Leerlingen muziekschool leverden goede muzikale prestaties Politie nam rijbewijs en auto in beslag Veel snelheidsmaniakken Saben a-kon flikt VERVOLG VAN PAG. 1 Paard verwondt meisje Dief maakte ƒ900,bi in De Cocksdorp Aanrijding onder invlo Aanrijding onder invloei ondernemers -akti viteiten 1 Slijterij De Wit herop Gistermiddag omstreeks half zes werd de 26-jarige G.J.F.R. uit Eierland op de Schilderweg aangehouden. De aandacht van de patrouillerende politie werd nl. getrokken door het oorverdovend la waai dat de uitlaat van de .kever" van R. produceerde en omdat een der ach terlichten niet brandde. Bij nader on derzoek bleek de wagen rijp voor de slo per te zijn en werd derhalve uit het verkeer genomen. Ook de chauffeur ging mee naar het bureau want hij bleek onder invloed van alcohol te ver keren. Het rijbewijs van R. werd inge nomen. DE KOOG De zondagmiddag in de bebouwde kom van De Koog gehouden controle op de maximum snelheid heeft een flinke oogst bekeuringen opgele verd. Elf automobilisten en een brom fietser moesten wegens te hard rijden worden aangehouden. Ook bij vorige re cente controles werden veel overtreders geverbaliseerd. Niettemin blijft men op Texel hardnekkig te snel rijden. Vol gens de politie leert vergelijking tussen soortgelijke controles op het vasteland dat het aantal snelheidsovertreders daar ongeveer de helft lager is. Vrijdag gaven de leerlingen van de Texelse Muziekschool voor een stamp volle Burgemeester De Koninghal de jaarlijkse openbare avond. Men had er veel werk van gemaakt, zodat er voor het publiek, hoofdzakelijk ouders, heel wat te genieten viel. Een bijzonder pro grammapunt vormde de experimentele popgroep; die als laatste attractie op het programma was gezet. De groep gaf drie popsongs ten beste, te weten „Who '11 stop the rain", „Freedom come free dom go" en „Poppa Joe". Hoogtepunt was ongetwijfeld laatstgenoemd num mer. De instrumenten kwamen hier het beste tot hun recht; zelfs de violen wa ren redelijk hoorbaar naast het toch niet geringe geluid dat de blazers produ ceerden. Hoewel geen leerling van de muziekschool, speelde de heer C. W. Vclthuysen uit O'end op de bas bijzon- Vanuit een ongebruikelijke positie (door de dakluiken van de zaal) maakten we deze opname van de musicerende orkest- klas voor moderne muziek oftewel de experimentele popgroep van de muziek school Texel. der verdienstelijk. Het nummer groeide naar een hoogtepunt toen de stuwende fluwelen tonen van de bas even een solootje mochten maken, voordat de heldere stemmen van de koorklas o.l.v. de heer Kassenaar invielen. Ook de bei de andere nummers waren het aanho ren meer dan waard. Eveneens een bijzonder spectaculair programmapunt was het optreden van gitarist Jan Beijert. Hij had gekozen voor een prelude van J. S. Bach en voor wat werkjes van Ribayes. Ook nu bewees Jan Beijert weer een van Texels meest talentvolle gitaristen te zijn. „Liedjes in de kersttijd" heette het programmapunt na de pauze. Vanaf een met gedempt rood verlicht podium wis ten de leerlingen van de blokfluitgroep van de heer J. Visser inderdaad een kerstsfeer op te roepen. Eén der beste muzikale bijdragen leverden de leerlin gen van mevrouw Cadée en de heer J. Klein Bog met het stuk „Partita voor David" van Tera de Marez Oyens. Onbegrip Het was jammer dat het stuk, dat uit verschillende gedeelten bestond en een beetje oosters aandeed, niet door het publiek begrepen werd, waardoor er steeds te vroeg geapplaudisseerd werd. Vooral de ritmische begeleiding die o.a. bestond uit xylofoon, tamboerijn en triangel was bijzonder origineel. Cees Geense en Aldert Schenk veroorzaakten nogal wat opschudding bij het oudere gedeelte van de toeschouwers door hun zonderlijke kleding. Dat deze veteranen van de muziekschool kunnen spelen is echter reeds wijd en zijn bekend. Ze brachten Sonate nr 5 van Handel. Aal- dert Schenk speelde de pianopartij moeiteloos en ook Cees Geense bracht de dwarsfluitpartij tot een goed einde. De accordeonklas o.l.v. de heer R. van der Wulp speelde drie nummers, nl, Standchen im Park, Do-re-mi (uit de Sound of Music) en de oeroude Sneeuw- wals. Met Do-re-mi mocht de zaal mee zingen. Men had daar blijkbaar zo'n zin in dat de accordeonklas niet de gelegen heid kreeg de melodie in langzamer tempo een keer voor te spelen. Het gaf een wat komisch effekt: de zaal die de maat wat op wilde schroeven, en de heer Van der Wulp, die het juiste in leidingstempo liet uitsoelen. De Sneeuwwals ging er best in, want van alle kanten hoorde men de zaal mee- zonder resultaat. Ik beschik wèl over een 'algehele prokuratie. Kort na het vertrek van De Haan en mej. Dijt ben ik uiteraard met instemming van de heer Garritsen en Ir. Coops direkteur- secretaris geworden, wat een volledige volmacht inhield. Alleen achteraf ben ik aan het bestuur verantwoording schul dig". Wat is waar? Wat is niet waar? Het is niet allemaal met zekerheid vast te stellen, althans niet zonder een vele dagen vergend onderzoek. Wat wel zonder meer vast staat, is dat de werk nemers van Sabena zich hebben ge bonden aan een arbeidscontract. Ze zit ten niet in een CAO. Ze zijn volgens dit arbeidscontract betaald en zitten op grond van hetzelfde contract in een dienstwoning. De werknemers schakel den de bond in toen zij merkten, dat de agrarische CAO voor hen gunstiger was. De heren Bakker en Smit zouden ieder ƒ4000,meer salaris en vakan tiegeld hebben ontvangen als zij vol gens deze CAO betaald zouden zijn. Omdat zij en hun bond van mening zijn dat deze CAO in hun geval verbindend, dus verplicht, moet worden geacht, hebben zij de genoemde vordering bij Sabena ingediend. De heer Goënga er kent deze vordering echter niet en meent dat alleen het Sabena-arbeids- contract van toepassing is. Als de werknemers het met de in houd van dat contract niet (meer) eens zijn, dan kunnen ze het drie maanden voor het jaarlijkse aflopen opzeggen. Omdat ze dat niet deden is het telkens stilzwijgend verlengd. De heer P. Bak ker zegt dat hij niet wilde opzeg gen, omdat dit zou kunnen betekenen, dat hij dan al zijn rechten zou ver spelen, zoals het recht op het wonen in een dienstwoning. De bond stuurde Goënga een berekening, waaruit moest blijken in welke mate hij zijn mensen had onderbetaald, het verschil derhalve tussen toepassing van het Sa- bena-arbeidskontrakt en de agrische CAO. De Sabena-direkteur is het daarmee niet eens. In ieder ge val is volgens hem de agrarische CAO niet van toepassing, want de stichting houdt zich voornamelijk bezig met bosbouwwerkzaamheden Daar is de bond het weer niet mee eens. Uit het feit, dat Sabena heffingen aan het landbouwschap betaalt, moet de conse quentie worden getrokken, dat Sabena agrarisch is, zo oordeelt men daar. Mr. Winkel te Hoorn, advocaat van de Sa bena, meent dat het arbeidscontract on aanvechtbaar is. De advocaat van de bond, mr. De Kort, denkt er anders over en verwijst naar het van rege ringswege verbindend verklaren van de agrarische CAO. Het is waar dat directeur Goënga de betrokken werknemers heeft laten we ten dat hij niet langer op basis van het bestaande kontrakt met hen wilde sa menwerken, gezien de moeilijkheden. Tegenover ons verklaart hij in ieder ge val niet voornemens te zijn de heren Bakker en Smit uit hun woning te zet ten.. Hij zegt ook te willen praten, maar zonder dwang van een vakbond. Verder wil hij graag erkennen, dat de betrok ken werknemers hun taak uitstekend vervulden. Met name Piet Bakker wordt door Goënga een „bekwaam sohapenboer" genoemd, die erin slaag de de 40 Sabena-schapen tot een kudde van bijna 800 stuks van uitstekende kwaliteit te doen uitgroeien. „Maar daarom kan hij zich niet alles per mitteren". Er valt dus te praten. De heer Goën ga vindt het arbeidscontract, waaraan zijn mensen volgens hem waren ge bonden, zo slecht nog niet. „De mensen werkten in volle vrijheid. Er was nie mand, die er Wat van zei, als ze eens een uurtje langer op de markt bleven of wat meer tijd namen om te schaften. Ze werkten ook zaterdags en zondags. Dat is nu eenmaal onvermijdelijk in het boerenbedrijf. De vakbond is echter alle overuren gaan optellen, dat is niet reëel. Ze hadden ook in aanmerking moeten nemen, dat de mensen 30°/o van de netto winst van het schapenbedrijf krijgen. Er werkten bij ons 14 man. Van hen voeren er slechts twee aktie. De an deren zijn tevreden, dat zegt ook wel iets. Ik vind dat niet ik, maar de De heer P. Bakker dag en nacht met bijna 800 schapen in touw is een der Sabena-werknemers, die van mening zijn. dat zij volgens de agrarische CAO be taald hadden moeten worden en daarom een vordering wegens achterstallig loon hebben ingediend. vakbeweging op hol is geslagen. Ze zien nu dat ze de strijd via de juridische wegen niet kunnen winnen en probe ren het daarom met lasterlijke publi caties in hun krant. Van hun advocaat heb ik zó'n lelijke brief gehad, dat ik een klacht bij de Orde van Advocaten heb ingediend". De heer P. Bakker gelooft er niets van dat het met de financiële situatie van de Sabena niet ernstig gesteld is. Herhaaldelijk zegt hij door schuldeisers te zijn benaderd die wel eens wilden weten waarom hun rekeningen niet be taald werden. Bakker heeft plezier in zijn werk en zou het liefst willen dat alles achteraf blijkt mee te vallen en dat hij de ellende van nu van zich kan afzetten. Daarom interesseert het toe komstige lot van de Sabena hem nog meer dan zijn loonvordering van ƒ4000,—. Laatste troef De rechtbank is dus verzocht het be stuur aan te vullen, zodat in de Sabena weer orde op zaken kan worden gesteld. Maar wat is er nog aan te vullen als de stichting per 1 januari in een besloten vennootschap wordt omgezet? De heer Goënga ontkent dat deze omzetting met het huidige konflikt heeft te maken. „Wc dachten daar twee jaar geleden al aan. De Sabena heeft nu eenmaal het karakter van een zelfstandige zakelijke onderneming en hoeft daarom geen stichting te blijven. „Er zijn op Texel meer stichtingen waarmee dat zou moe ten gebeuren". Bij de AVG-bond acht men de kans dat het inderdaad zal lukken de Sabena tot een „b.v." te maken uiterst klein. Men zal daar zeker niet werkeloos blij ven toezien. Het eind van de modilijk- heden is dus nog niet in zicht. De kopergroep o.l.v. de heer P. Heer tjes mocht er ook wezen. Ten gehore gebracht werden Ouverture in C van Handel en delen uit Music for Wind- instruments" van Harry van Heugten. Een compliment voor de uitstekend uit gevoerde Andante en Allegretto, die bij zonder chromatisch en daardoor lang met makkelijk zijn. De trompetten in de blues die hierop volgden waren ook lang niet mis. Verkwikkend was het gitaarspel èn het stemgeluid van Lidy Ponser die de tradional „The House of the Rising Sun" en een zeemansliedje heel verdienstelijk vertolkte. De derde amv-klas van de heer J. Klein Bog zongen en speelden „Zo zingen de dieren" en een Ronde dans, waarbij menig luisteraar de krie bels in zijn benen gevoeld zal hebben. De jonge blokfluiters beten de spits af met versjes uit het lesboekje. Er werd bijzonder goed door de kinderen gespeeld. Koor De koorklas van de heer F. Kassenaar bracht vier liedjes, waarvan vooral het laatste, een Tsjechisch Oogstlied, niet eenvoudig was. Het ging dan ook wel eens een beetje mis, maar gezien de moeilijkheidsgraad van het vers kan dit nauwelijks kwalijk genomen worden. De samenspelgroep van violen, dwars fluiten en cello leverden een minder po sitieve bijdrage aan het geheel. Het is bekend dat een viool een bijzonder moeilijk instrument is en dat het veel studie vergt om redelijk zuiver te spe len, maar ook als wij dit in aanmerking nemen, kan moeilijk over de kwaliteit van dit programmapunt geroemd wor den. Gebracht werden een Rondo en een Oostenrijks marsje. Ook de drie gitaren met blokfluit die het tweede programmapunt omvatten was van minder hoog niveau. Beter was de uitvoering van Kleine Jeannetje en Der Kleine Muck door accordeons, gita ren en violen. Het was jammer dat vio len hierin niet geheel tot hun recht kwa men. Ook Margreet Bas bracht het er goed van af met een Mazurka van For- teu en een Wals van Carulli, hoewel het laatste stuk ritmisch soms wat moeilijk heden gaf. Een zeer uitbundige huldiging viel ten deel aan de vrijdag 80 jaar gewor den heer J. Schrama, die zich altijd zeer intensief met het wel en wee van de muziekschool heeft beziggehouden. Als dank voor alle inspanning werd hem een zelf gecomponeerd loflied toe gezongen, dat nogeens gevolgd werd door „Lang-zal-ie-leven", waarbij ook de zaal zich allerminst onbegetuigd liet. De vice-voorzitter van de muziekschool, de heer Jac van Wolferen, en de heer P. J. Koom, voorzitter van de Fanfare- DEK, uitten hun waardering in een har telijke toespraak. Uit handen van de heer G. A. Oskam ontving de heer Schrama een fruitmand, terwijl de heer Koorn de jarige een langspeelplaat van het Fanfare-DEK (want die is op komst) beloofde. OOSTEREND Zaterdagmiddag om streeks vijf uur kreeg het 13-jarige meisje M. Oosterhof uit Oosterend een trap van de schimmel van de heer P. Daalder, „Bartimeushoeve". De dokter konstateerde dat het bovenbeen was ge broken en liet het meisje per ambu lance naar Den Helder vervoeren. Het ongeluk gebeurde toen het nerveuze paard trapte terwijl het meisje er juist achter langs liep. Dezelfde schimmel deed eerder van zich spreken bij de Sint Nicolaasintocht te Den Burg. DE COCKSDORP In de nacht vrijdag op zaterdag werden bij si Ran en kruidenier Van der Kooi g bedragen van resp. ƒ500,en ƒ411 gestolen. Hoe men zich tot de pac toegang heeft verschaft is nog niet delijk; er was geen spoor van braak de heer Ran werd het geld ontvrei uit de winkelkassa en bij Van der I uit de huiskamer. De politie heeft zaak in onderzoek. In de nacht van zaterdag op zor tegen half twee ramde de Texe Th. A. M. de G. met zijn Opel Can de bij Bakkers Ijzerhandel in de verstraat geparkeerde personenauto R. v d. W. uit Den Burg. Beide wa| werden beschadigd. De G. bleef oi deerd. Volgens de politie verkeerde onder invloed van alcohol. Zijn r wijs werd ingenomen In de nacht van zaterdag op zoi om 1.20 uur ramde de Texelaar K. E. met zijn Citroën 2 cv de tegenove Aankoopcentrale geparkeerde Ford van T. A. de W. uit Beverwijk, „eend" werd daarbij onherstelbaar schadigd; ook de schade aan de was aanzienlijk. De politie konstate dat E. drank had gebruikt. De gloednieuwe slijterij van Fa. Wit in de Weverstraat is geopend, dagmiddag om 15.00 uur werd ii nieuwe zaak een drukbezochte rea gehouden. De oude slijterij werd to laatste steen afgebroken en nu is ei bijzonder fraai gebouw voor in de p gekomen. De heer De Wit vertelde dat de sortering zeker met de hel uitgebreid. De bevoorrading gesel vanuit de Burgwal, vanwaar de d met een lift naar de slijterij n vervoerd. Mevrouw N. Beijert-Z\i die boven de slijterij woont, zal de runnen. Opmerkelijk is ook de schuifbare, glazen muur in de W< straat, 's Zomers wordt deze openg waardoor de voorbijganger zijn d pelvrees sneller overwint. De heer De Wit vertelde dat zijl der op dezelfde plaats in 1930 bego was. Hij was blij dat hij nu de aa zigen zijn nieuwe zaak kon tonen plaats waar zijn moeder eens de e „flessen met een stukkie kastpapie onder" heeft neergezet. Zijn twee j0 ste kinderen Marjan en Leon ope de zaak door de glazen „walk-in" open te duwen. De familie De Wit namens de middenstandsvereniginj J lukgewenst door de heer Kooi, die mening was dat de heer De Wit een steentje had bijgedragen aa winkelstand van Den Burg. De he Hamer feliciteerde de heer De Wi mens de winkeliersvereniging van Burg. Hij meende dat de nieuwe sli er toe bij zal dragen dat Den Bur] J koopcentrum van Texel blijft. Ook hij dat de nieuwe zaak van de h« Wit een flinke bijdrage zal leverei de verbetering van het koopklimaa heer J. Agter bracht zijn gelukwi r over namens de MAB-club. De heei li der Kooi verklaarde de nieuwe sli i< een stuk dorpsverfraaiing te vi „Het dorp leeft als er 's avonds van de winkels brandt", zo meend Namens de rotary-club wenste de!J J. Kikkert de heer De Wit veel s J en de heer F. Beijert plaatste na het personeel enige lovende woi aan het adres van de heer De Wit. TEXELA ARTJES 3 regels ƒ1,80. elke regel meer ƒ0,60. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur i*>' Boekhandel) en ondei nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4#/o BTW Voor eieren Gravenstr. 20. Altijd vers altijd goedkoop Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig K. H Boon. Varaor ge- dipltei (02230) 13252 Elke vrijdag theorieles in „De Oranjeboom" om 20.00 uur Voor gebruikte en on geregelde meubelen J Jongedijk, Boogerd 28, fel 092201 Lompen- en meialen- handel Cobus Spigt, Eier- 'flnfl teWoon '0?°°5ï *>Q7 Voor behang naar Roeper. Tel. (02220) 2264 Nu volop peren en handappels. M. Huisman, De Veen, tel. (02220) 2203 Rijschool T. Jansen, ge diplomeerd V.A.M.O.R. methodische rij-instructie op pedagogische basis, geeft aan ieder die zijn rijbewijs wil halen de eer ste les gratis. Lesgeld ƒ12,per vol uur. Telef. 15749 (02230) Den Helder Merkbenzine voor witte prijs. Dros' Smederij Eierland C 42 Prachtige sortering kerstbomen van lVt tot 2V2 m., voor ƒ4,90. Bij de witte pomp kost de superbenzine geen 72,4 maar 69,5 ct. p. liter en gratis contantzegel. Accu's 35% korting en 2 jaar garantie. K. Ver- wey, Haven 5, Oude- schild, tel. 3520 Moeder en kind-gym begint de 2e dinsdag in januari. Opgave bij J. Kuiper, Lieuwstr. 47, Den Burg, tel. 3574 Wij Ben Beumkes en zoon Rob hebben nog een bos restanten verf staan. Muurverf, glans- verf, Oboleum enz. In allerlei kleuren. Voor half geld en af en toe nog minder Als U onze kant op komt, wip dan even aan. Je weet tenslotte maar nooit! Gevraagd een stuk land te koop of te huur. J. Kuiper, Lieuwstr. 47, Den Burg, tel. 3574 Gezocht werk voor in de ochtenduren van 8 tot 12 uur. In bezit van alle rijbewijzen. Tel. 3574 Een kinderfeestje? Speel- films huren bij Sief Te koop vruchtbomen hout voor de open haard. Hand- en moesappelen: Golden Delicious, Goud- reinette. Handperen Doyenné. Stoofperen Gieser Wildeman. H. J. Keyser, fruitbedrijf, Mo lenbuurt, (02223) 301 Condooms nodig! Sief 3 halen 2 betalf1 Bestel vroegtijdij H kerstkalkoen. A Plaatsman, Koger 120, tel. 2139 Te koop gevraag! sta-caravan. Tel. 335 Met vreugde geve U kennis van de gel van ons zoontje en l tje Ervvin Ferdinan H. Keyser-Ru P. D. Keyser Marcel Bertina Midwolda (Old.), 7 december 1972, Hoofdweg 164. Met grote blije geven 'wij kennis v geboorte van onze en broertje Stefanus Gera Comelis Wij noemen hem S C. H. Weijers-Hu G. J. J. Weijers Rudolf Peter Oudeschild, Texel, 9 december 1972, Loodssingel 6. Wegens overlijdei vader stellen wij v pig ons huwelijk u nadere kennisgevin Geert Tim Nel Huism

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2