„Ze denken dat ballet alleen voor mensen met geld is..." .„Het geluk in de schaduw" Ci FILM NIEUWS ■AGENDA Een bank die iedere spaarder iets le bieden heeft Sterk geslonken belangstelling voor lessen van mevr. Kucsmirac Schaakclub „En Passant" ELEGTR0HUIS NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 8 december 1972 MEVROUW HINDA KUCSMIRAC uit Amsterdam geeft al meer dan tien jaar balletles op Texel. Tegenwoordig doet ze dat elke vrijdagavond in de kleuterschool ,,De Woelige Hoek" aan de Keesomlaan. Het ziet er echter naar uit dat het de langste tijd heeft geduurd, want de belangstelling van de Texelaars voor balletles neemt gestadig af, zodat het nog maar zielige groepjes zijn die zich wekelijks de beginselen van het ballet trachten eigen te maken. Volgens mevrouw Kucsmirac is dat voornamelijk het gevolg van het misverstand, dat heerst omtrent de prijzen van balletles. „Ballet is iets exclusiefs, althans dat vindt men. Derhalve alleen voor mensen met geld. Maar ƒ35,per kwartaal kun je echt niet duur noemen. Dat moet toch iedereen toegeven", aldus de lerares, die de moed overigens nog niet verloren heeft en ons enthousiast vertelt over de resultaten, die zij met haar groepjes bereikt. 11. Nu dames, zei mevrouw Van Scha- lije, die de twee kemphanen maar even had laten betijen, je wist maar nooit wat je nog eens aan de weet kwam als die twee slaags raakten, „we moes ten dan maar eens met het werk begin nen, want mevrouw Van Doornink zal wel gauw weer naar huis willen, om voor haar man te zorgen", voegde ze er op half vragende toon aan toe. „Mijn man is al weer naar de fa- ^bnek," zei Georgette, alsof het de ge woonste zaak van de wereld gold. Dat was het voor haar ook. Ze had Evert van Doornink nooit anders gekend, hij was net een zeeman, telkens thuisva rend. En soms voer ze met hem mee. iS Maar meestal zag men haar rijden achter in de zwarte Packard, of wande len langs stille lanen met de grote hond aan de lijn, alléén. Mevrouw Van Schalij e pauzeerde even om het meisje gelegenheid te ge ven thee te presenteren, er was veel ge- rd araat van melk-en-suiker of wel-melk- lii an-geen-suiker of helemaal niets, en toen kon de arbeid beginnen. De presi dente memoreerde met dankbaarheid de ifloop van de bazaar. De heren waren 2 [eweest, ja, en het was een vrolijke boel eworden, en de notaris en de dokter aadden tegen elkaar op geboden om dat :heemutsje van mevrouw Borger. En toen ze aan het eind van hun latijn wa ren, mijnde Georgette van Doornink het jeval af en ging met de theemuts naar luis, tot groot vermaak van iedereen, vooral om de verblufte gezichten van m de twee kampioenen, en het onaandoen- ïjke gelaat van de Francaise. yl „Ja dames," kwam mevrouw Van Schalye, en maar stem had een bijzon- lere nadruk, „er is nog iets, waar ik vel eens met u over wilde praten. Ziet i eens, ons comité staat helemaal op 3d iigen benen, we hebben geen leden, 9( jeen reglementen, niets, het is heel rimpel, nietwaar, als er iets moet ge- leuren om nood te lenigen of vreugde door L. van Schootcn en verlichting te brengen, dan vinden wij elkaar zo gezegd automatisch". Ze zag rond, de dames Waller en Min- nema knikten, juffrouw Dina snoof, me vrouw Van Doornink keek in gedachten naar buiten. „Onze kring," ging de burgemeesters vrouw, zoekend naar de juiste woorden, een beetje moeilijker voort, „is beperkt is niet, zou ik willen zeggen, een soort doorsnee van de bevolking maar daarnaar hebben wij ook nimmer gestreefd". „Gelukkig niet" zei mevrouw Minne- ma met een stem vol afschuw. Stel je voor dat je daar met jan en alleman vandaag of morgen zat je met je eigen werkster in het comité! „Nu komt er de laatste tijd steeds meer werk aan de winkel" stelde de presidente vast „en ik vraag me af of het niet nuttig zou zijn, wanneer het comité zou worden uitgebreid". Ze zag zo verschrikte als verbaasde ogen op zich gevestigd, alleen Georgette van Doornink keek nog steeds naar bui ten. „Ik bedoel" legde de burgemeesters vrouw uit „dat we best iemand er bij kunnen gebruiken met frisse ideeën en die van aanpakken weet". „Ongetwijfeld" zei mevrouw Waller afgemeten, en in haar woorden een uit daging. „Schieten we zo tekort?" wou me vrouw Minnenma weten. O, dat wilde de burgemeestersvrouw niet beweren. Integendeel, het ging al jaren lang best. En toch een beetje fris se wind in de zeilen kon geen kwaad. Als ze een voorbeeld mocht noemen, ze had de dames al verteld, die mevrouw Borger bijvoorbeeld, die had werkelijk een paar hele goede ideeën „Aha!" zei mevrouw Waller, en zag mevrouw Minnema aan. De vrede was getekend, het front gemaakt: wou de presidente tóch dat ambtenaarsvrouw tje in hun comité halen? een flink klasje van ongeveer 15 leer lingen. Mevrouw Kucsmirak leert de kleuters kennis maken met begrippen als maat en ritme en ze laat de kinderen gebeurtenissen zoals Sint Maarten en Sint Nicolaas uitbeelden. Fantasie „Voor verlegen kinderen is dat erg goed, want sommige kinderen komen helemaal los", zegt mevrouw Kucs mirac. Zij laat de kinderen zoveel mo gelijk zélf aan het werk, zodat er van het kind verlangd wordt dat het zijn fantasie gebruikt. Dit laatste geldt niet alleen voor de peuters, maar voor alle groepen. Oók voor de dames en de tie ners. Weliswaar wordt bij deze groep een deel van de les besteed aan écht studeren, maar toch wordt ook hier gro te waarde gehecht aan de vrije expres sie. Op de vraag of het lesgeven op Texel nog wel financieel aantrekkelijk is voor mevrouw Kucsmirac, zegt zij dat er op het ogenblik helaas geen droog brood mee te verdienen is. „Presidente" zei mevrouw Minnema gewichtig „ik ben het volkomen met u eens. Maar ik zou zo zeggen, uw woor den bewijzen juist dat een uitbreiding van het comité helemaal niet nodig is. Iedereen, die ideeën heeft en ons hel pen wil is welkom. En we voelen ons zeker niet te hoog, om ze dankbaar te accepteren, nietwaar? Dat is wel ge bleken maar dat houdt niet in, dat we de basis van het comité moeten ver anderen." „Basis?" vroeg mevrouw Van Schalije, hoewel ze heel goed wist waar me vrouw Minnema op doelde. „We heb ben geen basis, we zijn zomaar een groepje, dat in vriendschappelijke sfeer probeert goed te doen waar het kan." „Die vriendschappelijke sfeer" zei me vrouw Waller, zo serieus als had ze pas nog niet een vrij giftig twistgesprek je Zaterdag- en zondagavond om 20.00 uur draait in het City theater de film „Adios Sabata" met in de hoofdrol Yul Brynner. In 1867 is de vrijheidssrijder Juarez en zijn rebellen in opstand ge komen tegen de Oostenrijkse marionet ten-keizer Maximiliaan. Het mankeert de opstandelingen echter aan wapens. Ocano, een voorman van de revolutie, geeft een deel van zijn mannen opdracht een zending goud te onderscheppen van kolonel Skimmel. Men roept hiervoor de hulp in van avonturier Sabata. Na de nodige halsbrekende toeren krijgen zij de goudkist te pakken. Er blijkt echter maar één zak goud in te zitten; de rest van de kist is gevuld met zand. Dan worden zij opgepakt, maar dankzij een van de mannen, Ballantine, weten ze aan de dood te ontsnappen. Ballanti ne zelf doet alsof hij gedood is door een explosie die hijzelf veroorzaakt heeft. Niets is echter minder waar, want voor men het in de gaten heeft rijdt hij er in zijn eentje met de wagen gevuld met goudstof vandoor. Als hij over de grens is laat hij de brug de lucht invliegen. Nog zijn de achtervolgers niet uitge schakeld, want Sabata kan Ballantine dan wel niet meer te pakken krijgen, hij kan nog wel zes gaatjes in de ton met goudstof schieten. Als Ballantine na een tijdje omkijkt ziet hij dat, al zijn goud door de zachte bries over de woes tijn verspreid wordt. (Toegang 14 jaar). Zondagmiddag om 15.00 uur draait in het City theater alweer een Elvis Presley-film, getiteld „De kampioen van Miami Beach". Deze keer is de be roemdste vetkuif ter wereld te zien als Scott Heyward, zoon van een schatrijke oliemagnaat. Hij ziet al dat geld echter helemaal niet zitten en besluit dan ook de wereld in te trekken, zonder het geld en de hulp van zijn „Daddy". Op weg naar Miami komt hij de straatarme Tom Wilson tegen. Zij besluiten met elkaar van naam te ruilen. De ware Tom weet niet wat hem overkomt als plotseling de meisjes niet bij hem vandaan te slaan zijn. De ware Scott is thans waterski leraar. Hij wordt verliefd op Dianne, evenals de rijke fabrikant Jamison, die al drie jaar achtereen de beroemde In ternational Orange Bowl bootrace heeft gewonnen. Scott (de echte) leent dan de oude boot van Sam Burton om aan de bootrace deel te nemen. Hij wint de race en sluit tenslotte Dianne in zijn ar men (Toegang alle leeftijden). ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 10 december op om 8.37 uur en gaat onder om 16.29 uur; 13 december op om 8.40 uur en onder om 16.29 uur. Maan: 13 dec. E.K.; 20 dec. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 8 dec. 9.37 en 21.57; 9 dec. 10.07 en 22.33; 10 dec. 10.38 en 23.10; 11 dec. 11.10 en 23.44; 12 dec. 11.40 en 13 dcc. 0 20 en 12.14; 14 dec. 0.58 en 12.57; 15 dec. 1.50 en 14.03; 16 dcc. 3.03 en 15.28. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. veel mogelijk te drukken, zou het pret tig zijn als de oud-leerlingen die nog er gens hun balletpakje in de mottenbal- len hebben liggen, deze kleding aan mevrouw Kucsmirac cadeau doen. ook daarvoor kan men op genoemde tijd in de kleuterschool terecht. met mevrouw Minnema gevoerd „is ge baseerd op een zekere. gelijkheid. En die zullen we toch moeten handha ven, om die sfeer niet te bederven." Juffrouw Dina keek hoogmoedig over de dames heen naar buiten. Moest je nou eens horen die twee. Waller ver pleegstertje dat een dokter aan de haak had geslagen, en Minnema, om haar geld door de notaris getrouwd. Geen van beiden ook maar een schijntje aris tocratie. Haar vader had tenminste als wethouder bedankt, omdat hij weigerde met jan-de-arbeider aan één tafel te zitten, en die kon dat doen, want hij was tenminste iemand. Als zij, juffrouw Dina, zo gesproken had had ze recht van spreken gehad. Maar deze twee die alles wat ze waren te danken had den aan hun echtelieden uit pure ballorigheid ging ze tegen de dames in. Vrijdag 8 december Den Burg, Burgemeester De Koninghal, 19.30 uur, openbare avond muziek school. Zaterdag 9 december Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Adios Sabata". Zondag 10 december Den Burg, City theater, 15.00 uur, „De kampioen van Miami Beach" Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Adios Sabata". Maandag 11 december Den Burg, hotel De Zwaan, 20.00 uur, bijeenkomst munten- en ansichtkaar tenverzamelaars. Dinsdag 12 december Ouwe Sunderklaas. Voor overzicht zie elders in dit nummer. Expositieruimte raadhuis Tot en met 16 december tentoon stelling van Ad Blok van der Velden. Openingstijden: iedere werkdag 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur. Iedere vrijdagavond Den Burg, „Olympic", 20.00 uur, biljart club „De Graaf". Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Iedere maandagavond Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur, openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. Iedere dinsdagavond Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, bijeenkomst biljartclub. Den Burg, ,,'tAsiel", 20.00 uur, discus sie (Textant). Trimmen Zaterdag 15.00 uur en dinsdag 14.00 uur, trimmen bij „Dennenoord". Uitslagen: M. Bakker-F. Meijers 10 G. Goslinga-J. Vlaming 01 J v. Heerwaarden-K. W. de Winter 01 A. Terpstra-F. Eijgenraam afgebr. H. C. Bakker-H. van Daalen afgebr. J. Dros-H. Elzinga 01 Over de 2 afgebroken partijen verna men we dat A. C. Bakker minstens re mise had en dat F. Eijgenraam iets be ter stond. Na een partij die zich lang als remise had laten aanzien, moest J. Dros tenslotte het onderspit delven te gen H. Elzinga, die zijn tegenstander tot passiviteit wist te dwingen door de ko ning pat te zetten, waardoor wit in het eindspel verloor. Aardleidingen en bliksembeveiliging „De enige basis lijkt mij" zei ze met haar harde mannenstem „beschaving, ontwikkeling en de bereidheid om aan te pakken". Ze deed niet de minste moeite, de ironie in haar stem te dem ipen, terwijl haar koude vissenogen mevrouw Minnema monsterden, om trent wier beschaving en ontwikkeling ze, ondanks de nieuw verworven „zaal" geen enkele illusie koesterde. Mevrouw Van Schalije, er altijd op uit om een evenwicht van krachten te handhaven was dankbaar voor deze on verwachte steun. Nog wel van juffrouw Dina! Maar ze besefte meteen dat dit nog maar de voorhoedegevechten wa ren, want ze had nog geen naam ge noemd! De dames hadden echter, gezien het debat, blijkbaar wel begrepen waar ze naar toe wilde. Mevrouw Van Schalije zat minstens zo aan standsbegrippen vast als haar liefdadige zusteren. Maar wanneer ze dacht aan Trix Borger, met een ingeni eur als vader en een dokter en een pro fessor in de familie en ergens ook nog een oud assistent-resident, en ze zette daarnaast Brechtje Bot, nu mevrouw Minnema, wier vader een klein brand stof fenhandeltje had gehad en zijn for tuin dankte aan de oorlogswinst, dan vond ze dat genoemde Brechtje Bot toch wel een toontje lager mocht zingen, al was haar man dan honderd maal no taris. En daarbij mevrouw Van Schalije zocht naar iemand die haar veel lastig en tijdrovend werk uit handen kon ne men. Daar leek Trix Borger, ijverig, naarstig, juist het type voor. En tenslotte bezat mevrouw Van Schalije méér mensenkennis dan menig een vermoedde. Haar man wist dat wel. Wanneer hij omtrent iemand in twij fel was en Julia zei: Niet doendan deed hij het niet. En hij had wel men sen ontmoet, die hij zelf wat gereser veerd bekeek, maar die door Julia wer den gewogen en zwaar genoeg bevon den. Ze had de mensen door, genadeloos dóór soms. Zij zelf was dan een freule Van Reede van Terlear, maar de Van Reede's waren van arme adel en als freuletje had zij een scherpe kijk ge kregen op de mensen, hun leven vaak in een schijnwereld, de motieven achter hun woorden en daden. (wordt vervolgd) Veel mensen denken ook dat ballet al leen maar geleerd kan worden door mensen met een ijzeren wil. De oefenin gen zouden vreselijk zwaar zijn. Me vrouw Kucsmirac wil graag met dat fa beltje afrekenen. Ze wijst erop dat er beslist niet wordt gedrild. De leerlin gen moeten er zelf plezier in houden. 0 Bovendien zijn de lessen in de eerste plaats gericht op dans en beweging, niet op klassiek ballet in de engere zin. Spitzen Kinderen met „balletschoenen vol c bloed" (er doen over balletlessen af- schuwelijke verhalen de ronde) zijn bij mevrouw Kucsmirac nog niet gesigna leerd. Van het spitzen (zodanig op de tenen lopen dat het hele lichaamsge wicht erop komt te rusten) wordt vaak gedaoht dat het alleen ten koste van veel kwelling kan worden geleerd. „Ach wat een onzin", zegt mevrouw Kucsmi rac lachend. „De kinderen op mijn les sen lopen op blote voeten, maar met sptizen beginnen we pas als ze ongeveer ,4 twaalf jaar zijn. Dat is heus niet erg en in ieder geval komt er geen druppel bload aan te pas". Nogmaals wijst ze er- 3| op dat de dans- en bewegingslessen niet lijken op het klassieke ballet. De oefe ningen en lessen zijn dan ook niet ge richt op een prestatie op balletgebied maar in de eerste plaats op verbetering van houding en beweging. Dat is be langrijker dan men denkt, in het bijzon der op Texel, waar veel kinderen een uitgesproken slechte houding hebben en zich weinig soepel bewegen. Dat de lessen in dat opzicht verbetering bren gen zie je niet alleen met eigen ogen. Ook het feit dat de kleuterarts soms kinderen naar de lessen van mevrouw Kucsmirac stuurt, zegt wel iets. De „Ballet"-lessen lijken daarom een beet je op heilgymnastiek. Het gaat er al- Él leen prettiger, meer ontspannend en met meer fantasie toe. Helaas Allemaal erg mooi, maar deze argu menten hebben niet kunnen voorkomen dat de lessen op hun laatste benen lij ken te lopen. De groep tieners en dames die eigenlijk totaal verschillende oe feningen zouden moeten doen heeft mevrouw Kucsmirac noodgedwongen moeten combineren. De zelfstandige groepjes waren veel te klein geworden. „Het vervelende is dat veel jeugd van omstreeks 18 jaar het eiland ver laat", zegt de lerares. Graag zou ze weer eens een uitvoering met haar leerlingen willen instuderen, maar er zijn er ge woon te weinig om een programma te vullen. De groep meisjes van 9 tot 12 jaar bestaat momenteel uit drie kinde ren en ook de groep 7 en 8 jaar is erg klein Er wordt uitsluitend gewerkt met meisjes, want van de zijde van de jon gens en de heren is er geen enkele be langstelling. De kleuters vormen nog Mevrouw Hinda Kucsmirac bezig met haar leerlingen in de kleuterschool ,,De Woelige Hoek". „Goede houding en be weging zijn van grote betekenis voor het levensgeluk". Moed De lerares heeft de moed nog niet verloren. Ze tracht ijverig nieuwe leer lingen te winnen en hoopt dat steeds meer mensen zullen zien hoe belang rijk het is dat vooral kinderen leren een goede houding aan te nemen, zich goed te bewegen en leren hun verlegenheid te overwinnen. Hoe belangrijk dan kan zijn is niet in geld uit te drukken. Wie mee wil doen kan elke vrijdag vrijblij vend komen kijken in „De Woelige Hoek", van 16.30 tot 20.30 uur. Om de kosten voor de nieuwe leerlingen zo-

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5