Cjroen 'kwartsJexels in het hart-, Sabena-werknemers liggen in de clinch met direkteur Goënga Machinaal zetten van tuinwallen! dwa^wr Olympic J'Elieboog trol/! Is stichting hard opweg naar de ondergang? AVG-BOND BRACHT KONFLIRT IN DE OPENBAARHEID I De Spyker ""■•'«hop OUWE SUNDERKLAAS S> e Ouwe Sunderklaas I was dood I Leve Ouwe Sunderklaas! S I 0 „De Branding Boys" 3 Op Texel gebakken dus dagelijks vers - tfSDAG 12 DECEMBER 1972 4 iitgave B.V. v.h. Langeveld De Rooij ostbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsoinlaan 43, Den g, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 86é JAARGANG No. 8733 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Aniro-bank. Postgiro 652. Ahonn. prijs ƒ5,00 p. kw. -|- 50 ct incasso; los 25 ct. Advert 21 ct per mm. excl. 4°/o BTW >rd De Stichting Agrarisch Bedrijf ten behoeve van het Natuurbehoud Texel, in de wandeling „Sabena" is in opspraak. Tot dusver beperkten de tekenen van onrust zich tot geruchten, maar sinds vorige week is het conflict tussen direc teur Cor Goënga en enkele personeelsleden van de stichting in volle openbaar heid aan het licht getreden. Dat is het gevolg van een pagina grote reportage in het blad „Servio", het orgaan van de Katholieke Bond van Personeel in de Agrarische, Voedings- en Genotmiddelenbedrijven. Het Sabena-personeel heeft namelijk deze bond te hulp geroepen in de strijd tegen de „op hol geslagen stichtingsdirecteur" en heeft stappen ondernomen om de Sabena van bestuurs leden te voorzien, die orde op zaken kunnen stellen. De zeer verbeten AVG- bond is ervan overtuigd dat dit zal lukken en vertrouwt erop dat directeur Goënga de laan uitgaat. De directeur op zijn beurt beweert, dat hij zijn boekje niet te buiten is gegaan en meent dat de bond geen schijn van kans heeft. Wat is er met de Sabena aan de and? Het blad „Servio" meldt dat twee an de drie bestuursleden (de heer G. J. e Haan en mej. E. H. Dijt) de stichting vier jaar geleden de rug hebben toe- ekeerd omdat ze zich niet met het door ioënga voorgestane beleid konden ver- ligen. Het enige bestuurslid dat is ergebleven is de heer C. Garritsen it Den Burg (die voor tonnen in de ichting geïnteresseerd zou zijn) maar eze is niet voor commentaar bereik- lar en verwijst naar de direkteur. „Het ermoeden is dan ook gerechtvaardigd at de heer Goënga vrij spel heeft. En aar maakt hij volop gebruik van", al- ïs „Servio". Blijkens het artikel heeft direkteur de stichting uitgebouwd it een omvang waarvan alle deskun- igen zeggen dat het onverantwoord is. at zeggen ook direkteur Gorter van atuurmonumenten en Ir. Pfeiffer van aatsbosbeheer. Uit de mond van de :er G. J. de Haan, mede-oprichter van Sabena, tekende „Servio" op: „Door beleid van de heer Goënga is Sabe- een duidelijk opgeblazen zaak ge iden. Er heeft een onverantwoorde tbreiding van machines en mankracht aats gevonden. De Sabena is dan ook in zijn oorspronkelijke doel voorbij ge- hoten. Dat doel was ten behoeve van it natuurbehoud zeer speciale werk- iamheden te verrichten, die door nie- and anders gedaan konden of ilden worden. Ook het op bijzondere jze beheren van gronden was een 0 ak, maar er zijn machines aangeschaft e met dat bijzondere karakter niets te aken hebben. Die zijn ook nooit ren- bel te krijgen. Ze staan te lang stil. die manier moet zo'n stichting wel financiële moeilijkheden komen". 1 Veel schulden Dat is volgens „Servio" inderdaad het ival. „Er is voor vele tienduizenden ildens schuld. Maar meneer Goënga at gewoon door. Tegen ieder die het 5en lar horen wil schermt hij met subsi- es die nog op hem liggen te wachten. 1Sa j praat dan over ƒ100.000,alsof het ets is". De AGV-bond is op onderzoek tgegaan maar heeft niemand kunnen hterhalen die ook maar van plan is ton subsidie te verstrekken. Vol- ns het Servio-artikel zou Goënga ook ian|hermen met namen van vooraan- lande figuren als zouden zij bestuurs- zijn maar ook dat zijn loze bewerin- Is n on<| „Servio": Maar direkteur Goënga gaat zonder bestuur onverstoorbaar ver- 12 december Bar Café TRIO BEN MOL Bar Dancing de groep MACKINTOSH der. Waar hij zijn handelen op baseert, is een volkomen onduidelijke zaak. Vol gens de statuten kan hij alleen maar be stuursbesluiten uitvoeren en daar zijn ook nog de handtekeningen van de voorzitter en de secretaris van het be stuur voor nodig. Er is, voor zover be kend, slechts één bestuurslid. Telefoni sche navraag bij dat ene bestuurslid C. Garritsen, levert inderdaad de mede deling op dat het bestuur nooit is aan gevuld. Ook zijn er geen aanwijzingen dat de heer Goënga over een algehele procuratie,, een soort volmacht tot be drijfsvoering beschikt". Personeel Het bondsblad was het echter in de eerste plaats te doen om het aan de kaak stellen van het personeelsbeleid van de Sabena: „Dit beleid verdient de aanduiding „sociaal" geenszins. Vooral de laatste maanden gedraagt direkteur Goënga zich tegenover een aantal per soneelsleden als een maatschappelijke dolleman. Hij staat dan ook op het punt hen ernstig schade te berokkenen. Hij is bezig met een zenuwoorlog tegen de te recht ontevreden personeelsleden. Hij tracht hen angst aan te jagen met drei gementen over een kort geding wegens teveel betaald loon. Gewoon bluf, want voor dit soort zaken is een kort geding niet mogelijk. Maar het is niet alleen bluf, het is ook nog hondsbrutaal; twee personeelsleden hebben een vordering wegens achterstallig loon en vakantie rechten van zo'n 4000 gulden per man, terwijl andere werknemers vorderingen hebben van 475 tot 1185 gulden. Tegenover de werknemers met de grootste loonvordering, de heren P. Bakker en H. Smit heeft de Sabena-di- rekteur drukmiddelen gebruikt die zelfs met heel weinig fantasie al ongeoorloofd genoemd kunnen worden. Hij heeft hen per 1 januari 1973 ontslag aangezegd met de mededeling dat zij dan tegen zijn nieuwe voorwaarden meteen weer in dienst kunnen komen als ze tenminste van de vordering afzien en de AGV- bond buiten spel zetten. In dat verband heeft hij ook gedreigd hen per 1 januari uit hun dienstwoningen te laten zetten". Niet gerechtigd Het blad merkt op dat direkteur Goënga dit naar het oordeel van de AVG niet voor elkaar zal krijgen. „Zo lang niet het tegendeel is aangetoond beschouwen we de heer Goenga als niet gerechtigd dit soort besluiten te nemen. Daarnaast is het aangezegde ontslag naar onze mening óf nietig of onrecht matig". Verder wordt er melding van gemaakt dat inmiddels een verzoek bij de Alkmaarse rechtbank is ingediend om het Sabena-bestuur aan te vullen. De stichting zal daartoe tot haar werke lijke omvang moeten worden terugge bracht of moeten worden opgeheven als haar financiële positie werkelijk zo slecht is. De AVG-bond is evenwel van mening dat dan wel meteen nieuwe voorzieningen getroffen moeten worden want voor het uitvoeren van specialisti sche agrarische werkzaamheden ten be hoeve van het natuurbehoud is op Texel ruimte. Staatsbosbeheer heeft in ieder geval werk voor de stichting. Verder is het Sabena schapenbednjf, vooral door de deskundigheid waarmee het wordt geleid door de heer P. Bakker een bijna uniek stamboekbedrijf (bijna 800 scha pen) dat van grote betekenis is. Wij zijn naar de „maatschappelijke dolleman" gegaan om te horen wat hij op de in het bondsblad gelanceerde be schuldigingen heeft te zeggen. „Het is voor het grootste deel onwaar en onge grond", aldus de heer Goënga. „Hier is zonder meer sprake van smaadschrift en ik heb dan ook al een aanklacht inge diend". Alvorens op het artikel in te gaan wilde de Sabena-direkteur eerst de ge schiedenis van de stichting memoreren omdat daardoor al misverstanden uit de weg worden geruimd. Volgens zijn le zing is het als volgt gegaan: De Sabena werd op 15 maart 1967 opgericht met het doel specialistische agrarische werk zaamheden te verrichten in de natuur gebieden, voornamelijk van Natuurmo numenten en Staatsbosbeheer. De heren De Haan en Goënga waren de promo tors. Eerstgenoemde werd bestuurslid; laatstgenoemde direkteur. Mej. E. Dijt raakte als bestuurslid bij de Sabena be trokken in verband met het feit dat zij in het Hogeberggebied een groot scha- penbedrijf heeft en veel voelde voor de op natuurbehoud gerichte doelstellin gen. De heer C. Garritsen (het enige be stuurslid met financiële interesse) kwam in kontakt met Sabena naar aanleiding van de bemiddelende rol die de heer Goënga had gespeeld bij de verwerving van het Hogezandskil als natuurgebied. Door Staat en Natuurmonumenten was toegezegd dat de Sabena alle vrijkomen de gronden in pacht zou krijgen. Voor de resterende gronden zou een onder- houdskontrakt van tien jaar worden overeengekomen. In die periode kan Sa bena al zijn investeringen afschrijven. Naar het schijnt was dit voor de ambte lijke molen onhaalbaar, want het ging niet door. De Sabena moest zich nu veel zakelijker opstellen, hetgeen voor de heer De Haan aanleiding was om te bedanken als bestuurslid. Ook voor mej. Dijt was de verschuiving van het ideële naar het zakelijke onaanvaardbaar, met name toen zij besefte dat de Sabena te veel ging lijken op een gewoon loonbe drijf en derhalve een konkurrent werd van de bestaande bedrijven. Niet alleen Garritsen bleef toen als bestuurslid over maar ook het adviserend bestuurslid Ir. A. Coops die als vertegenwoordiger van Natuurmonumenten bij de Sabena was betrokken. Goënga trachtte de zakelijke toch nog zwakke basis van Sabena te versterken door te gaan praten over 5-jarige onderhoudskontrakten, maar ook dat bleek niet mogelijk. Zowel Gar ritsen als Goënga stelden toen hun funkties ter beschikking en de stichting zou ter ziele zijn gegaan als niet een verzoekschrift van Staat en Natuurmo numenten was gekomen waarin erop werd aangedrongen Sabena toch in ie der geval in stand te houden. De bespre kingen leidden tot een afspraak die „be paalde financiële garanties" van de zij de van Sabena en Natuurmonumenten inhield. Sabena verlangde dat Staat en Natuurmonumenten dan ook in het be stuur van de stichting vertegenwoor digd zouden zijn. Ir. Pfeiffer zou de Staat vertegenwoordigen maar later liet hij weten dat het niet doorging omdat het van hogerhand verboden is dat ambtenaren een dergelijke funktie be kleden. Natuurmonumenten achtte de bemoeiingen van adviserend bestuurslid Ir Coops voldoende". Geen animo „Toch vertrok ook Coops twee jaar geleden en wel omdat hij werd overge plaatst naar een ressort in oost-Neder land. De opvolger van de heer Coops (Ir. I. P. H. Hessels uit Amstelveen) gaf nooit antwoord op het verzoek om de vacante plaats in het Sabena-bestuur in te nemen In de stichtingsaktie van Sa bena staat dat Natuurmonumenten een driehoofdig bestuur moet benoemen, waarvan minstens twee Texelaars. Ir. Soest van Natuurmonumenten werd daaraan herinnerd. Telefonisch liet hij weten „ermee bezig" te zijn, maar liet nadien niets meer van zich horen. Daar na ging Goënga zelf nog op pad om capabele Texelaars voor deze onbezol digde bestuursbaantjes te vinden, maar niemand was bereid. Dat het bestuur niet is aangevuld is dus de schuld van de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten". Aldus de heer Goënga, die vervolgens inging op de aantijgingen in het artikel; „Er is geen enkel werktuig aange schaft, zelfs geen schop of vork zonder dat vast stond dat het op basis van 5-ja- rige afschrijving rendabel kon worden gemaakt in het licht van de financiële afspraken die met Staat en Natuurmo numenten zijn gemaakt. Dat ook ma chines zijn aangeschaft die niet speciaal zijn ontworpen voor het onderhoud van natuurgronden, is waar. Maar we moes ten continuiteit opbouwen en tot een zodanige struktuur komen dat onze mensen ook 's winters werk hadden. Daarom houden we ons bezig met bos- bouwexplotatie en hebben daarvoor een 5-jarig kontrakt met Foreco b.v., een dochter van de Heidemij en afnemer van het hout van Staatsbosbeheer. In derdaad, dat is een zuiver commerciële aanpak. De stichtingsvorm is dan ook al lang niet juist meer. We hebben dan ook besloten de Sabena per 1 januari 1973 tot besloten vennootschap te ma ken met onder meer mijzelf en Garrit sen als aandeelouders. Voor tienduizenden guldens schuld? Geen sprake van. We zijn er trots op, dat we de Sabena tot dusver sluitend hebben kunnen exploiteren. Er is zelfs een kleine reserve. We kampen wel met liquiditeitsmoeilijkheden, maar dat is niet zo onrustbarend. Ik heb nooit ge zegd, dat ik nog op subsidies zat te wachten. We willen zelfs geen subsidie. Wat het schermen met namen van voor aanstaande personen betreft, zal er wel een misverstand zijn; ik heb nl. wel vooraanstaande mensen benaderd om zitting te nemen in het bestuur, maar (zie vervolg pagina 2) Een prettiger bericht van het Sabena- front: in opdracht van de Werkgroep Landschapszorg Texel heeft de Stich ting Agrarisch Bedrijf t.b.v. het Natuur behoud in samenwerking met de Kon. Ned. Heidemij een tuinwalmachine ont worpen, een machine dus waarmee tuin wallen kunnen worden aangelegd. Het prototype van de machine is thans ge reed en draait proef. Aan de tot stand- koming is in belangrijke mate meege werkt door de Fa. Gebroeders Schoorl te Den Burg en in het bijzonder door de daar werkzame heer H. Bruining. Met de machine is het mogelijk tuinwallen aan te leggen die de prijs van een nieuw te plaatsen ursusgaasheining niet over schrijden. De mechanische tuinwallen doen in kwaliteit en uiterlijk niet onder voor de bestaande met de hand gemaakte tuinwallen. De machine maakt een zg. platte zodenwal; stopgrond komt er niet aan te pas. De „konstruktic" is daar door zeer sterk. Bij het bouwen van de tuinwal gaat men alsvolgt te werk. Met een snijapparaat, dat zich achter de trekker bevindt worden graszoden los gemaakt met een oppervlakte van twee meter lang en maximaal één meter breed. Deze zoden worden met een grijpmcchanisme dat zich vóórop de trekker bevindt opgetild en op hun plaats gelegd. Daarna komt er een smal lere zode bovenop, vervolgens een nog smallere etc. Alles kan gebeuren door één man, die daarvoor zijn trekker niet hoeft te verlaten. Het heeft lang ge duurd alvorens zowel het verstelbare zodensnijapparaat als de pneumatisch werkende hefinrichting aan de eisen voldeden. De machine heeft, inclusief materiaalkosten, ƒ5.000,aan ontwik keling gekost. De machine zou in een half jaar tijd ongeveer 13 kilometer kunnen aanleggen. Zou de garantie kun nen worden verkregen voor het plaatsen van tenminste 10 kilometer tuinwal per jaar, dan zou de prijs per strekkende meter niet meer dan ƒ2,54 bedragen. De machine zal bij het instandhouden en herstellen van het Texelse landschap ongetwijfeld van grote betekenis kun nen zijn. Het is de bedoeling de machine Den Hoorn - Den Hoorn - Den Hoorn binnenkort te demonstreren voor be langstellenden en autoriteiten die op een of andere wijze bij de landschapsverzor ging zijn betrokken. -.r zijn mooie e O 3 O >4 O Ouwe Sunderklaas ss e gaat gewoon door g 0 in 1 i met UJOOJJ U.l(| - UIOOJ] U3Q - IIJOOJI IIO(| soorten. Met als kr„ werk onv °fn

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1