Cjroen 'wartsjexeh in het harL. S Noord-Ierse kinderen beleefden onvergetelijke dag op Texel Vietfiam-avond in City TAXI 2323 TAXI Programma aangeboden door Stichting Cultureel Werk Ansichten sturen naar Amerikanen (02220) 3132 I i uitreiking Giel de Ruyter-trofée Toeristendrukte op Texel Uit kas ƒ700.weggenomen Jongen door vuurwerk aan oog gewond Weinig moeilijkheden bij jaarwisseling gezellige muziek 't Pakhuus - Oudeschild Uitvoering „Concertino' uitgesteld Flinke schade bij hotsing Duitser slipte de sloot in Auto de sloot in Vechtpartij in de Beerebar Badmeester Van Amstel vertrekt naar Nederweert WILHELMINALAAN 4-6 j Wij wensen U een voorspoedig 1973. gratis mosselen eten. ,,'T PAKHUUS" Zondagavond 10 uurJ aan de beste klant 1972. VKIJiDAG 5 JANUARI 1973 w ooe ïiu. oioo T E X E LS E^COURANT 86e JAARGANG No. 8738 Uitgave B.V. vJi. Langeveld De Roo(j Postbus 11 Deu Burg, Texel Tel. 2741 Red. Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. MiddenstandsbankCoop. Ralf- feisenbank; Aniro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. -|- 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct per mm. excl. 4% BTW Rond kerst en jaarwisseling is de toe ristendrukte op Texel weer zeer groot geweest. Met uitzondering van de kam- peersector was zeer veel akkommodatie verhuurd gedurende een meestal vrij lange periode. Bij TESO bestaat de in druk dat de drukte aanmerkelijk groter is geweest dan vorig jaar. Ruimschoots voor kerstmis kwamen velen al voor een korte of lange wintervakantie naar Texel. Het drukst was het op de vrijdag en zaterdag voor kerstmis, toen een tweede boot moest worden ingezet. Ook op nieuwjaarsdag kon één boot het aan bod van terugkerende vakantiegangers niet aan. Op tweede kerstdag was de afvoer onverwacht groot. De tweede boot was toen niet direkt beschikbaar zodat met één schip moest worden ge pendeld. Desondanks ontstonden toch nog wachttijden tot ruim één uur. Het heeft er toen nog even naar uitgezien dat 's middags een dienst moest worden overgeslagen wegens het lage water maar dat bleek achteraf toch niet nood zakelijk. Ook tussen kerstmis en nieuw jaar was het voortdurend druk. Er was veel dagbezoek. OUDESCHILD Dinsdag werd ont dekt dat in de nacht van 31 december op 1 januari een bedrag van ƒ700,was verdwenen uit de kassa van ,,'t Pak- huus" op het haventerrein van Oude- schild. De diefstal viel aanvankelijk niet op omdat het verdwenen bedrag slechts een deel was van het geld dat zich die nacht in de kassa bevond. Bij het tellen op 2 januari kwam het tekort aan het licht. Gisteren werd de dader gevon den. Het bleek de Texelaar Z. te zijn. Deze heeft echter bekend slechts ƒ470, gestolen te hebben. De politie onder zoekt of Z. een handlanger heeft gehad. De 15-jarige Sjors Barhorst uit Ger- ritsland werd in de nacht van oud- op nieuwjaar bij het afsteken van vuur werk aan het linkeroog gewond. Na eer ste hulp werd hij op nieuwjaarsochtend met de eerste gelegenheid naar het cen traal ziekenhuis in Alkmaar vervoerd. Aanvankelijk liet de toestand zich ern stig aanzien maar inmiddels is gebleken dat Sjors met het gewonde oog nog kan zien en dat herstel waarschijnlijk volle dig zal zijn. Ook nu weer heeft Texel een rustige jaarwisseling beleefd voor zover je het afsteken van een rekord hoeveelheid vuurwerk rustig kunt noemen. Er deden zich geen relletjes voor af vernielingen op grote schaal. Wel raakten op oude jaarsdag (of reeds daarvoor) enige tele fooncellen defekt omdat er rotjes in waren afgestoken. Van het raadhuis werd op oudejaarsavond een ruit ver nield. In de nacht van maandag op dins dag sneuvelden van het raadhuis nog vijf ruiten. De politie denkt aan dron- kemanswerk. J Zaterdagavond 6 januari m.m.v. bekend duo. De kinderen lieten zich in De Kaapsnol de lunchpakketten, de soep en het fruit goed smaken. De aanvankelijk wat matte stemming kwam hier op het gewenste peil. De uitvoering die door het ensemble „Concertino" zaterdagavond in de N.H. kerk te Den Burg zou worden gegeven, wordt tot nader order uitgesteld. Dit als gevolg van ziekte van de celliste. Op de Pontweg, ter hoogte van de kruising met de Molenweg en Amalia- weg deed zich vorige week een aanrij ding voor waarbij twee wagens ernstig werden beschadigd. De inzittenden ble ven ongedeerd De uit Nijmegen afkom stige G.P.H.K. reed met zijn Fiat 850 naar de veerhaven. Ter hoogte van ge noemd kruispunt wilde hij linksaf slaan, sorteerde daarom voor en verminderde snelheid. De achterop komende L.C G. uit De Bilt in zijn Peugeot 504 zag dat te laat en botste met grote snelheid op de Fiat. In de nacht van zondag op maandag raakte een Duitse toerist die vanaf de Pontweg de Californiëweg wilde oprij den door gladheid in de bermsloot. De schade aan de Volkswagen was gering. Er zijn meerdere gevallen geweest waarbij slippende auto's in greppels of sloten terecht kwamen. In geen der ge vallen was de afloop ernstig. OUDESCHILD Zondagmiddag om streeks één uur kwam de kottervisser R. met zijn Fiat in de sloot van de Lang- waalderweg terecht. R. reed richting De Waal. Vermoedelijk door te hoge snel heid raakte hij in de flauwe bocht nabij de Middellandseweg in de berm en schoot de sloot in. R. bleef ongedeerd. Zijn beschadigde wagen werd door de heer J. Kaan op het droge geholpen. In de >pas geopende nieuwe Beerebar ontstond op nieuwjaarsavond een vecht partij tussen enkele Texelaars, waarbij een vitrine sneuvelde en een der be trokkenen een oog dicht en een gat in het hoofd werd geslagen. Bovendien werd van dezelfde persoon het kunstge bit vernield. De zaak zal door de betrok kenen onderling geregeld worden. Chef-badmeester J. van Amstel van het zwembad „Molenkoog" te Den Burg legt per 1 februari zijn funktie neer. Hij is met ingang van diezelfde datum be noemd tot chef-badmeester van een zwembad te Nederweert. De heer Van Amstel, geassisteerd door zijn vrouw, is bijna drie seizoenen aan het Texelse zwembad verbonden geweest. De Re creatiestichting Texel is nog bezig met het zoeken van een opvolger. Het Vormingscentrum voor Jonge Volwassenen organiseert in samenwer king met het landelijk aktiecomité „Van mens tot mens" op vrijdag 12 januari een Vietnam-avond in het City-theater te Den Burg. Er zal een film worden gedraaid, die bestaat uit fragmenten van een groot aantal documentaires, die de laatste jaren van de oorlog in Viet nam zijn gemaakt. Na afloop zal wor den gediscussieerd. De film bestaat uit een aaneenschakeling van de meest gruwelijke scènes. De bedoeling is een schokeffekt teweeg te brengen en de toe schouwers aldus te prikkelen tot aktie. Die aktie bestaat uit het sturen van prentbriefkaarten (met soortgelijke ta ferelen als de film heeft laten zien) naar inwoners van Amerikaanse steden. Men heeft de beschikking over de adressen van miljoenen Amerikanen door gebruik te maken van telefoon boeken. Vrijdag kunnen de bezoekers van de Vietnamavond deze kaarten (met minstens 25 stuks tegelijk) kopen voor een dubbeltje per stuk. Men krijgt Een der ansichtkaarten, die naar Ameri kanen gestuurd kunnen worden ,,What will you tel your children when they ask you why you tolerated this war7" dan de adressen erbij. De aktie loopt reeds geruime tijd. Er zijn al zo'n 600 000 ansichten verstuurd. Op de ach terkant van elke kaart staat de vraag: „Wat zult u later uw kinderen vertellen als zij u vragen waarom u deze oorlog toestond?" Gehoopt wordt aldus de pu blieke opinie in de Verenigde Staten te beïnvloeden. Het comité „Van mens tot mens" gevestigd te Nijmegen, heeft een adhesiebetuiging ontvangen van de Pa- rijse delegatie van Noord-Vietnam. Via een der leden van het Vormingscentrum liet het actiecomité het oog op Texel vallen. De leider van het vormingscentrum, de heer A. Kaper, verwacht dat de be langstelling voor de avond zeer groot zal zijn, gezien de recente verontrusten de ontwikkelingen van de strijd in Vietnam. Texelse Muziekschool met de „experi mentele popgroep" en de accordeonklas „De Texelse Skepekeutels" op de prop pen kwam. Na het eten bracht de pop groep een viertal nummers ten gehore die erin gingen als koek, zoals uw ver slaggever zich door de kinderen liet vertellen. Geheel onaangekondigd kwamen plot seling de twee Texelse topaccordeonis- ten de heren W Boon en R. v. d. Wulp gezamenlijk een uitstekend stukje mu ziek weggeven. Dat werd door de kin deren zichtbaar gewaardeerd, evenals het optreden van de „Skèpekeutels" die met o.a. hun populaire Sneeuwwals de handen weer op elkaar kregen. Volksdansen De klap op de vuurpijl moest echter nog komen: de heei* Veldwisch met zijn volksdansen. Het voordeel van dit pro grammapunt was dat de kinderen zélf iets konden doen. Onder het grootste plezier werden enkele alhier populaire volksdansen ingestudeerd waarbij ieder een meedeed. Wie kon tijdens deze dan sen nog denken aan de konflikten die zich in het vaderland van de jeugdige gasten afspelen? De sfeer in de groep (samengesteld uit jongens van een roomskatholieke en meisjes van een protestantse school) is uitstekend. Een lerares van de kinderen vertelde ons dat een katholiek jongetje dat haar juist iets kwam vertellen, haar in Ierland nooit aangesproken zou heb ben, omdat zij protestant is. Dezelfde le rares verklaarde de strijd in Belfast mo menteel voornamelijk gevoerd door ter reurgroepen, die uit een slechts zeer klein percentage van de bevolking be staan. Tractatie Na het volksdansen, waarbij de mu ziek verzorgd werd door R. v. d. Wulp volgde de al in het programma aange kondigde tractatie. Mevrouw Sprenger deelde namens het Mevrouw De Koning Hulpcomité aan iedere gast een „Texel- trommeltje" met inhoud uit, hetgeen bij de kinderen bijzonder goed in de smaak viel. Een ander hoogtepunt van de dag was de laatste attractie, een be zoek aan het Texels Museum. Met name de robben hadden, zoals altijd, over be langstelling niet te klagen. Misschien ging een beetje heimwee door de kinde ren heen toen verteld werd dat de vis, waarmee de robben worden gevoerd, uit de Ierse Zee komt. Speciaal voor het bezoek van de kinderen kregen de zee honden wat vroeger hun maaltijd voor geschoteld. Ook de andere bezienswaar digheden van het museum werden met grote interesse bekeken. Met de boot van 16.00 uur vertrok het gezelschap, na een hartelijk afscheid, weer naar Den Helder. De kinderen blijven nog tot 13 janu ari in het „Badpaviljoen" in Den Hel der, waar leerlingen van de pedagogi sche academie in de keuken en in de kamers helpen om geen overbodige kos ten te maken. Ook gaan regelmatig leer lingen van de P.A. mee met de uitstap jes, om de leiding te helpen. Een veertigtal kinden tussen 10 en 15 jaar uit de wijken van de Noord-Ierse stad Belfast brengt een vakantie door in hotel „Badpaviljoen" te Den Helder. Op 27 december zijn de kinderen, allen afkomstig uit de „wijken waar de klap pen vallen", in Nederland gearriveerd. De reis werd verwezenlijkt door de Ne derlandse Protestantenbond, gesteund door „Terres des hommes" en de Joanie- tenorde. De kinderen hadden vele jaren niet anders gezien dan de grauwe mu ren van de wijken, van het arme gedeel te van Belfast en leefden onder de slo pende spanning van de voortdurende gewelddaden. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat de vakantie in het vre dige Noordholland een groot succes is. Onder leiding van de heer Ernst de Haan hebben de kinderen al de nodige reisjes gemaakt, waarbij zij een beetje vertrouwd zijn gemaakt met onze pro vincie. Woensdag werd ook een bezoek gebracht aan ons eiland. Het program ma werd aangeboden door de Stichting Cultureel Werk Texel. De kinderen kwamen met de boot van half tien uit Den- Helder. Het weer werkte helaas niet erg mee want het is de gehele dag mistig en druilerig weer geweest, waardoor de rondrit per bus over het eiland (met de heer M. Mantje als explicateur) niet werd wat men er zich van voorgesteld had. Bovendien hadden de kinderen de vorige dag een uitermate druk bezette dag gehad, zo dat de meeste van hen al moe waren nog voordat zij op Texel arriveerden. In „De Kaaps-nol" te De Koog werden lunchpakketten verorberd alsmede een kop soep en wat fruit. In 'De Kaaps-nol' werden de meeste kinderen wat wakker en er ontstond een gezellige sfeer. De zaak kwam lekker op gang toen de mmimraunimiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiuDuiuiivitjmflnniiniin Martien van de Wetering 1 Maandagavond 8 januari, half negen, wegens veler verzoek

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1