„Bartiméus" vraagt vrijstelling van toeristenbelasting AGENDA m Vuil storten is mogelijk zond^ vervuiling van grondwatei Texels verleden in beeld Beschouw ons als Texels gezin Het zal je kind maar wezen „Als de kraanvogels overvliegen" Bejaarden liepen storm voor toneelvoorstelling Bel bij brand 2066 Graaf's spuiterij verbo Straatschenderij Nabeschouwing Badmintoncompetitie van start Jac. Schrama ondersche met „zilveren veer' Iedere niet-ingezetene, die binnen de gemeente Texel nachtlogies geniet, is verplicht toeristenbelasting (40 cent per nacht) te betalen. Die bepaling geldt dus ook voor de visueel en geestelijk gehandicapten, die van half maart tot half november verblijven in de „Barti méushoeve" te Oosterend. De directie van Bartiméus heeft de gemeenteraad verzocht vrijstelling van toeristenbe lasting te krijgen of ais dat niet mo- gelijk is een subsidie die gelijk is aan de af te dragen belasting. De gemeente raad is voorgesteld dit verzoek in han den te bestellen van B. en W. voor na der pré-advies. Het werk dat in de Bartiméushoeve wordt verricht, ligt voornamelijk op het terrein van de sociaal-pedagogische vor ming van de pupillen; het recreatieve element is zeer secundair. De Barti- méus-directie is daarom van mening, dat er termen zijn om niet onder de toeristenbelasting te vallen. Gevraagd •wordt daarom de verordening op de heffing van toeristenbelasting aan te vullen met een bepaling, waardoor wordt vastgesteld, dat een instelling voor gezondheidszorg (wat Bartiméus is) vrijstelling of ontheffing krijgt. Als dat niet kan, zou het college in overweging kunnen nemen het instituut een subsi die toe te kennen tot een maximum van het bedrag dat men nu aan toeristenbe lasting schuldig is. En zou ook dat op bezwaren stuiten, dan zou het denkbaar zijn dat de gemeente de bewoners van de Bartiméushoeve beschouwt als in gezeteken. „Immers, wij bezitten ge noemde hoeve op uw eiland; de kinde ren van onze vereniging verblijven daar regelmatig gedurende bepaalde maan den van het jaar, zodat in dit geval onze vereniging gezien zou kunnen worden als een groot gezin, dat een huis heeft op uw eiland en daar regelmatig met de kinderen verblijft". Beroepschriften Verder zijn bij de gemeenteraad twee beroepsschriften ingekomen tegen wei gering door b. en w. van gevraagde bouwvergunningen. Prof. Mr. H. Schut- tevaer uit Voorschoten is bij de gemeen teraad in beroep gegaan wegens weige ring van een bouwvergunning voor een garage^bergplaats bij zijn huis bij de Vogelmient te De Koog. De heer J. F. van Asselt gaat in be roep tegen weigering van een vergun ning voor verbouw van het pand K 63b aan de Pontweg bij De Koog (Assuran tiekantoor Ger Dros). De gemeenteraad is voorgesteld ook deze beroepsschrif- Dinsdag 23 januari Den Burg, „Olympic", 20.00 uur. Sdhaakmatch tussen „En Passant" en de Rijksscholengemeenschap. Den Burg, 't Asiel, 20.00 uur „ontmoe tingsgroep" (Textant). De Cocksdorp, „De Hoop", 20.00 uur, j aarvergadering Plattelandsvrouwen Eierland. Woensdag 24 januari Den Burg, 'tAsiel, 20.00 uur, „Als de kraanvogels overvliegen" (Textant-film) Donderdag 25 januari Den Burg, hotel „De Lindeboom-Texel" 9.45 uur, voorlichtingsochtend over bestemmingsplan buitengebied. Pontweg, „Tubantia", 20.00 uur, Hans Koch vertelt over communes. Tot en met 27 januari Expositieruimte raadhuis, kinderteke ningen gemaakt op Texelse kleuter scholen. Openingstijden: iedere werk dag 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur. 27 januari van 14.00 - 16.00 uur. Iedere maandagavond Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur, openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. Iedere dinsdagavond Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, bijeenkomst biljartclub. Den Burg, „'tAsiel", 20.00 uur, discus sie (Textant). Iedere woensdag Den Burg, Muziekschool, Parkstraat, 14.00 - 16.00 uur, legpuzzeltheek. Iedere donderdag Den Burg, 'tAsiel, 20.00 uur, filmgroep (Textant). Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, bijeenkomst klaverjasclub. Iedere vrijdagavond Den Burg, „Olympic", 20.00 uur, biljart club „De Graaf". Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Trimmen Zaterdag 15.00 uur en dinsdag 14.00 uur, trimmen bij „Dennenoord". Bejaardenomroep. Elke maandag- en donderdagavond om 18.30 uur. Met o.a. verzoekplaten en verjaardagen. Bejaardengymnastiek en -zang Den Burg, „Casino", woensdags, 11.00 uur gymnastiek. Den Burg, Landbouwschool, woensdags 15.00 uur, zang. ten in handen te stellen van b. en w. voor pré-advies. Bij de ingekomen stukken voor de raadsvergadering van volgende week dinsdag is verder het rapport „De Dol- lard bedreigd", dat aan de raad is toe gezonden door de „Werkgroep Dollard", die spreekt namens de Landelijke Ver eniging tot Behoud van de Waddenzee, de Vereniging Milieubeheer Noord- Nederland, de Milieuraad Groning en de Werkgroep Milieuhygiëne van de studenten van de Rijksuniversiteit Gro ningen. De raad wordt verzocht adhesie te betuigen met dit schrijven. Er is ook een brief van de Vereniging van Nederlandse gemeenten met daar bij een open brief aan de kabinetsforma teur, getiteld „De gemeenten in de tang". Aan de raad is door de Waddenver eniging een exemplaar van het rapport „Aardgaswinning op Ameland?" toege zonden, met de bedoeling dat dit rap port een bijdrage zal zijn aan de me ningsvorming over de aardgaspolitiek in het algemeen en de winning op in dustriële schaal van aardgas op Ame land in het bijzonder. Volgens de Waddenvereniging moet de aardgas winning worden beschouwd als een uiterst ernstige aanslag op een van de mooiste en zeldzaamste natuurgebieden die ons land nog over heeft. De raad wordt verzocht alles te doen om deze aardgas winning tegen te gaan, waarbij wordt gewezen op het bestemmingsplan voor het buitengebied van Ameland. Het is niet onwaarschijnlijk dat in dit plan de mogelijkheid tot het exploiteren van aardgas zal worden geopend. Ieder een, dus ook de Texelse raad, kan daar tegen bezwaar maken. Het openbaar maken van de visie van de gemeente raad in deze zou preventief kunnen werken. De Waddenvereniging is even tueel bereid het initiatief te nemen tot een gezamenlijke verklaring of aktie. ieven van lezers buiten verantwoordelijkheid van de redaktieAL Als, volgens het ingezonden stuk van 16 januari j.l. in de Texelse Courant, de Amerikanen al zo overspannen van de oorlog in Vienam zijn, terwijl in dat land de eerste kogel nog afgevuurd moet worden, hoe verschrikkelijk moet de geteisterde bevolking in Vietnam het dan wel niet hebben? Dan staat in het zelfde stukje „Je jongen moet er maar zitten". Op de film die tijdens de Viet- nam-avond getoond werd stonden twee Amerikaanse soldaten. Zij hadden een Vietnamees jongetje van ongeveer 7 jaar de armpjes op de rug vastgebonden en schopten het als een voetbal heen en weer. Toen zij genoeg van het spelletje hadden, bespoten zij het kind met on gebluste kalk, wat het vlees en ten slotte de beenderen verteert. Die solda ten waren de jongens van Amerikaanse moeders. Het is te hopen, dat die moe ders ooik een kaart krijgen! En wat dat Vietnamese kind betreft; het moet je kind maar zijn! Zou u dan ook nog te gen die kaartenaktie zijn? Over hulp is op de Vietnam-avond al gesproken. Maar hoe 'wil je daar helpen zolang er oorlog is en alles gebombar deerd wordt? Eerst moet de oorlog voorbij zijn, dus kaarten naar Amerika om ze daar te bewerken. Dat is bij het begin beginnen. Het stukje van 16 ja nuari van Jan en Paula Brouwer treft niet mij, maar wel de stumpers in Viet nam. U maakt mij niet wijs dat u niet weet wat daar gebeurt. U hebt niet eens de moeite genomen om naar de film te gaan kijken. Als u in plaats van dat kwartiertje op de markt voor de vredige Texelse boeren, die het nu na al die tijd wel weten, eens naar Amerika ging om te evangeliseren? Daar is het broodnodig! Want vanwaar kwamen rock and roll en de drugs? Waar draagt iedereen een revolver op zak, waar vindt men de meeste gangsters en de grootste corruptie? Waar werken de moeders buitenshuis om het zoveelste weelde-artikel te kunnen kopen? Dit al les gebeurt in Amerika. Waar zijn mil jarden naar de maan gegaan? (ging die vent zelf maar naar de maan); iwaar springt men zo roekeloos met de ener giebronnen om? Wie liet het oog op de rijke bodemschatten van Vietnam val len? Dat is Amerika. 120 miljoen kost die oorlog per jaar, maar Amerika denkt het er in tien jaar uit te hebben als zij dat land in bezit krijgt. Dit als reactie op het stukje van Jan en Paula Brouwer. Ik had niet willen reageren, maar doe het omdat ik niet wil dat deze zeer belangrijke zaak door uw domme stukje wordt geschaad. P.S. Heeft U al kaarten naar Amerika gestuurd. U kunt ze bestellen door ƒ2,50 te storten op gironummer 2786842 t.n.v mej. Claassen te Nijmegen. Neemt U dan De Koog voor Uw rekening? Dat is daadwerkelijk evangelie J. J. de Waal Wilhelminalaan 96, Den Burg. (van redactiewege bekort Red.) Woensdagavond, aanvang acht uur precies, draait in 't Asiel de Russische film „Als de kraanvogels overvliegen". Over deze film werd door critici ge sproken in termen als „de grandioze herschepping van de verworvenheden uit de bloeiperiode van de stomme Rus sische film uit de jaren twintig." Ex pressieve belichting, camerawerkmg en uitstekend toegepaste oude fotografische trucs maken de film tot een fascinerend en dynamisch geheel. In tegenstelling tot veel Russische films uit de jaren twintig is „Als de kraanvogels over vliegen" niet volgens politieke opdracht gemaakt, maar richt zich zuiver op het persoonlijke vlak Het gegeven van de film is even oud als actueel: twee ge liefden moeten noodgedwongen schei den omdat de man in kwestie het va derland gaat verdedigen. Hij sneuvelt, terwijl het meisje, door onzekerheid ge kweld, tot wanhopige beslissingen komt die veelal niet de juiste blijken te zijn. De belangstelling van de Texelse be jaarden voor de vrijdagavond in „De Oranjeboom" gehouden heropvoering van Heijermans' „De Meid" was zo groot, dat tientallen mensen moesten worden teleurgesteld. De organisatoren hadden op niet veel meer dan 175 tot 200 mensen gerekend. Er kwamen er echter tweemaal zoveel. Ondanks het aanslepen van extra stoelen lukte het niet allen een plaatsje te geven. Er •werd bekend gemaakt, dat de teleurge- stelden de volgende avond voor ƒ2, de voorstelling konden bijwonen. Meer dere mensen hebben van die mogelijk heid gebruik gemaakt. Toch was de zaal bij de voorstelling van zaterdagavond slechts voor driekwart bezet. Aan het slot van de opvoering van vrijdag werd aan de spelers van De Vriendenkring een enveloppe met in houd overhandigd, als tegemoetkoming in de kosten. Wegens gebrek aan finan ciële middelen waren er niet voor alle vrouwelijke medewerkenden bloemen, wél voor de succesvolle hoofdrolspeel ster mevrouw A. Eijik-Bonte. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. ondernemers - aktiviteiten Sinds kort heeft Graaf's spuiter ^el beschikking over een tectyl ML-st oi een spuitcabine met verticaal systeem, een overzichtelijker en magazijn en bovendien meer ga ruimte. Een en ander 'werd mo door het gebouw aan de Slingerwt te breiden met een stuk van 6Vt meter. Het tectyl ML- station is ruimte waarin de auto's een inwe roestwerende behandeling krijgen speciale spuiten wordt de tectyl bracht. De overtollige vloeistof t weg via een rooster, zodat het geei ze boel wordt. Omdat de oude cabine niet mee de eisen des tijds voldeed, werd nieuwe cabine met verticaal systeem gebouwd. Bij het vroege gepaste horizontale systeem blee warmteverdeling in de cabine niet al gelijk te zijn. Met het nieuwe sy kan een gespoten wagen in een ha "n: droog zijn. Maar in de machine] staat dan ook een kachel met een citeit van 200.000 kcal. Bij het d worden stof en verfdeeltjes in gevangen. De mogelijkheid is gesc dat bij een eventuele volgende ve wing spuit- en droogruimte van kunnen worden gescheiden. In vele steden durven de mensen des avonds niet meer op straat te lopen van wege de gevaren van straatroof en straatschenderij. Maar veronderstelt U niet, dat dit vandalisme op Texel niet voorkomt. Vrijdagavond j.l. had ik de voorstelling voor de bejaarden van „De Meid" in „De Oranjeboom" bijgewoond. Omstreeks 11 uur verliet ik, met vele andere bezoekers, het gebouw en begaf mij naar huis. Ik dacht wat na over de prachtige uitvoering en was met mijn gedachten nog in de dagen van weleer. Maar bij de Vismarkt maakte ik plotse- link kennis met de jeugd van heden. Een horde jongens kwam schreeuwend de Kantoorstraat uit naar mijn richting. Ik vermeed ze uiteraard zoveel moge lijk, maar kon niet vermijden dat enke len „per ongeluk" tegen mij opliepen. Plotseling sloeg één ervan mijn hoed van het hoofd, maar wijselijk reageerde ik in het geheel niet. Na mijn hoed te hebben opgeraapt, liep ik zonder wat te zeggen, door. Ik kon aan het gejoel echter wel merken, dat het om een rel te doen was geweest. Vooral ouderen wil ik waarschuwen des avonds voorzichtig te zijn op straat en niets te doen als U ook eens zo'n horde mocht ontmoeten. Als U reageert op het onbeschofte optreden, kunt U er staat op maken, dat U het slachtoffer bent. Men zij gewaarschuwd. Een bejaarde. Gaarne zou ik een „nabeschouwing" houden over de zo geslaagde toneeluit voering van 19 januari door „De Vrien denkring". Dezer dagen werd ik ver scheidene malen benaderd door mensen, die zeiden: „Geen wonder dat het zo druk was, gratis toegang, koffie en auto vervoer en dat ook voor niet-leden!" Laat ik met het laatste beginnen. Nooit hebben wij verschil gemaakt tus sen leden en niet-leden. Dit is mede de oorzaak dat de bejaardenbond in een paar jaar van zestig tot meer dan dui zend leden op Texel groeide. Bedenkt: Die geeft, die ontvangt De zaal kregen wij gratis van „De Oranjeboom" en de koffie tegen sterk gereduceerde prijs, die voor ons op te brengen was, omdat wij een flinke extra bijdrage van de bond kregen, toen wij de duizend leden gepasseerd waren. Ook de heer Van der Wulp bracht gratis zijn muziek ten gehore. De toneelclub „De Vriendenkring" kreeg alleen een ver goeding voor auteursrechten en de on kosten. Wij kunnen dan toch geen on derscheid gaan maken tussen wel of geen lid Hulde ook aan mevr. Wassenaar, die het vervoer altijd zo voortreffelijk re gelt en aan de autobezitters, die willen rijden. Autobezitters, biedt ook eens aan bejaarden te vervoeren. U kimt U op geven bij mevr. Wassenaar, één van de afdelingsbesturen of bij mij. 55-plussers en bejaarden, die nog geen lid zijn, geef u toch op. We hebben voor het komende jaar een interessant pro gramma. U kunt ook donateur worden voor 25,—, ƒ15,— of ƒ10,—. Voor Den Burg en De Waal kunt U storten op rekening 28.810 van de Raiffeisenbank. Allen, die aan het slagen van de op voering van „De Meid" hebben bijge dragen, namens alle bejaarden, hartelijk bedankt. Jan Agter Sr. (Van redactiewege bekort) De competitie van de Badmintonclub Texel is van start gegaan. Vrijdagavond j.l. kwam de „vrijdagavondclub" voor het eerst bijeen. De competitiespelers zijn daar wekelijks welkom vanaf 20.15 uur. Ingaand 29 januari komt de maan dagavondclub bijeen, telkens vanaf 19.00 uur. Het bestuur roept de leden op zo weinig mogelijk te verzuimen. Op vrijdag 2 februari zal niet worden gespeeld omdat de Burgemeester De Koning-hal dan wordt gebruikt voor een ouderavond van de LTS. Het storten van huisvuil op de nieuwe stortplaats bij de Mokbaai is onder de gestelde voorwaarden mogelijk zonder dat daarbij het grondwater wordt ver ontreinigd. Aldus antwoorden b. en w. schriftelijk op vragen uit de raad. De totale raming voor het inrichten van de nieuwe stortplaats is reeds het aan schaffen en installeren van een bron- bemalingsinstallatie begrepen. Hiervoor is een bedrag van ƒ17.100,uitgetrok ken. Bij informatie is gebleken dat in Den Helder nooit klachten zijn geweest. Op ongeveer 100 meter afstand van de voor malige stortplaats wordt drinkwater ge wonnen. Ook van de zijde van het PWN is nooit op moeilijkheden gewezen. Landbouw verkeer Het is niet wenselijk, dat fietspaden ook door langzaam rijdend landbouw - verkeer (trekkers e.d.) wordt gebruikt. Een dergelijke suggestie was gedaan omdat de langzaam rijdende trekkers hinderlijk en gevaarlijk zijn voor het autoverkeer. In de praktijk doen zich de volgende moeilijkheden voor: de rijwielpaden hebben met overal dezelfde breedte; de tussenbermen zijn vaak te smal en de samenstelling van het wegdek van fietspaden is zodanig, dat dit bij gebruik door zwaar landbouwverkeer ernstig zal worden beschadigd. B. en W. zijn dan ook niet voornemens aan de sug gestie gevolg te geven. el Bladeren uit plantsoenen e.d. w door gemeentewerken niet als vu gevoerd maar tot compost verwer! dus luidt het antwoord op een s vraag. Dat de gemeente niet uit milieuverstoring blijkt ook uit he dat voor de bemesting van plants i gebruik wordt gemaakt van slit n. komstig van de rioolzuiveringsini ir ties. Bladeren die van de weg w verwijderd kunnen niet tot ko worden gemaakt in verband met vele daarin voorkomende vuil. Verzekering. Tot dusver was het gebruikelij i eens per twee tot drie jaar de ver dl de waarde van gemeentelijke dommen werd herzien. Bij verbo ii< gen e.d. gebeurde het ook wel t tijds. Voortaan zal echter iede worden bekeken of de gebouwe voldoende verzekerd zijn, voor het m in februari/maart a.s. in overleizc W g- d' tb d L; kl ïii ik lil V' lil lü ch g< di !St verzekeringj ne d l. een expert van de schappij. De aankoop van een stencilm; ?u voor de Sint Jozefschool, waaroi een vorige raadsvergadering wer< discussiëerd, wordt voor de gen toch iets duurder dan was geraam gevolg van een prijsverhoging bedrag van 700,niet meer gim Besloten is nu een apparaat van j aan te schaffen (Gestetner 145) het goedkeuren van een begrotin ziging kan de gemeenteraad hi akkoord gaan. Lammercnwagens, terugkomend van de haven van Oudeschild, waar zij hun vracht hebben afgeleverd. De foto werd gemaakt in 1903 en is afkomstig uit de verzameling van de heer K. Uitgeest, „Kogerveld". De weg, waarover de lam-» merenwagens rijden (ten noorden van de haven, waar zich nu de werkhaven bevindt) verdween rond 1916 toen de dijk werd verhoogd. Nadien werd de dijk nog eens ver hoogd. Dat was in de jaren dertig, noodzakelijk als gevolg van de afslui ting der Zuiderzee. Op de achtergrond de toen sinds twee jaar in gebruik zijn de molen De Traanroeier. Het hoge huis links was eigendom van de Alkmaar Packet (Bosman) de maatschappij, die toen nog de verbinding met het vaste land onderhield. Dit huis werd later ge sloopt, naar verluidt omdat het gebouw het zicht voor binnenvarende schepen belemmerde. Het schijnt dat het van de sloop afkomstige materiaal door TESO is gebruikt voor de bouw van enkele huizen in Oudeschild. De namen van de op de foto voorkomende personen zijn niet bekend. Misschien zijn er le zers, die ze wel weten. Het is de bedoeling vaker dergelijke foto's uit Texels verleden af te drukken in onze krant. Uit de tientallen reacties die wij kregen toen we onlangs enkele oude ansichtkaarten afdrukten, bleken, dat hiervoor zeer grote langstelling bestaat. Wij zullen ni» staan met het afdrukken van de rl maar er ook zoveel mogelijk ge< >b bij vermelden. Voor een deel k deze afkomstig zijn van de beti >t« verzamelaars, maar soms ook k we putten uit het archief van de se Courant, vooral als het om gaat van bepaalde gebeurtenissen el scheepsstrandingen. Vaak zullen tc lezers ons te hulp kunnen komen, hun op- en aanmerkingen houdt ons aanbevolen. Bij voorbaat dar zijn wij ook degenen, die ons ee voor publicatie willen lenen. t( kt Tijdens de vrijdagavond in de kantine gehouden jaarvergaderin de aquariumvereniging „In Aqua werd de heer Jac. Schrama onde: Pc den met de „Zilveren Veer". He blijk viel hem ten deel wegens zij zonderlijke activiteiten in de afgj zes jaar dat de vereniging bestaai De „Zilveren Veer" wordt b< baar gesteld door de Nederlandse] „Aqua Terra" en mag maar per jaar per vereniging worden kend. Dezelfde onderscheiding we kele jaren geleden uitgereikt heer Jaap Vlaming.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2