Voor 'n vakantiereis wacht je niet al hoe't uitpakt. Die bespreek je voor alle zekerheid bij de RaiDeisenbank of de Boerenleenbank Raiffeisenbank IBd Boerenleenbank BenW: herinvoering vast reinigingsrecht Kom morgen de reisgids even hale Vroege feestvierder opgebracht Tas met ƒ50,verdwenen Wijziging telefoonnummers noodslachtingen VERVOLG VAN PAG. 1 Ouwe Sunderklaas Een vakantiereis bespreek je bij de de bank voor iedereen Algemene vergadering bedrijfsvoorlichting Weekenddiensten artsen KERKDIENSTEN Voor de 19-jarige J. K. uit Rotter dam, die naar Texel was gekomen voor Ouwe Sunderklaas, is het feest zeer vroegtijdig tot een einde gekomen. K. ibegon 's middags al te drinken. Hi] deed zich zodanig te goed aan wodka, dat hij om acht uur laveloos op de Vis markt lag onder grote belangstelling van de kinderen, die toen nog in grote getalen op straat waren. De politie heeft de vroege feestvierder meegenomen naar het bureau, waar hij de nacht heeft doorgebracht. Toen mevrouw A. Vlas-Timmer uit Oudesohild de veerboot wilde verlaten, merlkte zij dat zij haar tas had achter gelaten. Ze keerde terug naar de salon, maar de tas (waarin zich o.m. een geld bedrag van ƒ50,bevond) was spoor loos. Ingaand heden komt wijziging in de weekendregeling voor noodslachtingen. Slager G. Vlas is nl. opgevolgd door de heer A. van Heerwaarden, telefoon 2663. De heer J. van Heerwaarden (telefoon 2406) blijft. Het komend weekend heeft de heer A. van Heerwaarden dienst. lair was dan men gewend is in De Cocksdorp. Naast de wisselbekers, be schikbaar gesteld door de Stichting Cultureel Werk, had Garage Dros een wisselbeker uitgeloofd voor de oudste speuler. De voorstelling „Vuilniszak", sleepte deze beker in de wacht. Wat be treft de uitslag van de verloting van SVC zal men geduld moeten hebben tot ons volgende nummer, want de uitsla gen zijn nog niet bekend. De prijzen voor de kinderen kunnen worden afge haald bij de fa. Visman. De wisselbekers kan men afhalen bij de heer Hooij- schuur, Slufterweg. De uitslagen: Enkelingen kinderen: 1. Waarom zijn de bananen brom? 2. Wees meer krea- tief; 3. Pippy Langkous. Enkelingen volwassenen: 1. Warme bakker (no 26); 2. trainer SVC (no 28); 3. topijpop (no 48). Paren kinderen: 1. oudjes met lift; 2. stropers; 3. Dik Trom. Paren ouderen: 1. Bloemenman (36); 2. Blauwe hoed (40); 3. Stropers (29). Groepen kinderen: 1. kleuters en be jaarden; 2. Texelse klederdracht; 3. naar bed zei duimelot; Groepen ouderen: 1. PTT (30); 2. Re creatie boeren (41); 3. Sextant (53). Den Hoorn In Den Hoorn was de deelname groter dan vorig jaar en de kwaliteit van de voorstellingen was goed. Beoordeling had plaats in het dorpshuis, waar het zowel 's middags bij de jeugd als 's avonds bij de volwassenen staande vol was. De rivaliteit van de spelers, vooral tussen de grotere groepen, spreekt een aardig woordje mee. Vorig jaar sleepten de groep van 't Horntje zowel bij de jeugd als de volwassenen de beker in de wacht. Ook nu kwamen ze weer goed tevoorschijn maar anderen deden het nog beter en ze moesten genoegen ne men met derde prijzen. Een van de pro blemen die door de Hoornder spelers aan de orde werden gesteld was de ge wijzigde organisatie van het Hoornder feest. Daartegen blijkt nogal bezwaar te bestaan. In januari zal over dit on derwerp een vergadering worden be legd. Uitslagen: Jeugd: enkelingen: 1. Zorro; 2. Konij- nenplaag; 3. De Kok. Paren: 1. Tirolers; 2. Vrijetijdskle- ding; 3. de spoken. Groepen: 1. Sprookjesboek; 2. Onver getelijke liedjes, 3. ZDH het gehele jaar. Ouderen: enkelingen: 1. Bosbrand; 2. Ouwe Sunderklaas; 3. Met een pyjama aan. Paren: 1. Joden en Arabieren; 2. Hoornder feest; 3. Baas in eigen buik. Groepen: 1. Dorpscafé; 2. Bejaarden koor; 3. Farce majeur. Oudesohild In Oudeschild was het aantal deelne mers duidelijk kleiner dan vorig jaar. 's Middags konde de kinderen in 't Skiltje een nummer afhalen en daar voor de jury verschijnen. Er was muziek van Tom van der Wulp, wat bijdroeg aan de gezellige stemming. Alle speulers kre gen een consumptie aangeboden, 's Avonds waren er 60 gemaskerden. Ze werden door de jury beoordeeld op het trajekt De West-Goudsblom. Op laatst genoemd adres moesten ze het met één jurylid doen. Omstreeks tien uur kon in 't Skiltje de uitslag worden bekend ge maakt, waarna het duo Kruystra zorgde dat het nog een paar uurtjes gezellig bleef. Ook in de andere café's van Ou de schild werd het later op de avond een genoegelijke drukte. Uitslag: Jeugd: enkelingen: 1. konijn (812); 2. Vervuilspook (806); 3. Doorbraak (813). Paren; 1. Piggelmee (815); 2. Mexi- caantjes (819); 3. clowns (824). Groepen: 1. Ti-ta tovenaar (827); 2. Hans en Grietje (818); 3. Doorbraakge- wonden (832). Ouderen: enkelingen: 1. frisse lucht '(10); 2. gipsbeeldjes (12); 3. stropende arts (14). Paren: 1. wc dames (6); 2. bestuur feestcommissie (4); 3. doorbraak (3). Groepen: 1. hart- en vaatziekten (1); 2. Sinterkalas (5); 3. sexwinkel. De Waal Zoals gebruikelijk werd in De Waal ief eid Naast de verhoging van de opcenten op de personele belasting, de straatbe- lasting en het rioolgeld hebben b. en w. de raad ook voorgesteld over te gaan tot opnieuw invoeren van het vaste rei nigingsrecht. Zoals bekend werd het reinigingsrecht afgeschaft toen werd overgegaan op plastic vuilniszakken. Bij de 45 cent die voor de zak betaald moest worden, was het reinigingsgeld inbegrepen. De opbrengsten aan reini gingsgeld viel echter flink tegen. Er werden minder vuilniszakken door het publiek gekocht dan b. en w. destijds verwachtten. „Mogelijk vinden veel ge bruikers de prijs van ƒ0,45 per vuilnis zak te hoog en ontdoen zij zich op een andere al dan niet geoorloofde wijze van hun vuil", aldus b. en w. alleen door de kinderen gespeeld. Er waren 28 deelnemers. De kwaliteit was iets minder dan vorige jaren; niet zo veel leuke ideeën. Uitslagen: Enkelingen; 1. flessenaktie (Fransje Splunter); 2. de nar (Mariande Keijser); 3. Vermaningspad (Ronald Keijser). Pafren: 1. brandweer De Cocksdorp (André en Bert Keijser); 2. De Waal geen luizen (Sandra en Marjet Boot); 3. blubbelaars (Peter en Marjam Maas). Groepen: 1 Apollo 17 (kinderen Reij), 2. begrafenis van de Vermaning (kinde ren Eelman) folklorebeker; 3. Ti-ta tovenaar (kinderen Plaatsman en Tjep- kema). (Zie vervolg volgend nummer) LANDBOUW EN VEETEELT Het lijkt ons van belang om nu reeds mede te delen, dat de algemene verga dering van de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting zal worden gehouden op woensdag 31 januari a.s. Andere verenigingen, die eenzelfde publiek verwachten kunnen bij het vaststellen van hun vergadering reeds nu met deze datum rekening houden. De agenda van deze vergadering zal er wat de morgenvergadering betreft net zo uitzien als in voorgaande jaren. Dat betekent een verslag van de secre taris en overzichten van werkzaamhe den door de bedrijfsvoorlichters. In de middagvergadering zal de heer drs. P. C. Muntjewerf een causerie hou den over het leven en de landbouw in Hongarije. De heer Muntjewerf is na mens de Nederlandse regering \Vz jaar werkzaam geweest in dit land. Hij heeft daarbij zowel met de veehouderij als de akkerbouw in Hongarije kennis ge maakt. De meest voor de hand liggende me thode om tot een hogere opbrengst aan reinigingsgeld te komen zou zijn het verhogen van de prijs van plastic zak ken, maar b. en 'w. zijn realistisch ge noeg om te weten, dat deze handelwijze een tegengesteld effekt zou kunnen hebben. Nog meer mensen vinden de zakken dan te duur en er verdwijnt nog meer vuil op andere, al dan niet ge oorloofde wijze. Het college is naar aan leiding van deze verontrustende situa tie tot de conclusie gekomen, dat het 't beste is, maar weer over te gaan tot invoering van het vaste reinigingsrecht en wel per 1 januari a.s. Voorgesteld wordt een heffing van 40,per jaar voor percelen bewoond door minstens twee personen en voor zover gemiddeld niet meer dan drie zakken vuil per week worden aange boden. Dit tarief betekent in de prak tijk een aanmerkelijke verhoging. Ge zien de hoogte acht het college het bil lijk dat alleenstaanden reduktie krijgen: zij betalen 25,per jaar, waarvoor zij dan maximaal twee zakken vuil per week mogen aanbieden. Wordt wekelijks meer meegegeven, dan de ge noemde hoeveelheden dan is per zak vuil, die gemiddeld meer wordt aange boden 16,per jaar verschuldigd. B. en W. verwachten dat verreweg de meeste gezinnen en alleenstaanden on der het tarief van resp. ƒ40,en 25, zullen vallen. Bedrijven Voor gemeubileerde woningen, die onder de woonforensenbelasting vallen, wordt 25,per jaar voorgesteld. Ook hiervoor mogen wekelijks drie zakken worden meegegeven, terwijl voor iede re zak boven het getal van drie de aan slag met ƒ10,wordt verhoogd. Gezien het feit, dat deze woningen slechts een deel van het jaar in gebruik zijn, lijkt dit tarief hoog, maar daarbij moet niet uit het oog worden verloren, dat prak tisch al deze woningen in de zomer be zet zijn met alle gevolgen van dien voor de gemeentelijke reinigingsdienst. Juist het vuilaanbod van de toeristen ver oorzaakt een piek, waarop de reini gingsdienst moet zijn ingesteld. Met de genoemde tarieven kan niet worden gewerkt bij toeristische bedrijven met logiesverstrekking. Het grote huisvuil- aanbod van die bedrijven valt als regel binnen enkele maanden van het zomer seizoen; buiten die periode bieden zij veel minder aan. Vastreohtheffing naar capaciteit is in dit geval onredelijk. Daarom hebben b. en w. gekozen voor een tarief van 3 cent per overnachting. De capaciteit van de bedrijven kan dan buiten beschouwing worden gelaten. Het aantal overnachtingen kan wor den afgeleid uit de aangiften voor toe ristenbelasting. B. en W. rekenen voor 3000 vestigingen dat bij 365 overnachtingen bijna ƒ11, aan reinigingsrecht is verschuldigd, hetgeen in verhouding met de eerder genoemde vastrechtheffingen billijk ge noemd kan worden. Voor andere bedrijven, die huis- en bedrijfsvuil ter afvoer aan de reini gingsdienst aanbieden, worden de vol gende tarieven aan de raad ter vast stelling aangeboden. Bij het wekelijks aanbieden van 1 t/m 5 zakken ƒ100, bij 6 t/m 10 zakken 270,bij 11 t/m 20 zakken ƒ540,bij 21 t/m 40 zakken ƒ1080,en 41 en meer ƒ1620, B. en W.: „Omdat bij de bedrijven het bedrijfsvuil als regel het hoofdbe standdeel van de mee te geven hoeveel heden vuil zal uitmaken en bij de ta riefstelling voor het gebruik van de vuilmslaadkisten (containers) steeds van volledige kostendekking is uitgegaan, is hier bewust een hoger tarief gesteld. Is het woongedeelte annex aan het be- drijfsgedeelte, dan wordt voor het (woongedeelte geen afzonderlijk vast recht in rekening gebracht". In het vastrecht van ƒ40,en 25, voor de afvoer van huisvuil kan ook de afvoer van een beetje bedrijfsvuil zijn begrepen. Zeer kleine bedrijven aan huis hoeven dus niet het bedrijf s- tarief te betalen. Het tarief voor het af voeren van bedrijfsvuil loopt snel op om te bevorderen dat degenen die grote hoeveelheden vuil aanbieden, gebruik gaan maken van containers. Zakken blijven Terugschakeling naar het vastrecht betekent niet dat de emmers terugko men, in tegendeel. De gemeente blijft de plastic zakken verstrekken, maar per 1973 tegen de kostprijs: 20 zakken voor 2,20. De zakken hoeven niet meer het opschrift „Gemeente Texel" te heb ben en ook het gebruik van andere zakken, zoals plastic kunstmestzakken en papieren aardappelzakken is toege staan. Voorwaarde is dat het materiaal voldoende sterk is en dat de zak niet meer dan 25 kg. vuil mag bevatten bij een maximale inhoud van 50 liter. Als een en ander wordt doorgevoerd kan de opbrengst van het ophalen van huisvuil voor 1973 op minstens ƒ171.500,worden geraamd. Het weer invoeren van vast reinigingsrecht bete kent dat weer porto-, salaris- en mate riaalkosten moeten worden gemaakt. Deze worden begroot op minimaal ƒ15.000,per jaar. Stortplaats Wie zelf zijn rommel naar de ge meentelijke stortplaats wil brengen, gaat oOk meer betalen per 1 januari. Voor het storten van een hoeveelheid van meer dan een kwart kubieke me ter betaalt men straks ƒ4,(was ƒ3, voor elke kubieke meter of gedeelte daarvan. Het tarief voor het legen van een beerput (was ƒ15,per m3 of deel daarvan) wordt eveneens met een derde verhoogd en wordt dus 20,Als het op een zaterdag of zondag moet gebeu ren kost het meer. Het tarief voor het legen van een zinkput wordt gebra r. van 15,op 20,B. en W. stel voor het afhalen van zg. grof huis\ zoals tuinafval, emballage, afgedan fietsen, matrassen e.d. (eens per mai door de reinigingsdienst op nader te cn palen dagen en uren) voortaan gratis Jjee doen plaatsvinden. van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Uitsluitend voor spoedgevallen Dokter J. B. SEEGERS, Den Burg, (02220) 2039. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot I maandagmiddag 13 00 uur j Zr. VELEMA, Den Burg, telef. (022 3241. ran nbt DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 18.00 uur maandagmorgen 8 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoon (021 2527. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt z a worden op het bureau eerwacht op ore tijden, dat hun eigen huisarts zitt iho heeft. Deze tijden zijn als volgt Dokter Siebinga, dinsdag 19 decemfPF om 14 00 uur. Dokter Barnard, woensdag 20 decern om 13.30 uur. R.K. KERKDIENSTEN weekend 16 en 17 december Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 10.30 uur De Koog: zondag 10.30 uur Oudesohild zondag 9.15 en 19.00 uu s b< Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag 10.30 uur interkerkelj ede adventsdienst in Hervormde keiipan Oosterend: zondag 9.15 uur. PROTESTANTSE KERKDIENSTE Zondag 17 december 1972 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Mulder De Cocksdorp 10.30 uur gezamenli jöz adventsdienst met de R.-Katholiek Voorgangers pastor P. Loos en ee heer E. Loerakker. Medewerking 1 lr(j, zangvereniging en anderen. Den Hoorn 9.30 uur ds. Waardenbui De Koog 11 00 uur ds .Waardenburg Viering H. Avondmaal De Waal 19.30 uur ds. Mulder Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Oudeschild 11.00 uur ds De Gier GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur Cand. Blauw, s van Amsterc 19.00 uur ds. Loerakker Oosterend 10 uur ds. Kruithof 15.00 uur ds Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg half acht 's avonds Dii verzorgd door enkele leden van gemeente. Kerkbusje Oosterend. my jel Dok bei D id i id ie gre b< 1. I ng< >are is iwe e-c iwe rg Ki stai *n U 1 ialc - E ob Mu >bo; J ld e A ft, e looi r een A onbezorgde' vakantie!

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2