CjTocn 'kwartsJ~exels in het hart-, Volledige ontplooiing agrarische bedrijven op eerste plaats TAXI 2323 Bestemmingsplan buitengebied Texel Olympic J'Elleboog Texelaar wordt in Afrika gevangen gehouden Reeks maatregelen tegen ^verkapte burgerbouw in buitengebied Nieuwbouw alleen in bouwpercelen De Spyker (0 hippe bruidsboeketten bar-dancing „De 7 Provinciën' Grootse feestavond Ouwe Sunderklaas Alvast noteren „The Branding Boys Flessencontainers nu op andere plaats De heer A. Dootjes viert zilveren PTT-juhileum WILHELMINALAAN 4-6 OUWE SUNDERKLAAS 86e JAARGANG No. 8732 DECEMBER 1972 Uitgave B.V. v.h. Langeveld De Roo(j Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 d. Harry de Graaf, Keesoinlaan 43, Den g rg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrydags Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. 50 ct. incasso; los 25 ct. Advert. 21 ct. per mm. excl. 4% BTW d De gronden in het buitengebied van Texel dienen in de eerste 'plaats voor de uitoefening van het agrarisch bedrijf, zodat aan de bedrijven een volledige ontplooiingsmogelijkheid wordt geboden. Het karakter van dit gebied brengt mee, dat slechts in bijzondere gevallen bebouwing voor andere doeleinden dan agrarische kan worden toegestaan. Aldus een belangrijk uitgangspunt van het nieuwe ontwerp bestemmingsplan buitengebied Texel, dat een dezer dagen is verschenen en aan tal van betrokken instanties en organisaties is toegezonden. Het plan buitengebied is buitenge- oon belangrijk, niet alleen voor de igrariërs maar ook voor het aanzien an het Texelse landschap. Wat hier en niet mag wordt in het plan auwkcurig ymschreven. Op tal van iunten wijken de nieuwe mogelijkheden f van de oude. Naar het plan wordt al aren uitgekeken; feitelijk had het al n 1968 gereed moeten zijn. Ook nu zal et nog geruime tijd duren voordat het echtsgeldig is want het betreft slechts en ontwerp dat uitgebreid ter dis- ussie zal worden gesteld. Over het plan uilen door het gemeentebestuur hoor- ittingen worden gehouden op 9, 10, 11, 5, 16 en 17 januari a.s. Op enkele van de genoemde data wor- en overdag de verschillende instellin- en en organisaties gehoord waaraan t ontwerp-plan is toegezonden. Op de onden van genoemde data zullen in e volgende zes dorpen hoorzittingen orden gehouden voor ieder die belang eeft, denkt te hebben of alleen maar ;i'nteresseerd is bij deze problematiek: en Burg-De Waal, Oudeschild, Ooster- ïd. De Koog, Den Hoorn en De Cocks- orp. Na afloop van de hoorzitting hebben instellingen en organisaties nog veer- en dagen gelegenheid om schriftelijk het ontwerpplan te reageren, voor iver zij dat dan nog nodig achten. Het ïtwerp-plan zal voorafgaande aan de jorzittingen ter inzage liggen op de 'meentesecretarie en in de genoemde irpen. Alvorens het eigenlijke plan werd itworpen is door het raadgevend inge- eursbureau ir. R. Hajema en partners te Assen een onderzoek gehouden :ar de mogelijke en wenselijke ont- ikkelingen in de gemeente. Daarbij is igegaan welke funktie het gebied nu eft en welke in de toekomst vervuld oet worden. Ook is een zeer gedetail- erde inventarisatie van de bestaande bouwing in het buitengebied verricht. Als enige op Texel Aangepast aan tuniekpak of mini-jurk. Wilt U niet teleurgesteld t worden, bestel vroegtijdig voor december. Y Bloemenmagazijn telefoon (02220) 3015 Myosotis X Zaterdag 9 december in verband met heropening verbouwde achterzaal levende muziek DUO ANS EN JAN Dinsdag 12 december Knotse feestmuziek Het bestemmingsplan is van zo groot algemeen belang voor Texel omdat na genoeg het gehele gemeentelijke gebied buiten de woonkernen eronder valt. Niet agrarische bebouwing zal zoveel mogelijk uit het buitengebied worden geweerd. De diverse mazen die nu nog in het net zitten zijn in het nieuwe iplan gedicht, althans dat is de bedoeling van de ontwerpers geweest die daarbij dankbaar gebruik hebben gemaakt van de ervaringen die met het bestaande plan zijn opgedaan. De verspreide be bouwing die geen agrarische bebouwing is, kan op den duur eventueel worden verplaatst naar de dorpskernen. In de bestemmingsplannen voor de dorpen is daarmee rekening gehouden. Dit is ook van belang voor een juiste uitvoering van de ruilverkavelingswerken en de daarmee zonodig gepaard gaande re- konstruktie van het buitengebied. Bij de regeling van de op te richten bebou wing is veel aandacht gegeven aan de eisen die het karakter van het agrarisch gebied, de instandhouding van het mi lieu en de landschappelijke betekenis van het gebied met zich meebrengen. Vijf categorieën In het plan wordt het landelijk gebied van Texel in vijf categorieën onder scheiden: agrarisch iproduktiegebied; agrarisch gebied van landschappelijke waarde; gebied van landschappelijke en natuurwetenschappelijke waarde met agrarisch gebruik; natuurgebied; na tuurmonument. In het agrarisch produktiegebied (de grootste delen van Eierland, Het Noor den en de P.H. Polder) worden niet meer bouwmogelijkheden geboden dan er behoefte is. Uitgezonderd de ruilver- kavelingsgebieden worden er weinig nieuwe bedrijven gesticht. Uitgangspunt voor de regeling van de agrarische be bouwing is dat uitbreiding en verbouw van bestaande agrarische bedrijven in de praktijk van het grootste belang is en de volle aandacht moet krijgen, ter wijl de vestiging van nieuwe bedrijven sterk afneemt en meer van incidenteel belang is. Bouwpercelen Op de twee meter lange kaart van Texel (schaal 1 10.000) die bij het ont werp-plan is gevoegd is rond elk boe renbedrijf een oppervlakte aangegeven van één hectare. Dit zijn bouwpercelen waarmee voor de uitbreiding van de bedrijven moet kunnen worden vol staan. Buiten deze bouwpercelen mag dus niet worden gebouwd. Daarmee wordt bereikt dat het recht op uitbrei ding van de bestaande bedrijven vast ligt, dat de bedrijfsgebouwen zo dicht mogelijk bij de behorende landerijen liggen, wat uit bedrijfseconomisch oog punt noodzakelijk wordt geacht; dat de bepaalde grootte van het bouwperceel burgerbouw in het buitengebied nage noeg tegenhoudt (het is niet aantrekke lijk een bungalow o.i.d. te bouwen dicht bij de bedrijfsgebouwen); het stichten PllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNI| 1 Schema hoorzittingen en ter in- 1 I zage legging ontwerp-plan. H Algemene hoorzittingen: H Dinsdag 9 januari 1973; De j§ Cocksdorp, om 20.00 uur in hotel j| De Hoop, Kikkertstraat 31. Woensdag 10 januari 1973; Den s Hoorn, om 20.00 uur in De Wald- jjf hoorn, Herenstraat 30. Donderdag 11 januari 1973: De |j Koog, om 20.00 uur in hotel De §j Toekomst, Dorpsstraat 4. Maandag 15 januari 1973: Den 1 Burg-De Waal, om 20.00 uur in hotel De Oranjeboom, Groene- plaats 12. Dinsdag 16 januari 1973: Oos terend, om 20.00 uur in De Bijen korf, Mulderstraat 37. Woensdag 17 januari 1973: Ou deschild, om 20.00 uur in 't Skiltje De Ruyterstraat 61. Hoorzittingen voor instellingen en organisaties: Woensdag 10 januari 1973: Den Burg, om 10.00 uur v.m. in het raadhuis voor kategorie B (na- tuuraspekten). Woensdag 10 januari 1973: Den Burg, om 14.00 uur n.m. in het raadhuis voor kategorie C (agrari sche aspekten). Woensdag 17 januari 1973; Den Burg, om 14.00 uur n.m. in het raadhuis voor kategorie D (alge meen Texelse aspekten). Adressen waar het ontwerp plan vanaf 2 januari 1973 ter inza- ge ligt: H Den Burg, raadhuis, kamer 304, Groeneplaats 1. U Oudeschild: hotel Havenzicht, H Haven 6. Oosterend: Strendsend, Achter in tune 9. 1 De Koog: hotel De Toekomst, Dorpsstraat 4. H Den Hoorn: Pension Happy 1 Days, Herenstraat 34. De Cocksdorp: hotel Kikkert, Kikkertstraat 1. De Waal: café De Fuik, Hoger- eind 29. H iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii van nieuwe agrarische bedrijven wordt in juiste banen geleid want er wordt voorkomen dat er meer mogelijkheden voor agrarische bebouwing ontstaan dan er behoefte is zodat burgers ervan zou den kunnen profiteren (iemand kan dus niet meer een „boerenbedrijf" beginnen en er later een landhuis van maken). De vastgestelde bouwperceelsgrootte garan deert mede dat agrarische bedrijven slechts daar worden gesticht waar deze voor een juiste bedrijfsvoering over vol doende terrein voor erf kunnen beschik ken. Nieuwe vestigingen Wordt een nieuwe bedrijfsvestiging toelaatbaar geacht dan kan ook daar voor een bouwperceel op de kaart wor den aangegeven. Vergunning geven B. en W. pas op basis van vrijstelling na een agrarische adviesinstantie te hebben gehoord. Artikel 15 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening wordt dan toege past. Komt een aanvraag voor een nieuw bedrijf binnen, dan kunnen B. en W. een onderzoek instellen naar de an- tecendenten van de aanvrager waarbij wordt vastgesteld of de betrokkene het boerenvak als hoofdberoep beoefent en of de aanvraag serieus is. B. en W. kun nen voorts eisen stellen aan de situe ring, zonodig beperkingen geven aan de oppervlakte en de hoogte van de gebou wen en eisen dat de bedrijfsgebouwen eerst worden opgericht en de woning gelijktijdig of later. Ook uit deze regels blijkt dat degenen die in het buitenge bied iets anders willen neerzetten dan agrarische bedrijfsgebouwen, het bijzon der moeilijk zullen krijgen. Buiten de bouwpercelen wordt dus geen bebouwing toegestaan maar een uitzondering zal worden gemaakt voor semi-permanente gebouwtjes zoals melkstallen, schuurtjes e.d. Komt het voor dat een bedrijf buiten de op de kaart aangegeven bebouwingsgrenzen wil uitbreiden, bijv. na grondruil in de andere richting, dan kunnen B. en W. met toepassing van artikel 15 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (verder te noemen WRO red.) een afwijking toestaan van de op de kaart aangegeven grenzen maar de gebouwen moeten bin nen een oppervlakte van 1 hectare blij vend hun uitbreidingsmogelijkheden be zitten. Het perceel van één hectare kan dus in zijn geheel worden verschoven maar niet in de gevraagde richting wor den uitgebreid tot een oppervlakte gro ter dan één hectare. Wel kunnen met vrijstelling op afstand bijv. een veld- schuur of andere benodigde dienstge bouwen worden gesticht, zoals bij nieu we vestigingen. Eén bedrijfswoning Om het de boer mogelijk te maken zijn bedrijf goed uit te oefenen, is het binnen de bouwpercelen toegestaan be drijfsgebouwen en indien nog niet (zie vervolg pagina 2) JACQUES WITTE gevangen Een van dc vijf Nederlanders die sinds 17 november in Cotonou in de Afri kaanse staat Dahomé worden vastge houden, is de 30-jarige oud-Texelaar en ex-militair Jacques Witte, die als tech nicus werkzaam is bij de luchttransport maatschappij Schreiners Aero Contrac tors. De heer Witte die sinds twee jaar in Nigeria woont maakte met twee an dere mannen een proefvlucht met twee van de drie helicopters die hij in op dracht van SchreinCr in Cotonou had gemonteerd. Daarbij kwam hij boven het gouvernementsgebouw, wat reden was voor onmiddellijke arrestatie na te rugkomst. In Dahomé waar de toestand in verband met een staatsgreep zeer ge spannen is, gaf de gebeurtenis grote op schudding. Dc regering staat namelijk voor een raadsel omtrent de identiteit van dc persoon die dc vergunning heeft afgegeven om in de buurt van het be langrijke regeringsgebouw te vliegen. Van mevrouw A. Eijk-Bonte, schoon moeder van Jacques Witte, hoorden we dat haar schoonzoon en zijn lotgenoten na vier dagen gevangenis zijn overge bracht naar een hotel waar zij goed worden behandeld. De heer Witte had dit haar zelf telefonisch kunnen mee delen. Het heeft er enkele keren naar uitge zien dat de Nederlanders vrijgelaten zouden worden, maar na drie weken is daar nog steeds niets van gekomen. Schreiner heeft blijkbaar ook gedacht dat de mannen weer gauw op vrije voe ten zouden zijn en liet daarom achter wege de familie in Holland in te lich ten. Pas maandag liet de maatschappij telefonisch weten wat er loos was. Dat was vooral voor de familie Witte erg naar, want Jaques' vrouw die onlangs in Nederland was om een operatie te ondergaan reisde zonder iets te vermoe den naar Nigeria terug. Pas na aan komst merkte ze wat er aan de hand was. Niemand weet hoe lang deze toestand nog zal duren. Weliswaar laat het zich aanzien dat de gevangenen geen lijfs gevaar lopen, maar als ze straks vrij zijn zal dat toch een eind maken aan een spannende toestand. Vroeger was Ouwe Sunderklaas in Den Hoorn het absolue einde maar die tijd komt terug. Daarom spelen voor U op Ouwe Sunderklaas in Spar-kruidenier Van der Slikke heeft ernstige moeilijkheden ondervonden bij het inzamelen van flessen en ander glaswerk zonder statiegeldwaarde. De door de gemeente beschikbaar gestelde container blijkt namelijk veel te klein om de toenemende „glasstroom" op te vangen. Als de container vol is zetten de mensen het glas ernaast. Uit balorig heid wordt dit door voorbijgangers weg getrapt en de familie Van der Slikke moet dan maar zorgen dat de scherven van de straat worden geveegd. De heer Van der Slikke had er dan ook genoeg van en liet ons weten geen flessen meer te willen accepteren. Omdat het bijzon der jammer zou zijn als de aktie op deze wijze zou eindigen, hebben we de ge meente gevraagd extra containers be schikbaar te' stellen en deze te plaatsen op de hoek Parkstraat-Burgwal, dus op korte afstand van de Spar-winkel. Hier mee ging men vrijwel direkt akkoord. Men weet dus waar men voortaan met zijn flessen terecht kan. Het is nu wel te hopen dat de mensen alleen glas in de containers zullen werpen. Zou blijken dat men de containers voor huisvuil ge bruikt (hetgeen mogelijk is omdat het toezicht minder direkt is dan voorheen) dan zal de gemeente niet langer kunnen meewerken. De containers zijn open als ook de winkels open zijn. OUDESCHILD Er komt geen eind aan de stroom Texelse PTT-jubilarissen. Zaterdag herdenkt de heer A. Dootjes (52) te Oudeschild dat hij 25 jaar gele den bij tante Post in dienst kwam. De heer Dootjes, tegenwoordig employé 2e klas en kantoorhouder te Oudeschild, werd op 9 december 1947 hulpbesteller in Den Burg. In 1955 werd hij hulpbe steller in Oudeschild en in oktober '61 stationhouder te Oudeschild waar hij de heer P. Hemelrijk opvolgde. Voordat hij bij de PTT kwam werkte de heer Doot jes op een boerenbedrijf (1935 - 1946) en nog een jaar in een kruideniersbedrijf. Buiten zijn beroep was de heer Dootjes administrateur van de N.H. kerk van Oudeschild en penningmeester van de Vara-afdeling Texel. De jubilaris krijgt vrijdag de direk- teur van het Postkantoor Den Helder, de heer L. M. van der Stempel alsmede de chef personeelszaken J. van Glab- beek op bezoek voor de overhandiging van de traditionele gratificatie. 12 december Bar Café TRIO BEN MOL Bar Dancing de groep MACKINTOSH

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1