„Draaimolen" maakt melken van 100 koeien per uur mogelijk de zekerheid van oaue, levensechte kleure 500.- ELECTROHUIS Eerste manurotors op Texel in gebruik gesteld inruil tot Met auto de sloot in Gemeente stelt containers beschikbaar voor Spar-flessenaktie „Snertrit" trok 73 deelnemers Prijzen voor Texelse honden Film „Het proces" in ,,'t Asiel' Dorpscommissie Den Burg Tien aquariumliefhebbe kregen bondsdiploma VERVOLG VAN PAG. 1 geparkee Lichtmast en auto vernield \k° niEuiu mODEL Deze opname geeft een goed beeld ven een in bedrijf zijnde roterende melkstal. Vorige week werden op Texel twee zg. roterende melkstallen in gebruik ge steld: op het bedrijf van de heer B. v. d. Beek nabij De Cocksdorp en bij de ge broeders Smit in Zevenhuizen. Binnen kort zal een derde installatie in gebruik worden gesteld op het bedrijf van de heer Eelman, „De Viersprong", Het Noorden. De roterende melkstal luistert naar de fraaie naam Manurotor, is ge fabriceerd door Manus-Holand B.V. te Zutphen en wordt op Texel geleverd door Cebeco. De Manurotor is zo ongeveer de jong ste troef op het gebied van automati sering in de melkveehouderij. Dank zij deze „draaimolen voor koeien" is het mogelijk met een minimum aan arbeids kracht tachtig tot honderd koeien per uur te melken. Elders in het land zijn nog maar slechts zeven van deze rote rende melkstallen in gebruik. Texel loopt dus bepaald niet achterop. Plechtigheid Van de ingebruikstelling van de eer ste Manurotor, op het bedrijf van B. v. d. Beek aan de Hollandseweg, werd donderdag een klein feestje gemaakt. De heer C. Knijn, specialist melkwin- ning bij het consulentschap voor de rundveehouderij te Alkmaar mocht het groen-zwarte lint voor de ingang van de stal doorknippen met de familie v. d. Beek, vertegenwoordigers van Cebeco, Manus-Holland en Rijkslandbouwvoor lichtingsdienst en andere genodigden als getuigen. Vervolgens werd een kijkje OUDESCHILD Zondagavond om 19.00 uur is de 28-jarige stuurman ter koopvaardij M.B. uit Wieringen met zijn Simca 1300 bij Ceres" in de sloot ge raakt. B. kwam uit de richting Oude- schild en reed richting veerhaven. Door te grote snelheid verloor hij de macht over het stuur, waardoor hij van de weg af raakte en in de sloot tussen het daar weelderig groeiende riet terecht kwam. De 4 inzittenden kwamen er met de schrik van af. De auto liep wat deuken op, maar kon na op het droge getrok ken te zijn, op eigen kracht zijn weg vervolgen. Veel huisvrouwen geven gehoor aan de oproep om afgedankte glazen, fles sen, potten e.d. niet meer in de vuilnis zak te doen maar af te geven bij de Spar-kruidenier. Bij Spar-kruidenier Van der Slikke in Den Burg gaf dat problemen want daar was men niet in staat zoveel glas op te slaan in afwach ting van afvoer naar Purmerend. De ge meente heeft nu de helpende hand ge boden door een container beschikbaar te stellen. Deze is inmiddels vol zodat een tweede container noodzakelijk is; ook hiervoor zal worden gezorgd. De Spar-bevoorradingsauto zal de containers meenemen en naderhand te rug bezorgen. De regeling kan in ieder geval tot de zomer funktioneren; dan zijn de containers weer voor andere doeleinden nodig. Nieuwe „depots" In de vorige krant maakten we mel ding van het initiatief van mevrouw Roeper, „De Fenne" om een kist te plaatsen bij de erfopgang zodat mensen uit de buurt hierin hun afgedankte glas kunnen gooien. Hiermee wordt gestimu leerd dat degenen die niet in de buurt van een Spar-kruidenier wonen, ook aan de aktie meedoen. Dit initiatief heeft inmiddels navolging gevonden. Mevrouw Duinker-Mantje, hoeve „Va ria" heeft bij de poort van het erf ook een kist geplaatst. Mevrouw Rentenaar heeft hetzelfde gedaan bij de voormali ge brandweerkazerne aan de Achtertu ne en het „flessendepot" voor De Koog wordt beheerd door mevrouw Mantje- Bloos die bij de ingang van de boswach- terij een kist heeft geplaatst. genomen in de nieuwe melkstal en werd de werking toegelicht door de heer W. J. J. Hoogland enan Manus-Holland. Bij een opening hoort een cadeau. Uit han den van de heer H. de Goeyen van Ce beco Noordholland ontvingen de heer v. d. Beek een radio en zijn medewer ker J. Stokman een lamp. Voor me vrouw v. d. Beek was er een klokje. Vervolgens vertrok het gezelschap naar Zevenhuizen om op soortgelijke wijze de manurotor van de gebroeders Smit in gebruik te stellen. Werking De ontwikkeling van de roterende melkstallen heeft enkele jaren stilge staan. Sinds vorig jaar is de interesse van veehouders met een grote veesta pel (om de installatie rendabel te kun nen maken moet men over minstens 100 koeien beschikken) echter groot. De werkwijze is als volgt. De koeien komen vanuit de loopstal in de Manu rotor, die bestaat uit negen koestanden die in een cirkel zijn geplaatst. In elke stand past een koe. Als de koe de cirkel heeft afgelegd, zijn circa zes minuten verstreken en is de koe uitgemolken. Het dier kan dan de „draaimolen" ver laten. Het in- en uitlaten van de koeien geschiedt door middel van in- en uit gangshekken die vanuit het binnenste van de cirkel gemakkelijk zijn te be dienen. Tijdens het melken behoeft de melker de cirkel niet te verlaten; de afvoer van de melk naar de tanks ge schiedt automatisch. De zaterdagavond verreden „snertrit" van de MAB-club Texel trok een groot aantal deelnemers. Er werd meegedaan door 64 automobilisten, 8 motorrijders en een bromfietser. Die ene bromfietser was Jan de Wit, die 19 strafpunten liet noteren, maar in zijn categorie „auto matisch" winnaar werd.. Bij de motor rijders werden twee prijzen toegekend. R. Bakker (16 strafpunten) werd hier winnaar. Voor hem was er een extra prijs, beschikbaar gesteld door motor handelaar C. Ran. C. Keijzer met 18 strafpunten werd tweede. Bij de auto mobilisten werd J. Duin winnaar met 6 strafpunten. Hij werd m het bezit ge steld van de fraaie wisseltrofee, des tijds beschikbaar gesteld door juwelier L. W. van Kooten. Tweede werd D. Huizinga (ook 6 strafpunten); derde F. Langeveld (7 strafpunten); vierde I. Moerbeek (9); vijfde P. J. Slik (9); zes de F. Brücher (9) en zevende J. Vonk (10). Deze uitslag is afwijkend van de uitslag, die na afloop van de rit bekend werd gemaakt. Achteraf is nl. een re kenfout ontdekt, die in een wijziging resulteerde. De prijzen bestonden deze keer uit rollades en worsten. De snert in hotel „De Lindeboom-Texel" smaak te weer best. Na afloop werd het echt paar Jan en Barbara Lok uit De Waal in de bloemetjes gezet wegens hun 40- jarig huwelijksjubileum. Het echtpaar Lok maakt zich bij de puzzelritten van de MAB-club sedert jaren verdienstelijk door zich met controlewerkzaamheden te belasten. Op de grote Kynologen tentoonstel ling „Winner 1972" die op 4 en 5 no- vem in de RAI te Amsterdam werd ge houden werden weer opmerkelijke suc cessen geboekt. Er waren 2920 inschrij vingen, verdeeld over 170 rassen en va riëteiten binnengekomen. Een gouden medaille in de open klas uitmuntend, plaatsing 2 verwierf mevr. Bonne-Daalder met haar dwergkeesje Bonny van Grootstalhof. Mevr. N. K. Savelkouls kreeg zilver in de jeugdklas met zeer goed, plaatsing 2, met Welsh Corgi Poeso. Mevr. J. Daalder-Pranger met eigen- gefokte hond Duitse staande langhaar cas in de jeugdklas zilver met zeer goed, plaatsing 1. Bouvier Beige Des Flandres Carline Sendy van de Pijpershoeve van mevr. G. A. Flapper-van Twisk, in de jeugd klas zilver met zeer goed plaatsting 3. De koeien eten tijdens het melken. Hiervoor is een krachtvoerinstallatie aangebracht. Het voer valt via een lei ding in het voederbakje dat in elke koe stand is aangebracht. De hoeveelheid per koe is te regelen via een bedienings paneel. Het voer dient gelijk als lokmid del en de koeien gedragen zich in de „draaimolen" dan ook erg rustig. Meetglas Elke stand in de carrousel is uitgerust met een meetglas waarin de melk wordt opgevangen. De hoeveelheid melk per koe kan dus worden gemeten. De melk wordt vanuit dit glas via een glazen transportleiding naar de koeltank ge voerd. De hele regie van het melken wordt gevoerd vanuit enkele relaiskas- ten die met hun impulsen het proces leiden. In de melkkamer is tevens een wasinrichting aangebracht die het sehoonspoelen van de melktransportlei- ding regelt. De Manurotor betekent een investe ring van meer dan een halve ton. De in stallatie werd op het bedrijf v. d. Beek geplaatst in een nieuwe stal. Bij de ge broeders Smit kwam de Manurotor in een bestaand gebouw. Woensdagavond draait Textant de film „Het proces" naar de gelijknamige roman van Franz Kafka. De in Praag geboren schrijver schept in zijn roman het beeld van de mens die door aange wakkerde angst en schuldgevoelens ten onder gaat in zijn strijd tegen een ano nieme dictatuur. Orson Welles die de film regisseerdee het scenario schreef en een belangrijke rol in de film zelf speelt, heeft een interpretatie van Kaf ka's roman gebracht, die de gebeurte nissen in de roman vrij nauwkeurig volgt. Toch draagt deze film het per soonlijke stempel van de regisseur door de wijze waarop hij het gegeven in beeld heeft gebracht. Typerend hiervoor zijn vooral de entourage en de camera voering. Evenals de roman is de film in een sterk gesymboliseerde vorm ge goten. „Het proces" is geen gemakke lijke film, maar biedt juist daardoor een rijke bron tot discussie. Hoofdrollen worden gespeeld door Anthony Perkins, Jeanne Moreau, Elsa Martinelli, Romy Schneider en Orson Welles. Verzocht wordt om 20.00 uur aanwezig te zijn, daar precies om deze tijd begonnen wordt in verband met de lengte van de film (2 uur). Bij de onder auspiciën van de Bond „Aqua Terra" gehouden riumkeuring zijn tien bondsdiph toegekend aan leden van de Tei vereniging „In Aqua Vita". Aan de ring werd door 18 aquarianen declg enm. Vrijdagavond j.l. werd de bekend gemaakt door keurmeester] nenburg uit Iloogkarspel tijdens een druk bezochte bijeenkomst in de kantine. In vergelijking met vorige ringen bleek de heer Kranenburg streng te hebben beoordeeld. De hoe score boekte de heer J. Dooren, M makerstraat, Den Burg. In de catej grotere aquaria (vanaf 110 cm lq werden hem 159^ punten toegei goed voor de begeerde wisselbeker heer Dooren, die ook vorig jaar win werd, zal nu aan de regionale en m lijk ook aan de landelijke keuring nemen. om een spel zoals „Tweekamp" (van de televisie) te organiseren en bovendien is het organiseren van de wedstrijden een enorm werk, dat om uitbreiding van het aantal medewerkers vraagt. Het wijk-tegen-wijk-spel blijft dus gehand haafd. Ook de kwis blijft op het pro gramma staan maar men weet nog niet waar die precies gehouden zal worden. De heer Praamstra deelde mee dat de technische moeilijkheden met de licht bak nog niet opgelost zijn. Weliswaar heeft iemand beweerd dat hij een licht bak kan maken, waarbij nooit twee lampjes tegelijk branden, maar tot dus ver heeft hij nog niets van zich laten horen. De laatste gang van de vergadering bestond uit een brok verkeersprobleem. Men was over het algemeen van mening dat de Weverstraat wandelstraat moest worden. „Van mij mag de Weverstraat potdicht", merkte mevrouw Bark op. Er bleken bij nadere beschouwing ech ter nog wat problemen aan vast te zit ten. Zo zijn er de moeilijkheden met de bevoorrading van de winkels in de We verstraat. Niet iedere zaak kan name lijk aan de achterkant bereikt worden. In zo'n geval zouden de voorraadwagens toegang tot 10 uur 's morgens moeten hebben. Het voorstel „Per 1 januari moet de Weverstraat dicht" van de heer P. Arensman, werd enthousiast door de aanwezigen gesteund. Kenmerkend voor het ongenoegen dat de open Wever straat in de laatste jaren heeft gezaaid was de opmerking: „Als je bij bakker Ofrein de deur opendoet, rijden de au to's zowat over je tenen". Ook het kruis punt Waalderstraat-Witte Kruislaan en Burgerhoutstraat achtte men gevaarlijk. Een bezorgde moeder vroeg of de dorps commissie zich moeite wilde getroosten om op het kruispunt stoplichte geplaatst te krijgen. De voorzitter beloofde de op merking te zullen doorgeven. LANDBOUW EN VEETEELT OOGSTEN SNIJMAIS Texelse agrariërs, die belangstelling hebben voor het oogsten van snijmais kunnen in de loop van deze week nog terecht op de bedrijven van de heer KI. Eelman, „Noordwijk", Het Noorden, de heer Jn. v. d. Star, Het Noorden, de heer C. Jongejan, „De Vrijheid", Hoofd weg, Eierland en bij de heer M. S. Witte aan de Schoolweg in Eierland. Gezien de belangstelling, die er op het moment is voor de teelt van snijmais meenden we, dat het goed was belang stellenden de gelegenheid te geven om het oogsten en inkuilen van snijmais te bekijken. We raden u aan om van te voren bij de bedrijfsvoorlichters of bij het betreffende bedrijf te informeren óf en waar gewerkt wordt. Dat strenger werd gekeurd da: vorige keer blijkt uit het gemidd puntental dat de deelnemers kregen tegen vorig jaar 147. De bespreking van de diverse gei de aquaria was voor de ca 45 aam gen een leerzame belevenis. Er van het voorstellingsvermogen me: veel geëist want van alle geke „bakken" waren fraaie kleurendia's maakt door de heer G. Witte. In de categorie kleinere aquaria één meter lengte) kregen de heren Ridder (147 punten) en Ronny (142 V2 punten) het bondsdiploma. ny Smidt krijgt zelfs nog een spe diploma voor de uitstekende waarop hij het aquarium van de heeft verzorgd. In de categorie grotere aquaria gen de diploma's naar J. Dooren (15 C. Smit (151); J. Schrama (147V2);( Legierse '(147); J. Pijlman (142V2); Graaf (142); H. Schrama (142) en J (140). Voor elke categorie waren prijzen in de vorm van boekenbo uitgeloofd. DE KOOG Een geparkeerde sonenauto, een lichtmast en een afrastering werden vernield toen d jarige J. F. H. uit Oosterend nacht van zondag op maandag 0: Dorpsstraat te De Koog uit de I vloog. H. kwam met zijn Volkss omstreeks half twee uit de ric Den Burg. Ter hoogte van de verloor hij, vermoedelijk door te snelheid, de macht over het stuir botste tegen de op een parkeers staande Daf personenauto van de Eelman van „Brinkzicht", vloog volgens door de plantsoenafrasl bij de telefooncel en ramde ten een lichtmast, die daardoor afkna; TEXELA ABTJES 3 regels ƒ1,80, elke regel meer ƒ0,60. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4% BTW. Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voo verlenging van rijbewij en. Rijschool Groot, eig K H. Boon. Varaor ge ■iiol., tei (02230) 1325? Elke vrijdag theorieles in „De Oranjeboom" om 20.00 uur „Hillmannette" L„hr.AJ leesportefeuille HILLMAN f Al deze volgende IB 12 bladen kunt ook U van ons iedere week ontvangen voor een prijs vanaf ƒ1,65 (bezor ging inbegr.). Margriet - Libelle - Panorama - Do nald Duck - Damesroman - Detectiveroman - Sjors - Pep - Nieuwe Revue Accent - 10 (sportblad) - Dummy. Brieven zonder postzegel (die betalen wij voor U) aan Hillmannette Antwoordnummer 45, Schoonhoven, tel. (01823) 3829. Ook na 6 uur (Ant woordapparaat) Piet Hein verf voor grote daden, in mooie kleuren. Roeper, War moesstraat. tel. 2264 Voor behang ni Roeper. Tel. (02220) 2264 Lompen- en mexalen- handel Cobus Spigt, Eier- ',and, telefoon (02225) 297 Nu volop peren en handappels. M. Huisman, De Veen, tel. (02220) 2203 Rijschool T. Jansen, ge diplomeerd V.A.M.O.R. methodische rij-instructie op pedagogische basis, geeft aan ieder die zijn rijbewijs wil halen de eer ste les gratis. Lesgeld ƒ12,per vol uur. Telef. 15749 (02230) Den Helder Merkbenzine voor wittt jrijs. Dros' Smederij Eierland C 42 Witte pomp Oudeschild. Ook voor accu's, 25% korting en 18 maanden garantie. K. Verweij, Ha- ven 5, tel. 3520 Voor eieren Gravenstr 20 Altijd vers altijd goedkoop Volop verse eieren van eigen bedrijf, van 10 tot 18 cent. Joh. Bakker, „Scholleboe', Hollewals- weg, t.o. voetbalveld Tex. Boy: Te huur derstraat 4. selaan 44 - pand Waal- Adres Thijs- Voor gebruikte en on geregelde meubelen J Jongedijk, Boogerd 28, tel. (02220) 2777 Van Wijngaarden Tele visie Servise. Nieuw adres Molenstraat 21, Den Burg, tel. 2594 (na 6 uur 2666) Wie heeft mij voetbalschoenen den? Verloren Sl Burg naar De C Wim Witte, weg, De Cocksd 326 Te koop z.g.a.n. „Pel grim" wandgasconvector met thermostaat, 4500 kcal. tel. (02225) 406, na 5 uur 's avonds Te koop aanre granieten blad, lang. Tel. (0222CI Bij ons achfc wal) staat al ge' een blauwe Graag terughal: Textielhuis, We 1 ts Goed ideevoor uw bont in ieder geval kij ken bij de grootste en goedkoopste bontzaak van Nederland. Duizen den korte en lange Bont mantels, Bonthoeden en Colliers tegen aantrekke lijke lage betaalbare prijzen!. Bont kopen is een zaak van vertrouwen. Een 3-jarig garantie certificaat is dat vertrou wen waard. Meer waar borg voor bont. Desge wenst zeer soepele cre- dietservice. De Bont koning, Voorstreek 71, Leeuwarden, tel. (05100) 20 7 13. Komt U van bui ten de stad per bus, trein of eigen auto, bij koop krijgt U het reisgeld te rugbetaald. Dus gratis reizen ...en de zekerheid van volledige service, volledige garantie en gratis vakkundig plaatsen. Dit alles kunnen wij u bieden omdat wij kleurentelevisiespecialist zijn. over de inruilwaarde van uw zwart/wit TV. over de gemakkelijke betalingsmogelijkheden, over een 3-daagse proefplaatsing. GROOTBEELD KLEUREN TV Komfortabel bedieningsgemak. Katalogusprijs 2448.- Philips veelgevraagde KLEUREN TV 110°-66 cm beeldbuis. Katalogusprijs 2495,- IVIet inruil 2195.- Philips NIEUWSTE KLEUREN TV 56 cm-110° beeldbuis. Door vele automatische funkties een uiterst eenvoudige bediening. Katalogusprijs 2395.- Met inruil 2095.-

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2