„Ik had moeten weten, dat ik rente moest betalen" W ethouder Dros sprak het verlossende woord Eigen gymvereniging is in De Koog haalbare kaart Zenuwslopende toestand inzake 99 woningen IJsclub ook weer actief? een bank waarop je kunt bouwen IE ver: gaderde Winterwortels van vijf pond en drie ons Vergadering Dorpscommissie Oranjevereniging Dorpscommissie Oudeschild NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Da. Klink hield lezing voor Vrouwenverenigingen Winkeldiefstal Geslaagd Vriendenkring brengt „De Meid" Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 5 december 1972 De vrede is weergekeerd in het colle- van B. en W. Dat mag met enige re serve worden gekonstateerd na afloop van de donderdag gehouden raadsver gadering. In de rondvraag kwam name lijk de affaire Dros uitvoerig in discus sie. De betrokken wethouder erkende tenslotte dat hij had moeten weten dat bij niet naleven van de bij grondverko- pen gestelde termijn voor indiening en goedkeuring van 't bouwplan rente be taalt dient te worden. Voor Mr. Spren- ger was daarmee de zaak van de baan en blijkbaar voor de andere wethouders ook. Omdat van de regeringspartij en" niemand over de kwestie repte, begon de heer J. J. Westdonp (Pakt) er in de rondvraag over. Volgens hem was het geen kleinigheid als de meerderheid van het college een wethouder een bepaalde portefeuille uit handen neemt. Na de kennisgeving door de meerderheid van het college, was de heer Dros met tegen- informatie gekomen. Nu diende er klaarheid te worden gebracht. De heer Blanken was bij het vernemen van de kwestie niet zo erg onder de indruk geweest en vroeg zich af of er misschien meer achter zat. De verplichting tot rentebetaling was met in de koopakte vermeld, volgens B. en W„ omdat dan de gestelde termijnen bij voorbaat krachte loos zouden zijn. De heer Blanken be greep die argumentatie niet. De voorzit ter wees erop dat bouwgrond aan ie mand wordt verkocht onder voorwaarde dat men voor een bepaalde datum een bouwplan moet hebben ingediend. Komt het bouwplan niet op tijd, dan kan de grond teruggenomen worden en gaat de transaktie niet door. Als de betrokkene te goeder trouw is, gebeurt dat in de praktijk niet, maar wel wordt verlangd dat hij dan rente betaalt. Uitstel met renteberekening is dus een gunst die niet bij voorbaat kan worden toegestaan en dus ook niet in de koopakte wordt vermeld. Blanken, maar ook Zuidewind waren daarvan niet overtuigd. De heer P. Smit sprak van een gang van zaken op zijn jan boerenfluitjes, een wethou der onwaardig. Niet vrijuit De heer Weijdt vond dat ook de ande re leden van het college niet vrijuit gin- R1 gen. Dros heeft laten blijken dat hij wellicht niet aan de termijnen zou kun nen voldoen. B. en W. hadden hem toen onmiddellijk op plicht tot rentebetaling moeten wijzen of de verkoop ongedaan moeten maken. De zaak is nu veel te langslepend geworden. Mr. Sprenger: het college als geheel heeft zich pas in de laatste week met de zaak bemoeid. Tot op dat moment heeft wethouder Dros er zich namens het col lege mee bezig gehouden. De heer Sprenger gaf toe dat hij destijds wel het briefje van Dros had gelezen waarin hij liet blijken eraan te twijfelen of hij tij- ie tig een bouwplan kon indienen maar hij had er geen aandacht aan besteed en al leen gedacht: dat meent-ie niet! Belaagd De heer J. A. Witte betreurde het dat niet eerder opening van zaken was ge geven. Na de eerste vage mededelingen was Witte op de markt en bij andere ge- legenheiden door alerlei nieuwsgierigen .besprongen als een prooi" terwijl te telefoon geruime tijd roodgloeiend had gestaan. Maar hij had niets meer weten te vertellen dan er in de krant had ge staan. Mr. Sprenger zei dat hij in eerste instantie niet meer kon zeggen want dan zou hij op besprekingen in het col lege vooruit zijn gelopen. Er moest toch kennis van gegeven worden dat de grondbedrijf-portefeuille tijdelijk door de voorzitter was overgenomen? Een dergelijke stap was noodzakelijk omdat nog meer konflikten van deze aard dreigden te ontstaan. De heer Koorn meende dat de zaak was afgedaan nu wethouder Dros de rente heeft betaald. De heer Zuidewind vond dat Dros eigen en gemeentebelangen heeft gemengd. Hij had dit kunnen voorkomen door een zaakwaarnemer te benoemen. De heer M. Bakker sprak van een „kwalijke zaak met veel misverstanden" en vroeg herstel van de oude traditie. De heer Westdorp vond dat om de hete brei werd heengedraaid. Het zou mooi mak kelijk zijn als de zaak was opgelost door het betalen van de rente. Het gaat ook om het verschil van mening inzake de vraag of het juist is dat een gegadigde, tevens wethouder, op 30-12-'11 schrifte lijk een aanbieding aanvaardt, waardoor het hem mogelijk wordt nog tegen een niet verhoogde grondprijs een perceel industriegrond van de gemeente te ko pen als hij er daarbij al direkt aan twij felt of hij de voorwaarden kan naleven. Weijdt tot de voorzitttr: „U nam zelf kennis van dat briefje. Waarom hebt u toen niet met Dros gesproken?" Mr. Sprenger: „Leuk om dat achteraf te zeggen. Als ik op alle briefjes moet rea geren die een beetje vreemd aan doen Keus De heer Blanken vond dat er twee mogelijkheden zijn: Dros bekent schuld, belooft beterschap en krijgt de porte feuille terug, b. hij vindt zijn gedrag niet laakbaar en vertrekt. Westdorp vond dat een goed idee en gaf wethouder Dros het woord. Aldus geschiedde: Dros gaf toe dat hij van de renteregeling op de hoogte had moeten zijn. Westdorp zei niet te begrijpen waarom de heer Dros dat nu onder druk wilde zeggen terwijl het in zijn „tegen- informatie" had moeten staan. De heer Smit konstateerde dat Dros blijkens zijn tegeninformatie (verweer) helemaal niet van plan was geweest ongelijk te bekennen. Mr. Sprenger: „neemt u van ons aan dat we dit konflikt graag had den willen voorkomen. We hebben vier weken vergeefs gewacht op de verkla ring die de heer Dros nu heeft gegeven. We willen overwegen Dros de grond bedrijf-portefeuille terug te geven en zullen dit in het college bespreken". Struktuurplan De heer M. Bakker zei dat in de wet staat dat eerst een struktuurplan en dan pas een bestemmingsplan moet worden gemaakt. Het een is nl. de basis van het andere. Op Texel keert men de zaak om, blijkbaar onder druk van de provincie. Dat is zoiets als het bouwen van een huis en met het dak beginnen. Mr. Sprenger „We hebben al een huis met 'n dak, maar allerlei ontwikkelingen stag neren omdat het plan buitengebied in 1968 niet klaar was. Het struktuurplan verschaft geen gegevens waarop andere plannen worden gegrond". 99 woningen De heer Blanken informeerde waarom het zo lang duurt voordat de resultaten van het onderzoek inzake de 99 wonin gen bekend worden. Momenteel is spra ke van een zenuwslopende toestand. De geluidshinder die de bewoners elkaar aandoen en de voortdurende beheersing die zij moeten betrachten om hinder te voorkomen vormen een sociaal kwaad. Zowel door het aktiecomité als door het bestuur van de woningbouwvereni ging is in deze ontaktisch gehandeld en zijn onjuiste mededelingen gedaan. Het is zaak dat de grootst mogelijke spoed wordt betracht bij de afwikkeling van het onderzoek, anders ontstaan nog meer ruzies en spanningen tussen goed willende mensen. De voorzitter zei dat het rapport inzake de geluidshinder nog steeds niet van TNO was ontvangen, hoewel was aangekondigd dat het slechts enkele weken zou duren. Feit is wel dat dergelijke proefnemingen tijd rovend zijn omdat ze meerdere malen moeten worden herhaald. Hinderwet De heer Blanken vond het nodig dat het publiek beter op de hoogte wordt gebracht van de gang van zaken bij het verlenen van hinderwetvergunningen. Er rijzen in deze veel vragen, bijv. met betrekking tot de ,,Texelstroom"-cen- trale waarvoor een vergunning is ge vraagd maar die al lang in werking is. Die centrale kan toch niet afgebroken worden? Mr. Sprenger beloofde de ge vraagde voorlichting te zullen geven via de rubriek „Van het raadhuis" in de Texelse Courant. Dijk De dijkverhogingswerken op Texel in het kader van het Deltaplan moe ten in 1981 gereed zijn. Dat vertelde de heer L. J. Weijdt naar aanleiding van door de heer C. Ellen geuite ongerust heid inzake de voortgang van de wer ken. Vóór 1981 gaat de Oosterschelde dicht en aangezien door het verdwijnen van dit bekken de vloed langs de Ne derlandse kust 7 tot 9 centimeter hoger zal worden zal de situatie theoretisch dus iets gevaarlijker worden. De heer Weijdt zei dat politiek Nederland zich te weinig bewust is van de noodzaak tot snelle uitvoering van de Deltawer ken. We leven in het seizoen van de super- bieten, superrapen en andere oogstpro- dukten van opmerkelijke omvang. Het is vaak moeilijk om na te gaan of in alle gevallen werkelijk van een record spra ke is. Meestal meldt zich na het desbe treffende bericht in de krant wel ie mand die een nóg grotere biet, wortel of wat diesmeer zij heeft geoogst. Dat risico lopen we ook nu we melding ma ken van het feit dat de heer Jac. Kok, Gerritsland, uit zijn tuintje winterwor tels trekt die een gewicht van vijf pond teboven gaan. Deze winterwortels (van het ras „Echte Friese stomppunt") heb ben dus de omvang van een royale sui kerbiet en dat leek ons wel een plaatje dacht er anders over. Hij vertelde dat gym was gegeven op school na school tijd; de kinderen hadden dit erg leuk gevonden. Waarop de heer Veldman zei dat als er dan belangstelling was er ie mand benaderd moest worden die erva- ripg had in het geven van gymnastiek. Enkele malen viel de naam van de fa milie Mets. Mej. Boeyen vroeg zich af of het niet beter was een vakkracht aan te trekken. De voorzitter zei dat men er bij de familie Mets heel wat van kon en dat men het in De Cocksdorp ook ja ren met een goede gymnast heeft ge daan. Als de vereniging groot genoeg is, kan altijd nog een vakkracht worden aangetrokken. De discussie werd beslo ten door de heer F. Kaczor die aankon digde met enkele andere mensen Mets te zullen benaderen. DE KOOG Unaniem waren de slechts elf aanwezigen bij de dinsdag avond gehouden jaarvergadering van de dorpscommissie en de Oranjevereniging De Koog het erover eens dat in Te'xels badplaats een gymnastiekvereniging moet kunnen bloeien. „Wat het sociaal kontakt betreft hangen de inwoners als los zand aan elkaar en daarom zijn tot dusver nog geen serieuze pogingen in die richting ondernomen", aldus voor zitter M. Mantje. Hij meende dat het de taak van de dorpscommissie is de (smal le) schouders eronder te zetten want als de vereniging eenmaal van de grond is, zal er ongetwijfeld belangstelling voor zijn. Een soortgelijke ervaring is opgedaan bij de oprichting van de zang vereniging en de biljartclub in De Koog. Opgemerkt werd dat misschien uit de thans al bestaande damesgymnastiek een officiële club zou kunnen groeien. Het voorlopig bestuur van de damesgym zal ook wel enthousiast zijn voor een club voor iedereen, zo werd veronder steld. De heer H. Veldman stelde dat er blijkbaar geen belangstelling was, an ders waren er wel meer mensen komen opdagen. De heer E. Stoer daarentegen OUDESCHILD Ook in Oudeschild zal dit jaar weer Ouwe Sunderklaas worden gevierd. Op de vergadering van b de dorpscommissie is besloten de orga nisatie als volgt te regelen. De deelne mende kinderen kunnen 's middags tus sen half vijf en half zes een nummertje tomen halen in het dorpshuis. Daarna ?aan ze „speulen" en komen dan terug n hef dorpshuis, waar het gezellig zal worden gemaakt. De oudere deelnemers iunnen nummers afhalen tussen acht en legen uur. Ook zij zijn na het spelen welkom in het dorpshuis waar het zo •vordt gehoopt tot laat in de avond :rg druk zal zijn. Voor muziek zal wor- len gezorgd. Het is beslist niet de be doeling dat kinderen beneden de veer den jaar 's avonds van de partij zijn. Hen wordt verzocht de wisselprijzen •'an vorig jaar tijdig in te leveren bij it heer Bekker, ,,'t Skiltje". De vergadering van de dorpscommis- >ie werd slechts door 11 personen be- ocht. Bij de bestuursverkiezing bleek b'i lat geen gegadigden beschikbaar waren 'oor twee vakatures. Het bestuur be- taat nu uit drie inplaats van vijf leden, lehoopt wordt dat de opengevallen ilaatsen alsnog kunnen worden bezet. Vie er zin in heeft melde zioh! IJsclub Met de winter voor de deur waren de gedachten weer teruggegaan naar de tijd dat de ijsclub nog floreerde. Bij nader onderzoek bleek deze nog formeel te bestaan en zelfs een batig saldo te hebben van ƒ130,plus rente. De heer W. Stam, vroeger en officieel ook nu bestuurslid heeft zijn medewerking al toegezegd bij het verzorgen van de be nodigdheden voor een eventuele ijs baan in de komende winter. Ieder vond dat er behoefte aan is, want zodra de Brink „houwes" is ziet men alle kinde ren van het dorp op het gebrekkige baantje aktief bezig. Een baan zou kunnen worden aangelegd naast het parkeerterrein, vond de heer Veldman. Misschien dat men dan ook toestem ming krijgt om leidingwater te gebrui ken, want er is maar een dun laagje nodig. Ook de verlichting geeft daar waarschijnlijk weinig moeilijkheden, want de TEM zal het wel goedvinden als licht „afgetapt" wordt van een paar lantaarnpalen. Het wordt geen echt grote baan, maar dat is ook niet nodig, omdat de „echte" rijders toch naar de Muy gaan. Het voorstel werd goed ont vangen en het bestuur besloot de heer W. Stam hierover te informeren. Parkcerterreinbewaking Uit de discussie over de noodzaak van stallingruimtc voor brommers ontstond het voorstel van juffrouw Boeyen om in het seizoen een bewaker op het parkeer terrein aan te stellen. De auto's zouden dan voor een klein bedrag allemaal vei lig staan. Het bestuur achtte de opmer king waard om aan de gemeente te wor den doorgegeven. Tevens zal aan de ge meente worden gevraagd zich te bezin nen op de bezwaren die de heer Veld man heeft tegen het plan om grote au tobussen de gelegenheid te geven op hot parkeerterrein van de camping „Ko- gerstrand te draaien en op dezelfde plaats de passagiers (vaak bejaarden die naar het strand willen) uit te laten stap pen, waardoor hen de helft van de klau- terpartij bespaard wordt. De heer Veldman was van mening waard. Op de foto ziet men de dochter des huizes met links een wortel van 5 pond en drie ons en rechts een exem plaar van 3 pond. Vermeldenswaard is tenslotte nog dat het uitgesproken schrale zandgrond is waaruit deze pe nen afkomstig zijn. Wel is koemest toe gepast en een geringe hoeveelheid stik stof. „Kinderkerken en zondagsscholen zjjn reddingboten bij de godsdienstige op voeding van het kind", aldus da. J. L. Klink woensdagavond in de Doopsge zinde kerk tijdens een lezing over de godsdienstige belevenis van kinderen. Voor de lezing bestond zeer veel belang stelling van de zijde van de christelijke vrouwenverenigingen van Texel. De kerk was tot en met de laatste plaats bezet. Da. Klink heeft de relatie kind godsdienst uitgebreid bestudeerd en er enige boeken over geschreven. In haar lezing ging zij ervan uit dat kinderen een totaal andere manier van godsdienst beleven dan volwassenen. Op de zondagsschool en in de kinderkerk wordt met de denkwijze van een naïve en spontane geest rekening gehouden, waardoor de godsdienst voor kinderen begrijpelijker wordt. Dat wil evenwel met zeggen dat het kind in deze geheel apart moet worden gehouden, want an ders verbrokkelt de mens, aldus da. Klink die van mening was dat het ge loof in de eerste plaats in het gezin moet leven. Ze vertelde dat een kind van vier a vijf jaar een maximum aan verrassende uitspraken doet. Ze staan dan nl. nog volledig open voor de aller diepste levensvragen. Na de pauze ging de spreekster in op vele van de gestelde vragen. Zij illu streerde de eigen godsdienstbeleving van het kind met tal van uitspraken die aan kinderen waren ontleend. Het was geen eenvoudig onderwerp waarmee de ca 180 dames in de Doopsgezinde kerk woensdag werden gekonfroneerd. Niet temin kan van een bijzonder nuttige bij eenkomst worden gesproken. Een 62-jarige inwoonster van Den Burg werd zaterdagochtend betrapt bij het wegnemen van enige levensmidde len in een supermarkt te Den Burg. Na verhoor door de politie kon de vrouw huiswaarts keren. Voor het patroonsdiploma in het automobielbedrijf slaagde de heer Dirk Bakker te De Koog. DEN HOORN De toneelvereniging De Vriendenkring heeft het stuk „De Meid" van Herman Heijermans in stu die genomen. Deze „komedie van haat" zal op 12 en 13 januari in het dorpshuis De Waldhoorn voor het voetlicht wor den gebracht. Dat De Vriendenkring veel later in het seizoen dan gewoon lijk een stuk opvoert, is het gevolg van het feit, dat enkele leden van een zeer late vakantie hebben genoten. dat als men een hele dag in zo'n bus zit, het heerlijk is als de benen eens ge strekt kunnen worden. Bovendien is de draaicirkel van de tegenwoordige bus sen zo groot dat draaien niet meer mo gelijk is zodra er een handvol auto's staat. Het doorlaten van auto's die een gezin weg brengen zou volgens hem tot ongedisciplineerd autogebruik leiden. De regeling is voor invaliden overbodig omdat de politie ten aanzien van inva liden altijd zeer soepel opgetreden is. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Kaczor als secretaris herkozen, terwijl mevrouw J. Minnes-Vlaming aan het bestuur werd toegevoegd.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5