%yna m tmmm wou Ci AGENDA Het geluk in de schaduw" 7 Drink louter Kabouter Pleidooi voor beter bewegen DOUANE Volledige ontplooiingsmogelijkheid Burgerlijke stand NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bankdie„safe"is ELECTR0HUIS EN Hfln' Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 15 december 1972 Brieven van lezers - buiten verantwoordelijkheid van de redaktie' Als oud-Texelaar blijven wij graag de hoogte van het nieuws op het te Jouden Bolt je, dat we tweemaal per eek met genoegen uit uw courant ver- lemen. In uw nummer van 8 december |l. wordt de „sterk geslonken belang- ■elling voor de balletlessen van me- Mrouw Kucsmirak" onder de aandacht Man het publiek gebracht. Graag zou ik dit bericht willen inhaken. I Hoewel ik mevrouw Kucsmirak niet Jen, noch haar lessen, noch ooit in mijn Jven zoals wel de meeste Texelaars - balletles heb gehad, zou ik een lans ïllen breken voor deze voortreffelijke ianier om een mens te leren zich te |wegen. Is dat dan nodig? We bewegen ons Utah allemaal, waar of niet? De een een Setje mooier dan de ander, nou ja en jat zou dat? Alle gezonde kinderen |appen er vrolijk op los. Balletles vin- tn we eigenlijk niet nodig. Wel ninnit, hoor het al zeggen. Maar puur voor luux hoor, en tegenwoordig is alles zo duur, we kunnen ons geld wel be- [er|r gebruiken. en|Komt u wel eens mensen tegen met nlijke benen? Of pijnlijke heupen, of jn in de rug? En mensen voor wie ge in het lopen moeilijker wordt bij het ider worden? ier|..Hè hè ik kan haast niet uit mijn iel opstaan. En de trap opklimmen iu, dat kost moeite. Wandelen? Nee, it kan ik niet meer hoor. En 's nachts |b ik zo'n pijn, dokter". Hoeveel mensen worden door hun |isarts verwezen naar een orthope- sch chirurg? Die heeft tegenwoordig ellenlange wachtlijst voor zijn Ireekuur. En een stortvloed van pa- Inten. Dan komt er in het gunstigste ■val de fysio-therapeut aan te pas, door massage de onwillige spieren Icht soepel te maken, en in het ergste taal het mes van de chirurg. Men krijgt llgymnastiekoefeningen van de mas- Lr, die thuis ook gedaan moeten wor- |n, maar die dikwijls vrij spoedig wor- i nagelaten. Men boekt niet snel ge- leg resultaten en ziet het nut van de |eningen niet meer in. En blijft zitten de klachten en daarom blijft men iar (voorgoed) in zijn stoel zitten. 'aarom kunt u zo moeilijk die trap ilimmen? Omdat uw houding met MUjd is terwijl u dat doet. Dan gebruikt Nmommige spieren van uw lichaam niet, u wèl zou moeten gebruiken, en an- e, die bij u geweldig goed ontwik- dig|d zijn, gebruikt u wèl. Die gebruikt :elfs veel te veel en veel te vaak. Die |rden dan overbelast en gaan pijn ;n. Als u van uw jeugd af aan be lde spieren nooit gebruikt, dan be- ;ent dat, dat andere spieren voor dat k moeten opdraaien. Die krijgen een dubbele taak. Jaren- en jaren- EN|g. Het is niet zo moeilijk te begrijpen die spieren versleten zullen zijn. lat ze teveel zijn gebruikt. Ze heb- teveel te lijden gehad. Precies als ellebogen in Kees zijn trui of in 's warme vest. U kunt wel naar rbeek gaan en een ander kleding- kopen, maar uw versleten spieren onvervangbaar. Hebt u daar wel bij stilgestaan? Wat heeft dat allemaal met ballet te maken? Daar kan mevrouw Kucsmirak u antwoord op geven. Ze leert de jeugd o.a. bun spieren goed te gebruiken. Een mens heeft er een heleboel! Die komen allemaal en systematisch aan de beurt. De kinderen op de mooie foto in de krant zullen bijvoorbeeld nooit slappe buikspieren krijgen, (en er zijn wat een mensen met slappe beuikspieren). Is dat nou zo erg? Daar zie je niets van in mijn keurige pak of japon! Ja, maar die spieren hebt u niet gekregen om ze op hun lauweren te laten rusten. Die moeten meehelpen om uw lichaam te dragen. Is dat belangrijk of niet? Dat moet jong geleerd worden. Op balletles worden alle spieren getraind tot getrou we en gewillige dienaren. Zodat u oud kunt worden zonder pijn en zonder on vrijwillige belemmeringen in uw bewe gingen. En zo gracieus blijven als een Willy Walden en Piet Muyselaar die we onlangs nog voor de tv konden bewon deren. Reken er op dat die jongens ge leerd hebben zich goed te bewegen! Nu heb ik het nog maar alleen over bepaalde spieren. Mevrouw Kucsmirac weet er véél meer van. Vraagt u er haar maar eens naar. Ik was onlangs getuige van een ge sprek tussen twee jonge vrouwen, werk zaam in het ziekenhuis waar ik een e.e.g. moest ondergaan. Terwijl die twee gezamenlijk en ijverig mijn hoofd vol plantten met een vijfentwintigtal dunne snoertjes, mopperden ze intussen tegen elkaar over het feit dat ze eigenlijk geen tijd hadden om behoorlijk te lunchen. Het was middag, maar er bleef nauwe lijks een kwartiertje beschikbaar, vóór dat de volgende patiënt alweer voor de deur zou staan. „Ik heb het toch zo in mijn rug", zei de een, „ik weet haast niet meer hoe ik staan moet. Ik ben bij de dokter geweest, en die zegt: o, dat zijn vrouwenklachten. Ja, daar schiet je wat mee op!" De ander zei: „Meid, je moet beter rechtop staan". „Nou ik hang maar van het ene been op het andere", zei de eerste weer, „dokter zegt; ik heb slappe buikspieren". „Ik niet", zei de ander, „want ik heb balletles gehad. Ik heb ook geen last van mijn rug, al vind ik wel, dat we wat minder lang zouden moet doorwerken". Dit gesprek wil ik graag doorgeven. En ook de opmerking van een bejaarde dame, die vertelde: „Mijn man is ne gentig jaar geworden. Tot een week voor zijn dood wandelde hij elke da£ nog een uur". Stopt u ook met wandelen op uw zes tigste? Mensen, behoed het kostbare ge schenk dat uw kinderen meekregen: hun gezonde body! Mevr. S van Reijendam-Vos, Gorssel NASCHRIFT: We willen er nog op wijzen dat in ons artikel over mevrouw Kucsmirak een fout is geslopen. Wij schreven dat de leskosten per kwartaal ƒ35,bedroeg. Dit moest zijn f25, In de algemene toelichting van het zg. Bestemmingsplan voor het Buitenge bied wordt onder het hoofd „Funktie van het buitengebied" gezegd, dat de gronden in dit gebied in de eerste plaats voor de uitoefening van het agrarisch bedrijf worden bestemd. Daarom zal aan aan de landbouwbedrijven een volledige ontplooiingsmogelijkheid worden gebo den. Het komt me voor, dat aan het begrip volledige ontplooiingsmogelijkheid in dit geval een andere inhoud wordt ge geven dan agrariërs hieronder plegen te verstaan. Men heeft nl. alle reden om te verwachten, dat een dergelijke aan duiding betekent, dat aan de bedrijfs voering geen enkele beperking zal wor den opgelegd. Neemt men echter kennis van de in houd van dit Bestemmingsplan, dan blijkt dat er wel degelijk beperkingen voor de landbouwbedrijven worden ge noemd. Dit is niet alleen het geval voor die streken, die zijn aangeduid als „gebied van landschappelijke en natuurweten schappelijke waarde met agrarisch ge bruik" (Hogeberg en omgeving) maar ook voor agrarische gebieden met land schappelijke waarde. In deze rubriek valt verreweg het grootste gedeelte van het agrarisch gebied. Alleen de P.H. Polder, een gedeelte van de polder Het Noorden en een deel van polder Eier- land zijn als een min of meer „vrij" ge bied te beschouwen. Een aantal beperkingen Voor het agrarisch gebied met land schappelijke waarde, waar zoals gezegd verreweg het grootste gedeelte van het buitengebied onder valt worden een aantal „maatregelen" aangekondigd, die wij wel degelijk als een beperking aan voelen. Naast een aantal voorschriften om trent de plaats, waar gebouwd mag worden en de afmeting van de gebou wen worden een aantal zaken genoemd, die rechtstreeks op het grondgebruik betrekking hebben. Zonder schriftelijke vergunning is het verboden de volgende werken of werk zaamheden uit te voeren: a. het ophogen, verhogen, egaliseren of ontginnen van gronden. b. het aanleggen, verwijderen, verbre den of verharden van paden en sla gen en het verwijderen of vergraven van tuinwallen. c. het graven, verbreden of dempen van kanalen, vaarten, waterlopen, vijvers en plassen. d. het wijzigen van de waterstand en/of de waterhuishouding of het veroorza ken daarvan. Het lijkt ons van belang, dat de be voegde instanties op de te houden hoor zittingen aan betrokkenen duidelijk ma ken hoe de punten a - d moeten worden gelezen in het licht van de aangekon digde volledige ontplooiingsmogelijk heid voor de agrarische bedrijven. C. van Groningen, Den Burg van 6 tot en met 12 december 1972 Geboren: Arie Jan Dirk, zv. Jan Boon en Cornelia Stoepker; Stefanus Gerar- dus Cornelis, zv. Gerardus J. J. Weijers en Cornelia H. Huisman. Overleden: Dieuwertje H. Brans, wv. Munk, oud 90 jaar, wonende te Den Burg. ZON. MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 17 december op om 8.43 uur en gaat onder om 16.29 uur; 20 december op om 8.45 uur en onder om 16.30 uur. Maan 20 dec. V.M.; 27 dec. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 15 dec. 1.50 en 14.03; 16 dec. 3.03 en 15.28; 17 dec. 4.27 en 16.57; 18 dec 5.49 en 18.22; 19 dec. 7.00 en 19.34; 20 dec. 8.04 en 20.37; 21 dec. 9.03 en 21.32; 22 dec. 10.00 en 22.20; 23 dec. 10.52 en 23.01. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Aardleidingen en bliksembeveiliging Vrijdag 15 december De Cocksdorp, hotel De Hoop, 20.00 uur, adventsviering plattelandsvrouwen De Cocksdorp-Eierland. Den Burg, hotel De Zwaan, 20.00 uur, kerstavond Christelijke plattelands vrouwen. Zaterdag 16 december De Dennen, Catharinahoeve, 11.00 uur, betrouwbaarheidsrit MAB-club. De Cocksdorp, hotel De Hoop, 14.00 uur, adventsviering voor bejaarden. Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Blind Terror". Zondag 17 december Den Burg, City theater, 15.00 uur, „Blind Terror". Den Burg, City theater, 20.00 uur, „De drie Stooges". Dinsdag 19 december Den Burg, raadhuis, 14.00 uur, raads vergadering (begroting). Den Burg, raadhuis, 19.30 uur, raads vergadering (begroting). Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, rol lenspel COC (Textant-NVSH) Expositieruimte raadhuis Tot en met 16 december tentoon stelling van Ad Blok van der Velden. Openingstijden: iedere werkdag 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur. Iedere vrijdagavond Den Burg, „Olympic", 20.00 uur, biljart club „De Graaf". Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Iedere maandagavond Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur, openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. Iedere dinsdagavond Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, bijeenkomst biljartclub. Den Burg, ,,'tAsiel", 20.00 uur, discus sie (Textant). Trimmen Zaterdag 15.00 uur en dinsdag 14.00 uur, trimmen bij „Dennenoord". Bejaardenomroep. Elke maandag- en donderdagavond om 18.30 uur. Met o.a. verzoekplaten en verjaardagen. Ze had Trix Borger veel meer door, die dame vermoedde. Met geen oog ze geknipt toen Trix handig en |tjes de vader-ingenieur, de ooms met universitaire status en de oud- |stent-resident ten tonele voerde en den aanhaalde en de HBS.... ze terstond begrepen dat die kunst- hige bijdrage voor de bazaar niet len maar voortsproot uit liefde voor behoeftige kind. Dat mevrouwtje ger wou 'er in'. Die wenste niet lan- tweede viool te spelen. Jan Borger een beste vent; hoewel ze nooit hfstand uit het oog verloor, mocht pem graag en haar man was best hem tevreden, maar ergens miste l§Sffe boot. Hij zou niet verder komen En mevrouwtje Borger.... ja, wie misschien had ze hoger op ge il burgemeestersvrouw wellicht. Jnog niet eens zo'n gek figuur slaan. Ier geval wou ze niet uit de toon |en in deze kring, maar ja.haar was „maar" ambtenaar, geen no- i of dokter of industriëel! aan zulke mensen, dacht me- w Van Schalye, had je wat. Die [en tonen wat ze waard waren. Die iten voortdurend om hun positie, die tten en liepen zichzelf voorbij, an- dan de dames die krachtens „recht geboorte", of beter gezegd recht van elijk, het comité-lidmaatschap be- uwden als een onderscheiding, die oest vasthouden, maar waarvoor je al niet te veel moest doen. te, van die mevrouw Borger kon ze heel veel plezier beleven. Ze telde dachten de neuzen. Juffrouw Dina het weinig schelen en die zou, al om de beide andere dames te erge- wel vóórstemmen. Mevrouw Van ank, ja, die vast ook, die vond het lg goed, reken maar. Drie tegen door L. van Schooten twee nou ja, je kon hier niet over laten stemmen! Zoiets moest algemeen wor den goedgekeurd. Ze zou de knoop maar eens gaan doorhakken. Ze sprong er midden in en zei, dat ze gedacht had aan mevrouw Borger. „Mevrouw Borger" zei mevrouw Wal ler, verbazing en ongeloof in haar stem. „Me-vrouw-Bor-ger" sprak mevrouw Minnema toonloos honderd pond ge wicht op iedere letteergreep. Mevrouw Van Schalye dacht dat me vrouw Borger een aanwinst voor het comité zou zijn. Juffrouw Van Poelstijn had (betoogde ze) daareven op kern achtige wijze de basis van dit comité gesteld en ze had het nog nooit zo dui delijk en zo kort geformuleerd gehoord: beschaving, ontwikkeling en bereidheid om aan te pakken. Neen aan het een noch aan het ander ontbrak het me vrouw Borger, dat was wel gebleken. Ze zag hoe mevrouw Minnema haar mond tuitte, mevrouw Waller de schou ders ophaalde. Ze had natuurlijk naar de achter grond van de dame geïnformeerd, ze ging niet over een nacht ijs. Ze liet de ingenieur opdraven, de dokter en de professor en ook de assistent-resident. Ze wees er op dat in de kring der nota belen zo weinig dames in aanmerking kwamen.de dominee ongetrouwd, de ontvanger weduwnaar, de direkteur van het postkantoor met een invalide vrouw die nooit de deur uitkwam en mevrouw Van Doornink ook nogal eens in 't buitenland. Georgette van Doornink scheen al die tijd niet geluisterd te hebben. Nu haar naam genoemd werd, keerde haar be- langstelling terug. Mevrouw Van Schal ye zag het en besloot er partij van te trekken. „Verscheidene dames hebben gespro ken" zei ze „alleen u nog niet. Wat denkt u er van?" „Wij moeten blij zijn als die mevrouw dat wil doen" zei Georgette. Punt uit. De beide andere dames keken elkaar aan, de wenkbrauwen hoog opgetrok ken. Die Frangaise had natuurlijk geen begrip voor de finesses van 't geval en 'wie weet.misschien was het toch waar, dat ze vroeger zelf niet zoveel bijzonders was, zacht gezegd, en om haar knappe figuur en haar mooie ge zicht en joost-mag-weten wat nog meer door Van Doornink ergens misschien wel uit de goot gehaald. Het geld dat stom is, zo overpeinsde mevrouw Min nema droevig, maakt recht wat krom is. „Nou ja" zei mevrouw Waller ten slotte, die al meer dan haar lief was daar mevrouw Van Schalye met allerlei taken was belast „ik geloof wel, dat uitbreiding geen kwaad kan. En wan neer we dan toch gaan uitbreiden, dan zullen we aan die mevrouw eh.Bor ger misschien meer hebben dan aan een ander". „Ik zie het nut en de noodzaak niet in" weerstreefde mevrouw Minnema tot het laatst „maar ik vind de zaak ook niet zo van belang om er mordicus tegen te zijn. We moeten ook hierin eens ge zind zijn". „Precies" juichte de burgemeesters vrouw „ik stel het erg op prijs, dat u dit konstateert. Dames, alleen eensge zind kunnen we dit werk blijven doen. Ik mag dus aannemen dat u er geen van allen bezwaar tegen hebt wanneer ik mevrouw Borger uitnodig, zitting te ne men in ons comité?" „Uitnodig" herhaalde mevrouw Min nema grommend, „laat ze blij zijn dat ze er in mag", maar mevrouw Van Schalye veinsde dit niet te horen. En zo kreeg Trix Borger haar zin, en werd ze opgenomen in de kring der notabelen. Gelukkig werden er nooit notulen ge maakt en vernam ze dus ook niet, welk een leerrijke en verheven discussie aan dit besluit was voorafgegaan. HOOFDSTUK VI De rechten van de vrouw Wanneer Trix iets aanpakte, deed ze het goed. Ze volstond er niet mee, een gegeven opdracht uit te voeren, ze peinsde ook voortdurend op nieuwe ideeën en moge lijkheden. En geen inspanning was haar te veel. Ze begon nu eigenlijk pas goed te merken, zo peinsde ze, wanneer ze 's morgens haastig, maar toch grondig haar huishouding deed, hoe ze bezig was geweest te verzanden in dit dorp en in dit bestaan. Altijd alleen maar zorgen voor je man en kinderen, boodschappen doen, op visite bij altijd dezelfde men sen, meest collega's van Jan, die altijd praatten over dezelfde onderwerpen ach, dat kreeg je. Standen en kringetjes waren overal en in dit dorp ook, vooral niet minder dan in de stad. De onder wijzers van de christelijke school kwa men op eikaars verjaardag en praatten daar over de school en de onderwijzers van de openbare school kwamen op el- kaars verjaardag en praatten over het onderwijs en de ambtenaren kwamen op eikaars verjaardagen en praatten over het gemeentebestuur en de winke liers kwamen bij de winkeliers en de mensen van de post bij de mensen van de post en je kwam nooit uit het kringe tje. Maar daar bovenuit torende de kring der notabelen, die alleen omgang hadden met elkaar, maar die er ook wel eens uitvlogen. Op die jaarvergadering van de reu mabestrijding in Rotterdam was ze ge weest, samen met mevrouw Minnema nog wel in de auto! En ze waren vlak bij de Lijnbaan in een restaurant gedo ken en ze hadden daar geluncht en Trix was weer even terug in het leven van vroeger. Als vrouw-van-Jan was haar dit vast niet gebeurd, maar als lid van het comité kon ze haar vleugels breder uitslaan. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5