1 AGEND/ Weer dronken automobilist aan: Ouwe Sumlerklaas Gemeentezak(k)en Geslaagde adventsavond in LTS-kanline Kerstwandeltocht gehoudi len „Kom over de brug" Jack Coletti trad op voor kinderen van Maartenhnis Personeel „Maartenhuis" brengt kerstspel SVT-welpen Nico van keeper Zoghei tegen Eierlandse plattelandsvrouwen hadden adventsavond Grondverkopen in raadsvergadering Bosloop op Oudejaarsdag Kerstbomen Erehaag van motorvrienden Zondag puzzelrit in Eierland Kerstrit MAB-club wordt Oudejaarsrit Uitslag SVC-verloting Textant en NVSH houi avond over homofolii Handelsregister Samenzang in Den H< vrouw in Wijziging training badminton Ceen ..kerstkoopavonden" in Den Burg 't zat* in 't Asiel Nieuw Leven' natty stuk in studie 3 1 5 3 t* JtSr^T f ICTCII van IC1CI J - wuiven »ci oiuuuuiuciijmiciu ran uc i cuorvut ijm V^TV Bijgekomen van een heerlijk Ouwe Sunderklaasfeest, wat we toch echt op de 12e december in ere moeten hou den, is er volgens o.g. toch wel een zaak die de aandacht verdient. Het wordt nl. de kleine speulers in de vooravond bijna onmogelijk gemaakt om nog een rondje door Den Burg te gaan. Suggestie van o.g.: sluit de winkels en Weverstraat die dag om 17.00 uur af en het probleem is opgelost. Of moet het eerst soms weer slachtoffers kosten? En waarom moest zo nodig dit jaar 's avonds de Wever straat wel open blijven voor het door gaand verkeer? Welk creatuur heeft dit bedacht, en wil zich nog Texelaar noe men? Het schijnt ons college trouwens in dit opzicht toch wel aan dadendrang te ont breken. Men praat er nu al enige jaren over, en we hebben nu al allerlei surro gaat oplossingen gehad. Z.g deskundi gen zijn gekomen en gestorven, en men praat en praat maar Helaas gaan er alle dagen tientallen scholieren op de fiets tegen het verkeer de Weverstraat in. Men doet niets, alleen vandaag of morgen slachtoffers bergen. Dan ver schijnt er weer een rapport van wijze mannen enz.,enz. Gelukkig mogen we als Texelaar de gemeenteraad eerdaags helpen meebe slissen (want zelfs dat is al zo moeilijk voor ze) over een hopelijk algehele af sluiting van de Weverstraat of moet het geachte bestuurders, soms Wezenstraat worden? Dik Haker In de toeristenbelasting op zich zit al zeer veel scheef. Waarom moeten daar bij alleen de logiesverstrekkende bedrij ven opgescheept worden met de funktie van onbezoldigd belastingontvanger van de gemeente Texel. Waarom behoe ven de juist in het seizoen veel extra voorzieningen vragende dagjesmensen helemaal niets te betalen9 Waarom moet zowel aan dat 6e klassertje op werkweek, als aan die luxe automobilist met luxe caravan dezelfde toeristenbe lasting in rekening gebracht worden. Dit is niet alleen a-sociaal, maar zelfs dubbel a-sociaal, want die le toerist is volkomen tevreden met wat fiets- en wandelpaden. En die 2e vraagt diezelfde fiets- en wandelpaden plus nog de lOx zo dure en milieuverknoeiende, steeds zwaardere autowegen en steeds grotere parkeerplaatsen. Omdat differentiatie wat moeilijker is, heeft men dit belache lijke dubbele onrecht via de gemeente wet maar recht gemaakt, want het brengt geld in het laatje en u weet „geld wat rond is, maakt recht wat krom is". Punt, klaar, uit. Donderdag heeft de afdeling Texel van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen de adventsavond gehou den in de LTS-kantine. De zaal was door de dames versierd met kerststuk jes en een kerstboom Het anders wat kille vertrek werd aldus herschapen in een sfeervolle ruimte. De voordrachts kunstenares mevrouw M van Sluys-Bijl uit Schagen hield een inleiding over Vondels „Gijsbrecht van Aemstel" en droeg later fragmenten en reien voor uit het beroemde toneelstuk. Bovendien informeerde zij de dames nog over het leven van Vondel en zijn tijdgenoten. De avond werd aangevuld door zang van mevrouw Beb van der Meer-Lan- geveld. Zij bracht onder andere „Maria Wiegelied" en een rei, die mevrouw Van Sluys-Bijl had voorgedragen, zodat de dames een betere voorstelling van Von dels poëtische uitingen kregen. Me vrouw Van der Meer werd aan de piano begeleid door de heer J. Hooy. Zoals ge bruikelijk bij de adventsavonden was er een flinke belangstelling. Op 2e Kerstdag organiseert de wan delsportvereniging de le wandeltocht van de winterserie 1972-'73. De winter- serie trok de laatste jaren veel belang stelling en er wordt ook nu weer op een flinke deelname gerekend. Omdat er met Kerstmis weer veel gasten op het eiland verblijven, is ook gerekend op deelname van toeristen. Deze ontvan gen na afloop een aparte herinnering, omdat zij de andere keren niet aanwe zig zijn. De Texelse recreatiebedrijven worden verzocht, hun gasten op deze wandeltocht te wijzen. Er wordt deze keer gestart vanuit café-restaurant „De Instuif" aan de Ca- liforniëweg, ussen 13.00 - 14.00 uur. De afstanden zijn 10 en 15 km. De kosten bedragen voor gasten ƒ1,50 per persoon. Voor deelnemers aan de winterserie be dragen de kosten voor jeugd tot en met 14 jaar ƒ2,Voor deelnemers van 14 jaar en ouder ƒ3,25. Leden van de wan delsportvereniging krijgen een korting van ƒ0,25, resp. ƒ0,50. Deze prijzen gel den bij voorinschrijving. Bij inschrijving aan de start worden deze prijzen met ƒ0,50 verhoogd. Voorinschrijving kan gebeuren bij H. L. Ploeger, Beatrixlaan 66, Den Burg of telefonisch bij C. A. de Grave, Wester- mient B 157 b, Den Burg (02220) 3552. Wie zich als nieuw lid aanmeldt voor 1973 telt voor de gehele winterserie als lid. Ach ja, wie eenmaal A zegt, zegt ook makkelijk B enz. Dus waarom nu niet deze stap gebruikt voor de volgende, die gemeentezakken. De bedrijven met 1 tot en met 5 vuilniszakken per week moe ten nu ƒ100,per jaar gaan betalen. Goed, ik gebruik een kleine 150 zakken per jaar, dus gemiddeld 3 per week. Dus dat wordt nu ƒ100,per jaar, zou je denken. (Vergeleken met eerst ca ƒ66, per jaar, dus een mooie stijging van 50%>). Maar nee hoor, ik verstrek logies en moet daarvoor dus gestraft worden met een aparte zakkenbelasting, niet gebaseerd op m'n zakkengebruik, maar op de overnachtingscijfers, verstrekt aan de gemeente. En dat wordt dan weer vermenigvuldigd met 2, berekend op ca ƒ240,per jaar. Ofwel een verho ging van niet 50°/o, maar van ruim 350°/o. En wanneer komen dc volgende stap pen; de rioolbelasting, de straatverlich tingsbelasting, de elektriciteits- en wa terleidingtarieven?. Nee, laat deze bijna misstap van A naar B, tijdig ingezien worden en mede de stoot geven tot een meer gedifferen tieerde en eerlijker toeristenbelasting. (Bijvoorbeeld dagjesmensen via boot en logiesbelasting in i.p.v. centen). R. Kamstra, De Zilvermeeuw De aktie „Kom over de brug" is weer achter de rug en na lezing van een fol der, die de kerk aan een ieder toezond, heb ik besloten mijn geld toch maar aan andere organisaties op het gebied van ontwikkelingshulp te geven. Als redenen daarvoor zou ik in het kort de volgende faktoren willen noe men: Naar mijn gevoel blijven de funda mentele oorzaken van de problemen van ontwikkelingslanden teveel buiten be schouwing. Zaken als de verhouding tussen arme en rijke landen wereld handel, uitbuiting en de „mentaliteit van het westen" blijven buiten schot. Het gaat om min of meer geïsoleerde gevallen van ellende en hulp, terwijl liet strukturclo kader tegen de achter grond van de problemen m.i. gezien die nen te worden niet aan de orde komt. Dat houdt het gevaar in, dat „men" in het westen het gevoel krijgt, door deze aktie te heLpen, terwijl in feite het kwa de geweten wordt afgekocht, en nog wel voor een fooi ook. (Om één procent van het inkomen een offer te noemen lijkt me gezien tegen de achtergrond van de enorme armoede en honger redelijk hypocriet; er lijkt me een ruim ver schil tussen 1% enerzijds en één van de twee jassen anderzijds maar ik neem aan, dat we dat stukje van de Bijbel niet letterlijk moeten nemen). T.a.v. bepaalde projekten (Zuid Afrika, Angola) heb ik nogal was poli tieke bezwaren. Het bestendigen en con tinueren van onchristelijke toestanden lijkt me een hoogst onchristelijke gezig- heid. Ten aanzien van de bestemming van het geld drie opmerkingen; het lijkt me bekrompen en naar om toch wat specifiek voor christenen te werken; de „stem des volks" in ontwikkelingslan den zou wat sterker moeten doorklin ken. Er zit in een dergelijke presentatie nogal wat paternalistische trekken; wij bepalen wat „leuke projekten" zijn. Het lijkt me zinniger om tot een gro tere coördinatie te komen. Dat zou kun nen door bijv. de Wereldraad van Ker ken over de besteding van het geld te laten beslissen. De huidige gang van zaken kan lei den tot een versnippering, die, vrees ik, samenhangt met de reeds genoemde kortzichtigheid m.b.t. de achtergronden van de problemen. Mede in verband met de mij te vaak wat te onduidelijke of afwezige stel- lingname in politieke zaken van de kerken, dus dit jaar mijn geld voor an dere organisaties. Dat neemt niet weg, dat ik de aktie succes toewens, en daarbij de hoop uit spreek, dat ook ik binnenkort met een gerust hart aan „Kom over de brug" kan gaan meedoen. Piet Dros, Amsterdam DE KOOG De „magie entertainer" van de bar De Beerekuil in De Koog, Coletti, heeft vrijdagmiddag opgetre den voor de 33 kinderen van het Maar tenhuis. Het was een groot succes, mede door het aan deze kinderen aangepaste programma, dat Coletti bracht. De lei ding van het Maartenhuis is hem dan ook bijzonder dankbaar voor deze geste en ook de heer Frans Pietersen (voor de kinderen Ome Frans) die op zijn accor deon muzikaal meewerkte. DE KOOG Traditiegetrouw zal personeel van het Maartenhuis vrijdag middag en -avond a.s. een kerstspel op voeren voor de kinderen, ouders, geno digden en andere belangstellenden. Het oorspronkelijke Duitse spel is van mid deleeuwse herkomst. Hoewel de plaats ruimte beperkt is, heeft men als plaats van opvoering weer de Hervorm de kerk van De Koog gekozen omdat deze ruimte bijzonder sfeervol is. De middagvoorstelling begint om half vier en de avondvoorstelling om half negen. OOSTEREND Verontrustend vaak wordt de politie de laatste weken ge confronteerd met automobilisten die on der invloed van alcohol achter het stuur zitten. Zaterdagavond omstreeks elf uur werd de 32-jarige J.F.H. uit Oosterend aangehouden. De wijze waarop hij met zijn Volkswagen over de Oosterender- weg reed trok de aandacht van de po litiepatrouille Hij bleek dronken te zijn maar weigerde de bloedproef. Het rij bewijs van H. werd ingevorderd. Zijn wagen werd meegenomen naar het bu reau voor technisch onderzoek. De politie liet ons weten dat in de komende weken zo mogelijk nog scher per zal worden gelet op rijden onder invloed. Gehoopt wordt dat hiervan een preventief effekt zal uitgaan. Woensdag 27 december om 13.00 uur is Nico van Zoghei, keeper van de eredi visieclub Go Ahead Eagles, te vinden tussen de palen van het doel van S.V. Texel. Vijf spelers van „Texel" in de leeftijd van 11, 12 en 13 jaar mogen dan ieder vijf schoten lossen op de beroem de keeper. De gebeurtenis zal worden gefilmd en worden uitgezonden in het tv-sportprogramma van de TROS. De datum van uitzending is nog niet be kend. Om te zien welke vijf welpen de bes te schutters zijn ,is het de bedoeling dat alle leden van 11, 12 en 13 jaar a.s. za terdag naar het Texel-veld komen om daar in een voorronde de scherpschut ters te selecteren. De TROS houdt der gelijke penalty-wedstrijden door geheel Nederland. De keus viel op S.V. Texel omdat deze club de oudste van Texel is en onlangs het 60-jarig jubileum vierde. DE COCKSDORP De jaarlijkse ad ventsviering van de Plattelandsvrouwen afdeling Eierland is ook dit jaar weer een succes geworden Op de speciale adventsmiddag voor bejaarden waren 33 aanwezigen. Hotel „De Hoop" was ter gelegenheid daarvan versierd met aller lei kerststukjes, terwijl alléén kaarsen de gebeurtenissen verlichtten. Het Kerst-evangelie werd voorgelezen door mevrouw J. A. Witte-Ran en de kerst verhalen werden verteld door mevrouw W. Kikkert-Neuteboom. Verder droe gen het Texels Fanfare en mevrouw B. van der Meer-Langeveld bij aan het slagen van deze adventsviering. In de raadsvergadering van vanmid dag en vanavond worden drie grondver kopen behandeld. Mevrouw Th. A. N. Drost-de Gelder uit Hilversum koopt een stuk erfpachtsgrond van 460 m2 nabij de Vogelmient te De Koog voor ƒ11.224,Mevrouw Drost heeft de grond al sinds 1968 in erfpacht. De heer M. Boon te Oudeschild koopt een perceel bouwterrein aan de Bern- hardlaan te Den Burg. Het gaat om een stuk van 450 m2 waarop hij een bun galow wil laten bouwen. De verkoop prijs bedraagt ƒ18.000, De heer H. Schutz uit Hannover-Mis- burg koopt een stuk bouwterrein aan de Orchismient te De Koog. Op het terrein van 600 m2 wil hij een bungalow bou wen. Dat is niet in overeenstemming met het geldende uitbreidingsplan, maar met toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening kan hieraan tegemoet worden gekomen. De verkoopprijs bedraagt ƒ27.750, Het voetbalprogramma rond de kerstdagen en de jaarwisseling ligt stil, maar om de spieren soepel te houden organiseert de Texelse Sportraad op oudejaarsdag een bosloop in de Dennen. Ook de wintergasten kunnen hieraan deelnemen. Het parcours wordt geheel in het bos uitgezet over een afstand van acht kilometer; voor de jeugdige deel nemers zes kilometer. Wie de loop bin nen de gestelde tijd volbrengt, ontvangt een speciale herinneringsmedaille. Om het mogelijk te maken, dat deze me- dailes direct na afloop worden uitge reikt, is het nodig dat deelnemers zich tevoren opgeven bij Jan Kiljan, Koger- straat; Hank Witte, Weverstraat 38, of Kees de Grave, Westermient B 157b. Ook is opgave mogelijk bij de heer J. M. de Vries tijdens het trimuur van dins dag of zaterdag. Wie iwil meedoen wordt aangeraden tevoren reeds wat te oefenen. Omdat de winkeliersvereniging er geen geld voor had, heeft de gemeente Texel dit jaar het centrum van Den Burg opgesierd met twee kerstbomen. De lampjes die erin hangen zijn geleend van de winkeliersvereniging. Ook op het haventerrein van 't Horntje staat weer een boom, als kerstgroet voor de arriverende wintergasten. Deze boom is geplaatst door Rijkswaterstaat in sa menwerking met de TEM. In Den Burg schijnen de bomen niet door ieder gewaardeerd te worden. In het afgelopen weekend werden zowel uit de boom op de Stenenplaats als die van de Groeneplaats lampjes ont vreemd, totaal meer dan twintig stuks. Triiff H '--l "xO ■'"Vv1 Vorige week traden de heer M. Dijker en mej. A. M. van der Schans in het hu welijk- De trouwerij baarde nogal wat opzien, want een twintigtal zware motoren vormde een erehaag toen het stel het raadhuis instapte. Dat hield verband met het feit, dat Maarten een enthousiaste motorsportliefhebber is Dat hij zelf op de mooiste dag van zijn leven in een ge wone" auto reed, was helaas onvermijde lijk, want Maarten en zijn vrouw zijn herstellende van het vrij ernstige ongeluk, dat hen onlangs overkwam op het kruis punt Gasthuisstraat-Beatrixlaan. Maarten moest van krukken gebruik maken om de gang naar de ambtenaar van de burger lijke stand te kunnen maken Op de foto het jonge paar en de motorvrienden voor het raadhuis. Voor paarden- cn ponyruiters Zondag 24 december wordt in Eier land een puzzelrit gehouden, waaraan door alle paard- en ponyruiters kan ■worden deelgenomen. Gestart wordt om half elf bij de school van Zuid-Eierland. Inschrijving bij de start. De route is on geveer 16 kilometer lang. De winnaar maakt aanspraak op de wisselprijs, die door garage Dros is uitgeloofd. De aangekondigde kerstrit van de MAB-club Texel zal komen te verval len. In plaats hiervan zal op 30 decem ber een oudejaarsrit worden georgani seerd, die start om 20.00 uur op het Wezenland. De rit zal leiden naar het Havenrestaurant, waar zich de finish bevindt. Dinsdag 19 december Den Burg, raadhuis, 14.00 uur, raa vergadering (begroting). Den Burg, raadhuis, 19.30 uur, vergadering (begroting). Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, lenspel COC (Textant-NVSH) Woensdag 20 december Den Hoorn, „Ons Huis", 20.00 uur, ventsavond. Den Burg, raadhuis, 20.00 uur, vergj ring Cultureel Werk. Den Burg, 'tAsiel, 20.00 uur, „Dc vr in het zand" (film) Textant. Donderdag 21 december Den Burg, hotel „De Lindeboom-Tej 20.00 uur, amateurfilmavond met de Texelse film „Uranium 235' 1956-'57. Iedere woensdag Den Burg, Muziekschool, Parkstr 14.00 - 16.00 uur, legpuzzeltheek. Iedere donderdag Den Burg, Rode Kruisgebouw, 19.30 yoga en 20.45 uur sensitivitytraii (Textant). Den Burg, 'tAsiel, 20.00 uur, filmgi (Textant). Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 bijeenkomst klaverjasclub. Bejaardengymnastiek en -zang Den Burg, „Casino", woensdags, uur gymnastiek. Den Burg, Landbouwschool, woens 15.00 uur, zang. Oudeschild, 't Skiltje, donderdags uur, gymnastiek. Bejaardenomroep. Elke maandag- en donderdagavond 18.30 uur. Met o.a. verzoekplatei verjaardagen. Vanavond organiseert Textant menwerking met de Texelse werkg van de NVSH een avond in de kantine met en over homofielen, leden van de Nederlandse Veren voor homofielen C.O.C. zal een ro spel worden opgevoerd, waarna een cussie zal volgen. Het belooft een ressante avond te worden. Aanvang cies 20.00 uur. uiii Nieuwe inschrijvingei oe HORECA „De Waddenparel N.V. ijd Koog, Texel, Bosrandweg 300. Café enz. Maatschappelijk kap.; ƒ50.0 111 Hish - en sportart. enz. Maatschapp kap.: ƒ100.000,—. Per 13-7-1971 di ïo Spakman (a) en E. L. Schraag Comm.: H. L. Spakman. Wijzigingei ne Admin. N.V. Exploitatiemij Texel Burg, p.a. Schilderend 102. Gepl, ƒ120.000,en gest. kap.: ƒ103.600 SPORT: F. Boon, Den Hoorn, 1 Diek 27. U. eig. F. Boon. Bedr. A. Verlooij o.n. Vakantie Centrum de Zuid". DEN HOORN Vrijdagavond ceber zal een adventszangsamenl il gehouden worden in de Hervo Hij kerk. Deze avond, waaraan ledei h] het Fanfarekorps meewerken, won organiseerd door leden van de ver lende kerken. „De Onder meer in verband met de uit reiking van de Dubbele Von Sion heeft de Badmintonclub Texel wijziging moe ten brengen in zijn trainingsschema. Er wordt nu getraind op de vrijdagen 22 en 29 december alsmede dinsdag 2 januari (19.00 tot 22.30 uur). Dit geldt zowel voor maandagavond als de vrijdag avondclub. Daarna wordt weer volgens het normele schema getraind. Op de volgende nummers zijn de prij zen gevallen van de Ouwe Sunderklaas- verloting van SVC. 1435 rood, thermo meter, 386 geel, telefoonkastje; 225 blauw, fritessnijder; 1534 geel, waarde bon voor Russissch ei; 1920 rood, medi cijnkastje; 437 geel, vaas; 1316 geel, kaars; 309 geel, glazen; 1356 doos gla zen. De prijzen kunnen worden afge haald bij C. Visman. In tegenstelling tot vorig jaar zullen deze week de winkels in Den Burg des avonds niet geopend zijn. De winkeliers vereniging heeft dit besluit genomen op grond van het feit dat het publiek zeer weinig van deze extra koopgelegenheid gebruik maakt. GESLAAGD Aan de Bakkers Culinaire Vakschool te Groningen slaagde voor het examen kokcursus a de heer W. S. Roeper te Den Burg. tea at Woensdagavond draait in 'tAsi film „De vrouw in het zand" van panse cineast Hiroshi Teshigahar film, die indringend van themati bijzonder fraai van compositie i: handelt één der problemen die de van het menselijk bestaan raker begrip vrijheid. Absurde situati streng besloten ruimten, zoals d« vonden wordt in het werk van d gelse schrijver Harold Pinter, w in de film gebruikt om het vriji )t verlangen van een onderwijzer te drukken. Tegen zijn wil is de ondi zer in een kuil terecht gekomen, hij samen met een vrouw in moet Hoewel hij in het begin van zijn genschap weigert zich er bij neer gen en het daardoor zijn gezelln zonder lastig maakt, ontstaat na loop van tijd een liefdesrelatie. I vrouw de kuil moet verlaten, om< moet bevallen, krijgt de man doo val een kans te ontsnappen. Hij d( echter niet. In zijn vrijwillig ai doen van de vrijheid ligt de vrijheid; vrijheid-in-gebondenheid De sfeer van de film is voll |.ss| oosters maar toch zijn er invloede 1 westerie filosofie als Sartre in te v De film biedt weinig aktie, maar door de perfekte harmonie tusseilns ma en vormgeving. Men wordt ve ch precies 20.00 uur aanwezig te z !o •verband met de lengte van de f uur>- (pt. OUDESCHILD De toneelverei „Nieuw Leven heeft het drie bed tellende toneelspel „Dingen van di van J Himmink-Kamp in studie men. Het zal op de zaterdagavond en 20 januari in 't Skiltje wordi gevoerd onder regie van de heer 1 ker, kfc ik uil och sp 'esp luw ze iaa] j li-ni

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2