CJ Waar nog ware geestontwikkeling en beschaving gevonden wordt.... .Verslag uit 1830 van een bezoek aan Texel (IV) FILMNIEUWS LANDBOUW en VEETEELT .„„„II Chemische kweekbestrijding NUTSSPAARBANK Achter slot en grendel! ELEGTROHUIS NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Embojih imm imAomm om^ kmv goM Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 1 december 1972 rubriek voor 111117 JUI Tot nu toe is in de maand november op ons eiland al plm. 90 mm regen ge vallen. We mogen wel aannemen, dat in gevallen, waarin de kweekbestrijding in oktober is uitgevoerd op goede re sultaten mag worden gerekend. Voor een goede resultaat van kweekbestrij ding met TCA is een overvloedige re genval zeer belangrijk. Bovendien mag men er in dit geval op rekenen, dat het gevaar van schade in graangewassen in het volgend seizoen wel verdwenen zal zijn. Er blijkt ook nu weer, dat niet in alle gevallen voldaan is aan de eis om op percelen, waar in het volgende seizoen graan moet worden verbouwd de che mische bestrijding van kweek tijdig uit te voeren. Zilvervloot, Spaareffecten, Ambtenarenspaarregeling, Bedrijfsspaarregeling etc. Kantoren te: Den Helder, Den Burg, Mippo'ytushoef, Medemblik, Schagen. We mogen wel stellen, dat op perce len, die op dit moment nog behandeld moeten worden de kans op schade in graangewassen het volgend voorjaar weer aanwezig is. Uiteraard zal dit nog sterk afhangen van het verdere verloop van de winter. Als de natte periode van november ook in december of januari en februari wordt voortgezet is de kans op schade niet groot. Bij geringe regenval zit de kans op schade er echter weer dik in. Wat nog wel kan Er zijn een aantal gewassen, die veel minder gevoelig zijn voor de schadelijke werking van TCA. Heel weinig gevoelig zijn bieten en koolachtige gewassen als stoppelknollen en bladkool. In gevallen, waarin men in 1973 deze gewassen wil gaan verbouwen is de mogelijkheid van kweekbestrijding naar een hoeveelheid van 75 kg TCA per bunder in ieder ge val tot eind december aanwezig. Is de kweekbezetting niet al te zwaar, dan kan men op bieten, stoppelknollen en bladkool voor de zaadteelt tot eind februari ook volstaan met het spuiten van 20 kg TCA per bunder. Wat het bestrijden van kweek op per celen, waar in 1973 aardappelen worden verbouwd kan worden opgemerkt, dat het gevaar van schade in dit geval ook veel kleiner is dan bij de verbouw van granen. Zonder bezwaar kan op perce len, die in 1973 worden bestemd voor de verbouw van aardappelen nog in de cember een bestrijding worden uitge voerd met 50 - 75 kg TCA per bunder. We kunnen in het algemeen wel stel len, dat gemoedelijkheid als een deugd wordt beschouwd. Dat geldt zeker voor plattelandsmensen. Ze hebben het land aan alle officieel gedoe en overdreven ambtenarij. Aan die gemoedelijkheid zit ook een gevaar verbonden. Gemoedelijkheid kan heel gemakkelijk tot gevolg hebben, dat men in een bepaald opzicht niet vol doende attent is. Ik meen wel te mogen zeggen, dat dit gevaar er zeker is als het gaat om het gebruik en de bewaring van bestrij dingsmiddelen. De gemoedelijkheid kan er dan wel eens toe leiden, dat allerlei voorschriften over het gebruik en de bewaring van die over het algemeen giftige middelen als overdreven wordt beschouwd. Waarschijnlijk is het die gemoedelijk heid, die een aantal Texelse agrariërs een waarschuwing en in een enkel geval zelfs een proces verbaal heeft bezorgd. Volgens de Wet op de Bestrijdings middelen moeten giftige bestrijdings middelen zo worden opgeborgen, dat een onbevoegde er niet bij kan komen. Als men in dit geval bij „onbevoegde" ook denkt aan kinderen en kleuters wordt het belang van dergelijke voor schriften mogelijk beter aanvaardbaar. In ieder geval de plicht om bestrij dingsmiddelen goed op te bergen is in de wet vastgelegd. Dat betekent, dat als men zich hier niet aan houdt een over treding wordt gepleegd. Zoals gezegd hebben enkele Texelse agrariërs dit tot hun schade ondervonden. We denken er niet aan om het pleit te gaan voeren voor afschaffing van echte gemoedelijkheid. Dat zou het le ven op het platteland veel minder aan trekkelijk maken. Wel zijn we van me ning, dat de verplichting voor het goed opbergen van giftige middelen in wezen een goede zaak is. In de eerste plaats om alle risico, dat deze giftige middelen in verkeerde handen komen uit te slui ten. En als dit nog niet voldoende is in de tweede plaats om het risico van een proces verbaal te ontlopen. Aardleidingen en bliksembeveiliging ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 3 december op om 8.28 uur en gaat onder om 16.31 uur; 6 december op om 8.32 uur en onder om 16.30 uur. Maan: 5 dec. N.M.; 13 dec. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 1 dec. 4 15 en 17.09; 2 dec. 5.24 en 18.07; 3 dec. 6.24 en 18.55; 4 dec. 7.12 en 19.35 5 dcc. 7.53 en 20.12; 6 dec. 8.31 en 20.47 7 dec. 9.06 en 21.21; 8 dec. 9.37 en 21.57 9 dec 10.07 en 22.33. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Zaterdag- en zondagavond is ieder die van griezelen houdt om 20.00 uur in het het City theater op het goede adres. In de film „Dochters van Dracula" wordt vampier graaf van Karnstein be streden door de puritein Gustav. De tweeling-nichtjes van Gustav wonen sinds de dood van hun ouders bij hem in. Als zij op een avond Gustav de graaf van Karnstein horen vervloeken, wordt één der nichtjes, Maria, met af schuw vervuld. De ander echter, Frieda, raakt door de lugubere praktijken van de graaf gefascineerd. Zij ziet kans hem te ontmoeten. Spoedig raakt zij onder zijn hypnose en hij zet zijn tanden in haar nek. Frieda, door de beet vampier geworden, maakt vele slachtoffers, on der andere het zusje van Anton Hoffer, de geliefde van Maria. Dan wordt Frie da gevangen genomen en Gustav weet Karnsteins hart met een lans te door boren. Ook Frieda heeft inmiddels de dood gevonden, terwijl Maria zich ril lend van afgrijzen in de armen van An ton stort. (Toegang 18 jaar). Op en top Amerikaans vermaak is zondagmiddag om drie uur te beleven in^ het City theater, waar dan de film ,Sjakie en de sjokolade goochelaar" draait. De grootste snoepfabriek van de wereld, de Willy Wonka-factory, heeft 5 gouden bonnen in de wikkels van haar repen verstopt, die goed zijn voor een tocht door de fabriek en die tevens recht geven op een leven lang gratis snoep. Er zijn al 4 bonnen gevonden en tenslotte vindt Sjakie Bucket de laat ste. Tijdens de tocht door de snoepfa briek vallen alle bezoekers in een cho colade rivier, omdat zij de regels van het bedrijf hebben overtreden. Alleen Sjakie en zijn opa zijn nog over. Aan het eind van de rondleiding vraagt Opa Joe waar de gratis chocolade blijft, waarop Wonka antwoordt dat zij van de zweefprik-drank hebben gedronken en dat zij daardoor de regels ook overtre den hebben. Opa wordt dan erg boos, maar Sjakie ziet in dat zij verkeerd ge handeld hebben. Als een blad aan de boom slaat Wonka hierdoor om. Het blijkt dat hij een opvolger zoekt en het is duidelijk dat Sjakie dat zal worden. (Toegang alle leeftijden). De ligplaats der vaartuigen dezer oodsen is achter den Hoorn of aan den lorst, een dusgenaamde zandbank en fiham van het Eiland. Daar zijnde, wees Ie gids, dien ik bij mij had, mij de ilaats aan, waar reeds Napoleon (die, m dit in het voorbijgaan te zeggen, ven als zijn broeder Koning Lodewijk, lit Eiland ook nog bezocht hebben) het oornemen had, eene sterke, met het oodige geschut voorzien, aan te leggen en einde, in geval van nood, die in ver end te brengen met de forten aan de leider, om alzoo eene indringenden ijand op eene doelmatige wijze te kun- en verwelkomen; en verhaalde mijn ids er mij tevens bij, dat ook ons Gou- ernement nog van tijd tot tijd op deze angelegenheid zoude zijn opmerkzaam eweest. Hoe dit zij, de mogelijkheid oorondersteld zijnde, een zoodanig fort ldaar aan te leggen, wil ik gaarne ge wen, dat hetzelve een uiterst belang- ijk punt zoude kunnen opleveren; ter- 'ïjl het overigens zich nog al begrijpen lat, dat het Gouvernement niet zal ver ruimen, die maatregelen te nemen, 'aardoor de toegang tot de kolossale en ostbare Maritime inrigtingen van het ieuwe Diep tegen allen indringenden ijand, des noods, zoude kunnen verde lgd worden. Dan, verder. Oesters De oestervangst houdt een aantal an- ?re vaartuigen bezig, die echter meest- aan den oostkant van het Eiland te nis behooren; de oesters worden al ter op bedden gebragt, dat is, op zeke- afgebakende plaatsen, aan het strand, aar zuiver water is, geplant of gelegd, vervolgens alzoo gespeend en het ge- tele jaar door gevischt. Mij is het getal oesters opgegeven, dat «rheen jaarlijks gerekend werd van ttel naar Amsterdam en elders ver- *rd te worden; dan, door hetzelve niet hebben opgeteekend, is het mij ver- 'lgens uit het hoofd gegaan; dit weet ik hter, dat het bijster groot was; maar, »e groot ook, moet hetzelve niet halen de tallooze oesters, die sedert 2 a 3 ren gevonden en gevischt zijn. Deze Mengemeene overvloed, echter, is ver af van in het voordeel der oestervis- "ers te zijn, daar dezelve hierdoor 0 zeer in prijs zijn gedaald, dat zij tos schier onverkoopbaar waren. Men njnt er tegenwoordig ook vele van xel naar Hamburg te verzenden. Het Noordhollandsche kanaal heeft aan het Eiland, voor zee verre deszelfs zeedorpen betreft, een' gevoeligen slag toegebragt, en vooral voor het oude Schild; dat nog vóór kort eene zeer bloeijende plaats moet geweest zijn, waar voor geld geene woning te beko men was en de menschen als opeenge pakt waren, een treurig verschiet ge opend. En geen wonder! Voorheen toch lagen er steeds, en vooral in het voor- en najaar, een aantal zeeschepen, zoo oorlog als koopvaardij, op de reede van Texel, en moesten er soms weken aan een op een' gunstigen wind blijven wachten. Gedurende dien tijd werden alle die schepen door Texelsche zeelie den bediend, die men klaarmakers heet te. Deze kwamen met hunne vaartuigen dagelijks aan boord, en verkochten er, voor contante en goede betaling, melk, eijeren, versche boter en kaas, hoenders, duiven en ander gevogelte, brood, vleesch, visch, groenten, vruchten, en alles, in één woord, wat tot de dagelijk- sche consumptie behoort, en het Eiland maar opleverde. Vandaar dan ook het aanzienlijk getal winkels aan het oude Schild. Welk een vertier moest dit niet geven! Hierbij kwam het debiet, dat de aldaar wonende tagrijnen, zeilmakers, victualiekoopers enz. hadden. Eén storm, en hoevele schepen hadden al dadelijk weer wat noodig! deeze een kabel, gene een anker, een derde wat anders, dat al les gemakshalve al spoedig van Texel gehaald werd. Maar dit alles is nu over; de schepen komen binnen, zei len in het Nieuwe Diep, worden door de sluis geschut, en jagen of zeilen veelal dadelijk op naar Amsterdam; omge keerd, die van Amsterdam blijven in het Nieuwe Diep, tot de oostewind komt, en zij als in een oogenblik met de stoom boot uit de haven zijn; en van alle de voordeelen, die voorheen van dezelve getrokken werden, bekomt dit Eiland er nagenoeg geene meer. Maar, wat zal men zeggen? Het lijdt wel geen twijfel, of niet alleen Texel, maar ook de Hel der, het Nieuwe Diep en onderscheidene andere belangen hebben door het Noordhollandsche kanaal geleden; dan wat beteekent dit, gelegd in de groote schaal tegen de belangen des koophandels? en het lijdt geen twijfel, of, zoolang Amsterdam nog eenigen koophandel zal bezitten, zal het nage slacht ook in dit opzigt het aandenken in zegening houden van eene Vorst, aan wiens echt Hollandsche vastheid en moed in het uitvoeren van ééns veldoor- dachte ontwerpen men ook dat reuzen werk verschuldigd is. Markt De Burg is de hoofdplaats van het Ei land. Van ouds had zij, volgens de oor konden, stedelijke privilegiën, en was door eene gracht en poorten beschermd. Het is jammer, dat de mindere welvaart van Texel zich in de slooping van ver schillende gebouwen en de mindere uit wendige netheid van een aantal andere zoo duidelijk openbaart, daar anders dit dorp, ten aanzien van deszelfs uitge breidheid, regelmatigen bouw, fraaije Hervormde kerk als anderzins, voor menig binnenstadje niet zou behoeven te wijken. Het dorp bevat naar gissing ruim 350 huizen, verdeeld in 8 of 10 straten, drie pleinen, enz. Men vindt er het Raadhuis; een tweede gebouw, waar het Vredegeregt zijne teregtzittingen, en verschillende andere Collegiën hunne bijeenkomsten houden; eene Hervorm de, eene Doopsgezinde en eene zeer rui me Roomschkatholijke kerk; de eerste onderscheidt zich door hare grootte; derzelver toren kan een goed eind wegs in zee gezien worden; van binnen heeft zij een koor en een zeer fraai orgel, en is op moderne wijze betimmerd; de beide overige kerken had ik geene gele genheid te bezigtigen. Men heeft aan den Burg eene markt, welke op de zoo genaamde groene plaats wordt gehou- Gezicht op de haven van Oudeschild, begin vorige eeuw. Deze illustratie komt voor in het Reisboek van het Koninkrijk der Nederlanden van 1821. den, dat een ruim, rondom met huizen betimmerd, en met een aantal zware boomen beplant plein is. Weeshuis Men vindt voor het overige aan den Burg verscheidene liefdadige en nuttige gestichten en instellingen; zoo als het algemeene Weeshuis, dat een zeer ruim en ouderwetsch gebouw is, hetwelk oud tijds een gedeelte van zeker klooster heeft uitgemaakt. Men wijst er den vreemdeling nog de plaats aan, waar de overlevering wil, dat de bekende, zoo rampspoedige Ada in kluisters zoude gezeten hebben, alsmede haar afbeeld sel, hangende boven den ouderwetschen schoorsteen van een der vertrekken van het gebouw, met het onderschrift: pro rege, lege et grege. Dit gebouw schijnt tot zijn tegenwoordig doel zeer goed in- gerigt, en bevat een 30 a 35tal ouder- looze kinderen, die tot meerderjarigheid toe daarin worden gehuisvest, van voed sel en kleederen voorzien, en tot eenig nuttig handwerk of bedrijf worden op geleid. Een gesticht van liefdadigheid, mede een ruim en welgelegen gebouw, dat insgelijks behoeftigen opneemt en aan anderen in het huis zelve werk ver schaft. De zindelijkheid, die in beide deze gestichten heerschte, en de orde, die in dezelven scheen in acht genomen te worden, troffen mijne aandacht. Geene schooltaks Maar keeren wij tot het onderwerp terug. Men heeft op Texel niet min der dan zeven scholen voor het lager onderwijs. Die aan den Burg, het oude Schild en den Hoorn zijn de talrijkste. Het gezamenlijk getal der schoolgaande kinderen beloopt 8 a 900. Deze scholen staan onder het onmiddellijk toezigt eener Schoolcommissie, die op gezette tijden aan den Burg vergadert, en over de aan haar toebetrouwde belangen raadpleegt. Men vindt hier geene school taks, zoo als schier overal ten platten lande, maar de traktementen der onder wijzers worden geheel en alleen door het Plaatselijk Bestuur betaald; iets, dat inderdaad te wenschen ware, dat alge meen ingevoerd wierd. Deze traktemen ten, met het onderhoud der schooloka- len, brandstoffen, enz. maken eene be langrijke uitgave uit voor dit Eiland, en bedragen niet minder dan eene jaarlijk- sche som van 4500 en meer guldens. Geestelijke beschaving Het is inderdaad een opbeurend denk beeld, en doet het echt-Hollandsch hart zoo regt goed, wanneer men beseft en door de bewijzen gestaafd ziet, op wel ken trap van wezenlijke beschaving on ze Noordelijke Provinciën, over het al gemeen, kunnen aanspraak maken, en tot hoeverre het lager onderwijs in der- zelve is opgevoerd. Wanneer men zich eens in Frankrijk verplaatst, dat mid delpunt, zoo het heet, van alle bescha ving, en men ziet daar, zoo als ik in de gelegenheid geweest ben te zien, in welk een' allerellendigsten toestand, in ver scheidene steden van zekeren rang zelfs, het lager onderwijs is, en hoe het aldaar ten platten lande eene zeldzaamheid is, eene boer eenigzins redelijk te kunnen zien leven en schrijven, en men ziet dan, wat dat lager onderwijs bij ons, wat het op een Eiland is van nog geen 5000 zielen, waar het integendeel onder de uitzonderingen behoort, iemand aan te treffen, die niet, vrij goed zelfs, lezen en schrijven kan, en dat een Plaatselijk Bestuur zich getroost, een aanzienlijk deel zijner inkomsten alleen aan het la ger onderwijs te besteden; waarlijk, dan zeggen wij de hand der Voorzienigheid, die ons onze Noordelijke en moerassige Provinciën tot geboorte- en woonplaats aanwees, op wier uiterste grenzen, te midden van de golven der Noordzee, nog ware beschaving en geestontwikkeling gevonden en aangekweekt wordt; en wij benijden niet meer de vruchtbaarder vlakten onzer Zuiderlij ker naburen, wier vaak geheel onontwikkelde geest beschaving veeleer ons hartelijk mede lijden opwekt.. Inderdaad, dit heeft mij getroffen; en eere zij alle diegenen, wel ke het aangaat, voor de echt-liberale wijze, op welke deze hooge aangelegen heid door hen behandeld wordt! {slot volgt)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5