Cjroen TjwartsJexeU in het hart-, I In 7e C. P. Moojen-rit 96 deelnemers Tweede woningen vooral in dorpskernen uitzondering Natuurbeschermers niet blij Raadscommissie wilde meer weten over „Textant" Kerstdiner 1972 B. en W. kunnen beleid niet vastleggen Gemeente won kort geding tegen Duitser HAVENRESTAURANT TEXEL Geen krant na Kerstmis en Nieuwjaar NSDAG 19 DECEMBER 1972 litgave B.V. v.h. Langeveld De RooU 'astbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomloan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 B. en \V. vinden het vrijwel onmoge lijk stringente richtlijnen vast te stellen oor het vrijgeven van een bestaande woning als tweede woning. Ze kunnen dan ook niet ingaan op het verzoek van de gemeenteraad om dergelijke richtlij nen op te nemen in de verordening, die paal en perk stelt aan het verschijnsel tweede woning. Zoals bekend hebben dc raadsleden de verordening op het ge bruik van tweede woningen in augus tus j.l. aangehouden, omdat zy wilden, dat b. en w. er hun beleid in zouden vastleggen. Het college vraagt de raad daarvan toch maar af te zien en de ver ordening goed te keuren. Het ontwerp van de verordening werd destijds aangeboden om te voor komen dat de leefbaarheid van Texel wordt aangetast. Om de leefbaarheid te handhaven moeten de bestaande woon kernen worden behouden en zonodig 'ersterkt. Dit is van algemeen belang voor de onderwijsvoorzieningen, het verenigingsleven en de gevestigde be drijven. Men zou de leefbaarheid kun- xa xa,* 86e JAARGANG No. 8735 rEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncderl. Middcnstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. -J- 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct per mm. excl. 4% BTW Wie een bouwvergunning krijgt voor sen garage, maar er in werkelijkheid ïen zomerverblijf van maakt, is in over- Ircding. Als de gemeente de betrokkene ;clast de overtreding ongedaan te ma ten door van het gebouw weer een ga rage te maken, is dat terecht. De ge meente pleegt geen onrechtmatige daad ils zijzdlf de niet volgens de bouwver gunning aangebrachte voorzieningen aat afbreken op kosten van de eige- ïaar. Het bovenstaande lijkt overbe- tend en logisch, maar voor de heer P. 1. Oberscheidt uit Heiligenhaus-Isen- lügel is het pas duidelijk geworden na lat hij tegen de gemeente een kort [eding aanspande bij de Arrondisse- nentsrechtbank te Alkmaar. De heer Oberscheidt had in zijn „ga ge" enkele lichtkozijnen, twee sehei- lingsmuurtjes en een aanrecht ge- ilaatst. Derhalve konden een slaapge- egenheid, douche-wc en een kookgele- [enheid worden gecreëerd. Het ge- touwtje was trouwens al als zomer- 'erblijf in gebruik. Bouw- en woning- oezicht stelde een en ander vast en de luitser kreeg bericht van b en w. dat ip uiterlijk 21 november het bouiwwerk veer in overeenstemming moest zijn net de goedgekeurde tekening. De heer )berscheidt gaf daaraan geen gevolg, naar spande op genoemde datum een ort geding aan. Hij stelde dat de zon- ler vergunning aangebrachte voorzie- nngen konden blijven bestaan, omdat liervoor geen bouwvergunning nodig vas. Door het op kosten van de over- reder afbreken van de aangebrachte oorzieningen zou het gemeentebestuur en onrechtmatige daad plegen. De president van de arrondissements- echtbank stelde gemeente echter in het elijk, waarbij hij het volgende bepaal- burgemeester en wethouders hebben overeenkomstig de bouwverordening de bevoegdheid onder bepaalde voor waarden toestemming te verlenen voor veranderingen of vernieuwin gen van ondergeschikte betekenis, zonder dat hiervoor speciaal bouw vergunning behoeft te worden ver leend. Dit is geen plicht maar een bevoegdheid burgemeester en wethouders hebben de bevoedgheid, op grond van de ge meentewet, bij overtreding van de bouwvoorschriften in te grijpen. Wanneer zij dit eerst doen na een of meerdere waarschuwingen, dan kan niet gesteld worden dat een onrecht matige daad 'wordt gepleegd; krachtens de bouwverordening heeft het gemeentebestuur de bevoegdheid op te treden tegen gebruik in strijd met een verleende bouwvergunning; eiser moet de kosten van het geding betalen. nen verhogen door het bouwen van woningen, doch dit kan alleen nut heb ben wanneer de aanwezige woning voorraad in stand blijft en gebruikt wordt overeenkomstig de oorspronke lijke bedoeling. De aantrekkelijkheid van de woonkern is mede afhankelijk van de mate van het bewoond zijn van die woningvoorraad. Zodra een 'woning wordt bestemd en gebruikt als tweede woning, moet deze als recreatieobjekt worden beschouwd. „Lege" hoeken in de dorpen moeten worden vermeden. Een tweede «woning in een dorpskern moet dus uitzondering zijn. Hierop is het beleid gericht. Buitengebied B. en W.: „Buiten de woonkernen zouden tweede woningen weliswaar minder storend kunnen zijn, maar ook het wonen in het buitengebied dient mogelijk en aantrekkelijk te blijven. Verschillende voorzieningen in een 'woonkern zijn getroffen op basis van de bewoning van het aansluitende buiten gebied. Uiteraard zal hierbij voorop moeten staan dat de hoofdfunctie van het buitengebied agrarisch is. In be perkte mate is de tweede woning in het buitengebied daardoor eerder aanvaard baar". Opstellen van stringente richtlijnen achten b. en w. vrijwel onmogelijk. Wel kunnen zij aangeven met welke factoren in ieder geval rekening zal worden gehouden. Geheel afhankelijk van de aanvrage kan het echter voor komen, dat ook nog andere aspecten aan de orde zullen moeten worden ge steld. Tot die andere faktoren kunnen onder meer gerekend worden de wo ningkwaliteit, de huurprijs, de plaats waar de woning staat, of het pand voor komt in een 'beschermd dorpsgezicht en of het wellicht om een monument gaat. Primair moet het beleid zijn gericht op het behoud als permanente woning voor een Texels gezin, zodat een vrijkomen de woning als zodanig te koop moet worden aangeboden. B. en W. zeggen toe, dat pas toestemming voor het ge bruik als tweede 'woning zal worden ge geven als alle belangen tegen elkaar zijn afgewogen. Voor het eerst sinds zes jaar organi seerde de Motor-, Auto- en Bromfiets club zaterdag een betrouwbaarheidsrit voor motoren die meetelde voor het lan delijk kampioenschap. Deze zevende „C. P. Moojen-rit" trok niet minder dan 96 deelnemers (een record) die vanaf elf uur 's morgens van start gingen bij Ca- tharinahoevc in de Dennen, tevens fi nish. Het was een vrij zware rit. Als ge volg van hoofdzakelijk technische man kementen viel ongeveer een derde van het aantal deelnemers uit. Er was een 52 kilometer lange route uitgezet die drie keer moest worden gereden, totaal dus 15S kilometer. Van Catharinahoeve ging het via de Rozendijk naar het Westerslag, over het strand naar De Koog, vandaar via de Ruigedijk naar de Hoofdweg. In Eier- land voerde de route door diverse per celen bouwland Dat was ook het geval in de Eendrachtpolder, vanwaar via de Hollandseweg de Postweg werd bereikt. Dc uit de raadsleden C. Koorn, M. Bakker, J. J. Westdorp en P. Smit be staande commissie die belast is geweest met het onderzoek van dc begrotingen 1973 van de gemeente en de gemeente lijke diensten hebben naar aanleiding van de subsidies die de gemeente ver strekt aan de Stichting Vormingscen trum voor Jonge Volwassenen (Textant) gevraagd om de begroting van het insti tuut, het werkprogramma en de subsi dieregeling. Een en ander is inmiddels verstrekt. Uit de begroting 1973 van het vormings centrum blijkt dat de uitgaven totaal ƒ59.230,belopen. Het grootste dftd van dit bedrag (ƒ35.740,bestaat uit personeelskosten. Verder zijn er huis vestingskosten (ƒ4.030,reis- en ver blijfkosten (ƒ1.000,bureaukosten (ƒ3.200,algemene kosten (ƒ3.500, specifieke kosten (ƒ11.660,en overige kosten (ƒ100,De inkomsten bestaan uit overheidssteun ƒ56.245,en bijdra gen van de deelnemers ƒ3.010,De ge noemde overheidsbijdragen aan het in stituut worden gevormd door de volgen de subsidies: rijkssubsidie {45% van de personeelskosten en 40% van de overige kosten); provinciale subsidie (15% van alle kosten) en gemeentelijke subsidie (50% van de exploitatiekosten). Programma Blijkens het programma voor 1973 zal Textant zich elke maandag bezig hou den met pantomime en cabaret. Hierbij zijn zes tot acht mensen betrokken die zullen trachten een voorstelling in el- in een sfeervolle omgeving Tafelreservering (02226) 310 kaar te zetten die eventueel voor scho len of bejaarden gespeeld zou kunnen worden. Een groep van ca 20 personen doet op dezelfde avond aan „werken met materialen"; keramiek, weven, emailleren, etc. Voor de dinsdagen zal een gespreksgroep van ca 20 personen bezig zijn, soms begeleid door een des kundige. Onderwerpen als psychologie, politiek, seks, gezinsplanning e.d. komen aan de orde. Op de woensdagen (eens per 14 dagen) wordt naar films gekeken, ééns per maand een discussiefilm en eens per maand een ontspanningsfilm. Voor donderdag vermeldt het program ma yoga en non verbale sensitivity training. Een groep van ca 10 mensen leren onder deskundige leiding zichzelf en anderen beter kennen. Op dezelfde dag houdt een groep van acht tot tien man zich bezig met het maken van films. Voorts wordt eens per maand een excursieweekend gehouden (naar ten toonstellingen, films, cabaret, bedrijven, streken, etc.) Ook eens per maand is er een weekendworkshop met maximaal twintig personen in De Eyercoogh. On der deskundige leiding wordt dan ge werkt met bandrecorders, film, klanken, beweging, kreatief spel etc. Als losse aktiviteiten vermeldt het programma: het opzetten van een derde wereldwin kel; bejaarden hulpdienst, de groep am nesty international, de vredesgroep en het uitgeven van de onregelmatig ver schijnende krant „Textant". Verwacht wordt dat in het komende jaar circa 60 jongeren zullen deelnemen. Markt Een van de commissieleden wilde verder een nadere specificatie van de post „kosten markt" op de gemeentebe groting. Hievoor is voor 1973 ƒ16.000, geraamd. De specificatie luidt als volgt: Voorbereiden en opzetten markt 254 uur a ƒ16,is ƒ4.064,Houden van toe zicht 130 uur ƒ2.080,vegen en schoonspuiten 478 uur ƒ7 648,Verder zijn er extra kosten i.v.m. de schapen- fokdag 20 uur plus assistentie van der den ƒ2.000,—. De commissie heeft verder geen aan- of opmerkingen. Langs het Groene weggetje ging het on der de duinen langs in zuidelijke rich ting. Over zowel wegen als bouwland ging het via de Westerweg door Waal enburg naar de finish aan de Duinweg- Rozendijk. Vooral de stukken op het strand en in de „blubber" van de lan derijen vergden veel van de machines. Er waren tal van kabel-, ketting- en an dere breuken. Voorwaarden De MAB-club had van de gemeente vergunning gehad waarbij men zich moest houden aan talrijke voorwaarden, die erop gericht waren dat veiligheid en landschap niet in gevaar werden ge bracht. De wegen die voor de rit wer den gebruikt werden niet voor het nor male verkeer gesloten. Ook Staatsbos beheer, Rijkswaterstaat en eigenaars van diverse landbouwpercelen werkten mee. In tegenstelling tot de oorspron kelijke bedoeling was het dennenbos (met uitzondering van de weg naar Wes terslag) niet in de route opgenomen. Dit hing samen met de nog altijd aanwezige bomenravage als gevolg van de orkaan van de vorige maand. Hoewel vast staat dat aan kwetsbare begroeiing geen schade is toegebracht, is in kringen van natuurbeschermers toch onrust ont staan over deze rit die in sommige op zichten doet denken aan de met succes bestreden autorally. Zo is men er boos over, dat de route onder meer door de Eendrachtpolder liep, over land van Rutten en Van der Laan. De Eendracht wordt beschouwd als een belangrijke hoogwatervluchtplaats voor wadvogels; onrust is hier ongewenst. Geen race Voor niet-insiders de volgende defe- nitie van een betrouwbaarheidsrit voor motoren: het is een prestatierit over zo wel secundaire wegen als terrein, waar bij het niet gaat om de hoogste snelheid Er dient een bepaald gemiddelde te worden aangehouden bij de meeste categoriën rond de 40 km. Er zijn zo wel route- als tijdcontroles. Wie te laat biy een controle arriveert krijgt straf- punten, wie te vroeg komt moet In verband met het als werk dagen uitvallen van dinsdag 26 december en maandag 1 januari zullen de Texelse Couranten van dinsdag 26 december en dinsdag 3 januari NIET verschijnen. Wij verzoeken lezers en adverteerders hiermee rekening te houden. Directie Texelse Courant .Catharinahoeve" was zowel start als finish van de zaterdag gehouden zevende C P. Moojenrit. Hier een beeld van en kele deelnemers, die onder grote belang stelling van het publiek van start gaan. wachten Als voorwaarde bij deze ze vende C. P. Moojen-rit gold onder meer dat in geen geval een snel heid van 80 kilometer per uur mocht worden overschreden. Bij de Texelse Rijkspolitie is men over het verloop van de rit zeer tevre den. 42 gouden plakken Van de 96 deelnemers slaagden 42 er in de rit zonder strafpunten te volbren gen Dat betekent dat de MAB-club Texel voor eenzelfde aantal gouden plakken zal moeten zorgen. Voor de rit hadden zich twaalf Texelaars laten in schrijven (ook hier vertoont de motor sport een duidelijke opleving). Aan de start verschenen er tien. Onder meer de favoriet Cees Ran had op het laatste moment wegens pech van deelname moeten afzien. In de bromfietsklasse kwamen uit J. van Beek; N. C. J. Witte en K. Koop man Alle drie vielen uit. In de klasse junioren tot 125 cc liet M. Hoogenbosch één strafpunt noteren In de klasse ju nioren 126 - 175 cc volbracht E. Moojen de rit met 0 strafpunten. Verder kwa men in de klasse junioren boven 175 cc uit; B. Markus {4 strafpunten); S Keij- ser (0 strafpunten); J. Kikkert (uitge vallen), C. Dros (0 strafpunten) en D. Bakker (12 strafpunten) Motorhandel Dros had voor de beste Texelaar een be ker uitgeloofd. Hiervoor waren echter twee kandidaten. Ed Moojen en Sieb Keijser Dros deed er toen nog 'n beker bij zodat de twee rijders met jaloers op elkaar zullen worden. Volgend jaar weer Bij de organisatie van deze rit is meer dan veertig man betrokken geweest, voor een deel niet-leden. Veel werk ging gepaard met de onderhandelingen met terreinbeheerders en -eigenaars, het uitzetten van de route en het zenden van brieven naar de Nederlandse start bewijshouders. Als ook in de toekomst op zoveel medewerking kan worden ge rekend, zal de C. P Moojen-rit stellig weer een evenement worden dat een vaste plaats inneemt op het jaarpro gramma van de MAB-club Texel. Dat de rit een aantal jaren niet is gehouden hing samen met vermeende weerstand van de zijde van staatsbosbeheer. Voor zitter C. de Wit vertelde ons dat na af loop van de rit van 1966 de indruk werd gewekt dat de motoren toch wel erg veel schade hadden aangericht en dat een volgende aanvraag waarschijnlijk zou worden afgewezen. Ten tijde van de discussie rond de Internationale Auto rally (waaraan Staatsbosbeheer wel wil de meewerken) bleek dat de motorclub verkeerde konklusies had getrokken en werd van Staatswege duidelijk gemaakt dat een aanvraag niet bij voorbaat zou worden afgewezen. Een betrouwbaar heidsrit op Texel trekt uit het land veel deelnemers wegens het zeer gevarieer de terrein op een betrekkelijk korte route. Zeer zwaar rijden was het op de stukken van de route, die door los zand voerden, zoals hier bij de afgang naar het strand Westerslag. 'ii,rv.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1