Verlening hinderwetvergunning Texelstroomontmoet bezwaren tan mmwow VAN 55 VOOR 30 CENT mmSÈmsuEessessassaai Waar gaan we naar toe? VOOR 'N FEESTELIJKE MET TIJDELIJK VOORDEEL (Sinaasappel of frambozen) T.E.M. EN GEMEENTE TEXEL ZIJN IN OVERTREDING a Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 12 december 1972 ffirfv- Brieven van lezers - buiten verantwoordelijkheid van de redaktie Tegen verlening van een hindervvet- ergunning voor de centrale en water- ibriek „Texelstroom" van de n.v. TEM ijn drie bezwaren ingekomen. Een :hriftelijk bezwaar kwam van de fami- ie C. W. Hin en enkele bewoners van ijkmanshuizen en donderdagochtend erdcn tijdens de bezwarenzitting nog ?ee mondelinge bezwaren naar voren ebracht nl. door de werkgroep Land- •hapszorg en de Vereniging tot Behoud an de Waddenzee. De heer Hin en zijn buren hadden aar voren gebracht dat de centrale vrij •nstige geluidshinder geeft. Naast het aortdurende lawaai van de inlaatven- latoren is er van tijd tot tijd het zg. ifblazen" van de ketels. Op de bezwa- nzitting vertelde de heer Hin dat het ïluid van zodanige sterkte is dat het iet goed mogelijk is om te slapen met ramen open. De heer B. Kleinhuis, irekteur van de TEM, vertelde dat iaatregelen zullen worden getroffen n het ventilatorgeluid af te schermen, ok de voorgenomen boomsingel zal een schermend effekt hebben. Overigens voortdurend geluid ook iets waaraan en kan wennen. In Den Burg konden mensen van het Schilderend juist et meer slapen toen de centrale was ilgelegd. De heer Hin zei dat juist de onhoogte van het geluid irritant is. verigens was de centrale met betrek- ng tot andere mogelijke vormen van nder erg meegevallen. Wat het aan- cht betreft vorm hetnieuwe gebouw •en ernstige verstoring en ook is er ■en stank- of rookhinder. Gegrond Dat de heer Hin en zijn buren beslist et overdrijven stond buiten kijf want )k de geluidsmetingen van TNO heb- tn aangetoond dat het lawaai de toe- atbare grenzen overschrijdt. Het was in ook TNO die inmiddels advies heeft tgebracht inzake afdoende afscher- De TEM zal op grond van deze iviezen handelen. Bij de metingen is en serieus tewerk gegaan. De TNO- chnici kwamen pas naar Texel toen de ndrichting ongunstig was. Als de ge- ïdsdempers zijn aangebracht zullen nieuw metingen worden verricht. Als belangstellende was ook de heer J. de Beurs uit Den Burg op de be- arenzitting aanwezig. Hij vond hin- r maar een betrekkelijk begrip. Wat •or de een storend is, is voor de ander ms helemaal niet bezwaarlijk. Hij nd bijvoorbeeld een bromfiet- r die 's avonds door de Binnenburg dt buitengewoon hinderlijk. Landschapszorg Drs. G. Cadée van de Werkgroep •ndschapszorg Texel konstateerde ichter dat de N.V. TEM de Hinderwet twee punten overtreden heeft. Zon- r hinderwetvergunning had de cen- tle niet opgericht mogen worden en •n dat toch gebeurde had het gemeen- >estuur tot sluiting moeten overgaan, heer Cadée verweet de N.V. TEM daarmee de gemeente Texel, de be- ïgrijkste aandeelhoudster) dat de hin- rwetvergunning niet gelijk met de ar- el 19-vergunning is aangevraagd. Na- ïns de gemeente antwoordde de heer Stam dat de Werkgroep Landschaps- rg naar de letter van de wet gelijk eft. In de praktijk was het erg moei- om een indruk te krijgen van de ider van een installatie die nog moest •rden gebouwd. Het gemeentebestuur eft echter vanaf het begin rekening houden met mogelijke hinder en heeft stijds bij diverse instanties en advies- reaus ingeschakeld om de risico's tot Gezicht op de achterzijde van de cen trale. Zichtbaar zijn de stoomketels en de schoorstenen. De pijlen geven de inlaat- ventilatoren aan, die In de omgeving een voortdurend storend lawaai veroorzaken. De ventilators zullen echter worden afge schermd en verwacht wordt dat de hinder dan tot een aanvaardbaar niveau zal zijn teruggebracht. een minimum te beperken. Men ging tot de bouw over nadat mocht worden aan genomen, dat er geen ernstige hinder zou zijn en dat de mogelijk nog aanwe zige maatregelen nog verder kon wor den teruggebracht. Hinderwet deugt niet Ir. Wijnstra, namens Tebhin (de bou wer van de centrale), vond dat de hin derwet in de praktijk niet goed was toe te passen. De omvang van de hinder bij een projekt als een centrale is pas vast te stellen bij proefdraaien. In de prak tijk is het moeilijk om aan de eisen van de wet te voldoen. Vandaar dat veel in dustrieën zonder hinderwetvergunning werken. De heer Cadée liet geruststel lend weten dat de Werkgroep Land schapszorg er niet opuit was de centrale afgebroken of gesloten te krijgen. Drs. P. A. W. J. de Wilde, namens de Vereniging tot Behoud van de Wadden zee begon met enkele „opmerkingen pro memorie". Destijds is een kostenverge- lijking gemaakt tussen een eigen elek- triciteits- en waterfabriek en energie- en watervoorziening via kabels en pijp leidingen van het vasteland. Omdat laatstgenoemde oplossing duurder was koos men voor de eerste. De heer De Wilde stelde vast dat het projekt Texel stroom enorm veel duurder is geworden dan aanvankelijk was geraamd. Als men dat geweten had, zou de kostenvergelij- king dan niet anders zijn uitgevallen? Bij de situering van de centrale is een compromis gekoben: Niet te dicht bij de vogels en ook niet te dicht bij de be bouwde kom. Spreker twijfelde eraan of deze beslissing juist was geweest. Hij meende zeker te weten dat geluid, S02, roet ongunstige gevolgen hebben voor het natuurgebied. Bij het beoordelen van de gevolgen is men altijd uitgegaan van normen zoals die zijn vastgesteld door TNO, arbeidsinspectie en volksge zondheid. Deze normen zijn van mensen en mensen zijn zéér desistent. Maar nogmaals, dit waren opmerkingen pro memorie die ten aanzien van de nu lo pende hinderwetprocedure niet veel ter zake deden. Botulisme Wat wel terzake deed volgens de heer De Wilde was de kans op thermi sche verontreiniging van het zeewater, als gevolg van het lozen van het koel water. Per uur wordt 2000 ton koelwa ter geloosd, dat ca 10 graden warmer is dan het zeewater. Dat schept mogelijk heden tot ontwikkeling van de bacterie Clostridium botulinum die een zeer gif tige stof afgeeft. Dit gif is het sterkste dat in de natuur voorkomt: één kg kan 100 miljoen mensen doden. Als gevolg van dit „botulisme" is onder meer in de Haagse grachten (waarop centralewater wordt geloosd) al massale vogelsterfte gekonstateerd. De heer De Wilde vond daarom dat de garantie er moest zijn dat het zeewater waarin het koelwater terecht komt nooit warmer kan worden dan 25 graden Celsius. Hij meende dat die garantie niet kon worden gegeven. De heer Kleinhuis voerde echter aan dat het zeewater bij het lozingspunt nauwelijks warmer kan worden omdat in tegenstelling tot de oorspronkelij ke plannen het water dankzij een kostbare voorziening in een uiterst dun ne film naar buiten wordt gebracht waardoor het zijn warmte snel aan de lucht afstaat. De heer De Wilde bleef echter bezorgd, maar ging graag in op de uitnodiging van de heer Kleinhuis om de situatie ter plaatse te gaan bekij ken. Met belangstelling heb ik van het re creatiebasisplan en de diverse opmer kingen en meningen hieromtrent kennis genomen. Het gemeentebestuur wil de mening van de bevolking weten, van daar hierbij een bijdrage in de discussie. Om direkt met de deur in huis te val len zou ik willen zeggen; voor mij hoeft het niet die uitbreiding van de toeris tische opname-capaciteit. Het schrijven van de Werkgroep Landschapszorg heeft mijn volle instemming en de op merkingen van Dr. Duinker, gemaakt op de hoorzitting zijn mij uit het hart ge grepen. De bedoeling van dit schrijven is de aandacht te vestigen op de gevol gen die de uitvoering van nog vast te stellen recreatie-bestemmingsplannen voor de inwoners van Texel kunnen hebben. Het is geen kleinigheid de vele mil joenen die worden gegeven door de commissie Sepers welke de eerste vijf jaar en daarna zullen moeten worden uitgegeven voor algemene voorzienin gen als gevolg van de voorgestelde re- creatie-opname uitbreiding. Ik laat bui ten beschouwing de bedragen die door de gemeente vanwege het bouwrijp ma ken van de bestemmingsplannen moeten worden geïnvesteerd. Die komen wel te rug. Het gaat mij om de algemene voor zieningen buiten de plannen zelf, maar die wel een gevolg zijn van de uitvoe ring van de bestemmingsplannen (zoals wegen, wegkruisingen, rijwielpaden, parkeervoorzieningen, bosaanleg enz.). Ja dan vraag ik mij af: wie moet dat betalen, Zoete Lieve Gerritje? De commissie Sepers is er van over tuigd dat een groot deel van de vereiste investeringen door Rijk en Provincie zullen moeten worden gedragen wil men een juist beleid voeren dan zal men ze kerheid moeten hebben van genoemde instanties dat een behoorlijke aanvaard bare bijdrage uit de bus komt alvorens de voorgestelde bestemmingsplannen kunnen worden gerealiseerd. Deze zekerheid kan men verkrijgen door vooraf (voordat men de uitgewerk te bestemmingsplannen vaststelt aan de hand van meerjarige financiële over zichten van baten en lasten betreffende de algemene voorzieningen die het ge volg zullen zijn van de realisering van de voorgestelde bestemmingsplannen) overeenstemming te verkrijgen met de subsidiërende instanties. Men dient de voorgestelde plannen in onderdelen op te nemen als vlekken-plannen. Die plannen worden pas uitgewerkt als de financiering van de algemene voorzie ningen als uitvloeisel van bedoelde plannen verzekerd is. Er zijn zulke enorme bedragen mee gemoeid dat het onverantwoord moet worden genoemd zonder een aanvaardbare afgeronde vaststelling van bijdragen van bovenaf deze plannen als uitgewerkte recreatie bestemmingsplannen vast te stellen. De commissie Sepers acht uitbreiding met 14.000 slaapplaatsen verantwoord maar wijst op de enorme financiële kon- sekwenties die het gevolg zijn van ge noemde uitbreiding. Het plan de Krim is als uitgewerkt plan reeds vastgesteld. Alleen de Kroon kan de Jonge Ondernemers nog gelijk geven. Het plan Everstekoog ligt pan klaar en had al ter visie gelegen als de Raad dit (gelukkig) niet had opgehou den. In totaal hebben deze plannen een capaciteit van plm. 13.000 slaapplaatsen. Dus bijna het voorgestelde getal. Voor de Krim kan de Raad niets meer dien. Als men echter het uitgewerkte plan Everstekoog vaststelt, dan ontkomt men niet aan de realisering daarvan, te meer omdat een behoorlijk deel van de gronden reeds eigendom is van de bouw maatschappij (en). Men kan de uitvoe ring van een uitgewerkt vastgesteld be stemmingsplan, zowel bestuurlijk als juridisch, moeilijk tegenhouden. Er is geen rechtsgrond voor. Men heeft im mers het plan zelf vastgesteld. Stelt men dus bijv. het uitgewerkte plan Everstekoog wel vast zonder de besproken vaststaande dekking door Rijk en Provincie, dan is het gevolg dat de uitbreiding van toeristische verblijfs- akkommodatie er wel komt, doch voor de als gevolg van noodzakelijke algeme ne voorzieningen is dan geen geld met al de gevolgen van dien. De omstandigheden dwingen de ge meente deze noodzakelijk geworden voorzieningen toch, voor zover mogelijk, op te vangen en uit te voeren. Ondanks dat dit opvangen bij lange na niet vol doende zal zijn, vergt dit toch enorme bedragen uit de gemeentekas. De meer dere opbrengst uit de toeristenbelasting kan dit op geen stukken na opvangen. Dit heeft weer tot gevolg dat de gel den die in feite bestemd zijn voor alge- men voorzieningen voor de Texelse be volking verdwijnen naar de voorzienin gen ten behoeve van de toeristische sector. Samenvattend zou ik willen stellen dat ik geen heil zie in uitbreiding van toeristische verblijfsakkommodatie op Texel. Aan hen die wel uitbreiding als zodanig voorstaan zou ik willen zeggen dat dit m.i. alleen verantwoord is indien de financiering van de als gevolg van de vast te stellen recreatie-bestem mingsplannen noodzakelijk geworden algemene voorzieningen verzekerd is. Gaat men zonder een dergelijke ge zonde beleidsvoering toch bijv. het plan Everstekoog als uitgewerkt plan vast stellen, dan gaat dit ten kostte van de algemene voorzieningen voor de eigen bevolking. Anders gezegd: dan bevor dert men dat bouwmaatschappijen van elders hun winsten kunnen incasseren terwijl men de eigen ingezetenen de hen toekomende algemene voorzieningen zal moeten onthouden. S. de Waard, Den Burg (advertentie I.M.) HORNA VLA-VLIP HORN VOGHURI. UOHUEVLO HORNA UMOHUESIROOP

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5