Cjroen %jmrL- Jexelsin het Er waren een hóóp Sunderklaze en er werd best speuld...." Verhoging belasting moet urgente investeringen mogelijk maken TAXI 2323 Levenskracht van folkloristisch feest overtuigend bewezen ereenvoudigde verbetering Postweg haalbare kaart Kerstdiner 1972 Flessenatkie tot nader order gestaakt HAVENRESTAURANT TEXEL Raadsvergadering TX 71 nam deel aan zwemwedstrijden in Grootebroek WILHELMINALAAN 4-6 Ultflare B.V. v.h. Langeveld Dt Roojj Postbus II Dea Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaao 43, Den rg. teL (02220) 2741, avonds (02220) 2403 JlJiDAG 15 DECEMBER 1972 ÖOe J^nvrAwu no. oio* texels e^courant 86e JAARGANG No. 8734 Verschijnt Bonk: Neder L Middenstands bank; Coop. Rail- felsen bank; Amro-bank. Postgiro 452. Aboan. pr()s ƒ5,00 p. kw. -j- 50 ct Incaeeo; loe 25 ct Advert 21 ct per mm. excL 4'/» BTW Texel ziet terug op een geslaagd Ou we Sunderklaasfeest. In tegenstelling tot de hier en daar geopperde sombere verwachtingen was over het geheel gezien het aantal deelnemers onge- Iveer even groot als vorig jaar. Wel was de gemiddelde kwaliteit van de voor stellingen wat minder en ook het aantal grote stukken" bleef wat achter bij vo rig jaar. Meerdere jury's kregen de in druk dat velen pas op het allerlaatste moment hadden besloten om mee te doen en zich daardoor de tijd niet had den gegund om een origineel idee te vinden. Maar er waren ook dorpen waar juist van het tegenovergestelde sprake was. Op de naar Texel varende TESO- boten was het dinsdagmiddag opvallend druk, maar het aantal overkantse be langstellenden was toch kleiner dan vo rig jaar. Het feit dat het feest op dins dag viel een dag die moeilijk aan een vrij weekend is te koppelen zal daar aan wel niet vreemd zijn. De voorstan ders van Ouwe Sunderklaas op de ori ginele datum zijn ongetwijfeld in hun mening gesterkt want dit oer-Texelse gebeuren blijkt beslist niet van een weekend afhankelijk te zijn om te kun nen slagen. Tot grote voldoening stemt het ook nu weer dat ondanks de grote hoeveelheid spiritualiën die in de nacht van dinsdag op woensdag in de vele openbare gelegenheden zijn verzwolgen er nadien geen ongelukken zijn gebeurd. Velen die een glaasje (of een heleboel glaasjes) op hadden, lieten zich rijden. De intensief patrouillerende politie, ver sterkt door de mareschaussec, zal zeker preventief effekt hebben gehad. Het plaatselijke nieuws ook als dat de krant niet had „gehaald" was weer een rijke bron van inspiratie. In Den Burg waren wethouder Dros, de tropende arts, het plan Sepers, sex in Gerritsland en Sabena-direkteur Goën- ga onderwerpen die door meerdere speulers werden uitgebeeld. In Texels residentie verschenen 105 voorstellingen voor de jury, meer dus dan vorig jaar toen het feest op zaterdag viel. Het aan tal grote voorstellingen op wagens was kleiner dan vorig jaar en ook moet ge zegd worden dat van sommige uitbeel dingen met weinig moeite méér te ma ken zou zijn geweest. De jury had het moeilijk want veel voorstellingen wa ren van vrijwel gelijk kwaliteitsniveau. Een bezwaar is dat de beoordeling ta melijk gehaast moet geschieden, waar door de fijne nuances van een bepaalde kreatie veelal onopgemerkt blijven. Las tig waren in dat verband de soms ellen lange teksten die men met zich mee voerde. Het toppunt was een maar liefst 30 regels tellend gedicht (over de Sabe- na-moeilijkheden) dat op een kolossaal bord werd meegevoerd, maar dat waar schijnlijk door niemand in zijn geheel is gelezen. Dokter komt zo De stropende artsen moesten het in Den De Spar-flessenaktie is op Texel tot lader order gestaakt. Bij het afhalen van de twee door de gemeente beschik baar gestelde containers bleek dat deze Jo vol zaten met glas dat de hefklep van de vrachtauto scheurde. Een gevul de container weegt nl. ongeveer twee :on terwijl de hefklep een maximaal vermogen heeft van 1500 kg. De hef in stallatie kost ongeveer ƒ10.000,en de hauffeur acht het niet langer verant woord de zware containers hiermee in te laden. Zowel de Spar als de gemeente zijn van de moeilijkheden op de hoogte gebracht. Mogelijk zal op korte termijn een oplossing worden gevonden. Bij de Spar hoopt men dat ook andere bedrij ven zich zullen gaan bezig houden met iet inzamelen van glas. Per winkel worden de verzamelde hoeveelheden dan aanmerkelijk kleiner, zodat geen transportmoeilijkheden ontstaan. Burg wel bijzonder ontgelden. We lazen onder meer: „Haasje wacht even, de dokter komt zo". „Tussen de bevallin gen door, verlaat de dokter het rechte spoor" en „Al is de dokter nog zo snel, de jachtopziener achterhaalt hem wel". De vrouwen zijn nog steeds met tevre den met de emancipatie. Een groep Sunderklazen merkte op: „We hebben nu wel een club voor vrouwenbiljart, maar we zijn nog steeds geen baas on der het laken". Ook wethouder Dros bleek een inspiratiebron te zijn voor ve le Sunderklazen. We zagen hem op de wip, maar zijn naam werd ook al ver werkt in het naam„dicht" „Door Rente Op Straat". De in opspraak zijnde wet houder kreeg de dubieuze bijnaam „De Dikke uit Eierland" toebedeeld. Ook Texelse aangelegenheden met betrek king tot sex, genoten weer de nodige belangstelling. Raadslid Timmer z'n protesten tegen de toplessgroep uit De nemarken inspireerden een Sunderklaas zich als „warme bakker" uit te dossen, die een taart had gebakken waarop de blote Deense dames pronkten. De schrik van Den Burg was een man die met de woorden „aan de kant, hier komt Ger ritsland" op de borst liep en die het dorp onveilig maakte door met zijn lan ge armen aanvallen te doen op al het vrouwelijke schoon wat hem voor de voeten kwam. De sexclub in Gerritsland had het trouwens zwaar te verduren, want menige Sunderklaas hekelde de aktiviteiten aldaar met tong en bord. Ook het letterspel bleek bij velen niet aangeslagen te zijn. Zo doolde een speu- ler rond die verklaarde: „Ik hew mee- daan met dot letterspel, maar nou ben ik mien 15 Q8 kwiet. Na veel puzzelen was een groep van 9 man op het woord „FLOPQUIZ" gekomen, waarbij iedere persoon een letter voorstelde. Met de leus: „Vroeger moest je een uur van te voren bestellen, maar nu mag je bij brand direkt bellen!, want we hebben een nieuwe accu" werd de brandweer auto van De Cocksdorp onder vuur ge- Topper Een compliment van de Texelse Cou rant krijgt de groep straatmuzikanten die het eeuwige gekrakeel om „ping, ping" eens aan de kaak stelden. De groep had hiervoor een vers gemaakt dat bestond uit drie coupletten die de affaire Dros, het plan Sepers en het au togebruik op Texel behandelden en die bovengenoemde zaken op humoristische wijze terugbrachten tot onderwerpen van slechts financieel belang, waarop de slotvraag „wie zal dat betalen?" open bleef. Een groep Sunderklazen bracht de afsluiting van de Dorpsstraat in De Koog en de afsluiting van de Wever straat; demonstratief werd alvast een bloembak op straat gezet. Ook het hart en vaatonderzoek dat begonnen werd met de vraag „Gaat uw hart sneller kloppen als u mij ziet?" wekte mede dankzij het goede spelen, een ieders bewondering. De agrarische sector greep de Ouwe Sunderklaasavond aan om de vraag „Kunnen de boeren nog „boeren" in het landschapspark?" aan de orde te stellen. Er waren reeds enige vroege parkwachters voor het land schapspark te bespeuren. Voorts waren enkele Sunderklazen van mening dat de boer baas op eigen erf moest zijn, en dat hij er best een paar tenten mag neer zetten als hij dat een leuke bijverdien ste acht. Onder het motto „Met cham pagne in de hand kom je door het ganse land", zagen we de heer Drijver weer als eerste de nieuwe werkhaven van Oudeschild binnenvaren. Ook leuk was de allegorische figuur die de orkaan uitbeeldde. Van het net in de belang stelling gekomen Sabena-konflikt waren toch al de nodige voorstellingen te zien. De neiging tot onafhankelijkheid die de laatste tijd een deel van de Texelaars bezielt, leverde één Sunderklaas op. De ze speuler wond er geen doekjes om. Met de recht-voor-zijn-raap-leuze „Al les wat van de overkant komt, moet op- in een sfeervolle omgeving Tafelreservering (02226) 310 donderen" liet hij weinig twijfels be staan over zijn standpunt inzake de be moeienis van mensen en instanties die aan de andere kant van het Marsdiep wonen. Uitslag Enkelingen; 1. Sex in Gerritsland (no 43); 2. de „warme bakker uit Oosterend (no 46); 3. Beëdigd tolambtenaar (no 40). Voor de paren vielen de prijzen op: 1. Wethouder Dros op de wip (no 54); 2. Stroper (no 22); 3. de grootste peen-is op Texel (no 90). Groepen: 1. Het plan Sepers {no 65); 2. Brandweerauto van De Cocksdorp (no 19); 3. Recreatiebasisplan (no 31). De vaste Folklorebeker ging naar „Wet houder Dros op de wip". De kinderen waren dit jaar weer op leuke ideëen gekomen. De prijzen vielen op de volgende Sunderklazen: Enkelingen: 1. Weverstraat dicht (no 66); 2. poesje (no 47); 3. als je maar speult (no 85). Paren: 1. veiligheidsgordel voor Sint (no 13); 2. buurtvereniging Oud en Jong (no 22); 3. schilleboer (no 16). Groepen: 1. Jong geleerd, oud gedaan (no 79); 2. Vader Abraham en 5 Zonen (no 76); 3. Pippy en zeerovers. In totaal lieten zich 90 kinderen be oordelen. De prijzen kunnen worden af gehaald bij J. C. van Beek, Wagema- kerstraat 1, Den Burg. De Cocksdorp Het aantal speulers in Texels hoge noorden viel een beetje tegen. Er was minder werk van de kledij gemaakt, waardoor het festijn minder spectacu- (zie vervolg binnenzijde) Dinsdagmiddag, aanvang twee uur, komt de gemeenteraad in vergadering bijeen. Tegen de avond zal de vergade ring waarschijnlijk worden geschorst en om half acht 's avonds worden voortge zet. De agenda van deze begrotingsverga dering luidt alsvolgt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Vaststelling van een verordening op het gebruik van woningen in de ge meente Texel. 4. Opdracht aan de afgevaardigde van de raad naar de algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Texel- sche Electriciteitsmaatschappij (T.E.M.) tot het vaststellen van de jaarrekening over 1971 van genoemde maatschappij. 5. Opdracht aan de afgevaardigde van de raad naar de algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Texel- sche Electriciteitsmaatschappij (T.E.M.) tot het vaststellen van een gewijzigde salarisregeling voor de direkteur van genoemde N.V., ingaande 1 januari 1973. 6. Vaststelling van de 46e verorde ning tot wijziging van de Algemene Politieverordening. 7. Verkoop van een perceel bouwter rein aan de Orchismient te De Koog aan de heer H. Schulz te Hannover- Misburg (Duitsland). 8. Verkoop van een perceel bouwter rein aan de Bernhardlaan te Den Burg aan de heer M. Boon te Oudeschild. 9. Verkoop van een perceel erfpacht grond nabij de Vogelmient te De Koog aan mevrouw Th. A. N. Drost-de Gelder wonende te Hilversum. 10 Wijziging van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1972. 11. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1972. 12. Bespreking van de beleidsnota voor 1973. 13. Bespreking van het aangeboden vijfjarenplan 1973 tot en met 1977. 14. Vaststelling van de begroting van de dienst gemeentewerken voor 1973. 15. Vaststelling van de begroting van de Sociale Dienst voor 1973. 16. Vaststelling van de begroting van het grondbedrijf voor 1973. 17. Vaststelling van de begroting van het centraal werkverband De Bolder voor 1973. 18. Vaststelling van de gemeentebe groting voor 1973. 19. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1973. 20. Vaststelling van de verordening op de heffing van opcenten op de hoofd som der personele belasting. 21. Vaststelling van de 3e wijzigings verordening op de heffing van een straatbelasting. 22. Vaststelling van de 4e wijzigings verordening op de heffing van een rioolgeld. 23. Vaststelling van een verordening op de heffing van reinigingsrechten. De zwem- en ipoloclub TX 71 heeft za terdag deelgenomen aan de recreatie- zwemwedstrijden in het overdekte bad te GVootebroek. De Texelaars waren vertegenwoordigd met twee groepen van tien deelnemers (de jongste was 7 jaar). De wedstrijden, waaraan door 15 verenigingen werd meegedaan, werden gehouden in vier groepen. TX 71 ver wierf in groep a de tweede plaats en in groep b de eerste plaats. Als in aanmer king wordt genomen dat de Texelse club voor het eerst aan dergelijke wed strijden deelnam en niet in staat is in de winterperiode regelmatig te trainen (in tegenstelling tot de andere deelnemende verenigingen) kan van een opmerkelijk goed resultaat gesproken worden. B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld diverse plaatselijke belas tingen te verhogen. Als de raad er dins dag mee akkoord gaat zullen de opcen ten op de personele belasting met 10°/o stijgen, de straatbelasting eveneens met 10°/o, het rioolgeld met 5°/o. Ook de in komsten uit de reinigingsdienst moeten omhoog (zie daarvoor het artikel elders in dit nummer). De nog niet door gedeputeerde staten goedgekeurde kapitaalsuitgaven van de gemeente (15 stuks) omvatten een be drag van ƒ7.006.423,met een daaruit voor de gemeente voortvloeiende kapi- taalslast van ƒ350.498,een last die nog niet in de begroting 1973 is ver werkt. Bij deze reeks nog niet goed gekeurde investeringen hoort ook het verbeteren van de Postweg (ƒ4.136.000,- met een netto kapitaalslast van ƒ244.590,Omdat deze last onmogelijk door de gemeente kan worden gedragen en het ernaar uiet dat rijk en provincie hiervoor geen extra bijdragen beschik baar zullen stellen heeft de dienst ge meentewerken gezocht naar een moge lijkheid om voor wat de Postweg be treft met een eenvoudiger verbetering te volstaan. Inmiddels is zo'n vereen voudigd plan uitgewerkt; overleg is nog gaande met het provinciaal bestuur. De vereenvoudigde verbetering zal een mi nimumbedrag van ƒ1.687.700,met een jaarlijkse netto kapitaalslast van min stens ƒ110.000,vergen. Het vereen voudigde plan behelst het verbreden van de bestaande weg tot minimaal 5% meter en het aanleggen van een vrijlig- gend fietspad van 3 meter. Wordt dit plan goedgekeurd dan zal voor een be drag van ƒ215.908,dekkingsmiddelen moeten worden gevonden. Dit bedrag is een minimum want B. en W. praten dan nog niet eens over de andere inves teringen in het 5-jarenplan die nog een dekking van ƒ203.818,zouden vergen. Het college acht het niet mogelijk ook hiervoor nog dekkingsmiddelen aan te wijzen, tenzij de raad bereid zou zijn de belastingen nog aanzienlijk hoger op te schroeven. De nu voorgestelde verho gingen zullen de volgende extra inkom sten voor de gemeente betekenen; per sonele belasting ƒ8.500,straatbelas ting ƒ17.300,rioolgeld ƒ16.150,en reinigingsrechten ƒ70.250,Totaal dus ƒ112.200,Daar komt nog 49.238, bij, zijnde een post onvoorziene uitgaven die als wijziging in de begroting voor 1973 is opgenomen. Er blijft dan nog een tekort van ƒ54.270, Het heffen van opcenten op de perso nele belasting door de gemeenten is nog mogelijk tot uiterlijk 1978. Er komt een nieuwe inkomstenbron voor in de .plaats: nl. een belasting op onroerend goed. Hierover valt nog weinig te zeggen om dat tussen ministerie, provincie en de vereniging van Nederlandse gemeenten nog overleg wordt gepleegd. Voorlopig kan Texel dus nog opcenten heffen. Sinds 1 juni 1967 werden 200 opcenten geheven. Om als „artikel 12 gemeente" in aanmerking te komen (dat is als men bij een niet sluitende begroting aan spraak kan maken op extra uitkeringen van rijkswege) moet men gemiddeld 268 opcenten heffen. Het college geeft de voorkeur aan een verhoging met 10%, hetgeen in een tijdsverloop van zes jaar een geringe aanpassing is. De wijziging gaat echter pas 1 juni 1973 in omdat het belastingjaar voor deze heffing loopt van 1 juni tot 1 juni. Derhalve wordt in het komende jaar de helft van de geraamde opbrengst gevangen, waar ook nog de perceptiekosten (6,5%) vanaf moeten. Straatbelasting Het tarief van de straatbelasting da teert van 1 januari 1968. Voor gebouwde eigendommen wordt 20% van de belast bare opbrengst in rekening gebracht en voor onbebouwde eigendommen 10%. Voor de „artikel 12 gemeenten" dienen deze percentages resp. 27 en 13,5% te zijn. Ook deze belasting zal te zijner tijd verdwijnen. B. en W. achten het ge wenst na 5 jaar de tarieven met 10% te verhogen, vooral met het oog op het feit dat de provincie de onderhoudsuit keringen voor de wegen ingaand 1972 drastisch heeft verlaagd, waardoor al over 1972 ƒ146.112,minder wordt ont vangen. Na de verhoging zal de totale opbrengst uit de gemeentelijke straat belasting ƒ190.300,per jaar bedragen (was ƒ173.000,Genoemd totaal is slechts een fraktie (ruim 20%) van de totale kosten (ƒ915.632,die zijn ge moeid met onderhoud van wegen, stra ten en parkeerterreinen. Sinds 1 januari 1969 geld als basista rief voor het rioolgeld ƒ80,tot ƒ100, De lasten van de gemeentelijke riolering worden met dit tarief praktisch gedekt. Inmiddels is de rioolzuiveringsinstalla tie van De Koog erbij gekomen en is in en bij deze badplaats ook een stuk riool in gebruik genomen. Weliswaar vloeien daaruit ook inkomsten voort maar deze dekken niet de lastenstijging. Het nade lig exploitatiesaldo van de riolering be- draagt ƒ146.407,en het dekkingsper centage is dus teruggelopen tot 68,8. B. en W. achten het dan ook zonder meer rechtvaardig het basistarief met 5% te verhogen, waardoor het dekkingsper centage toeneemt tot 72,3. Voorzichtigheid Dat het rioolgeld met slechts 5% wordt verhoogd tegen 10% voor straat belasting en opcenten personele belas ting motiveren B en W. als volgt: „Als uitvloeisel van de per 1 december 1970 in werking getreden Wet verontreini ging oppervlaktewateren zal waar schijnlijk binnen afzienbare tijd de si tuatie ontstaan dat aan de met het kwaliteitsbeheer van het oppervlakte water te belasten instantie onder meer zal worden opgedragen het beheer en de exploitatie van de thans gemeente lijke rioolwaterzuiveringsinstallaties, uiteraard met gelijktijdige overheveling van de exploitatielasten van de gemeen te naar die beheerder. De kwaliteitsbeheerder kan dan ter dekking van o.a. die lasten een bijdrage gaan heffen van alle gebruikers op Texel. In dat geval moet het niet uitge sloten worden geacht dat het gemeente lijke rioolgeld een verlaging zou kunnen ondergaan. Het is echter vrij zeker, dat de totale lasten van riolering en kwali teitsbeheer hoger en willicht zelfs aan zienlijk hoger zullen zijn dan thans het geval is. Of alle rioolzuiveringsinstalla ties door de toekomstige kwaliteitsbe heerder zullen worden overgenomen is nog de vraag. Gezien deze en nog andere vragen lijkt voorzichtigheid in deze geboden. Mede daarom wordt u de beperkte ver hoging van 5% van het rioolgeld voor gesteld". I

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1