vrijdags Baak; NederL Mhtriansfanrtwlmnk; Coop. Raif- feisenbank; Amro-banJc Postgiro 452. About, prijs ƒ5,00 p. kw. -|- 50 ct incasso; los 25 ct Advert 21 ot par mm. sxd. 4»/# BTW ooral in agrarische kringen op el is men argwanend ten aanzien de (nog vage) plannen om Texel tot onaal landschapspark te maken. De ütatus zal nl. zeker de mogelijk- tot moderne agrarische bedrijfs- aj :ing inperken. Voornaamste oorza- %an de landschappelijke verarming het buitengebied zijn nl. kunstmest, ialvergroting, mechanisatie en an- factoren, waardoor de „klein- ilige schoonheid" en diversiteit ver- inen. Zou men worden geremd in de ouw van zijn bedrijf op moderne M e of zelfs moeten terugschakelen (in •re zin terug naar de natuur) dan 't dat consequenties voor het toch iet hoge inkomens van de agrariërs, boeren willen derhalve eerst wel weten welke compensaties van iwege worden verstrekt alvorens zij wegen aan de plannen mee te vver- ;n en ander werd vrijdagavond elijk gesteld tijdens een door de igroep Landschapszorg Texel en de ndenkring Texel georganiseerde issiebijeenkomst over „Landschaps- Texel" in de Kaaps-nol te De Bij die gelegenheid werd het rd gevoerd door Ir. W. G. van der t, hoofd van de stafafdeling natuur- iud van het Staatsbosbeheer, en Ir. I. Kroon van de afdeling milieu en schap van de ANWB. De heren |Zicten. dat men op Texel de huid niet voor niets wilde verkopen en dat men bij het maken van plannen in spraak wilde hebben. Beide sprekers toonden zich hierover verheugd. Ir. Van der Kloet meende zelfs dat in dit geval het initiatief van „onderaf" moest ko men en dat „Den Haag" alleen het stra mien moest vaststellen. Niet mee bemoeien Dit voorkwam echter niet dat op de avond ook menig anti-park-geluid werd vernomen. Zelfs werd door een alge meen geacht spreker beweerd dat Texel „weer mooi kan worden" als anderen er zich niet mee bemoeien. De stemming op de avond werd dui delijk bepaald door een zich afzetten tegen wat op hoger bestuursniveau blijkbaar wordt voorbereid en die een inperking van vrijheden tot gevolg zal hebben. Onnodige irritatie werd ver oorzaakt door het feit, dat de sprekers zich beperkten tot algemeenheden en het woord Texel nauwelijks in de mond namen. Zelfs begon Ir. Kroon zijn toe spraak met de opmerking, dat hij nooit eerder op Texel was geweest. Dat was een taktische blunder, waardoor men hem niet meer volledig serieus nam. (Zie verder volgend nummer). Zondagochtend tegen half tien wer den in de Dennen nabij het Westerslag twee stropers door een jachtopziener op heterdaad betrapt. Het waren de Texe laars W. W. en H. W., die bezig waren fazanten te schieten met een vuurbuks. Dit wapen, alsmede de munitie en een verschalkte fazant werden in beslag genomen. Proces verbaal werd opge maakt. De ANWB zal ook dit jaar zijn ver lichtingsaktie houden in Den Burg. De equipe wordt van 7 november tot en met 11 november a.s. gestationeerd a»n de Keesonilaan naast Garage Kaczor. Het vcrlichtingscontrolestation is ge opend op de volgende dagen: dinsdag 12.00 - 19.00 uur; woensdag 10.00 - 19.00 uur; donderdag 10.00 - 19.00 uur; vrijdag 10.00 - 19.00 uur en zaterdag 9.00 - 14.00 uur Het doel van deze aktie is de automo bilisten te overtuigen van het grote be lang van een goede voertuigverlichting. Ieder herfst- en winterseizoen opnieuw zijn duizenden auto's tijdens slecht zicht bij aanrijdingen betrokken. Deze aanrijdingen zijn volgens de ANWB vaak te wijten aan: het rijden met niet aangepaste snelheid; het te dicht achter elkaar rijden; gevaarlijke inhaalmannoeuvres op de wegen zonder gescheiden rijbanen; een onjuist gebruik van de autoverlich ting en gebreken aan de autoverlichting. De ANWB heeft gekonstateerd dat de verlichting van personenauto's inder daad in slechte staat verkeert. Vorig seizoen kontroleerden 3 équipes 20.183 voertuigen. Bij 94% moesten 1 of 2 kop lampen afgesteld worden. Bij 52% van het totaal aantal gekeurde auto's ston den 1 of 2 koplampen te hoog gericht en bij 34% van het totaal werden manke menten aan de verlichting gekonsta teerd. Evenals vorige jaren kan iedereen ge heel gratis aan de keuring in Den Burg deelnemen. Aan de ter gelegenheid van de kin derboekenweek door de Openbare Bi bliotheek uitgeschreven wedstrijd voor de kinderen van de Texelse lagere scholen is op vrij grote schaal deelge nomen. De leerlingen van de hogeTe klassen moesten boekentitels raden en de jongere kinderen moesten bepaalde plaatjes bijeen zoeken. Er waren 162 inzendingen, waarvan de meeste goed waren. De prijswin naars in de jongere categorie (le, 2e en 3e klas) waren: 1. Simone v.d. Werf; 2. Laurien v.d. Berg; 3. Elske Stark; 4. Leo Schilling; 5. Dorothee Pauptit. Oudere categorie (4e, 5e en 6e klas): 1. Evelien Keijser; 2. Walter Oskam; 3. Henk v.d. Star; 4. Peter Spanhaak; 5. Arie de Ridder. De winnaars kunnen hun prijzen vanaf heden afhalen bij de bibliotheek. Van zaterdag 14.00 uur tot zondag 16.00 uur is in de Eyercoogh een bijeen komst van mensen die op een of andere manier allemaal met toneel bezig zul len zijn. Het geheel wordt georganiseerd door Textant onder de naam „Workshop kreatief spel" en staat onderleiding van Godert van der Berg van de stichting „Jeugd en Toneel". Het is de bedoeling dat er gegeten en overnacht wordt in de Eyercoogh, zodat men een slaap- of lakenzak mee moet nemen. De totale kosten bedragen ƒ5,per .persoon. Dit is het eerste van een serie van vier of vijf weekends, die Textant in de komen de maanden zal organiseren. Men kan zich opgeven bij Lex Kaper op de avon den dat men in 'tAsiel is of telefonisch tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefoon (02220) 3468. Vrijdagavond hield de dorpscommissie in hotel „Den Burg" de algemene jaar vergadering die door 20 belangstellen den werd bezocht. Voorzitter G. Praam- stra pleitte in zijn openingswoord voor uitbreiding van de aktiviteiten van de commissie. De laatste twee jaar was dit weliswaar al het geval, maar nog in veel te geringe mate. Het jaarverslag van de dorpscommissie liet duidelijk zien dat men al hard op weg is meer te zijn dan een feestcommissie. Zo heeft men zich al gebogen over de verkeerssituatie in Den Burg, 't realiseren van speelplaatsen en straatnaamgeving, naast de gebruike lijke bezigheden t.a.v. Ouwe Sunder- klaas en Koninginnedag. De h©er Praamstra konkludeerde dat de dorps commissie een spreekbuis van de ge meenschap begint te worden. Met algemene stemmen werd mevr. Van Beek-Koster herkozen als afge vaardigde in het Centraal Bestuur van de Stichting Cultureel Werk. De voor zitter wees erop dat mevr. Van Beek was opgenomen in het dagelijks bestuur van de Stichting Cultureel Werk, wat wel het duidelijkste bewijs was, dat zij haar plaats als afgevaardigde in het Centraal Bestuur verdient. Hierna werd gediscussieerd over de vraag welke persoon of vereniging dit jaar een Dub bele von Sion verdiend heeft. Men kwam er niet uit, zodat nog geen aan beveling kan worden gedaan. gelegenheid van het 30-jarig be hield de klcindiersportvereniging x" zaterdag in Casino een wed- „Kind en dier". Kinderen van >t dertien jaar maakten van de ge leid gebruik om zich met hun fa- e huisdier aan de jury te tonen. werd gelet op de konditie van er en de wijze waarop zijn jeugdi- as ermee omsprong. Ook uit de lorden op diverse vragen kon men en beeld vormen van de wijze p het betrokken heest werd ver- keuring veroorzaakte een uren- gezellige drukte in de grote zaal -asino". Want met de kinderen ook veel ouders meegekomen, kijken van eikaars dieren was een 'P zichzelf. De jury, bestaande uit mes Beekman en Mantje en de te Vries hadden het, gezien de uit ende diersoorten de voortdurende of het betrokken kind wel de baas of verzorger was, niet ge lijk. Om een overzicht te krijgen ïn alle kinderen eerst in catego- mrden onderverdeeld. Maar uit- jk konden door de heer De Vries >ch de bekers worden uitgereikt volgende winnaars: 'a en Cobi Witte, Beatrixlaan 5, urg, met poes; 2. Yvonne Brui- Vaalderstraat 32, Den Burg, met 3. Marcel Siemeling, W. v. Beie- at 50, Den Burg, met hond; 4. Bakker, Kogerveldweg K 12, De net konijn; 5. Pieter Aris van der alderstraat, Oosterend, met kauw; Vlillem Beekman, Bomcndiek, De met kip met kuikens; 7. Monica Thijsselaan 103, Den Burg, met Astrid Daalder, Schilderend 46, urg, met hond en 9. Piet Boon, Den Hoorn, met cavia, jegen bekers waren aangeboden Aankoopcentrale Texel. Elk nend kind ontving een surprise, n de Aankoopcentrale, alsmede *tis bewijs van toegang voor de "Tententoonstelling die „Kotex" l a.s. in „Casino" houdt. „Sint Jan" heeft zaterdagavond het toneelseizoen geopend met „Zwendelaf faire" een op een oud Frans gegeven gebaseerd stuk, bewerkt door Jan Evcrwijn. Hoewel niet allemaal erg waarschijnlijk, was het een aardig en onderhouden stuk waarin door de mees te spelers goed tot zeer goed werd ge acteerd. Enkele bleven echter beneden de maat en vielen daardoor in ongunsti ge zin op. Het publiek heeft zich echter kostelijk geamuseerd. Het verhaal gaat over Sabine Vautour die met haar man Bram een louche de tectivebureautje exploiteert. Het echt paar houdt zich onder meer bezig met het opsporen van de zoon van de tex- tielfabrikante Marchal. De jongeman is al 25 jaar weg. Als Bram hoort dat hij dood is, komt hij op het idee een pseu- do-zoon op de fabrikante af te sturen in de persoon van Jean Ravet. De weduwe Marchal trapt erin. Ravet weet echter het tot faillissement gedoemde fabriekje tot nieuw leven te brengen. De dochter van de fabrikant probeert dat op een andere wijze, nl. door aan te sturen op een huwelijk met de achterlijke zoon van een invloedrijk kamerlid. Ingewik- OUDESCHILD Op verzoek van de organisatoren herinneren we nog even aan de demonstratieavond in de serie „Met creativiteit de boer op", die don derdagavond a.s. wordt gehouden in 't Skiltje te Oudeschild. Begonnen wordt om acht uur. keld wordt het als de echte zoon van de weduwe niet dood blijkt te zijn. Natuur lijk komt alles toch op zijn pootjes te recht, niet in de laatste plaats om de liefde die dochter Marchal voor haar „broer" heeft opgevat. Mevrouw To Graaf-Visser zagen we als Sabine Vautour. Ze had met deze rol weinig moeite. Haar spel was vlot en het wat ordinaire type dat de schrijver zich voor de ogen stelde kwam er over tuigend uit. Ook de heer Kees Witte, als Bram Vautour, stemde tot tevreden heid al is er bij hem opmerkelijke overeenkomst bij het spelen van uiteen lopende rollen. We krijgen, hoe goed ook, altijd dezelfde mannetjes voorge zet. Zoiets springt uiteraard alleen voor de trouwe klanten van „Sint Jan" in het oog. Hetzelfde geldt voor het spel van de heer Ruud Beers (als Jean Ravet, de pseudo-zoon). Bij hem in nog sterke re mate hetzelfde type met dezelfde be wegingen en dezelfde intonatie. Vooral wat dat laatste betreft zou de heer Beers moeten streven naar verandering. Hij zit nu echt wat verkrampt vast aan die ene beproefde creatie en durft daar niet vanaf te stappen. Aan de regisseur de taak hem wel zover te krijgen. In ie der geval gaf de heer Beers er blijk van een uiterst moeilijke en lange rol tot een goed eind te kunnen brengen. Heel goed, qua type en spel, was mevrouw Jannie de Haan als de textielfabrikante. Het zakelijk-gedecideerde dat zo'n vrouw kenmerkt kwam goed over. Me vrouw Hanny de Boer-Smit was het ge knipte type voor de verleidelijke mane- quin Adèle, echtgenote van de verdwe nen zoon. Mimiek en beweging waren uitstekend, de tekstvoordracht was heel goéd. Er stonden zaterdag verschillende de butanten op de planken. Een van hen was Ina Rienks die de rol van bedrijfs leidster Jose op zich had genomen. Zij is een aardig type dat een alleszins ver dienstelijke prestatie leverde. Nog iets minder bescheiden acteren lijkt hier het devies. Ook Gerrie van Steeg, als steno typiste Susanne, maakte haar debuut. Het was een wat kleinere rol, maar we hadden de indruk dat „Sint Jan" ook hiermee geen slechte greep heeft ge daan. Kostelijk spel gaf Marian Zee- gers-Bakker weg als de exentrieke Amalia, zuster van de weduwe Marchal. Heel aardig deed ook Willy Moerings het als dochter Ninette. Ze acteerde heel natuurlijk, een tikje bescheiden maar dat kon in deze rol geen kwaad. De heer Willem Smit had geen moeite met de (wat kleinere) rol van de zaken man Von Knack die met veel misbaar tracht het textielbedrijf in handen te krijgen. Kort maar goed, dat geldt ook voor de wijze waarop Juul Swarthof ge stalte gaf aan de anarchistendochter Pondala. Open doekje Met een open doekje werd terecht! het spel beloond dat de heer Wim Keijzer ten beste gaf als de wereld vreemde en uiterst naieve Pipo, zoon van een kamerlid. En het was toch echt de eerste keer dat hij voor het voetlicht stond. Een geboren talent waar „Sint Jan" nog veel plezier van kan beleven. Aad van Heerwaarden tenslotte deed het behoorlijk als de zoon die na 25 jaar bij zijn moeder terugkeert. De regie werd gevoerd door Richard Nichols die zijn spelers nog eens op het hart moet drukken dat rolkennis eerste voorwaarde is tot succes. Kunny Pet- tinga, de souffleuse, moest een aantal keren ingrijpen en dat bleef voor het publiek niet onmerkbaar. Een bijzonder woord van waardering voor de decors is hier op zijn plaats. Ze waren gemaakt door Nick van Heerwaarden. De meu bels op 't toneel waren uitgeleend door de firma Moerbeek. De pruiken waren afkomstig van kapsalon Henri. Op het jaarverslag 1971-'72 was wei nig aan te merken. Desgevraagd zei de voorzitter dat men voor de kerstbomen die vorig jaar het dorpsbeeld verfraai den heeft moeten betalen, maar dat dit jaar zal worden gepoogd, ze gratis te krijgen. Voor een door het NIOZ ge leende illuminatie (toegepast bij het on langs gehouden internationale sympo sium in De Koog) werd tot dusver geen bijdrage ontvangen. Op een vraag van mevrouw C. Bark- Veenendaal zei voorzitter Praamstra dat het toezicht op de speelplaatsen vol doende is maar dat het toezicht uitoefe nen moet worden gerekend tot de taken van de buurtverenigingen. De jaarrekening vermeldde een batig saldo van ƒ838,46, terwijl het reserve fonds een positief saldo heeft van ƒ519,37. De voorzitter wees er echter op, dat het saldo zal dalen bij ongewijzigd beleid. De uitgaven stijgen namelijk aanmerkelijk. Bestuursverkiezing Aftredend waren de heren G. Praam stra (herkiesbaar), W. Kalk (niet her kiesbaar) en mevrouw N. Uitgeest-Vos (niet herkiesbaar). Met overweldigende meerderheid werd het nieuwe bestuur gekozen, dat bestaat uit de heren G. Praamstra, A. van Opstal en mevrouw C. Bark-Veenendaal. Ouwe Sunderklaas Na een korte pauze werden de aktivi teiten voor het komende jaar besproken. Wat betreft het Ouwe Sunderklaasfeest werd besloten de jurering te handhaven, omdat de laatste jaren het peil van de voorstellingen aanmerkelijk gestegen is, hetgeen volgens de aanwezigen voorna melijk te danken was aan de jurering. Bovendien vreesde men dat bij afschaf fen van de beoordeling de groep „speu- lers" van 20 jaar aanmerkelijk zou slinken, daar deze categorie nog gesti muleerd moet worden. Dat een jury voor de kinderen leuk is, staat buiten iedere twijfel, meende de vergadering. De waardering moet wel gebaseerd zijn op originaliteit en folklore. Vanzelfspre kend dient de voorstelling betrekking te hebben op een „Texelse toestand". Koninginnedag zal weer gevierd wor den met muziek van de toren, een alle gorische optocht en de gebruikelijke wedstrijden tussen de verschillende wijken van Den Burg. Wat betreft de organisatie van deze wedstrijden waren er de nodige problemen. De beschikbare guldens zijn bij lange na niet genoeg (zie vervolg pagina 2) 1 en daar zijn we terdege op voorbereid. Y Met onze geweldige boeken- X voorraad. Daarnaast vele gezellige vrljetljdldeeên. T Fröbelartlkelen bijvoorbeeld. Spellen, puzzels en bouwdozen, Of allerlei leuke en nuttige schrijf- J 2 en tekenbenodigdheden. fa. j. nauta DE TEXELSE BOEKHANDEL boordevol kado-ldeeën.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1