Cjroen 2tmrL-Jexels in het harL, „Waar blijven we als in de omgeving van een natuurgebied ook niets meer mag?' Bezwaar tegen totale afsluiting van Dorpsstraat De Koog laad naar aanleiding afwijzing plan Zielman B en W leggen zich er niet bij neer GEANIMEERDE DISCUSSIE OVER VERKEERSPLAN Politie achtervolgde dronken automobilist Benzinepomp Bonne op nieuwe plaats? hippe bruidsboeketten litgave B.V. v.h. Langeveld De RooU 'ostbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesonilaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 SDAG 5 DECEMBER 1972 86e JAARGANG No. 8731 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. -j- 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct. per mm. excl. 4% BTW B. en VV. zijn niet van plan zich neer te leggen bij de afwijzende houding, die Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben ingenomen ten opzichte van de plannen van de heer A. Zielman om van zijn voormalige fruitkwekerij een kampeerterrein te maken. Zoals bekend hebben G.S. onlangs geweigerd de ver klaring van geen bezwaar af te geven waarbij als beweegreden werd aange- oerd, dat het onaanvaardbaar is dat een dergelijk recreatieterrein in de buurt van het natuurgebied de Hoge Berg wordt ontwikkeld. De afwijzing was een grote teleurstelling voor B. en VV. en de heer Zielman, want in een eerder stadium heben GS de indruk gewekt tegemoetkomend te zijn. Dat kan wel als de recreatieve bestemming zou worden afgewezen, nadat deze is opgeno men in het ontwerp bestemmingsplan buitengebied. Burgemeester Sprenger zei, dat men het graag via die weg wil proberen, maar deze procedure kost veel tijd. Daarom wordt overwogen een afzonderlijk plan voor het terrein Zielman met omgeving in te dienen hoewel dat op zichzelf ook onbevredigend is. natuurgebied; wij kunnen onze plannen in die buurt straks wel schrappen. De heer L. J. Weijdt (Texels Belang) ag het somber in als bij de beoordeling an dergelijke aanvragen ook de omge- ing van het terrein betrokken wordt. Iet is uitstekend dat bepaalde waarde- olle gebieden een beschermde status ;rijgen maar als er buiten deze gebie- ien ook niets meer mag, wordt het te Ook de heer J. J. Westdorp (PAKT) as helemaal niet gelukkig met de af- 'ïjzing. „Waar blijven we? Loopt men u al vooruit op plannen om Texel tot andschapsreservaat te maken?". De leer Westdorp vond het niet erg bevre- ligend dat de gemeenteraad, die tracht iet landschap m stand te houden maar inaniem achter het plan Zielman staat, deze blijkbaar niet autonoom is. Waarvoor zitten we hier eigenlijk?". Sprenger zei dat ook B. en W. te- mrgesteld zijn na de aanvankelijk gun- lijkende reakties van G.S. Het plan ielman is uitgebreid bestudeerd. In bepaald stadium werd zelfs een lanmerkelijk groter plan dan het oor- pronkelijk ingediend omdat dit vol- ens Haarlem meer kans van slagen ad. De beslissing is niet alleen ongun- voor Zielman, doch strekt veel ver- Juist door de scherpe onvoorwaar- elijke afwijzing lopen G.S. in feite üoruit op het bestemmingsplan buiten- ebied. De heer Weijdt was vooral onge ilst over het feit dat in de omgeving an waardevolle gebieden blijkbaar iets meer mag. Tot hoever strekt die mgeving? Hij wilde dat onderzocht n Ook de heer P. Smit i(KVP) hekel- het „omgevingsbezwaar". Het zou er kunnen neerkomen dat op Texel iets meer mag als de natuurbescher- lende instanties maar genoeg stukjes rond in handen krijgen. Heel Texel is an immers omgeving van natuurge- ied! Mr. Sprenger was niet helemaal fkerig van het omgevingsbezwaar (in :t ontwerp recreatiebasisplan Texel ordt ook een voorzichtige behandeling an de omgeving van natuurgebieden oorgestaan Red.). Hij wees erop dat )k bij de beoordeling van het plan Ce- de naburige Hogeberg een afwijzen- beslissing heeft uitgelokt. Hij was :hter van mening dat het terrein Ziel- an (door een weg met bebouwing ge- heiden van de Hogeberg) niet een ndschappelijke eenheid met dit land- hapsreservaat vormt. De heer M. Bak- ir (Texels Belang): De duinen zijn ook ♦♦4 OUDESCHILD Zaterdagavond te- ;n 23.00 uur werd de 56-jarige J.K. uit udeschild na een achtervolging door politie ter ontnuchtering ingesloten, werd door de politie opgemerkt toen in zijn personenauto slingerend over Schilderweg in de richting Oude- hild reed. De achtervolging werd in- izet, maar het was niet mogelijk de Jonken automobilist dicht te benade- o wegens de onverwachte manoeuvres e hij maakte. Het werd nog erger op Bolwerk te Oudeschild. K. merkte en dat hij achterna werd gezeten en >erde zijn snelheid tot omstreeks hon- rd kilometer op. Het ene moment oog K. zowat de dijk op en even later heelde het niet veel of hij stortte met n wagen in de De Ruijterstraat. Uit- ïdelijk lukte het de man aan te hou- n en mee te voeren naar het bureau, >ar hij de rest van de nacht logies acht genieten. Zijn rijbewijs is inge- men. Natuurrecreatiecentrum De aanbesteding van het natuurrecre atiecentrum bij de duinen van paal 17 is in voorbereiding, zo deelde de voorzitter mee. Zoals bekend hebben G.S. voor dit projekt wel de verklaring van geen be zwaar afgegeven en is aan Provinciale Staten voorgesteld een subsidie van 20°/o toe te kennen. Gehoopt wordt dat men begin 1973 tot aanbesteding kan over gaan. Geruime tijd discussieeerde de ge meenteraad over het voorstel een com missie recreatie en toerisme in te stel len. De commissie heeft onder meer tot taak adviezen uit te brengen inzake de besteding van een deel van de inkom sten uit de toeristenbelasting. Dit is een uitvloeisel van de eerder door de raad geuite wens dat een deel van de binnen gekomen gelden voor .zichtbare" recre atieve voorzieningen moeten worden gebruikt. Met die taak was de heer J. L. Weijdt niet erg gelukkig, zolang nog grote bedragen uit de algemene midde len moeten worden besteed aan de re creatie. De heer J. Zuidewind (VVD) was het daarmee niet eens. De commis sie geeft advies, de raad beslist. Wel had Zuidewind het voorstel van hen wat uitvoeriger toegelicht willen zien. Welke opdrachten heeft het college voor deze commissie in petto?" De heer Westdorp vond het in ieder geval be langrijk dat er nu een commissie is. Er is wel degelijk een taak. Bovendien kan de commissie ook ongevraagd advies uitbrengen. Men kan tegen de commis sie nauwelijks bezwaar hebben omdat de raad zelf heeft verlangd invloed te hebben op de besteding van belasting geld aan recreatieve zaken Het wekte verwondering dat wethou der C. Joustra, straks voorzitter van de commissie, niet erg geestdriftig was. Hij zei het „in zekere zin" eens te zijn met de heer Weijdt en liet overduidelijk blij ken weinig van de commissie te ver wachten. De heer Zuidewind: „Als u met zo weinig enthousiasme de voor zittershamer gaat hanteren, hoeft het voor mij niet meer". De heer Joustra verduidelijkte dat hij geen bezwaar heeft tegen een commissie maar dat men er geen overdreven optimistische ver wachtingen van moest hebben. De heer Westdorp konstateerde dat Joustra er blijkbaar nog steeds weinig in zag, waarna de wethouder zich wat positie ver uitliet. De heer Zuidewind bleef echter geprikkeld en vond dat het col lege achter zijn voorstellen moet staan, zeker de toekomstige voorzitter. Niet de heer Joustra doch Mr. Sprenger zette toen uiteen wat de commissie allemaal kon gaan doen. Het bleek een breed ter rein te zijn waarbij wel onderscheid moest worden gemaakt tussen zuiver recreatieve vraagstukken en vraagstuk ken met alleen recreatieve raakvlakken: bij laatstgenoemde kwesties is de advi serende invloed van de commissie min der groot. De heer Weijdt bleef van me ning dat de commissie tot taak krijgt de huid te verkopen van een beer die nog niet geschoten is en die bovendien zo hongerig is dat hij een half miljoen uit de algemene middelen opslokt. Mr. Sprenger benadrukte dat de commissie slechts adviseert en wel inzake dat deel van de veertig cent („een dubbeltje") dat als doelheffing voor zichtbare re creatievoorzieningen kan worden be schouwd. Totale inzet Een beetje boos reageerde wethouder Joustra op Zuidewinds opmerking die erop neerkwam dat mede gezien de wei nig enthousiaste houding van de wet houder er weinig van de commissie viel te verwachten. „Die opmerking van Zuidewind ligt me niet. Ik zal me voor 100% inzetten". De verordening inzake de commissie werd door de raad aan genomen, maar de heren L. J. Weijdt en M. Bakker stemden omdat zij bezwaar hadden tegen artikel 5, lid 3, luidende: „De commissie mag wensen uiten over de besteding van een telkenjare door burgemeester en wethouders te bepalen deel van de verwachte opbrengst van de toeristenbelasting en de woonforensen- belasting". Tenslotte werden de vol gende leden in de commissie gekozen: M C. de Gorter (WV), C. N. de Wit (Middenstand), T. v. d. Heerik (Recron), J. P. Kikkert (Horeca-horecaf), J. J. Westdorp (gemeenteraad) en J. A. Witte (gemeenteraad). Als kandidaat voor de middenstand had de heer F. Zegel als eerste op de voordracht gestaan. Omdat de middenstandsvereniging had laten weten in tegenstelling tot B. en W. de voorkeur te geven aan de tweede kandidaat C. N. de Wit werd laatstge noemde door acht van de veertien aan wezige raadsleden gekozen. Mej. A. G. Luijsterburg (CHU) en F. Blanken (Pakt) spraken er hun bedenkingen over uit dat B. en W. de voorkeur die de be trokken organisatie had geuit, naast zich had neergelegd. De heer M. Bak ker had ook de landbouw in de com- msisie vertegenwoordigd willen hebben. Hem werd duidelijk gemaakt dat het gaat om mensen die rechtstreeks be moeiing met recreatie en toerisme heb ben. Belangen van boeren die zich met recreatie bezig houden worden behar tigd door de middenstandsvertegen woordiger. Benoemingen Als gemeentelijke afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde naar de algemene aandeelhoudersvergaderingen van de n.v. T.E.M. werden resp. de he ren L. J. Weijdt en P. Smit benoemd. De heren C. J. de Lugt en M. C. Kuip werden herkozen als commissaris bij de T.E.M. De benoeming heeft' terugwer kende kracht tot 1 januari j.l. want er is verzuimd de herverkiezing tijdig aan de orde te stellen. De heren C. Joustra, J. J. Westdorp, C. Koorn en C. N. de Wit werden herkozen als bestuursleden van de Recreatiestichting Texel. In het bestuur Van de Stichting Texels Museum werd de heer W. H. Sprenger herkozen; in de plaats van de heer J. Sikkens werd de heer J. C. Duinker gekozen en de heer P. Beem- sterboer zag zich herbenoemd. Mr. Sprenger werd gekozen tot gemeentelijk vertegenwoordiger van de Stichting Beroepsonderwijs Texel. Stencilmachine De Sint Jozefschool (282 leerlingen) heeft een stencilmachine nodig. Het be stuur van de stichting Katholiek Onder wijs, waaronder genoemde school re- sorteert, had de gemeente om mede werking gevraagd voor de aanschaf van een machine van ƒ997,50, maar de schoolinspecteur achtte een uitgaaf van ƒ700,toereikend. B. en W. hadden zioh daarbij aangesloten en de raad voorgesteld medewerking tot dit lagere bedrag te verlenen. De heer F. Blanken meende dat goedkoop in dit geval duur koop is. De Sint Jozefschool zal het ap paraat ongetwijfeld intensief gebruiken gezien de omvang van de school en de methode van lesgeven en de prak tijd wijst uit dat een goedkopere machi ne dan al gauw gebreken gaat vertonen. De voorzitter zei dat B. en W. moeilijk kunnen afwijken van het advies van de inspecteur maar was op verzoek van Blanken toch wel bereid na te gaan of het toch mogelijk zou zijn de school aan een duurdere machine te helpen. Zono dig zal dan een voorstel voor een aan vullend krediet worden gedaan. De heer L. J. Weijdt vond dat stencilma chines uit de tijd zijn en hij vroeg zich af of de Jozefschool niet meer gebaat zou zijn met een fotokopieer^appararat. Zo'n apparaat is weliswaars veel duur der, maar aan dat bezwaar zou tegemoet gekomen kunnen worden als meerdere scholen de machine zouden gebruiken. Dat laatste achtte de heer Blanken in de praktijk onmogelijk. Akkoord ging de raad met de ophef fing van de Stichting tot bevordering van het land- en tuinbouwonderwijs in de gemeente Texel. In feite betekende dat de opheffing van de zelfstandige landbouwschool. Zoals bekend zal het landbouwonderwijs voortaan worden behartigd door de Stichting Beroepson derwijs Texel, waarin ook de LTS is op genomen. De raad ging ermee akkoord dat een bedrag van ƒ50.000,ter hand wordt gesteld van de heer P. A. Smit, thans wonende te Den Burg. Het geld is een verzekeringsuitkering voor de pandjes Langwaal 5 en 7 (één woning) te De Waal, die in de nacht van 5 op 6 april j.l. in vlammen opgingen en waarbij een kind van de familie Smit om het le ven kwam. De heer Smit is voornemens de verloren pandjes geheel in oude stijl te herbouwen. De kosten zullen naar schatting ca ƒ85.000,bedragen. Als voorwaarde is door de gemeente gesteld dat het nu uitgekeerde verzekeringsgeld voor dit doel moet worden aangewend. De grond met de woninkjes aan de Langwaal waren eigendom van de ge meente. De raad besloot op 30 novem ber 1971 tot uitgifte in erfpacht aan de heer Smit voor de duur van 50 jaar met recht van koop binnen vijf jaar. Toen de huisjes twee weken nadat de notariële akte was verleden afbrandden, bleek de heer Smit wel de inboedel maar nog niet de woninkjes te hebben verzekerd tegen brandschade. Bij onder zoek bleek gelukkig ook dat de terzake door de gemeente mede voor de betref fende pandjes afgeloten verzekerings overeenkomst (het naastliggende pandje Langwaal 3 was samen met de verloren gegane huisjes in één overeenkomst verzekerd) nog niet was aangepast, aan gezien de periodieke controle met be trekking tot verzekering van gemeen te-eigendommen nog niet had plaatsge vonden. De op grond van de lopende verzekeringsovereenkomst door de ge meente ingediende schadeclaim resul teerde in de toewijzing door de betrok ken verzekeringsmaatschappij van een bedrag van ƒ60.093,waarvan na af trek van herstelkosten van Langwaal 3 nu nog rond ƒ50.000,resteert na af trek van de door de gemeente betaalde (Zie vervolg tweede blad) DE KOOG In De Koog is men nog niet bereid zonder meer akkoord te gaan met het verkeersplan dat het gemeente bestuur voor De Koog heeft ontworpen. Dat bleek bij de gisteravond in „De Kaaps-nol" gehouden hoorzitting waar bij ieder in de gelegenheid werd gesteld op- en aanmerkingen te maken op het plan. Zoals bekend is de gemeente voor nemens de Dorpsstraat ingaand 1973 ge durende het gehele jaar af te sluiten. Tc zijner tijd wil men de huidige bestrating door sierplaveisel vervangen, bloem bakken e.d. plaatsen en zorgen voor een visuele afsluiting aan beide kanten van de straat, zodat voor ieder duidelijk wordt dat de Dorpsstraat voetgangers domein is. Gisteravond werd naar voren ge bracht dat afsluiting gedurende het hele jaar wel erg vergaand is, zeker nu de sierbestrating nog niet direkt kan wor den verwezenlijkt. Een ander probleem waarvoor nog geen oplossing kon wor den gegeven is de ongetwijfeld grote bedrijfsschade die de heer D. Bonne zal ondervinden. Zijn benzinepomp in de Dorpsstraat wordt immers voor auto's onbereikbaar. Burgemeester Sprenger verwelkomde een dertigtal belangstellenden waarna de heer Tj. Mulder van Gemeentewer ken het verkeersplan toelichtte. Het grootste verkeersaanbod voor De Koog komt van de Pontweg (drie maal zo groot aanbod als van de Boodtlaan). Dit verkeer wordt via de Nikadel (waaraan het parkeerterrein ligt) naar Boodtlaan en Badweg geleid. Bij het reddingboot huis komt een rotonde waar passagiers kunnen worden afgezet waarna de auto mobilist zijn wagen naar het terrein aan de Nikadel terugbrengt. Vanaf het parkeerterrein kunnen de voetgangers op dit moment de Dorpsstraat alleen be reiken via een passage bij Daalders Su permarkt. Een tweede passage zal moe ten lopen via een terrein t.o. de N.H. kerk waarover de gemeente onderhan delingen voert met de heer W. A. Vis ser. Het bedienend en verzorgend ver keer zal de Dorpsstraat wel inmogen, maar dan via de Kaapstraat op bepaal de uren. De Ruijslaan krijgt eenrich tingsverkeer in de richting Brink en de Brink wordt eenrichtingverkeer in de richting Pontweg. Derhalve wordt het verkeer, tegen de klok in, rond het dorpscentrum geleid. Voorts is het de bedoeling in Kaapstraat en Parnassia- straat parkeerterreintjes voor kortpar- keerders aan te leggen, eventueel voor zien van parkeermeters. De bushalte in de Dorpsstraat zal moeten verdwijnen. Buspassagiers kunnen uit- en instap pen op de Nikadel of bij een der strand- slagen. Verder is het de bedoeling rond het VVV-kantoor 'n eenrichtingstraatje aan te leggen met ca 20 insteekparkeer- havens voor maximaal een half uur, ten gerieve van de mensen die bij de VVV inlichtingen halen. Het „visuele obsta kel" aan het begin van de Dorpsstraat wil men combineren met een verkeers drempel, een richel van ca 10 cm hoog te. Bezwaar Mevrouw A. Eelman-Koopstra (Dorps straat 10) had ernstig bezwaar tegen de afsluiting. De bewoners van de Dorps straat kunnen hun huizen niet meer per auto bereiken maar hun gasten ook niet. Zelf verhuurt mevrouw Eelman huisjes en ze voorzag inkomstenverlies als de gasten voortaan van en naar het par keerterrein moeten lopen. De verkeers- commissie en de leden van B. en W. hadden voor dit probleem nog niet di rekt een oplossing. Het pand Eelman is niet via de achterzijde te bereiken en voor het toestaan van uitzonderingen voelt men ook niet. Beloofd werd dat naar een oplossing zal worden gezocht. De heer D. Bonne zei dat hij bij de afsluiting zoals die vorig jaar gold (de Dorpsstraat was toen 's morgens wel open) al minder benzine verkocht. Bij totale afsluiting komt uiteraard geen enkele auto meer tanken. „Ik vang de hardste klap op", aldus de heer Bonne. De gemeentelijke vertegenwoordigers konden dat meevoelen, maar hadden ook hiervoor niet direkt een oplossing. Tenslotte werd besloten dat in samen werking met Shell naar alternatieven zal worden gezocht. Wellicht is ver plaatsing van de pomp mogelijk, al blijft dan het bezwaar dat dit splitsing van het bedrijf Bonne betekent, er zal een aparte man bij de pomp gezet moe ten worden. Niet in de winter De heer Jac Lut vroeg naar de argu menten voor afsluiting van de Dorps straat in de wintermaanden. Wethou der Dros zei dat de meerderheid van de verkeerscommissie het wilde, maar liet blijken zelf geen voorstander te zijn. De heer Mulder wees op de sier bestrating die de straat tot typisch en als zodanig herkenbaar voetgangersdo mein zal maken. Die kun je 's winters met telkens opbreken. Waarop Lut kon stateerde dat afsluiting in de winter achterwege kan blijven zolang de sier bestrating niet is aangebracht. De heer Van Hoorn had nog een andere reden: naast de zomervakantie worden ook de herfst- en andere vakanties op Texel steeds drukker. In de afgelopen herfst vakantie was de Dorpsstraat totaal ver stopt. Dat pleit voor afsluiting, ook bui ten de zomerperiode. De heer Lut vond éénrichtingverkeer in de winter een goed compromis. Openbaar toilet Het verkeervrij houden van de Dorps straat is ook in het belang van de rust van de gasten. Met dit „milieuargu ment" kon de heer Lut wel akkoord gaan, maar hij zou het konsekwent vin den dan ook te zorgen voor openbare toiletten. Deze zijn dringénd noodzake lijk. Geld van de toeristenbelasting zou daaraan in de eerste plaats besteed moeten worden. Nu staan de toeristen langs de straat te urineren of zijn aan gewezen op toiletten van horecabedrij ven. Burgemeester Sprenger beloofde dat de juist benoemde commissie voor recreatie en toerisme zich over het pro bleem zal buigen. De heer Van Hoorn vertelde dat de ervaringen met het openbaar toilet in Den Burg zeer gun- (zie vervolg pagina 2) Als enige op Texel Aangepast aan tuniekpak of mini-jurk. Wilt U niet teleurgesteld worden, bestel vroegtijdig voor december. Bloemenmagazijn Myosotis telefoon (02220) 3015.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1