Pontpet remmen Hard maar uitstekend cabaret Tekstpierement" van Verklaring van geen bezwaar voor natuurrecreatiecentrum Goed spel van toneelgroep SVC in pikante klueht Dorpscommissie in actie teg „ontsluiting" Oudeschild Maandagavond informatie over verkeersplan De Koog Verkiezingsuitslagen bij w H. de Boer won tuinwedstrijd Texelse Courant Raad benoemt commissie recreatie en toerisme Aanvullende raadsagenda Loslopende pony Aktie voor landschapsparken Sint Nicol aasmiddag in Fanfaregebouw Damclub Texel Geslaagd Enquête op verkiezingsdag n Gisteravond trad in de Burgemeester De Koninghal het cabaret „Tekstpiere ment" op met het programma „In de zesde hemel". Het was een zeer goede voorstelling die gegeven werd voor een nagenoeg volle zaal. Het publiek be stond voor het overgrote deel uit scho lieren. Het aantal niet-scholieren beliep nog geen vijftig, wat niet verwonderlijk is vlak na een weekend met zoveel amu sement. Lia Karon, Guuske Kotte, Frank San ders en Jos Brink vormen een enthou siast en zeer geroutineerd team. Er werd dan ook uitstekend en met enorme vaart gespeeld. Het programma had een uitgesproken hard karakter. Het is waarschijnlijk het hardste cabaret dat we tot dusver op Texel hebben gezien. Het publiek zal met dat scherpe realis me echter geen moeite hebben gehad. Overigens was het gebodene beslist niet over de gehele linie perfekt. Naast top pers zoals het intens-ernstige Euthana- sie-nummer, de persiflage op het groep je Bijlmermeerbewoners en het keihar de „Frustraties" was er het tamelijk flauwe „Fabeltjesland" en het weinig puntige liedje „2004" over de rijkelijk van kunstorganen voorziene dame. In B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld een vaste commissie van ad vies in te stellen voor de behandeling van vraagstukken op het gebied van de openluchtrecreatie en het toerisme. Blij kens de ontwerpverordening zal de commissie uit zes leden bestaan. Als voorzitter treedt een lid van B. en YV. op en minstens twee leden moeten lid zijn van de gemeenteraad. De overige leden zullen vertegenwoordigers zijn van de VVV, afd. Texel, Recron, Hore- ca/Horecaf, algemene middenstandsver eniging. In de raadsvergadering van donder dag zal de gemeenteraad de commissie leden benoemen. De aanbeveling (zie aanvullende raadsagenda elders in deze krant) is opgemaakt door B. en W. De Horeca en Horecaf hebben laten weten bij wijze van proef aan de commissie te willen meewerken, voorlopig voor een jaar. B. en W. hebben de commissie niet te groot willen maken. Ze vinden het onjuist dat allerlei specifieke belangen groeperingen worden opgenomen. „Ui teraard hebben wij een open oog voor die groeperingen, maar wensen kunnen zij via de hoofdvertegenwoordiging uiten. Gesteld zou kunnen worden dat de horeca(f)bedrijven tot de midden stand kunnen worden gerekend; dit is echter een zo specifieke bedrijfstak, dat wij een vertegenwoordiger in de com missie op zijn plaats achten. B. en W. zullen zich bij het doen van een voor dracht zoveel mogelijk houden aan de wensen van de vertegenwoordigende organisaties. Tenminste tweemaal per jaar moet de commissie vergaderen. In bijzondere gevallen kunnen de leden zelf de noodzaak van een vergadering bepalen. Aan de agenda voor de raadsvergade ring van donderdagavond, aanvang half acht, zijn de volgende punten toege voegd. 22a. Verlening van een aanvullend krediet voor de samenstelling van het struktuurplan gemeente Texel. 23. Wijziging van de begroting Grond bedrijf 1972. 24. Vaststelling van een verordening op het beheer van het grondbedrijf. 25. Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1972. 26. Ontwerp provinciale verordening verontreiniging oppervlaktewater. Voordracht en aanbeveling commissie recreatie en toerisme. De voordracht voor de vertegenwoor diger uit de VW luidt: 1. de heer M. C. de Gorter; 2. de heer W. A. Visser. Voor de Algemene Texelse Midden standsvereniging: 1. de heer F. Zegel; 2. de heer C. N. de Wit.* Voor de Recron: 1. de heer T. v. d. Heerik; 2. de heer J. van Strien. Voor de Horeca/Horecaf: 1. de heer J. P. Kikkert; 2. de heer F. Langeveld. De aanbeveling voor de vertegen woordigers uit de raad luiden; I 1. de heer J. J. Westdorp; 2. de heer J. Zuidewind. II 1. de heer J. A. Witte; 2. de heer C. Koorn. De agendapunten 16 en 18 komen te vervallen. Jekstpierementin de Burg. De Koning hal. Van links naar rechts Lia Karon, Frank Sanders, Guuske Kotte en Jos Brink positieve zin sprong het nummer „O Heer" waarin onbarmhartig werd ai- gerekend met de mensen die in elk ge beuren de hand Gods menen te zien) er uit. Erg gek maar niet meer dan dat was het samenspraakje „Vol ver wachting". Een duidelijke en dreigende boodschap lag besloten in „Op is op" over milieu, overbevolking, grondstof- fentekort en overconsumptie: „Geen grotere voldoening voor een mens dan een volgevreten pens". Het slotnummer „Tatararararaha" was een leuk alle gaartje waar toch meer systeem inzat dan op het eerste gehoor leek en waar bij met tal van doorgaans ernstig ge presenteerde zaken de kachel werd aan gemaakt. De vier caberettiers maar ook de twee muzikale begeleiders hadden veel ple zier in hun werk. Soms hadden ze wel erg veel moeite om hun lachen te hou den. Toen ze op een gegeven moment de draak staken met hun eigen vak en uit riepen: „Nee, we doen het niet voor onszelf maar voor de Tesselingen, eh. Tesselaren brulden ze het uit van het lachen en kwam als reaktie daarop ook de zaal haast niet meer bij. „Tekstpierement" moet gauw nog eens voor de Tesselingen komen optre den. Vrijdagavond is de politie weer op de paardejacht geweest. Deze keer ging het om een pony die op vrije voeten was weten te komen, doordat de eigenaar het weiland niet voldoende had afge schermd. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Degenen die geïnteresseerd zijn in de plaatselijke uitslagen van de verkiezin gen van morgen, kunnen deze direkt na de tellingen vernemen. Voor de etalage van ons bedrijf aan de Parkstraat zullen de uitkomsten van de verschillende stembureaus op een bord worden aan gegeven. De eerste uitslagen kunnen omstreeks half acht 's avonds worden verwacht. De Stichting Natuur en Milieu en de provinciale milieufederaties hebben tij dens hun jongste overleg besloten tot een gezamenlijk aktieprogramma om de totstandkoming van een stelsel van landschapsparken te helpen bevorderen. Zij gaan er van uit dat de regering in de aanvullende nota over de ruimtelijke ordening hiervoor de grondslag zal leg gen. De organisaties zullen zich in het bij zonder bezig houden met studie om trent begrenzing en beheer van de voor landschapspark in aanmerking komende gebieden en met de planologische be geleiding in streek- en bestemmings plannen. Men hoopt in deze gedachten- vorm ook de landbouworganisaties als mede provinciale en gemeentelijke over heden te betrekken. De tuinwedstrijd 1972 van de Wo ningbouwvereniging Texel is gewonnen door de heer H. de Boer, Mulderstraat 8 te Oosterend. Tweede werd de heer C. de Graaf, Botterstraat 8 te Oosterend en derde de heer P. Veenstra, Tjakker- straat 17 te Den Burg. De hoofdprijzen bestonden uit waardebonnen van resp. 75,50,en 40,Eervolle ver meldingen werden toegekend aan R. Booij, Stolpweg 4 te Den Hoorn; J. W. Rommets, Dageraad 30, 't Horntje; J. C. van Beek, Wagemakerstraat 1, Den Burg; Mevr. v. d. Slikke-Eelman, Wage makerstraat 3, Den Burg; P. v. d. Slikke Jan Dirkszoord 10, Den Burg; M. Schaap, Jan Dirkszoord 18, Den Burg; Mevrouw Hoogenbosch-Witte, Jan Dirkszoord 11, Den Burg; B. P. Nieboer, Thijsselaan 83, Den Burg; J. J. Witte, Boogerd 23, Den Burg en J. H. Schraag, Boogerd 27, Den Burg. De jury bestond uit de heren P. Bak ker (gem. plantsoenendienst), A. Stiggel- bout en W. Rijk. De tuintjes van de bij de verenigingswoningen werden drie keer gekeurd, in verschillende perioden van het seizoen. Het is de bedoeling ook volgend jaar weer een dergelijke wed strijd te houden want er blijkt een sti mulerend effekt van uit te gaan wat het onderhouden van de tuintjes betreft. Kinderen van de buurtverenij Wittekruislaan - Schoonoordsingel - gerstraat zijn zaterdagmiddag well in het .Fanfaregebouw, want daar gint om drie uur een Sint Nicolaass dag. Zoals gewoonlijk zullen Sint zijn knecht daarbij persoonlijk aanw zijn. De kinderen worden verzocht kroesje bij zich te hebben. Uitslagen 21 oktober 1972; C. Dijker-P. Bakelaar J. Vinke-C. Groenhof J. P. Hooijberg-P. Kooiman J. Hooijberg-W. Bakker G. Dros-J. A. v. d. Slikke H. Bruining-C. Meedendorp J. Schoo-W. Stam J. van Heerwaarden-J. P. Stam B. Duin-C. v. d. Werf 1 Gedeputeerde Staten van Noordhol land gaan akkoord met de bouw van het natuureducatiecentrum in de duinen bij paal 17. Een dezer dagen hebben zij de „verklaring van geen bezwaar" zoals bedoeld in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, afgegeven. Zoals bekend heeft lange tijd ernstige twijfel bestaan over de vraag of de provincie daartoe bereid zou zijn, gezien de be zwaren die tegen de voorgenomen bouw waren ingebracht door Natuurmonu menten, de Noordholandse kontaktcom- missie voor natuur- en landschapsbe scherming, de Vereniging tot behoud van de Wadenzee en de Werkgroep Landschapszorg Texel. Dat de verklaring is afgegeven, be tekent geenszins dat nu met de bouw kan worden aangevangen. De rekres- tranten kunnen namelijk de Kroon ver zoeken het besluit van de provincie te vernietigen. Als dat gebeurt, is op zijn minst een verdere forse vertraging van DE COCKSDORP De toneelgroep van de sportvereniging De Cocksdorp voerde vrijdag- en zaterdagavond in ho tel „Kikkert" de klucht „Dag slipper- dag" van Jan de Vries op. Het was een nogal pikant gegeven dat door de schrijver echter tot een onderhoudend stuk toneel was verwerkt. De opzet was modern. Dat bleek bijvoorbeeld uit de wijze waarop werd duidelijk gemaakt dat de onderdelen zich ten huize van drie verschillende families afspeelden. Alleen uit de plaats waar de tafel zich in de huiskamer bevond kon dat wor den afgeleid. Telkens als de tafel ver schoven moest worden ging het licht uit, hetgeen ongetwijfeld bijdroeg aan de knusse sfeer van improvisatie. Er werd over het algemeen goed gespeeld. Het publiek leek dat niet op juiste waarde te schatten want de zaal gedroeg zich za terdag uitgesproken moeilijk. Geroeze moes en flauwe opmerkingen waren niet van de lucht. Vrijdagavond ging het wat dat betreft veel beter. De verwikkelingen beginnen als drie getrouwde mannen Vink, Pasma en Slof elkaar in een café ontmoeten en zich door het daar werkende kennelijk lichte meisje Astella laten wijsmaken dat zij er nog heel aantrekkelijk uitzien. De vrijgezel Koop Valk heeft Astella echter door en doet de mannen een an der voorstel: ze moeten hun huissleu tels ruilen zodat ieder zijn geluk eens met een andere vrouw kan beproeven. Aldus geschiedt. Slof treft het niet: hij trekt de sleutel van de vrijgezellenflat. Men kan zich echter het gezicht van een thuiswachtende vrouw voorstellen als plotseling een wildvreemde man komt binnen stappen, die vertelt dat hij geko-* men is om met haar naar bed te gaan. Het feest gaat dan ook niet door en na de nodige komische situaties besluit ie dereen het weer bij zijn eigen echtelij ke partner te houden. Het echtpaar Vonk werd gespeeld door mevrouw A. Kikkert-Zijlstra en de heer A. van 't Noordende. Beiden gaven goed gestalte aan een in een sleur le vend echtpaar. De heer W. Ran en me vrouw I. Zuidema-Klinger waren te zien als de familie Pasma. Ook deze twee rollen waren in de juiste handen, al had mevrouw Zuidema een aanloopje nodig. De heer G. Smeenk was uitste kend op dreef als onmondige echtge noot. Vooral zijn monoloog in de vrijge zellenflat was een staaltje van kostelijk toneel. Jammer dat sommige mensen uit het publiek zonodig allerlei opmer kingen moesten maken tijdens deze scène. Mevrouw Slof werd gespeeld door mevrouw J. Daalder, die haar rol tot een goed einde bracht. Ruud Kik kert als de vrijgezel speelde verdien stelijk, maar was qua houding soms een beetje te nonchalant. De rol van de minnaar van mevrouw Slof was in han den van H. de Ruiter, die zeer natuur lijk overkwam. Als Annie, de zakelijke barjuffr., zagen we het Adri Broekman zeer verdienstelijk doen. Tot slot Lenie van 't Noordende als het barhoertje Aletta. Zij acteerde bijzonder goed. Vooral haar sexy bewegen maakte dat zij het juiste type voor de vamp Astella was. Het was jammer dat zaterdag na de pauze wat minder enthousiast gespeeld werd. De reden hiervan was dat het pu bliek niet prettig was, maar toch is het jammer dat de spelers zich hierdoor lie ten beïnvloeden. De mensen achter de schermen waren de heren O. Kikkert (regisseur), G. Smeenk (grimeur) en J. de Graaf (souf fleur). de plannen het gevolg, wat vooral in het licht van de komende kabinetswisseling als een vrij gevaarlijke situatie wordt beschouwd. Van rijkswege is in principe 75% van de stichtingskosten van het na tuurrecreatiecentrum als subsidie toe gezegd. Gedeputeerde Staten hebben la ten weten provinciale staten te willen voorstellen 20% van de stichtingskos ten bij te dragen. De rest van het be drag komt voor rekening van de ge meente. Overigens staat nog niet vast of de rekestranten de Kroon zullen be naderen. De werkgroep Landschapszorg Texel vergadert hierover hedenavond. Zielman Wel bezwaar hebben G.S. tegen de camping die de heer A. Zielman wil beginnen in zijn voormalige boomgaard nabij de Hogeberg. De provincie vindt het onjuist dat in dit geval de zg. arti kel 19 procedure wordt toegepast en acht het tot ontwikkeling brengen van een recreatieterrein in de omgeving van het landschapsreservaat De Hoge Berg onaanvaardbaar. De enige kans dat de heer Zielman zijn zin krijgt biedt wel licht het bestemmingsplan landelijk ge bied als daarin voor het betrokken ter rein een recreatieve bestemming wordt aangegeven. Weliswaar zullen dok dan bezwaren rijzen van provinciale zijde, maar er bestaat een mogelijkheid tot beroep. Hetzelfde geldt voor de plannen van de heer Th. van der Laan die bij zijn boerderij in de Eendrachtpolder een camping wil beginnen Reden tot veel optimisme hebben de heren Ziel man en Van der Laan in deze echter niet. C. Groenhof behaalde een keurige ge. Joost Hooijberg had aanvankf voordeel. J. Hooijberg vergooide een blunder zijn goede stand. C dendorp maakte het H. Bruinin| moeilijk. G. Dros en J. A. v. d. SÜ belandden via een merkwaardige p op remise. C. Dijker had na een dat van P. Bakelaar moeilijker spel, n door een blunder in het eindspel glipte hem de remise. Het tiental van Texel behaalde overtuigende 155 zege op het puntloze „Het Probleem" uit Hoon van Heerwaarden opende de scow een vlotte zege. C. Vinke en G. haalden de laatste overwinningen nen. Inmiddels heeft Texel 5 puntec 4 wedstrijden en een bordgemidd van 4931. De gedetailleerde uitslag: S. Bootsma-P. Bakelaar C. Chattellon-J. P Hooijberg R. Posthuma-J. Hooijberg A. v. d. Tuuk-C. Dijker J. Musman-J. van Heerwaarden J. Bouw-J. Schoo J. Feller-J-. Vinke D. Ven-C. Vinke J. Floris-G. Dros J. Degeling-B. Duin Badmeester J. van Amstel er echtgenote mevrouw Van Amstel- ers slaagden donderdag beiden ii sportcentrum te Papendal voor drijfsleider zwembaden". Zij v de daartoe in de afgelopen jaren Skill-training waarbij regelmatig ges op Papendal moesten worden volgd. Aan het examen werd doo personen (waaronder drie vrou deelgenomen. Zeven personen OUDESCHILD Bij de binnen enkele jaren uit te voeren verhoging van de dijk zal het niveau van het Bolwerk te Oudeschild aanzienlijk worden ver laagd. Aansluitend op deze verlaagde weg zullen nieuwe aansluitingen wor den gemaakt op bestaande wegen en DE KOOG De gemeente heeft voor De Koog een nieuw verkeersplan ont worpen. Het zal voor belangstellenden nader worden toegelicht door B. en W. op maandagavond 4 december, aanvang 20.00 uur, in het dorpshuis De Kaaps nol. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Het ontwerpplan is opgehangen in het kantoor van de Coöperatieve Raiffciscnhank aan de Dorpsstraat, zo dat men zich tevoren reeds kan oriënte ren. Blijkens het ontwerpplan wil men het verkeer, evenals vorig jaar, leiden van Pontweg, via Nikadel naar Badweg en Boodtlaan. De Ruijslaan wordt één- richtingverkeer in de andere richting, dus van Badweg naar Brink. Het zal met meer mogelijk zijn vanaf de Pont- weg de Brink op te rijden, wel vanaf de Ruijslaan. De Dorpsstraat zal gedurende de gehele dag en nacht voor verkeer worden gesloten. De gedachten gaan zelfs naar afsluiting gedurende het hele jaar Het verzorgend verkeer zal ge bruik moeten maken van de Kaapstraat maar mag van de Dorpsstraat gebruik maken om in noordelijke of zuidelijke richting weg te rijden. Het ontwerpplan maakt voorts melding van een rotonde bij het KNZHRM-gebouwtje aan de Badweg, bedoeld voor het „laden en lossen" van strandbezoekers. De veran deringen hebben o.m. tot doel het ver keer in de nabijheid van de parkeerter reinen te brengen waarbij de structu reel belangrijke wegen voor verkeer in beide richtingen beschikbaar moeten blijven. Op de tekening staan aan de Parnassiastraat en Kaapstraat terrein- tjes voor kortparkeerders aangegeven. Voetgangers die van parkeerterrein naar Dorpsstraat gaan, zal het zo mak kelijk mogelijk worden-gemaakt. Onder handelingen zijn gaande over een stuk grond dat plaats zal moeten bieden aan een extra voetgangerspad tussen Nika del en Dorpsstraat. Gebleken is dat dan ook vanaf de verst verwijderde parkeer plaatsen op het grote parkeerterrein het dorpscentrum in drie minuten in nor maal tempo te voet kan worden bereikt. wel ter hoogte van de De Ruytci 27 (Goudsblom) en van de De Ri straat 93 (Barhorst), resp. dus aai tend op de Loodssingel en de Hout straat. Bij de in het afgelopen vw te Oudeschild gehouden hooravond het bestemmingsplan Oudeschild dat velen niet enthousiast zijn ovt •noemde aansluitingen. De dorpscoc sic heeft zich daarom tot b wend met de vraag of ze geschrapt nen worden - echter zonder reso De dorpscommissie heeft zich niet neergelegd en houdt nu ond inwoners van Oudeschild ee waarby een mening wordt gev over het „aansluitingsplan' Ieder heeft een brief gekregen een invulstrook die door persons 18 jaar en ouder mag worden om kend. Men wordt verzocht de inge strook mee te nemen op 29 novi als men gaat stemmen. In een afdeling van het stembureau huis) kunnen de strookjes dan v afgegeven. Wie niet gaat ste wordt verzocht er toch voor te i dat zijn strookje wordt afgegeven. 2 j, p Het argument dat de planologen de wegaansluitingen aanvoeren is sluiting van het dorp. Het dorp makkelijker bereikbaar worden verkeer. De dorpscommissie heefi bezwaar tegen wegens de geva Jl situatie die dan zal ontstaan oj kruispunten en langs de scholen A. dan veel meer verkeer (ook M vrachtwagens) dan tot dusver d< H van het dorp zullen binnenrijden dorp wordt als het ware in drieê deeld", aldus de dorpscommissie* op wijst dat de bestaande op- en ten bij rk-kerk en pompstation Vi ven gehandhaafd zullen blijven

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2