Grond voordelig gekocht maar niet aan voorwaarden voldaan AGENDA Conflict Dros door B en W in openbaarheid gebracht 4X. cndemeroers-aktiviteitBn ;B&> „Het Kleuterhuis" wordt opgeheven Verband gelegd met verkoop loods Auto na slippartij de sloot in Toneelavond Nutsdepartement uitgesteld Bazaar in „De Schuilhut" Sint Nicolaasintocht VERVOLG VAN PAG. 1 e: IK, Interessante avond ovi glasblazen ik Wagen beschadigd Blikschade bij aanrijd L B. en W. hebben gisteren het konflikt rond wethouder Dros, waarover in de laatstgehouden raadsvergadering al va ge mededelingen waren gedaan in de openbaarheid gebracht. Het verschil van mening betreft de voorwaarden waaron der de wethouder een stuk grond op het industrieterrein te Den Burg wilde ver werven en de samenhang die de wet houder ziet met de verkoop van zijn pand R. P. Keijserstraat 4 aan de ge meente ten behoeve van de uitbreiding van de centrale werkplaats De Bolder. Per 1 januari j.l. werden de prijzen van het nieuwe gedeelte van het indu- striteerrein Den Burg verhoogd van ƒ16,— tot ƒ18— per m2. De gegadigden waarmee al onderhandelingen liepen werden in de gelegenheid gesteld nog voor de oude prijs te kopen. Zij moes ten dan wel vóór 1 januari schriftelijk reageren op de aanbieding van B. en W. De heer Dros was een van deze gegadig den. De aanbieding voor hem bevatte de gebruikelijke voorwaarde dat binnen bepaalde termijnen een bouwaanvraag zou moeten worden ingediend (in dit ge val vóór 16 februari 1972) en door B. en W. goedgekeurd (in dit geval 16 april 1972). Dros aanvaardde deze aanbieding op 30 december maar liet blijken dat hij zijn bouwplan wellicht niet binnen de gestelde termijn zou kunnen indienen. Rente Sinds zomer 1970 geldt bij grondver- kopen de regel dat bij niet naleven van de gesteilde termijnen voor indiening en goedkeuring van de bouwaanvraag, ren te wordt berekend met ingang van de dag waarop de laatste termijn verstre ken is. Voor het eerst is de rente aange kondigd in een brief van B. en W. d.d. 26 augustus 1970; sedertdien is nog ne gen maal rente in rekening gebracht. Ook de heer Dros kreeg van het grondbedrijf een rente-nota en wel op 28 april aangezien het bouwplan op 16 april nog niet was ingediend. Als datum van ingang van de rente is 16 februari genomen, de datum waarop de bouw aanvraag ingediend had moeten zijn. De heer Dros heeft het grondbedrijf wel laten blijken dat hij met de rente nota moeite had maar hij ^noemde geen bezwaren, reageerde niet schriftelijk en heeft de kwestie ook niet in de verga dering van B. en W. ter sprake ge bracht. Op 20 juli kwamen de bouwaanvragen van Dros echter binnen en bijna een maand later werden de vergunningen verleend. Op 26 september ging de ge meenteraad akkoord met het voorstel De kindermodezaak „Het Kleuterhuis" van mevrouw A. M. Brügemann-Graaf wordt opgeheven. Mevrouw Brügemann wil het na 31 jaar hard werken wel eens wat kalmer aan gaan doen maar binnen de familiekring bleek voor opvolging geen belangstelling te bestaan. Met veel hartzeer moest toen besloten worden de deuren medio januari definitief te slui ten. De winkelruimte aan de Binnen- burg zal bij ,,'t Boekhuis" worden ge voegd, wat herstel van een oude situ atie betekent en tevens een geweldige verruiming van de boekenzaak waar binnenkort de scepter zal worden ge zwaaid door het echtpaar Th. Timmcr- Brügemann. Tevens zal in ,,'t Boekhuis" de uitleenbibliotheek worden opge ruimd. De aanwezigheid van de zeer goed gesorteerde openbare bibliotheek leeszaal heeft de cxploitotie van dit be drijfsonderdeel onaantrekkelijk ge maakt. Mevrouw Brügemann weet zich nog goed te herinneren hoe het 31 jaar gele den {een dag na haar huwelijk) allemaal begon. De eerste transaktie in de van mej. Rina Smit overgenomen zaak in de Warmoesstraat bestond uit de verkoop van een stopnaald van 3 cent en een kaartje stopwol van 2 cent. Bretels, on derbroeken, sokophouders e.d. werden uit het branchepakket verwijderd en mevrouw Brügemann specialiseerde zich in baby- en kinderkleding. In die tijd werd de slogan „Als uw kindje iets kon vragen, zou het kleertjes van Brü- gemann-Graaf willen dragen" inge voerd. Na 19 jaar werd het pand in de Warmoesstraat verlaten en verhuisde ,'Het Kleuterhuis" naar de Binnenburg, naar het voormalige woonhuis van mej. C. E. Gollards. ,,'t Boekhuis" had daar enkele jaren eerder al een onderkomen gevonden maar moest wat inschikken. Mevrouw Brügemann, moeder van vier kinderen, had uiteraard meer zorgen dan de winkel alleen. „We hebben altijd hard gewerkt. Twintig jaar lang niet op vakantie geweest, dat kon gewoon niet. Ik heb er nooit zo zwaar aan getild want het kontakt met de klanten was altijd erg leuk. Maar ik wil er niet mee door gaan totdat ik er bij neerval. Ik wil nu wel eens dingen doen waar je als zaken vrouw nooit tijd voor had. De klanten vinden het jammer. Die zeggen: waar moeten we nu heen? Maar de kinderen zullen straks heus niet in hun blote gat lopen, want „Het Kleuterhuis" was niet de enige zaak in kindermode". De alleenverkoopartikelen {waaronder Kijo) worden voortaan gevoerd door mevrouw Lemstra in de Weverstraat. van B. en W. om 3420 m2 industrieter rein voor ƒ16,per m2 te verkopen aan de heer Dros. Bolder De centrale werkplaats De Bolder moet worden uitgebreid. Op 2 november 1971 verstrekte de raad een krediet van ƒ150.000,voor het bouwen van een semi permanente „dependance" tegen over De Bolder op het Wezenland. Eer der hadden B. en W. overwogen van de heer Dros een hem in eigendom toebe horende loods, staande naast De Bolder, over te nemen maar de vraagprijs van ƒ150.000,was voor het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid on aanvaardbaar zodat de koop niet door ging. Begin april '72 werd opnieuw on derhandeld. De heer Dros bood toen de loods aan voor ƒ135.000,en zakte nog verder tot ƒ130.000,waarvoor hij de loods „vrijblijvend" aanbood onder na der overeen te komen regeling inzake levering en voorwaarden. Met dat be drag ging de minister wel akkoord en het grondbedrijf kreeg von B. en W. opdracht de zaken verder te regelen. Samenloop Bij het overleg tussen het waarne mend hoofd van het grondbedrijf (de heer J. H. L. Winter) en de heer Dros legde laatstgenoemde verband tussen de transaktie industrieterrein en de transaktie Bolder. De heer Dros had bezwaar gemaakt tegen de rente die hem op 28 april in rekening was gebracht in verband met de verkoop van het perceel industrie terrein. Verder had hij het denkbeeld geopperd van een rente, te vergoeden door de gemeente aan J. C. Dros be treffende de koopprijs van de loods voor De Bolder. In de vergadering van B. en W. van 23 oktober j.l. werd bevestigd dat de heer Dros inderdaad verband legde tus sen de voorwaarden waarop de gemeen te aan hem verkocht heeft en de voor waarden waarop de gemeente zijn loods kon kopen. Mr. Sprenger zou met het grondbedrijf een oplossing voor het pro bleem zoeken. Inmiddels bleek dat bij het grond bedrijf een fout was gemaakt. Op de rentenota van 28 april voor de heer Dros was uitgegaan van de da tum waarop de bouwaanvraag inge diend had moeten zijn (16 februari) en niet zoals de regel gebood van de datum waarop het bouwplan goedgekeurd had moet enzijn: 16 aril. De nota werd gewijzigd en op 1 november j.l. aan Dros gestuurd. Tijdens de besprekingen van 24 en 26 oktober hebben burgemeester en de wethouders Daalder en Joustra erkend dat tussen de beide transakties wel eni ge samenhang zou kunnen zijn ontstaan maar ze vonden dat de verkoop van in dustrieterrein met de bijbehorende voorwaarden geheel afzonderlijk beoor deeld moest worden, mede omdat van de koop van de loods geen sprake was toen de heer Dros besloot in te gaan op Dinsdag 21 november Den Burg, Landbouwschool, 20.00 - 22.00 uur, „Met creativiteit de boer op". Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, dis cussie over politiek (Textant). De Cocksdorp, hotel „De Hoop", 20.00 uur, demonstratie pottenbakken voor plattelandsvrouwen Eierland. Woensdag 22 november Den Burg, 'tAsiel, precies 20.00 uur, te kenfilms Woody Woodpecker en Po- pey {Textant). Donderdag 23 november De Koog, De Buteriggel, 13.45 uur, De Cocksdorp, verenigingsgeb. naast Ned. Herv. kerk, 15.45 uur, oprichting afdelingen bejaardenbond. Den Burg, Raadhuiskelder, 20.00 uur, postzegelruilbeurs. Den Burg, Burgemeester De Koninghal, 20.00 uur, hoorzitting omtrent plan Sepers. Vrijdag 24 november Den Hoorn, Dorpshuis, 14.30 uur, opriching van afdeling bejaardenbond. Den Burg, „Olympic", 20.00 uur, oprich tingsvergadering wielerclub. De Cocksdorp, hotel Kikkert, 20.00 uur, uitvoering SVC. De Koog, De Schuilhut, 20.00 uur, ba zaar t.b.v. kerkrestauratie. Zaterdag 25 november De Koog, De Schuilhut, 20.00 uur, ba zaar t.b.v. kerkrestauratie. Iedere woensdag Den Burg, Muziekschool, Parkstraat, 14.00 - 16.00 uur, legpuzzeltheek. Bejaardengymnastiek en -zang Den Burg, „Casino", woensdags, 11.00 uur gymnastiek. Den Burg, Landbouwschool, woensdags 15.00 uur, zang. Oudesohild, 't Skütje, donderdags 15.00 uur, gymnastiek. het aanbod von de gemeente betreffen de verkoop van industrieterrein. Konflikt Daar lag het konflikt. Na de vruchte loze discussie besloten B. en W. (met de stem van wethouder Dros tegen) de portefeuille grondbedrijf tijdelijk over te doen van wethouder Dros naar Mr. Sprenger. Daarvan werd in de gemeen teraad melding gemaakt. Het verschil van mening betreft dus de vraag of het juist is dat een gegadig de, die tevens wethouder is, op 30 de cember 1971 schriftelijk een aanbieding aanvaardt, waardoor het hem mogelijk wordt nog tegen een niet verhoogde grondprijs een perceel industrieterrein van de gemeente te kopen, indien hij daarbij reeds terstond twijfel uitspreekt over de mogelijkheid van het naleven der voorwaarden betreffende indiening en goedkeuring van zijn bouwplan. Deze vraag heeft een bijzondere achtergrond gekregen omdat de heer Dros de hem in rekening gebrachte rente niet heeft vol daan. „Temeer is dit vreemd", aldus B. en W. „omdat de heer Dros zijn bezwa ren niet terstond na ontvangst van de betrokken nota (28 april) maar pas op 23 oktober ter kennis van B. en W. heeft gebracht. De heer Dros heeft het niet nodig geacht aan B. en W. ontheffing te vragen van de hem schriftelijk ge stelde termijnen voor indiening en goed keuring van zijn bouwplan, zulks of schoon hij reeds op 30 december 1971 voorzag dat hij de termijnen wellicht niet zou kunnen naleven". Voorts delen B. en W. mee dat twee ambtenaren van het grondbedrijf heb ben verklaard dat zij de heer Dros mon deling zijn verplichtingen onder ogen hebben gebracht. Ze hebben gezegd dat hij rente zou moeten betalen als zijn bouwplan niet tijdig ingediend en goed gekeurd zou zijn. De heer Dros ontkent echter dat hij deze waarschuwing heeft gekregen. Hij ontkent ook op de hoogte te zijn geweest van de sinds de zomer van 1970 geldende renteregel. B. en W. laten blijken dat de heer Dros in ieder geval op de hoogte had moeten zijn want de ontvangen rentebedragen zijn in de rekeningen van het grondbedrijf van 1970 en 1971 verantwoord. Toen de heer Dros in de gemeenteraad kwam, op 1 september 1970 en tegelijk het wet houderschap en de portefeuille grond bedrijf aanvaardde, was de renteregel juist schriftelijk door B. en W. beves tigd. „Het ligt voor de hand dat hij daarover terstond is ingelicht. De heer Van Agteren, destijds direkteur van het grondbedrijf, heeft op 3 november tele fonisch verklaard er zeker van te zijn dat hij met de heer Dros over de rente regel gesproken heeft". De verplichting tot rentebetaling we gens overschrijding van de termijnen staat niet in de schriftelijke aanbieding van te verkopen percelen. Het grondbe drijf motiveert dit aldus: door dit wèl te doen zou men de gestelde termijnen bij voorbaat krachteloos maken. Aan de adspirant kopers moet het duidelijk zijn dat zij zich aan de gestelde termijnen dienen te houden. Maar elke adspirant- koper wordt, zodra het ernaar uitziet dat de gestelde termijnen mogelijk zul len worden overschreden, mondeling over de renteregel ingelicht. B. en W. hebben de heer Dros tot gis teren in de gelegenheid gesteld op het geen in bovenstaand overzicht naar vo ren is gebracht rechtstreeks aan de ge meenteraad te reageren. Hij heeft van die gelegenheid geen gebruik gemaakt en zal zich nu mogelijk afzonderlijk tot de raad richten. De heer Dros liet ook weten dat hij de verschuldigde rente nota zal betalen, maar B. en YV. zijn van oordeel dat de achtergrond van deze zaak van zodanig groot belang is dat de toegezegde informatie niet langer aan de raad en de Texelse gemeenschap mag worden onthouden. Van vrijdag op zaterdag omstreeks middernacht raakte de personenauto van K.T. uit Oudeschild op de Pontweg tussen Akenbuurt en Tubantia in een slip. De wagen die zwaar beschadigd werd, kwam op zijn kop in de sloot te recht. De heer Van G. uit Den Burg die ook in de wagen zat, werd vrij ernstig gewond en moest met een extra boot naar het ziekenhuis worden vervoerd. De bestuurder bleef ongedeerd. De toneelavond die het Nutsdeparte- ment Texel voor zaterdag 25 november had georganiseerd, is uitgesteld tot 31 januari. Het besluit is genomen omdat de gymnastiekvereniging Texel zater dagavond in de Burgemeester De Ko ninghal de jubileumrevue opvoert. DE KOOG De hervormde vrouwen vereniging van De Koog houdt vrijdag en zaterdag, 24 en 25 november, een ba zaar in de „Schuilhut". Donderdagmid dag wordt iedereen al in de gelegenheid gesteld het handwerk en het speelgoed voor de bazaar te bezichtigen in de Her vormde kerk, zodat men alvast kan be slissen wat men de volgende twee dagen wil kopen. handjes, terloops informerend naar de ontwikkeling van de jeugdcriminaliteit, klandestien kamperen, konflikten in B. en W., horecavermaak en andere zaken die hem ambtshalve meer dan normaal interesseren. Je kon de regen grijpen maar de weergoden hadden genade en lieten het bij een paar druppels. Sint Nicolaas bracht ook een bezoek aan de bus met kinderen van het Maartenhuis uit De Koog. Daarna ging hij per taxi naar Den Burg. Daar werd het een triomfale intocht die door duizenden mensen werd gade geslagen. De genoemde valpartij deed nauwelijks afbreuk want na dit incident stapte Sint over in de landauwer van het ontvangstcomité. Voorhet eerst werd dit jaar nuttig gebruik gemaakt van walkie talkies waardoor de optocht perfekt kon worden begeleid. De stoet werd aangevoerd door de drumband „Excelsior", gevolgd door de oudere rui ters van de ponyclub „De Kleppertjes". Na de schimmel van Sint kwamen de jongere „Kleppertjes", het rijtuig met het ontvangstcomité en het Kon Texels Fanfare-DEK sloot de rij. Dat had als konsekwentie dat de muzikanten tussen de paardenvijgen „slalomden" en daar door niet de volle aandacht bij de mu ziek konden houden. Poppenkast Het is een goed idee geweest om de intussen op de Groeneplaats bij het po dium wachtende kinderen te vermaken met poppenkastspel, verzorgd door de heren A. Kaper en G. Westerlaken. Burgemeester Sprenger, blijkbaar on kundig van de val die de hoge gast had gemaakt, bracht in zijn welkomstwoord naar voren blij te zijn dat Sint Nicolaas nog altijd op zijn paard reed en daar mee het goede voorbeeld gaf voor auto mobilisten èn bromfietsers die hun voertuig vaak onnodig gebruiken Ook Sint Nicolaas bleek milieubewust te zijn want hij riep de kinderen op het eiland schoon te houden. Na nog enkele andere aanwijzingen voor het krijgen van een volle schoen, feliciteerde hij het Texels Fanfare-DEK met het onlangs bereikte fraaie resultaat op het concours in Lei den. Aan de voorzitter van het Fanfare, de heer P. J. Koorn, overhandigde hij een cheque van ƒ5.000,— zijnde het re sultaat van de vorig jaar gehouden Sint Nicolaasaktie. Het Fanfare vertrok De anders zo trouwe schimmel verte, nukken Hier op het Schilderen, begon het al te spannen. Begeleide Zijm (rechts) trachtte het dwars op de staande nerveuze dier onder control krijgen. Dat lukte aanvankelijk, maar zou het toch misgaan. daarop schielijk want ook in Den Hi moest worden meegewerkt aan de Nicolaasintocht. Namens de winkeli vereniging dankte de heer R. Hi Sint Nicolaas voor zijn komst. De had het bijzonder druk want om uur was hij alweer in „Casino" op nodiging van het bestuur van de exposerende vogelvereniging „Op E Wieken". Verschillende kinderen den bij hem geroepen, maar het w brave kinderen zodat de zak er niet te pas hoefde te komen. Ook in Den Hoorn was de intocht feestelijke en geslaagde gebeurt Vooraf gegaan door Kon. Texels Fa Ba re en DEK kwam Sint in een rijtui| dorp in en ging via de school, waa kleuters werden afgehaald, naar dorpshuis. Daar waren ook veel ou present. Van de twee knechten die hadden moeten vergezellen bleek er spoorloos te zijn. De kinderen moe maar eens hard op Pedro roepen, hielp. Er werd een gestommel hoor en even later opende zich een lui hethet plafond en Pedro liet zich een touw naar beneden zakken Voor alle kinderen was er een snoep en als tegenprestatie we graag wat liedjes gezongen met ding van enkele blazers van het fan Voor de afdeling Texel van de PI 1 landsvrouwen gaf de heer J. van !n peren uit Alkmaar vrijdagavond eer monstratie glasblazen. Het was een ressante avond, waarvoor veel be! stelling bestond. Dit ondanks de currentie" van de toneelvereniging Het samenvallen van beide avol werd betreurd daar het voor vele van de plattelandsvrouwen moeilijk geweest een keus te maken. Al in gustus j.l. was bij Cultureel Werk ve gedaan van de glasblaasavond, blijkbaar is het toch niet mogelijk weest rekening met elkaar te hou De heer Van Kooperen heeft een bezette agenda. Al in januari w< glasblaasavond op Texel al met hen sproken. Er zijn slechts vijf mense Nederland die dit vak beoefenen. Glas is een onderkoelde vloeisto bestaat uit kalk, zand en soda. Ki moet 25 tot 40% lood bevatten on zodanig aangemerkt te mogen woi in Het loodgehalte moet tegenwoordi Ie het produkt vermeld zijn zodat oo leek kan zien wat hij aanschaft. Dei ie: andere interessante feiten over werden door de heer Van Kooperei dens de demonstratie naar voren bracht Er werden veel vragen ge en zelfs kregen drie dames gelegei tl< om zelf een kerstbal te blazen mee naar huis mochten nemen, kerstballen die in de winkel te koop worden allen met de hand geblazen gebeurt hoofdzakelijk in de DDR in familieverband aan deze huisni; heid wordt gedaan. Maandagavond om 18.45 uur ree<fcg chauffeur van de VTB met een co g< natie achteruit tegen een landboui gen, die op het parkeerterrein b Vi Bernhardlaan stond. De wagen flink gehavend. De combinatie vaj i VTB liep geen schade op. Gistermiddag om 16.30 uur wer L Ford van T.W. uit De Waal aan spatbord geraakt door de Opel K van mevrouw E. B.-H. Laatstgenoi wilde achteruit rijden en botste de stilstaande wagen van T.W. niet had opgemerkt. Plaatschade het gevolg. al irl a 21 6(

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2